BUITENLAND. Frankrijk. Spanie. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. De voorzitter„Ik heb dat enkel gezegd om aan te toonen, dat ik de verordening wel zoo kan wijzigen, dat de sociëteiten onder haar be reik valien. Maar ik begrijp niet wat men nog tegen de bepaalde wijziging heeft. Ik heb toch nooit iets gedaan dat wantrouwen kon wekken. Als ze permissie vragen krijgen zij ze. Ik ben niet valsch. Een bewijs daarvoor is, dat toen on langs om bepaalde redenen besloten was, poii- tieuur te houden, ik de lui eerst heb laten waarschuwen. Als ik dus zeg dat ik tot nader order permissie geef, behoeft men niet bang te zyn." De heer Timmermans„Niemand zal daar over met u twisten, maar u zult toch wel be grijpen, dat eene gevestigde sociëteit, die recht heeft, van dat recht geen afstand zal gaan doen en permissie gaan vragen." De voorzitter „Toen de sociëteit nog bij raej. Timmermans gevestigd was, toen had zij dat rechtthans niet, daar zij in verbinding staat met een tapperij." De heer Timmermans„Zoo zal 't zijn na (li- wijziging en daarop juist komt het aan. Als de vroegere bepaling behouden blijft, zal eene bekeuring aan groote bedenking onderhevig zijn; het bezwaar ligt juist in deu gewijzigden tekst; hieromtrent zijn verzoekers en gedeputeerde sta ten het geheel eens; de vorige bewoordingen waren goed en bij de nieuwe wordt de sociëteit wel degelijk gelijk gesteld met andere huizen waar drank wordt verkocht, misschien wel vaag, daarover wil ik niet twisten." De heer Verbunt „Ik beaam ten volle het door den heer Timmermans gezegde. Ik wil echter nog releveert-n dat ik, en ik meen zeker ook andere leden van den raad, de nieuwe be paling hebben goedgekeurd, in de vaste overtui ging dat do sociëteiten daarbij niet bedoeld waren." De voorzitter „Gedeputeerde staten zullen het io\oa\ niet kennen. Toen ik onlangs als getuige ben geroepen door van Schijndel heb ik het openbaar ministerie de leer hooren verkondigen, dat al wat in bet zelfde huis is als de tapperij tot de tapperij behoort. Anders kan meu wel zeggen ik zat niet in de herberg maar op den trap. Staat men op den drempel van zulk huis dan is men reeds strafbaar. Ik stel voor hg- raadsbesluit te handhaven." Dc ucG? van der Heijden „Ik meen toch verstaan te hebben dat u de sociëteiten niet bedoeltik geloof dat het voor een gezonde toepassing beter was dit te verklaren." De voorzitter „Op 't oogenblik is het geen sociëteit. Door hierop bevtstigand te antwoor den zou ik mij verbinden en dat kan ik niet doen." De heer van der Heijden „Dus zijn de so ciëteiten er wel onder begrepen, eu zouden we dus hier iu eene gemeente als Waalwijk, geen sociëteiten mogen hebben, waar rustige burgers in vrijheid kunnen blijven zitten als 't hun goeddunkt De voorzitter: „AU de leden der sociteit nette lui zijn, die zich fatsoenlijk gedragen, dan hebben zij van de bepaling dezer verordening niets te vreezen. Wat kan Jt hun schelen welke bepa lingen er gemaakt worden als zij zich niet in gevaar stellen ze op zich te zien toegepast Wat geef ik er om welke straffen het straf wetboek bedreigt tegen brandstichting? 't Zal niet in mij opkomen om een huis in brand te steken, ik zal daaraan geen lucifer verspiller.. Als de leden der societ6it zich netjes gedragen en hat lokaal netjes verlaten, hebben zij niets te vreezen." De heer van der Heijden: „Maar de politie zal dan altijd het recht hebben in de sociëteit op te treden." De voorzitter: „Als er iemand in zit, die zich vlegelachtig gedraagt, dan zal de politie hem er uitgooien." De heer Verbunt „Wij spreken nu hoofdza kelijk over de Gezelligheid, maar de andere so ciëteiten, b.v. die op Musis?" De voorzitter„Naar ik vernomen heb is die ontbonden eo bestaat niet meer. Maar zelfs vroeger was dat ook geea sociëteit, omdat het lokaal niet uitsluitend gebezigd werd voor de leden. Er werden van allerhande vergaderingen gehouden. Herhaaldelyk heb ik er een borrel gedronken en ik was toch geen lid van Musis." De heer Timmermans: „Tot dusverre waren de sociëteiten uitgesloten. Zooals duidelijk blijkt, zal dit onder de nieuwe bepaling niet het geval zijn. Ik blijf dus bij het door mij gezegde en stel yoor de vroegere bewoordingen te behouden." De voorzitter: „De raad moet het maar weten, ik zal mijn voorstel tot handhaving in omvraag brengen. Mijnheer Hoffmans, bent u voor of tegen handhaving?" De heer Hoffmans. „Ik zou in zooverre mede kunnen gaan om de sccieieit vrij te stellen, »-ls het enkel de bestaande gold; maar we weten niet welke misbruiken er kunnen gemaakt worden. Er kunnen andere sociëteiten komen en er zijn er reeds in de geboorte op die wijze zou den wij voor groote moeielijkheden kunnen ko men. Daarom moeten de sociëteiten maar vol doen aan de eischen dus om bij mijn standpunt te blijven ben ik voor het handhaven van het raadsbesluitmaar tevens voor royaal gebruik er van te maken." De heer Timmermans „Mijnheer de voor zitter, als 't uw plan is het debat over deze zaak nog te laten voortduren, dan i9 't wat an ders. Maar ik meende dat wij aan 't stemmeu waren over uw voorstel. En als dan ieder zijn stem gaat motiveeren, zooals de heer Hoffmans goedvindt te doen dan kan 't nog laDg duren eer wij aan een eind zijn." De voorzitter„ik sluit het debat over de zaak en breDg mijn voorstel in stemming." Voor de leden Hoffmans Wijten Zijlmans Gragtmans, Baijeos en Ficq. Tegen de leden TimmermansQuirijnsvan der Heijden Verbunt. De deuren worden gesloten. De rechter van instructie Athalin heeft het onderzoek in de zaak tegen Wilson ten einde gebracht, zoodat geen getuigen of beklaagden meer gehoord zullen worden. Hij houdt zich thans onledig met het opmaken van het rapport. Er was weer schromelijke overdrijving in het bericht dat er bij twee Duitschers, Herzog, vader en zoon, onder valsche namen in het kamp van St. Maur als voddenrapers toegelaten, twee patronen van het Lebel-ge- weer gevonden zijn en dat zij dientengevolge als spionnen in verzekerde bewaring zijn ge nomen. Vooreerst dient dat de soldaten in het kamp van St. Maur niet gewapend waren met het Lebel-geweerwel zijn er proefne mingen mede gedaan. Ten anderen heeft men noch bij den vader, noch bij den zoon gevulde patronen gevonden. De zoon, een knaapje, heeft gelijk vele andere kinderen plegen te doen, eenige hulzen en andere over blijfselen van patronen, die hij in het kamp had zien liggen, opgeraapt. Eene aardigheid van een kind dus. Te Gentilly (bij Parijs) is de waterleiding van Villejuif naar Parijs gesprongen. De Route de Fontainebleau, waar het ongeluk plaats had, was in weinige oogenblikken overstroomd er viel een kuil van twee meter diepte, vier meter breed en niet minder dan vijftig meter lang in deri weg. Het water stroomde in de lager gelegen huizen, in een steengroeve en vernielde den muur van een naburig kerkh ff. De veroorzaakte schade is zeer groot en moet door de Compagnie des Eaux worden vergoed. Berichten uit Spanje melden, dat ernstige onlusten zijn ontstaan onder de mijnwerkers der kopermijnen in zuidelijk Spanje. De mijn werkers verzetten zich tegen het behandelen der koperertsen in de open lucht. Bij de ongeregeldheden werden verscheidene perso nen, ook eenige Engelschen gewond. De over heid zond troepen. Wegens de vijandige houding der mijn werkers van Rio Tinto zijn de troepen tus- schenbeide gekomenzij gaven vuur, doodden vijf muiters en kwetsten verscheidene. Vele wapenen en 60 dynamietpatronen werden in beslag genomen. De orde is hersteld. Aan de regeering wordt het voornemen toegeschreven de nationale Liga zwaar te treffen. Op welke wijze, is nog niet bekend, maar men verwacht dat de regeering de op heffing der Liga in den zin heeft, alsook het verbieden van de organen dier partij. Uit Soeakin wordt gemeld, dat Zaterdag een bende opstandelingen een inval gedaan heeft in de tuinen bij de forten gelegen en dat zij zes inboorlingen hebben gedood. Een patrouille werd uitgezonden om de rebellen te bestraffen, doch wanneer een escadron cavallerie niet te hulp gekomen ware, zou van de geheele patrouille niets terecht geko men zijn. Een der grootste grondeigenaars van Ierland te Kingstown, heeft, na langdurigen tegenstand, de billijkheid der verzoeken van zijne pachters erkend en een reductie van 20°/o op de pachtsom toegestaan. Hij neemt de vervolgingskosten voor zijne rekening, die hij gemaakt heeft om de pachters te dwingen de volle huuisom te betalen. Ook zal hij de boeren terugnemen, die hij wegens onwillig heid tot betaling weggezonden had. De dynamietmannen Callan en Harkins zijn ieder tot vijftien jaren dwangarbeid ver oordeeld. Met veel geestdrift worden de Engelsche afgevaardigden Ripon en Morley, overal in Ierland ontvangen. De stad Limerick heeft hen het eereburgerschap aangeboden. Men is nog niet van den indruk bekomen, welken de laatste daad van Bismark's poli tieke handelingen in Europa heeft teweegge bracht. Op hoogst verschillende wijzen wordt deze daad van den Duitschen rijkskanselier, het openbaar maken van het Duitsch-Oosten- rijksche tractaatuitgelegd. De officieele Duitsche en Oostenrijksche bladen zien er het bewijs in, dat de beide mogendheden, die het tractaat gesloten hebben, met hand en tand den vrede willen handhaven, terwijl or ganen, die niet de eer genieten tot de offi cieuze gerekend te mogen worden, het publi- ceeren van het tractaat als een laatste waar schuwing aan Rusland beschouwen. Wat echter wel verbazing moet wekken, is de stilzwij gendheid der Russische pers. Het officieuze Journal de St. Pétersbourg zegt niets anders over het openbaar maken van het bondstrac- taat, dan dat het te hopen is dat het doel, dat er mede beoogd wordtbewijs te leveren, dat de regeeringen van Oostenrijk en Duitsch- land besloten zijn den vrede te handhaven, bereikt zal worden. De veronderstelling is dus niet te gewaagd, dat de Russische pers ge hoorzaamt aan het een of ander geheim bevel. Met leede oogen zien de twee verbonden mogendheden, behalve het voortrukken der Russische troepen naar de grenzen, ook de toenadering van Rusland tot Frankrijk. Blijk baar schijnt den czaar, nu hij Oostenrijk, Duitschland en Italië tegen zich heeft, zijn troost bij de fransche republiek te willen zoeken, anders is ook de onverwachte toe stemming van den Russische 11 vorst, dat de Russische gezant te Parijs de uitnoodiging voor het diner bij Floquet zou mogen aannemen, niet te verklaren. Het feit hindert de Duit schers in hooge mate, althans naar den toon te oordeelen, die de Duitsche bladen er over aanslaan. Een ander punt van zorg is te Berlijn de jongste reis van Randolph Churchill naar Petersburg en diens pogingen om den vriendschapsband tusschen Rusland en Enge land nauwer toe te halen. Dat Churchill met een diplomatieke zending belast was, wordt thans buiten twijfel geacht. In den rijksdag heeft Maandag eene indrukwekkende demonstratie plaats gehad. Na eene redevoering van prins Bismarck, die gedurende twee uren sprak en aanhoudend in volkomen vredelievenden zin zich uitliet, o. a. dat Duitschland nimmer een aanvallen den oorlog zal voeren, maar sterk moet zijn zelfs om tegelijkertijd tegen twee aanvallers zich te kunnen verdedigen, zagen alle verdere sprekers van het woord af en eenstemmig nam de rijksdag het militaire en het leenings- ontwerp en bloc aan. Bismarck dankte geroerd voor dit bewijs van vertrouwen. Voor het rijksdagsgebouw hadden indrukwekkende ovaties voor Bismarck plaats. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat in de plaatsen, die aan de bosschen van Ernsburg grenzen, Vrijdag eene groote op schudding ontstond'. Men meende namelijk dat de Russen reeds in aantocht waren. De bewoners gingen reeds op de vlucht, en zochten een schuilplaats in de bosschen. De oorzaak dezer opschudding was het bevel van twee Pruisische hoofd-officieren om op een bepaald punt alle paarden, die voor de remonte in geschreven waren, oogenblikkelijk bijeen te verzamelen. Hiermede had men een soort van repetitie op het oog der maatregelen, welke bij een eventueele mobilisatie te nemen zijn. Eerst na 48 uren waren de gemoederen tot rust gekomen. Aan den Temps wordt uit Rome het vol gende geseind Nu het Duitsch- Oostenrijksche tractaat bekend is gemaakt, is men minder terughou dend aangaande het Duitsch-Italiaansche trac taat, en men is dus te dien opzichte mede deelzaam gewo den. Men zegt dat dit ver drag de tegenhanger is van het tractaat, het welk met Oostenrijk is gesloten en dat het aan Duitschland zijne westelijke grenzen waar borgt. Plet tractaat legt evenwel de beide mogendheden voor het geval dat zij door Frankrijk aangevallen mochten worden niet de verplichting op om met hare geheele strijdmacht de aangevallene partij bij te staan. Indien Duitschland aangevallen werd door Frankrijk dan zou Italië 300,000 man bijeenbrengen aan de Alpengrenzen en als Italië werd aangevallen door Frankrijk, zou Duitschland een leger van dezelfde getalsterkte naar de grenzen der Vogeezen zenden. Het tractaat voorziet slechts in het geval dat Frankrijk de aanvaller is. Indien eene andere mogendheid Duitschland of Italië aanviel, zou de bondgenoot slechts gehouden zijn tot eene welwillende onzijdigheid, tenzij Frankrijk den aanvaller ter hulpe kwam. In dit geval zou de casus foederis van toepassing zijn. Het tractaat behelst, naar men zegt, almede een artikel, waarin het uitsluitend defensief karakter van dit verdrag in het licht wordt gesteld. De Times meldt uit Sofia, dat de Bul- gaarsche regeering met de Weener firma Elias gecontracteerd heeft wegens de aan munting van nickelgeld. Sedert het opstootje te Bourgas stroomen Montenegrijnsche en Russische agenten naar Adrianopel om deel te nemen aan het vormen van benden aldaar, bestemd om Oost-Rumelie binnen te vallen. De Porte heeft de zending van Krazim Bey uitgesteld en hem als Turksch commissaris in plaats van naar Sofia naar Damascus ge zonden. De Russische ambassadeur te Kon- stantinopel had verklaard, dat hij zijne pas poorten zou vragen, indien de zending van Krazim Bey naar Sofia mocht doorgaan. Een minder gewenscht bezoek. Een drietal jaren geleden verdween uit de provincie Posen een koopman die nog maar kort ge huwd was. Hij liet zijn vrouw aan haar lot over en nam haar bruidschat, ten bedrage van bijna f 20,000, mede. Alle pogingen hem te achterhalen waren vergeefsch, hij was reeds scheep gegaan naar Amerika. Sedert werd van den ontrouwen echtgenoot niets meer vernomen. In de maand October van het vorige jaar kreeg de verlaten vrouw lust haar dierbare wederhelft eens op te sporenniet om zijn persoon, maar om zijn geld. Er werd een list bedacht men plaatste in de Amerikaansche bladen een oproeping, volgens welke den ontrouwen ridder een aanzienlijke erfenis was ten deel gevallen. Tot nadere inlichting moest hij zich aanmel den aan een zeker adres te New-York. De list gelukte en spoedig kreeg de vrouw in Posen berichtdat haar man in Chicago aan de zijde van een jong vrouwtje leefde waarmede hij gehuwd was. De verlatene zon op wraak en in het laatst van December 1.1. ging zij naar Amerika op reis en begaf zich na aankomst aldaarmet een detective naar Chicago, naar het opge geven adres. Men kan zich de aangename verrassing van den trouwenloozen echtvriend voorstellen Hij moet zich nu voor het gerecht verant woorden wegens bigamie. Noordbrabantschc stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Jan. 1888. Opbrengst personenvervoer f 1612.30 goederenvervoer 833.47 po9t vervoer 166,66 In Jan. 1887 Totaal f2612.43. f2575.80 WAALWIJK, 8 Februari 1888. Bij kon. besluit zijn voor de lichting van 1888, tot militaire leden van de militieraden in de onderscheidene provinciën, en tot hunne plaatsvervangers, benoemd de volgende hoofd en verdere officieren: Noordbrabant: 1. 's Her togenbosch, lid Scheltus, luit.-kol., prov. adj. in Noordbrabant, te Breda; plaatv. Van Pom- meren, maj2e reg. inf., te 's Hertogenbosch; 2. Breda, lid Henckens, luit.-kol., 6e id., te Breda; plaatsv. Prohn, maj., 6de id. id.; 3. Eindhoven, lid Hennus, luit-kol., 6e id. id.; plaatsv. Luymes, maj., 6e id. id. Verleden Zondag is op de zaal Musis Sacrum alhier een bijeenkomst gehouden door het bestuur der nieuw opgerichte katholieke kiesvereeniging in het district Waalwijk. Van den uitslag is tot dusverre niet veel bekend geworden. Alleen wordt verhaald dat er onder de leden geen eenstemmigheid heerschte. Een gedeelte zou aansluiting willen met de kiesvereeniging „Noordbrabant", an deren zouden beslist daartegen zijn en ver langen zelfstandig te blijven. Ons die geheel buiten alle mogelijke kies verenigingen staan, maakt deze quaestie koud noch warm. Gaarne echter verklaren wij geheel het gevoelen te deelen van hen, die het zouden betreuren dat ons district vertegenwoordigd werd door een vreemde. Wij zijn het vol komen eens met hendie een candidaat wenschen uit eigen boezem, een man op de hoogte onzer belangen en wenschen, en die steeds voor ons genaakbaar is. Zulke mannen zijn er. Als de nieuwe vereeniging zich de moeite geeft zoo iemand te zoeken en zich met hem te verstaan, dan heeft zij groote kans op den steun der meeste kiezers. Doet zij dit niet dan loopt zij gevaar groote tegenkanting te ontmoeten, ook van personen die haar overigens niet ongenegen zijn. Naar wij verder vernemen heeft de heer Jos. Loeff de benoeming tot bestuurslid niet aangenomen en is nog geen voorzitter ge kozen. Ook zou men het over den te stellen candidaat nog niet eens zijn. Eindelijk meldt de Prov. Ct. dat ook de heer W. A. Godschalkx te Empel voor het lidmaatschap bedankt heeft. Wij vernemen dat de verkiezingen voor de tweede kamer bepaald zijn op Dinsdag 6 Maart, de herstemmingen op 20 Maart. De verkiezingen voor de eerste kamer zijn bepaald op Zaterdag 24 Maart. Blijkens kennisgeving van het gemeen tebestuur van Heusden is besloten tot afschaf fing der bestaande voorjaarsmarkt, tot dusver gehouden op den tweeden Donderdag in April. Op vermoeden van misdrijf zijn te 's Her togenbosch in beslag genomen 2 coupons ieder groot f20, zijnde no. 15 en 16, betaal baar geweest 1 Mei en 1 November 1887 behoorende tot de obligatie no. 1283 der 4 pet. leening 2e serie van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. De officier van justitie te 's Hertogenbosch verzoekt inlichtingen voor het geval de ge noemde coupons ontvreemd zijn. Onlangs deed het Haagsche Dagblad na het overlijden van den heer Chapman Enthoven in den ouderdom van 102 jaren de vraag: wie is (nu) de oudste? Deze vraag gaf den heer Corn. Oomens, te Baardwijk, aanleiding er een belangrijk artikel over in de Gemeentestem no. 1896 te schrijven. Hij behandelt daarin de vragen: lo'Ligt het niet op den weg der gemeente-administratie op de vraag: wie is de oudste? steeds het antwoord bij de hand te hebben. 2o Hoe moet de ad ministratie ingericht worden, om dat antwoord altijd gereed te hebben? Hij vraagt: Eene jaarlijksche bevolkingstafel en daarnaast eene eigene sterftetafel, zouden die niet volkomen passen in het kader der gemeente-admini stratie; zouden zij niet eene wezenlijke aan- - v!'W^ 1

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2