Nummer 14. Donderdag 16 Februari 1888. 11" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i antoon tuilen GEWAAGD SPEL. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. UITGEVER Waalwijk. te, lui, Kin» DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden y 1,00. Franco per post door het geheele rijk t ljl5- Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. "4 "tl» De gewezen afgevaardigde Gustave Van- dersmissen is Zaterdag uit de gevangenis te Bergen ontslagen en des avonds te Brussel aangekomen, waar hij zich waarschijnlijk nog bevindt. Het koninklijk besluitwaarbij hem gratie voor het nog onvervulde gedeelte van zijnen straftijd verleend wordtstelt hem weder in het genot van al zijne burgerlijke en maat schappelijk? rechten. De termijn voor de aanvragen tot deel neming aan de wereldtentoonstelling van 1889 is van 1 Februari verlengd uiterlijk tot 1 Maart 1888. Uit het rapport aan den president over de tentoonstelling in 1889 te Parijs te houden blijktdatdat er vooruitzicht bestaat de expositie op den 5den Mei 1889 te kunnen openen. Reeds 9530 aanvragen om plaat sing zijn ingekomen en men is verzekerd dat er evenveel exposanten zullen zijn als in 1878. Uit Parijs wordt aan het Berl. Tbl. ge melddat men aldaar op een oorlog gere kend hadzooals uit een bevel aan de leger commandanten is gebleken, namelijk dat de recruten snel moesten gedresseerd worden. Thans schijnt men meer vertrouwen in den j-u .ui-.- J.mi ,!ag! toestand te krijgen, daar nu aanbevolen is zich met de industructies niet te overhaasten. De president der republiek heeft ver leden week een groot bal op het Elysée gegeven dat tot drie ure 's nachts geduurd heett. Daarop volgde een souper. De zalen waren opgeluisterd door kostbare bloemen. Men rekent dat er 7000 a 8000 personen tegenwoordig waren. Van het corps diplo matique was de Duitsche gezant, graaf Mun ster niet verschenen wegens het verlies dat hem dezer dagen getroffen heeft. Zijne doch ter is namelijk overleden. Onder anderen was het geheele Chineesche gezantschap, in nationale kleederdracht, tegenwoordig. Onder de aanwezigen heett men voorts vele leden der rechterzijde van den senaat en de kamer van afgevaardigden opgemerkt. De president der republiek en zijne ge malin hebben de bezoekers opgewacht bij den ingang van den tweeden salon. Mevr. Carnot droeg een karmozijn fluweelen kleed, afgezet met kostbare Chantilly-kant. In het kapsel eene halve maan van diamanten. Bij de behandeling der begrooting voor de marine verwierp de kamer met 256 tegen 256 stemmen het artikel, waarbij een bedrag van 25 millioen fr. voor Tonkin wordt aan gevraagd. De minister Tirard verklaarde tegenover deze weigering, de verantwoorde lijkheid niet te kunnen aanvaarden voor eene ontruiming van Tonkin, en verlangde te weten, of de kamer deze beteekenis verkoos te hech ten aan hare beslissing, dan wel alleen be doelde eenige bezuinigingen. De minister was in dat geval bereidden post tot 20 millioen te verlagen. Aldus gewijzigd, werd het artikel met 278 tegen 227 stemmen aan genomen. De toestand van Louise Michel is verre van bevredigend. Zij heeft een voortdurende storing in het gezichtsorgaan en dat veroor zaakt herhaaldelijk duizelingen. Zij weigert alle medische hulp en wil ook geen rust nemen. Zaterdag avond had het tweede bal in het raadhuis te Parijs plaats. Er waren 16,000 uitnoodigingen rondgezonden, dat is zoowat 4000 meer dan de vorige maal. De opeenhooping van menschen in de danszalen was dan ook geducht. De benoodigdheden voor de buffetten zijn aanbesteed geworden voor 15,000 Ir. Daarvoor moest van de ver schillende soorten van spijs en drank eene bepaalde hoeveelheid geleverd worden; maar de aannemers moesten zich buitendien ver binden de buffetten verder aan te vullen indien dit mocht blijken noodig te zijn. In de rookzalen gelijkvloers zijn omstreeks 40 hectoliter bier verbruikt. Bier was alleen daar verkrijgbaar. Gelijktijdig had plaats een bal van oud leerlingen van het Groot-Oosten, benevens een militair feest ten voordeele der weezen van het Legioen van Eer. In de Opera groot bal masqué en in het Thédtre des Nouveautés een première van „La Volière" van Lecocq, welke veel succes had. Bij den president van den senaat groot diner, waaraan werd deelgenomen door den heer Carnot. En dat alles op één dag: 't is van het goede bijna al te veel. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, PTOotc letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing ODtreo-evcn worden 2raaal berekend. Adrertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. PU5WtwwwwwïS SEKE3ÏKBK «Mllllll (MM «J1L JLA' __J Er is al zoo veel ernstigs geschreven over de rede van Bismarck, dat het den lezer wellicht niet onwelkom zal zijn eens een an deren dan den bastoon te hooren aanslaan. Men schrijft aan Le Temps: De heer Bismarck heeft, in zijne jongste rede, de Franschen bij snoeken en de Duit- schers bij karpers vergeleken. Deze toespeling, die de liefhebbers van visschen terstond zullen hebben gevat, verdient wel wat nader voor het publiek te worden toegelicht. In vijvers, die men goed bevolkt wenscht te hebben, mengt men karpers en andere visschen dooreen. De karpers zijn log en kruipen in de modderdaarom geeft men hun snoeken tot gezelschap, die jacht op hunne kameraden maken en de karpers noodzaken wat beweging te nemen, waardoor zij winnen aan frischheid en later niet dien afschuwe lijken moddersmaak krijgen, die andere kar pers zoo dikwijls oneetbaar maakt. Zelfs de vereerders van den „ijzeren kan selier" zullen moeten toegeven dat de uit legging gunstig gevonden is Vrii naar het Iloogduitsch van II ER MI NE FRANKENSTEIN, 44 door LUCIFER. Hoofdstuk XXIII. NINA'S BESLUIT TEN OPZICHTE VAN RALPH. Zijn aangeboren lafheid belette hem de waarheid te bekennen en de vrees voor zijn vader weerhield hem dezen te verradenen zoo kon hij slechts sidderen en afwisselend rood en bleek worden. „Papa kon wel belang in u stellen zonder zich aan u bekend te maken" meende Nina na eene korte pauze. „Eene uwer handelingen kwam misschien te zijner kennis en mogelij kerwijze heeft hij wel besloten heimelijk over uwe loopbaan te waken zonder zijne belang stelling voor uw persoon te verraden. Kan dit niet zijn „'t Is mogelijk antwoordde Ralph opge ruimd. „Op een andere wijze kan ik mij de zaak niet verklaren," zeide Nina moedeloos. Hij moet u gekend hebben Ralph of de brief is valsch." „Wie zou hem hebben kunnen ver- valsclien vroeg hij op gedempten toon. „Dat weet ik niet. Ik ken niemand die tot zulk eene schanddaad in staat zou zijn. Natuurlijk kan hij niet valsch zijn, Ralph; maar het verschil tusschen uwe verklaringen en die des briefs, doet mij twijfelen. Wellicht vergis ik mij toch. Èij kan in den brief wel meenen wel gevallen in u gevonden te bebben en belang in u te stellen zonder op eene persoonlijke bekendheid te duiden." „Als ik sir Henry gekend had zou ik zeker mijn best gedaan hebben om mij zijne goede meening waardig te maken," sprak Ralph met bevende stem. „Ik koester de grootste veree ring voor zijn karakter en ik zou wenschen op hem te kunnen gelijken, Nina;" met groote hartstochtelijkheid voegde hij er bij „'t Is langer dan eene maandgeleden dat ik u verzocht mijne gade te worden en nog steeds hebt gij mij niet geantwoord. Wilt gij mij nu uw besluit doen kennen Zacht trok het meisje liare hand terug, die hij gegrepen had en bracht haar nadenkend aan het hoofd. „Ik weetdat ik uwer niet waardig ben", ging Ralph smeekend verder. ,,Ik ben arm aan vermogen zwak van karakter maar zoo als ik ben smeek ik u, Nina, mij te redden." Hij zag haar aan met smeekende blikken die haar tot in de ziel drongen; hij scheen haar als zijne redster te beschouwen en zij zou dat inderdaad zijn als zij hem aannam want zij zou hem rijkdom aanbrengen, en wat hij nog liooger schatte, haar rein leven, hare moedige zielwaarop zijn eigene zwakheid kon steunen. „Arme Ralph sprak Nina met bijna zus terlijke teederheid en hem vriendelijk aanzien de „mijn arme jongen Het doet mij leed om u." „En zult gij met mij trouwen" riep hij haas- stig. Haar jeugdig gelaat werd zeer ernstig en hare schoone oogen stonden droevig. „Gaarne zou ik papa's wenschen vervullen, l alsof het bevelen waren," zeide zij, ,,dag en nacht heb ik sedert weken overwogen en gebid. Gij bevalt mij Ralph, en ik kan uwe beden niet zonder ontroering aanhooren. Sedert weken ben ik met mijzelve in tweestrijd of ik papa's wenschen eenvoudig zal opvolgen en de stem van mijn eigen hartden innigsten drang mij ner ziel ontrouw zal worden. Een van beiden moet ik doen. De mogelijkheiddat deze brief toch niet door papa geschreven is en deze mogelijkheid bestaat moet ik echter in rekening bren gen. Vergeef mij Ralph ik heb een besluit genomen en ik geloof' dat papa die van uit den hemel op mij neerzag en getuige was van mijnen strijd, mijne handelwijze billijkt. Ik voel dat ik goed handel met u te zeggen dat dat ik niet met u kan trouwen." „Gij wilt mij dus niet tot uw echtgenoot nemen o Nina 't Valt mij zwaar u dit te moeten zeggen Ralph, maar ik moet mij zelve en mijne grond beginselen van eer getrouw blijven. Ik be min u nietzooals eene vrouw haren man behoort te beminnen. Onmogelijk kan ik voor liet altaar treden en eenen meineed doen, dat ik u bemin. Neen Ralph neen, dat kan niet!" Ralph boog het hoofd over de piano en snikte. Zijne zwakheid deed het meisje pijn. Nog zelden had zij eenen man zien weenenen hare tranen begonnen insgelijks te vlieten. zij „Het spijt mij zeer om u Ralph fluisterde „Maar wilt gij mij niet redden, wilt gij gee- nen vinger uitsteken om mij voor den onder gang te behoeden?" „Ik wil uwe zuster zijn, Ralph „Tot dat gij de vrouw wordt van een ander!" schreeuwde Ralph vol ijverzucht. „Gij zult een ander huwen wellicht lord Stonefield Het meisje week eene schrede terug terwijl een donkere blos hare wangen bedekte. „Ik zie het" schreeuwde Ralph op hart stochtelijken toon, vol smart en ijverzucht, „gij zult met lord Stonefield trouwen o Nina, Nina „Ralph 't zal u wel onverschillig zijn met wien ik in den echt treed als ik uwe gade niet kan worden. Laat ons vrienden zijn broeder en zuster," „Ik wil voor u alles zijn of niets riep Ralpl haastig uit„Ik wil met u trouwen of sterven!" Met een wilden kreet stoof hij op en stormde het vertrek uit. In het voorhuis ontmoette hij Digby Borne met zijne jonge vrouw, die zoo juist uit den tuin gekomen waren. Hij wilde hen zonder op hen te letten voorbij loopen, maar zijn vader bemerkte on- middelijk de hevige opgewondenheid waarin hij verkeerde en hield hem met geweld tegen. „Wat is er gebeurd ?"Vvroeg Digby Borne heftig. „Wat is er met. u te doen?" „Ik ga mij van kant makenriep Ralph woestvergeefsche moeite doende om zijns va ders hand te ontkomen. Alles is voorbij. Nina heeft mij afgewezen. Zij zal met lord Stonefield huwen." „Eizal zij dat wezenlijk doen vroeg Digby Borne hooneud, „Dat zullen wij toch eerst eens zien „Juist, dat zullen wij eerst nog eens zien," zeide Nina's stiefmoeder hare lippen vast sa mendrukkend." Ik ben miss Rokeby's persoon lijke voogdes. Wij zullen zien of zij het zal wagen de vaak herhaalde aanwijzingen haars vaders om mij te gehoorzamen te wederstreven. Als zij blijft weigeren, zal ik geweld gebruiken." „Stel uwen zelfmoord uitmijn zoon totdat gij ziet welken keer de zaken nemen," zeide Digby Borne eenigszins spottend. „Ga naar uwe kamer en droog uwe tranen voor dat ge door de dienstboden wordt uitgelachen." Ralph sloop weg nog wel ellendigmaar toch met nieuwe opflikkerende hoop in het hart. Misschien was de zaak nog niet afge- loopen. Misschieü zou Nina nog op haar be sluit terugkomen. Ongeveer vier duizend leden der federale partij hebben zich Zaterdag vereenigd bij ge legenheid van den verjaardag van het uit roepen der republiek in Spanje. Een groot aantal redevoeringen zijn uitgesproken. Ver scheidene sprekers hebben de houding van Castelar afgekeurd. De val van koning Ama- deus werd in herinnering gebracht entevens dat, na gezegevierd te hebben, door de schuld der republikeinen zelf de republiek is ge vallen. Toen hij den trap opgegaan was legde mrs. Borne de hand op den arm haars echtgenoots en fluisterde hem toe „Het meisje zal zich wederspannig toonen. Wij zullen moeite met haar hebben. Als wij haar tot dit huwelijk willen dwingen moeten wij haar in de eerste plaats van hare vrienden verwijderen. Waarheen zullen wij haar bren gen? Wat zullen wij met haar aanvangen." Hoofdstuk XXIV. LILLY VINDT EEN ONDERKOMEN. Nagenoeg zes weken waren verloopen sedert den zomeravond, op welken Ralph Borne aan Nina Rokeby op de zodenbank aan den landweg voor de eerste maal zijne liefde verklaard had. Men zal zich herinneren dat deze verklaring eene verborgene getuige had en dat deze geene andere was aan de ongelukkige verstootene jon ge vrouw van Ralph Borne welke deze als dood betreurde en welke hij in het binnenste zijns harten nog steeds duizendmalen meer be minde dan de jonge schoone erfgename. Wat was er intusschen gedurende die zes weken van de arme vertwijfelde Lilly gewor den Toen zij naar Rookham was gegaan was zij bijna geheel zonder geldhare kleederen en schoenen waren afgedragen en de bitterste nood grijnsde haar aan. Toch kon zij niet besluiten' naar Londen terug te keeren nadat zij tot de treurige overtuiging was gekomen dat zij door haren echtgenoot was vergeten en geheel en al verlaten was. Snikkend en weenend liep zij dien avond een uur ver de straat langs totdat zij eindelijk van vermoeidheid niet verder kondezij legde zich onder een boom neder en viel van uit geputheid weldra in een diepen slaap. Toen zij ontwaakte was 't klaar lichte dag; zij stond op en wandelde langzaam verder. Na eenige uren geloopen te hebben kwam zij in Canterburry, waar het hare eerste zorg was zich voor het weinige geld dat zij nog bezateen onderkomen te verschaftenen daarna werk te zoeken. 't Gelukte haar naaiwerk te krijgen, waar door zij gedurende eenige weken met moeite in haar onderhoud voorzag maar zij zag in dat dit op den duur zoo niet gaan konde en zij dus iets anders moest zoeken. Zij plaatste een advertentie in de courant, waarin zij zich als kinderjuffrouw of gouvernante aanbood. Den vierden dag ontving zij als antwoord eenen brief. (word vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1