Engeland. Rusland. Duitschland. Amerika. Italië. Oostenrijk. BINNENLAND. In een bijeenkomst der republikeinen werd Castelar verheerlijkt. Een officier van de genie te Chatham is onder beschuldiging van militaire geheimen aan een vreemde mogendheid geleverd te hebben, gearresteerdhij heet Templer en bekleedt den rang van majoor. Deze mo gendheid blijkt Italië te zijn en de verstrekte inlichtingen betreffen de geheimen van de militaire ballons. De Italiaansche regeering heeft volgens de inlichtingen reeds ballons te Birmingham laten maken en te Massowah in gebruik genomen. De markies van Londonderry heeft zijn pachters voorgesteld aan hen zijne bezittingen te verkoopen, betaalbaar in twintig jaarlijksche afbetalingen. De verkoopprijs zou gebaseerd worden op de tegenwoordige huursom, met 20°/0 reductie. Op het Trafalgar-plein liepen Zondag weder een 3000 personen bijeen. Toen de politie hen uiteen dreef, trokken zij naar de Westminster-kade, waar zij de grieven der werkeloozen ter sprake brachten. Zonder wan ordelijkheid ging de troep vervolgens uiteen. De Standard, eene uiteenzetting ge vende van Salisbury's politiek, zegt dat En geland zich bij geen enkel offensief of defen sief verbond kan aansluiten. Slechts ingeval de vrede roekeloos verbroken mocht worden, zou Engeland het gewicht zijner kracht in de schaal werpen. zïgingen in het tarief, door Bismarck kort weg zijn afgeslagen. De ijzeren kanselier leidt Europa tot een algemeenen tarieven- oorlog, die ten slotte de volken ten gronde moet richten. Tegen het Duitsch-Oostenrijksch verbond zijn door de Slavenpartij harde woor den gezegd en uit alles blijkt, dat de ver schillen tusschen algemeene en binnenlandsche politiek in den laatsten tijd steeds grooter worden in Oostenrijk, en dat de oorzaken van tweespalt allesbehalve afnemen. - De Cronicle meldt uit Weenen, dat de vroegere Russische ambassadeur aldaar, No- vikoff ter plaatse aangekomen is, naar het heet belast met gewichtige instructies van den czaar, en dat er belangrijke onderhan delingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rusland gaande zijn. In Kasan hebben talrijke arrestatien in den laatsten tijd plaats gehad, tengevolge van de ontdekking eener agrarische bewe ging in Zuid-Rusland, welke hare vertakkin gen heeft in verscheiden provincies van het keizerrijk. De Duitsche officieuse pers wijdt in den breede uit over het incident-Floquèt-Mohren- heimen alles wordt gedaan om der Duitsche natie den indruk te geven dat Frankiijk en Rusland slechts een gunstig oogenblik af wachten om vereenigd Duitschland den bewaker van den Europeeschen vrede, aan te vallen, terwijl uit verschillende artikelen niet onduidelijk <te teleurstelling spreekt, die in zekere kringen wordt veroorzaakt door de koele en gereserveerde houding van de Russische regeering en de standvastigheid, waarmee zij zich voor iederen stap wacht, die haar vrijheid van handelen zou kunnen be lemmeren. Door de eveneens geheel on verschillige houding der Russische pers, die geen ophef maakt van den kalmeerenden in vloed van Bismarck's rede, verliest die speech veel van zijn doel en kracht en de rijkskan selier zou Europa dus slechts van een denk beeldig gevaar hebben gered of liever geheel niet hebben gered, omdat het gevaar een voudig niet bestond. Dat Bismarck in de mededeelingen der officieuse bladen de' hand heeft, lijdt geen twijfel. De rijksdag heeft bij de tweede lezing het eerste artikel van de socialistenwet, vol gens hetwelk de wet verlengd wordt tot 30 September 1890, aangenomen met 164 stem men tegen 80. Volgens een eerste bericht omtrent den sneeuwval te Langen, aan den Arlbergspoor- weg, is het station aldaar Donderdag door een lawine gedeeltelijk vernield en werden toen 7 personen gewond. Een baanwachters huis werd geheel in de sneeuw bedolven, en allen die daarin waren kwamen om het leven. Het verkeer op den weg is voor onbepaalden tijd gestremd. Uit Straatsburg wordt gemeld: Op voorstel van het openbaar ministerie is tegen Appel, Streissguth en Girald een gerechtelijke instructie geopend wegens me deplichtigheid aan landverraad. -—De politie-commissaris Stempel, uitMoIs- heim, 's avonds van eene dienstreis naar Lützelhausen terugkeerende, is bij Urmatt door twee kogels getroffen, waarvan een slechts zijn mantel raakte, doch de andere in het rechterbeen beneden de knie drong. De onbekende dader is gevlucht. De wond is niet gevaarlijk. De moordenaars van den millionair Snell, te Chicago, is men nog niet op het spoor kunnen komen. De moord werd eerst ontdekt vier uren nadat hij gepleegd was. Twee dienstmeisjes, die boven in het huis sliepen, hoorden wel het gerucht van schoten en den heer Snell roepen: „er uit, er uit!" maar zij durfden niet gaan zien wat er voorviel. De huisknecht, die tegen half zeven de kachels kwam aanmakenvond de voordeur, waar de dieven stukken hadden uitgezaagd, op een kier staan, de brandkast in het kan toor opengebroken, en geplunderd en ineen gang op de eerste verdieping, het lijk van zijn meester, met een revolver, waarvan één schot gelost was, in de hand, en een kogel- wond in het hoofd en in hart. Vermoedelijk hebben de dieven, na het plunderen van de brandkast, de gesloten bo venkamers opengebroken en zich daar opge sloten toen zij den heer Snell vermoede lijk door gerucht dat zij maakten ontwaakt de trap hoorden afkomen. Blijkens de kogelgaten in de deur heeft toen de heer Snell door die deur heen op de dieven geschoten, en hebben deze twee schoten gedaan op den millionair, die door een daarvan zwaar gewond werd en die, toen hij bloedend op den grond lag, door nog een schot moet zijn gedood. De moordenaars hebben zich daarop met hun buit uit de voeten gemaakt. De Italiaansche minister van onderwijs, Coppini, heeft zijn ontslag ingediend naar aanleiding der verwerping door den senaat van eene wet tot instandhouding van bouw kundige monumenten. De ministerraad heeft zich echter tegen het aannemen van dit ont- ontslag verklaard, en Crispi zal een votum der kamer uitlokken ten voordeele van zijn ambtgenoot. De jongste berichten uit Massowah mel den, dat het garnizoen van Ghinda opnieuw versterkt is en dat Ras Alula zich met zijne troepen halfweg Adua en Asmera bevindt. De negus is volgens berichten uit het bin nenland, in allerijl naar Adua teruggekeerd, daar de stammen tusschen Adua en Sakota alle zijn opgestaan. In de debatten in den Oostenrijkschen rijksraad over de vernieuwing der handels overeenkomsten met Italië en Duitschland is, hoewel de zaak geheel economisch is, de politiek ook een woordje komen medespre- ken, en het Weener kabinet heeft de verlen ging dier overeenkomsten niet met vollen zin toegestaan, daar de met het oog op de gunstige politieke verhouding, gevraagde wij- WAALWIJK, 15 Februari 1888. Verleden Zondag werd ten huize van den heer L. v. d. Broek eene vergadering gehou den van R.K. kiezers, ten einde een candi daat te stellen voor de 2e kamer. Was de vorige bijeenkomst grootnu was zij nog grooter, zoodat de presentielijst door 112 leden geteekend werd. De heer M. Mom- mersteeg leidde de verg. en nadat de heer v. d. Ven, secr., de notulen had gelezen, werd er mededeeling gedaan dat twee bestuursle den bedankt hadden doch dat het bestuur zou worden uitgebreid tot 27 leden, zoodat elke gemeente van het distr. minstens één bestuurslid zou hebben een en ander geregeld naar het aantal R.K. kiezers. Enkele plaatsen krijgen 2 en Waalwijk als hoofd van het district^ 3 leden. Nu deed de heer v. d. Ven voorlezing van een reglement, dat behoudens eenige kleine wijzigingen bij acclamatie werd aangenomen. De contrubutie is gesteld op 50 cent 'sjaars. Personen, die geen kiezer zijn, kunnen ook als lid worden aangenomen. Staande de vergadering meldden zich ver schillende nieuwe leden aan. De heer Car - thon uit Heusden beval als candidaat aan den heer A. Verhoeven uit Heusden, die echter kenbaar maakte niet in aanmerking te willen komen. Daar alles bij acclamatie zoo goed van stapel liep, werd ten slottenadat notaris Coolen, van Helvoirt, diens groote verdiensten uiteengezet had, voorgesteld mr. A. F. Vos de Wael bij acclamatie tot candidaat te pro- clameeeren. Zoo geschiedde het. Het comité van den Nederlandschen bond tot bevordering van den nationalen ar beid (protectionisten) beveelt op eene eerste lijst als candidaten voor de tweede kamer aait Voor Zuidhorn den heer J. Doornbosch; voor 'sGravenhage den lieer L. J. S. Van Kempenvoor Gouda den heer Hartogh directeur der waskaarsenfabriek te Amsterdam; voor Loosduinen den hr. Jos. E. M. Koechlin; voor Schiedam den heer J. J. C. Nolet; voor Waalwijk den heer mr. H. Rits; voor Grave mr. J. Harte (te Amsterdam); voor Eist, mr. B. Reigers. Eene tweede lijst volgt eerstdaags. De hier bestaande muziekgezelschappen hebben trouw aan hunne loffelijke gewoon te, het hunne bijgedragen ter veraangenaming der Vastenavonddagen. Maandag gaven de harmonieën een con cert elk in haar lokaal. l'Espérance had voor die gelegenheid een komiek geëngageerd, den heer van Schalkwijk van Rotterdam. Hoewel het moeilijk is op te treden in onze gemeente, waar men gewoon is zeer goede komieken te zien werkenmag men toch gerust zeggen dat de heer van Schalkwijk goed voldaan heeft en het publiek aangenaam heeft bezig gehouden. Luide bijvals betui- tuigingen waren daarvoor het welverdiende loon. De harmonie kweet zich naar behooren van hare taak en over 't geheel hadden we een prettigen avond. De uitvoering, Dinsdagavond door de lie dertafel gegeven, schonk den hoorders weder een waar kunstgenot. Want wezenlijk, te hooren zingen zooals deze keurbende het doet, is aan niet velen, zelfs in veel grootere plaatsen gegeven. Onze beide gevierde so listen, de heeren van Iersel en Snijders, brach ten het publiek als 't ware in verrukking. Aan de heeren van Delft, die in Albrecht Beijling en Rembrandt de moeilijke tenorsolo's zongen, komt zeker een woord van waardee ring toe. Een onzer berichtgevers zendt ons de volgende Vastenavond bijdrage De dagen van Vastenavond zijn weder voorbij, 't Zijn vreemde, zonderlinge dagen, die Maandag en die Dinsdag. Zonder ver beven te zijn tot den rang van eigenlijke feestdagen, zijn ze evenmin te rangschikken onder de gewone werkdagen. Zij onderschei den zich in dit opzicht door eene halfslach tigheid, die eenig is in den ganschen jaar kring. De fabrieken zijn geopend, maar 't werkvolk komt niet of zeer ongeregeld op dagen in de werkplaats wacht de baas met zijn krullenjongen te vergeefs op de aankomst der knechts de scholen worden op t gewone uur ontsloten, maar de lieve jeugd schittert door hare afwezigheid, zij volgt liever als straatkomeet den rommelpot. Allerlei mo gelijke en onmogelijke boodschappen worden verzonnen om zonder groot huiselijk onge noegen buiten de schaduw van zijn woonhuis te komen. En al vroeg in den voormiddag verraadt een ongewoon gewoel en gedruisch in de vergunningslokalen, dat zij de hoofd punten van aantrekking zijn. Gestoken in een pak kleeren, dat den glans van 't nieuwe reeds lang heeft afgelegd, maar toch nog niet is afgedaald tot de gewone werkdaagsche plunje, zwieren de herbergbezoekers van ver gunning tot vergunning, zijn meer dan ooit afkeerig van ernst en ordelijkheid en ver goelijken hunne losse gesprekken en hun zonderling, dwaas gedrag met de opmerking: ,,'t is Vastenavond Vastenavond, zij weten dit, is hun een schild, waarop 't wapen der kwaadsprekendheid zich te vergeefs bot kerfteen dekmantel, die in zijne wijde plooien en kreuken veel verbergt, waaraan de babbelende gemeente zich zoo gaarne zou vergasteneen bliksemafleider, die 't dreigend onweer, dat den Vastenavond houders boven 't hoofd hangt, onschadelijk maaktmaar, helaas, ook eene veiligheids klep, waardoor de spanning, die zich in den loop van 'tjaar ontwikkelde, zich eenen uit weg baant. Want op geen dag van 't jaar heeft men den moed elkander zulke harde, bijtende waarheden te zeggen als op Vasten avond. Wordt op andere tijden 't pilletje, in een goudblaadje gewikkeld, toegediend, met Vastenavond ontkleedt men 't zelfs van t onschuldige zoethoutpoeder, en menigeen, die nog al wat op zijn kerfstok heeft, ziet zich alsdan niet zelden geplaatst voor 't hache lijke dilemma: slikken of.Die uit den aard der zaak netelige keuze leidt vaak tot heftige woordenwisselingen en tot het bezigen van argumenten, waarbij de hardhandigte e.. sterkst gespierde^ meestal in 't voordeel blijft. Meent de koffiehuisbezoeker op die dagen zich los te mogen maken van die banden, welke op andere tijden hem minder knellend schij nen te wezen van den anderen kant ziet ook moeder de vrouw wat door de vingers. Haar spekkoek moge tusschen een en twee uur zijne heerlijkste geuren door 't huis heb ben verspreid, zij dient hem zelfs om vier of vijf uur zonder de minste ontstemdheid nog op, en hare goede luim en oprechte gulhar tigheid uiten zich in de dringende uitnoodi- ging om deel te nemen aan 't maal, welke zij richt tot de makkers, die haren dierbare tot aan huis hebben vergezeld. Immers 't Vastenavond. Ook deze bijdrage aanschouwde 't licht op den laatsten avond dier twee dagen. Is zij niet in den haak of kan zij niet door den beugel, de lezer gelieve te bedenken ,,'t Was Vastenavond." De zittingen van de militieraden in het le, 2e, en 3e militiedistrict zullen dit jaar, nadat die te 's Bosch, Breda en Eind hoven zijn afgeloopen, geopend worden als volgt Te Tilburg, voor zooveel de le zitting betreft op Maandag 19 Maart, des voormid dags ten 101/, uren. Te Bergenopzoom de le zitting op Vrij dag 23 Maart, en de 2e zitting op Maandag 16 April des voormiddags lD/g uren. Te Boksmeer de le zitting op Donderdag 22 Maart en de 2e zitting op Donderdag 19 April des voormiddags ten 10,'aren. De gemeenten voor welke de militieraad te Tilburg, te Bergenopzoom en te Boksmeer zal vergaderen zijn de volgende Te Tilburg voer de gemeenten Baardwijk, Besooien en Waalwijk, Capelle, Diesen, Goirle Hilvarenbeek, Loonopzand, Moergestel Oos- terwijk en Berkel, Sprang en Vrijhoeve Ca- pelle, Tilburg en Udenhout. Te Bergenopzoom: voor de gemeenten Bergenopzoom, Dinteloord, Halsteren Hui bergen en Putte, Nieuw-Vosmeer en Steen bergen, Ossendrecht, Rozendaal, Woensdrecht en Wouw. Te Boksmeer: voor de gemeenten Boks meer, Beugen, Beers en Linden, Kuik, Haps, Mil en Oeffeit, Maashees, Oploo en Wan rooi, Sambeek en Vierlingsbeek. De heer F. Oberstadt, ingenieur-direc teur aan de ateliers der staatsspoorwegen te Tilburg, is overgeplaatst naar die van het Noordernet te Zwolle, terwijl in zijne plaats treedt de heer Staring ingenieur aan genoemde werkplaatsen te Zwolle. De heer J. A. A. ICerstens sedert 10 Maart 1853 lid van den gemeenteraad en sedert 3 Sept. 1862 wethouder van Tilburg, is in den ouderdom van bijna 75 jaar over leden. Hij was secretaris der kiesvereeniging „Noord-Brabant", bestuurslid van de ver- eeniging „H. Vincentius a Paulo", ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote door Z. H. den paus voor eenige jaren als zoodanig benoemd kerkmeester, lid van het college van zetters enz. Zijn heengaan wordt door velen betreurd. In beëindiging van het geschil met de spoorweg maatschappij Grand Central Beige, in zake de kosten van uitbreiding van het station te Tilburgis deze aangelegenheid door de regeering aan de uitspraak van scheidslieden onderworpen. Bij het hoofdbestuur der posterijen is in overweging de emolumenten, voortvloeiende uit de levering van couranten, enz-, voor de post- en hulpkantoren af te schaffen en de traktementen der ambtenaren bijwijze van schadeloosstelling te verhoogen. Wanneer het traktement van alle ambte naren gelijkelijk wordt verhoogdzal deze maatregel vooral ten goede komen aan hen, die op kleinere kantoren geplaatst worden. Uit den aard der zaak toch zijn de emolu menten voorvloeiende uit de levering der couranten enz. aldaar gering. De voormalige stations-chef te Ruiner- wold is aangesteld als ladingmeester bij de staatsspoorwegen op eene jaarlijksche bezol diging van i 600. Uit Maastricht meldt men Indertijd werd de aanhouding gemeld van zekeren Charles Debie alhier, wiens aanhou ding en uitlevering door de Belgische justitie was gevraagd, ter zake van frauduleus ban kroet, door D. te Seraing bij Luik bedreven. De rechtbank te Luik, in hare zitting van Woensdag, heeft D. tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, met bepaling dat hij voor den tijd van 10 jaren onder politietoezicht zou worden gesteld. Uit het getuigenverhoor in deze zaak bleek, dat D. vele kooplieden had beetgenomen en opgelicht en hij bestelde allerlei soort van waren. Hij weigerde alleen die, welke tegen gereede betaling aan hem werden afgezonden. O. a. waren, volgens getuigen, door hem be steld en ;niet betaald: bier, eieren, leder, boter, haringen, piano's, tapijten, enz. Den 9en April zal bij gelegenheid van het jubilé van den paus een buitengewone trein van Brussel naar Rome loopen en den 26 dier maand te Brussel wederkeeren. De uitsluitend voor dien trein geldige biljetten zullen kosten: le kl. fr. 217 2e kl. fr. 152 en 3e kl. fr. 106. De trein zal ophouden in de voornaamste Italiaansche stedenals Milaan Bologna Ancona, Lorette Rome Florence, Pisa en Genua. In aansluiting op dien trein zullen aan de voornaamste stations der staats- en Rhijn- spoorwegen, met biljetten voor dien trein, retourbiljetten naar Brussel worden verkrijg baar gesteld, tegen den prijs der enkele reis. Zekere J. S., oud 51 jaar gehuwd, ge boren en wonende te Maastricht, heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Toen de hoofdbewoner van het huis zich naar den zolder begaf vond hij den gehan gene, nog teekenen van leven gevend. In plaats van onmiddellijk het koord door' te snijden, meende men eerst de politie te moeten waar schuwen ofschoon de dood onvermijdelijk moest intreden. Een gezelschap van 20 man, aan tafel vereenigd heeft te Breugel (Noordbrabant) de vorige week 82 pond rundvleesch veror berd met 40 pond aardappelen, en 18 glazen bier per persoon. Maandag heeft hetzelfde gezelschap geteerd op boterhammen met bier. Al de werklieden op de sigarenfabriek van den heer De Rooyte Eindhoven, zijn afgedankt. De firma De Rooy heeft haar betalingen gestaakt. De eigenaar van het huis te Raamsdonk, dat op 21 Januari afbrandde, is'weder op vrije voeten gesteld. Te Noodbroek (Gr.) is een stier van den landbouwer E. Haraster losgeraakt en heeft twee dagen om en in het dorp rondgehold Het dier was niet te vangen en wierp alles wat voor hem kwam in woeste vaart met zijne horens omver. Eenige personen zijn op niet zachte wijze tegen den grond gedrukt. Het dier moest worden afgemaakt.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2