Engeland. Duitschland. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. zich ten nutte had gemaakt om zich te over tuigen van Frankrijks middelen van verdedi ging aan de zuidelijke grenzen. De spanning tusschen beide landen zal nu echter wel spoedig ophouden De fransche gezant te Rome De Mouty heeft Crispi en zijn vrouw op een bal genoodigd. Tot hiertoe had hij beiden steeds thuis gelaten als hij feesten gaf. Te Joigny is een geheimzinnige misdaad gepleegd. De horlogemaker Vétard aldaar, een man van zeer slechten naam, die door geldschieten een kapitaal van 10,000 fr. had vergaard, werd sedert Woensdag vermist. Bij onderzoek vond men in zijn woning kasten en laden geplunderd. Terwijl men nog naar den vermiste zocht, werd in de Yonne een afgehouwen mansarm gevonden, welke aan eenige litteekens als die van Vétard werd herkend. Waarschijnlijk is de horlogemaker vermoord en zijn lijk in de rivier geworpen. De vermoedelijke schuldigen zijn te Dijon in hechtenis genomen. Het zijn twee als smokkelaars beruchte mannen en de minnares van een hunner. Op de groote markt te Parijs, in de afdeeling voor gevogelte, is deze week een hevige brand uitgebrokenwelke spoedig grooten omvang aannam en veel schade ver oorzaakte. Het proces tegen Wilson is Donderdag begonnen: er deed zich niets bijzonders voor. Het Journal de Paris behelst een telegram uit Weenen, waarin verzekerd wordt dat prins Ferdinand door de politie te Weenen gewaar schuwd werd, dat Stamboulof wederom bezig is een komplot tegen den prins op touw te zetten. Sir Hicks Beach, die zich wegens een on gesteldheid der oogen een paar jaren geleden uit het openbare leven moest terugtrekken, zal zich weldra weder met de politieke zaak kunnen bezig houden. Er is sprake van hem de portefeuille van handel op te dragen ter vervanging van lord Stanley De Preston. Lord Loftus, die 50 jaren in dienst was van de Engelsche Kroon (o. a. was hij gezant te Petersburg en gouverneur van Nieuw-Zuid- Wales) was in staat van faillissement. H:j had 42.500 pd. st. schuld. De crediteuren heb ben thans met 2000 pd. genoegen moeten nemen. De discussie over het adres van ant woord op de troonrede in het Engelsche parlement, heeft buiten verwachting en voor namelijk in het lagerhuis een vrij kalm ver loop. Wel is gedurende twee dagen door Gladstone en Parnell over de onderdrukking in Ierland heel wat afgehandeld, maar de ware gang zit er niet in, in vergelijking met vorige zittingen, en zelfs zaken, die naar ver wacht werd, veel strijd zouden ontmoeten, worden rustig en bedaard afgehandeld en al leen een redevoering van Gladstone, waarin hij zich welwillend tegenover Rusland uitliet, heeft eenigen indruk gemaakt en de partij van Salisbury antwoordde met gemompel. De Times weet nu mede te deelen dat lord Churchill zijn tijd te St. Petersburg niet ongebruikt heeft laten voorbijgaaner is sprake van niet meer of minder dan van een politiek plan, dat hij aan den czaar moet hebben voorgelegd en door dezen in be ginsel zeer welwillend is ontvangen. Engeland zou Rusland vrij spel laten in Europa en Rusland zou Engeland hetzelfde voordeel toestaan in Indië en de czaar moet reeds dadelijk hebben te kennen gegeven dat hij zonder misnoegen de vereeniging van Afgha nistan met Engelsch-Indie zou zien. Dit wordt alles medegedeeld door den Parijschen cor respondent van de Times, maar het blad zelf acht de onafhankelijkheid van Bulgarije van gelijk belang voor Engeland als voor Oos tenrijk en Italië en van even groot gewicht het evenwicht der mogendheden in de Mid- dellandsche zee. Acht losgebroken wolven van Sanger's circus te Londen, die in een stal waren op gesloten, zijn zonder ongelukken in een ander hok in verzekerde bewaring gebracht. Er loopt een gerucht, dat kwaadwilligen hen opzettelijk lieten losbreken. Er wordt zeker nauwkeurig onderzocht, of het ongeluk werkelijk een zoo boosaardige aanslag is ge weest, welke, als het den wolven gelukt was, uit den stal en op straat te komen, aan tal van menschen het leven had kunnen kosten. Sedert eenige dagen wordt ook in de Duitsche pers beweerd dat Nederland en Belgie zich „in zekeren zin" hebben aange sloten bij den vredesbond der staten van midden-Europa. Tegenover den van verschil lende zijden geopperden twijfelhandhaaft vooral de katholieke Keulsche Volks- zeitung haar bericht uit Brussel, dat Neder land en Belgie zich verbonden hebben met Duitschlandvoor het geval dat Rusland en Frankrijk eenen aanvallenden oorlog beginnen. De juistheid van dit bericht zal wellicht zeer spoedig op de ondubbelzinnigste wijze aan den dag komen. De neutraliteit van Belgie staat het sluiten van een geheim politiek verdrag, volgens artikel 68 der grondwet, niet in den weg. Gemeld blad zegt verder dat het bericht in de Belgische kamer tot het onderwerp van eene interpellatie zal gemaakt worden. Bij het consult, dat Donderdag te San- Remo gehouden werd, hield professor Berg- mann vast aan de diagnose van kanker terwijl Mackenzie zoo beslist mogelijk de tegenovergestelde zienswijze voorstond. De toestand van den kroonprins is niet verbe terd, eer het tegendeel. Het sterkere hoesten met bloedige afscheiding verstoort zijne nachtrust, die toch reeds slecht was. De geneesheeren zijn i.iet tevreden over zijnen toestand. Weder heeft Bismarck, bij gelegenheid van eenen officieelen maaltijd, aan onder scheidene met hem bevriende afgevaardigden verklaard, dat hij hoopt, en zelfs verwacht dat de betrekkingen met Rusland weldra van beteren en vriendschappelijken aard zullen worden. Aan de wijze waarop zich de Rus sische dagbladen tegenwoordig uitlaten, moet volgens Bismarck niet te veel gewicht gehecht wordenomdat hij weetdat de Russische regeering slechts op enkele van die bladen volkomen invloed oefenen kan. De afgevaardigde uit Sleeswijk, Johann- sen, een geboren Deen, heeft in het officieele verslag der rijksdagzitting de verklaring doen opnemen dat hij bij de derde lezing tegen de legerwet gestemd heeft, omdat hij van de noodzakelijkheid dier wet niet overtuigd is en daarentegen gelooft, dat de wereldvrede slechts dan bewaard kan blijven, als de gi en- zen van Duitschland in dien zin veranderd wotden, dat alle nationaliteiten, die niet tot Duitschland willen behooren, uit dat verband worden losgemaakt. Uit Berlijn wordt aan de Soleil geseind, dat de regeering nieuwe kredieten zal aan vragen voor het aanleggen van strategische spoorweglijnen, en wel in Pruisen drie en in Silezic tweetezamen 1200 kilometer. De kosten hiervan bedragen 111 millioen. De koninklijke familie van Beieren zal het houten kruis, dat de plaats aanwijst waar koning Lodewijk II verdronken is, vervangen door een kleine kapel, die op palen gebouwd zal worden. De toestand van koning Otto blijft dezelfde De koningin-moeder heeft hem bezocht, doch hij herkende haar niet. Uit Metz wordt aan Frankf. Ztg. gemeld, dat het hoofd der politie het verbod van verleden jaar handhaaft, waarbij aan Fransche kooplieden verboden wordt de kermis van Metz te bezoeken. Woensdag avond heeft in eene schacht der Kreuzgraben-mijn bij Camphausenin het Saarbekken eene mijn-gasontploffing plaats gehad, waardoor 40 mijnarbeiders ge dood zijn. De overige 36, die in de mijn zich bevonden, zijn gered. Volgens indirecte berichten uit Konstan- tinopel, heeft de sultan wel is waar de Anglo- Fransche conventie betreffende het Suez- kanaal bekrachtigd, maar haar zoo belangrijk gewijzigd, dat Frankrijk's en Engeland's aan nemen van deze gewijzigde conventie zeer twijfelachtig is. In de kringen der Weener diplomatie acht men de conventie dood. Uit Odessa verneemt men dat de Zuid westelijke spoorwegmaatschappij alle goederen wagens aan het openbaar verkeer onttrokken heeft. Het geheele rollende materiaal wordt gehouden ter beschikking van den staaten sterke korpsen Oeral-kozakken marcheeren westwaarts. Een treurig ongeluk is Dinsdag te Brooklyn gebeurd. Er wordt daar een elevated railway, een spoorweg boven de straatgebouwd evenals te New-York bestaat. Terwijl men nu bezig was met het ophijschen van zware ijzeren balken, door middel van een stoom - kraan, welke op een hooge stellage stond, is die stellage met stoomkraan en balken naar beneden gevallen, op een juist voorbij rij denden tramwagen, met 25 menschen er in. Drie van de passagiers werden gedoodde overigen zijn zwaar gewond, twaalf hunner zoozeer, dat er geen hoop op herstel is. De paarden werden onder de balken verpletterd. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 19 dezer des midd. 12 ure, door de liedertafel ^Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum" 1. Hollands glorie Hol. 2. Neerlands Weerbaarheid. Van Paeschen 4. God en de Koning. De Vliegh. WAALWIJK, 18 Februari 1888. Het volgend adres werd dezer dagen in onze gemeente ter teekening aangeboden: Aan den koning Geven eerbiedig te kennen de ondergetee- kenden, allen onderdanen van uwe majesteit, dat voortdurend buitenlandsche goederen, die bij de wetten van 15 Aug. 1862, Stbl. 170, en 6 April 1877, Stbl. 71, belast zijn met een inkt mend recht naar verhouding van hunne waarde, ondanks te lage aangifte en derhalve zonder de betaling van het volle verschuldigde recht, in ons land worden ingevoerd dat zulks door uwer majesteits ambtenaren niet kan worden belet, aangezien eene juiste waardeering der ingevoerde goederen in zeer vele gevallen voor hen onmogelijk is; dat de gebrekkige werking van voornoemde wetten strekt ten nadeele van 's lands schat kist; ten nadeele van den handelaar, die aan voornoemde wetten gehoorzaamt en eene juiste waarde opgeeft; ten nadeele einde lijk der Nederlandsche nijverheid, die ten gunste van hare buitenlandsche mededingers zelfs de geringe belemmering ziet verdwijnen, welke nog door de wetten van 1862 en 1877 aan hen in den weg was gelegd; dat voor eene begunstiging van buitenland sche mededingers allerminst reden bestaat aangezien naburige staten volharden bij, of terugkeeren tot maatregelen, waardoor de in voer van Nederlandsche producten in hooge mate wordt belemmerd dat ten gevolge zoowel van te gemakkelij- ken invoer der vreemde als van belemmerden uitvoer der eigen voortbrengselen, verschil lende takken der Nederlandsche nijverheid in hun voortbestaan ernstig worden bedreigd; „dat zulks voor het geheele land des te nadeeliger isnaarmate de tusschenhandel meer en meer wordt verdrongen en derhalve juist in eene toename der fabrieksnijverheid het middel moet gezocht worden tot besten diging en verlevendiging der volkswelvaart;" dat requestranten, zoowel voor het behoud als voor de bevordering der Nederlandsche nijverheid eene verandering en verhooging der inkomende rechten dringend noodzakelijk achten; Redenen, waarom repuestranten zich wen den tot uwe majesteit met eerbiedig verzoek, dat het uwer majesteit moge behagen de noodige maatregelen te nemen opdat zoo spoedig mogelijk de wetten van 15 Aug. 1862, Stbl. 170, en van 6 April 1877 Stbl. 71, worden onderworpen aan eene herziening, zoowel ten aanzien van den maatstaf van heffing, als van hel bedrag der rechten op den invoer. 't welk doende. De invloed der nieuwe Duitsche graan rechten op den prijs van het brood doet zich reeds in verschillende streken gevoelen. Zoo hebben de bakkers in de Rijnstreken den prijs van het roggebrood reeds met eenige penningen verhoogd en daar de troostvolle mededeeling bijgevoegd ook de prijzen nog meer zouden stijgen. Zulke feiten zijn welsprekender dan de ge leerdste verhandeling tegen beschermende rechten. w=*^De 2e remonte commissie, bestaande uit de heeren Boogaard, Kromhout, de Jong en Quadekker, is deze week van hier uit werkzaam geweest. In drie dagen tijds heeft zij 14 paarden aangekocht. De bestede prijzen loopen tot f 650. Heden is de commissie naar Raamsdonk. De volgende week zullen ook nog eenige paarden worden afgemonsterd. Zijne majesteit de koning leed in de laatste dagen weder aan hevige pijnen, die de bekende kwaal openbaarde. De afgeloopen nacht was vrij rustig. De pijnen zijn heden iets minder hevig. Zijne majesteit houdt het bed. De algemeene toestand wekt tot heden geen ernstige bezorgdheid. Bij besluit van 10 dezer heeft de min. van waterstaat enz. machtiging verleend tot het maken van een abri en verdere werken, ten behoeve van de stopplaats Kapelle— Nieuwevaart op den spoorweg Zwaluwe Waalwijk. Men schrijft uit Tilburg aan de N. R. Ct. Zooals onlangs gemeld werdis uil de statistiek van het onderwijs in deze gemeente geblekendat het aantal leerlingen op de openbare scholen slechts 697 en dat op de bijzondere scholen 4496 bedraagt. In deze laatste wordt echter aan 3878 kinderen gratis onderwijs verschaft; dit zijn de R. K. zusters- en fratersscholen waarvan men er in de drie hoofdparochiën der gemeente vindt. Het aantal fraterscholen bedraagt vijf en daarin wordt aan 2292 jongens onderwijs gegeven in de zustersscholen wordt dit alleen aan 2204 meisjes verleend. De kosten die dus in onze gemeente aan het onderwijs worden uitge geven zijn zeer geringen dit komt ten goede aan de inwoners, die naar verhouding ook minder in den hoofdelijken omslag be talen. Eene globale berekening heeft doen zien dat het lager onderwijs, indien door de gemeente daarin zou moeten voorzien worden, aan haar jaarlijks bijna f 60,000 kosten zou. Dientengevolge zouden zes scholen met on derwijzerswoningen moeten gebouwd worden waarvan de kosten met die van de uitbrei ding der bestaande schoolgebouwen, die 600 kinderen moeten kunnen bevattenen de inrichting daarvan, ongeveer f 150.000 zoude bedragen. Hiervoor zou de gemeente eene leening moeten aangaan die tegen 4 pro cent en aflosbaar bijv. in 50 jaren jaarlijks f 60()0 aan rente zou kosten. Eene 2 pets. aflossing zou f 3000 bedragen. Verder zouden zes hoofden van scholen A f 950 29 onder wijzers met hoofdakte a f750 en 67 hulpon derwijzers rt f500 moeten aangesteld worden, wat met de kosten van onderhoud, enz. een jaarlijksche opbrengst van bijna f70,000 zou zijn. Door het rijk wordt 30 pet. in de jaar wedden der onderwijzers vergoedwat ruim f 18,000 gulden zou bedragen. Hieruit blijkt dus dat de gemeente een groot voordeel geniet door het verleenen van dit gratis onderwijs door de bijzondere scholen en ontheven wordt van de drukkende lasten, die zij in het tegenovergestelde geval zou moeten dragen. Bij gelegenheid van de Wereld-ten toonstelling te Brussel, zullen de Nederland sche Spoorweg Maatschappijen de goederen en voorwerpen welke onverkocht of onver loot van daar terugkomen kosteloos terug- vervoeren voor zooverre het vervoer daarvan over hare lijnen geschied is. De vrachten voor de heenreis zullen ook eenigszins gewijzigd worden. J.l. Maandag kwamen een viertal per sonen alhier een herberg binnen; na gemaakt gelag vertrokken twee hunner ongemerkt zonder betaling; ook de twee anderen meen den aan hun plan, om zich ten kosten des herbergiers te bedrinken, uitvoering te geven, doch zij werden hierin tijdig verhinderd; een hunner die zich nog bovendien beleedigd achtte, vernielde daarop het onder zijn be reik zijnde glaswerk en bracht eene der huisgenooten eene verwonding aan het hoofd toe. Te Waspik leeft een man, die ten tweede male in het huwelijksbootje gestapt zijnde daardoor een twintigjarigen zoon der vrouw tot kind kreeg. Het schijnt dat dit tweede huwelijk geen rozen voor hem aanbracht, al thans de politie, die gewaarschuwd was, vond aanleiding een onderzoek in te stellen. Het bleek haar nu dat die man in zijn eigen huis een door kettingen afgesloten appartement bewoont uit vrees voor mishandelingen van van de zijde zijner vrouw en haar zoonen dat dezen toch nog gelegenheid vinden hem zoo nu en dan met een klomp af te ranselen en messteken toe te dienen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Woensdagavond 10 uur is er een hevige brand uitgebroken op de boerderij van V. tusschen Bokstel en Oorschot. De bewoners waren reeds om acht uur naar bed gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. 6 stuks vee kwamen in de vlammen om. Alles was tegen brandschade verzekerd. Eenige maanden geleden is eene andere boerderijtoen door denzelfden V. bewoond, afgebrand. Te Sleeuwijk had de landbouwer D.v. H. uit Woudricbem het ongeluk van eene stoomboot te vallen. Hij werd door een scheprad opgenomen oogenblikkelijk werd de machine tot slaan gebracht, toch was de man vreeselijk aan het hoofd verwond, maar men hoopt hem in het leven te behouden. Uit Heusden wordt van 14 dezer ge meld In den afgeloopen nacht hadden twee baldadige personen den dronkenmansmoed om achter het schilderhuis nabij het kruitma gazijn alhier post te vatten, met het voorne men den dienstdoenden schidwacht te over vallen. Op eenigen afstand werd echter hun opzet ontdekt en huntot driemaal toe halt! werdatoegeroepen, waarop de een, ziende dat het geweer geladen werdbegon te huilenen de andere het op een loopen zette na vooraf zijnen stok naar den schild wacht te hebben geworpen. De jongelingdie in den nacht van Maandag op Dinsdag op den Nieuwendijk te Amsterdam met een scherp voprwerp zoo ernstig gewond werddat de dood schier onmiddelijk volgdewas zekere Paulus van Leeuwen, een oppassend 18-jarig jongmensch. Van beroep was hij straatmaker. Dit treurige geval is weder een bewijs hoe gevaarlijk het is om wapenen bij zich te dragen. In drift komt men er zoo licht toe om er gebruik van te maken en dan zijn de gevolgen niet te overzien. De dader heeft thans waarschijnlijk zonder het te wil len een einde gemaakt aan een bloeiend leventerwijl hij tot zijn jongsten snik het verwijt zal moeten omdragen een moord be gaan te hebben. De politie in de 2de afdeeling heeft de hand gelegd op een letterzetter (socialist), dien zij vermoedt den moord gepleegd te hebben. De politie zet haar onderzoek voort en nam ook een drietal andere socialisten in verhoordie echter weder werden ontsla gen. De vermoedelijke dader is ter beschik king van de justitie gesteld. Een later bericht zegtdat de vermoede lijke moordenaar lid is van de socialistische schermclub en van de socialistische jonge- lingsvereeniging. De doodelijke wonde heeft hij met een mes toegebracht. Hij is genaamd Johannes Harttorff en werd in hechtenis ge nomen op de zetterij van de heeren Holdert Co., waar hij werkzaam was. Onmiddelijk na het verhoor werd hij naar de cel gebracht. Woensdag nacht omstreeks 121/2 uur is te Gestel brand uitgebroken in de sigaren fabriek van B., welke geheel in asch gelegd. Naar men verneemtwas alles verzekerd, Oorzaak onbekend. Dinsdag had de metselaar F. Jongenee- len te Rozendaalhet ongelukbij het af-

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2