Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. i ulgarije. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. eene strooming is sterk naar Frankrijk ge richt, terwijl de andere strikte neutraliteit wil. Bij de dezer dagen gehouden interpellatie in de Belgische kamer heeft de regeering be slist ontkend dat eenig tractaat met een vreemde mogendheid zou zijn gesloten buiten weten der kamer. Al wat dienaangaande in de bladen is vermeld, is een verdichtsel. Bij de behandeling der begrooting van bin- nenlandsche zaken heeft de kamer van afge vaardigden de 16 eerste artikelen aangenomen. Bij art. 17 (geheime uitgaven) verklaarde de heer Sarrien, dat het hem, in weerwil van al zijn pogingen, niet is gelukt, het met de commissie eens te worden. De minister kon het cijfer van 800,000 francs niet aannemen. Daarop heeft de kamer met 248 tegen 220 stemmen het door de regeering voorgestelde cijfer, ten behoeve van geheime uitgaven, aangenomen. De uitspraak in de zaak Wilson is bepaald op aanstaanden Donderdag. In zijn requisitor heeft de vertegenwoor diger van het openbaar ministerie, de sub stituut-procureur der republiek Lombard aangedrongen op een zachte straf voor Hé- bert en Dubreuil, eenvoudig werktuigen van Wilson, en voor Mme Ratazzi, die reeds door het gerecht gestraft is. Voor Ribeaudeau, den vertrouweling en ijverigen medewerker van Wilson, eischt hij een streng vonnis. Wat Wilson zeiven betrefttegen hem eischte hij een zeer strenge straf. Wilson's verantwoordelijkheid is zoo grootdat die van al de anderen daarbij in de schaduw wordt gesteld. Deze gewezen onder-minister, een rijk man, die in het paleis van den president der republiek woonde, heeft dat pa leis tot een handelsagentschap, een kantoor van verdachte zaken gemaakt. „Zijn gedrag ifl noodlottig geweest, door het voorbeeld dat hij gaf in zijn voorspoed, en het schandaal dat hij veroorzaakte door zijn val. „In onzen tijd," dus besloot Lombard „kan zulk een onzedelijk gedrag van een pu bliek persoon niet geduld worden. Bij de al tijd wakende publieke opinie en de steeds op de loer liggende pers, moet deze beschul digde verbazend onbeschaamd of wonder baarlijk verblind zijn geweest." Men bespreekt in alle bladen de vraag of de laakbare handelingen van Wilson strafbaar kunnen geacht worden of niet. De meeste advocaten schijnen te vreezen, dat er geen termen voor zijn hem wegens oplichting te straffen, daar hij niet heeft verkocht wat hij niet bezat. De substituut Lombard denkt daarover, blijkens zijn requisitor, anders. Men oordeele „Indien Wilson zich alleen maar zijn voor spraak^ en zijnen invloed had laten betalen, zou hij niet als oplichter kunnen worden vervolgd; want de stappen, die hij beloofde te doen, kon hij doen en heeft hij gedaan. Maar hij heeft niet alleen zijn steun beloofd, doch de ridderorde. Hij heelt zich verbonden die te zullen leveren op een bepaalden datum tegen hooge prijzen, die niet geacht kunnen worden voor bloote bemoeiingen bedongen te zijn. »Door stellig de orde te beloven, voor geld, gaf hij voor een crediet te bezitten, dat hij niet heeft. Want alleen de minister geelt de ridderorde, zelfs de president kan niet over de zoogenaamde kruisen c van het Elysée" beschikken, zonder dat een minister diens benoemingen met zijne handteekening bekrachtigt. „Wilson heeft dus iets verkocht, waarover hij niet kon beschikken, en zijne handelin gen vallen derhalve onder het artikel van het strafwetboek, waarin gehandeld wordt over oplichterij." De werkstaking der wevers te Fiers is geëindigd. Uit Hendaye wordt gemeld, dat de com- municatie met Spanje tengevolge van de sneeuw geheel is afgebroken. In geen vier dagen is de posttreita uit Madrid aangekomen. De vijf personen, die in verzekerde be waring genomen zijn als verdacht van den moord op den horlogemaker Vétard te Joigny gepleegd te hebben, schijnen onschuldig te zijn. Er is nu een ander persoon gevangen genomen, eene ongehuwde vrouw van losse zeden, op wie vermoeden rusten. De brand in de markt te Parijs heeft eigenlijk meer^ schade in de afdeeling der vruchten, dan in die der vogels veroorzaakt. 20,000 manden vruchten, waaronder de duur ste en fijnste, zijn verbrand en de schade beloopt in het geheel U/s a 2 millioen francs, waardoor acht-en-twintig handelaars alles heb ben verloren. De oorzaak wordt toegeschreven aan een gasontploffing. Het aantal gewonden beloopt zeven. In het Engelsche parlement gaat alles in vergelijking met vorige jaren als van een leien dakje. Hoofdzakelijk is dit daaraan te danken dat Parnell vast besloten is, zooals hij duidelijk gezegd heeft, de taktiek van obstructionisme te laten varen en bovendien dat zijne partijgenooten hun leider daarin volkomen hebben nagevolgde Waarschijnlijk zijn ook-de Gladstonianen aangemoedigd door de gunstigen uitslag der drie laatste verkie zingen, die niet weinig bijgedragen hebben om hen te doen inzien, dat er geen geweld plegingen en oppositie noodigis om de opinie van hun partij ingang te doen vinden. Wat er van zij, de gewijzigde houding der Iersche partij in het parlement is nu een voldongen feit en de debatten in het lagerhuis zullen er een geheel ander aanzien door krijgen, nu niet meer door den onwil van sommigen, en kele zaken dagen lang slepende zullen wor den gehouden en het adres van antwoord op de troonrede is dan ook dezer week reeds aangenomen. Zooals men zich herin nert, is in de troonrede ook sprake van den ongunstigen toestand van den landbouw en van een daarvoor te zoeken middel tot her stel. Daaruit zou besloten kunnen worden dat het kabinet Salisbury het protectionisme zou zijn toegedaan en zwanger ging van een plan tot beschermende rechten. Gelukkig is daarvan niets waar. Het voorstel zal in de kamer worden ingediend tot oprichting van een landbouw-ministerie, dat beter de speciale belangen van den landbouw zal kun nen behartigen dan een comité, zooals nu het geval is, dat is alles. Dit is het protectie- systeem van het kabinet Salisbury, dus vrij onschuldig. Door tusschenkomst van het mi nisterie van landbouw zal de staat financieele hulp verleenen aan de landbouwers, ten einde hun kennis en werktuigen te vermeerderen Naar gemeld wordtheeft de kroonprins zich in de laatste dagen voornamelijk bezig gehouden, behalve met het samenstellen van zijn testament met eenen staatkundigen ui tersten wil, bestemd voor zijn zoon prins Wilhelmvoor het geval zijne hoop op her stel niet verwezenlijkt mocht worden. Daar de wond der operatie nagenoeg ge heel genezen is keert professor Bergemann waarschijnlijk dezer dagen naar Berlijn terug. Van de grenzen wordt gemelddat Russische officieren in alle plaatsjes in Rus- sisch-Polen een onderzoek instellen, in hoe verre in geval van oorlog door de bevolking fourage en voorspan zouden kunnen worden geleverd. Tegelijkertijd wordt er bij vele Polen huiszoeking gedaan naar heimelijke bewaarplaatsen van wapenen en ammunitie. De commissaris van politie van Metz is door twee officieren der dragonders tot een tweegevecht uitgedaagd, omdat hij aan merkingen maakte over hun gedrag op een gemaskerd hal. Te Straatsburg krijgen thans de Elzas- sers en de Pruissen het tegen elkander te kwaad. Deze week is een student stervende thuisgebracht, tengevolge van een schermut seling tusschen Elzasser en Pruisische stu denten terwijl denzelfden avond twee Elzassers en een soldaat zwaar gewond werden in een gevecht tusschen Elzassers en soldaten. De socialistische partij heeft een harer ijverigste leden verbannen omdat bleek dat hij in dienst was der politie van Berlijn en Breslau. De naam van dezen trouwelooze is Conrad. Men was vroeger zóó van zijne goede bedoelingen overtuigd, dat hij reeds eenmaal de socialistische candidaat voor den Berlijnschen gemeenteraad is geweest en de partij hem te Breslau reeds tot rijksdag-afgevaardigde heeft willen benoemen. Een nieuwe oorzaak van de ziekte des kroonprinsen. Volgens een Duitsch geleerde is de ziekte van den kroonprins het gevolg van het Engelsch spreken. Om de „th" goed te kunnen uitspreken wordt van de nekspie ren groote inspanning gevorderd en dat zou de naaste oorzaak zijn van de kwaal. In Oostenrijk hebben de liberalen een hardnekkigen strijd te voeren tegen de voor stellen aangaande het onderwijs, zooals prins Lichtenstein die uit naam der clericalen heeft geformuleerd. Zooals men weet, wil die partij het onderwijs geheel in handen der geeste lijkheid brengen, zooals vroegere jaren het geval was. Tal van protesten waaronder ook die van den gemeenteraad van Weenen, zijn reeds ontvangen. Zondagavond heeft te Weenen een protest-meeting" plaats gehad van de Weener afgevaardigden^de meeste leden der Duitsche linkerzijde enz. Er is besloten met alle mogelijke krachtsontwikke ling eenparig de aanneming van Lichtensteins wetsvoorstel te verhinderen. Aan het Journal des Débats wordt uit Rome gemelddat in het tractaat van bondgenoot schap door Italië met Oostenrijk gesloten ook eene bepaling voorkomt volgens welke Oostenrijk aan Italië het recht toekent om zijne betrekkingen tot den Heiligen Stoel te regelen gelijk het goedvindt, zonder dat Oos tenrijk zich daarin heeft te mengen. Op die wijze heeft Oostenrijk de medewerking van Italië bij een mogelijken oorlog met Rusland gekocht. Naar uit Weenen en Sofia aan de Stan dard geseind wordt, heeft de krijgsraad zoo danige maatregelen genomen, dat het geheele Bulgaarsche leger binnen den tijd van 14 dagen kan worden gemobiliseerd. Generaal Werder, gouverneur van Berlijn, voormalig militair attaché van de ambassade van Duitschland is te Petersburg aangeko men. De generaal heeft zijn appartementen in het Winter-paleis. Uit Petersburg wordt aan de XIX Siècle gemelddat de Russische regeering een leening wil sluiten van 60 millioenten be hoeve der verbetering van het materieel dei- artillerie en dat deze leening in Frankrijk ge plaatst zal worden. Het materieel zou voor de helft in Frankrijk en voor de helft in Rusland worden vervaardigd. Uit Odessa wordt aan de Daily News door haren correspondent geseind dat het naar hij uit gezaghebbende bron vernomen heeft, onwaar is dat er vier Circa ssische re gimenten cavalerie naar de Weichsel zijn overgebracht. De troepenmacht in den Kau- kasus wordt voortdurend versterkt en geoe fend doch zij blijft daar geconcentreerd. Aan de verschillende spoorwegstations tusschen Kieff en Odessa liggen tien millioen poed graan en zeven millioen poed suiker, welke nog niet verzonden konden worden, omdat het troepenvervoer alle goederenwa gens in beslag neemt. WAALWIJK. Zondag 26 Februari's middags 12 uur door de harmonie l'Espérance op de har moniezaal bij A. N. van Riel. 1. Osman Pacha, marche. Rodolpe. 2. Scène et Choeur de Popera tfLe Trouvère*. Yerdi. 3. Alessandro Stradella, potpourri Fiotow 4. Haussarenrith, galop. Brohm. WAALWIJK, 25 Februari 1888. Tot veler verwondering, zeker, stond in „de Tijd" van Donderdag, en later ook in andere couranten te lezen, dat Mr. Rits, te Waalwijk, de candidatuur, hem van liberale zijde aangeboden, had aanvaard. Dat bericht is geheel onjuist. De heer Rits is candidaat gesteld door tal van aanzienlijke en invloedrijke personen, die voor ons district een flink vertegenwoordiger verlangen uit eigen boezemeen man, die wezenlijk het volk vertegenwoordigt, maar niet alleen eukele leiders eener partij. l/V In de verleden Woensdag gehouden vergadering der katholieke kiesvereeniging alhier, zijn tot bestuursleden gekozen de hee- ren van Grotenhuis en Jacq. van Riel; de heer Zijlmans was reeds te Nieuwkuik be noemd en is voorzitter. In de Donderdag te Meeuwen gehouden vergadering der centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het kiesdistrict Waalwijk is bij acclamatie tot candidaat voor de 2e kamer gesteld de heer mr. P. C. 't Hooft, te 's Bosch. Wegens eene onvolledigheid in het raadsbesluitbetreffende de overdracht van eenige eigendommen der gemeente Waalwijk aan het rijk, ten behoeve van den nieuwen Maasmond, zijn de onteigeningstuk ken teruggekomen ter aanvulling. Dit geeft natuurlijk vertraging in de uit betaling der koopsom, waarnaar ons gemeen tebestuur zoo verlangend uitziet, dat het reeds bij den minister op spoedige afdoening had aangedrongen. Voor delessen der normaalschool alhier hebben zich aangemeld 7 candidaten, waar onder 4 voor de voorbereidende klasse. Sedert de opening der lijn Zwaluwe- Waalwijk werd nog nooit zoo druk gebruik gemaakt van den trein, ten 9.44 ure v/m hier aankomende, als verleden Woensdag bij gelegenheid der jaarmarkt. Aan het station Waalwijk stapten niet min der dan 200 reizigers uit, behalve nog en kelen, die aan de Bezooische steeg den trein verlaten hadden. Over den geheelen dag gerekend was het personenvervoer tusschen Waalwijk en Geertruidenberg bijna zoo groot als op den eersten Kerstdag, wanneer altijd en overal een druk gebruik wordt gemaakt van den spoorweg. De ontvangst van den conducteur bedroeg Woensdag aan uitgegeven plaatskaarten slechts een gulden of drie min der dan op genoemden feestdag. De oorzaak dezer drukte zal wel gezocht moeten worden in het aanhoudend strenge weder, dat de landbouwers belet de gewone werkzaamheden van het seizoen te verrichten, terwijl velen, die anders met eigen rijtuig komen, nu liever in een verwarmd spoorwegrijtuig de reis maakten. In verband met het plan van de heeren Battenberg, de Jong en van Schie, tot het daarstellen eener waterleiding voor Tilburg, vernemen wij, dat die heeren goed water in voldoende hoeveelheid hebben gevonden en jl. Maandag een proef aan den burgemeester hebben gezonden. De Amsterdamsche Ct. verneemt dat, daar de graanbouwers roepen om graan-rechten, eenige groote grondeigenaren uit Gelderland, Overijsel, Noord-Brabant enz.^het voornemen bespreken, om zich aan te sluiten bij de in wording zijnde „Algemeene Protectionis tische Vereeniging voor den Landbouw.* Zij toch zien hunne inkomsten zoodanig ver minderen door de boschcultuur, het akker maalshout enz., dat deze tak van landbouw, in die streken van zeer groot belang, tot volkomen ondergang schijnt gedoemd te zijn, terwijl duizenden arbeiders daarbij vroeger een goed bestaan vonden. De prijzen van al het hout, vooral dat voor brandstof be stemd, zijn thans door het algemeen en goedkoop steenkolen verbruik ver. beneden het kostende gedaald. Zij hopen dus aan den ondragelijken toe stand een einde te zien, door het heffen van voldoend inkomend recht op steenkool, bri- quetten enz. Wellicht zullen ook de groote veenderijen zich bij die krachtige beweging aansluiten. Bravo Dat is de goede weg. Heden de steenkool, morgen de petroleum en zooveel andere zaken van dagelijksche behoeften bui ten de granen. Nu zullen de brave burgers en buitenlui zich wel haasten de protectionistische buiten lui, weldoeners, naar de tweede kamer af te vaardigen, in afwachting van de verhoogde rekeningen, die moeder de vrouw zal te betalen hebben. Voor den dag (14 dezer) waarop de wet betrekkelijk de invoerrechten op de granen in Zweden in werking trad, werden van alle kanten, o. a. uit Kopenhagen, Christiania en Drontheim groote hoeveelheden graan en meel ingevoerd. Een paar dagen te voren hadden grossiers in Stockholm den prijs van het weitemeel met 2025 öre (15 ct.) verhoogd. Naar de Amsterdamsche correspondent der Frankf. Zlg. meldtzijn vertegenwoor digers der bankiershuizen Wertheim Gom- pertz en Oyens Zonen, alsmede een direc teur der te Amsterdam gevestigde succursale van de „Banque de Paris et des Pays Bas" te Brussel bezig met de besprekingen over het verleenen van een belangrijk voorschot aan Rusland door een Belgisch-Fransch-Ne- derlandsch consortium. Nederland geld leverende om Rusland in staat te stellenoorlog te voeren en den koers der effecten naar omlaag te drukken Welk een schoon denkbeelden welk een nobele roeping voor Nederlandsche bankiers! Past op uw beurzen roept deHaag- s c h e Ct. uit. Wordt het, en terecht, als een heuge lijk feit aangemerkt, dat weder een jaar aan het leven van den laatsten mannelijken telg van ons Oranjehuis is toegevoegd, dat feit is nog van te meer beteekenisomdat men onder Zr. Ms. voorzaten er geen aantreft, die op een-en zeventig-jarigen leeftijd als vorst, stadhouder of koning geregeerd heeft. T eruggaande tot 1535, vindt men slechts eén lid onder de voorzaten van Z. M., en wel graaf Jan van Nassaudie den ouderdom van zeventig jaren bereikte. Den 12n Mei a s. wordt het 39 jaren, dat Z. M. Willem de Derde regeerend koning is. Geheel de Nederlandsche natie verheugt zich reeds in het vooruitzichtden 12n Mei 1889 het veertigjarig jubileum van Zr. Ms. regee ring te vieren. Wag. Ct. Te rekenen van 26 dezer zal het te legraafkantoor eener bijzondere onderneming te Haarsteeg, op Zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 9 uren voormiddags. De dienst uren op werkdagen blijven onveranderd. Opgave der minste inschrijvers voor de aanbesteding op 22 Februari gehouden te Amsterdam door het depart, van koloniën, van de volgende perceelen 25. Diverse ledersoorten, J. A. G. Wessels, Utrecht. 2,980.60 43. 758 draagriemen tot veldflesschen T. M. v. Grinsven, 's Bosch. 174.34 47. 672 ransels van karldoek, J. v. d. Bergh, Baardwijk. 1,337.28 6674. 45,000 M. serge, verdeeld in 9 perceelen van 5000 M. Gebr. Diepen Tilburg Perc ad f 190 L. V. Ledeboer Zn. 2 "r -190 E. Lombarts Zn. -2.13 ru a 1 2-15 Thom. de Beer. 3 .1.94 H. Eras Zn. -1.96 n V ir 1 -1-93 Gebr. Mutsaers 2 .1.94 1 V -1.89 L. E. v. d. Bergh 2 -1.93 2 -1.97 v 1 - 2.02 G. Bogaers Zn. u 2 -1.91 Mathijsen van Gils - II *1-95 1 n -1.99 F. A. Swagemakere& Zn. -1-96 C 1 n g - 2.05 Van Dooren Dams. i o *L90 3 -1.91 In den nacht van Maandag op Dinsdag brandde te Dongen het huis van N. C. Smits geheel af. Huis en inboedel, waren verze kerd. Oorzaak onbekend. De vermoedelijke daders van den dief stal van ongeveer 600 gulden in Pruisische bankbiljetten in de stationswachtkamer te

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2