Nummer 18. Donderdag 1 Maart 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1.00. Franco per post door het geheele rijk t 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarbo /en 8 cent per regeJ, croote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land"worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. 135" In Frankrijk hebben Zondag een aantal aanvullings-verkiezingen voor de kamer plaats gehad, waarvan de meeste in het voordeel der republikeinen of radicalen zijn uitgeval len. Alleen te Angers koos men den monar chist Lacretelle. Het belangrijkste feit dezer verkiezing is geweest, dat de heer Flourens, minister van buitenlandsche zaken., die tot nu toe geen zetel in het kabinet had, door het district Gap tot vertegenwoordiger is gekozen tegen over Euzières, den radicalen burgemeester van Gap. Velen betreuren het, dat Flourens wiens stelling in het kabinet door zijn staan buiten de partijen geheel eenig was, zich dus in den verkiezings- en partijstrijd gemengd heeft, daar hij nu derhalve met de overige leden van het kabinet aan al de parlementaire stormen en onweders is blootgesteld en met hen staat of valt. Op verscheidene plaatsen heeft men, bij wijze van demonstratie, voor generaal Bou- langer gestemd. Te Dijon verkreeg hij 9187 stemmen, te Angers 11300 en te Angers zelfs 16.000, maar nergens genoeg om gekozen te worden. Hij is trouwens, als in actieven dienst, niet verkiesbaar en hier is dan ook slechis eene demonstratie bedoeld, waaraan 't moet gezegd wordende generaal wel getracht heeft zich te onttrekken. Het tweede bal, dat de nieuwe presi dent der republiek Donderdagavond gegeven heeft, was zeer schitterend. De gastheer had voor de eerste maal zijn zoon naast zich, luitenant Carnot, die natuurlijk thans om ringd was door zijne kameraden. Het souper was uitmuntend en men heeft tot 6 uur in den morgen gedanst. In het Elysee zijn nu binnen twee maanden tien groote feesten ge geven. het Hoogduitsclx van HER MI NE FRANKENSTEIN, door LUCIFER. Vrij naar 48 Hoofdstuk XX V. NINA'S ANTWOORD VOOR LORD STONE- FIELD. Zaterdags eindelijk twee dagen vóór Nina's vertrek van Iiookhurstkwam hij 's morgens weder over gereden en vernam aan het park hek, dat de jonge dame uitgereden was. Men wees hem de richting welke zij had ingeslagen, en onmiddelijk volgde hij haar in snelle vaart. Hij reed door het woud de heide op en zoo als liij verwacht had trof hij Niua daar aan Vroolijk schitterden zijne heldere, blauwe oogenen zijn gelaat klaarde geheel en al op toen hij Nina zag. Zij reden naar elkander toe en een donkere blos bedekte Nina's liefelijk gezichttoen zij den geliefde „goeden morgen" wenschte. nik kwam hierheen om u te treffen," zeide lord Stonefieldzijn paard omkeerende en naast haar aanrijdende, nik heb u zeer vee te zeggen." Hij wierp een onderzoekenden blik om zich heen Nina's rijknecht was ver achter hen en daar er niemand anders te zien was had lord Stonefield de baan vrij. Een korte wijl reed hij zwijgend naast het jonge meisje toen spx*ak hij kacht „Ninaik was deze week tweemaal op Rookhurstom het door u beloofde antwoox-d te halen maar 't was mij niet mogelijk u al leen te spreken. Waarschijnlijk vind ik geen andere gelegenheid meer mij met u te onder houden daar gij reeds Maandag met die Bor- ne's naar Rokeby-house gaat. Daaromof schoon de plaats er minder geschikt voor is Zooals te verwachten was zijn door de kabinetten te Parijs en Londen de wijzigingen, door de Porte in het Engelsch-Fransch trac- taat aangaande de onzijdigverklaring van het Suez kanaal gebracht, niet aangenomen. Zij vinden het van den sultan een buitensporig heid te beweren, dat hij recht heeft eventueel tusschenbeiden te komen op het kustgebied der Roodezee, hetwelk hij aanmerkt als Turk- sche bezitting en waarop hij zelfs geen schijn van recht kan doen gelden. Men dacht ook dat de eisch van den sultan door middel van zijn gezant het presidentschap van de commissie over het kanaal te doen waarne men gemakkelijker zou zijn aangenomen. Zooals dus te verwachten was is de hand- teekening van den sultan onder het tractaat van nul en geener waarde en men kan weder van voren af aan beginnen; de hoop op eenige beslissing blijkt een wassen neus te zijn geweest. De kabinetten van Londen en Parijs zullen nu op hun eigen houtje een nieuwen tekst opstellen, die den sultan zal worden voorgelegd en wie weet of hetzelfde spel dan niet weer zal worden herhaald in de hoop van dc Europeesche verwikkelingen partij te kunnen trekken. De kamer nam het wetsontwerp aan, waarbij een nieuw tarief van rechten wordt ingevoerd op Italiaansche voorbrengselen, zoo als het door den senaat gewijzigd is. De mi nister Dautresme had verklaard, dat hij geene veranderingen meer kon aannemen in het tarief, zooals het door den senaat wasgoed- gekeurd. Op een conferentie of congres ter oplos sing der Bulgaarsche quaestie is nog weinig vooruitzicht. Uit een redevoering, door lord Salisbury in het hoogerhuis gehouden, is ge bleken dat een dergelijke bijeenkomst voor het oogenblik geen nut zou hebben en de re den voor dat beweren is belangrijk genoeg om die mede te deelen. De Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken zegt dat een congres of conferentie alleen daarom onmo gelijk is, omdat er over het doel en de rich ting van de verhandelingendie zouden moeten plaats hebben, volstrekt geen bepa ling zou zijn te geven, men zou bijeen komen zonder te weten waarvoor. Meer verwachting heeft hij van de nu aangeknoopte onderhan delingen van welker succes de mogelijkheid zal athangen op een vereeniging van den Europeeschen areopagus. De andere mogendheden schijnen daarmede niet in te stemmen, ten minste aan het voor stel om den sultan uit te noodigen het ini tiatief in Bulgarije te nemen, schijnt geen bijzonder hartelijke ontvangst te zijn bereid. Men zou liever zien dat de sultan dat zaakje uit eigen beweging aanvatte, men is bang de vingers te branden. Bismarck is tot nog toe niet geslaagd de andere mogendheden tot het verlangen van den czaar over te halen om een zekere pressie op den sultan uit te oefenen en de Times noemt het oogenblik om Turkije in Sofia te doen optreden, slecht gekozende uitnoodiging van het russische kabinet is meer geschikt om de boel in de war te sturen dan om de zaak in 't reine te brengen. Rusland wil den indruk geven, dat hei niet handelend zal optreden in Bul garije na de stappen van Turkije in dat land, ten minste voorloopig niet. In het huis der gemeenten heeft Fer- gusson verklaard dat het geheel onwaar is wat gisteren in een artikel van de Temps beweerd werd, dat Engeland zich in de na bijheid der Dardanellen het afstaan van eene haven of een eiland bedongen of verzekerd zou hebben, evenals al het andere wat in be doeld artikel voorkwam. De prins van Wallis zal bij de viering van zijn zilveren huwelijksfeest aan een ban ket, dat in Buckingham-paleis zal plaats heb ben, de verloving bekend maken van zijn zoon Eduard met prinses Alexandra van Grie kenland en die van zijn dochter Victoria met den hertog van Sparta, kroonprins van Grie kenland. Te Oxford het woord voerende,zeide Churchill, dat het niet waarschijnlijk is, dat Ierland Home Rule zal krijgen. Wanneer Engeland zou hebben opgehouden een natie te zijn, wanneer zijn rijkdom, fabrieken en handel verloren waren gegaan, wanneer de volharding zijner zonen slechts een herinne ring aan het verleden zou wezen, alleen dan zou Ierland Home Rule krijgen. vraag ik u nogmaals of gij mijne echtgenoote wilt worden. Nina ik bemin u yan ganscher harte met al de kracht mijner ziel. Als gij mij uw geluk wilt toevertrouwen zult gij uw gansche leven bij mij de innigste liefde en trouw vinden. Gelooft gij, dat gij aan mijne zijde gelukkig zult kunnen zijn?" Nina's fier en edel gelaat gloeide en zij liet het hoofd voorover hangen. In ademlooze spanning wachtte lord Stone field haar antwoord maar zij hief haar hoofd eerst op toen zij het woud bereikt hadden en de rijknecht niet eens in 't gezicht was. Toen echter keek zij hem met zulk een gelukzaligen lach en zulke stralende oogen aan dat hij geen gesproken antwoord noodig had. Verrukt boog hij zich voorover en nam eene har er handen in de zijne. „Ja niet waar Niuafluisterde hij nau welijks hoorbaar. O geliefde hoe zal ik mij dat nameloos geluk waardig maken. Hij bracht hare hand aan zijne lippen en een electrische schok doortrilde hen. Hij keek om niemand was in de nabijheidhij bukte zich tot haartrok haar naar zich toe en drukte haar een hartstochtelijken kus op de lippen en hiermede waren zij verloofd. Op 't volgend oogenblik zat hij weder recht in den zadelmaar eene naamlooze vreugde een onuitsprekelijke teederheid sprak uit zijne oogen. „Ik heb eenen ring, Nina, die eens aan mijne moeder toebehoorde zeide hij en ik bid u dien ten teeken onzer verloving aan te nemen. Als ik dien ring mijner moeder aan uwen vinger zie zal ik werkelijk gevoelen dat gij mij toebehoort. Ilij nam van zijnen vinger een gouden ring, waarin een brillant van zeldzame grootte gezet was en deed hem Niua aan die bevend ha ren handschoen had uitgetrokken. „Dat is het zegel onzer verloving" fluister de hij. Langzaam trok Nina haren handschoen we der aan. „Ronald zeide zij plotselinggelooft gij dat papa mijn huwelijk met u goedgekeurd zou hebben „Daar ben ik zeker van mijne liefste. Het was de wensch van uw en mijn vaderdat wij met elkander zouden trouwen." „Als ik maar zeker wistdat zijne ziens wijze dienaangaande niet veranderd is zucht te het jonge meisje. „Ik heb eenen brief van hem dien hij mij op den avond vóór zijn vreeselijk uiteinde in lndie schreef, Ronald en daarin spreekt hij den wensch uitdat ik Ralph Box-ne huwe." De jonge graaf keek haar verrast en onge- loovig aau, „Ik heb den bxfief bij mij zeide Nina. Gij kunt lxexn lezen. Papa uit daarin den wensch dat ik xnet dat jonge mensch, dat hij acht en lief heeft in den echt zal treden. Ik heb nog met mij zelve gestreden om overeenkom stig papa's vexdangen te handelen maar ik kan niet o ik kan nietEn 't was een zoo goede vader Ronald dat ik xxxij steeds verwijten doe over mijne ongelxoorzaaxxxlxeid. Nooit heb ik hem vroeger gehoorzaamheid ge- weigei'd en 't is mij alsof zijne oogen verwij tend op mij nederzien. O Ronald „Laat xxxij den bx'ief eens zien." Nina haalde den brief xxit haren zak en reikte hem deu jongen graaf over. Zij bleven staan, tex-wijl deze den brief las., Een uitdx-ixkking van vex'rassing, verwondering en ongeloovigheid kwanx op lord Stonefields gelaat onder liet lezen. Daarna maakte deze plaats voor ernstige gestx'engheid. „Ik verklaar dezen brief voor valsch zeide hij toen. Mag ik den brief voorloopig behou den Nina Ik zou hem mr. Ilarpe willen toonen om daax-over zijne meening te zeggen. „Ja houd lxenx zeide Nina. Lord Stonefield box'g den brief zox-gvuldig weg. „Ik vex'klaar dat de brief valsch is her haalde hij stx-eug. „Hoe hebt gij hem gekre- Naar men uit Dantzig bericht, zijn 20 huisvaders uit het visschersdorp Heubude op zee verongelukt bij een sneeuwstorm, die hen overviel. Er worden daarenboven nog vele visschers vermist. In Italië is op het oogenblik van niets sprake dan van een onderhoud, dat Crispi xnet den afgevaardigde Cavallotti heeft gehad. Crispi heeft medegedeeld dat zijn reis naar Friedrichsruhe in 't minst geen officieel ka rakter heeft gedragen, 't was een vriendschaps- bezoek, niets meer, en tegen Frankrijk is niets besloten. Iix eexx oorlog tusschen Frank rijk en Italië ziet Crispi geen heil en hij zal alles doen om dien te voorkomen, daar in ieder geval de uitslag, hoe ook uitvallende, voor beide landen hoogst noodlottig zou zijn. Werd Frankrijk geslagen dan zou het politiek evenwicht in Europa zijn verbroken en Italië zou zijn blootgesteld aan de Duitsche almacht, de onafhankelijkheid der politiek zou voor goed verdwenen zijn. In den nacht van Vrijdag heeft te Var- tocha, in de provincie Bergamo, een sneeuw val plaats gehad, waardoor een gehucht onder de sneeuw is bedolven. 33 personen werden onder de sneeuw begraven, waarvan tien den gen, liefste?" Lady Rokeby gaf hem onmiddelijk na mijnen texmgkeer uit Frankrijk. Papa wenschte dat zij hem mij eerst een jaar na zijnen dood zou ter hand stellen. Maar wie kan zulk een valschen brief maken, Ronald?" „Ik weet het nietik ben geheel in de war. Men kan Lady Rokeby niet verdenkenen toch en toch ik weet niet wat ik den ken moet Nina. Ik geloof niet dat sir Henry ooit Borne gezien heeft." „Ralph heeft mij bekend dat hij papa nooit gezien had en hem in 't geheel niet kende antwooi'dde Nina„en deze opmerking wekt twijfel nopens de echtheid van den brief in mij. „Maar zeker heeft Ralph henx niet ver- valscht Ronald. Ralph is een goedhartig maar zwak mensch. Hij zou bijxxa edel zijn als hij wat meer vastheid bezat. Hij bevalt mij wel Ronald en ik ben over tuigd dat hij den brief niet vervalscht heeft. Lady Rokeby kan het ook niet gedaan heb ben zij is daartoe te goed. Maar misschien heeft Digby Borne hem geschreven. Ik kan hem niet lijden en houd hem zeer goed tot zulke vervalsching in staatalleen zijn enkele plaatsen in den brief zoo gelijk aan de wijze van schrijven van papa dat ik aan de echt heid niet kan twijfelen." „En ik zal bewijzen dat de brief valsch is," riep de jonge graaf, Sir Henx-y zou het nooit van zich hebben kunnen verkrijgen .u zoo aan eenen man te ketenen dien gij nooit gezien hadttoen de brief geschreven werd. Er be staat eene schandelijke samenzwering tegen u Nina, maar 'wij zijn uwe vijanden te slim af geweest. De mogelijkheid dat gij vijaöden hebt aoet mij sidderen bij h.et denkbeeld u van mij te laten gaan. Geef die reis naaj Rokeby- house op, mijne liefste." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1