Laatste Berichten. Lederberichten Bulgarije. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. volgenden dag nog levend gered zijn, terwijl daarentegen zeven lijken zijn gevonden. Een sneeuwval heeft eveneens te Valbelle vier slachtoffers gemaakt. De toestand der Italiaansche troepen te Saati is verre van rooskleurig. Het water aldaar, dat veel soda en magnesium bevat, is oorzaak dat zich veelvuldige gevallen van dyssenterie en ingewandsongesteldheden voor doen. Het gemiddelde aantal zieken is dan ook van 7, zooals het een maand geleden was, tot 10 pCt. gestegen, hetgeen een zeer ernstig verschijnsel is, indien men in aan merking neemt, dat het expeditie korps uit uitgelezen manschappen bestaat, wat betreft een krachtig en gezond lichaamsgestel. De hospitalen en infirmerieën zijn zoo over- vuld, dat velen naar hunne regimenten worden teruggezonden vóórdat zij geheel hersteld zijn, waardoor velen ten tweeden male instorten. Ook schijnt het vleesch en de wijn, die de manschappen krijgen, veel te wenschen over te laten. Uit Sofia wordt bericht, dat de oppositie in Bulgarije, aangemoedigd door de laatste verklaring van Rusland, ijverig aan het werk zou zijn om tot zich te trekken de officieren die ontevreden zijn, maar nog niet hare zijde durfden kiezen, uit vrees dat de verkregen toestand in de waagschaal zou worden gesteld. Daily News meldt uit Konstantinopel, dat Rusland drie alternatieven voorstelt ten op zichte van Bulgarije, alle beoogend eene afzet ting van prins Ferdinandeerstens eene Turk- sche bezetting, hetgeen Turkije geweigerd heeft, ten tweede eene russische bezetting, waartegen Duitschland bezwaar heeft, wegens het verzet van Oostenrijk daartegenten derde eene bezetting door de troepen van verschillende statenwaarover de groote mogendheden thans onderhandelen. Nelidoff vroeg de Porte of zij geneigd zou zijn Bulgarije te bezetten indien de groote mogendheden haar daartoe uitnoodigen de Porte moet ontkennend ge antwoord hebben, tengevolge waarvan de rus sische ambassadeur wederom eene minder vriendschappelijke houding tegen de Porte moet hebben aangenomen en weder aange drongen heeft op onmiddelijke betaling der achterstallige oorlogsschatting. De Standard meldt uit Konstantinopel dat de russische ambassadeur den grootvizier be zocht en hem medegedeeld heeft, dat de rus sische regeering de uitvaardiging vraagt van eene proclamatie door de Porte, waarbij prins Ferdinand verklaard wordt te zijn afgezet. De fransche en duitsche ambassadeurs hebben Ruslands eisch later ondersteund. De groot vizier zeide dat hij zijne ambtgenooten dien aangaande raadplegen zou. De turksche regeering heeft naar aanleiding van Ruslands pressie besloten, het voorstel van Bulgarije omtrent het toltarief af te wij zen en den tariefoorlog met het vorstendom te beginnen. De daling der Russische fondsen op de Berlijnsche markt hindert de Moskowsche pers geweldig. Zij verklaartdatwanneer Duitschland Rusland door een economischen oorlog wil rulneeren, het noodig is dat Rus land onmiddelijk maatregelen neemt om zich te verdedigen. Aan de „Times" wordt uit St. Peters burg gemeld dat er opnieuw onlusten onder de studenten der Russische hoogescholen op handen zijn. Dezer dagen werden een aantal geheime proclamatiën rondgezonden, waarin tegen de behandelingin den laatsten tijd den studenten aangedaangeprotesteerd en op hervorming der hoogescholen aangedron gen wordt. In een herberg te Haxleton in Pennsylva- iiië werd een danspartij gegevenwaarbij om eene nietige oorzaaktwist ontstond tusschen twee bezoekersdie elkander reeds lang niet mochten lijden. Men begon tot handtastelijkheden over te gaan, de aanwe zigen verdeelden zich in twee partijen de kloppartij werd algemeen, er vielen schoten, messen werden getrokken vrouwen en meis jes vielen in onmachtintusschen werd een petroleumlamp van den zolder gerukt en de brandende vloeistof stroomde in de zaal waar alles in een oogenblik in vlammen stond. De strijd eindigde nu wel en ieder dacht slechts aan eigen lijfsbehoudmaar er kon geen redding worden gebracht. De herberg die geheel van hout was opgetrok ken brandde tot aan den grond toe af; tien personen kwamen in de vlammen om en vele zwaar gewonden bleven op de plaats liggen. WAALWIJK, 29 Februari 1888. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen 12 Maartdes avonds te 8 uren. Men schijft uit Tilburg: Naar het zich laat aanzien zal het Til- burgsch algemeen verzekeringsfonds voor werkliedendat binnen enkele dagen zijn werkzaamheden gaat aanvangenniet alleen een der soliedstedoch ook een der voor- deeligste inrichtingen zijn van dien aard, die ergens bestaan. Aan het plan toch der op richting om aan het verzekeringsfonds een oudeliedenfonds te verbindenwaaruit de werkman die minsten 10 jaren tegen ziekte bij het fonds zal zijn verzekerd geweestop zijn ouden dag eene jaarlijksche gratis uit- keering zal genieten aan dat plan zal niet alleen uitvoering worden gegeven doch het schijnt buiten alle verwachting te zullen sla gen dank der edelmoedigheid der Tilburg- sche patroons. Inderdaad, behalve de reeds vroeger vermelde giften ten bedrage van f 1500zijn in de laatste dagen de volgende schenkingen door eenige Tilburgsche firma's ten behoeve van het Oudeliedenfonds ge daan. Vier schenkingen van f 250 twee idem van f 300ééne idem van f 400 twee idem van f500. Bovendien circuleert er eene donateurslijst, om de Tilburgsche werkgevers, die door jaar lijksche bijdragen tot den bloei van het ver zekeringsfonds willen medewerken gelegen heid te geven als donateur op te treden. Op dit oogenblik is er reeds voor een bedrag van f 430 als jaarlijksche donateursbijdrage ingeteekena men hoopt dat ieder werkge ver groot en klein, op deze lijst zijn naam zal willen vermeld zien. Men teekent in tot bedragen van minstens f 2,50 en hoogstens f 50. De winsten van het fondsdie tengevolge der donateurs- bijdragen in belangrijke mate zullen stijgen, worden jaarlijks overgestort in het oudelie denfonds boven vermeldzoodat dit laatste, wanneer over 10 jaren de uitkeering aan oude werklieden gaat geschiedeneene weldaad zal blijken te zijn voor den werkman die bij het Tilburgsch algemeen verzekeringsfonds zal zijn verzekerd geweest. Overigens keert het fonds niet alleen een vast weekgeld uit in geval van ziekte des verzekerden doch ook sommen in eens, ten bedrage van hoogstens f 600, in geval van verwonding of overlijden ten gevolge van een ongeluk. Deze laatste bedragen worden voor het grootste gedeelte herverzekerd om de soliditeit van het fonds niet in gevaar te brengen. Alles zal nog nader worden be kend gemaakten de reglementen en voor waarden zullen binnen enkele dagen ver krijgbaar zijn. Te Made en Drimmelen zullen nog twee nieuwe jaarmarkten gehouden worden voor paardenrunderen en varkensop den eersten Woensdag in Maart en den eersten Woensdag na Allerheiligen. Zaterdag is te Breda op 73jarigen leef tijd overleden mr. C. A. van Dam, procu reur deken der orde van advocaten wiens rechtsgeleerde adviezen gedurende zijne veel jarige praktijk op hoogen prijs werden gesteld. „Luister Hoort gij bij de groote laan van vijf mijlen lang den bekwamen smid welbezig een ijzeren meiroosje te smeden?" Deze zin luidt in Volaptlk als volgt „Lielö Li-lelilol la lelal lulaleikleleleli lelöl lelalululalolili Lijkt het geen nachtegaalszang? Te Tilburg is Zaterdagmiddag door den trein, welke aldaar om I uur van Breda aan komt, een werkman overreden, die over de rails ging en achter een voorbij komenden trein van Tilburg den anderen, die dezen kruiste, niet had opgemerkt. De ongelukkige was terstond dood. Zijn naam is Van Ier land, van de fabriek der firma Pollet Zoon. Hij was een braaf oppassend man. Te Dinteloord ontving dezer dagen een niet onbemiddeld burgerman tot zijne verba zing een brief uit Valencia, geschreven in de Fransche taal. 's Mans verbazing nam nog toe, toen hij door één zijner kennissen op de hoogte gesteld werd van wat de brief be helsde. In dat schrijven meldde, zekere T. B. Rios een belangrijk geheim. Immersmijnheer Rios deelde er in mede, dat hij voor onge veer een jaar door de revolutionaire partij van het eiland Cuba, die zich ten taak had gesteld zich vrij te maken van de Spaansche heerschappij, afgevaardigd was naar Europa, om daar wapens aan te schaffen. Tot dat doel was hem de som van 1,000,000 francs in Engelsche en Fransche papieren toever trouwd. Doordat hij gevaar liep wegens aansporing tot muiterij gevat te worden, had hij zich genoodzaakt gezien in deze streken zijne casette met papieren te verbergen. Werkelijk was hij gevangen geraakt en ziet hij zich genoodzaakt om tegen zijn wil nog eenigen tijd in Spanje te vertoeven. Hij verzoekt nu den ontvanger van zijn schrijven hem te helpen zijne casette terug te krijgenwaarvoor hij dezen het vierde van het daarin zijnde bedrag wil afstaan. Ingeval dit aanbod aangenomen wordt, zal de heer Rios inlichtingen geven aangaande de te nemen maatregelen om de cassette weerom te krijgen en aanwijzingen doen om trent de plaats waar zij te vinden is. De brieven aan Rios behoeven slechts ondertee kend te worden met het teeken I. Onze buitenman zal echter zoo wijs zijn met den heer Rios niet in onderhandeling te treden ten einde te voorkomén. dat hij „er in loopt." Dat hier aan minder eerlijke bedoelingen moet gedacht worden, was hem duidelijk. Men schrijft uit Osch Zondag werden hier door de marechaussees drie jongelui uit Berchem stevig geboeid bin nen gebracht en opgesloten. Deze drie deug nieten, waarvan twee de twintig jaren nog niet bereikt hebben, vielen Zaterdagmiddag op klaarlichten dag den molenaar van Berchem op den rug als een roofvogel op zijn prooi. Den man, die in 't dorp bekend staat als een der braafste, werden verschillende steken en sneden toegebracht, zoodat hij verplicht is het bed te houden. Eene wond heeft den vorm, alsof er een dolk gebruikt is. De praatjes, die er loopen j over de aanleiding, zijn zeer verschillend. Nog denzelfden middag zijn drie verdach ten naar 's Hertogenbosch gebracht, hoewel ze halsstarrig ontkennen. 't Is te hopen, dat een voorbeeldige straf wordt toegepast, want vechten en snijden is tegenwoordig te Berchem schering en inslag. Te Woensel is het lijk gevonden van zekeren J. M., die sedert jaren aan vallende ziekte lijdt, en nu waarschijnlijk in een nood lottig oogenblik met het aangezicht in de sneeuw was gevallen en als een lijk naar zijn bedroefde familie werd gebracht. De landbouwer G. v. W., te Kortezwaag, begaf zich bij een paard op stal, dat op eens begon te dringen en te slaan. Hij viel en nu sloeg het paard hem drie ribben stuk en trapte hem het hoofd te pletter. Kort daarna overleed hij. De weduwe K. te Arcendie onlangs door eene wilde koe ernstig verwond werd is nu aan de gevolgen der bekomen inwen dige kneuzingen overleden. Toen Zaterdag avond de laatste trein uit Rozendaal van Vlissingen (de sneltrein) het station Rilland Bath voorbij snelde, ont dekte de chef van dat station, dat het post- rijtuig warm was geloopen; hij gaf daarom onmiddellijk kennis aan de chef van het eerstvolgend station Krabbendijke, die daarop het sein „onveilig" gaf, waarop de trein bij aankomst aldaar stoptedadelijk werden de mail en andere pakketten in een goederen wagen overgeladen en het postrij.tuig afgehaakt; door dit oponthoud kwam de trein te Mid delburg een half uur te laat aan. Aan het beleid van eerstgenoemden stationschef is het voorzeker te danken, dat de brieven onge schonden hunne bestemming hebben bereikt, en vele reizigers wellicht aan een dreigend gevaar zijn ontkomen. Door de politie te Haarlem zijn aan gehouden de beruchte Karei Jacob Hangjas laatst woonachtig te Amsterdam, en J. Pelser, verdacht van diefstal van eenige zilveren en andere voorwerpen door middel van braak en inklimming ten huize van den vader van laatstgenoemde, woonachtig aan de Gedempte Kaayenhorstengracht. Hangjas werd door den bestolene herkend toen hij uit zijne woning vluchtte. De horlogemaker D. J. v. d. H. heeft dezer dagen zijne woonplaats Dordrecht ver laten, na vooraf onderscheidene gouden en zilveren horloges, welke hem uit den aard van zijn beroep waren toevertrouwd, te heb ben verkocht. De politie, van een en ander onderricht, nam spoedig in een paar huizen van verkoop met recht tot wederinkoop eenige der be wuste horloges in beslag en maakte van het voorgevallene proces-verbaal op. De horlogemaker, wiens geld reeds ver teerd was, had zich intusschen vrijwillig aan gemeld bij de politie te Rotterdam, welke hij met de door hem gepleegde verduisterin gen in kennis stelde, hetgeen tengevolge had dat hij naar Dordt werd overgebracht. Ook in eene aangrenzende gemeente moet v. d. H. zich tot gelijk doel bij de politie hebben vervoegd, doch men wilde daar geen geloof hechten aan zijn verhaal en heeft hem op zijn verzoek naar Rotterdam voortgeholpen. Nog denzelfden avond is de man ter beschik king der justitie naar het huis van arrest overgebracht. (D. C.) Binnen de afsluiting van het droogdok te Middelburg wordt reeds sedert eenige dagen eene der Vlissingsche mailbooten welke al daar is schoongemaaktopgehouden omdat bij de tegenwoordige doode watergetijden en den voortdurend Oostelijken wind de hoog waterstand buiten de zeesluizen te Vlissingen beneden het gewone peil blijkten dienten gevolge het water binnen die sluizen niet tot zoodanige hoogte kan worden opgezetals vereischt wordt om de breedgebouwde mail booten door de opening van het Middelburg- sche droogdok te kunnen krijgen. Een dergelijk geval heeft zich ook vroeger reeds een paar malen voorgedaan. Gisteren ochtend omstreeks 10s/.t uur zijn twee bestellers bij de algemeene dienst verrichting terwijl zij bezig waren bijten te hakken op den Singel, aan den Mauritsweg, door het ijs gezakt. Een werd gered door den agent van politie 2de kl. H. Florie, die zich te water begaf, de tweede door Jacob Bakker en Willem Edelschapzonder dat dezen zich te water behoefden te begeven. De drenkelingen hebben geen letsel bekomen. Uit Leeuwarden wordt ons van 27 Fe bruari gemeld: Heden namiddag om half vijf zijn zes per sonen, 3 jongens en 3 meisjesaan de Pot- marge door het iis gezakt. Met groote moeite mocht het gelukken 5 hunner te redden. De zesde, zekere D. de Jong, oud 21 jaar, alhier woonachtigis levenloos opgehaald. Door den inmiddels ontboden dokter v. d. Scheer werd te vergeefs getracht de levensgeesten op te wekken deze kon slechts den dood bevestigen. Het lijk is naar het ziekenhuis overgebracht. Toen Maandagavond om 5 uur de trein komende van Nieuweschansden overweg achter het Sterrebosch te Groningen passeerde, was de wachter G. Roemers nog niet gereed met het sluiten der boomen en zoude den spoorweg overgaan om den laatsten boom te sluiten, maar werd door eenen buffer van de locomotief gegrepen en tegen een daar staan- den paal gedrukt. De ongelukkige was oogen- blikkelijk een lijk. De directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft bij dagorder zijne bijzondere tevredenheid be tuigd aan de eerstaanwezende en andere amb tenaren, die bij het spoorwegongeluk te Rui- nerwold zich door ijver en het nemen van gepaste maatregelen hebben onderscheiden. Daarbij zijn tevens aan sommigen bijzondere geldelijke gratificatiën toegekend. Loonopzand29 Febr. Naar men hier verneemt, is onze parochie Loonopzand, zoo toch is het 't beste aan te duiden een on der-kiesdistrict geworden zoodat nu de ge meente Loonopzand in twee onder-kiesdis tricten is verdeeld n.l. het reeds genoemde en Kaatsheuvel. Meermalen zijn door reques- tenenz. pogingen aangewend om hier een stembureau te verkrijgeneerst nu, ofschoon voor jaren reeds op dat aambeeld is geklopt, is 't mogen gelukken. Men ziet 't alweerdie aanhoudt wint. LONDEN 28 Februari. De Times zegt, dat men te St. Petersburg tracht een chaos te scheppen terwijl de centrale mogendheden trachten het uitbreken van den oorlog als dit toch moet geschieden, zooveel mogelijk le verschuiven. Engeland heeft op eenen bijna afwij- zenden toon geantwoord op het verzoek van Rusland, strekkende dat de Britsche regeering bij den sultan eene aanvrage ondersteunen zou, om van de Porte te verkrijgen, dat zij het bewind van prins Ferdinand onwettig verklare. De Britsche regeering erkent dat de stelling van den prins niet wettig is, doch tevens, dat hij feitelijk vorst is, waardoor hij eenen waarborg oplevert voor de rust in Bul garije, en dus voor den vrede in Europa. Bovendien zou Engeland willen vernemen, wien Rusland in 's prinsen plaats zou willen stellen. PARIJS 28 Februari. Uit Sofia wordt gemeld, dat prins Ferdinand zich aan het hoofd van het leger zou stellen om ee.i inval, van wien ooktegen te gaan een inval in strijd met het tractaat van Berlijn. In den ministerraad te Sofia zou besloten zijn Varna en Bourgas te versterken. Te Tirnova is de vorming van eene ge heime regeering aan het licht gekomen, die revolutionnaire geschriften verspreidt en het volk tot opstand aanzet. BERLIJN, 28 Februari. Op 's keizers uitdrukkelijken wensch blijft professor Berg- mann nog te San Remohoewel hij heden reeds het officieele bulletin over den toestand van den kroonprins niet meer onderteekende. Daar namelijk de opeiatiewond volkomen ge nezen isheeft Mackenzie weder de leiding der behandeiing op zich genomen. Het Weener kabinet heeft zijne wenschen ten opzichte van Bulgarije vertrouwelijk in dien zin geuitdat noch eer. Russisch on derdaan als candidaat voor den Bulgaarschen troon optrede noch voortaan een Russisch minister van oorlog of Russische officieren naar Bulgarije gezonden worden. Neemt Rusland deze voorwaarden aan dan wil Oostenrijk eventueel de verwijdering van den Coburger langs diplomatieken weg helpen bevorderen. ROME, 28 Februari. Frankrijk heeft aan Italië doen weten dat er voor dit land niets overblijftdan de jongste voorstellen van Frankrijk betreffende het handelstractaat aan te nemen of te verwerpen. Bedoelde voor stellen zijn de laatste, welke Italië van Frank rijk te verwachten heeft. EIN dTiO V N\ Ledervoorraad der Oude Looiersbeurs. Ant. Kerssemakers Siinonis: Gezouten B.-A. 35/40 pd. B. Verhagen: gez. zoolleer 30/34 pd. Hub. Glaudemans: Zwart overleer 7/8 p. dr. en gez. Kaap overleer in verschil lende wichten en qualiteicen. GESTEL. J. Gerrits: 4-0 dr. zoolleers 35/40 pd. P. van der Laak: Licht zoolleer 16/18 pd, paardenleer in 't smeer 34 pd.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2