Nummer 22. Donderdag 15 Maart 1888 lle Jaargang. Tnp Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. ....l UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo /eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. ,p£o- Wij hebben maatregelen genomen om den uitslag der yherstemmingen voor de tweede kamer der staten-generaal te kunnen opne men in ons nummerlvan Woensdag 21 Maart dat, in verband hiermede, eerst 's avonds zal worden bezorgd. Onze abonnés zullen wij, evenals.op 7 Maart-, gaarne in de gelegenheid stellen kennis te De men van de verschillende tele grafische dépêches, die wij in den loop van den dag ontvangen Zij, die zich voor het volgend kwartaal op de Echo van het Zuiden abonneeren, ont vangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. Wilson heeft zijn straf gevonden de recht bank heeft hem veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, 30U0 francs boete en 5 jaar verlies van burgerrechten een straf, die voor de begane misdrijven zeer zwaar is, maar zoodanig is uitgesproken met het oog daarop dat hij heeft misdreven tegen de nationale eer en waardigheid. Zijne hooge positie heeft juist gediend om zijn straf te verzwaren, niet om hem tot schild te dienen, zooals het volk zoo licht denkt. Als verkwister en speler is hij begonnen, tot hij op eens een ernstig man werd, en in de plaats van ongebondenheid trad een onveranderde ijver tot zijn werk zaamheden. Wilson werd een politicus, hij werd tot afgevaardigde gekozen en was niet afgevaardigde om den titel of uit trots, neen, een man, die naar solide kennis streefde, die alle budgetten en quaesties in den grond na- pluisde en ontwarde. In cle commissies der kamer schitterde hij met grondige kennis. Wilson werd langzamerhand een invloedrijk man en zoo slaagt hij er in door zijn man nelijk oprechtbeslist republikeinsch op treden de gunst te winnen van den grijzen president en diens eenige dochter Wilson wordt Grévy's schoonzoon, het Elysée opent zich voor hem, hij is gezeteld in het middel punt der macht. Maar wat is gebleken Wilson heelt zich opgewerkt tot een man van uitgebreide kennis, maar niet tot een groot man. Het hoofd is goed, de wil sterk, maar het hart is klein, het karakter onedel. Zijn staatkunde was niets dan intrige. Van zijn hooge positie maakte hij een winstgevend zaakje, van het paleis maakte hij een rendez vous voor personen van zeer twijfelachtigen aard; een Ratazzi, een Limouzin,een Dubreuil, een Hebert, dat waren de personen die daar met Wilson kwamen schacheren. En het eind is Wilson's val, de oude eerwaardige Grévy uit het Elysée verdreven, de haam van Grévy geschandvlekt. In Frankrijk en voornamelijk Parijs schijnt er geen einde te komen aan de bedriegerijen in regeering van land en stad, in politie wezen enz. enz. Nu weder zijn weinig stich tende zaakjes bekend geworden uit de ge meentelijke regeering van Parijs. Een zekere Salvaire, die recht had op de toewijzing van de leverantie der schoolbehoeften, moet tal van inschrijvers begunstigd hebben, die 30 h 100 procent te veel in rekening brachten bij de stad. Het schandaal is uitgekomen, door dien de Seine-prefect Salvaire wilde bevor deren tot inspecteur over het brandweer-ma teriaal. In die positie had Salvaire nog grootere knoeierijen kunnen plegen en nu kwamen eenige gemeenteraadsleden met de tot nog toe verzwegen bewijzen voor den dag. Sal vaire is geschortst, maar onder de raadsleden is daarover oneenigheid uitgebroken en de eene partij bedreigt de andere met verdere onthullingen over „den zwendelaarsbond in het stadsbestuur." Daar menigeen nog menig zaakje, dat geen daglicht mag zien, op zijn geweten heeft, kan dat schandaal een grooten omvang krijgen. Dat dus ook in een republikeinsche regeering allerlei zwendelarijen plaats vinden Frank rijk, het beloofde land der revolutie-mannen, heeft er in de laatste maanden bewijzen te over voor geleverd. De tarieven-oorlog tusschen Frankrijk en Italië zal voornamelijk voor Lyon, het centrum der fransche zijde-industrie, die toch reeds zwak stond, een volkomen vernietiging zijn. In het zuiden van Frankrijk heerscht een zeer ongunstige stemming tegen de kamer. Fabrikant en werkman gaan een wissen on dergang tegemoet. Aan de Fransch-Italiaan- sche grens is de toestand zeer gespannen en reeds hebben eenige incidenten plaats gehad, die nog wel niet van groot belang zijn, maar toch blijk geven van de bittere stemming. Te Jativa (Valencia) zijn twee personen gearresteerd, die een samenzweering op 't oog hadden met het doel de republiek te doen zegevieren. De sterke dooi heeft ernstige overstroo mingen in de provincie tengevolge. De Ebro is te Miranda vier nieter boven haar gewoon peil gestegen. Verscheidene streken zijn over stroomd. Zaterdag is in Marlborough House het zil veren huwelijksfeest van den prins van Walis herdacht. Bij die gelegenheid luidden des morgens alle klokken der stad. Op verzoek van den burgemeester van Windsor was geen enkele versiering aan de huizen aangebracht, terwijl alle openbare feesten waren afgecom- mandeerd, wegens den dood van den keizer van Duitschland. De koningin ging van het Buckinham-pa- leis met de prins en de prinses van Batten- berg en de prinses van Albany naar Marl borough House om het zilveren echtpaar geluk te wenschen. Zij vertoefde een halt uur bij haar zoon en dochter, in tegenwoordig heid van den koning van België, prins Chris- tiaan, den kroonprins en kroonprinses van Denemarken en den hertog van Cambridge. Een groot aantal pairs, prinsen, gezanten, ministers en hovelingen kwamen in den loop van den morgen. Tegen twee uur ging het zilveren echtpaar r.aar het Buckingham paleis, omdat in het paleis van de koningin een dejeuner plaats vond, waarbij de hierboven- genoemde vorstelijke personen tegenwoordig waren. Dit dejeuner verving het banket, dat eerst des avonds in het Buckingham-paleis gegeven zou worden. Dit banket vond in Marlberough House plaats, vanwaar de ko ningin zich rechtstreeks naar Windsor begaf, waar zij te middernacht aankwam. Een der eerste geschenken, welke het zil veren paar ontving, was een buitengewoon mooie zilveren flacon, door het bedienden- personeel aangeboden. Den geheelen dag kwamen bloemen en geschenken van alle kanten aan. In het hoogerhuis verklaarde lord De- lawarr dat het de plicht der regeering is, ernstige maatregelen te nemen tot afwering van den nood, die uit den bedenkelijken toe stand van den landbouw ontstaan kan voor de andere takken van nijverheid en alzoo ook voor de arbeidende klassen. Lord Salisbury erkende dat de landbouw in bedenkelijken toestand verkeert, doch hij logenstrafte dat er hongersnood bestaat. De talrijkste klasse der arbeiders is niet tot el lende vervallen. Dient er hulp verleend te worden, dan behooren de plaatselijke besturen, ingevolge de wet, daarvoor te zorgen. De argumenten tegen den vrijhandel zijn wel overwogen, maar de invoering van be schermende rechten is geheel en al onmo gelijk. Zij zou tot verdeeldheid tusschen de verschillende klassen der bevolking leiden, die weinig verschillen zou van een burger oorlog. Verbetering in den toestand moet men hopen van de werking der gewone econo mische wetten en van den terugkeer tot ge zonder begrippen omtrent de maatschappelijke toestanden. Lord Delawarr heeft hierop zijn in boven bedoelden zin gedaan voorstel ingetrokken. De kroon van Duitschland en Pruisen is overgegaan op den kroonprins, tot keizer en koning geproclameerd onder den naam van Frederik III. Of de nieuwe keizer geheel de uitoefening der macht zal op zich nemen hangt geheel van hem zeiven af. Zijn eerste handelingen reeds dragen geheel den indruk van die vrijgevigheid die algemeen van hem wordt verwacht. Zoo heeft hij gebroken met het gebruik van den gedwongen rouw en laat aan ieder Duitscher volstrekte vrijheid te dien opzichte. Ook de telegrammen van den vorst zijn geheel buiten den gewonen sleur met name die aan den prins regent van Beieren en aan den president der Fran- sehe republiek. De extra-treinwelke geformeerd was om den nieuwen keizer van Duitschland met zijn gezin naar Berlijn te brengen is Zater dagmorgen om 9.10 uur uit San Remo ver trokken. Een groote menigte was aan het station die den keizer en de keizerin toe juichte. De keizer was in 't zwart gekleed met een rouwband om den cylinderhoed. Het gelaat van den lijder is bleek en inge vallen duidelijk zijn de sporen van een hevig lijden er op te lezen. De keizerin en de princessen waren eveneens in diepen rouw en namen hartelijk afscheid van alle dames, met wie zij gedurende haar verblijf te San Remo hadden kennisgemaakt. Nabij Genua hield de trein stil voor ko ning Humbert van Italiëdie den keizer kwam complimenteeren. Hij steeg in den salonwagen en onderhield zich met keizer Frederik schriftelijk daar deze volstrekt niet spreken mag. De samenkomst der vorsten duurde slechts tien minuten. Te Milaan was de hertog van Aosta om den keizer te ont moeten. Zondagavond om half zes kwam de kei zerlijke trein te Leipzig aan waar Bismarck met het gansche ministerie den keizer op wachtte. De rijkskanselier maakte de terug reis in het salonrijtuig bij den keizer. Bijna gelijktijdig heeft te Berlijn Zon dagnacht de uittocht van den ouden en de intocht van den nieuwen keizer plaats gehad. Langs den historischen triomfweggenaamd Onder de Lindenwerd met groote staatsie het lijk van keizer Wilhelm overgebracht om te worden tentoongesteld in den Dom onder welks gewelven verscheidene Hohen- zollerners hunne laatste rustplaats hebben gevonden. En bijna tegelijkertijd kwam in het naburige Charlottenburg in alle stilte de spoortrein aanwaarmede de nieuwe keizer uit San Remo was overgekomen. Het was een indrukwekkend schouwspel daar voor het keizerlijk paleis die geheele wijde ruimte bezet door eene volksmenigte van honderdduizenden die in diepe stilte het oogenblik stonden af te wachten, waarop het sterfelijk hulsel van den grijzen monarch zou worden weggebracht. Onder den klokslag van het middernachtuur werd het portaal van het paleis geopend en de lijkkist door tien oude hofdienaren naar buiten gedragen. Te gelijkertijd begonnen de klokken van den Dom te luiden en onmiddellijk zag men overal de toeschouwers het hoofd ontblooten niet tegenstaande de wilde sneeuwvlagen en den scherpen windwaarbij de vonken der fak kels waarmede de geheele weg van het paleis naar den Dom was verlichtonophou delijk door de lucht dwarrelden. Het was een treffend majestueus schouwspel, te mid den van dat oproer der elementen de uit tocht van den overledene uit zijne oude wo ning. Aan het hoofd van den stoet reed een detachement zware cavalerie der garde de blanke harnassen evenals de adelaars en vaandels met rouwfloers omhuld. Achter hen kwamen de reuzengestalten der grenadiers uit Postdam, in den uniform der vorige eeuw. Daarop volgde de lijkkist, gedragen door bejaarde soldateneene smalle zinken kistmet een zwart kleed er overwaarop de keizerlijke standaard lag uitgespreid. On- middelijk achter het lijk kwamen 's keizers bedienden bijna allen grijsaards sommigen reeds diep voorover gebukt en allen schrei ende. Eenige generaals droegen den helm en de wapenen van hun overleden opperbe velhebber. Zij werden gevolgd door deta chementen grenadiers en kurassiers. De stoet was omringd door twee rijen fakkeldragers en tusschen de afdeelingen waren er muziek korpsen van verschillende wapenenmaar zonder zich te doen hooren. Zoo bewoog zich de stoet over het trotsche plein der Duitsche rijkshoofdstad binnen welks omtrek zoo menig grijs gebouw een gedenkteeken van groote historische beteekenis is. Zoodra de stoet den Dom had berflflfct hield het klokgelui op en weïd de kist'Jriaar binnen gedragen en geplakt in den hoogen katafalk der familie Hohenzolleradie in het midden der kerk was .opgéricht. Alle draperieën, waarmede het gebouw van binne»*-'/ is behangenzijn bewerkt met zinne^WiPsi van den donkeren nacht ife^dpodlr; 'De zuilen, het gestoelte, de ramèn;,^predikstoe len altaren, alles is in rouwfloer^gehuld. Een phantastisch schijnsel wierpen de bloed- roode vlammen der walmende fakkels door die geheele hooge binnenruimte. Voor het hoofdaltaar verrijst een breed zwart voetstuk, waarop de katafalk staat. Een violetkleurig fluweelen kleed met hermelijn en gouden franjes loopt langs de trappen van het voet stuk naar vijf lage taboeretten waarop de kroon en ordeteekenen van den overle dene zijn tentoongesteld. De keizer ligt met het hoofd eenigzins opwaarts; 't is gedekt met de oude veldpetdie hij in de laatste jaren bij alle manoeuvres heeft gedragen. Zijn groote grijze ruitersmantel ligt over zijne voeten gepreid. Met uitzondering der orde van den Zwarten Adelaar prijken op zijne borst alleen die eereteekenenwelke hij per soonlijk op het oorlogsveld heeft verworven, het IJzeren Kruis, de Russische George-orde, benevens medailles uit de gezamenlijke oor logen waaraan hij heeft deelgenome*. Zoo ligt daar het stoffelijk overschot des keizers, hetwelk gedurende eenige dagen voor het publiek tentoongesteld zal blijven. En nu de aankomst van den nieuwen keizer. Aan het station Westeinde bij Charlotten burg waar Z. M. moest aankomenwas eene lange tent opgeslagen ten einde hij uit den spoortrein stappende naar het rijtuig kon komenwaarmede hij zich regelrecht naar het Charlottenburger kasteel zou bege ven. Hij had vooraf bevel gezonden om aan het station alle plechtstatige ontvangst ach terwege te laten. Er stonden aldaar déta- chementen garde du corps gereed om zijn rijtuig naar het kasteel te begeleiden terwijl eene afdeeling van het 2e regiment der garde de wachtposten had bezet. Inmiddels was prins Bismarck met de Pruisische ministers den keizer tot Leipzig tegemoet gereisd. In- tusschen heerschte er eene niet geringe be zorgdheid daar er sedert den namiddag per telegraaf bericht werd ontvangen van zware sneeuwstormendie oponthoud in de reis zouden teweeg brengen. Evenwel slechts met een half uur vertraging kwam de trein om streeks half 12 aan. De kroonprins, die met zijne gemalinbenevens prins Hendrik en

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1