Oostenrijk, BINNENLAND. den erfprins van Meiningen zijne ouders in het station had opgewachtstapte onmiddel lijk het spoorrijtuig inomhelsde en kuste henzonder in het eerst een Woord te kun nen uitbrengen. In dat rijtuig zat nog prins Bismarckdaar de andere ministers op de terugreis uit Leipzig reeds vroeger waren ontslagenterwijl de keizer nog een poos met Bismarck alleen had willen blijven. Na de wederzijdsche begroeting, ook van de overige familieleden, stapte de keizer af trok zijne kraag op en ging met snellen tred, de aanwezigen met de hand toewuivende naar zijne gereedstaande equipagewaarin een zijner geneesheeren bij hem plaats nam. Dit alles ging doodstil en snel. Op den weg van het station naar het kasteel stonden een paar duizend menschen geschaarden te midden eener zware sneeuwbui reden de hofrijtuigen hen voorbij. Binnen 10 minuten was het aan het station en op weg naar het kasteel alsof er niets gebeurd ware. Volgens de telegrammen moet de ontmoe ting te Leipzig tusschen den keizer en den prins Bismarck uiterst hartelijk zijn geweest. Naar de verklaring van verschillende personen zag Z. M. er uit alsof de reis hem niets had gehinderd in alle geval veel beter dan men naar de berichten uit den laatsten tijd had verwacht. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft plan om bij de begrafenis van keizer Wilhelm die vermoedelijk aanstaanden Vrijdag zal plaats hebbeneen grootsch rouwbetoon te doen houden waarbij van den Dom aldaar tot aan het mausoleum te Charlottenburg alle vak- en verschillende andere vereenigingen geschaard zullen staanwaartoe over die lengte van acht kilometers minstens 180,000 personen noodig zijn. Met het oog op het overgroot belang van de verhouding, die voortaan tusschen den keizer en Bismarck bestaan zal, zag men met buitengewone spanning de keizerlijke procla matie tegemoet, die Maandag verschenen is. Zij staaft ondubbelzinnig dat er overeen stemming bestaat tusschen den nieuwen vorst en den rijkskanselier. De proclamatie luidt als volgt Aan mijn volk De keizer is heengegaan uit zijn roemvol leven. In den veelgeliefden vader, dien ik betreur en om wien mèt mij mijn koninklijk huis in de diepste smart treurtheeft Prui- sen's trouwe volk zijn met roem gekroonden koning de Duitsche natie den stichter harer eenheidden eersten Duitschen keizer van het nieuwe Duitsche rijk verloren. Onafscheidelijk zul zijn verheven naam verbonden blijven met al de grootheid van het Duitsche vaderlandin welks nieuwe vestiging de voortdurende arbeid van Prui- sen's volk en vorst het schoonste loon ge vonden heeft. Terwijl koning Wilhelm met eene onvermoeide lands vaderlijke voorzorg Pruisens leger groot gemaakt heeft, legde hij den grond tot de onder zijne leiding behaalde overwinningen der 1 )uitsche wapenen, waaruit de nationale eenheid ontstond. Hij verzekerde daardoor aan het rijk eene macht, zooals tot dusver elk Duitsch hart gewenscht had, maar zooals het die nauwelijks had durven hopen. En wat hij in den heeten offervaardigen strijd voor zijn volk bevochten heeftdat was hem ten deel gevallen door langdurigen arbeid te midden van den vrede en door moeitevolle jaren van regeering. Veilig in zijne kracht is Duitschland thans geacht in den raad der volkenen het ver langt thans slechts hetgeen gewonnen is vreedzaam te ontwikkelen. Den toestand zooals hij thans ishebben wij te danken aan keizer Wilhelm's nooit wankelende plichtsvervulling, aan zijne onafgebrokene aan het welzijn des vaderlands gewijde werk zaamheid, gesteund daarbij op de onwankel bare medewerking van Pruisen's volk en op de offervaardige toewijding van alle Duitsche stammen. Op mij zijn nu alle rechten en plichten overgegaandie aan de kroon van mijn huis verbonden zijn en die ikzoolang het God behaagt mij te laten regeeren vast besloten ben getrouw waar te nemen en te vervullen. Doordrongen van den grooten omvang mijner taak, zal het al mijn streven zijn, het werk voort te zetten in den zin als het ge vestigd isDuitschland tot een land van vrede te maken en in overeenstemming met de verbonden regeeringen alsmede met de constitutioneele lichamen van het rijk de welvaart van Duitschland te bevorderen. Aan mijn getrouw volkdat door eene eeuwenlange geschiedenis in goede zoowel als in kwade dagen aan mijn huis nauw verbon den is gebleven geef ik mij met volledig vertrouwen overwant ik ben overtuigd, dat op den grond der onafscheidelijke vereeni- ging van vorst en volkdie onafhankelijk van elke verandering in het staatsleven, het onvergankelijke erfdeel is van den stam der Hohenzollern's, mijne kroon altijd even veilig isals de voorspoed van het land, tot welks regeering ik thans geroepen ben en dat ik beloof een'rechtvaardig en in liefden leed een trouw koning te zijn. God moge mij kracht en zijn zegen geven tot dit werk, waaraan voortaan mijn leven gewijd is." De keizer heeft verder eene soort van ma nifest tot Bismarck gericht. Dit luidt als volgt „Waarde prins Bismarck! Bij de aanvaarding der regeering is het mij eene behoefte mij tot u te wendendie 1 den langbeproefde eerste dienaar van mijn in Gode rustenden vader geweest zijt. Gij zijt de trouwe en moedige raadgever geweest zijner staatkunde, waaraan gij eene gelukkige uitkomst hebt verzekerd. Aan u ben ik en blijft mijn huis warme dank verschuldigd. Gij hebt er derhalve recht op om vóór ades te weten wat de gezichtspunten zijn, die voor de houding mijner regeering geldend zullen wezen. De constitutie en de rechtstoestanden van het Duitsche rijk en van Pruisen moeten voor alles geëerbiedigd en naar de zeden der natie bevestigd worden. Daardoor zijn de schokken te vermijdendie uit eene veel vuldige wisseling van de staatsinrichtingen en de wetten allicht kunnen voortvloeien. Wat de regeeringstaak ook zij de vaste grond slagen waarop de Pruisische staat tot dus ver veilig gerust heeftmoeten onaangetast blijven. In het Duitsche rijk moeten de constitu tioneele rechten aller verbonden regeeringen even nauwgezet geëerbiedigd worden als die van den rijksdag. Maar van beide kan de zelfde eerbied voor de rechten des keizers geëischt worden. Daarbij moet in het oog worden gehoudendat deze wederkeerige rechten enkel strekken kunnen tot bevorde ring van 's lands welvaartdie de hoogste wet blijft, en dat aan nieuwe, ontwijfelbare nationale behoeften steeds volledig voldaan moet worden. Den noodzakelijken en ze- kersten waarborg voor de ongestoorde ver vulling van die taak zie ik in de onver zwakte handhaving van de weerbaarheid van mijn land, van mijn beproefd leger en mijne opbloeiende marine, die door het winnen van overzeesche bezittingen hare ernstige plichten weet te vervullen. Beideleger en marine, moeten steeds goed uitgerust en goed georganiseerd blijven. Dat was de grondslag van hunnen roem en dat zal hunne soliditeit in de toekomst waar borgen. Ik ben besloten in het Duitsche rijk en in Pruisen de regeering met nauwgezette inacht neming der bepalingen van de rijks en lands- constitutie te voeren. Ze zijn door mijne voorvaderen op den troon, in verstandige er kenning der onafwijsbare behoeften, gegrond vest zij moeten steeds geëerbiedigd wor den om hare kracht en zegenrijke werk zaamheid. Ik wil dat het sedert eeuwen in mijn huis heilig gehouden beginsel van godsdienstige verdraagzaamheid ook verder al mijne onder danen, tot welke gezindte, tot welk geloof zij ook behooren, zal beschermen. Elk hunner is mijn hart even nabij. Allen toch hebben in de dagen van gevaar zich ten volle ge geven. In overeenstemming met de gevoelens van mijnen keizerlijken vader zal ik alle streven ondersteunen, dat geschikt is om den oeco- nomischen vooruitgang van de verschillende klassen der maatschappij te bevorderen, de tegenstrijdige belangen met elkaar te ver zoenen en onvermijdelijke treurige toestanden te verzachtendoch zonder de verwachting te doen ontstaan dat het door een ingrijpen van den staat mogelijk zij een einde te maken aan alle kwalen der maatschappij. Als met de sociale vraagstukken nauw ver bonden beschouw ik de opvoeding van het opkomend geslacht. Moet eenerzijds de hoo- gere beschaving steeds voor ruimere kringen bereikbaar gemaakt worden, aan den anderen kant moet worden vermeden, dat door eene halve beschaving gevaren ontstaan, dat voor het leven eischen gesteld worden, waaraan de oeconomische krachten der natie niet kun nen voldoen, of dat door een eenzijdig stre ven naar meerder kennis voorbijgezien wordt, wat bereikbaar is. Slechts een in eenvoudige zeden opgroeiend geslacht, met een gezonden grondslag van godsvrucht, zal toereikende kracht van wederstand hebben, om de ge varen te boven te komen, die in een tijd van snelle oeconomische bewegingen door voor beelden van sommiger weelderig leven, voor allen kunnen ontstaan. Het is mijn wil dat er geen gelegenheid worde voorbijgegaan om in den openbaren dienst werkzaam te zijn in dien zin, dat neigingen tot buitensporige weelde tégengegaan worden. Elk voorstel tot financieele hervorming kan op mijne onbevooroordeelde overweging re kenen. Een weinig verder zegt de keizer„Het zal mij een bijzonder genoegen zijn den bloei, dien de duitsche kunst en wetenschap in zoo groote mate vertoont, tot eene volledige ont wikkeling te brengen. Tot verwezenlijking van mijne oogmerken in dit opzicht, reken ik op uwe zoo dikwijls bewezene toewijding en op den steun uwer beproefde ervaring. Moge het mij gegeven zijn, onder eensge zinde medewerking van de organen des rijks, van de trouwe werkzaamheid der volksverte genwoordiging, alsmede van alle autoriteiten en door den van vertrouwen getuigenden mede arbeid van alle klassen der bevolking, Duitschland en Pruisen derwijze tot nieuwe eer in vreedzame ontwikkeling te brengen Onbekommerd om glans- en roembrengende groote daden, zal ik tevreden zijn, als een maal van mijne regeering gezegd zal kunnen worden„Zij was ons volk weldadig, ons land nuttig, en het rijk ten zegen geweest." De proclamatie des keizers en het manifest aan Bismarck maken een machtigen indruk. (N. R. Ct.) Het lijk van keizer Wilhelm zal Vrijdag middag te Charlottenburg bijgezet worden. De keizer heeft, volgens de avondbladen van Maandag, aan de keizerin de orde van den Zwarten Adelaar verleend. Van Maandag mi«3dag af stroomt onop houdelijk eene dichte menschenmassa in rouw kleederen naar den Dom. Tal van rouw kransen zijn er nedergelegd. De voorzitter van den rijksdag legde een lauwerkrans bij het lijk. In Oostenrijk-Hongarije hebben tusschen den minister van oorlog en de beide regee ringen onderhandelingen plaats over de her ziening der wet op de verdediging des lands. Men beweert dat de regeering plan heeft tot verhooging van het staand leger boven het getal van 800.000 man, zooals het tot nog toe was. Te Ween en heeft een brand gewoed van hoogst ernstigen aard In eene van die groote huurkazernes van vier verdiepingen hoog en 12 ramen in het front was op de eerste verdieping een brand uitgebroken, die in een oogwenk zulk een omvang verkreeg, dat de trap ineenstortte, waardoor aan de meer dan 50 bewoners de terugtocht werd afgesneden. Spoedig brandde het op alle verdiepingen, waren alle kamers van dit reusachtig perceel met rook gevuld, en de in nachtgewaad gehulde personen bo gen zich gillende en schreeuwende uit de vensters. De menigte op straat werd bij dien aanblik erg opgewonden, en daar de brand weer niet zeer spoedig op het tooneel des onheils verscheen, weerklonk de straat niet slechts van het hartveischeurend gegil der door doodsangst bevangen bewoners, maar ook door het vloeken van het volk en het geschreeuw, om de ongelukkigen te waar schuwen, niet naar beneden te springen, maar te wachten op de brandweer, wier komst ein delijk door een lang hoorngetoeter aangekon digd werd. Eenmaal ter plaatse gingen de brandweer-manschappen flink aan het werk, en het getuigt van uitstekend beleid dat bij deze ramp geen menschenlevens te beklagen zijn, niettegenstaande de redding uiterst moeilijk was. Immers het huis stond aan één kant in zulk eene nauwe steeg, dat de spuiten en reddingstoestellen van die zijde er niet bij konden komen, en uit de tegenoverlig gende huizen ladders op de brandende ko zijnen werden gelegd, langs welken gevaar lijken weg vele bewoners, zonder ongelukken, hunne redding bewerkstelligd hebben. Voor het front van het perceel, aan eene breede straat gelegen, werd het valdoek door hon derden handen omhoog gehouden en het was een ijzingwekkend gezicht om de menschen met een verschrikkelijken plof er in te zien neêrspringen. Het kwam ook voor dat vrou wen en kinderen den sprong niet waagden, en dan klommen de brandweermannen langs de hooge ladders ijlings naar boven, vatten de ongelukkigen in de armen en lieten zich langs een touw of door een aan de vensters bevestigden tot aan de straat reikenden zak omlaag glijden. Bij den brand was ook eene vervoerbare ambulance werkzaam, waar de gewonden verbonden, en de flauw gevallenen bijgebracht en vervolgens naar huis vervoerd werden. Hoewel het dus bij dezen brand aan dramatische tooneelen niet heeft ontbro ken, was hij toch den volgenden dag vergeten, toen eerst het vaLche bericht van het over lijden des duitschen keizers kwam, en weldra door de officieele doodstijding werd gevolgd. WAALWIJK, 14 Maart 1888. Het bericht in ons vorig nummer, omtrent de vernietiging van het raadsbesluit van 16 Januari, berust op een misverstand. Naar men ons nu mededeelt heeft de minister te kennen gegeven, op verschillende gronden bezwaar er tegen te hebben. Naar aanlei ding daarvan wordt aan den raad in over weging gegeven in art. 5 in te lasschen het woord „openbare", zoodat het dan luidt onder tapperijen worden verstaan „alle open bare huizen enz." Als de raad nu kan goed vinden toe te geven aan 'sministers verlangen, dan zouden niet alleen de werkelijk bestaan de sociëteiten vallen buiten het bereik der politie-verordening, waartegen geen bezwaar kan bestaan, maar zou zij ook niet toepasse lijk zijn op particuliere huizen, waar dranken verkocht worden. Blijkbaar kan dit laatste ook nooit gelegen hebben in de bedoeling van den voorsteller of van de raadsleden. Kan men bijv. een brouwer die meestal 's nachts werkt en die door de wet gedwon gen is zijn brouwerij waar drankbier verkocht wordt, toegankelijk te stellenbij politieverordening willen noodzaken dat ge bouw na 11 uur 's avonds gesloten te houden? Hoe zou men een apotheker, die tevens patent heeft als slijter, willen beletten na elf uur zijn huis te openen om medicamenten af te leveren? Waar zou 't heen moeten als de wijnhan delaars niet meer het recht zouden hebben na elf uur hunne particuliere woningen te openen naar goedvinden Dat is natuurlijk een ongerijmdheid en, wij herhalen, 't kan onmogelijk de bedoeling ge weest zijn. Het gezond verstand onzer patres conscripti laat o. i. geen twijfel over omtrent de door hen te nemen beslissing. Tot pastoor te Bezooien is benoemd de Zeer Eerwaarde heer H. Verberne tot dusverre kapelaan te Woenselwiens plaats wordt ingenomen door den WelEerwaarden heer Weversassistent te Bezooien. Uit het verslag van den cursus 1887-88 aan de burgeravondschool van de rijks hoo- gere burgerschool te Tilburg, blijkt- dat die bezocht werd door 232 leerlingen, het groot ste getal dat ooit aan de lessen deelnam. Hiervan namen deel39 leerlingen aan het volledig onderwijs en 34 voor enkele lessen in de le klasse, 97 in de 2e klasse, 39 in de 3e klasse en 23 in de 4e klasse. De leerlingen zijn allen van den werkenden stand; die een beroep uitoefenen vindt men het meest in het timmer-, smids- en schildersvak vertegenwoórdigd en wel 73 timmerlieden 30 smeden 63 schildersverder wagenma kers meubelmakersslagers, enz. Van de leerlingen voor enkele lessen volgden 110 de wiskunde, 149 het handteekenen, 64 lijn- teekenen 37 gymnastiek 6 boetseeren 3 Nederlandsch en 1 natuur- en scheikunde. In het geheel namen deel aan handteeke nen 188 bouwkundig-machine- en lijntee- kenen 64, rekenkunde 133, wiskunde 80 Nederlandsch 42, geschiedenis 39, aardrijks kunde 39 scheikunde 40 natuurkunde 39 gymnastiek 77boetseeren 6. Alweer een Sterk geboeid is te Eindhoven door de rijkspolitie binnengebracht een inwoner van Leende, verdacht van het vervaardigen en in omloop brengen van valsche munt, die aldaar en in de omstreken sedert eenigen tijd veel werd aangetroffen. Nu keizer Wilhelm overleden is, is ko ning Willem III der Nederlanden de oudste regeerende vorst van Europa. Op hem volgt de 69-jarige koning Christiaan IX van Dene marken en dan koningin Victoria, die ook 69 jaar is. Koning Oscar van Zweden en de keizer van Oostenrijk zijn beiden 59 jaar. Het aantal kiezers in de 84 districten bedraagt 292,657, en door dezen zijn 237891 geldige stemmen uitgebracht. In ronde cijfers genomen verkregen de liberale candidaten in de verschillende dis tricten 196,500 stemmen, de anti-revolutio naire 99,000, de katholieke 74,700, de radicale 10,400, de socialistische 3700, de nationale 1600 de conservatieve 4700, terwijl ruim 2000 stemmen werden uitgebracht op candi daten door andere richtingen aanbevolen. Bij bevelschrift der arrond. rechtbank te 's Bosch d.d. 13 dezer is ter openbare te rechtzitting aanhouding verleend tegen A. K., 23 jaren, arbeider wonende te Waspik, ver dacht van meineed ten voordeele van een beklaagde, daar hij, als getuige ft décharge opgeroepen, in zake het O. M. ca. A. V., beklaagd van mishandeling, eene valsche ver klaring aflegde. Door de koninkl. maréchaussée te Bla- del zijn gisteren aangehouden en naar de ge vangenis te 's Bosch overgebracht 2 personen, A. J. 47 jaren en H. J. 33 jaren, landbouwers wonende te Hapert, gemeente Hoogeloon, als verdacht van zich te hebben schuldig ge maakt aan opzettelijke brandstichting in den nacht van 6 op 7 dezer, waardoor gemeen gevaar voor goederen te duchten was. Verleden Donderdag 8 dezer is uitspraak gedaan in de zaak ca. Th. D., wonende te Waalwijk, beklaagd van diefstal; de rechtbank heeft hem veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf. De Noordbrabantsche maatschappij van landbouw heeft dit jaar weder voor drie jongelingen gelegenheid geopend tot het aan de koninklijke militaire academie te Breda volgen van een cursus in het practisch en theoretisch beslaan van paarden. De cursus zal worden geleid door den heer A. A. de Man paardenarts 2e kl., lid van verdienste der maatschappijen het practi- sche onderricht zal worden gegeven door den aan voormelde academie verbonden en in zijn vak als zeer bekwaam bekend staanden baas-hoefsmid Van de Weijer. Het pleidooi in de zaak van J. F. de Booy te Bredabeschuldigd van valschheid in geschriften en het des bewust gebruik ma ken van het valsche stuk, is Zaterdagmorgen ten 10 ure door mr. L. Wenmaekers advo caat-procureur te 's Bosch voor het gerechts hof aldaar voortgezet en ongeveer ten 121/i ure beëindigd. Hij concludeerde tot ontslag van rechts vervolging of vrijspraak. Slechts met een enkel woord diende het O. M. van repliek en handhaafde ten volle zijn requistoir. Nadat nog de beklaagde zijn standpunt had toegelicht, bepaalde het hof de uitspraak op Woensdag 21 Maart. Uit Grave wordt gemeld Rivierstand Dinsdag te 12 uren 10,58 M. boven A. P.was 0.46 M. in 24 uren. De Veerstraat is overstroomd, en het water staat van dijk tot dijk. De overtocht naar de brouwerij geschiedt per halve pont en roei boot. De Beersche overlaat werkte heden ochtend te 8 uren met 10 cM. over 200 M., te 11 uren met 13 cM. over 250 M. npTwr^aiTMaiiMjnan i—g—a—om—■wnawp—m—

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2