Laatste Berichten. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Ingezonden stukken. 327ste Staatsloterij. Keizer Frederik verrichtte reeds eenige niet onbelangrijke regeeringsdaden. Zoo werd graaf Blumenthal, chef van den staf, door hem benoemd tot generaal-veldmaarschalk, zoodat Von Moltkc thans niet meer de eenige staf drager in het duitsche leger is, en verder be noemde hij de ministers Friedberg en May bach tot ridders van den Zwarten Adelaar, met erfelijke verheffing in den adelstand. Het trekt de aandacht dat aan den (tamelijk re- actionnairen) minister van binnenlandsche zaken Von Puttkamer tot nu toe geenerlei onderscheiding werd verleend, en men ziet daarin een voorteeken van zijn aanstaand ontslag. Aan den heer Friedberg, den minister van justitie, is de onderscheiding hoofdzakelijk toegediend wegens de wijze, waarop hij de keizerlijke familie heeft voorgelicht ter zake der erf-opvolging. Friedberg moet zeer beslist zijn opgetreden tegenover hen, die den tegen- woordigen keizer Frederik wilden dringen tot troon afstand ten behoeve van diens oudsten zoon, prins Wilhelm. Een telegram uit Berlijn van 19 dezer zegt: Er is besloten, dat generaal Von Moltke zal aftreden. Als zijn opvolger wordt generaal Von Blumenthal aangewezen. In de kamer van afgevaardigden heeft bij de behandeling der begrooting voor buiten- landsche zaken een langdurig debat plaats gehad met betrekking tot Frankrijk. De heer Crispi zeide onder anderenHet bondge nootschap met Duitschland is in Italië popu lair. Bondgenootschappen, die door Italië worden aangegaanhebben volstrekt geen oorlog ten doel. Voor het handelsverdrag met Frankrijk kon Italië niet meer doen dan het gedaan heeft. Italië wil niet Abys- sinie veroveren, maar zijne verloren positien herwinnen. Ten slotte gaf de heer Crispi den wensch te kennen, dat de kamer zijne politiek moge goedkeuren. Het verder debat is verdaagd. In Italië houdt de regeering zich voort durend bezig met het beramen en nemen van middelen om het weder uitbreken der cholera in 1888 tegen te gaan. Met dat doel is thans de opperste gezond heidsraad in eene buitengewone zitting bij eengeroepen en worden er maatregelen vast gesteld betreffende reiniging van steden drinkwater, troepenverplaatsingen, in- en ver voer van lompen, ophooping van werklieden, volksvergaderingen enz., waardoor men meent de gevreesde ziekte te kunnen voorkomen. Nader is besloten dat in de havens van Briudisi, Genua, Napels, Palermo en Venetie ontsmettingsovens zullen worden opgericht, werkende met stoom onder hooge drukking, en dat een geneeskundig staatstoezicht zal worden ingesteld. Met de inspectie der meest bedreigde steden en het ontwerpen van verbeteringen in de rioleeringen enz. zijn geneeskundigen, scheikundigen en ingenieurs belast. Colle Carbone, een dorpje in de Itali- aansche provincie Abalire, is bijna geheel verwoest door eene lawine, de wijnstokken en olijf boomen in den omtrek zijn geheel ver woest. Dertig huizen werden vernield en 100 andere zwaar beschadigd. De schade is on berekenbaar. Ook op andere plaatsen in Italië hadden opnieuw allerlei onheilen plaats. Aan de „Daily News" wordt uit Konstan- tinopel gemeld, dat de oplossing van het Da- maskusgeschil niet vordertFrankrijk ver klaarde zich bereid den franschen consul terug te roepen 14 dagen nadat de turksche gou verneur teruggeroepen zou zijn. De Porte weigerde echter. De regeering van Bulgarije heeft het tele gram van den grootvizier betreffende prins Ferdinand niet beantwoord; in Turksche krin gen verwacht men geene beantwoording. Rus land schijnt voor te stellen, dat Russisch- Turksche commisssarissen naar Sofia zullen gaan om eene nieuwe verkiezing van een vorst voor te bereidenmaar Engeland, Oostenrijk en Italië zouden eene dergelijk combinatie niet steunen, tenzij prins Ferdinand vrijwillig heenging, of de sobranje hem daartoe uit- noodigde. Er zijn Engelsch-Turksche onder handelingen gaande, naar het heet, waarbij Engeland aanneemt, Egypte voor primo April 1889 te verlaten, waartegenover Engelsche oorlogsschepen zonder vergunning de Darda- nellen zouden mogen doorvaren. De bladen bevatten verschrikkelijke bijzon derheden omtrent de ongelukken, welke in de sneeuwstormen der laatste dagen in Ame rika zijn voorgevallen en welke thans, nu de straten en wegen weder van onder de sneeuw te voorschijn beginnen te komen, ontdekt worden. Het bekende verlies aan menschenlevens bedraagt reeds meer dan tweehonderd. In en om New-York woedden de stormen het ergst. Bij het weggraven van de sneeuw in de straten vond men de lijken daarin over- eindstaande, zooals ze door de sneeuw over vallen en bedolven waren. In Chesapeake- baai kwamen twaalf menschen door verdrin king om het leven. Te Crisfteld, in Maryland, werd een schip geziendat de noodvlag waaien liet. Toen men na veel moeite er in geslaagd was aan boord te komen, vond men de vijf opvarenden doodgevroren. Van de loodsvaartuigen weet men dat 12 man zijn omgekomen, en worden nog 11 man vermist. In Chesapeakebaai hebben bijna 200 vaar tuigen schipbreuk geleden, waarbij nog weder 40 menschen omkwamen. In Deleware-baai zonk de engelsche bark Brimiga," met hare bemanning van 14 schepelingen. Een sneeuw ploeg, getrokken door 4 locomotieven, werd bij New-York van de baan geworpen, waarbij 5 man gedood en 4 gekwetst werden. Een trein van Springfield met twee locomotieven woei van de baan af, eene stoompijp sprong en 3 man kwamen er bij om. Een derde trein gleed bij Binghamton, New-York, van de rails, waarbij weder een aantal personen gekwetst en 2 gedood werden. Drie duizend man en 1000 karreu zijn bezig g-weest om den weg vrij te maken in Broadway en naar de veerplaatsen, waar de sneeuw van 6 tot 10 voet hoog lag. Eene van de grootste plagen was dat de kerkhoven niet te naderen waren, zoodat ruim 500 lijken in de stad onbegraven bleven liggen. Tusschen Philadelphia en New-York is het spoorwegverkeer gedeeltelijk hersteld. De stoombooten naar Europa, die den 16 Maart varen moesten, zijn vertrokken, doch licht geladen, meest met graan, dat de eenige la ding was die met lichters naar de hoofden gebracht kon worden. Tusschen New-York en Boston is de spoorwegdienst Vrijdag her vat, na eene stremming van vijf dagen. De rechtstrecksche telegrafische gemeenschap is nog niet hersteld sofnmige telegrammen gaan van New-York over Chicago, Montreal, Syd ney, kaap Breton en van daar langs den trans- atlantischen kabel. WAALWIJK, 21 Maart 1888. Aan de vereischten van het toelatingsexa men tot de rijksnormaallessen alhier, gehou den den 17 dezer, hebben voldaan 3 adspi- ranten voor de eerste klasse en een gelijk aantal voor de voorbereidende. %- Op Donderdag 29 Maart a.s. zal de aanbesteding plaats hebben van de levering der materialen en de uitvoering der werk zaamheden voor de verbetering der Stations straat. ft- De lente heeft zijn intrede gedaan met een massa sneeuw, zooals wij in dezen, overi gens toch reeds barren winternog niet zagen. Als voorboden zond hij ons eene koude, die het water in de buitenpoldersiten spijt van hevigen golfslag in een nacht deeql bevriezen, en een sneeuwstorm, die dé we^en onbruikbaar maakte en den geregelden loop der verkeersmiddelen stremde. De Noordbr. stoomtramweg-maatschappij heeft zich echter kranig gehouden. Wel kwam de trein te Tilburg 's nachts om half twee aan in plaats van om vijf uur 's avonds, en te Waalwijk 's morgens om 5 uur in plaats van 's avonds 11 uur maar rle treinenloop is toch volgehouden zoodat we 's morgens onze brieven enz. op tijd kregen. Wat nog nooit sedert de exploitatie is ver toond geworden zag men nu, er werd na melijk gereden met voorspan, of, technisch uitgedrukt, met dubbele tractie, 't Was wer kelijk een aardig gezicht: twee locomotieven voor één lang rijtuig. Dinsdag reden alle treinen geregeld, in weerwil van de groote massa sneeuw, die zich op de lijn bevond. Uit alle deelen des lands en uit het bui tenland komen gelijkluidende berichten. Over al hebben wind, sneeuw en ijs hunne werking doen gevoelen. Dinsdag middag geraakte de spóorweglijn Leeuwarden—Meppel te Peperga geheel ver sperd door de sneeuw. Alle vervoer moest plotseling worden gestaakt. Reizigers en goe deren werden zooveel doenlijk langs de lijn MeppelGroningen ter bestemming gebracht. Op de verschillende stations der staats spoorwegen mochten geene goederen meer voor die lijn ter vervoer worden aangeno men, noch plaatsbiljetten worden uitgegeven naar de tusschengelegen stations dier lijn. Vele reizigerstreinen kwamen op de noor der gelegen lijnen aan, met aanmerkelijke vertraging. Een in den laten avond ontvangen bericht meldde dat het verkeer op de lijn bij Pe perga weder hersteld was, doch de geregelde loop der treinen was nog zeer onzeker. Ook te Rozendaal kregen de treinen groote vertraging op Maandag jl., ook daar had men heel wat te kampen met de sneeuw jacht. Voortdurend waren de ganschen dag bij elke wissel drie man bezig om er de sneeuw uit te houden, teneinde de treinen te kunnen laten passeeren. In Oostenrijk is het verkeer op de spoor wegen op enkele lijnen geheel gestremd, op de lijn GeorgtheilEsens had totale strem ming plaats; de verschillende spoorwegbe- sturen werden uitgenoodigd geen goederen via of transit die lijnen voorloopig aan te nemen. Er schijnt eenig uitzicht te komen op de voltooiing van het nog onafgewerkte ge deelte der lijn Zwaluwe-'s Bosch. Tenminste, aan de vroegere gemachtigden voor de ont eigening van het gedeelte Waspik—Vlijmen is gevraagd, of zij genegen zouden zijn zich ook te belasten met de onteigening van het nog resteerende gedeelte. Zooals reeds uit ons bericht van Za terdag op te maken vielis de pol der van Bezooien en die van Cappele ge deeltelijk ingeloopen. De communicatie over het Capelsche veer is nog vrij. Bij de op den Teteringschen dijk ge houden keuring van dekhengsten van vreemd ras is de prijs van f 300 gesplitst en aan de hengsten van de heeren Straver te Babylo- niënbroek en Gelens te Zevenbergen ieder f 150 als 1ste prijs toegekend. Er waren aangevoerd 8 hengsten waaron der 5 Duitsche2 Engelsche en 1 Belgische. Alle 8 werden voor dit jaar ter dekking toegelaten. De met groot verlof zijnde miliciens van de lichting van 1885, behoorende tot het wapen der infanterie, zullen in de eerste helft der maand Augustus a. s. voor den tijd van vijf weken onder de wapenen komen, tot het bijwonen der najaarsoefeningen. Kin 'srijks magazijn van milit. kleeding, uitrusting enz. is aanbesteed: de levering van ledergoed en paardentuigten dienste der korpsen van het leger. Minste inschrijvers waren voor 600 koppels cav.W. Hoven Zn., te 's Hage, a f 1,15; 700 idem vest.-art., J. van den Bergh, te Baardwijk, a f 0,49 en T. M. van Grinsven, te 's Bosch, a f 0,49; 800 sa beldragers art., a f 0,45 en 2000 bajonetdra gers, a f 0,21D. de Booy te 's Bosch; 400 sabeltasschen a f 1,75, 100 id. rijd.-art., a f2,15, 100 revolvertasschen cav jt f 1,29, 600 id. vest.- en rijd.-art., a f 1,29, 2500 ba jonetscheden, £t f 0,42, 1000 sabelscheden art., k f 0,71, 500 id. int., f0,68 en 200 hoofd stellen a f 6,98T. M. van Grinsven, te 's Bosch600 stalhalsters, D. de Booy, te 's Bosch, a f 1,95; 700 dekensingels, W. Hoven Zn..vte 's Hage, a fO,75; ió00 bevestings- koorden, J. F. Segers Zn., te Breda, a f O,2840/100. Kaatsheuvel 20 Maart. In zijne vergade ring van heden benoemde de gemeenteraad van Loonopzand met algemeene stemmen tot gemeentegeneesheer alhier den heer Van Dillen, arts te Berlikum. Reeds in de vorige week circuleerde in verscheidene nieuwsbladen het bericht, dat genoemde heer te Kaatsheuvel tot gemeente geneesheer was benoemd. Dat bericht was stellig afkomstig uit een profetisch brein. Over de maand Februari werd op het kantoor der rijks-postspaarbank alhier inge legd f948,05 en terugbetaald f 1038,63, zoo dat de inlagen f 90,58 minder bedroegen dan de terugbetalingen. 39 nieuwe spaarbank boekjes werden over dat tijdsbestek uitge geven. Heden nacht werden bij de weduwe H. v. d. W. al de kippen gestolen. Alleen de haan, die aan een touw was vastgebon den, vond in zooverre genade in de oogen der dieven, dat hij, ofschoon er 't hachje bij inschietende, zijnen kop mocht nederleggen binnen de grenzen van het rijk, waarover hij sedert lang koning had gekraaid. Al wie weet, waar de woning van ge noemde weduwe gelegen is, zal begrijpen dat men hier met brutale dieven heeft te doen. De politie, van dezen diefstal onder richt, heeft een scherp onderzoek ingesteld. Moge hare ijverige pogingen tot het ge- wenschte resultaat leiden Capelle, 16 Maart. De landerijen, behoo rende aan de kerk en de armen, die dezer dagen publiek verpacht werden, brachten ge middeld f100 per hectare op. Als men in aanmerking neemt dat ook het weivee alge meen zeer duur gekocht wordt, dan moeten de vetweiderij en de hooibouw dit jaar bij zonder goed gaan, om eenigszins goede re kening te kunnen maken. Capelle, 19 Maart. Door den heer A. Ha- goort alhier, is voor liefhebberij een Paaschos gemest, geschat op pl. m. 500 KG. Deze os is aangekweekt door J. Nieuwenhuizen te Sprang en het bezien wel waard, daar hij eene hoogte heeft bereikt van 1.6 M. Of schoon door slagers reeds geld is geboden voor dit prachtdier, zal de eigenaar het zelf laten slachten en uitverkoopen. Dassen, 20 Maart. Het is der politie nog niet gelukt den schrijver te vinden van den dreigbrief, die verleden week den heer M. alhier werd toegezonden. Aan ijverig onder zoek en bewaking van het huis van den be dreigde heeft het niet ontbroken. Met de werkzaamheden aan den nieuwen Maasmond gaat het hier niet snel vooruit. De winter, die maar niet schijnt te willen wijken, belet telkens den voortgang. Sedert eenige dagen was het werk hervat, doch voor de zooveelste maal moet het thans om vorsl en sneeuw weer stil liggen, tot groot nadeel van de arbeiders. Treurig is het hier gesteld met de arbei dersklasse. In vele gezinnen wordt sinds ver scheidene weken niets verdiend. Bittere ar moede, nijpend gebrek heerschen in de woning van velendie werken willen maar niet kunnen. Itaaiusdonk, 17 Maart. Gisteren namiddag is door een welgesteld landbouwer alhier, opzettelijk bij een zijner familieleden eene glasruit verbrijzeld en wel zoodanig, dat de steen midden in het vertrek terecht kwam. Misbruik van sterken drank is hier weder de oorzaak. Te Raamsdonkveer worden nu en dan nog wel eens lantarens tot mikpunt gekozen. Vlijmen. De post van Gorinchem naar 's Bosch kon Maandag morgen hier niet naar 's Bosch worden overgezet. Geen schip per durfde in den sneeuwstorm over de groote wateren die thans Brabants hoofdstad omgeven. De post werd nu geëxpedieerd over Waalwijk en Tilburg naar 's Bosch. - De bode, die te 11 uren uit's Bosch naar Heusden gaat, kon ook niet overkomen, zoodat deze expeditie geheel verviel. Hoe gemakkelijk zou aan die ongemakken kunnen worden tegemoetgekomen indien slechts een paar malen daags eene locomotief met een wagon uit Waalwijk werd op en neer gezon den. Daarmede ware Heusden ook gebaat, vanwaar men te Drunen-Elshout op het spoor kan gaan. Spoor? Is er dan een spoor? Zekermaar het wordt niet gebruikt. Een luxe-artikel PARIJS20 Maart. Bij de interpellatie van Cassagnac ging het in de kamer zeer levendig toe. Cassagnac schreeuwde uit dat de regeering met hare maatregelen tegen Öbulanger had toegegeven aan drang van Duitschland's zijde. Deze woorden verwekten een onbeschrijfelijk spektakel. Tirard ver klaarde dat dit eene beleediging was jegeus de regeering. De regeering strafte Boulanger niet wegens rebellie, maar wegens het inbreuk maken op de militaire tucht. Hij verlangde dal er zou worden overgegaan tot de orde van den dagaangezien de regeering voor nemens was Boulanger te dagen voor eenen raad van onderzoek. Tot de orde van den dag werd hierop met 349 tegen 93 stemmen overgegaan. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 't Keuren van Paarden. Het gebeurt zoo vaak dat keuringcommis- sie's niet beantwoorden aan datgene wat men er van verwachtte dat 't meer dan tijd wordt om eens na te gaan wat hiervan wel de oorzaak zou kunnen zijn. De personen die voor genoemde commis sie's in den regel worden gekozen, bestaan eensdeels uit veeartsen, anderdeels uitland bouwers of paardenliefhebbers. Oppervlakkig beschouwd zou men dus kun nen zeggen, dat de som der kennis van deze personen voor het doel meer dan genoeg zaam isdoch in de praktijk blijkt deze berekening foutief te zijn. Vinden we toch doorgaans bij veeartsen eene meer op den voorgrond tredende „the oretische kennis", bij de anderen treffen we meestal eene te eenzijdige „praktische" ken nis aan. Wanneer nu de veearts op een oogenblik, als uit een emmertje een beetje theorie in 't hoofd van A en B en A en B een beetje praktijk in 't hoofd van den veearts konden gieten dan voorzeker had men 't resultaat in de hand doch 't zal thans duidelijk zijn, dat deze operatie niet zoo eenvoudig is als 't wel lijktreden waarom men slechts re kening kan houden met de persoonlijke be kwaamheden, en was dit nog maar 't geval, gewoonlijk steunt men te veel op elkander, ziet maar half, en 't resultaat komt daardoor zelfs beneden A. P. Hoe bedroevend dit verschijnsel ook moge zijn een goede leer houdt 't in. 't Staat als een paal boven waterdat voor alle degelijke kennis theorie en praktijk hand aan hand moeten gaan. Mist men de gronden men mist de zoo noodige zelfstan digheid om datgene wat men beweert vol te houden; mist men de praktijk, de oefe ning men zal evenzoo niet de rechte persoon op de rechte plaats blijken te zijn. Uit deze redeneering volgt van zelf hoe dit euvel te verhelpen. De veearts moet geen gelegenheid laten voorbijgaan zich praktisch te bekwamen, zich niet te groot acjiten zelfs van den eenvou- digen boer iets over te nemende landbou wer de paardenliefhebber daarentegen moet een beetje van zijn waanwijsheid ter zijde leggen om van den veearts iets te leeren. Eerst dan zullen we personen zien ontstaan die onder „werkelijk deskundigen" kunnen worden gerangschikt. U dankzeggende, mijnheer de redacteurvoor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dw. dienaar. Z. Ie Klasse. Trekking van 19 Maart. Getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst). No. 17208 f20000; no. 7102 f5000; no. 5745 f1500; nosi 11761 17601 f 1000 nos. 1177 12557 f400; nos. 1282 17709 f200;

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2