BINNENLAND. Oostenrijk. Bulgarije. Amerika. UITVOERINGEN. Met een tweemaal herhaald „Hoch" op den keizer gingen de afgevaardigden uiteen. Uit Berlijn wordt aan de Standard ge meld, dat de tegenwoordigheid der Russische grootvorsten aldaar niet beschouwd mag wor den als een teeken van wezenlijke verbete ring in den toestand. Welingelichte perso nen verklaren dat de toestand volstrekt niet verbeterd is. Indien de Russische troepen bewegingen zijn gestaaktdan is dit wegens de sneeuw, en ook met het oog op keizer Wilhelm's dood. Onmiddellijk gevaar is er nietwant Rusland zal niet gereed zijn vóór het eind van het volgende jaar, en Frankrijk zal niets wagen alvorens Rusland gereed is. De Oostenrijksche Reichsrath heeft Dins dag een onrustige zitting gehouden. De dis cussie is gevoerd om machtiging te verlee- nen tot de vervolging van den afgevaardigde Schoenerer, hoofd der anti-semetische en Duitsche partij, die zooals men weet, met geweld het bureau van het Tageblatt is bin nen gedrongen en zich tegen de redacteurs handtastelijkheden heeft veroorloofd op Don derdag 8 dezer. De afgevaardigde heeft zich heftig verdedigd en de pers, de ministers en den president der kamer zoodanig beleedigd, dat hem het woord moest ontnomen worden. Met groote meerderheid is de eisch tot ver volging aangenomen. Uit Neusatz (Hongarije) wordt gemeld, dat dezer dagentoen de ijskorst op den Donau nog vrij sterk leek, bruilofstgasten in een zestiental rijtuigen de rivier wilden over trekken. Alles ging goed tot in het midden der rivier. Eensklaps zakte het ijs in, en de rijtuigen verzonken met al de ongeluk- kigen in de diepte. Bekes-Csaba (Hongarije) wordt met al- geheele vernieling bedreigd. Het water heeft de dijken doorgebroken en drie duizend sol daten zijn met de herstelling bezig. Indien de elementen de overhand behou den, verdwijnt de geheele stad, die 33,000 inwoners telt van den aardbodem. 1° het gedeeltelijk overstroomde dis trict Tarnobrzeg (Gallicie) is de toestand zeer ernstig en ook het verlies van men- schenlevens wordt gemeld. Stambouloff heeft te kennen gegevendat Rusland hem beloofd heeft alles te vergeten en de wenschen van Bulgarije te steunen, wanneer prins Ferdinand van Coburg wordt verwijderd. Stambouloff heeft geantwoord, dat hij de beloften van Rusland op schrift verlangt, en er op aandringt, dat Rusland zich niet met de binnenlandsche aangelegen heden bemoeit. Wanneer Rusland die voor waarden wil aanvaarden, is hij geneigd prins Ferdinand te laten vertrekken, mits Rusland een candidaat voor den troon kan aanwijzen, die door de mogendheden zal aangenomen worden. De algemeene opinie is, dat prins Ferdi nand niet in Bulgarije zal kunnen blijven. Prinses Clementine zal haar terugreis naar Oostenrijk over Belgrado nemen. Een noodlottig spoorwegongeluk heeft weer in de Vereenigde Staten plaats gehad. Op den Savannah-Florida and Western spoorweg is een brug over de Hurricane-rivier inge stort, terwijl een sneltrein er over reed. De wagens werden verbrijzeld en geraakten in brand, terwijl een groot aantal passagiers onbeweeglijk daarin zaten vastgeklemd. Negentien menschen kwamen terstond om het leven zes verminkten stierven kort na hunne bevrijding en 35 anderen werden zeer ernstig verwond. Onder de gewonden is een schoondochter van den „spoorweg koning" Jay Gould. De oorzaak van het ongeluk is, volgens sommigen, het breken van een rail, waar door de trein ontspoordevolgens anderen de slechte toestand van de brug, waardoor deze den trein niet kon dragen. In Mexico is op den „nationale spoorweg" een trein ontspoord. Zes menschen kwamen daar om het leven en 20 werden gewond. De nieuwe werkstaking in Amerika van 1400 machinisten en stokers op de spoor wegen brengt 4200 man buiten werk en het verkeer staakt of wordt zeer ingekrompen. Ook wordt er werkstaking verwacht van de werklieden der Union Pacific en Missouri Pacific alsook de Burlington Company. Dit werkt op de effectenbeurs niet gunstig. De ontvangsten der spoorweg-maatschap pijen lijden daaronder zeer en over Januari Bedroeg de ontvangst 20 procent minder. VolgeBs een telegram uit Queenstown heeft op de kruiser Rafaele Reijes op de rivier de Dique in Zuid Amerika een vree- selijke ontploffing plaats gehad. Van de veertig passagiers zijn er twintig gedood en tal van anderen zwaar gewond. WAALWIJK. Zondag 25 Maart, 'smiddags 12 uur- door de harmonie l'Espérance op de har- naoniezaal bij A. N. van Riel. 1. Osman Pacha, marche. Curth. 2. Le Tour du Monde, valse. Kroll. 3. Air Varié, solo pour tuba accompagn. d'Harmonie Christople. 4. Tram-galop. Brohm. WAALWIJK, 24 Maart 1888. In ons vorig nummer meldden wij den uitslag van de herstemmingen voor de 2e kamer van al de districten, waar Woensdag de bussen geopend werden. Gekozen zijn verder HELDER. S. T. Land, L. met 1779 stemmen tegen 1004 op van Marle. HONTENISSE. Mr. F. J. F. M. Walter K. met 1511 st. tegen 1440 op Mr. J. J. Pompe van Meer- dervoort. OOSTBURG. N. Glinderman A.R. met 1432 stemmen tegen 1341 op Mr. P. C. J. Henequin. Gekozen zijn in 't geheel 45 liberalen. 27 Anti-revolutionnairen. 25 Katholieken. 1 Onafhankelijk Katholiek. 1 Conservatief. 1 Sociaal Democraat. Nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben in de districten: Amersfoort, Rotterdam,Sneek, Ommen, Breda of Wijk bij Duurstede, Druten of Haarlemmermeer, Dokkum of Steen wijk. Moge in 't algemeen de dienst van een locaalspoorwegzooals we hier op de lijn Lage-Zwaluwe hebben den handel met be trekking tot het vervoer van goederen van weinig nut of voordeel zijn het is niet te ontkennen dat daarentegen de locaaklienst voor reizigers met het oog op het stoppen aan de wachtposten vooral den platteland bewoners ook zijne gemakken aanbiedt. Zelfs op de plaatsen waar stations gevestigd zijn kan het voorkomen (en hierop willen wij speciaaal wijzen) dat men als reiziger van den locaaldienst kan profiteeren. Zoo bijv. zagen wij onlangs twee reizigers blijven staandie meenden dat het niet toegestaan was om in den trein te stappen, alvorens een plaatskaart genomen te hebben aan het station wellicht uit vrees van niet toegelaten te worden öf wel van boete op te loopen. Dit is een verkeerd begrip. Men kan na- menlijk, als men wat laat komt, zonder zich aan nadeelige gevolgen bloot te stellen ge rust direkt zonder vooraf aan het station een plaatskaart te nemen, in den trein stap pen mits men zoodra men de conducteur ziethem een plaatsbiljet verzoekt, hetzij enkele reis of retouraltijd naar eenig sta tion der lijn Lage-ZwaluweWaalwijk. De prijzen van de plaatsbiljetten die de con ducteurs verstrekken zijn gelijk aan de prij zen der plaatskaarten, die de stations uit geven. Het spreekt wel van zelf dat deze gunsti ge bepalingen alléén gelden voor te laat komers en door de stationchefs dan ook al leen bij uitzondering kunnen worden toe gelaten. De tegenwoordige zitting der staten- generaal zal ingevolge koninklijk besluit van 21 dezer worden gesloten op 27 Maart, des namidd. te 3 uren. De minister van binnenlandsche zaken is gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der staten-generaal, ten einde, in eene vereenigde zitting der beide kamers, de zitting in 's konings naam te sluiten. Van de 19 leerlingen die examen af gelegd hebben voor de rijksnormaalschool te Tilburg, zijn voor de eerste klasse 9, en voor de voorbereidende klasse 7 onvoorwaardelijk en 3 voorwaardelijk toegelaten. Te Tilburg zal in de kermisweek (einde Augustus) een internationale wedstrijd plaats hebben van harmonie- en fanfare-korpsen. Het gerechtshof te 's Bosch heeft Woensdag bevestigd het vonnis van de arr.-rechtbank te Breda, waarbij de heer J. F. de Booy, fabri kant en lid van den gemeenteraad aldaar, ter zake van valschheid in geschrifte en het des- bewust gebruik maken daarvan, werd veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf, en hem tevens verwezen in de kosten, in hooger be roep gevallen. De veroordeelde heeft onmiddellijk tegen deze uitspraak cassatie aangeteekend. De minister van oorlog heeft in verband met het ingediend wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd bij de militie te lande, lichting 1883, de beschikking van 6 Sept. 1870, betreffende genoemde lichting, buiten werking gesteld; derhalve zullen de lotelingen van 1883 langer dan 5 jaren onder de wapenen worden gehouden, zooals met de ingelijfde lichting 1882 geschiedt. In verschillende couranten heeft men heeft ontvangen, van de gedeputeerde staten en dat het goed gevonden is om de kermis terug te gevendat langs dien weg weder duizende menschen aan hun brood gered zoude zijn in de hoop die rijke God die heer der heere UEAb. heere in de harte zal sturen om de jaarmarkt of kermis weder te geven; biddende en smekende komen wij tot u, heer burgemeester wethouders en heere leden der gemeenteraad, om de kermis weder te hebben de secretaris van stadhuis den heer Gevers heeft zelf de bewijzen gezien, van mij adressant dat ik voor mij al voor hon derdveertig guldens alhier in de bank van leening heb staan, zoodat er geen mogelijk heid bestaat, om het vertrouwen waardig te blijvenzoo wanneer er geen kermis mogt zijn maar zoo UE. heere het goede hard laat zien, dan komt alles met eeren te recht, dan kunnen wij ons kleeden en de vertrou wende menschen voldoen, zoo UE. de kermis zijn doorgang geeft, dan zijn er wel 1000 zegels in acht dagen in omloop, naar UEAb. alleen van buite menschen, wel nu dan zoo hopèn en vertrouwen wij alle die aan dit euvel mank gaan, op de Edele en mensch- lievende behandeling door UEAb. aan ons betoond, onse dank als dan kan niet genoeg betoond worden, nogmaals, nogmaals, nog maals, hopen wij een vaderlijk advies s. v. p., s. v. p., s. v. p. 't Welk doende C. C. VISSER. 1888 Door het overklimmen van een muur en het inslaan eener ruit hebben zich naar de voetstappen te oordeelen twee perso nen in den nacht van Dinsdag op Woensdag toegang verschaft tot het kantoor van den heer v. H., wijnhandelaar te Bergen op Zoom dat op de binnenplaats zijner woning geheel op zich zelf gebouwd is. Zij braken den les senaar open en ontvreemdden pl. m. 15 gulden aan contanten, doorsnuffelden de boeken en verdere handelspapieren blijkbaar in de hoop om daartusschen nog papieren geld te vinden zonder echter iets te beschadigen °f mede te nemen, staken een kistje sigaren bij zich en deden zich te goed aan diverse dranken. Het toeval is den dieven niet erg gunstig gunstig geweest, daar de heer van H. in den laten avond van Dinsdag nog f 25 uit de lessenaar had genomen. De politie doet ijverig onderzoek. bij Los Muertos, de overblijfselen van een aantal steden gevonden, welke waarschijnlijk de vermaarde „zeven steden van Civola* zijn, waarvan men den eersten spaanschen veroveraars zooveel wonderen verhaalde. De ontdekte overblijfselen zijn echter niet meer van zeven steden. Door het geheele dal schijnen verscheidene groepen van 7 steden verspreid geweest te zijn. Het dal is doorsneden met kanalen, waarvan elk naar een stad geleidt. Van elk zevental steden zijn zes volkomen aan elkaaar gelijk, terwijl de zevende een veel grooter tempel heeft dan de andere. Men vermoedt, dat het gedurig gebruiken van het getal 7 een godsdienstige beteekenis had. De Indianen van den stam der Zunis ver moedelijk nakomelingen van de bewoners de zer steden gelooven nog aan 6 goden, die te zamen een zevenden voornaamsten God vormen. Elke stad of stadsafdeeling kon tusschen de 1000 en 4000 inwoners bevatten. Vermoedelijk zijn deze steden door een vulkanische uitbarsting bedolven. Volgens de geologen moet dat reeds voor 6000 jaren ge schied zijn, en moet men aannemen dat de bloeitijd van dit voorhistorische volk minstens 10,000 jaren geleden is. Uit de gevonden voorwerpen: werktuigen, versierselen enz kan men opmaken, dat de Muertos zoo noemt men de bewoners van het rijk der zeven steden voor 10.000 jaren op een zeer hoogen trap van beschaving stonden. Men hoopt meer licht van verdere onderzoekingen. De theoriedat de wieg der menschheid in Amerika heeft gestaan, is niet nieuw, en men zou na zulke vondsten er haast toe komen, Amerika niet meer de „nieuwe.,, maar de „oude,, wereld te noemen. Een werkman der firma Antoon Jur- gens, te Os (N. B.), die bezig was het dak der fabriek van Sneeuw te ontdoen, had het ongeluk van het dak te vallen. Zwaar ge kneusd werd hij naar huis gebracht. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. dezer dagen een curieus rekwest kunnen lezen van C. Visser en 86 anderen. Dezelfde Visser heeft weder eene proeve van taal en stijl bij den Haagschen gemeen teraad ingediend't luidt als volgt s Gravenhage, 5 Maart 1888. Geeft bij herhaling met diepe nederige en veel verschuldigde eerbied te kennen, C. C. Visser, nazate van Hugo de Groot voor bur gemeester van Leiden, dat hij gister een stuk Te Ommerschans had jl. Maandag een treurig voorval plaats. De landbouwer D N., die op kraaien wilde schietenlegde het ge laden geweer even op de tafel, toen het schot plotseling afging en de knecht de volle lading in de borst kreeg. Hij viel neder en was na weinig oogenblikken een lijk. Talrijke ongelukken worden gemeld veroorzaakt door den stormdie op de Noordzee zoo hevig heeft gewoed. De „Frie" van Amsterdam naar Frederik- stad is in de Noordzee vergaan. De kapitein en de tweede stuurman zijn omgekomen terwijl de beide andere mannen der equipage door een visschersboot zijn opgenomen. De stoomboot „Galgorm Castle" van Bel- f°rdis op de Iersche kust tegen de rotsen verbrijzeld en zes van de acht opvarenden zijn omgekomen. De Noordsche bark „Askien" naar West- Hartlepoolheeft in de Noordzee schipbreuk geleden en zes man der equipage zijn in de golven omgekomen. In geheel Engeland en Ierland is de sneeuw in groote hoeveelheden gevallen en de koude was zeer scherpzoodat verscheidene onge- lukkigen in het veld door de vorst den dood hebben gevonden. In Haarlem is iets voorgevallen dat gelukkig tot de zeldzaamheden behoort. Een man echtgenoot en vader van 5 kinderen was de vorige week opeens spoorloos ver dwenen en met hem ruim f300 aan geld. Den dag na zijn verdwijnen kwam er een brief uit Rotterdam, waarin hij mededeelde, daar te vertoeven. Zijn echtgenoote, verge zeld van een goede vriendin, vertrok dade lijk naar Rotterdam maar vond den liefheb benden man niet. Onverrichter zake kwam men m Haarlem terug en ontving zij nog denzelfden dag een tweede schrijven, waarbij werd kennis gegeven, dat de baas van het spel zich te Antwerpen bevond. De vriendin bood zich nu aan om den reislustigen echt genoot te gaan halen; maar zie, noch zij, noch hij keerden wederen een paar dagen na haar vertrek kwam de tijding, dat zij met den weggeloopen man naar Amerika was vertrokken. Het ergste van de zaak is, dat de vriendin zelve 7 kinderen heeft, die zij niet heeft medegenomen, maar voor de verzorging waarvoor zij haar man laat op draaien. Natuurlijk dat de buurt, waarin dat lieve tweetal woondeer vol van is. Iedere vrouw herinnert zich nu, dat zij het al lang met elkaar eens waren. Trui weet dit en Jans dat te vertellen maar geen van allen heeft de „zegsman" willen wezen. De 7 kinderen van de weggeloopen vrouw zijn in het armhuis opgenomen. Omtrent voorwereldlijke steden in Ame rika, bericht de duitsche Corvespondenz, een te Baltimore verschijnend blad, een aantal bij zonderheden. De heer Bandelier, die sedert 12 jaren bezig is met onderzoekingen omtrent de oorspronkelijke bewoners van Amerika, heeft, zooals reeds bericht werd, in Arizona) Te Venraai (L.) ziet het voor den boe renstand er alles behalve rooskleurig uit. Tengevolge van de staking van betaling door wijlen notaris Smitz, zullen alle goederen, waarop deze gelden voorgeschoten had, ver kocht worden, indien die gelden niet on middellijk afgelost worden. Aan vele boeren zal dit in dezen tijd van achteruitgang groot nadeel berokkenen. Omtrent het verbranden van de stoom boot Julia te South-Vallejo (Californie), wor den de volgende bijzonderheden bericht. De boot was op het punt van de haven te verlatentoen er een hevige ontploffing plaats had. Weinige oogenblikken later stond de stoomboot in brand; de vlammen deelden zich mede aan vaten met petroleum, welke in het dok stonden zij verbreidden zich zeer snel en legden het goederenkantoor en het telegraafbureel geheel in asch. Maar het noodlottigst was de ramp op de boot. Van de 70, menschen die zich daar bevonden, konden slechts 14 zich redden en dan nog meer of minder zwaar gewond. De overige 56 personen kwamen in de vlam men om het leven of verdronken bij een poging om naar land te zwemmen. Tilburg, 22 Maart. De arbiters, benoemd door den minister van waterstaat, hebben uit gemaakt, dat de spoorweg-maatschappij Grand Central Beige niet verplicht is tot het bij dragen in de kosten van eenige op het station alhier gemaakte uitbreidingswerken, op grond dat de last tot uitvoering dier werken door de regeering niet had mogen verstrekt worden, vooraleer omtrent de noodzakelijkheid over eenstemming ware verkregen. Kaatsheuvel, 23 Maart. Het onderzoek in zake den kippendiefstalwaarvan ik in het vorige nummer gewaagde, heeft tot ontdek- kingen geleidwelke grond geven aan de veronderstelling, dat men met niet toereken bare dieven heeft te doen. Op eenen akker toch niet ver van de woning, waarin de dief stal werd gepleegd, zijn eenige half verscheur de kippen gevonden, zoodat men vermoedt dat een hond een bunzing of eenig ander roofgierig beest deze slachting heeft aangericht. Is deze ontdekking voor de eigenares, die zich in éénen nacht van haar pluimgedierte zag beroofd, een schrale troost, van den an deren kant verheugen wij ons, dat het inge stelde onderzoek 'tgeschokte vertrouwen in de nachtelijke veiligheid eenigermate heeft her steld. Capelle, 23 Maart. Mijn vorig bericht om trent den Paaschos van den heer A. Hagoort heeft eene kleine rectificatie noodig. Het prachtige dier is wel degelijk voor den han del bestemd en zal dus niet voor rekening van den eigenaar worden geslacht en uitver kocht. Raamsdenk, 21 Maart. De op heden ge houden beestenmarkt werd ten gevolge van het slechte weder niet druk bezocht. Toch was er nog al handel, vooral onder de varkens, die door elkander a f8 per stuk werden verkocht. Het rundvee, ten getale van 50 stuks, vond weinig aftrek. Raainsdonksvecr20 Maart. Jl. Zondag hebben eenige jongeliedennauwelijks den ouderdom van 16 jaren bereikt hebbende getoond wat opvoeding is. In eene herberg op Sandoel gekomen zijnde hebben ze al daar glazen en kruiken stukgeworpen en ver der zeer lage handelingen verricht.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2