Nummer 26. Donderdag 29"Maart 1888. lle Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, BUITENLAND. Frankrijk. ANTOON TIELEN, Engeland. Duitsehland. UITGEV ER: Waalwijk. HoofdstükXXVIin. NINA EN HARE VIJANDEN. tone, Waal Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Bij de Zondag plaats hebbende herstem ming in het departement Bouches-du-Rhöne voor een afgevaardigde verkreeg Félix Pyat 40,204 stemmen, Edouard Hervé, monarchaal 23,638 Henry Fouqnier, republikein, 12440, en Boulanger 983. In het departement Aisne waar ingelijks eene verkiezing plaats had, zijn 45,089 stem men uitgebracht op Boulanger26,808 op Doumer ;24,670 op Jacquemard radicaal 4530 op Carrémonarchaalen 2389 op Langrandanarchist. Te Marseille heeft de politie, uit krachte van de wet op de drukpers proces-verbaal opgemaakt tegen de uitdeeling van stem biljetten met den naam van generaal Bou langer. Uit de bijeenverzamelde opgaven van de ondercomités voor de wereldtentoonstel ling van 1889 blijktdat er tot nu toe om streeks 20,000 aanvragen uit Frankrijk zijn ontvangen tot deelneming. Men denkt dat dit cijfer binnenkort nog aanzienlijk vermeer derd zal worden met aanvragen uit Algerie, uit de andere Fransche koloniën, en voor de afdeeling fraaie kunsten. Verscheidene bladen melden dat de be slissing van den raad van onderzoek ongun stig is voor Boulanger. Het hof van appèl heeft het eerste vonnis vernietigd en Wilson en consorten vrijgesproken. Zekere Perron die met nog vier man nen te Parijs terechtstond wegens diefstal had, terwijl zijn medebeschuldigden alle mede plichtigheid bleven ontkennen, voor den instruc- tierechter schuld bekend. Hij heeft nu zijn be- ring heeft dit al «te democratische voorstel afgewezen en als tegemoetkoming beloofd de pensioenen af te koopenwaarbij alle rechten van de erfgenamen op deze subsidiën vervallen. Dit is de eerste concessie aan de liberale politiek, door Bradlaugh en zijn partijgenoo- ten voorgestaanverleend. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per groote-letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. aw»Ma«—H" kentenis weer ingetrokken en door zijn ver dediger een aanklacht doen indienen tegen den rechter van instructie die, naar hij ver klaart hem door geweldadige middelen tot het bekennen van schuld gedwongen heeft. De zaak is verdaagd, totdat een onderzoek zal zijn gedaan. Vrij naar het Hoogduitscli van HERMINE FRANKENSTEIN, 54- door LUCIFER. Nina was onder begeleiding van mrs. Digby Borne van Rookhurst vertrokken en in Lon den aangekomen maar van het oogenblik dat zij met hen het station verlaten had was haar spoor op geheimzinnige wijze plotseling ver dwenen. Wat was er van haar geworden. Hoe had zij zoo plotseling kunnen verdwijnen Deze vraag welke de gemoederen van ha ren verloofde en van de beheerders van haar vermogen met zooveel angst en zorg vervul de en tot welker oplossing zij vergeefsche moeite gedaan hadden willen wij nu beant woorden. Toen zij den overvollen trein verlieten bracht mr. Borne zijne jonge vrouwNina en het kamermeisje vlug naar een gereed staand rijtuig hield toezicht op het opladen der ba gage en gaf daarna den koetsier bevel naar Grevesend te rijden en voegde er op fluisteren de toon nog eenige nadere aanwijzingen bij. Vervolgens steeg hij ook in en voort rolde het rijtuig. «Waarheen rijden wij mrs. Borne vroeg Nina door het raam kijkende. «Ik meen dat mr. Borne Grevesend noemde." «Dat is ook zoo mijne lieve antwoordde mrs. Borne kalm. «Heb ik u niet gezegd dat wij te water naar Yorkshire varen De herfst is een zoo aangenaam seizoen het weder is zoo heerlijk en eene zeereis past zoo goed voor eene huwlijksreis. Daarom heb ik Digby Borne verzocht voor eenigen tijd een net klein yacht te huren en was hij zoo goed het te doen. Wij zullen een heerlijken tocht hebben, en ik verheug mij reeds bij voorbaat als een Op cle door den minister Goschen in het lagerhuis ingediende begrooting worden als voornaamste wijzingen die voor het buiten land van belang zijn voorgesteld jaarlijks een recht te heffen van 1 shilling bij wijze van plakzegel van alle waarden aan toonder; voor het zegelrecht op de contract-notas der makelaars van 1 penny te brengen op een halven shilling; verder wordt voorgesteld een registratierecht van 1 pond sterling per dui zend te heffen van de maatschappijen op aandeelen en een invoerrecht van vijf shilling op wijn, per dozijn flesschen. Daarentegen zal de incometax met een penny verminderd worden alzoo te brengen op zes pence per pond sterling inkomen. In het parlement is gedebatteerd over de afschaffing der eeuwigdurende pensioenen welke de radicale afgevaardigde Bradlaugh wenschte afgeschaft te zien. Dergelijke pen sioenen verleent de staat van jaar tot jaar aan afstammelingen van belangrijke personen, voor diensten aan land of volk bewezen of ook wel aan vorsten of hun gunstelingen uit een soort beleefdheid. De heer Bradlaugh vond die beleefdheid wat al te duur en te bezwarend voor 's lands schatkist, waarbij nu komtdat de oorsprong van het verleenen dier pensioen meestal zeer twijfelachtig is. In de eerste plaats stelde de afgevaardigde voor een commissie te benoemen die al de pensioenen aan een grondig nauwgezet on derzoek moet onderwerpen maar de regee- kind. Doet het ook u geen genoegen «Maar Rokeby-IIouse is toch niet aan de kust gelegen hernam Nina verrast. 't ls er nauwelijks twee uur sporens van daan en 't zal bekoorlijk zijn van daar uit watertochtjes te maken. Yindt ge ook niet? Och, ik bid u, lieve Nina, werk mij niet te gen in mijne kleine liefhebberij riep mrs. Borne vleiend uit. Er bestaat geene enkele reden waarom wij niet volkomen gelukkig zouden zijn, als gij geene bezwaren opdringt. Aldus aangezocht, wachtte Nina zich wel verder «bezwaren op té dringen." Zij stelde geen vertrouwen in Digby Borne en was hem in 't minst niet genegen, maar mrs. Digby Borne was de geliefde en geachte echtgenoote haars vaders geweesten Nina geloofde nog steeds in haar. Het denkbeeld kwam volstrekt niet in haar op dat zij iets kwaads konden vóór hebben; ook zag zij niet in hoe geheel zij in hunne macht was. Hare kamenier had zij te huis gelaten op verzoek van mrs. Digby Borne die opmerkte dat zij beide aan ééne genoeg hadden en dat zij Nina's kamermeisje niet mocht lijden. Zoo was dan de jonge erfgename van Rook hurst geheel .zonder beschermer of vriend in de macht harer vijanden. De rit naar Grevesend duurde tamelijk lang. Toen zij eindelijk op de plaats hunner bestem ming aankwamen stegen zij aan eene bocht uitwaar een kleine met 2 roeiers bemande boot lag te wachten. De roeiers waren als matrozen gekleed en voor op hunne kielen was eene pijl geweven. «Yan welk schip zijt gij vroeg mr. Borne. «Van «de Pijl", mijnheer", antwoordde een der mannenop een aardige kleine stoomboot wijzende, die verder stoomopwaarts tot afva ren gereed lag. «Wij wachten op mr. Digby Borne." «Dat ben ik. 't Is goed mannen. Victo ria mijne liefste laat mij u in de boot hel pen. Kom miss Rokeby." Het kamermeisje stapte alleen in de boot. De bagage werd aan boord gebracht. Mr. Bor ne ging zitten en de roeiers begonnen uit alle Daar keizer Frederik niet ten volle de re geling zijner zaken kan waarnemen, ingevolge zijn gezondheidstoestand, heeft hij zijn zoon, kroonprins Wilhelm, een deel ervan overge dragen maar die overdracht is nog ver van een regentschap waarvan gesproken is. De keizer wenscht dat prins Wilhelm zich ver trouwd maakt met den gang der zaken en belast hem daartoe met de bestudeering en behandeling van die zaken welke de keizer zelf zal teekenen, dus behoudt laatstgenoem de het volle beheer en zijn volle macht. Misschien dat het een soort opleiding is voor prins Wilhelm om ingeval van nood den kei zer te kunnen vervangen zonder dat er eenige staking of storing behoeft plaats te hebben. Overal in het rijk hebben er den 22 dezer (verjaardag van wijlen keizer Wilhelm) bij eenkomsten en plechtigheden ter gedachtenis aar. den overledene plaats gehad. Wat betreft de openbare demonstratiën van des avonds, deze zijn in weinig steden zoo luisterrijk ge gaan als te Munchen. Er werd een optocht gehouden, verdeeld in 15 groote groepen, ver licht door 5500 fakkels en bezet met een aantal muziekkorpsen. Onder de tonen der treurmarschen trok de stoet naar deSiegesthor. Aldaar was een groote katafalk opgericht, waarop een sarcophaag met de keizerlijke kroon in een gouden stralenkrans prijkte. Aan het voetstuk, dat rijkelijk met zinnebeel dige figuren versierd en van een toepasselijk opschrift voorzien was, stonden ridders te paard met zwarte standaarden. De Siegesthor en katafalk waren verlicht met twee elec- trische reflectoren, 24 Bengaalsche vlammen en 24 candelabrelichten. Rondom die plek en van daar tot aan het universiteitsgebouw hingen eene menigte rouwvlaggen. Eenige afdeelingen van den Beierschen Zangersbond, te zamen 1000 personen, op eene prachtig gedrapeerde tribune op het universiteitsplein, bracht een koorzang van Felix Dahn (muziek van Fr. Lachner) ten gehoorewaarna de schilder Eugen Stieler, eerste voorzitter der Munchener kunstbroederschap, eene toepas selijke rede hield, eindigende met de woorden „Ontbloot de hoofden, laat dalen de vanen, verheft de harten en gedenkt onder de tonen des gebeds den grooten doode, den bij ons allen beminden keizer Wilhelm Terstond werd door de geheele volksmenigte hieraan voldaanterwijl kanonschoten het signaal gaven voor de melodie van het militair gebed, hetwelk de muziekkorpsen intonneerden. Te gelijkertijd naderden een aantal kransdragers den katafalk, die nu door eene lijkwacht eensklaps met een schitterend magnesium licht werd bestraald, en legden de kransen op het voetstuk neder. Met de beide bur gemeesters en de overige hoofden van het ste delijk bestuur voorop, ieder zelf een fakkel dragende, defileerden de talrijke vereenigingen waarna de stoet stilstond voor het paleis, al waar de prins-regent met een aantal hoog geplaatste militairen op het balkon verscheen. Terwijl aldaar de geheele omtrek in een veel- kleurigen gloed van Bengaalsche vlammen schitterde, werd onder begeleiding der mu ziek door de geheele volksmenigte het Beier- sche volkslied aangeheven-waarmede de demonstratie eindigde. Van alle kanten komen verontrustende berichten over hoog water, het ergste uit de macht te roeien. In weinige minuten waren onze reizigers met hunne goederen op het dek van «de Pijl" en mrs. Borne gaf luide hare tevredenheid te kennen over de nette inrichting van het schip en hield Nina's aandacht bezig terwijl mr. Borne met de matrozen en hun kapitein sprak en het schip zich in beweging stelde. De «Pijl" was geen nieuw schip maar ge heel opnieuw ingericht en zag er buitengewoon prachtig uit. Ongeveer eene week geleden was het schip aan billijken prijs te koop ge boden en toen Digby Borne de betrekkelijke advertentie lasoverlegde hij dadelijk met zijue vrouw om Luttrel naar de stad te zen den om het te koopenen mrs. Borne had het daartoe noodige geld gegeven. Mr. Luttrel was naar Londen gegaan en had in vereeniging met een goeden bekende van Digby Borne, een schurkachtigen advocaat, het schip bezichtigd en gekochtook had de advocaat een kapitein en twee matrozen aan genomen die thans met het bestuur van het yacht belast waren. Wij moeten hier vermelden dat deze drie zeelieden door den advocaat waren aangenomen, minder om hunne degelijke zeemanschap, maar meer omdat ze alle drie ontslagen misdadigers, gewetenlooze schurken waren die voor geld tot elke schanddaad gereed waren. Natuurlijk pasten zulke lui het best voor de plannen van Digby Borne. Toen het sclïfp zoo langs de rivier gleed zeide mrs. Borne tot Nina «Laat ons naar beneden gaan Nina en on ze woning eens in oogenschouw nemen. De bagage en mijn meisje zijn reeds onder. Nina stemde toe en beiden begaven zich in de hut die geheel opnieuw was gemeubeld en tamelijk onaangenaam naar verf rook. Zij was klein en bevatte slechts ruimte voor de tafel en de canapé's rondom. Maardaarneveu had men nog drie zeer nette en eveneens gemeubelde kamertjes waar men bij ongunstig weder zich kon ophouden of slapenen van alle gemakken voor dames voorzien. Een dezer kamers werd in beslag genomen door mr. Bornehet tweede door Nina en het derde- door de kamenier een frangaise geheel aan de belangen harer meesteres ver knocht. „Wij zullen het hier gemakkelijk hebben, zeide mrs. Borne met gehuichelde vroolijk- heid. De zeelucht zal de rozen weder op uwe wangen brengen. Ik vind dat. gij erdenlaat- sten tijd niet goed hebt uitgezien." „Ik 'wenschte dat gij mij gezegd hadtdat wij over zee naar Yorkshire gingenzeide Nina ernstig." „Hoe kon ik vermoeden lief kind dat het u niet onverschillig was of wij te water of te land naar Yorkshire gingen, zeide mrs. Borne schijnbaar verrast. „Uw goede vader zeide mij eens dat gij eene zeer flinke zeevaarster waarten ik ontwierp dit watertochtje als eene verrassing voor uNina." „Gij zijt zeer goed mevrouw," zeide het jonge meisje „maar ik had dit liever vroeger geweten. Mijne vrienden zullen ongerust om mij worden als ik hun niet schrijf op den afgesproken tijd." „Uwe vrienden hernam mrs. Borne de wenkbrauwen samentrekkende. „Zijn wij niet uwe vrienden?" „Ik geloof van ja mevrouw maar buiten u heb ik er nog andere. Ik laat er achter die mij dierbaar zijn en die recht hebben te weten waar ik ben." Mrs. Borne wierp een veelbeteekenenden blik op den grooten brillantdie aan Nina's vin ger schitterde. Zij had den kostbaren ring wel vroeger opgemerktmaar zonder verder er iets van te zeggen. „Is die ring een geschenk van iemand die recht heeft te weten waar gij u bevindt;" vroeg zij lachend. Nina bloosde maar antwoordde bevestigend. „Is hij van Ralph Borne vroeg de oudste dame zeer wel wetende dat dit niet het ge val was. „Neen mevrouw," sprak Nina kalm; 't is een geschenk van Lord Stonefielden het teeken onzer verlooving. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1