Oostenrijk. Bulgarije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. omsfrekea ten noorden van de Elbe, waar ten gevolge van eene groote dijkbreuk in het Mecklenburgsche uitgestrekte landen onder water staan. Ongeveer vijftig dorpen zijn daar tot de hoogte van de schoorsteenen over stroomd. Het verlies aan menschen en vee is nog zelfs niet te schatten. Van ooggetuigen zijn verschrikklijke be richten ontvangen. Het overstroomde gebied nabij Mecklenburg, aan de pruisische grenzen, is door ongeveer 10,000 menschen bewoond. De ter hulp gezondene pioniers hielpen de gevluchten van de daken der huizen en uit de boomen, waar zij eenige dagen en nachten, ten laatste zonder levensmiddelen, hebben doorgebracht. Er waren door medelijdende personen lijken door touwen vastgemaakt, oin niet door den stroom medegevoerd te worden. De moeilijkheid bij het redden bestond daarin, dat tusschen den slijkerigen vloed sterke ijs- schotsen ter hoogte van een halven meter waren. Tallooze boomstammen, lijken van vee, meubelen, enz. dreven op het water, waardoor de nadering met schuiten en stoom- booten in hooge mate belemmerd werd. In het Mecklenburgsche stadje Doemitz is de toestand der burgers zeer hachelijk ge weest. Al de inwoners waren gevlucht naar twee eenigszins hoog gelegen straten. Rondom hen stortten de huizen in en bij verder rijzen van het water wachtte allen een wisse dood. Een paar menschen brachten, met levens gevaar, in een schuitje een bericht van den treurigen toestand naar een telegraafbureau. Maar het duurde twee dagen vóór zij het telegram ergens konden doen overseinen. Toen het bericht aankwam, had men reeds soldaten van de genie met pontons naar het verloren gewaande Doemitz gezonden. Za terdag kwamen die daar aan. Zij hebben dien dag en den daarop volgenden nacht al de inwoners gered en den hongerigen voedsel verschaft. Er zijn echter 15 soldaten bij het reddingswerk om het leven gekomen. Bij deze treurige berichten van de districten aan de Elbe zijn ook nog vreeselijke tijdingen van plaatsen aan de Nogat en den Weichsel ontvangen. Ten gevolge van ijsop- stopping is de vloed bij Marienburg binnen twee uren vijftien voet gewassen. In de dijken aan den lechteroever van de Nogat is eene doorbraak gekomen een gat ter breedte van 400 meter is er in geslagen. Tien dorpen zijn daardoor overstroomd, en het water is doorgedrongen tot de stad Marienburg, waar het postkantoor, het gerechtshof, de gevange nis en andere gebouwen zoo spoedig onder water waren gezet, dat de brandweer niet dan met levensgevaar de menschen kon red den. Thans zijn aldaar twee vierkante mijlen laag gelegen grond overstroomd. Reusachtige ijsschotsen drijven te midden van het water. Ook in het vijf mijlen verder noordelijk liggende Elbing is er ten gevolge van ijsop- stoppingen groote watersnood, zoodat er door vele fabriekarbeiders bewoonde voorsteden on der water staan. In de plaatsen aan den Weichsel en de Nogat levert de ijsgang een huiveringwekkend gezicht op, daar de wassende vloed toren- hooge ijsschotsen met zich voert, die alles wat zij op haren weg ontmoeten, boomen, huizen, enz. neerhalen. Omtrent den omvang der schade aan goed en het verlies van menschenlevens is nog volstrekt geen raming te maken. In Silezië richtte de Oder groote verwoes tingen aan. Het dorp Hammer werd geheel overstroomdde huizen stortten er in. Acht moedige visschers redden de inwoners. Te Kahla, in Saksen Altenburg, konden de in woners geen gemeenschap met elkaar onder houden dan in schuitjes. Grossenterdorf en Raschhausen werden geheel overstroomd. Achttien menschen worden daar vermist. Te Hall kwamen drie arbeiders om, die een dijk versterkten en door den stroom werden medegesleept. In berichten uit Wittenburg (pr. Branden burg) leest men verder Groot zijn de vernielingen, rondom Lenzen en verder langs den rechteroever der Elbe door het water aangericht. Lenzen, een stadje van 3000 inwoners, is slechts voor de helft overstroomd, daar de hooggelegen helft is vrij geblevenmaar de dorpen in den omtrek liggen geheel onder. Vooral Wootz, alwaar de eerste dijkbreuk heeft plaats gehad, is zwaar geteisterd, maar Rosendorf en Kietz niet minder, doordien er bij laatstgenoemde plaats eene tweede dijkbreuk is gevolgd. De dorpen Besander, Baartz en Gaartz liggen zoo danig door opeengepakte massa's ijs en sneeuw ingesloten, dat zij slechts met groote inspan ning bereikbaar zijn. Zaterdag hebben de sappeurs zeer veel moeite gehad om door middel van planken eenige bewoners te hulp te komen. Er is zeer veel vee verloren ge gaan. Dit laatste k ook langs den Beneden- Nogat het geval. Geheele huizen zijn aldaar weggeslagen. Een landeigenaar te Breetz heeft 200 runderen en 1000 schapen door het water verloren. Te Elbing zijn 190 vluchte lingen uit Zeijer opgenomen. In de omstreken van Wittenberge waren Zaterdag reeds 16 lijken uit het water opgehaald. Uit Gallicie worden nieuwe Russische troe penbewegingen gemeld in de grensprovinciën Volhynie en Podolie. Een nieuwe infanterie brigade heeft het garnizoen van Zytomir in Vólhymé versterktwaarni eeft deel van dit garnizoen naar de Gallicische grens is ge trokken hetgeen onder de bevolking groote beweging heeft tengevolge gehad. In Podolie wordt nabij Kamence-Podonks een kampe ment voor een cavalerie-brigade gereed ge maakt die uit Bessarabie moet komen, waar ook een legermacht van 35,000 man is sa mengetrokken. Uit Kiew wordt bericht, dat de oude versterkingen van deze hoofdstad van Klein-Rusland in staat van verdediging zijn gebracht op bevel van den Russischen minister van Oorlog. Te Weenen houdt men zich onder dit alles oogenschijnlijk kalmmaar de Neue Freie Presse zegtdat de relatiën tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rusland er niet op verbeterd zijnte meer daar Rusland de mogendheden, die hebben geweigerd haar stap bij de Porte te steunen nog maar niet kan vergeven. Volgens hetgeen de Times meldt, zou Engeland zich beslist tegen de Russische politiek betreffende Bulgarije stellen. Volgens genoemd blad moet de Engelsche gezant bij de Porte officieel hebben aangekondigd dat het passend zou zijn geweest dat al de on derteekenaars van het Berlijnsche tractaat de acte hadden goedgekeurd alvorens die aan prins Ferdinand te zenden. Ingevolge deze op- of liever aanmerking moet de^ groot-vizier aan den Russischen ge zant verklaard hebben dat hij de afzetting van den prins niet kan eischen wil hij het land niet opnieuw aan de anarchie zien prijsgegeven. De minister van openbare werken is naar Csaba vertrokken waar de overstroo mingen groote onheilen dreigen te veroorza ken. In de omstreken van Presburg is een gedeelte der bevolking door het water inge sloten en er heerscht groot gebrek aan le vensmiddelen. Uit Pest is brood en vleesch gezonden moeten worden. In hetdoor Oostenrijk onder zijne be scherming genomen Turksche gewest Bos nië, moeten de Oostenrijksche troepen in den laatsten tijd weer herhaaldelijk in bloedige botsingen zijn geraakt met de ontevredene bevolking des lands. De overstroomingen gaan voort in Hongarije groote verwoestingen aan te rich ten. Het arrondissement Bekes is voor een groot deel overstroomd. De dijken worden zeer bedreigd en zoo zij doorbreken is de stad verloren. Het groote dorp Tarcsa, waaromheen 2000 man werken om een ringdijk op te richten zal niet aan een volkomen vernieling ontko men tenzij de spoorwegdijk tusschen Pest en Arad aan den hevigen wateraanvoer weer stand biedt, wat zeer twijfelachtig is. De waterendie Csaba bedreigden zijn grootendeels door een andere doorbraak af gevoerd waardoor een belangrijk wijk is be houden gebleven, waar reeds 50 huizen waren ingestort. Een bataillon infanterie van Szegedin is denzelfden morgen aangekomen om een dijk aan te leggen rond dat deel der stadhetwelk 't meest geleden heeft. Het kerkhot is vreeselijk beschadigd. Af grijselijk was^ de verwoesting die op den doodenakker is aangericht. Tal van kisten werden blootgelegd en de lijken dreven op het water rond. Ook is een groot deel van Croatië over stroomdin 't bijzonder heelt de stad Agram geleden zoowel als de omliggende dorpen. De Laborcza heeft de stad Lasztomer en zes dorpen onder water gezet. Door de ijs schotsen zijn tal van woningen en voorraad schuren met den inhoud verloren gegaan. In Bulgarije is het alles behalve gun stig gesteld en alle pogingen tot inmenging zoude met de onaf hankelijkheidsverklaring wor den beantwoord. Prins Ferdinand van Co- burg moet reeds in het begin van dit jaar bedektelijk hebben te kennen gegeven dat hij wel zin had koning te worden, maar toen moeten eenige der heeren ministers hebben te kennen gegeven dit, als men zulk een groot waagstuk ondernam, men er dan ook wat voor wilde hebben, met anderewoorden dat men dan vorst Alexander tot koning zou maken. De strooming voor vorst Alex ander is niet verminderd en wordt gesteund door de Russisehe agentendie van het denkbeeld uitgaan; hek doel heiligt de mid delen. De gemoederen worden opgezweept voor prins Alexander en dus tegen prins Ferdinand. Is deze laatste er maar eerst uit, dan zal men wel van den opstand gebruik maken om de zaakjes in 't reine te brengen. In troebel water is het goed visschenden ken de Russische agenten en de Porte laat alles maar lustig marcheerenzij denkt: lie ver Rusland in het mierennest dan ik zelf. Griekenland begintzoo meldt men, op nieuw te agiteeren en verklaart te moeten aandringen op eene nieuwe grenswijziging krachtens het tractaat van Berlijnindien verdere concessiën aan Bulgarije plaatsvinden, frankrijk steunt de Grieksche pretentien en heeft de Porte geraden met Griekenland eene schikking aan te gaan. De Porte ge looft, dat Rusland en Frankrijk thans Grie kenland als middel van pressie gebruiken. Een cycloon heeft Donderdag gewoed op de Zuidkust der Vereenigde Staten en heeft een vreeselijke verwoesting aangericht. Ook zijn tal van persoonlijke ongelukken voorgekomen. De sneeuwstorm die onlangs in het Oosten der Vereenigde Staten heeft gewoed, heeft een schade van f50,000,000 aangericht. Alleen de „Lahn" van de Noordduitsche Lloyd is vertrokkenmaar zonder volle la ding en met slechts 40 passagiers. Alle an dere stoombooten hebben haar reis uitgesteld omdat noch lading, noch passagiers te be komen waren. Het Amerikaansche schip „J. T. Barry" is tusschen Nieuw-Zeeland en de Australische kust door brand vernield. Een te Sydney binnengeloopen stoomschip heeft op zee 14 man der equipage, die 7 dagen en nachten in een open boot op zee hadden doorgebracht, en daaronder de kapitein, eerste officier en een passagier, opgenomen. De „J. T. Barry" was een schip van 1420 tons, en de lading bestond uit petroleum, terwijl er 25 man der equipage en een pas sagier aan boord waren. Des avonds van den 9e Januari brak er in het voorruim brand uit, zoodat, daar deze niet kon worden ge- bluscht, de booten moesten worden neerge laten. Spoedig daarna v'oog het voorste ge deelte van het schip in de lucht. Elke boot had een kompas, maar de geredden weten niet waar de andere booten zijn gebleven. De tweede stuurman zou beproeven de kust van Nieuw-Zeeland of Australië te bereiken. De geredden hebben 670 zeemijlen afgelegd en gedurende die reis aan de grootste ont beringen blootgestaan, daar zij zelfs gebrek aan water hadden. WAALWIJK, 28 Maart 1888. In de gisteren avond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is de po litieverordening gewijzigd naar aanleiding van bezwaren van ged. staten en den minister van binnenlandsche zaken, voor zoover be treft de omschrijving van tapperijen. Thans zal art. 5 luiden „onder tapperijen worden verstaan alle voor het publiek toe gankelijke huizen tuinen en terreinen enz. De gansche wijziging heeft o. i. weinig te- beduiden. Eene sociëteit toch, deel uitmakende van een voor het publiek toegankelijk huiswaar dranken worden verkocht, (zooals in Waal wijk o. a. 't geval is met de Gezelligheid en de Unie) zou toch onder het bereik der po- litie-verordening vallen. Onder voorgeven dus van te voldoen aan het verlangen van heeren gedeputeerde staten en den minister, heeft het er alles van dat men eenvoudig getracht heeft hen..-»., nu jamet een kluitje in 't riet te sturen. Volgens de laatste omschrijving zal ook geen enkel koffiehuishouder of tapper, zelfs in zijne particuliere vertrekken, 's avonds na elf uur vrienden of familie bij zich mogen hebben. Is dat geen beperking der particuliere vrijheid? en gaat de raad hier weer zijn bevoegdheid niet te buiten Herhaaldelijk hebben wij door den voor zitter en gisteren avond nog door den wet houder Hoffmans hooren verklaren, dat het in tgeheel niet om de sociëteiten te doen was. Maar als dit zoo is waartoe dan al die omwegen, al die draaierijen Waarom is dan bij de nieuwe redactie het woord lokalen weer weggevallen? Waarom, in één woord, niet het oude artikel behouden of in het nieuwe het woord openbare niet tusschengevoegd? Waar om niet ridderlijk alle dubbelzinnigheid weg genomen Wij zouden heel gaarne de verzekeringen van den voorzitter gelooven, te meer omdat hij bij een vorige gelegenheid eens verklaard heeft niet valsch te zijn. Maar als hij in deze zaak den schijn tegen zich krijgt, heeft hij het aan niemand dan zich zelve te wijten. Verder is aangenomen het ontwerp progres sieve belasting, met bepaling dat het nog dit jaar in werking zal treden. Het uitvoerig verslag in het volgend nummer. Het water is in zooverre gevallen, dat de polder van Bezooien weder vrij is en de communicatie over het Drongelsch veer her steld. De Buitenpolders van Baardwijk en Waalwijk staan echter nog geheel onder. De diligencedienst van Gend Loos is hervat. Tot deken van het dekenaat Heusden is benoemd de ZeerEerw. heer J. B. H. van Rijckevorsel, pastoor te Drunen tot pastoor te Heusden de ZeerEerw. heer J. C. Bijnen, die te 's Bosch in de parochie van de H. Catharina vervangen wordt door den WEerw. heer J. der Kinderen, laatstelijk assistent te Heusden. Uit den Haag werd Maandag ons ge meld Men verzekert stellig, dat de ministers hun ontslag hebben aangeboden. Het Haagsche „Dagblad" verspreidde dien dag het volgende bericht Naar wij vernemen, had het ministerie, zijne taak met de invoering der grondwet als geëindigd beschouwende, reeds vóór de verkiezingen, en wel in de eerste dagen van Maart, een verzoek om ontslag bij Z. M. den koning ingediend, zich echter bereid verkla rende het bestuur te blijven voeren tot na, afloop der verkiezingen. Thans moet dit ver zoek herhaald zijn. Naar men verneemt, kan de opening van de nieuwe kamers der staten-generaal in de derde week van April tegemoet worden gezien. Dr. H. J. A. M. Schaepman, gekozen tot lid der tweede kamer in de districten Breda en Wijk- bij Duurstede, zal voor laatst genoemd district zitting nemen, de heer mr. Reekers voor Haarlemmermeerde heer mr. Huber voor Dokkurn te Breda, Druten en Steen wijk dus nieuwe verkiezingen. In de Zaterdag gehouden zitting der provinciale staten van Noord-Brabant werd het verslag uitgebracht der zes afdeelingen aangaande het voorstel van ged. staten tot uit betaling aan het rijk van den eersten termijn, groot f 100.000 der provinciale bijdrage in de werken tot verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amerwelk verslag voorstelde, daartoe over te gaan on der uitdrukkelijk beding, ('at de provincie zoo voor nu als later ten volle haar stand punt handhaafde, dat de Herwardensche over laten alsnog niet op de vereischte waterkee- rende hoogte waren. Na bestrijding door het lid Van Teeffelen en verdediging door het lid mr. Van Baar, werd met 55 tegen 3 stemmen besloten tot uitbetaling van dien eersten termijn, overeenkomstig het voorstel van ged. staten en het verslag der commissie van rapporteurs. Vervolgens werd met algemeene stemmen goedkeuring verleend aan het ontwerp-besluit tot regeling der grondslagen, waarnaar de aanslagen zullen worden bepaald van de tot het waterschap tot bevordering der verbete ring van den waterstaatstoestand in het Noord- Oostelijk deel van Noord-Brabant behoorende eigendommen, voor zoover die zijn gelegen niet in een der waterschappen maar in een der gemeenten, vermeld in art. 1 van het op- richtings-besluit van genoemd waterschap. Nadat de notulen dezer vergadering door den griffier waren goedgekeurd - sloot de voorzitter in naam des konings deze buiten gewone zitting van Noord-Brabant's stalen. Ten bureele van 's rijks centr. magazijn van militaire kleeding enz. te Amsterdam is aanbesteed De levering van 12.000 kleerkloppers. ten dienste van de korpsen van het leger, inge komen 2 biljetten. Minste inschrijver was de heer T. M. van Grinsven, te 'sHertogenbosch voor f0,29J/j per stuk. In eene bijeenkomst te Tilburg door de concessionarissen der waterleiding met de commissie gehouden, is men het over alle punten eens geworden, zoodat men spoedig de voorbereidende maatregelen mag tegemoet zien. Zooals wij in ons vorig nummer reeds met enkele woorden meldden, had Zaterdag ochtend op de lijn Tilburg-Waalwijk eene ontsporing van de tram plaats, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Tusschen Sprang en Kaatsheuvel, waar de tram een scherpen bocht maakt, sloeg de even schuin hangende machine tegen eenen paal, waardoor zij groote schade bekwam, terwijl van de passagiers- en goederenwagens de stangen braken. De dienst bleef eenige uren gestoord, en de post werd per kruiwagen naar Waalwijk gebracht. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De 75jarige W. G. wed. J. V., geboren te Loon-op-Zandwonende te Zundert (N.-Br.), is bij vonnis der rechtbank te Breda tot éen jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens het veroorzaken van brand te Raams- donkwaardoor eene boeren- en eene ar beiderswoning in de asch werden gelegd. Te St. Michiels-Gestel (N.-Br.) is een onbezoldigd rijks-veldwachter, dié iemand wegens 't doodslaan van konijnen bekeurde, door dezen met een mestvork ernstig verwond geworden. De dader is onbekend gebleven. T.e ^isse werd Zaterdag in de stoom- grutterij van den heer Verduin de machinist, L. de G., die bezig was de in vollen gang zijnde machine te smeren, door het wiel gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. De ongelukkige was terstond doodhij laat eene weduwe met vijf kinderen na. De werkstaking te Almeloo welke nu reeds eenige maanden voortduurtwordt nog steeds alom in den lande met onverflauwde belangstelling gade geslagen en het zal dan ook velen welkom zijn dat de heer J. C. van Marken, te Delft, in eene brochure „de werkstaking te Almeloo" (Haarlem H. D. Tjeenk Willink) daarover een nieuw licht tracht te verspreiden. Na een omstandig relaas van zijn bezoek,

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2