Nummer 27. Zondag 1 April 1888. lle Jaargang. I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, TL ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. juuj i iiiiu 11 nmj xj UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, mi* tam i teil Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per posi door het geheeie rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING, op Dinsdag 27 Maart 1888 n/m. 6Va ure. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester van Grotenhuis. De voorzitter opent de veigadering. De notulen der vorige worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde I. Ingekomen stukken. Besluit van ged. staten, houdende goedkeuring van de verhuring aan J. Kogels, van de grond waarop de veldtent 's zomers staat, voor ééa jaar ad f 15einde der huur ultimo De cember 1888. II. Politieverordening. Wordt voorgelezen een schrijven van ged. staten, waarin deze zeggen da*: de redactie van art. o, hoofdst. II, politieverord., zooals die bij raadsbe sluit van 4 Eebr. door den raad was gehandhaafd aanleiding heeft gegeven tot bedenking; die be denkingen zijq aan den minister medegedeeld, die volkomen met ged. staten instemde ec met hen van gevoelen was, dat de raad zijn bevoegd heid was te buitengegaan, omdat alleen publieke terreinen onderworpen zijn aan politieverorde ning; sociëteiten vallen dus daarbuiten; in het schrijven vao den minister wordt instemniing betuigd met het gevoelen van ged. staten, dat de raad inbreuk maakt op de particuliere vrij heid en zijn bevoegdheid te buiten gaat. Iu overeenstemming met tal van arresten vao den hoogen raad, wordt den gemeenteraad nog maals iu overweging gegeven de politieverorde ning in dien geest te wijzigen, De voorzitter „Gaarne voldoende aan het verzoek van den minister en van ged. staten stel ik voor de redactie te wijzigen, het woord lokalen te laten vervallen en het artikel te lezcu aldus „Ouder de benaming van tapperijen wor den in deze verordening verstaan alle voor het publiek toegankelijke huizen, tuinen en terreinen, waar dranken worden geschon ken (met een verbindingsteeken, zegt de voorzitter, anders zijn er soms grappenma kers die aanmerking maken) en verkocht of op eenigerlei wijze gelagen worden gezet." Kunnen de heeren zich hiermede veieeuigen?" De heer van der Heijden „De redactie van het oude artikel was heel goed daar is nooit aanmerking op gevallen; ik zou het oude arti kel eenvoudig behouden en geen verandering er in brengen." De voorzitter „Maakt u daarvan een bepaald voorstel De heer van der Heijden „Als het gesteund wordt wel." De heer Timmermans „Ik steun het." Het voorstel van der Heijden iu omvraag gebr cht, valt met 7 tegeo 4 stemmen. Voor de heeren Verbunt, Quirijns, Timmermans eu van der Heijden. De heer Quirijns „lk weet niet waarom de redactie zóó voorgesteld is 't was veel duide lijker alleen het woord openbare in te lasschcn en meer overeenkomstig 't verlangen van mi nister en ged. staten." De heer Hoffmans „Ged. Staten en de mi nister sprekeu ook van publieke huizen en ter- reineu de nu voorgestelde redactie komt daar mede overeen 't heeft ook nooit in de bedoe ling gelegen de societeiteu te hinderenhet woord „lokalen" kan er dus gerust uitblijven eu alleen er inzetten „alle publieke huizen, terrei nen enz." De heer Baijens„Ik wil alleen opmerken dat de minister niet spreekt van „openbare"; hij verzoekt alleen de Vcrordering te wijzigen naar zijne opvatting; met de nu voorgestelde wij ziging is geheel gehaudeld in den geest van den minister". De heer Timmermans„Het artikel, zooals het vroeger was, heeft nooit aanleiding tot stoor nis gegeven daarom was ik voor het behoud; na het zooeven genomen besluit, waardoor de woorden openbare plaatsenwaar het juist op aankomt, legen het verlangen van ged. staten en van den minister uit het artikel blijven, kan ik me met het nieuwe niet vereenigen en zal mij van verdere stemming onthouden." Bij de stemming over de door den voorzitter voorgestelde redactie, onthielden zich de leden Quirijns, Timmermans eu van der Heijden. Al dc overigen stemden voor. III. Progressieve belasting. l)e voorzitter„We dienden eerst te weten of het progressieve belastingstelsel dit jaar zal worden ingevoerd of eerst laterin 't laatste geval zou 'i niet noodig ziju er nu veel over te praten." De raad beslist dat het dit jaar zal worden ingevoerd. De voorzitter „In de eerste plaats dauk ik de commissie voor de moeite, welke zij zich voor het onderzoek van het ontwerp gegeven heeft. Met de door haar gemaakte wijzigingen kan het dag. bestuur zich zeer goeci vereenigen. Alleen wenscht het boven de 10,000 niet te zien opklimmen met f 1000 maar met f 500. Kunnen de heeren zich daarmede vereeuigen?" De heer Verbunt „De progressie, zooals die thaus ia voorgesteld in het ontwerp, dat blijk baar eenvoudig een copie is van de Tilburgsche verordening, vind ik niet billijk, omdat zij voor de kleinere sommen veel sneller opklimt dan voor de grootere bedragen zoo klimt ze van f500 f1800 vau 3/.4 tot 3, en vau f 1800 10.000 maar van 3 4. Dit is niet zooals 't behoort ik zou willen voorstellen de, progressie te houden tot f1800; dau met 1/j6 per 100 omhoog tot f 2600; daarna met 1/32 tot 4200 verder voor elke f 300 tot 13800; voor elke f 1000 meer i/ssmen komt dan op beter terrein men krijgt dan als ver- bon dingcijfer voor f 18003; f2600S1/^ 4200—4; 9000-41/2; f13800—5". De heer Timmermans: „ge ziet, mijnheer de voorzitterer is altijd nog meester boven meester; u wilt progressieve belastingde heer Verbunt wil nog crescendo, steeds hooger. Is het niet voldoende verschil dat iemand die b. v. is aangeslagen op een inkomen van f2000, f40,terwijl hij die op f 4000 geschat wordt f 80,betaalt? Volgens dezelfde per centage zou men voor f10,000 f 200 betalen. Maar waoueer men eenmaal aau het progres- seeren is is er geen greüs meerwaarom ook niet tot 51/3 en hooger gegaan. Ik beo eu blijf bepaald tegen progressie." De voorzitter „'t Is daarom nog niet uitge maakt wat best isde meerderheid zal dit mot ten beslissen, daaraan hebben wij ons te onder werpen." De heer Verbunt „Dc beer Timmermans spreekt ten onrechte over percentage; daarvau is hier geen sprake." De heer Timmermans: „Dit komt wel de gelijk te pas, want, waar volgens berekening bij dit ontwerp gemaakt de vermenigvuldiger 53 cent wordt (stel gemakshalve 50 ct.) staat dit gelijk met. 2% van het inkomen in het eerste geval wordt de berekening gemaakt bij een ver houdingscijfer van 4 over viermaal het bedrag terwijl anders 2°/q over eenmaal het inkomen wordt berekend." Zooals ik reeds vroeger gezegd heb zijn te gen den vroegeren hoofdelijken omslag nooit ernstige klachten ingekomen; ik ben er dus voor die te behouden maar zeker ben ik nog meer tegen de door den heer Verbunt voorgestelde verhoogde progressie. Het voorstel Verbunt wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen die van de hteren Verbunt en v. d. Heijden, en 1 onthouding, van den hr. Wijten. De voorzitter „dus blijft er niets meer over dan het voorstel van hot dag. best.« De heer Timmermans „uit beginsel blijf ik jftogressieve inkomstenbelasting afkeuren daar echter hiertoe besloten is, zal ik er niet verder over spreken maar alleen trachten te Verbete renwat nog verbeterd kan worden. Door het bestuur is thans voorgesteld den overgang van f 1000 te beperken tol f 500. Het pleit m. i. niet voor de degelijkheid van hetontweip, dat voortdurend veranderingen noodig blijken, maar mijn bezwaar is door deze verandering niet weg genomen. Wanneer erkend wordt dat het niet billijk is iemand te laten betalen voor f 1000, lie hij niet inkomen heeftwaarom zou dit dan niet evenzeer onbillijk zijn voor 500. Volgens dit ontwerp wordt iemand, die maar f4000 inkomen heeft, berekend naar een van f 4500 dus betaalt hij voor f 500 meer dan hij heeft." De voorzitter „dit vindt men toch overal." De heer Timmermans: „Dit is juist de fout, dat men laat betalen over sommen die men niet heeft." De voorzitter: Vroegar werd men geschat op een vast cijfer en daarnaar aangeslagen. Nu wordt het vermoedelijk inkomen vermenigvuldigd met een breuk, waarop de aanslag berekend wordt en krijgt men de som, en dat is niet te hoog. Ik zelf b. v. ben geschat op een vermoedelijk inkomen van f 4000ik zeg dit niet om te bluffenvolgens het tegenwoordig ontwerp nu wordt die f 4000 gerekend als f 4500, en ver menigvuldigd met f 38/io men krijgt dan ten som van f17100, en mijn kapitaal is toch veel grooter dau f17100. De heer Timmermans„u zijt geschat op f4000, en wordt aange»lagen alsof ge er f4500 hadtdat is onbillijk verder levert het product van het vermoedelijk inkomen met het zooge naamd verhoudingscijfer, niet op het kapitaal vau den aangeslagene maar den grondslag voor de berekening van den aanslag." De voorzitter: »er is niets aan te doen dan zich er bij neer te leggen ik doe dit ook en betaal." De hr. Timmermans: »ik weet niet voor wie u hier spreekt, maar ik pleit voor het beginsel; niet voor mijmaar voor het algemeen belaug en ik houd vol dat het onbillijk is, al vindt men het ook op andere plaatsen dat men moet be talen voor iets wat men niet heeft." De heer Gragtmans „dit is ook het geval met alle audere aanslagen, waar mer. over f 100 meer betaalt, dan het geraamd inkomen. De heer Timmermans „zeer juist opgemerkt, c-n het is dar; ook daarom dat ik wensch voor te stellen een amendement op de tweede alinea van art. 5 en dit te lezen „Het product van het verhoudingscijfer der „klasse, waarinde belastingschuldige is gebracht, „met het bedrag van zijn vermoedelijk zuiver „inkomen vormt den grondslag voor de bere- i,kening van den aanslag." De strekking van mijn amendement is te ver krijgen dal ieder zal betalen naar het bedrag, dat hij geacht wordt werkelijk inkomen te heb ben en dit door weglating van de woorden „hoogste bedrag." De heer Quirijns steunt dit voorstel. De heer Hoffmans„het voorstel van den heer Timmermans is zeker billijk; 't zal echter moeilijk zijn direct te beslissen't komt mij daarom niet ongewenscht voor de commissie nogmaaH te raadplegen opdat die ook het voorstel Timmermans kunne onderzoeken en in de volgende vergadering rapport uitbrenge." De voorzitter„er is niet veel tijd." De heer Baijens „ik zou de voorstellen, die gedaan zijn, in omvraag brengen; anders kunnen wij wel aau den gang blijven.'' De heer Zijlman9 „volgens het plan van den heer Timmermans betaalt niemand voor meer dan hij geacht wordt te bezitter.dit is billijk. De heer vaD der Heijden „is het dan billijk dat de opkliramiug van het verhoudingscijfer voor de grootere sommen zooveel geringer is dan voor dc kleinere Het voorstel Timmermans wordt daarna aan genomen met 8 stemmen. De voorzitter stelt nameri9 het dag. bestuur voor de rtoleering in de Stationstraat met 80 M. te verlengen om aan de bewoners gelegen heid te geven tot aansluiting; dit zal ongeveer f 100 kosten* Aangenomen. De heer Verbunt maakt het dag. bestuur op merkzaam op den slechten toestand der houten beschoeiing aan de havenhij wijst op de na- deelige gevolgen die daaruit voor de gemeente kunnen voortvloeien ook met het oog op het aanleggen van de rails van den tram bij ver zocht het dag. bestuur maatregelen te nemen om alle schade te voorkomen. De voorzitter zal den gemeenteopzichter last geven de zaak te onderzoeken. De voorzitter sluit de vergadering. De inschrijvingen voor het waarborgkapi taal van de wereldtentoonstelling van 1889 zijn gesloten. Zij bedragen fr. 23,124,000. Het kapitaal strekt om aan de onderneming eene ontvangst te waarborgen van minstens evenveel als de tentoonstelling van 1878 heeft afgeworpen. Boulangerdie meer dan 17 campagne jaren in zijne militaire loopbaan Steltheeft recht op het hoogste pensioen als divisie- generaal dat is fr. 10,500. Hierbij moet nog gevoegd worden fr. 2000 die hij trekt als grootofficier van het legioen van eer. De radicale linkerzijde besloot met 14 tegen 10 stemmen heden eene interpellatie voor te stellen over de algemeene politiek. Men verzekert dat het ministerie zich ver eenigen zal met de eenvoudige orde van den dag en zich verzetten zal tegen het urgent verklaren van een voorstel tot herziening der grondwet. Boulanger wilgelijk de telegraaf ge meld heeftgeen candidaat voor de kamer in het departement Aisne zijn. De stemmen die aldaar Zondag jl. op mij zijn uitgebracht, schrijft hij in eene circulaire aan zijne kie zers beteeken den manifestatie en protest manifestatie wegens de noodzakelijkheid van de integriteit van het nationale grondgebied, en protest tegen den staat van machteloos heid, waarin het parlement en het openbaar gezag vervallen zijnprotest ook tegen de lasteringen en ongerechtighedendie zich opeengehoopt hebben op het hoofd van een republikeinsch soldaatwien het nooit om iets anders te doen was dan om de verde diging des vaderlands. Zonder reden gestraftontrukt aan de groote militaire familieben ik thans ver kiesbaar. Doch ik was het niettoen gij op mij hebt gestemd om uiting te geven aan uwe republikeinsche en vaderlandslievende gevoelens. De les is gegeven aan de regeering thans om er haar voordeel mede te doen. Wat mij aangaatde eerbied dien ik koes ter voor het algemeen stemrechtverbiedt mij thans den zetel te aanvaardendien ik slechts kon innemen ten nadeele van mede dingers naast wie en niet tegenover wie ik voorgesteld werd. Duizendmaal dankvaderlandslievende mannen van Aisnevoor uwe mij betoonde warme symphathie. Zij is mij een troost te midden van zooveel dat mijne walging wekt. En thans verzoek ik u uwe stemmen uit te brengen op den candidaatdie het best zal weten te strijden voor de eer des vader lands en de heilige belangen der republiek. La Cocardesprekende van het besluit der regeering ten aanzien van Boulanger begint haar artikel aldus „De misdaad is volbracht." Verder heet het„Men heeft den degen gebroken van den man die ons vaderland het zelfgevoel teruggaf. De jong ste generaal van ons leger is weggejaagd door liedendie tegenover de bedreigingen van gene zijde des Rijns vergeten dat de geest drift reeds de halve overwinnig is en dat Boulanger, door deze geestdrift bezield, thans marcheeren zal. Trots Sadi-Carnot zal Bismarck ons geen wetten voorschrijven. Generaal Boulanger blijft generaalhij is de man van hedende gebeurtenissen zullen hem tot den man van morgen maken."

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1