Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rumenie. Turkije. BINNENLAND. UIT VOERING N. STAAT VAN BRIEVEN De avond van Maandag zal met gulden letteren in de geschiedenis der zittingen van het Engelsche parlement moeten worden gegrift. Heeft de heer Goschen zich reeds doen kennen bij het plan tot conversie der staatsschuldnu heeft hij een budget voor gesteld, dat groote wijzigingen brengt in de fiscale beginselen van het vereenigde konink rijk. Wij hebben reeds gezegd dat het groote plan van administratieven omkeer, onder den naam van «Local governement refrom bill» de financieele verhouding van den staat tot de administratie der graafschappen geheel verandert door wijziging te brengen in het aandeel van den eerste in de uitgaven van de tweeden. Hoewel dat belangrijke voorstel verre van aangenomen isdoet de heer Goschen maar net of dat reeds is geschied, en hij baseert dan ook zijn budget op den nieuwen stand 'van zaken, welke zal ontstaan indien het voorstel wet zal zijn geworden. De staat onttrekt den graafschappen eenige inkomstenmaar stelt er andere voor in de plaats, en Goschen nu wil ten voordeele der graafschappen een nieuwe belasting invoeren op rijtuigen en alle mogelijke voertuigen behalve die bij den landbouw in gebruik alsook een belasting op alle luxe-paarden. Voorts wil hij heffen een zegelrecht van alle beurswaarden van den eigenaar, en zelfs een van de beursoperatiënhij wil de rechten van het zegel en de belasting op het kapitaal verhoogd ziente betalen door alle nieuwe anonyme vennootschappen en eindelijk een belasting van f 3 heffen van ieder dozijn flesschen wijn uit den vreemde ingevoerd. Van een vrijhandelsman als de heer Goschen wekt dit laatste verbazing, dat meer op pro tectionisme gelijkt. Aan de andere zijde wenscht Goschen vermindering van belastingen. Het colpor teurspatent wil hij afschaffen en de inkomsten belasting met een penny verlagen, terwijl hij des ondanks voor den dienst 1888/89 een overschot voorspelt van ruim 21 milloen gul den. Hij deelde mede dat voor het afge sloten dienstjaar het overschot 24 millioen had beloopen een benijdenswaardig resul taat voortvloeiende uit be besparingen op de budgetten van oorlog en marine. Lord Randolph Churchil zal met deze mededeeling niet weinig verguld zijn. Tegenover het hardnekkige gerucht be treffende eene kwaalwaaraan kroonprins Wilhelm lijden zou, verklaart de „National Zeitungc uit goede bron te kunnen ver zekeren, dat de gehooraandoening, waaraan de kroonprins voor geruimen tijd leed (eene acute ontsteking van het midden-gedeelte van een oor), volkomen regelmatig afgeloo- pen en zonder eenige vermindering van het gehoororgaan genezen is. Sedert heeft de kroonprins geen stoornis in zijn gehoor ge had, en zijne gezondheid laat trouwens niets te wenschen over. Omtrent het testament van keizer Wil helm wordt nader medegedeeld, dat de erf later het grootste deel van zijn particulier vermogen 48 millioen mark bestemd heeft voor de schatkist der kroon, het door Frederik Wilhelm III aangelegd vermogen van het koningshuis, terwijl ongeveer twee vijfde van het vermogen voor keizer Frederik en keizerin Augusta bestemd zijn. Het paleis onder de Linden, het kasteel Babelsberg, de liefste verblijfplaats van den overleden keizer, en het kasteel te Coblenz, blijven het eigen dom van keizerin Augusta. Het bedienden- personeel heeft flinke legaten ontvangen. Een particulier telegram van de N. R. Ct. meldt van 28 dezer het volgende Aan den rechteroever van de Elbe begint het water in de overstroomde districten een weinig te vallen. Van den linkeroever komen nu echter zeer treurige tijdingen. De over strooming strekt zich daar tot diep in Hanover uit. Heden stonden honderd vijftig plaatsen, alleen in het gebied van Elbe en Weichsel, onder water. Van de Oder en de Warthe ontbreken nog nadere berichten. In het stroomgebied van den Weichsel en de Nogat alleen wordt de schade geraamd op 50 mil lioen mark. Daar zijn tien vierkante mijlen met 77 plaatsen en 30,000 inwoners, over stroomd. De dijkbreuk is aldaar 500 voet breed. Aan den Beneden-Elbe is bij Boit- zenburg een door mijlen lange dijken omgeven polder met 15 plaatsen overstroomd. Aan de linker-Elbe staan bij Dannenberg 20 of 25 dorpen onder water. De stroom sloeg over den dijk heen, en het water kan nu niet terugvloeien. Blijkens de berichten, afkomstig uit de verschillende door de overstrooming getroffen districten, is reeds van meer dan honderd personen het verdrinken bekend. Authentieke gegevens ontbreken nog, omdat bij den heerschenden angst niemand het ge tal der vermisten met eenige zekerheid kan aangeven. Sedert dertig jaren heeft Duitschland zulk eene overstrooming niet gehad. Het ergste is dat, te oordeelen naar den loop tot dusverre, deze staat van zaken nog wel weken lang zal kunnen aanhouden. Bij Kotbuss heeft, door het afspoelen van den spoorwegdijk, een spoor weg-ongeluk plaats gehad, waarbij een groot aantal personen den dood gevonden hebben of zwaar gekwetst zijn. De particuliere hulp is «iet Voldoendeook die van staatswege is noodzakelijk. Deze verschrikkelijke over strooming dringt tijdelijk alle andere gebeur tenissen naar den achtergrond. Naar uit Ween en gemeld wordt, schijnt Rusland vast besloten zijne actieve politiek tegen prins Ferdinand voort te zetten en nieuwe diplomatieke stappen te doen. Het zou de aandacht der mogendheden vestigen op de troepenbewegingen in Bulgarije. De czaar is zeer verstoord over het mislukken van de eerste poging bij de Porte, en de minister Giers moet verklaard hebben, dat zijn meester niet zal dulden dat de zaken in den tegenwoordigen toestand blijven. De Daily News verneemt uit Rome, dat er veel ongerustheid heerscht ten opzichte van den toestand in Abessinie. In militaire kringen gelooft men dat het veldtochtsplan der Abessiniërs bestaat in het afsnijden en isoleeren van Saati, waar slechts voor ééne maand leeftocht voorhanden is. Te Napels staan 15,000 man gereed om zich terstond in te schepen. Dinsdag hebben eenige kamerleden van de oppossitie een aantal hunner aanhangers naar de kamerzitting gevoerd om schandaal te maken. Een revolverschot werd uit een der groepen gelost en doodde een deurwaarder die aan den ingang stond. De menigte werd uiteengejaagd zonder dat iemand gewond werd, daar de troepen met losse patronen vuurden. Een onmiddellijk geopend onder zoek leidde tot de aanhouding van verschei dene afgevaardigden en journalisten. Op eene interpellatie betreffende de maatregelen, welke de regeering denkt te ne men tengevolge van de botsing op den 27en, antwoordde de minister van binnenlandsche zaken gisteren, dat de regeering vast besloten is onmiddellijk de maatregelen te nemen, geschikt om te handhaven de instellingen van het land, de rust en orde in den staat, de veiligheid van het parlement, en den eerbied voor den troon. Naar de Daily News uit Konstantinopel verneemt, heeft de Oostenrijksche gezant aan de Porte verklaard dat de buitengewone maatregelen tegen prins Ferdinand zouden uitloopen op zijne onaf hankelijkheids-ver klaring. De bevolking van Bulgarije en Oost- Rumelië zoude den stap toejuichen, welke tot een bondgenootschap met Servie zoude leiden. Indien de Porte daarentegen prins Ferdinand erkent, zeide de Oostenrijksche gezant, zal Bulgarije vermoedelijk, overeen komstig het tractaat van Berlijn, den opge- legden cyns betalen. De gezant gaf der Porte den raad, steun te zoeken bij de Midden- Europeesche alliantie. Deze laatste zouden dan inedehelpen om Griekenland zijne eischen te doen intoomen, terwijl Bulgarije desnoodig zou kunnen re kenen op den bijstand der Britsche vloot in de Zwarte Zee. WAALWIJK. Zondag 1 dezer des midd. 12 ure, door de lieaertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal „Musis Sacrum" 1. Aan de Fantasie Meijroos. 2. Paaschhymne de Vliegh. 4. Halluluja. Handel. Verzonden gedurende de le helft der maand Maart 1888, geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. Van Bosch Woerden. Kunnende de brieven door tusschenkotnst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, VIS. WAALWIJK, 31 Maart 1888. De heeren H. C. F. Rits, alhier, J. van den Hoek, te Capelle, en L. van den Broek, te Nieuwkuik, zijn definitief aangewezen als gemachtigden voor de onteigening der nog te onteigenen perceelen voor de lijn Zwalu- we—Bosch. De minister heeft hen verzocht den meesten spoed met de werkzaamheden te makenzoodat het in zijne bedoeling schijnt te liggen de lijn binnen den kort mogelijken tijd te voltooien. Door het bestuur der vereeniging de sociëteit De Gezelligheid alhier, is opnieuw een bezwaarschrift ingediend tegen de redac tie van art. 5 hoofdst. II van de algemeene politieverordening, zooals die is vastgesteld in de openbare vergadering van Dinsdag 1.1. Verschillende particulieren, die een gedeelte bewonen van een voor het publiek toe gankelijk huis, waar drank verkocht wordt zien zich insgelijks door dat besluit benadeeld en komen in verzet bij de gestelde autori teiten. Op eene looierij en fabriek van leder artikelen alhier koesterde men sedert eenigen tijd argwaan jegens een knechtdie tegen hoog weekloon voortdurend vast werk had. Na meermalen gade geslagen te zijn ge weest, werd hij gisteren betrapt op het ver bergen van een stuk lederde patroon hiervan onderricht nam zijne maatregelen. Na afloop van het werk werd dat leder vermist; de politie, hiervan onderricht, stelde een onderzoek in en vond bij den dader een partijtje leder ter waarde van 6 7 gulden, door hem op een namiddag ontvreemd. Hoeveel nadeel kan dien patroon in enkele jaren door zoo iemand zijn toegebracht, wan neer op een enkelen namiddag voor zoo eene waarde wordt ontvreemd. Heden morgen is in de Groote straat alhier een hond doodgeschoten, die vermoed werd lijdende te zijn aan hondsdolheid. De zitting der staten-generaal is geslo ten met de volgende rede van den minister van binnenl. zaken Mijne Heeren De zitting der staten-generaal, welke heden een einde neemtwas vooral gewichtig om dat in haren aanvang de tweede en defini tieve behandeling der wetten, strekkende tot verandering der Grondwet, plaats had. Al hetgeen bij de eerste lezing was goed gekeurd werd na de algemeene verkiezingen door de wetgevende macht bekrachtigd. Zij het aldat de herziening der Grond wet van 1848 langer heeft geduurd dan aan vankelijk voorzien en gewenscht was, met genoegen mogen wij opmeiken, dat zij kalm en welberaden geschiedde, en dat de tege lijk monarchale en vrijheidlievende instellin gen die aan het Nederlandsche volk dier baar zijn onaangetast en onveranderd bleven Mogen de aanzienlijke uitbreiding van het getal kiezers en het wegnemen van een aantal belemmeringen voor den gewonen wetgever rijke en rijpe vruchten dragen voor 'b lands welzijn. De regeering smaakte verder in deze zit ting de voldoening, dat, behalve de noolige begrootingen voor het tegenwoordige dienst jaar nog eenige maatregelen van algemeen belang tot stand kwamen als daar zijn de onderstand aan oude werklieden en geëm ployeerden der landswerven de dading over betwiste domeingoederende aflossing van eene schuld ten laste van den staat met be zwarende renteeen verdrag van handel en scheepvaart met Spanje en de regeling der stoompaketvaart in Nederlandsch-Indië. Mijne Heeren De Grondwet beval op zeer korte termijnen de verkiezingen voor de nieuwe kamersvolgens het nieuwe kies reglement. Tengevolge van deze keuzen gaan weldra de tegenwoordige staten-generaal plaats maken voor andereik verheug mij intus- schen dat vele verdienstelijke leden uit uw midden daarin zijn gekozen. Het is mij een aangename plicht aan de kamers wier taak geëindigd is den dank des konings over te brengen voor hare ijverige plichtsbetrachting. In naam des konings sluit ik de gewone vergadering der staten-generaal. Door de kiezersvereeniging „N oor d- B r a b a n t", te Tilburg, is voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad aldaar vacature de heer J. A. A. Kerstens candi- daat gesteld de heer J. Kerstens-van Leeu wen. De verkiezing zal plaats hebben op 3 April a.s. De heer J. F. De Booy is door de Ka tholieke kiesvereeniging „Breda's welzijn" can- didaat gesteld voor de tweede kamer. Bij de verkiezing voor een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Sneek (noo- dig geworden door het bedanken van den heer Oppedijkdie voor Harlingen zitting neemt) zijn uitgebracht 330$ geldige stem men waarvan 2047 op mr. W. C. baron Brantsen van de Zijp (Antirevolutionair) en 1245 op mr. W. J. Van Weideren baron Rengers (liberaal), zoodat eerstgenoemde ge kozen is. De verkiezing van een lid der tweede kamer in de kiesdistricten Breda (noodig ge worden door het bedanken van dr. Schaep- mandie voor Wijk bij Duurstede zitting neemt) en Druten (noodig geworden door het bedanken van mr. Reekers, die zitting neemt voor Haarlemmermeer) zal plaats hebben Dinsdag 17 April, en herstemming, zoo noo dig op Dinsdag 24 April a.s. Personen, die plan hebben de fortuin in Amerika te gaan beproevenmaken wij attent op een door de Nederl. Amerikaan- sche Stoomvaartmaatschappij uitgegeven zeer nuttig en onmisbaar handboek voor den emigrant. Bij aanvraag kan men zeker zijn den „Gids en Tolk", gratis te ontvangen. De crisis Uit den Haag wordt aan het Handelsblad geschrevendat velen niet geloovcnc^at het aftreden van den minister Heemskerk ernstig gemeend is. Men vermoedt dat de premier niet ongaarne weder zou worden be last met de samenstelling van een nieuw kabinetwaarin dan antirevolutionaire en katholieke ambtgenooten naast hem zouden zitting nemen. Dit plan zou geopperd zijn door leden der rechterzijde die niet ongeneigd zijn als mi nisters op te treden doch gaarne met Heems- kerk's ervaring en kundigheden hun voordeel zouden doenvooral in het tijdperk van overgang, nu de eerste kamer nog niet is omgezet. Beide fractiën der rechterzijde zouden dan haar zin krijgenzoowel die Heemskerk willen behoudenals die zelve willen regeeren. Is dit inderdaad de toelegdan zal ver moedelijk geen lid der rechterzijde de op dracht erlangen maar terstond de minister Heemskerk met de samenstelling van een kabinet worden belast. Toch blijven wij betwijfelen, dat de mi nister zich tot zulk een weinig eervolle zwen king zal leenen. Uit den Haag wordt gemeld Het schijnt niet onmogelijk, dat Z. M. het tegenwoordige ministerie zal uitnoodigen het bewind te blijven voeren tot na de ope ning van de nieuwe zitting der staten-gene raal. Eene commissiedaartoe door den koning aangewezen en bestaande uit de ministers, zou dan de kamers openen met eene een voudige redewelke niet met een adres beantwoord wordt, waardoor een politiek debat met het demissionaire kabinet zou buitengesloten zijn. De kamers zouden dan gelegenheid hebben zich te constitueeren en de voorbereidende werkzaamheden af te doen, en eerst 11a het reces zou de opdracht tot vorming van een ministerie uit de rechterzijde verwacht kunnen worden. „Men ontroert" zegt de „Protestant- sche Noordbrabanter", het orgaan van den heer De Savornin Lobman als we ons niet bedriegen „men ontroert bij de gedachte dat Domela Nieuwenhuis voor Z. M. zal moeten staan 0111 den eed af te leggen, wan neer men zich herinnertdat hij wegens hoon van onzen geliefden vorst pas eenige maanden geleden uit de gevangenis is ont - slagen." Was men maar acht dagen vroeger „ont roerd", dat zou vrij wat beter geweest zijn R. N. Door de rechtbank te 's Bosch is uit spraak gedaan in zake tegen J. G. van B., danshuishouder en diens huisvrouw, wonende in de Tolbrugstraat aldaar, thans gedetineerd, beklaagd van diefstal van geldmet geweld ondernomen in den voor de nachtrust be stemden tijd ten nadeele van een bezoeker. De rechtbank achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde den ln beklaagde tot eene gevangenisstraf van 3, de 2e tot eene van 1 jaar en beiden in de kos ten. Door de ijverige nasporingen van den brigade-commandant der maréchaussée, te Eindhoven is ten huize van zekere J. H., koopvrouw te Woenseleen gouden halsket ting ontdekt en in beslag genomen afkom stig van den in den nacht van 19 op 20 December 1887, ten huize van de Wed. van Moorsel, te Maarheese, gepleegden diefstal. Bedoelde persoon is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Zooals men weetzijn in laatste dagen in de provincie Drente kolossale hoeveelhe den sneeuw gevallen, welke een aanmerkelijke vertraging in de tijden van vertrek en aan komst der verschillende communicatie-mid delen teweeg bracht. Een liefhebber rekende uit dat Drente toen met niet minder dan met 414 millioen kubieke meters sneeuw be dekt was. Tengevolge van het dooien dier sneeuw is thans de waterstand buitengewoon hoog zooals in geen jaren is gezien. Op eenige kanalen is de scheepvaart weer hersteld doch op die van Assen naar Veen- huizen naar Groningen is dat niet het geval, daar die als 't ware door sneeuwijs verstopt zijn dat nog wel een mensch kan dragen en nog weinig invloed gevoelt van de warme voorjaarszon. Te St. Michiels-Gestel is de as met twee roeden uit den molen van de Wed. Claasen naar beneden gevallen. De men- schen, die in den molen waren, kwamen met den schrik vrij. De schade wordt op 5 a 600 gld. geschat. Een jolieman zou te Amsterdam drie Engelschen naar een stoomschip, liggende in het Oosterdok, roeien. Voor zij aan boord gingen, wilde de man betaling hebben, doch deze niet dadelijk krijgende, kreeg men twist en sloegen alle vier over boord. Een der Engelschen verdronk, de drie anderen wer den nog gered en door de havenpolitie in arrest genomen. Woensdag namiddag, omstreeks twee uren, strandde aan de noordzijde der ge meente Ouddorp het schip „Pietje," gevoerd door schipper Van den Berg, komende met eene lading bazalt van Papendrecht en be stemd voor het zoogenaamde Flaauwe werk, aan gemelde noordzijde gelegen. Het stootte waarschijnlijk op een wrak en zonk onmid- delijk. De schipper en zijn knecht redden zichzelven. Men zal trachten te bergen wat mogelijk is. Te Scherpenisse, in den hoek Malland, is eene landbouwschuur afgebrand, waarbij twee paarden en een aantal runderen zijn omgekomen. Naar men zegt, is niets verze kerd. Oorzaak onbekend.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2