Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Landsberg aan de Warthe. De Warthe heeft thans een hoogeren waterstand dan zij in honderd jaar heeft gehad. Bij Schwerin hebben weder dijkbreuken plaats gehad. Stolp (in Pommeren.) De Stolpe staat reeds 4 meter boven haren gewonen stand en blijft nog altoos stijgen. Het Stolpedal boven en beneden de stad gelijkt eene zee. In de laaggelegen straten onzer stad staat het water 1 meter hoog. Er zijn reeds eenige huizen ingestort. Buiten de stad zijn bruggen weggeslagen. Braunsberg (prov. Oost^Pruisen). De Auedijk is doorgebroken. Het grootste ge deelte der nieuwe stad staat onder water. Eéne brug is voor de passage onbruikbaar geworden, eene andere staat gevaarlijk. Er is een huis ingestort en eenige andere staan te waggelen. Inmiddels blijft het water nog stijgen. Post- en spoorwegdienst staat stil. De opstopping van ijs bij de Kruiskerk heeft men nog niet te boven kunnen komen. Bromberg. De Brahe is buiten hare oevers getreden. Een gedeelte der stad ligt reeds onder water. Bij de stadssluis ziet men ieder oogenblik eene dijkbreuk tegemoet. De militairen zijn ijverig bezig om dat gevaar tegen te houden. Krone ligt ook reeds on der waterde molens aldaar loopen groot gevaar. Lubeck. Van de Beneden-Elbe zijn he den slechts enkele berichten ontvangen, doch waaruit blijkt, dat er alleen tusschen Lenzen en Boitzenburg 40 menschen zijn omgekomen en er nog verscheidene werden vermist. Gis teren zijn al de huizen in den Teldau en verderop ontruimd, dewijl zij zoo zwak staan, dat zij wel moeten instorten zoodra de wind eenigszins sterker wordt. Vele bewoners, die niet wilden heengaan, werden op hoog bevel bedreigd, dat zij door de soldaten met geweld zouden worden weggevoerd. Posen. De nood is veel grooter dan het aanvankelijk scheen. Meer dan 3000 per sonen hebben moeten vluchten. In de voorstad Schrodka zijn vier lijken aangedreven. Heden nacht is de Warthe 6 centimeter gevallen. Allenstein. Wegens ondermijning door water is op de spoorlijn van hier naar Ho- henstein de dienst tot nadere aankondiging gestaakt. Elbing. De trein van hier naar Konings bergen is onderweg ontspoord, doordien eene plek, tengevolge van den aandrang van water, instortte. Tevens zijn er eenige nadere berichten omtrent reeds vermelde overstroomingen waaruit onder anderen blijkt met welk eene kracht het water zich hier en daar een en weg heeft gebaand. Zoo wordt bijv. uit de gemeente Halbstadt gemeld, dat van eene nieuwe groote boerenhoeve de woning, schu ren en stallen, na eerst een eind te zijn op geschoven, ten laatste verpletterd werden maar slechts kort een puinhoop vormden daar vervolgens alles zoodanig uit elkaar werd geslagen, dat er niets meer van te vinden is. Evenzoo zijn er in dien omtrek nog twee boerenhoeven totaal verdwenen. De bewoners hebben kunnen vluchten, doch met achterla ting van het vee, waarvan natuurlijk niets be houden is gebleven. Vrijdag middag ontstond er te Neuren berg eene nachtelijke duisternis, gevolgd door een zwaar onweder en zulk een hevigen storm, dat onder anderen al de kramen, die voor de Paaschmarkt waren opgeslagen, door den wind werden opgenomen en een groot eind verder, deels op een hoop, deels verspreid, nedergesmeten. Eene in aanbouw zijnde groote tooneeltent werd uit elkaar geslagen. Ook overigens werd in de stad vernieling aange richt. Langner, de dader van de reeds meer malen vermelde zilverdiefstallen, is uit zijn voorloopige gevangenis te Frankfort a/M. we ten te ontsnappen. Hij had reeds tweemalen getracht, zich- zelven van het leven te berooven, en werd daarom voortdurend bewaakt. De deur van zijn cel was open, en daarvoor stond een tafel, waaraan een oppasser zat, die hem voortdurend in het oog moest houden. De oppasser Broca, die Vrijdagavond met deze taak belast wasvieldoor vermoeidheid overweldigd, in slaap, en van die gunstige gelegenheid maakte Langner gebruik. Hij sloop de cel uit, trok eenige kleeding- stukken aan, welke daar voor de hand hin gen, of welke hij uit een cel naast de zijne nam, waar een krankzinnige zat opgesloten, voorzag zich van de sleutels van den sla- penden wachter, en kwam met behulp daar van buiten op straat. Zijn vlucht werd spoedig ontdekt; men begon terstond naar hem te zoekenmaar alle nasporingen bleven tot dusverre vruch teloos de sluwe dief is nog niet terugge vonden. De ongelukkige gevangenbewaarder, Broca, heeft in wanhoop over zijn plichtverzuim, zelfmoord gepleegd. In een communiqué van den minister van oorlog wordt gemeldDen 29e Maart wrerd door een Abessynisch officier een brief van den Negus overhandigd aan generaal San Marzano, waarin de wensch om vrede te sluiten werd uitgesproken. Deze brief is per tele graaf medegedeeld aan de Italiaansche re geering, welke generaal San Marzano de noo- dige instruction gegeven heeft om te kunnen onderhandelen. In welingelichte kringen echter houdt men het er voor, dat de brief van den Negus aan generaal San Marzano geen vredesvoorslagen, maar een ultimatum inhield. Een telegram uit Massowah van 1 dezer zegtDe koning van Abyssinie heeft een nieuwen brief aan generaal San Marzano ge schreven, waarin hij zegt dat hij thans niet meer den vrede kan sluiten op de door Italië gestelde voorwaarden. Uit een overzicht dezer dagen uitge geven door de hoofddirectie der statistiek in Italië, betreffende de blinden daar te lande, hun toestand en hun aantal blijkt, dat in 1881 hun aantal 21,718 bedroeg, waarvan 12,147 mannen en 9571 vrouwen. Op 31 Dec. 1886 bevatte het geheele land 17 blindeninstituten met 636 verpleegden. Het aantal onderwijzers bedraagt 62. Het verslag eindigt met te wijzen op de noodzakelijkheid van de vermeerdering van het aantal instituten, daar uit de bovenge noemde cijfers blijkt, dat nog slechts twee vijfden van het aantal blinden eenig onder wijs ontvangt. De Daily News meldt uit Athene, dat de toestand op Kreta jammerlijk moet zijn; tal rijke moorden blijven ongestraftzoo wer den o.a. drie Turken in den omtrek van Canea gedood, en hunne geloofsgenooten wil den de lijken stadwaarts dragen en aldaar begraven, waarop eene groote gisting onder de christelijke stadsbevolking ontstond. De gouverneur, eene botsing vreezende, deed de stadspoorten sluiten. De buitenlandsche consuls bezochten den gouverneur en dron gen op maatregelen aan om eene herhaling van zulke misdaden te voorkomen. Verder wordt- gemeld dat de Porte eene wijziging in het bestuur van Kreta in over weging neemt, naar aanleiding van de toe nemende moeilijkheden tnsschen de muzel mannen en de christenen op het eiland. De laatsten eischen een constitutie gelijk die voor Samos, waarna zij bereid zouden zijn, een cijns te betalen aan de Porte van 80.000 turksche ponden per jaar. Meermalen is reeds de aandacht gevestigd op de partij, die men kan trekken van na tuurkrachten, m. a. w. van krachten die de natuur ons aanbiedt in watervallen, enz. en die langs electrischen weg naar verder gele gen plaatsen kunnen worden overgebracht. In de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika is eenige jaren geleden, men zal het zich herinneren, het denkbeeld gerezen oin den waterval der Niagara voor electrische doeleinden aan te wenden. Thans is zoo als de Stoompost vermeldt dat denkbeeld verwezenlijkt. Tot op eenige kilometer van den waterval heeft men een kanaal gegraven, hetwelk ongeveer 100.000 paardekrachten kan opleveren, die over een zeer uitgebreid district verdeeld worden. Buffalo, dat op 32 kilometer afstands ligt, heeft een tiende van die kracht noodig voor electrische ver lichting. De paardekracht zou per jaar 36 gulden kosten. Bij de maatschappij, die de paardekrachten levert, worden de aanvragen om electrischen stroom zoo talrijk en drin gend, dat aan een tweede aftapping uit de Niagara gedacht wordt. Overigens bedraagt de watermassa, welke tot nog toe aan de rivier ontnomen is, slechts 1 percent, zoodat de toeristen vooralsnog geen reden tot kla gen hebben. Te Sault Sainte Marie heeft de aldaar ge vestigde Edisonmaatschappij aan het Boven- meer eene kracht ontleend van 1800 paar dekrachten. Bij Sainte Catherine (Ontario) levert het Willandkanaal ongeveer 1200 paardekrachten tot het drijven van een electrische spoor baan, systeem Depoele, voor personen- en goederenverkeer. Voorts bestaat er een plan, naar hetwelk ain het meer Taho in California ongeveer 100.000 paardekrachten kunnen worden af geleid. Onze transatlantische buren schijnen in het algemeen van het overbrengen van kracht langs electrischen weg voor verschillende doeleinden nog al werk te maken, en geven aan de oude wereld een voorbeeld van stre ven naar vooruitgang, dat inderdaad navol ging verdient. WAALWIJK, 4 April 1888. Met genoegen verwijzen wij naar achter staande advertentie van de heeren Th. A. van Delft en H. C. Meulkens. Deze cursus is vooral aan te bevelen voor hendie reeds dergelijk onderwijs genoten hebben opdat niet te veel verloren ga van hetgeen men met veel moeite en opoffering heeft aangeleerd. Schoenmakers-leerlingen vinden hier eene uitstekende gelegenheid om zich te bekwa men in het maken van patronen volgens de nieuwste meetkunstige gegevens. (Hierin werd reeds gedurende den afge- loopen wintercursus door genoemden heer van Delft met goed gevolg onderricht ge geven.) Wij wenschen genoemde heeren een goed succes en van den kant der leerlingen en van allen, die de onderneming op eenigerlei wijze kunnen steunendan twijfelen wij niet of zij zal vele vruchten afwerpen voor onze ge meente. De bekende activiteit en bekwaam heid der beide leeraars zijn ons daarvoor een waarborg. In hare algemeene vergadering, gisteren avond gehouden, heeft de sociteit de Unie alhierbij ballotage haar bestuur als volgt definitief vastgesteld President, Antoon van Tilborg; commis sarissen, Bernard Hendriks en J. F. van Hilst secretarissen, J. Meesterman en J. W. Klij- berg; thesaurier, Henri Verwiel. De sociëteit de Unie, hoewel slechts en kele maanden in hare wording, telt thans ongeveer 40 leden. Naar de N. R. Ct. verneemt is de heer JE. baron Mackay door Z. M. belast met het samenstellen van een nieuw ministerie. In eene Zaterdag avond gehouden ver gadering van de kiesvereeniging „Burger plicht,, te Breda is tot candidaat voor de tweede kamer geproclameerd de heer Van Coothoud-griffier der staten van Noord- Brabant. De secretaris der kiesvereeniging „Breda's Welzijn" verklaartdat hij van eene candi- datuur van den heer J. F. De Booij niets afweet. De heer mr. A. H. Sassen heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeente raad van 's Bosch. De hoogst gewichtige werkzaamheden verbonden aan de betrekking van voorzitter van het waterschap „Noord Oostelijk Noord-Brabant", aan welks bestuur door de Provinciale staten van Noord-Brabant het ontwerpen der classificatie is opgedragen, stellen hem ten plicht naast een gewichtig ambt bij de rechterlijke macht, thans zijne werkzaamheden tot dat onderwerp c. a. te bepalen. (P. N. C.) Den afgeloopen nacht heeft het zoo sterk gevroren, dat het water in den Buiten polder heden ochtend met een ijskorst be dekt was. 't Is te hopen dat het harde weder den val van het water zal bevorderen, opdat de landerijen, zoowel binnen als buiten, spoe dig van dien thans lang niet meer welkomen gast bevrijd worden. De berichten van gisteren uit Keulen mel den 45 cM. val. Aangaande de candidatuur de Booy voor de '2e kamer, schrijft de N. Bred. Ct. In ons vorig no. deelden wij mede, dat de heer J. F. de Booy alhier, door de kiesver eeniging „Breda's Welzijn," was uitgenoodigd de candidatuur te aanvaarden voor het lid maatschap der tweede kamer. Dit bericht, door ons overgenomen uit de N. Rott. Ct., was primitief ontleend aan de Maasbode, van wie wij gewoon zijn, dat zij ten opzichte van Breda uit zeer onvertrouw bare bronnen put. Dit blijkt ook thans weer het geval te zijn met bovenbedoeld bericht, want toen jl. Vrij dag door „Breda's Welzijn," eene vergadering werd belegd, ten einde de a. s. verkiezing te bespreken, bleek niet alleen, dat die verga dering door slechts één persoon was belegd (zonder medeweten van de overige bestuurs leden) maar tevens, dat niemand iets van een geproclameerden candidaat afwist. Beide omstandigheden gaven aanleiding tot een vrij hevige discussie, waarvan het gevolg was, dat de heeren F. Mermans, als vice- president, F. Rikkers, als secretaris, en A. Coppens, als penningmeester, hun ontslag na men als leden van het bestuur. Door deze scheuring is aan de partij, die in den laatsten tijd als „Booyanen" bekend stond, andermaal een gevoelige slag toege bracht, welke ditmaal wel de genadeslag zal zijn. Nu zelfs de vurigste Booyanen den hoofd man afvallig worden, zal er weldra van ge heel „Breda's Welzijn" wel niets meer over blijven dan „de baas van't spul," benevens.... eenige onbetaalde rekeningen. Bij de a. s. verkiezing voor een lid dei- tweede kamer verwacht men te Breda een hevigen strijd. De Booy's candidatuur er buiten gerekend want die kan door niemand meer als ern stig worden opgevat zal de strijd zich bepalen tot een drietal candidaten en wel de heeren lo. L. baron Michiels van Verduynen, wet houder van 's Gravenhage, aanbevolen door de centrale R. K. kiesvereeniging; 2o. Mr. P. F. van Cooth, oud-griffier der staten van Noord-Brabant, aanbevolen door de kiesvereeniging Burgerplichten 3o. F. Rikkers, oud-lid van den gemeente raad van Breda, die zich in de Nieuwe Bredasche courant op Limburgsche manier zelf als candidaat bij de kiezers aanbeveelt. Vrijdagavond woedde te Terheiden een hevig onweder vergezeld van zware regen buien. Omstreeks half negen sloeg de blik sem in bij F. van Fessumaan den Steen wegnabij het „Witte Huis". In korten tijd werd de woning met inboedelwaar van nog iets is geredeene prooi der vlam men. Vrijdagochtend zag de veerman van Gorishoek (Tolen) op eene plaat eene hoog aars zittenin volle zeilenterwijl van leven aan boord niets te bespeuren viel. De veerman baadde er heen en vond dat de schuit vol water zat met steenen geladen en door de bemanning verlaten was. Het nom- mer wees als eigenaar een schipper van Wemeldinge aan. Deze beweerde dat zijn vaartuig den vorigen avond nog in den mond van het Zuid Bevelandsche kanaal opgeladen lag vastgemeerd en dat het dus des nachts was weggevoerd, Dezelfde eigenaar is om andere reden ge vangen genomen. In de Buurtschap Fleringen, gem. Tub- bergen is een onderzoek ingesteld naar den inhoud van aldaar kortelings ontdekte graf heuvels (tumuli.) Gevonden werden eenige urnen, waaronder eene zeer fraaiebijna ongeschonden een bronzen zwaard of dolk en lansspitseen fragement eener steenen pijlspitseen stee nen bijl of beitelbenevens een tweetal aar den potjes en eene dito kruik. Een en ander zal eene plaats vinden in het museum der vereeniging tot beoefening van Overijselsch Recht en Geschiedenis te Zwolle. In een twist welke te Maeseijck ont stond tusschen twee jongelingen bracht de een den ander een slag op het hoofd toe met een paal tengevolge waarvan de ge kwetste kort daarop is overleden. De dader is gevlucht. Vrijdag nacht heeft te Weert (L.) bij den landbouwer L. K. een hevige brand ge woed. Het woonhuismet de meubelsde schuur met grooten voorraad graan de stal met akkergereedschappenwerden vernield. Het vee werd met moeite gereduitgezon derd een kalf en een varken die in de vlam men omkwamen De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Te Steenbergen geraakten onlangs eeni ge heeren bij een gesprek over de verkiezing zoo hevig in twist, dat men tot het vechten overgingwaarbij den heer A. Roeijers met een mes een diepe wonde in den rug werd toegebrachtwaardoor genoemde R. thans in zeer ernstigen toestand verkeert. De zaak is in handen van de justitie. En dan zijn er nog altijd menschendie beweren dat de belangstelling in de publie ke zaak en in het politieke leven ten onzent nog niet hoog is ontwikkeld De bewoners van Drente worden sedert eenige maanden zeer geplaagd door zooge naamde wilde varkenswelke door hun wroeten als anderszins groote schade aanrich ten op veld en akker. Wel trekken de boe ren van verschillende kanten, aan troepen en flink gewapend met geweren en allerhan de scherpe boeren-gereedschappen, uit, maar de vangst is in den regel weinig of niets. Slechts een enkele maal valt zulk een vreemd beest in hunne handen. Het nieuwste Parijsche snufje is de zingende dasspeld. Stel u voor een speld met een kop in de gedaante van een klein vogelkopje. De gelukkige bezitter kan, door even te drukken op een caoutchoucbalhet kopje doen leven. Het bekje gaat open en dicht terwijl een zoet gekweel zich doet hooren. Het juweeltje van vernuft kost slechts 20 franken. Zondagnamiddag werd op den spoorweg Nijmegen—Kleef het lijk gevonden van den spoorwegwachter R. Lucassen. Aanvankelijk dacht mendat de man met een voorbij snellenden trein in aanraking was gekomen, doch bij onderzoek bleek dat hij plotseling aan eene hartziekte was overleden. Geluk kig ontdekte men de afwezigheid van den sein wachter vóór de aankomst van een der treinenanders zou wellicht groot gevaar voor een der volgende treinen hebben kun nen ontstaan. Zondagmiddag, ongeveer te half een zag te Amsterdam, op het Haarlemmerplein bij de Willemspoort, een negenjarig meisje een hond, die haar bekend was. Zij wilde er heen loopen, maar struikelde en viel. Op hetzelfde oogenblik naderde een vigi lant, en voordat het kind had kunnen opstaan en weggaan, was het rijtuig reeds dwars over het lichaampje gereden. De arme kleine werd zwaar gekwetst naar het gasthuis gebracht. Des nachts te twaalf uur was zij reeds gestorven. Te Utrecht is Zaterdag namiddag om streeks 3 uur op den Catharijnen Singel tus schen hgt Sterrenbosch en de Nieuwebrug een voor een kolenwagen gespannen paard geschrikt voor de aankomende IJselstoomtram, tengevolge waarvan de kolenwagen achteruit liep en met zooveel kracht tegen de locomo tief aanbonsde, dat deze machine ontspoorde en tegen een boom viel. Gelukkig brak de stang af en bleven de personenwagens op de rails staan, zoodat de reizigers met den schrik vrij kwamen. De passagiers voor en van Vreeswijk moesten tot 's avonds half zeven uur op dat punt van den weg overstappen wanneer de locomotief weer op de rails was. Uit de Langstraat wordt aan de N. R. Ct. geschreven De toestand tengevolge van het hooge water is in dit voorjaar allertreu rigst. Reeds eenige weken zijn de Baard- wij ksche overlaat en de Bosscheweg nu eens meer dan minder overstroomd en de com municatie is steeds minder en slechter ge worden. Zoo lang mogelijk hebben de dili gences Van Gend en Loos en van Doedijns den dienst door het water volgehouden, zelfs

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2