ïeeïïïöïdeIIüï PIANINO. G. Reerink Jz. Ie, CALCUTTA'S, ZOMER- E» WINTERGOEDEREN, Ie ONTVANGER dei BTGffiTiÊ Laatste Berichten. 2( Advertentién. JJotaris BÖSSEES, Uit de hand te koop: MOEDERS KÖEHOÖL OVEELEDER De firma H. HARTOGr, B. A. MIDDELKOOP, Hand- Rechtlijnig teekenen VERHUREN: LOCHEM, GUU'Wl MEDIA ES SECONDS SCHOENMAKERSFOURNITUREN Pantoffelbladen, publiek verpachten, aanvangende a. s. Zondag 8 April. Donderdag 19 April 1888, voor 2 jaren 20,000 halve kilo's koehooi te koop ad f 20 de 1000 halve kilo's. AMSTERDAM, Heeren ondergoederen, jacht- vesten, huisjasjes, damesrokken, ondertaillesborstrokkenshawls enz., enz. in alle genres. voor het seizoen 1888: de gronden onteigend ten behoeve van de verlegging van den Maasmond, onder de gemeen ten Wasp'k en Capelle. met levensgevaar voor de passagiers. Her haaldelijk is de wagen van Van Gend en Loos blijven steken midden in het water, en moest er met extra bespanning worden uit getrokken. Eenmaal zelfs zijn nota bene de passagiers uit den wagen met een bootje moeten worden gered. De wagen was bij het uithalen ia den kant van den weg ge komen en lag zoodanig op zijde dat de por tieren niet konden worden geopend; trouwens de passagiers zouden in een halven meter water zijn gesprongen. Nu kan men met roei- of zeilbooten naar 's Bosch, en dan ge beurt het ook dikwijls dat men 1V2 a 2 uren op het water tusschen 's Bosch en Vlijmen ligt. Om naar Waalwijk te komen kan men wel de spoorbrug over den Baardwijkschen overlaat passeeren, maar er is dan geen ver dere communicatie dan te voet. Bij eenigen wind vooral is de wandeling over de spoor brug geweldig koud, en eer.maal er over zijnde is de afstand naar de stations van tram of spoorweg te Waalwijk 3/.t uur gaans. Dit alles veroorzaakt aan velen niet alleen groot onge.ief maar ook aanmerkelijke schade. In de laatste jaren zijn juist in bo-'enbedoel 1 gedeelte der Langstraat talrijke bloeiende mandenmakerijen ontstaan, die vooral voor de boter fabrieken werken, terwijl ook vele boeren aan de fabrieken melk leve en. Deze melk wordt dikwijls door tusschen personen opgekocht en aan die fabrieken bezorgd. Daarom rijden velen dageiijks naar het sta tion te 's Bosch om melk te verzenden; de fabrieken staan niet stil, maar moeten melk en manden hebben mandenmakers hebben behoefte aan vervoer van materiaal, en nu zijn vervoer en aanvoer niet alleen zeer kostbaar, maar zelfs nu en dan geheel on mogelijk. Hetzelfde ongerief en dezelfde kosten heb ben de schoenmakers, en die toestand kon nu toch verbeterd worden. Het betreft hier niet eene armoedige onbeduidende landstreek maar eene talrijke handel en industrie drij vende bevolking, die in de laatste jaren veel geleden heeft door den tegenslag in den landbouw en nu nog gedrukt wordt door het zoo goed als onmogelijke verkeer met andere plaatsen. Welk een stoornis en ongerief het in tal van gezinnen geeft wanneer het water zoo geruimen tijd blijft staan, is ongelooflijk. Het is geen wonder, dat Noordbrabant een dorado voor den waterstaat is. Er zijn zoo wat 42 ambtenaren van den rijks-, en prov. waterstaatbenevens een 80 tal voor de verlegging van den Maasmand en bij zooveel water is dan ook wel een talrijk personeel noodig. Wat echter de talrijke ambtenaren voor den aanleg van staatsspoorwegen te doen hebben is voor velen een onopgelost vraagstuk. Behalve de ingenieurs zijn er nog verscheidene opzichters en teekenaars ook langs de reeds opgeleverde maar nog niet in exploitatie zijnde lijn van Vlijmen naar Waalwijk. Het is alleraangenaamst te zien wat dat alles een geld kost, en intuschen rondom in het water te moeten zitten zonder er uit te kunnen. Risuïh teneatis, amici Trots den guren Paschen, die we hadden, reisde er overal langs de spoorwe gen nog al veel volk, hetgeen trouwens met Pasclien, Pinksteren enz. altijd het geval is. Op den lijn Lage-Zwaluwe Waalwijk nam het vervoer van reizigers den tweeden Paaschdag het sterkst toede heen en weer trekkenden gingen het duizendtal verre te boventerwijl de ontvangsten nog ruim fl. 200 beliepen. Kaatsheuvel3 April. Aan het kantoor der rijks-postspaarbank alhier werden in den loop der maand Maart '88 inlagen gedaan tot een gezamenlijk bedrag van fl769,65. Over ge noemde maand werd terugbetaald de som van f501.37 zoodat f 1268,28 meer werd in gelegd 'lan terugbetaald. Het getal uitgegeven boekjes over Maart bedroeg 24. Onder eenen grooten toeloop van volk trok de harmonie Apollo alhier gisteren na middag uit om onzen nieuwen gemeente geneesheer den heer C. van Dillen die se dert een vijftal dagen inwoner is van ons dorp in muzikale taal welkom te heeten. Deze ovatie is een duidelijk bewijs van de ingenomenheid onzer dorpsgenooten met hun nen nieuwen arts. Sprang. De kerkelijke zangvereeniging „de Broederschap" alhier, gaf verleden Maandag in de kerk eene uitvoering, onder directie van den heer Frans de Cortie, van Waalwijk. Het in grooten getale opgekomen publiek was aangenaam verrast over de vorderingen, door het gezelschap in korten tijd gemaakt onder leiding van den bekwamen directeur. Ten gehoore werden gebracht psalmen koraal en 4stemmigalles werd op de meest correcte wijze gezongen, tot groote eer der zangers zeiven en zeker ook van hunnen hooggewaardeerden leermeester. Het gezelschap mag het genoegen smaken ook den materieelen steun der geineentena- ren te ondervinden, doordat een groot aantal als honorair lid toetraden, 'tls te hopen dat de werkende leden, steeds in grooter aantal met dezelfde ambitie zullen voortgaan zich te oefenen in de edele toonkunst, die een der beste middelen is tot beschaving van geest en hart. 's GrereMuin-Capelle 29 Maart. Op de heden alhier gehouden voorjaarsmarkt was de aanvoer van weivee bijzonder groot. De kooplust was evenwel flauwwaardoor het aangevoerde vee voor verreweg het grootste gedeelte onverkocht naar huis werd gedre ven. Vare- of guste koeien konden van f75 tot f125 gelden. Opmerkelijk is het, dat deze markt, die in vroeger jaren zoo bloeide, thans in 't geheel niet meer door kramers bezocht wordt. wast.'B*:.«uw»-.» at PAKIJS 2 April. De ministerieele com binatie is aldus: Floquet, minister van bin- m nlundsclie zaken; Freycinetoorlog; Krant?marine; Kicardjustitie; Peytral financiën Gobletbuitenlandsche zaken Loubet, openbare w. rken Yiette, landbouw Luckroyonderwijs. Als minister van justitie en eeredie. nat treedt op de heer Ferouillat, en als minis ter van openbare werken de h er Deluns nnnteau l Voor h« t overige is de same - stelling ongewijzigd. ')e ministers vergade ren ten uur onder het voorzitterscba van deo president Carnot. In den Dinsdag gehouden ministerraad, waarin gehandeld is over hei. ministerieel programma, is Floquet er op blijven staan, dat in het programma eene herziening der constitutie zal worden aangekondigd. Hier tegen verklaarden zich Loubet en Kicard. Er is toen besloten dat Floquet de porte feuilles van justitie en van openbare werken zou aanbieden aan Ernest Lefèvre en aan Peral of Lesquil liefs. Het schijnt zeker dat beide portefeuilles heden voormiddag begeven zullen worden, en dat het minis terie heden in de kamer verschijnen zal. 3 April. In de voorgelezen verkla- riug doet het ministerie-Floquet een beroep op de eendracht van alle fractien der repu- blikeinsclie partij. Het hoopt dat het par lement niet zijne medewerking onthouden zal in de omstandigheden, welke gebiedend eendracht eischen. In den vooruitgang wensclit het land dat wij de verzoening zullen vinden. De regeering deinst voor geene ernstig over wogen hervorming terug, en zij zal de meer derheid in die richting leiden ten einde tot geleidelijke bevrediging te geraken van de wenschen des lands tot welzijn en in het belang der republiek. Aan die hervormingen zullen grondige discussien moeten voorafgaan; vooral de herziening der constitutie eischt kalme overweging. Een arbeid van die be- teekenis, welke bestemd is de staatsinrich tingen in volledige overeenstemming te brengen met de republikeinsche beginselen mag niet worden ondernomen onder om standigheden, waardoor het werk zou kunnen mislukkende regeering zal het geschikte oogenblik voor deze hervorming aanwijzen en zal de uoodzakelijke overeenstemming tus schen kamer en senaat voorbereiden. De staatkundige vormen boezemen echter de natie minder belang in dan de vraag stukken welke in verband staan met de financiën, de nijverheid, den handel en het krijgswezen. Eene reeks wetten, betrekkelijk deze gewichtige vraagstukkenzal aan de beide kamers worden aangeboden. Ook zal de regeering eene w-. t op de vereenigingen indienen, welke de verhouding tusschen staat en kerk zal regelen. In de eerste rij echter staan de financicele quaesties; wij hopen met de kamer tot overeenstemming te komen oin in de begrooting belangrijke wijzigingen te brengen, hoofdzakelijk de belasting op sterken drank en de successie-belasting betreffende. De nieuwe inrichting der nationale weer middelen wettigt de verwachting dat wij van den ons verschuldigden eerbeid verzekerd kunnen zijn; tevens is zij een waarborg voor het behoud des vredes, waarnaar wij ernstig zullen blijven streven. 3 April. Terwijl een deel der repu blikeinsche pers zich gunstig uitlaat over het nieuwe ministerie, toont daarentegen een ander deel zich bepaald vijandig tegen de combinatie-Floquet. BERLIJN, 3 April. l?rit een aantal be richten blijkt dat de watersnood, vooral in West-Pruisen, gedurende de Paaschdagen nog grooter omvang heeft gekregen, terwijl daarentegen in liet Elbe-gebied de was tot staan gekomen schijnt, en van de Main en den Boven-Rijn wel ernstige, maar toch geene met dadelijk gevaar dreigende berichten ont vangen zijn. De overstroomingen strekken zich in het Elbe-gebied over ongeveer 10, in het Warthe-gehied over 12, in het Weichsel-gebied over ruim 14, d. i dus te zamen over meer dan 30 vierkante mijlen uit, voor het meerendeel dichtbevolkte en rijke streken met omstreeks 300 steden en dorpen. In het stadje Schneidemühl staan ongeveer 300 huizen onder water, waarvan reeds meer dan 20 ingestort zijn, terwijl tweeduizend personen zich slechts in allerijl hebben kunnen redden, met verlies van goed en have. 1 In de stad Posen zijn ongeveer 8000 men- schen, juist van de armste bevolking, zonder dakin het stadje Christburg zijn 35 huizen ingestort en 300 mensehen van dak beroofd. Dit zijn slechts enkele bijzonderheden voor de hand medegedeeld uit de kolommenlange berichten in de bladen. Het meest geteisterd schijnt wel de stad Elbing, die midden in eene vallei gelegen, van alle kanten door water omringd en van alle gemeenschap afgesneden is. Ook voor Mariënburg wordt nog grooter gevaar ge ducht, daar de laatste Nogat-dijk dreigt te bezwijkendag en nacht is de bevolking, door militairen bijgestaan, aan het werk om dezen dijk te versterken; mocht bij bezwijken, dan zou de ramp onafzienbaar zijn. Want niet alleen zou alsdan de geheel stad Mariën burg bt-dreigd zijn, maar ook de tot dusver nog beveiligde mijlenlange, bloeiende streek van den zoogenaamden Grossen Werder met hare talrijke plaatsjes, want door de dijk breuken is tot dusver nog slechts dc zooge naamde Kleine Werder, d. i. de kleinere vlakte aan den rechter-oever, overstroomd, terwijl thans de gehëele vlakte tusschen Nogat en Weichsel over eene uitgestrektheid van uren gaans bedreigd wordt. In Oost- en West Pruisen is naar alle richtingen liet spoorwegverkeer gestremd tengevolge van de vernieling van de spoor- wegdijkén op vele plaatsen met Danzig en Königsberg is er nog slechts ééne spoor wegverbinding over een zeer grooten omweg! Het behoeft nauwelijks gezegd te worden dat daar overal groote nood heerscht, en men zich ook voor later bezorgd maakt over epidemieën en andere droevige gevolgen. In de pers, ook in de liberale, wordt slechts als ter loops gespi oken van liet bui tensluiten der socialistische veroordeelden van de amnestie. De vrij-conservatieve Post meldt uit Londen dat de Duitsche socia listen aldaar op eene algemeene amnestie stellig gerekend hadd> ,izoodat hun de te rugkeer naar Duitschland mogelijk geweest zou zijn waar dan terstond door middel van de teruggekeerden eene ijverige propaganda georganiseerd had kunnen worden. Daaren tegen schrijft de liberale Vossische Zeituug: Van de zijde der sociaal-democratische partij was wegens de uitsluiting barer partij ge noo- ten geenerlei klacht te wachten, nadat reeds vooraf gemeld was, dat het centrale comité het verlies van liet lidmaatschap der partij had aangezegd aan iederdie 's konings ge nade, mocht willen gebruik maken. Het Fransche ministerie met Floquet, Freycinet en Goblet aan het hoofd, wordt hier vrij ongunstig beoordeeld. Ondergeteftkenden zijn voornemensom ge durende de ZOMERMAANDEN, des Zon dags, onderwijs te geven in het Belanghebbenden kunnen zich vervoegen voor a. s. Zondag bij Th. A. VAN DELF T en H. C. M EULKEN S. zal voor de DIACONIE der Hervormde gemeente van Waalwijkop 's avonds 6 ure, in de Looiersbeurs aldaar, lo. Hooi- of Weiland te Be&oijen op de Waarden, groot 2,45 hectaren. 2o. Idem aldaar, groot 1,82 20 heet. 3o. Idem te Waalwijk groot 1,58,80 hectaren. Een HOOGE KAR, een HANDWAGEN, een KRUIWAGEN, een VOEDERBAK op wielen, eenige TONNEN en VOEDER- KUIPEN, diverse MELKEMMERS, eene solide KOOKKACHELtwee ijzeren LE DIKANTEN. Te bevragen b:j M. C. van dar KOLK, te WAALWIJK. N.B. Alles bevindt zich in goeden staat TE KOOP voor flOO eene PIANINO, in goeden staat van onderhoud. Te bevragen met franco brievenmotto Pianino, hulppostkantoor Drunen, is uw ZUIGELING of KINDJE ziekelijk, zoekt toch eerst en vooral de oorzaak in het voedselvraag een geneeskundige naar het Okhuysen's kindermeel, alle kennen de analyse; de bekwame en ervaren artsen, ook die van de kinderziekenhuizen bevelen het met warmte aan; dc //Geneeskundige courant" 27 Nov. 11. zegt om.: „De analyse b-wijst groote voedingswaarde en het ze«^r licht ver teerbare. kost 25 et. per pak van 5 ons en 13 ct. per half pak. Alleen verkrijgbaar voor Waalwijk en om streken bij W.'j. VAN KOLLENBURG, Stationsstraat Waalwijk. Te bevragen bij L. VAN DER KOLK te Waalwijk. TE MET DE GOUD 2N BEKROOND TE LOOIT UITSLUITEND en heeft voorradig circa 5 pd, tegen billijke prijzen. HANDEL IN TE WAALWIJK, heeft de eer te berichten, dat zij bij hare speciale inrichting voor geborduurde in diverse bloemwerken en dessins, ook thans is ingericht tot het fabriceeren van alle soorten zuiver gebreide welke naar maat worden vervaardigd, zooals: Kinderkleeding als gekleede—huis— en onderjapon— netjes manteltjes jongenspakjes en verder alle kinderkleeding. Voorts ^-—^Men gelieve deze niet te verwarren met de ZOOGEN AAM DE gebreide of' geweefde GOEDEREN. De bij boven genoemde firma gekochte goederen worden onzichtbaar versteld. Prijzen billijk. te WAALWIJK, zal den 13 April 1888, te Waspikten huize van P. F. Gijsman, en den 14 April 1888, te Capelle, ten huize van M. Boezer, telkens des voormiddags ten 10 ure, ten overstaan van den uotaris te CAPELLE, Nadere inlichtingen te beko nen ten kan tore van gemelden ontvanger, alwaar boekjes tegen betaling van tien cent verkrijgbaar zijn.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3