Nummer 29. Zondag 8 April 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Italië. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het li «*33=8-=: Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo /eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Floquet's regeeringsprogramma zal niet ie dereen voldoen, maar dit heeft de nieuwe minister-president dan ook niet kunnen ver wachten van zijn programma, dat een zuiver radicalen geest ademt. Sedert 1882 was Floquet lid der kamer, waar hij steeds een belangrijke rol heeft ge speeld en als president werd gekozen na Brisson. De tegenwoordige minister van oorlog De Freycinet was reeds driemaal minister president en viermaal minister van buiten landsche zaken. Goblet was eens minister president en tweemaal minister. De minister van marine Krantz is vice-admiraal sedert 1877. Het zal Floquet moeielijk vallen met zijn programma een vaste republikeinsche meer derheid samen te scharrelen, hoewel het, wat betreft democratische hervormingen en grond wetsherziening vol achterdeurtjes is, die al naar omstandigheden een langer of korter uitstel aangaande de uitvoering der beloften toelatenhet program lijdt niet aan juiste beschrijving, elasticiteit is er genoeg in te vinden. De opportunisten zijn het nieuwe ministerie weinig gezind en daar steeds op portunisten met radicalen en monarchisten samengaan, hangt het nu van monarchisten en opportunisten af om dit radicaal minis terie te steunen of af te vallen, welk laatste voor de nieuwe ministers gelijkstaat met hun val. Algemeen wordt niet veel vertrouwen gesteld in den levensduur van het ministerie en alleen de liberale bladen zijn eenstem mig in goedkeuring over het programma van het kabinet. -Het Journal des Débats trekt van leer tegen het kabinet het zegt onder anderen dat de radicale politiek er vertegenwoordigd wordt door zes ministers rakelt het ver leden op van Floquet en herinnert aan twee programma's, die deze, het een in 1881, het andere in 1885, heefc openbaar gemaakt. Op dat van 1881 komt voorherziening der constitutie opzegging van het concordaat en afschaffing der begrooting van eeredienst verkiezing der rechterlijke ambtenaren door een bijzonder kiescollegeschorsing van de onafzetbaarheid der rechterlijke macht. Het programma van 1885 houdt o. a. in ophef fing van den senaatherstel van de centrale mairie te Parijs. Freycinet is de man, zegt de Débats, die vooral in het kabinat de denkbeelden van desorganisatie vertegenwoordigt. Is het noodig te herinneren, dat hij de ontwerper was van het plan betreffende de uitvoering van open bare werken, dat 's lands financiën zoozeer in de war heeft gestuurd; dat hij het is die Egypte voor Frankrijk losgelaten heeft Se dert is hij de candidaat der radicalen voor het presidentschap der republiek geweest. Floquet heeft hem thans de taak opgedragen om het leger te desorganiseeren. Er waren drie candidaten voor het pre sidentschap der kamer, de heeren Brisson, Clémenceau en Méline. Andrieux had zich ter wille van Clémenceau teruggetrokken. De eind stemming is anders uitgevallen dan men ver wacht had. Brisson hebben de republikeinen losgelaten en hunne stemmen hebben zij uit gebracht op Méline, zoodat deze evenveel stemmen als Clémenceau verkreeg, namelijk 168. Daar Méline de oudste van beiden is, werd hij als gekozen beschouwd. Brisson heeft slechts 63 stemmen bekomen. Méline nam den voorzitterszetel in bezit met een rede, welke zeer werd toegejuicht. Van alle kanten gingen daarna stemmen op om de zitting te verdagen, de een wilde eerst 15 Mei terugkomen, terwijl de andere zich ver klaarde voor eene verdaging der fitting tot 19. dezer. Dit laatste voorstel werd aange nomen. Het nieuw gekozen lid van Mar seille, Felix Pyat, heeft bij deze gelegenheid zijn maiden-speech gehouden, hij vond het schande dat de volksvertegenwoordigers va- cantie vroegen. Bovendien loopen de leden gevaar den 15 Mei de poorten van het par lementsgebouw gesloten te vinden. (Teekenen van afkeuring.) „Gij werkt tegen 25 francs per dag, gij neemt alle heiligen dagen in acht en gij zijt vrijdenkers," voegde hij er bij. „Gij kunt uitrusten, maar geen werk, geen salaris. In naam van de belangen der schatkist, in naam van het volk, dat altijd werkt, zal ik tegen elk amendement stemmen," aldus ein digde hij. Zijn stem heeft blijkbaar niet veel invloed gehad. Boulanger heeft weinig kans in het Noorder-departement tot kamerlid gekozen te worden. Basly heeft zich tegen hem verklaard en deze zal de kiezers persoonlijk gaan aan sporen niet op Boulanger te stemmen. Donderdagavond werd generaal Bou langer in een rijtuig gezeten door het volk herkend en luide toegejuicht, van alle zijden stroomde het straatpubliek te zaam, waarop Boulanger, om een volksoploop te voorkomen, den koetsier bevel gaf harder te rijden daardoor kwam op de Chaussée d'Antin eene botsing met eene omnibus, waarbij het rijtuig van Boulanger brak. Boulanger vervolgde zijn weg ongedeerd in een huurrijtuig. Het geruchtdat Donderdag op de beurs liep, als zou een nieuw incident op de grenzen hebben plaats gehad, is niet beves tigd. De minister van buitenlandsche zaken vroeg per telegraaf aan alle grensprefecten inlichting, doch geen enkele gaf een veront rustend rapport. De werklieden te Salamanca hebben Maan dag een groote manifestatie gehouden, een optocht door de stad ging vooraf met een groote banier, waarop de woorden „brood en werk Een delegatie heeft zich naar den gouver neur der provincie begeven, die beloofd heeft de regeering te verzoeken openbare werken te laten ondernemen, ten einde aan de ar beidende klasse werk te verschaffen. Ook de burgemeester was bereid de zaak in den gemeenteraad ter sprake te brengen. In de provincie Jean hebben de zware regens en de storm groote verwoestingen aan gericht. De graan- en olijvenoogst is gedeel telijk verloren. De rivieren treden buiten hare oevers. Men meldt uit Tanger dat het geschil tusschen de Vereenigde Staten en Marokko heviger is geworden. De sultan heeft op het hem gezonden ultimatum een onbeleefd ant woord gegeven en geen enkel verlangen van het kabinet van Washington ingewilligd. De zaakgelastigde van de Vereenigde Staten heeft zijne landgenooten gewaarschuwd zich gereed te houden om scheep te gaan. Omtrent de viering van prins Bismarck's 73en verjaardag op 1 dezer wordt thans nader het volgende medegedeeld. Hij heeft dien dag ontvangen ruim 7On felicitatie-telegrammen en ongeveer 1200 brievengedichten en adressen van hulde Onder de telegrafische gelukwenschen waren er van de keizerin-weduwe, van verscheidene Duitsche vorsten, van den koning van Italië, den sultan en vele andere vreemde souve- reinen alsook van den prins van Wales, de kroonprinses van Zweden en andere prin sen en prinsessen benevens voorname staats mannen en hoogwaardigheidsbekleeders in het bu;tenland. Talrijk waren ook de inge zonden kransen bouquetten alsmede voor werpen van bloemen vervaardigd, zoodat te gen den middag de salons in zijn paleis wa ren herschapen in wintertuinen, waarbij alles in smaak en kleurenpracht wedijverde. Tot de eerste bezoekers reeds in den voor middag behoorden de kroonprins de groot hertog van Baden de erfprins en erfprinses van Saksen-Meiningende prinsen George en Alexander. Tevens kwam de opper- grootmeester van het huis des keizers met een keizerlijk adjudant de gelukwenschen van den keizer en de keizerin aanbieden. Later volgden de ministers en staatssecretarissen de hoofden van rijks- en staatsautoriteiten, verscheidene generaals, ambassadeurs en ge zanten de geheimraden der departementen van buitenlandsche zaken en koophandel, de vertegenwoordigers van wetenschappelijke in stellingen financieele kringenenz. enz. Tegen 6 ure werden twee militaire depu- tatiën bij hem binnengeleid, die hem wegens de gelijktijdige viering van zijn vijftigjarig militair jubilé kwamen gelukwenschen. De eene bestaande uit tien officieren der land weerbataljons Burg en Stendal, onder aan voering hunner districtscommandanten, bood hem een zilveren eereschild met vergulde figuren aan. Dit kunstwerk, 7 decimeters in middellijn en ter zwaarte van 36 pond, ver toont in haut-relatief Bismarck's familiewapen tusschen de zinnebeelden van recht, waarheid voorzichtigheid deugd en kracht. De mid denvelden tusschen deze figuren bevatten de namen der veldslagen, waaraan het regiment heeft deelgenomen. De andere députatie bestaande uit den commandant met zes of ficieren van het Maagdenburger regiment kurassiersbood hem een zilveren beker ten geschenke aan. Gelijk men weet, is prins Bis marck chef van het eerstgenoemd regiment en draagt hij de uniform van het laatstge noemde. Na deze receptie gaf de jubilaris een feest diner waaraan werd deelgenomen door den kroonprins de beide députatiën en de leden der familie Bismarck. Blijkens de verdere berichten zijn er te Keulen Esslingen Bremerhaven Nordhau- en in nog verscheidene andere steden bij die gelegenheid feestelijke bijeenkomsten ge houden. In de verschillende Donderdagavond ver schenen bladenwordt het gerucht behan deld volgens hetwelk Bismarck van plan zou wezen zijn ontslag te nemen. De liberale Börsenkourrier geeft de mogelijkheid toe dat er wrijving is onts aan tusschen Bismarck en andere hooggeplaatste personenmaar gelooft niet dat Bismarck zal aftreden, omdat zijne vaderlandsliefde hem beletten zal wegens persoonlijke moeilijkheden van ondergeschik ten aard zich terug te trekken. Het regeerings programma van keizer Frederik stemt immers, wat de hoofdzaken betreftmet Bismarck's inzichten overeen. De Vossische Zeitung zegt, dat er tegenwoordig veel mollenwerk wordt verricht, waarmede zij daarop zinspeelt, dat verscheidene bladen voortdurend de verhou ding van Bismarck tot keizerin Victoria als ongunstig voorstellen. Het Berliner Tagebatt is van oordeel dat Bismarck wellicht het voornemen heeftnog tijdens zijn leven zich terug te trekken om toe te zien hoe Duitsch land zich houdt zonder zijne leiding, opdat hij, zoodra de wagen uit het spoor mocht gaan, weder als de redder kunne optreden. Daar entegen vestigt de National-Zeitung de aan dacht op den toostdoor den kroonprins naar aanleiding van Bismarck's verjaardag uitgebrachtwaarbij hij sprak van den „groo- ten kanselier die Duitschlands vaandeldrager is en wien thans nu keizer Wilhelm dood, en keizer Frederik ziek isalle Duitschers volgen moeten." Het blad vermoedt dat deze toespraak met volkomen goedkeuring van den keizer gehouden is. Donderdag namiddag heeft Bismarck een uitvoerig onderhoud met den keizer gehad nadat deze Woensdag den kroonprins bij zich had ontvangen. In politieke kringen wordt de waarschijnlijkheid dat Bismarck zal aftre den betwijfeldmaar de mogelijkheid van het bestaan van wrijvingen toegegeven. Op de meest stellige wijze wordt ver zekerd dat in het plan van een huwelijk tus schen prinses Victoriade dochter des kei zers en prins Alexander den gewezen vorst van Bulgarijede eigenlijke aanleiding is gelegen van de geruchten over het ontslag van Bismarck. Deze laatste heeft dat huwe lijksplan reeds vroeger om redenen van po- litieken aard bestredenvoornamelijk met het oog op het Russische hof, terwijl kei zerin Victoria het plan voortdurend blijft voorstaan. Ook het bezoekdat de ko ningin van Engeland binnenkort aan Berlijn zal brengen zou met het huwelijksplan in verband staan. De volgende aangrijpende mededeelingen zijn ontleend aan een bijzonderen brief van een officier der genie die in het overstroomde gebied tusschen Marienberg en Elbing het werk der redding geleid heeftZondag scheurde een groote dam van de Nogat een 300 meter breeden ijsstroom los met vree- selijke ijsschotsen, die al verder nederzak- kende, molens en huizen nederhaalden in plaatsen, wier bewoners op de daken gevlucht waren. Zoo hoog stond het water, dat wij met onze pontons boven de telegraafpalen op den spoorweg voeren. Wij vonden schrik barende toestanden. Eene vrouw schreeuw de boven op den schoorsteen om hulp voor haar kind. Het water drong al verder. Wij scheurden een gat in een deken en vonden er het kind nog levend. Te Fischau zagen wij eene vrouw dood liggen in het bed, dat in het water dreef. Wij redden aldaar nog 16 familien en 27 kinderen. Over eene on afzienbare zee verder dobberende, zagen wij hoe in het dorp Sommerau bleeke gestalten met de noodvlag wenkten. Wij kampten ge ducht tegen ijsschotsen, die tegen de zwakke pontons druktenwij geraakten er steeds dieper inde stroom sleepte onzen ponton voort en in tien minuten stond ik van alle kanten door het ijs omringd. IJsschotsen zoover als de horizont reikteWij waren elf uren beklemd in de schotsen en stonden met naakte voeten balanceerende op een vloer van ijs. Ten laatste waren wij allen zoo uitgeput, dat wij ons op den honger dood voorbereidden. Het was avond ge worden, en nog eenmaal wilde ik eene po ging tot redding doen. Wij namen ieder eene plank, lieten de pontons en al achterwege en lieten ons plat op de planken voortschui- ven over de hooge ijsschotsen. Na verloop van twee uren kwamen wij in het vrije wa ter. Wij riepen herhaaldelijk om hulp en eindelijk waren wij gered. Thans verblijven wij bij lieden, die met hun gered vee op de bovenste verdieping huizen. De regeering zal ten spoedigste credieten tot ondersteuning van de ongelukkigen bij het parlement indienen. Dr. Kayssler, hoofdredacteur van de vrij-conservatieve Post, heeft eene aanklacht ingediend tegen den vrijheer von Hammer- stein, hoofdredacteur van de Kreuzzeitung, wegens beleediging, daar deze de Post be schuldigd heeft van „felonie en lagen laster." Deze zaak wekt groot opzien, omdat zij een gevolg is van de veel besprokene bijeen komst, waarin de kroonprins zich ten gunste van de inwendige zending van Stöcker uitliet, In dépêches uit Massowah wordt de te rugtocht der AbySsiniërs naar Ghinda be vestigd. Generaal San Marzano gelooft dat de Ne gus de onderhandelingen heeft afgebroken, uit vrees dat hij zijn aanzien zal verliezen, indien hij den vrede koopt door afstand van grondgebied. De Abyssiniërs waren wegens gebrek aan levensmiddelen genoodzaakt tot den terug tocht, Vrijdag der vorige week heeft er op den St. Gothardspoorweg tusschen Ambrien

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1