Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. UITVOERINGEN. Rodi Fiesso een sneeuwval plaatsgehad. De massa sneeuw, ter lengte van 200 meters, kwam van den hoogsten top van den Monte Tremorgio, die 2640 meters boven het zee vlak ligt, en is langs eene valhoogte van ongeveer 1700 meters met zulk een geweld nedergekomen, dat zij al het geboomte langs de helling van den berg heeft gesloopt, ter wijl de luchtzuiging, die zij teweegbracht, zoo sterk was, dat van een ter zijde gele gen steenen huis, hetwelk door de lawine niet werd aangeroerd, het dak is medege- sleept en een wachthuisje omvergeblazen en een eind weggesleurd. De directie van den spoorweg heeft ge toond, dat zij flink is toegerust om zulke ongelegenheden te boven te komen. Het goederenvervoer heeft geen tweemaal 24 uren behoeven stil te staan, terwijl de postdienst en het vervoer van passagiers slechts eene betrekkelijk korte vertraging heeft ondervon den. Ten spoedigste werd met ongeveer 600 man de opruiming begonnen. De sneeuw werd losgewoeld, op bespannen wagens weg gebracht en in de Tessin geworpen, terwijl er tevens over de lawine een weg werd ge baand, waarover de passagiers, de bagage en de postpakketten konden worden vervoerd. Op éénen dag werden op deze wijze 300 reizigers en 800 stuks bagage er overheen gebracht naar een hulptrein, die aan den anderen kant van den sneeuwhoop gereed stond. Een ooggetuige, die zulk een trans port heeft gezien, schrijftHet was eene echt bonte karavaan van mannen, vrouwen en kinderen van verschillenden landaard kisten en koffers waren op sleeden geladen terwijl een korps beambten zorgde dat alles gned terecht kwam. Ook de telegraafdienst was spoedig her steld. De telegraafpalen waren in de Tes sin nedergeslingerd en de draden hier en daar tot een verwarden klomp ineengefrom meld. Onmiddelijk werden er nu paaltjes in de sneeuw gezet, hier en daar kleine mede- gesleurde boomstammen of takken uit de sneeuw opgehaald en overeind geplaatst en daarover draden gelegd, terwijl er haastig op een werkwagen een tijdelijk telegraafbureau werd opgericht. Het werk in de sneeuw was niet gemak kelijk want hoe dieper men kwam, zooveel te vaster zat de klomp in elkaar. Tenge volge der hevige drukking geleek het inwen dige op harden steen, zoodat er zeer stevige manschappen werden vereischt om met de spaden er doorheen ie komen. Maar het ging met volle kracht en lust, tot alles was weggeruimd. Zoodoende kon Zondag och- ochtend de eerste locomotief weder over het spoor en te 11 ure stoomde er weder een goederentrein, alsof er niets gebeurd ware. Gelukkig heeft niemand eenig letsel be komen. Op de plek alwaar de lawine naar beneden kwam, stond eene locomotief met een waggon. Beide zijn echter behouden gebleven, doordien de lawine zich in twee nrmen verdeelde en wel een zóó, dat de lo comotief tusschen de beide sneeuwklompen ingesloten raakte, waarna de machinist met het overige personeel over de sneeuwmassa is heengeklauterd. De toestand der spoorwegmaatschappijen wordt onhoudbaar. Men heeft het bestaan van een samenzwering ontdekt onder de be ambten van alle spoorweglijnenwaarvan Chicago het centrum is. Het doel der ver bondenen is het verkeer op den Chicago- Burlington-Quincy spoorweg te beletten. Ver scheidene gewelddadige handelingen worden medegedeeld. Twaalf Fransche en vijf Belgische emi granten die te New-York zonder middel van bestaan zijn aangekomenworden naar hun land terugezonden. Zondag had te Talaya in Mexico een ontzettend ongeval plaats. Een stierenge vecht werd door een groote menigte in een houten circus bijgewoondook de staatsge vangenen vergezeld van de bewaarders woonden de voorstelling bij. Een der ge vangenen heeft met een lucifer het houtwerk aangestoken. Een ontzettende paniek ontstond op het geroep van brand." Vrouwen kinderen en gevangenen stortten zich in de Arena, waar een woedende stier op de menigte inrende en 10 personen dooddezoomede 68, waar onder vele doodelijk, verwondde. Nog onge veer 150 menschen werden doQdgedrukt; alle gevangenen zijn ontsnapt. WAALWIJK. ZONDAG 8 dezer des middags 12 ure op de bovenzaal van den heer A. N. van Rieldoor de harmonie „l'Esperance". 1. Général Boulanger. Marche Militaire par Briffaux 2. Potpourri sur des motifs d'opéras. Verdi. 3. Jagerslust Galop. Tack. BEZOOIEN. 2de Winteruitvoering door de zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel", op Dinsdag 10 April 1888 in de zaal van den heer Ant. van der Zakenaanvang des avonds ten 7 ure. WAALWIJK, 7 April 1888. De vereeniging „dePostduif" alhier, heeft van Z.E. den minister van oorlog een vlei end schrijven ontvangen, waarin zijne belang stelling wordt te kennen gegeven, door het vragen van eene opgaat van het getal bereisde postduiven, welke in geval van mobilisatie te zijner beschikking kunnen worden gesteld. Te gelijkertijd werd toezegging gedaan van diploma's of medailles voor de dit jaar te houden eind wedvluchten. Bij het gisterenavond door de leden der sociëteit „de Gezelligheid" gehouden biljart concours zijn de prijzen behaald als volgt: le serie. Kampprijs. 19 medespelers. Prijs G. Goossens. 2e serie. Het hoogst aantal punten in 10 stooten. le prijs C. Goossens 19 punten. 2e C. H. de Greeff 18 punten. 3e serie. Aanmoedigingsprijs, tusschen de 3 spelers, die in de 2e serie de minste punten behaal den Prijs J. Dorrenboom. 4e serie. Bestuursprijs en een van een onbekenden gever le prijs: H. Witlox. 2e G. van Oudenhoven. Dezer dagen is het volgende adres verzonden XAan Zijne Excellentie den heer minister van waterstaat, handel en nijverheid, Geven met den meest verschuldigden eer bied te kennen de gemeentebesturen van Baardwijk, Waalwijk, Besoijen, Capelle, Was pik, Sprang, Drunen Nieuwkuik en Vlijmen en de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk dat naar luid der berichten, in de naaste toekomst de spoorweglijn Zwaluwe's Her togenbosch hare voltooiing nadert dat van die lijn het gedeelte Waalwijk— Vlijmen gereed is voor exploitatie; dat de belangen van handel en nijverheid der Langstraat zeer gebaat zouden zijn met de voltooiing der lijn en de exploitatie van het gedeelte WaalwijkVlijmen, vooral bij een waterstand zooals hier in den laatsten tijd voorkwam, zoodanig, dat het verkeer per as van Vlijmen, Nieuwkuik, Drunen, Heusden en het land van Altena naar Waalwijk ge heel opgehouden had dat de gemeente Baardwijk bij eene even- tueele opening van bovengenoemd vak wegens den verren afstand van de stations Waalwijk en Drunen zeer gebaat zou zijn met eene halte of een abriwaar gelegenheid zou be staan voor in- en uitstappen aan de treinen; dat bij eene te verwachten opening van het baanvak WaalwijkVlijmen, nu nog de ge schikte tijd en gelegenheid voorhanden zijn om zulk eene halte of abri vóór dien tijd gereed te maken dat de gemeente Baardwijkbehoudens hoogere goedkeuring, gratis den grond, om er op bouwen, op een geschikt terrein, gren zende aan de lijn, naast de Akkersteeg (een klinkerweg in het centrum naar de kom der gemeente) ter beschikking stelt; dat adressanten gaarne de meening onder schrijven van Jonkhr. Mr. J. B. Verheijen die in de eerste kamer, zitting van 21 Ja nuari jl. (Handelingen vel 63 bl. 232) heeft gezegd: „De stations toch indezen wegge- „bouwd liggen aan de uiterste grens de ge beenten Waalwijk en Drunen, zoodat het te „vreezen is, dat van de lijn minder gebruik „zal worden gemaakt dan wenschelijk is „eene kleine halte te Baardwijk zou aan het „rendement zeer ten goede komen." Redenen waarom adressanten met beleef den eerbied, doch met aandrang, uwe excel lentie verzoekenhet daarheen te willen leiden le dat het baanvak Waalwijk—Vlijmen zoo spoedig mogelijk geëxploiteerd worde en 2e dat te Baardwijk aan de spoorlijn Zwaluwe's Hertogenbosch eene halte of een abri gebouwd worde. Het welkdoende enz. Het gemeente bestuur van Baard wijk, enz., enz. Baardwijk, den 31 Maart 1888. Aan de openbare school te Haren is dezer dagen als onderwijzer in functie ge treden de heer C. van de Wiel, te Drunen tot October 11., kweekeling bij de rijksnor maallessen alhier. De leden der Nederlandsche commissie voor de Parijsche tentoonstelling van 1889 hebben dus wordt door Reuter gemeld een bezoek aan het terrein gebracht en kennis genomen van de gelegenheid en plaats ruimte voor Nederland en de koloniën. Naar men ons mededeelt zou het kamer lid de heer A. E. baron Mackay zich naar Z.M. den koning hebben begeven, ten einde mededeeling te doen van den uitslag der hem gegeven opdracht tot samenstelling van een ministerie. De Staats-Courant van gisteren (no. 82) bevat een verslag, uitgebracht aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid docr de commissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 18 September 1886, om te beraadslagen over de middelen, welke van ov rheidswege kunnen worden genomen, tot verbetering van den toestand van het landbouwkrediet. Bij het verslag is een nota gevoegd van de heeren F. S. Van Nierop, J. Lindhorst Homan, G. J. Dommer van Poldersveldt K. A. Godin de Beaufort, A. Van Dedem en F. H. H. Borret, die zich niet kunnen ver eenigen met het gevoelen betreffende de land bouw- privilegie of landbouw-pandin het verslag der landbouwcommissie ontwikkeld. De landbouwcommissie zelve komt tot het volgende resultaat lo. dat wijziging der fiscale wetgeving, al leen om daardoor den verkoop van onroerend goed met het recht van weder-inkoop gemak kelijk te maken, niet door het belang van den landbouw geboden wordt 2o. dat de invoering van een conventio neel privilegie voor den geldschieter op het roerend goed van den geldopnemer landbou wer, of wel van een pand verband in dien zin, dat het pand blijft in handen van den schul denaar, in het belang van den landbouw aanbeveling verdient en dat daarbij aan den geldschieter een droit de suite van 40 dagen zal moeten worden verleend 3o. dat een bijzondere regeling van het veeverhuurcontract (Cheptel) niet noodig is; 4o. dat in art. 4 van het wetboek van koophandel de woorden „alleen ten opzichte van kooplieden" behooren te vervallen 5o. dat bij art. 7 van het nieuwe bank- octrooi uitdrukkelijk dient te worden bepaald, dat de operatien van de Ned. Bank ook zullen omvatten het disconteeren van orderbriefjes van landbouwers, niet langer loopende dan zes maanden 6o. dat het wenschelijk is, dat de ingelegde gelden van de rijkspostspaarbank ook belegd kunnen worden in rentegevende hypothecaire schuldvorderingen. Bij de gehouden verkiezing van een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Ommen zijn uitgebracht 2097 geldige stemmen, waar van 1264 op den heer J. Van Alphen (an tirevolutionair) te Hengeloo (Overijsel) en 833 op jhr. G. J. Van der Wijck (liberaal) zoodat eerstgenoemde gekozen is. De heer F. Rikkers, oud-lid van den gemeenteraad van Breda, heett zich, op Limburgsche manier, bij advertentie in de couranten als kamer-candi laat opgeworpen. Hij schrijft: „Nadat de groote Schaepman ons is gaan verlaten, om voor Wijk-bij-Duur- stede zitting te nemen, is er onder het volk eene machtige stem opgegaan den billijken wensch uitend, dat althans nu eens weer een volksvertegenwoordiger voor het district Breda gekozen worde, die zijne woonplaats in ons midden heeft en dien we persoonlijk kennen. Aan dien volkswensch is, helaas door de verschillende kiesvereeningen geen gehoor gegeven: allen hebben mannen ge proclameerd, die vreemd zijn aan ons district." En verder „Het is daarom, dat ik de eer heb, mij zeiven als candidaat voor de tweede kamer, voor het kiesdistrict Breda, bij de verkiezing op aanstaanden Dinsdag, den kie zers Van ons district beleefdelijk aan te be velen." Te Tilburg is gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer Kerstens van Leeuwen, met 328 van de 382 geldige stemmen. Woensdagmiddag ontstond door onbe kende oorzaak brand in de boerenhofstede van T. E. onder de gemeente Berg. Toen de bewoner den brand ontdekte, was er geen tijd meer om iets te redden. Verschillende stuks vee vonden den dood in de vlammen. Ook is de ruim 70-jarige landbouwer, ver moedelijk doordien hij nog trachtte het een en ander te redden, in de vlammen omge komen. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond Woensdag terecht Maurits Hellendag, oud 33 jaren, koopman in granen, laatstelijk woonachtig te Beek, thans te Sit- tard, beschuldigd van poging tot moord op den burgemeester van Beek. Uit de behandeling van de zaak is geble ken dat bij den beklaagde herhaaldelijk brieven waren bezorgd, welke bedreigingen bevatten, en dat voorts, volgens verklaring van den beklaagde en diens dienstmeid, aan de woning van den eersten baldadigheden werden gepleegd. Beschuldigde had hiervan aan de justitie en politie en ook aan den bur gemeester kennis gegeven, welke laatste be loofde zich persoonlijk van die rustversto ringen te komen overtuigen. Toen nu in den nacht van 3 op 4 Januari 11. de burgemeester en de veldwachter in de nabijheid van be- klaagdes woning tusschen 12 en 2 uur de Avacht hielden, gebeurde het, dat Hellendag, voetstappen hoorende en meenende, dat het die van rustverstoorders waren, met een re volver gewapend en gevolgd door zijn vader, broeder en een waker naar buiten liep en een of meer schoten op den burgemeester, dien hij niet kende, loste, waardoor deze in de zijde werd verwond. De beklaagde, zijne vergissing bemerkende, gaf zijn leedwezen te kennen en beloofde alles te zullen goedmaken. De burgemeester, de hoofdgetuige in deze zaak, gelooft ook niet, dat beklaagde, die zeer bijziende is, hem herkend heeft, maar verklaart, dat het pistool zoodanig was ge richt, dat er gevaar voor treffen bestond, wat door Hellendag wordt ontkend, die beweert alleen de bedoeling te hebben gehad, hen, die aan zijne woning de rust verstoorden, vrees aan te jagen. Het O. M., gaf toe, dat het niet in de bedoeling van den beklaagde was gelegen den burgem. te dooden, maar hij toch voor nemens was een mensch van het leven te berooven. Z. E. A. requireerde derhalve schuldigverklaring aan poging tot moord en veroordeeling van den beklaagde tot eene gevangenisstraf van 2 jaren, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming van den be klaagde. De verdediger mr. Haex kon niet begrijpen, hoe men hier van poging tot moord kon spreken, daar, waar nog niet eens zwaar lichamelijk letsel was toegebracht. Hij ontkent de bedoeling van beschuldigde om te docden, die enkel heeft gescholen om de rustverstoor ders, die hij meende voor zich te hebben, te verdrijven. Hij concludeerde derhalve tot het opleggen eener boete aan zijn cliënt ter zake van mishandeling, en wat de gevangen neming betreft, refereert hij aan de uitspraak van het hof te 's Bosch, dat die gevangenne- ming tot 2 malen toe heeft geweigerd. De rechtbank, zich in raadkamer terug trekkende, weigerde de gevangenneming en bepaalde de uitspraak op Maandag a.s. Drunen. Verleden Dinsdag is door den burgemeester en door de wethouders, in te genwoordigheid van de raadsleden, de eer ste kei gelegd op de Heusdensche baan, nabij het woonhuis van Frans de Wit. Capelle. Den tweeden paaschdag is het te Capelle zeer onrustig toegegaan. In plaats van dezen feestdag met gepasten ernst te vieren, was het, onder de schoenmakersgilde althans, niets dan ruzie zoekenvechten, vloeken, tieren, enz. Dat een geringe oorzaak soms groote ge volgen kan hebben, blijkt uit het volgende. Reeds in den namiddag begonnen de scènes, doordien eenige jongens van 10 12 jaren, hoogst waarschijnlijk daartoe door ouderen aangezet, zich vermaakten met een schoen makersknecht, die daartoe niet de minste aanleiding gaf, te plagen en te sarren. Deze, hiervan eindelijk verzadigd, bracht een der jongens een schop toe, die later op den dag minder aangename gevolgen had. Een der omstanders nl. vroeg den schoen maker rekenschap van zijne daad, waartoe de aangesprokene vermeende niet verplicht te wezen en bijgevolg weigerde. Hierbij scheen het vooreerst te zullen blijven, doch hoe later op den avond, hoe meer de ge moederen weer in opstand kwamen. De jenever had ook hier zijne verderfelijke uitwerking niet gemist. Wraak schreeuwde de vermeende beleedigde partij en zij bracht dien uitroep weldra in praktijk. Te ongeveer 10Vs uur begaf men zich in vrij grooten getale naar de woning van den schoenmaker v. O., den man die zich des middags tegen de plagerijen der straatjeugd had verzet en daar voor thans, zonder rechterlijke tusschenkomst, zou worden gestraft. Door een hevig trappen en schoppen tegen de deur en het slaan op de vensters, werden de bewoners, die reeds te bed lagen, genoodzaakt op te staan, ten einde hun huis tegen de aanvallers te be schermen. Buiten gekomen ontstond een al gemeen gevecht, waarbij sommigen een be bloed hoofd opliepen. Ook op de politie, vertegenwoordigd door den gemeente-veld wachter en 2 maréchaussées uit Waalwijk, die zich intusschen met de zaak bemoeide, scheen het gemunt te zijn, zoodat zij ten laatste ge noodzaakt werd van hare wapens gebruik te maken. Dit had wel ten gevolge dat de twist gestaakt werd, doch het rumoer bleef den ganschen nacht aanhouden. Niettegenstaande de duisternis, waardoor het soms moeielijk werd de personen van elkaar te onderschei den, moet toch naar men mij heeft mee gedeeld, tegen enkele belhamels procesverbaal zijn opgemaakt. Moge een gevoelige straf de belooning zijn voor dit nachtschandaal, opdat de lust tot dergelijke tumulten in 't vervolg voor goed worde bevredigd. WAALWIJK. Vanaf 31 Maart tot 6 April 1888. GETROUWD: Jhr. Willem Strick van Linscho- ten met Johanna Jacomina van Elden. GEBOREN Jeannette Josephina Cornelia 1). v. Bernardus Gijsbrs. Speekenbrink en Adria- na Al. A. L. van Santen. Elisabeth Ja- coba Wil hel mi na D. van Ilendrikus van Schijndel en Anna Cornelia van Bavel. Maria Johanna D. van Nicoiaas Hendra. Strikkers en Adriana van Drunen. OVERLEDENAdrianus Johannes van Delft, 4 m. Wilhelmus Josephus van Beers, 18 dagen. DRUNEN. Vanaf 1—31 Maart, GEBORENPetronella D. van Petrus van der Zande en Adriana Mulders. Petrus Jo- zephus Z. v. Theodorus van Delft en Adri ana Cornelia Pullens. Jacobus Z. van H u bertusHerm an us Engel bertus Brugman en Jacoba Helena Maria Krol. Antonie D„ v. Peter van der Sanden en Engelina Smits. Theodorus Z. van Adrianus Theodorus van Weert en Maria Pelders. Johannes Z. v. Cornelis vau Helvert en Johanna Bergmans. Franciscus Z. van Franciscus Vesters en Adriana Merkx. OVERLEDENAdrianns van Helvert ongeh. 29 j.^ - Helena van de Leur ongeh. 40 jn. Catharina van den Hoeven 14 m. Johannes de Jong echtgenoot van Johanna van Drunen 73 j. Adriana Merkx echt- genoote van Franciscus Vesters 26 jaren

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2