Oostenrijk. Italië. Rumenie. Rusland. Azië. BINNENLAND. van Battenberg tot lid van het Duitsche keizerhuis wordt verheven en daartoe bestaat veel kans. Keizer Frederik ziet in die ver bintenis zooveel gevaar niet en de czaar schijnt de zaak ook kamlpjes op te nemen, te meer omdat het een huwelijk uit genegen heid zou zijn. Engeland staat die verbinte nis zeer voormaar had buiten Bismark ge rekend die geheel de opinie in deze zaak deelt van zijn overleden vorst. De czaar heeft den kanselier geen dienst bewezen door de kalme beschouwing aangaande dat huwe lijk en zelfs wordt gezegd dat Bismarck van de geheele zaak veel te veel ophef heeft gema*kthij zocht naar een motief om zijn bedreiging van ontslag in te kleeden en ziedaar dat huwelijk een uitstekend mid del. Intusschen is de keizerindie het meest gedaan heeft om het huwelijk door te zetten, met drie dochters op reis gegaan naar Posen, om vandaar een bezoek te brengen aan het tooneel der jongste overstroomingen. Blijkbaar is dus de strijd met den rijks kanselier betreffende het veelbesproken ver lovingsplan, voorloopig opgegeven. Het is aan Von Bismarck niet mogen gelukken de kei zerin van de onuitvoerbaarheid van het plan te overtuigen maar, tegenover zijn dreigen met ontslagschijnt zij zich voorloopig bij een uitstel te hebben nedergelegd. Er kan inderdaad nog veel gebeuren voor de beide gelieven behoeven te gaan wanhopen. De Bulgaarsche quaestie kan worden opgelost de czar kan sterven of van inzichten ver anderen ja er is nog zeer veel mogelijk. Voorhands schijnt de zaak van de baan te zijn,. Volgens een particulier telegram echter van de N. R. Ct. heeft de Bismarck crisis nog niet voorgoed een einde genomen, maar is zij slechts voorloopig van de baan gescho ven naar men vermoedt tot na de aankomst der koningin vah Engelanddie binnen een dag of tien te Berlijn verwachtwordt. In de pers wordt thans meer en meer beweerd, dat het verlovingsplan niet de eenige oorzaak der crisis geweest is. De heer Von Bennigsen de leider der nationaal liberalen, is uit Han nover aangekomen en heeft eene lang durige samenkomst met Bismarck gehou» den. In het voorbijgaan zij opgemerktdat al de Berlijnsche bladen over den loop der crisis bijzonder slecht ingelicht zijn. Het buitengewone krediet, dat de Prui sische regeering tengevolge der overstroo mingen zal aanvragen moet ongeveer dertig millioen mark bedragen. Bijzondere aandacht heeft de betee- kenisvólie toespraak getrokkenmet welke keizer Frederik Maandag aan dr. Morell Mackenzie het kommandeurskruis van de Hohenzollernsche huisorde overhandigd heeft. „Toen gij de eerste maal bij mij kwaamt zeide de keizer tot zijnen arts stelde ik ten volle vertrouwen in u dewijl gij mij door mijne Duitsche geneesheeren aanbevolen waart. Sedert heb ik door eigen ervaring uwe bekwaamheden leeren hoog schatten. Het strekt mij daarom bijzonder tot genoegen u deze orde te verleenen ter dankbare erkenning uwer hooggewaardeerde diensten en ter kerinnering aan mijne troons bestijging." Omtrent de uitwerking van het water in de streken, welke door de Elbe oversroomd zijn, wordt uit Wittenberge geschreven Ver scheidene overstroomde dorpen zien er, op pervlakkig beschouwd, niet zwaar beschadigd uit, maar opent men de deuren der schijnbaar ongeschonden huizen, dan ziet men daar al de leemen tusschenmuren tot op een mans hoogte weggeslagen, terwijl aan de bovenge deelten dier muren, door de zijmuren vast gehouden nog schilderijen, klokken, enz. hangen. Het water kwam zoo snel, dat men geen tijd had iets te redden, en in de dorpen en daarbuiten drijven op het watervlak tafels, stoelen, kasten en ander huisraad rond. Uit Dantzig bericht men, dat de schade van de overstroomingen der Nogat door deskun digen op 16 millioen mark geraamd wordt. Zondag nacht zijn tusschen Emmerik en Empel (Düitschland) twee goederentreinen op elkander ingeloopen. Verscheidene wa gens zijn geheel verbrijzeld. De weg was getuimen tijd versperd. Vier personen werden gedood of gewond. In een groot gedeelte der Hongaarsche hoofdstad Pest staan nu ook de huizen tot ian de eerste verdieping onder water. Bij Szegedin zijn, door een nieuwen dijk breuk, 10,000 hectaren bouwgrond over stroomd. Uit Weenen wordt aan de Figaro ge seind, dat prins Alexander van Battenberg aan een vriend te Weenen getelegrafeerd heeft, dat hij in het laatst dezer maand naar Berlijn zal vertrekken. Donderdagden verjaardag van Prinses Victoria, zal de kei zerin het besluit betreffende het huwelijk har er dochter bekend maken. Crispi heeft den ministerraad bijeengeroe pen en er is besloten 10,000 man van Mas- sowah te laten terugkomen wegens de buiten gewone warmte, welke er heerscht. In een hoofdartikel van de R i f o r m a wordt het nieuwe fransche kabinet als bij zonder gunstig beschouwd vbor het herstel der goede verstandhouding tusschen Frank rijk en Italië. Lockroy en de andere leden van het kabinet tellen in Italië vele vrienden. Generaal Marzano heeft uit Massowah van den 9den April aan den minister van oorlog bericht, dat Rasaloula in ongenade gevallen is en door Rasagos vervangen wordt. De terugtocht van de hoofdmacht was des morgens aangevangen, de bagage van den Negus en de Abessynische aanvoerders was naar Adona verzonden. Volgens dépêches uit Bucharest langs in- directen weg hebben zich de onlusten, welke eerst bedwongen waren nadat de troepen tnsschenbeide waren gekomen, herhaald. Rus sische agenten wekken allerwege tot ontevre denheid op, hitsen de Rumeensche boeren op tegen hunne pachtheeren en zetten hen aan landverdeeling te eischen en betaling der pacht te weigeren. Het nihilisme geeft van tijd tot tijd weder teekenen van leven. Te Moskou huurde een jonge schooue vrouw in 't begin der vorige week een gemeubileerde kamer bij een win kelier. Toen zij geïnstalleerd was, kwamen eenige politiemannen om haar kamer te on derzoeken, doch de deur gesloten vindende, werd zij opengebroken. Op hetzelfde oogen- blik springt de bewoonster van de derde ver dieping op straat, zoodat zij doodelijk ge kwetst werd opgenomen. In haar koffer werden dynamiet-patronen gevonden en men ver moedt, dat de dame een aanslag op het leven van den czaar op 't oog had. Uit Odessa wordt aan de Daily News gemeld, dat 10,000 joodsche gezinnen, voor namelijk van Oostenrijksche en Rumeensche nationaliteit, eerlang uit die stad gebannen zullen worden. Een telegram uit Merv deelt mede, dat de eerste minister van den Emir van Bokhara door de inlanders vermoord is. De moorde naar is terechtgesteld men heeft hem van een toren geworpen, die een hoogte heeft van 180 voet. WAALWIJK, 11 April 1888. Door het bestuur van den Binnen- en Bui tenpolder, te Baardwijk, is dezer dagen het volgende telegram-adres verzonden aan den Min. van W. Het adres is gesteund door de polderbesturen van Drunen, Oudheusden en Elshout, Heusden, Herpt, Heesbeen, Doeve ren Genderen, Eethen, Drongelen c. a Waalwijk, Bezooien, Capelle en Waspik: Aan zijne excellentie den minister van waterstaat te 's Hage. Het bestuur van den Binnen- en Buiten polder van Baardwijk, veroorlooft zich uwe excellentie met den meesten aandrang te verzoeken, onverwijld de noodige maatregelen te nemen tot het leggen der kade of zomer- sluiting, in den Baardwijkschen overlaat. Volgens bestaande voorschriften behoort deze gereed te zijn vóór 15 April; tot heden is dit bij hoogen waterstand steeds geschied. Deze en omliggende polders lijden onnoe melijke schade, wanneer tot dien maatregel niet onmiddellijk wordt overgegaan. Het bestuur voorn. J. Loeff, voorz. Jos. Loeff, secr. Maandag is de nieuw benoemde 2e luitenant der d. d. schutterij alhierG. van Baalna vooraf te zijn beëedigd voor het front der compagnie door den kapitein kom- mandant M. Timmermans plechtig geïnstal leerd. Daarna heeft de troep eene militaire wan deling gemaakt naar Capelle. In WaalwijkBezooien en Capelle werd de schutterij op de heen- en terugreis voor afgegaan door de harmonie l'Espérance, vroo- lijke marschen spelende. De leden van dat muziekcorps deden de reis van Bezooien Capelle en omgekeerd per spoor. Van het op onthoud te Capelle maakte l'Espérance gebruik om aan het hoofd der gemeente, den edel- achtbaren heer G. Vermeulen Wz., op zijne prachtigevilla ovaties te brengen. De bur gemeester toonde zich zeer gevoelig voor die aangename verrassing en deed daarvan op de gulste wijze blijken. Nog werd eene serenade gebracht bij den heer Taelen benoemd tot 2e luitenant der rustende schutterij. Ook hier was de ontvangst uiterst hartelijk. Bij den terugkeer in onze gemeente was de harmonie en de schutterij geëscorteerd door een groote menigte volksdie vroolijk zin gende hare ingenomenheid betoonde met dit in Waalwijk zeldzame schouwspel. Na he'c inrukken der troep is door de of ficieren aan de harmonie een muziekstuk ten geschenke aangeboden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is hier een groote hoeveelheid sneeuw geval len, zeker in dezen tijd des jaars een zeldzaam verschijnsel. Het water is thans in zooverre gevallen, dat njen vao hier per rijtuig naar 's Bosch kan reizen. De wagendienst van van Gend Loos heeft gisteren den dienst hervat. Ter openbare terechtzitting derarrond. rechtbank te 's Hertogenbosch van gisteren, had o.a. plaats de behandeling der zaak tegen een inwoner onzer gemeente, beklaagd van beleediging van den burgemeester. Het O. M., waargenomen door Mr. Speyart van Woerden, requireerde schuldig verklaring aan het ten laste gelegde feit en veroordeeling tot eene geldboete van f25, subsidiair 15 dagen hechtenis. Vanwege den beklaagde trad Mr. Rits, advocaat-procureur, aldaar, als verde diger op. Hij merkte op, dat deze beleediging was gedaan, niet direct dezen burgemeester bedoelende, en op een oogenblik van eenige opgewondenheid en ook niet in koelen bloe de, door dat hem verboden werd een biljet aan te plakken, waarbij hij belang had. Daar het in de gemeente Waalwijk niet geoorloofd is te plakken en dit zonder vergunning toch wel gebeurtvroeg verdediger dat de rechtbank dezen beklaagde onder aanne ming van verzachtende omstandigheden zou behandelen. Gisteren heeft voor den Ed. Achtb. heer rechter-commissaris in strafzaken bij de arr. rechtbank, te 'sBosch, de instructie plaats gehad, in zake de metVastenavond alhier plaats gehad hebbende mishandeling van den heer M. De daders schijnen tot heden toe nog niet met zekerheid te kunnen worden aangewezen. Bij kon. besl. zijn bij den militieraad in het 1ste militiedistrict van Noordbrabant voor de lichting van de nationale militie voor 1888, benoemd: tot plaatsv. voorz. A. G. H. van Rijckevorsellid der prov. staten van Noordbrabanten zulks ter vervanging van L. van Meerwijk, overleden; tot lid R. A. van der Ven, lid van den gemeenteraad van 's Hertogenhosch, thans plaatsv. lid, en zulks ter vervanging van mr. A. H. Sassen, die opgehouden heeft lid van den gemeenteraad van 's Hertogenbosch te zijn tot plaatsvcrv. lid J. van den Mortel, lid van den gemeen- raad van 's Hertogenbosch. PÉ De behoefte aan veevoeder wordt in de Langstraat zoo groot, dat verscheidene vee houders reeds in de noodzakelijkheid zijn gebracht tot leverantiehpoi, dat voor melk gift niet geschikt is, hun toevlucht te nemen. Het vooruitzicht op het weiseizoen blijft daarenboven door het ongunstige weder en de felle nachtvorsten zeer ongunstig. Van het scharen van het vee is derhalve nog geen sprake. Het leverantiehooi wordt daarbij eerder minder dan hooger in prijs, terwijl de boterprijzen in den laatsten tijd mede een gevoelige daling ondergingen. Ook het ver- koopen van kalfkoeien gaat, om eenige re kening te maken, niet naar wensch, daar voor Belgische rekening bijna niets afgeleverd wordt. Ook de vare of guste koeien, die voor de vetweiderij bestemd zijn en die voor drie a vier weken zoo druk gezocht werden, kun nen thans, mede een gevolg van de schaarsch te van het voeder, f20 a f25 minder ge kocht worden. St. JC Deze week is een leerlooiersknecht van hier vertrokken naar Pretoria vi& Londen Kaapstad, voor rekening van de Zuidafri- kaansche maatschappij tot bereiding van leder, gevestigd te Amsterdam. Genoemde maatschappij betaalt aan de gezellen f24 per week met vrijen overtocht en vrij wonen aan de looierijen te Pretoria, behalve nog eene gratificatie van f 3 per week, welke blijft staan tot de 3 jaren, waarvoor zij aangenomen werden, verstreken zijn. In vijf weken heeft Z. M. de koning zijn appartementen niet meer verlaten. Hij gaat in den loop van den morgen uit zijn slaapvertrek naar zijn toiletkamer en van daar naar zijn werksalon (allen met elkander in verbinding) en keert 's namiddags in zijn slaapvertrek terug; hij dineert niet meer, als tot voor een paar maanden, met de koningin en de prinses, maar gebruikt zijn maaltijden in zijn werksalon, waarbij H. M. en de prinses hem alleen gezelschap houden. Z. M. is in den laatsten tijd zwak geworden; de eetlust en spijsvertering laten te wenschen over en hij is onverschillig geworden zelfs voor zijn vroegere lievelings-gerechten en dranken, evenals hij 'trooken sedert lang heeft nagelaten. Er komt nu en dan een gevoel van moedeloosheid bij den vorstelijken grijsaard op en dat alles werkt nadeelig op zijn anders zoo krachtig gestel. Het is daarbij te bejammeren, dat de koning geen lust en opgewektheid gevoelt, misschien ook de kracht mist om naar buiten te gaan; maar er valt niet aan te denken. Nu de reis naar Amsterdam is afgesprongen is het plan om begin van Mei of reeds in het laatst dezer maand naar het Loo te ver trekken en daar den zomer door te brengen. Alle andere reisplannen zijn opgegeven, zelfs het zoo noodzakelijk bezoek aan Wildungen, waarbij Z. M. in elk geval jaarlijks veel baat voor zijn kwaal heeft gevonden. Het zou alleen mogelijk zijn dat de koningin, zoo Zr. Ms. toestand het gedoogt, eerlang een bezoek gaat brengen aan haar ouders, aan het hof van Arolsen, ook in verband met de ziekte van haar broeder, die te Bentheim door een hevigen graad van roodvonk aangetast, niet buiten levensgevaar is. N. Gron. Ct. Wie zal regeeren Het Venloosch Weekblad, (orgaan van mr. Haffmans) acht het zeer wenschelijk dat de rechterzijde thans ook de portefeuilles zal aanvaarden hoewel het blad toegeeftdat de anti-liberalen zich best kunnen veront schuldigen. Ze hebben excuses bij de vleet. En uitstekende ook Ze kunnen b. v. zeggen „Door den abnormalen toestandwaarin de liberalen met hun permanente meerder heid onze politiek brachten, zijn wijhunne bestrijdersook abnormaal geworden. Dit kon niet uitblijven. Ons eenig doel was der liberalen me rderheid te breken. Dit was een reuzenwerk en vorderde al onze'kracht. Wij konden er onmogelijk om denken wat wij doen zouden wanneer het ons gelukte de veste te veroveren. Stormloopen kunnen wij dat is gebleken maar orde stellen, dat wil zeggen regeeren is iets anders. Geen mensch kan ons kwalijk nemen wanneer wij tijd vragenom ons op de nieuwe taak, die ons wacht, voor te bereiden. Tot zoolang zullen wij het voorbeeld der liberalen volgen en Heemskerk vriendelijk verzoeken wel in onze plaats het bewind te willen voeren." De Standaard kaa ten stelligste verze keren, dat de heer Mackay, belast met de samenstelling van een kabinet, „nog in het geheel niet bij den koning geweest is". Zaterdag namiddag overleed te Breda na eene ongesteldheid van slechts 2 dagen jhr. mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, pre sident der arrondissements-rechtbankwelke betrekking door hem slechts ruim 6 maanden vervuld werd. De overledene, op zeer jeug digen leeftijd tot deze hoogst belangrijke betrekking benoemdhad den leeftijd, van 45 jaren bereikt. Men schrijft uit Almeloo van Dinsdag: Nadat Zondag en gisteren nieuwe onder handelingen tusschen de werklieden en de heeren H. en B. Scholten waren aangeknoopt, die veel kans hebben èn met goeden uitslag èn met beëindiging van de werkstaking te worden bekroond, zijn gisteren reeds eenige werklieden weder bij bovengenoemde heeren aan den arbeid gegaan, en verwacht men dat velen heden dat voorbeeld zullen volgen, en dat ook bij de heeren Gebr. Scholten weldra de arbeid zal worden hervat. In een nader bericht meldt men: De werkstakers zullen het werk hervatten op de voorwaarden, die 16 Maart zijn aan geboden, nl. de hilveering der loonsvermin dering, welke voorwaarden later herzien zullen worden. Hedenochtend zijn 50 werklieden in de fa briek aan 't voorloopig werk. Donderdag zullen allen het werk hervatten. Als een verregaand bewijs van bruta liteit om geen ander woord te bezigen kan dienendat Maandag avond op de meetingwelke het adspirant-lid voor de tweede kamer De Booy in het „Hof van Holland" hieldde dood van den president der rechthank te Breda werd genoemd „een straffe Gods" op de uitspraak der rechtbank, waarbij genoemde De B. tot 2 maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld,wegens valsch- heid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan. Waarlijkde taal van De Booy over schrijdt in den laatsten tijd alle grenzen der welvoeglijkheid en betamelijkheid (N. Br. Ct.) Woensdag j.l. ontstond er tusschen de werklieden H. en S., werkzaam in de luci fersfabriek van den heer Loijens te Breda een geschil over het doen van eenige kleine werkzaamheden hetwelk de een vermeende dat de andere moest doen. Den daarop volgenden dag daarover weer woordenwisse ling krijgende, werd S. door den meester knecht dier fabriek in het ongelijk gesteld waardoor deze zich opwond en H. eenige bedreigingen toevoegde. Toen nu's middags H. ging schaften, vertelde hij, thuisgekomen, het gebeurdeen verzocht tevens aan zijne zoonswaarvan de oudste bij de vesting artillerie diendeen thans met verlof thuis vertoefde, om hem 's avonds van de fabriek te komen afhalen, daar hij vermoeden had, dat genoemde S. de gedane bedreigingen wel eens zou kunnen uitvoeren. Beiden voldeden aan dat verzoek en wachtten hun vader aan de fabriek op. Omstreeks negen uren was deze met zijn werk gereeden keerde met zijne zoons huiswaarts, op den voet gevolgd door S. Op een paar honderd passen van de fabriek, tegenover de nieuwe bierbrouwerij van den heer Smits gekomen zijnde, vroeg de oudste zoon aan S. wat zijn vader hem wel in den weg gelegd had, om dat S. hem reeds den geheelen dag met een pak slaag bedreigd had. Zonder dat S. hierop eenig antwoord gaf, sprong deze eerst achteruit, toen vooruiten stootte hem ver volgens met een scherp voorwerp, langs het linkeroog af, zoo diep in de hersenen, dat het in het achterhoofd uitkwam. Onmiddel lijk zonk de jongeling ineen, terwijl de moor denaar ijlings de vlucht nam. Door den meesterknecht en den concierge van de naastbijzijnde bierbrouwerij werd dadelijk de meest mogelijke hulp verleend waarna men den ongelukkige op een hand wagentje naar het hospitaal vervoerde. Reeds den volgenden morgen te vijf uur was hy overleden. De verslagenenog slechts 21

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2