Nummer 31. Zondag 15 April 1888. lle Jaargang D' Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden./1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiön 17 regels f 0,60 daarbo/cu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van AlDOLï Steirer, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Floquet, minister-president, heeft tot alle prefecten een circulaire gericht, waarin hij het verzoek doet eene beslist republikeinsche politiek in acht te nemen. Het Journal officiel behelst reeds het besluit, waarbij de heer Gragnon, gewezen prefect van politie, benoemd wordt tot di recteur der algemeene veiligheid, ter vervan ging van den heer Levaillant, die, zegt het besluit, tot eene andere betrekking geroepen wordt. Deze benoeming moet het werk der radi calen zijn, die bij het ministerie in de bres zijn gesprongen voor Gragnon. Het Journal des Débats geeft in scherpe bewoordingen er zijne afkeuring over te kennen. Het blad herinnert aan de verduistering van de twee brieven, door Wilson aan la Limouzin ge schreven, en haalt de woorden aan, waar mede het hof van appèl te Parijs deze daad heeft gebrandmerkt, al liet het er op volgen, dat zij niet binnen het bereik der strafwet valt. Maar, voegt het blad er bij, het mi nisterie heeft gedacht dat een man, zoo warm aanbevolen door de radicale bladen, verdient ontzien te worden. De benoeming is eene zegepraal voor Boulanger deze kan nu zien, dat hij zelfs niet noodig heeft aan het be stuur te zijn, om personen naar zijn hart, op wie hij met reden zal kunnen rekenen, tot ambten geroepen te zien. Ook de Temps geeft zijne afkeuring te kennen over de benoeming van Gragnon, maar in minder snijdende termen. Hechtte de re geering, vraagt het blad, inderdaad dan zoo- zeer aan de welwillendheid der bladen, die met alle kracht dringen naar het plebisciet en de dictatuur In den ministerraad is gehandeld over de openbaarmaking door le Matin van de tusschen Boulanger en zijn vriend graaf Dillon in de maand Februari in geheimschrift ge wisselde dépêches. Op aanklacht der be langhebbenden is besloten een gerechtelijk onderzoek deswege te doen instellen. Het vorige ministerie en dit was in zooverre in zijn recht had kennis genomen van die dépêches. Van republikeinsche zijde heeft de can- didatuur-Boulanger in het Noorder depar tement niet veel steun te wachten. Dank zij den steun der reactionnairen acht men zijn verkiezing toch verzekerd. Het gerucht looptdat ex-generaal d'Andlau, die in de ridderorden-quaestie be trokken en op de vlucht gegaan is, naar Frankrijk zal terugkeeren in de hoop gratie te bekomen. Boulanger heeft zich laten interviewen door een vriend, en in een der avondbladen wordt in grove trekken medegedeeld hetgeen de ex-generaal omtrent zijn plannen gezegd heeft. Hij wil grondwetsherziening en kamer ontbinding. Bij de nieuwe verkiezing rekent Boulanger er op in dertig a veertig departe menten tegelijk gekozen te zullen worden. Tengevolge hiervan meent hij op het parle ment zoo een prestige te zullen uitoefenen, dat geen nieuw kabinet zal kunnen optreden zonder zijn goedkeuring. Uit drang der om standigheden zou hij de portefeuille van oorlog gerust aanvaarden, waarvan het gevolg wel eens zou kunnen zijn, dat Carnot zich terugtrok en hij dan onder toejuiching van Vrij naar het Hoogduitsch van HER MINE FRANKENSTEIN, 56 door LUCIFER. Hoofdstuk XXXI. HOE LILLY HET HUIS VAN Mrs. BRIDGE VERLAAT. De kalme en hooghartige mededeeling van mrs. World, dat zij Lilly Lark als dochter en erfgename had aangenomendeed op mrs. Bridge de uitwerking eener bom, die in het vijandelijk leger valt. Bridge stond als verstomd, en zag, gloeiend van kwaadaardigheid, afwisselend mrs. World en Lilly aan. Al hare schoone plannen van toekomstige grootheid verzonken plotseling in het niet. Zij zag zich zelve en hare kinderen op den rand der armoede, die door het vermogen dezer oude dame had kunnen afgeweerd worden. Zij was buiten zichzelve van toorn en ver bazing en met bitteren haat vervuld tegen hare jonge gouvernante. Wij weten niet wat zij misschien gedaan zoude hebben, als Brown, hare meesteres eene scène willende sparen, niet de banknoten aan mrs. Bridge had toegestoken; vervolgens nam zij haar bij de hand. drong haar zacht de deur uit, en sloot die achter haar. Deze laatste beleediging was te veel voor de teleurgestelde vrouw. Met een luiden gil vloog zij de trappen af en stormde als eene razende het salon binnen, waar haar echtgenoot zich bevond. Daar wierp zij zich op een stoel neer, sloeg krampachtig om zich heen en schreeuwde zonder ophouden voort. Mr. Bridge sprenkelde haar water in 't aan gezicht wreef hare handenboog zich over haar heen en bezwoer haar hem te zeggen wat er toch gebeui-d was. Eerst na eenigen tijd gelukte het hem haar in zoovere tot bedaren te brengen, dat hij haar stuksgewijze de mededeeling van het verschrik kelijk feit ontlokte, dat Lilly door mrs. World als dochter was aangenomen. het volk, diens plaats zou innemen, 't Is te hopen voor Frankrijk, dat de man zich te veel van de toekomst voorstelt. Het Petit Journal zegt, dat er eene groote manifestatie wordt op touw gezet, tegen den dag dat Boulanger zijn zetel zal gaan innemen. De Bonapartistische comités hebben hunne leden aangewezen, die er aan zullen deel nemen. Figaro geeft een artikel van Saint-Genest, waarin deze zich afvraagt, hoe Boulanger aan de razende populariteit komt, die wij kennen, en er vervolgens eene verklaring van geeft. Een goed deel van het artikel laten wij hier volgen. Naarmate de vaderlandsliefde vermindert, neenit het chauvinisme toe, en geen wonder, de vaderlandsliefde is de geest van opoffering, terwijl het chauvinisme het tegendeel en ais ware er de caricatuur van is. Boulanger nu is eenvoudig »de koning der chauvins." Velen, zeer velen hadden een man noodig, die hunnen gemoedstoestand vertegenwoor digde, die den militairen dienst zooveel mo gelijk in kleinachting bracht, de krijgstucht verslapte, toeliet dat de staatkunde tot het leger doordrong en tevens verkondigde, dat het weer tot kracht gekomene Frankrijk fier het oog richtte naar den kant van den Rijn, hetgeen Bismarck deed sidderen. Daarvoor was slechts noodig dat die man een fraaien kop had, op een schoon paard reed, zijn baard met zwier liet groeien, groote redevoeringen hield en fakkeloptochten liet houden. Die man moest komenhij was verwacht. Ware Boulanger er niet geweest, wij zouden Man en vrouw beraadslaagden eenige oogen- blikken met elkander en besloten eene poging te wagen om de oude vrouw te overtuigen dat Lilly eene bedriegster was. Het edele paar begaf zich naar de deur der kamer van mrs. World en klopte luide aan om binnengelaten te worden. Brown antwoordde hun door 't sleutelgat. «Mijne meesteres vraagt verschooning. Zij kan heden avond geen ontroei-ing meer ver dragen. Daarbij is zij met hare nicht bezig." «De advocaat rammelde met de deurknop, maar zij was van binnen gesloten. Hij bukte zich en ging met den mond voor het sleutel gat liggen. «Zeg aan uwe meesteres," schreeuwde hij luide, «dat het meisje eene bedriegster is en evenmin hare nicht als uwe grootmoeder. Het bedriegt haar. Hij hield bedremmeld op, toen hij hoorde hoe de vrouw daar binnen met Lilly in een andere kamer ging. «Ga toch liever naar beneden," riep Brown, thans insgelijks door 't sleutelgat," «anders haalt ge er door uw leven de dienstboden nog bij." «We doen inderdaad beter met heen te gaan," zeide de advocaat zacht tot zijne vrouw. «We zullen morgen vroeg met tante World spreken en haar overtuigen, dat zij zich door eene ge- slepene gelukzoekster liet bedotten; maar het meisje moet heden nog het huis uit." Met dit besluit keerde het paar in het salon terug maar liet de deur open staan, om te kunnen hooren als Lilly naar hare kamer wilde gaan. Uren lang wachtten zij, maar hoorden niets. De dienstboden gingen naar bed; alle uur werken in huis sloegen het middernachtuur, en Lilly kwam nog maar niet uit mrs World's kamer. De Bridges slopen naar de deur van hunne gast, maar daarachter heerschte diepe stilte. «De oude is gaan slapen," zeide mrs. Bridge na eene poos. Wellicht is het meisje zoo stil weggeslopen, dat wij haar in 't geheel niet ge hoord hebben." Zij klommen naar de derde verdieping maar vonden Lilly's kamer donker en ledig. «Zij zijn ons te listig af geweest," zeide mr. Bridge met een vloek. Het meisje zal van nacht bij de oude slapen. O, ik wenschte dat een ander hebben gekregen, die nog minder beteekende. Als de goede republikeinen hem verwijten, dat hij in den plicht der krijgstucht te kort geschoten is, dan is dat een kinderachtig verwijtwant het is juist door gemis van krijgstucht, dat hij aan het bewind is gekomen. Wat verrassend is in het avontuur dat wij beleven en belangwekkend vooral voor de historie, is dit: hoe te verklaren dat een subaltern officier van 1871, uitvoerder eener slachting onder de communards, bescherme ling van den hertog van Aumale, dien hij later zou verbannen, plotseling zoozeer de man des volks is geworden, dat honderddui zend Parijzenaars, op den dag dat hij in on genade viel, hem naar het spoorwegstation geleidden, terwijl niemand generaal Chanzy vergezeld had Welk prestige had die man dan toch op de menigte Hij gaf hun eenvoudig den stree lenden indruk, dat zij groote patriotten wa ren geworden. Hij bracht hen in den waan, dat zij schreeuwende: Leve Boulanger!* den Elzas heroverden. Hij gaf hun de aangename kitteling der gemakkelijke revanche, als hij in cafés-concerts bier met hen dronk. De goede burgers, verzot op de emoties der vaderlandsliefde zonder gevaar, waren den man diep erkentelijk, die hen deed ge- looven dat het zingen van het„En revenant de la revue" heldenmoed was. In dezelfde mate als zij de ware generaals verfoeien, die de krijgstucht, den arbeid, den moed zonder lawaai leeraren, aanbaden zij dien paardenspel-generaal, die een brevet van heldenmoed uitreikte aan ieder, die brulde aan zijne zijde. Ziedaar, in waarheid, de oorzaak van de schetterende populariteit van den generaal. de oude van nacht plotseling stierf, dan liet ik het meisje gevangen nemen als vardacht van moord. Laat ons nu ook te bed gaan, Laura, we moeten morgen vroeg op zijn. Zij begaven zich naar hunne slaapkamer maar sliepen dien nacht zeer weinig. Zij be klaagden zich over het mislukken hunner plan nen, gaven elkander daarvan wederkeerig de schuld en stonden kort na het aanbreken van den dag weder op, vol van toorn en bitterheid. Tegen zeven uur hoorden zij Lilly uit de kamer van mrs. World komen en naar hare eigene gaan. De jonge gouvernante had bij hare oude bloedverwante geslapen en wilde nu haar koffer gaan pakken om met mrs. World te vertrekken. Mr. en mrs. Bridge volgden Lilly naar hare kamer en traden zonder aankloppen binnen. Het meisje was bezig haar goedje bijeen te zoeken in hare oogen schitterde eene hoop volle uitdrukkingwelke de schoonheid van haar zacht gelaatnog daags te voren zoo treurig en hopeloos, zeer verhoogde. Reeds de liefde der oude dame was voldoende om Lil ly's eenzaam leven nieuwen glans te verlee- nen. Zij keek hare bezoekers eenigszins ver rast aan maar ontving hen zeer beleefd. «Goeden morgen mevrouw, goeden morgen, mijnheer," zeiae zij neigend. «Wilt gij plaats nemen «Slangondankbareschreeuwde mrs. Bridge op tooneelmatigen toonmaar met oprechte kwaadaardigheid. «Dit is dus het loon er voor dat ik u in mijn huis heb opgenomen toen gij ellendig en verlaten waart dat ik u aan mijne tafel liet eten en u een jaargeld gaf van 20 pd. Gij adder gij lage ziel «Ik versta u nietmevrouw Wat heb ik toch gedaan «Hoor eens aanriep mrs. Bridge met opgeheven handen. «Zij vraagt wat zij ge daan heeft." En de toon der dame ging in krijten over. «Zij heeft mijne kinderen het brood uit den mond gestooteu en mij tot eene bedelares ge maakt zij heeft ons ven-aden over ons ge logen en nu vraagt zij wat zij gedaan heeft." «Mevrouwriep Lilly met bliksemende oogen «ik heb noch u verraden noch over u gelogen." «Gij hebt aan mrs. World mijne onvoorzich tige uitdrukkingen, over haar herhaald die ik mij in vertrouwen tegenover u heb laten ont vallen." «Dan vergist gij u nogmaals mevrouw zeide Lilly streng. Nooit heb ik uwe woor den herhaald. Mrs. World beoordeelde u naar hetgeen zij met eigen ooren van u hoorde. Ik heb niets gedaan om u te schaden. Ook is 't niet mijne schuld als mijne oudtante mij op uwe kosten wil verheffen. Geloof mij mrs. Bridge ook al had mijne tante mij niet gevonden, toch zou zij nooit haar geld aan u hebben vermaakt. «Uwe tante schreeuwde de advocaat't is belachelijk Gij zijt niets anders dan eene gemeene gelukzoekster voor welker listen ik mij verplicht gevoel mijue oude tante te be hoeden. Pak vlug uwe zaken in en sluit uw koffer Laura schel eens dat de huisknecht komt. Mrs. Bridge schelde en de huisknecht ver scheen. «Draag den koffer naar buiten en haal een rijtuig beval mr. Bridge. De koffer werd gesloten de huisknecht nam hem op den schouder en verwijderde zich er mede. «En nu moet gij ook weg miss zeide de advocaat, met een boosaaraigen lach; ik mag u niet toestaan nog eenmaal de zwakhoofdige oude dame te spreken die gij misleid hebt. Ga nu bedaard naar beneden of ik roep de politie en laat u aanhouden wegens diefstal." «Mr. Bridge «Geen tegenspraak miss Neem hoed en doek en ga heen. Geen geluid om mrs. World te wekken anders gaat gij recht naar de ge vangenis. Het verschrokkene meisje werd beurtelings bleek en rood. Haar toestand was werkelijk verschrikkelijk. Den vorigen avond, terwijl mrs. World reeds sliephad Brown haar vertelddat de oude dame een hartziekte had en de dokter ver klaard had, dat elke ontroering haar gevaar lijk kon worden. De aandoening hare nicht gevonden te heb ben was reeds te veel voor haar geweesten Lilly vreesde haar nog meer te ontstellen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1