X?e heer P. R. van Heijst, onlangs op verzoek eervol ontslagen als gemeente-ont vanger, na gedurende ongeveer 65 jaren als gemeente-ambtenaar alhier te zijn werkzaam geweest, is verleden Donderdag overleden in den ouderdom van ruim 78 jaren. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Bulgarije. BINNENLAND. Burgerlijke stand. UITVOERINGEN. WAALWIJK. In elk ander land zou men nagedacht, zou men gezegd hebben „Van waar komt die man, wat heeft hij gedaan, welke diensten heeft bij bewezen, in welk opzicht heeft hij het leger georganiseerd Maar in Frankrijk waren het gezang van Paulus (den vermaar den zanger van Boulangistische liedjes :n een der caiés-concerts), het zwarte paard, de baard meer dan voldoende. Wilson verkocht ridderkruisen, Boulanger deelde heldenmoed voor een spotprijs uit. Deze week zouden te Madrid drie misda digers ter dood gebracht worden. Sedert de koningin-regentes aan de regee ring ishebben 231 ter dood veroordeelden ontheffing van de doodstraf gekregen. De koningin wenschte ook ditmaal de drie doodvonnissen niet voltrokken te zien. Zij ontbood den minister-president Sagasta en ijverde voor het toekennen eener zachtere straf. Zij verklaarde dat zijdenkende aan het lotdat dezen drie misdadigers boven het hoofd hingden ganschen nacht niet heeft kunnen slapen. Maar Sagasta ant woordde dat de door hen gepleegde misda den zoo verschrikkelijk warendat hij tot zijn leedwezen aan het verlangen der konin gin niet kon toegeven. Voor de eerste maal sedert lange jaren zouden de doodvonnissen niet op een afge sloten terrein binnen de muren der gevangenis voltrokken wordenmaar op eene plaats waar het publiek getuige kan zijn van het bloedig schouwspel. Te Portsmouth hebben ernstige wanorde lijkheden plaats gehad. Het regiment van Connaught heeft dikwijls twist met dat van Lancashire. Woensdagavond vonden op ver schillende punten der stad botsingen plaats. De winkels zijn gesloten en verscheidene rui ten zijn ingeworpen. De wanordelijkheden zijn met veel moeite tot bedaren gebracht. Vele soldaten en burgers zijn gewond. Wanneer gesproken wordt van de crisis te Berlijn vinden velen dat woord wellicht te scherp ter aanduiding van den toestand aldaar en toch is het de juiste uitdrukking er voor. Wel wordt gemeld dat Bismarck's af treden en het huwelijk in quaestie zijn uitge steld maar uitstel is geen afstel en dat de crisis geen reden van bestaan heeft is ook nog niet gemeld dus mag voor het oog de toestand zich gunstiger doen aanzienin den grond is er weinig verbetering op te merken. De rijkskanselier is nog steeds te Berlijn en Dinsdagmiddag heeft hij met de keizerin een bijeenkomst gehad van twee uurvan welker uitslag nog weinig of niets bekend is. In goed onderrichte kringen gelooft men dat niet veel is bereiktde crisis houdt nog steeds aan. Van andere zijde wordt gemeld dat er een schikking tusschen den kanselier en de keizerin zou zijn getroffen en de eerste met allen mogelijken spoed de Bulgaarsche quaestie tot een oplossing zou trachten te brengen opdat deze bij doorzetting van de huwelijksplannen der keizerin niet meer zou zijn een struikelblok voor den prins van Bat- tenberg tot een toenadering tot Rusland. Beide mededeelingen loopen nogal uiteen en daarom zullen wij het best doen maar rustig den loop der dingen af te wachten die door tusschenkomst van den groot-hertog van Baden (den zwager van den Duitschen keizer) wellicht een gunstigen keer kunnen nemen. De officieele bladen van Oostenrijk, voor namelijk die te Pest, schenen er een zeker pleizier in te hebben het vuurtje tusschen Rusland en Oostenrijk smeulende te houden, maar in de laatste dagen is hun houding veel kalmer gewordenvan de troepen bewegingen of andere Russische militaire toe bereidselen wordt weinig meer gesproken en anders blijft dat toch nog een geliefd stok paardje voor de Oostenrijksche persmannen. Van hooger hand moet echter een wenk zijn gegeven om die liefhebberij een weinig te matigenwelke het publiek en de beurs in voortdurende spanning houdt. Niettegen staande die welwillende houding van Oosten rijk houden de samentrekkingen der troepen in de proviucie Volhyuie en Podolie niet op, integendeelde cantonnementen worden al dus gekozendat binnen enkele uren de Gallicische grenzen kunnen worden bereikt. Dagelijks hebben te Weenen geheime mili taire beraadslagingen plaats en de maatre gelen tot verdediging in Gallicië worden mei ijver vervolgd. De twee sterkten in die provincieKrakau en Przemyslzijn in goe den staat van verdedigingmen is op alle gebeurtenissen berekend. Uit een officieuse correspondentie uit Berlijn blijktdat men in de kringen van Bismarck gelooft, dat de rijkskanselier gezind is tot een schikking der tusschen hem en den keizer hangende quaestiewelke ieder een bevredigen kan. De Weener pers is den Duitschen kanselier vijandig gezind. Volgens berichten uit Weenen zou de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering met lee- de oogen de tegemoetkomingen zien, die de rijkskanselier niet ophoudt Rusland te doen; de openbare meening zou er zeer over ont steld zijn. Het bericht van de Times, dat er sprake zou zijn van de vervanging van Bismarck door Von Hohenlohe en van Puttkamer door Raggenbachvindt hier geen geloof. Volgens een correspondent te Odessa van de Daily Newszou de positie van vorst Ferdinand zeer bedreigd worden door de intriges van Russische agenten die zich de medewerking van Bulgaarsche officieren zou den verzekerd hebben. Uit Rumelië moet een adres van honderden handteekeningen voorzienbij de Porte zijn ingekomenwaarbij de onttroo ning van vorst Ferdinand geëischt wordt. Turkije zendt maar steeds troepen naar de Oost-Rumelische grens en liefst zoo dicht mogelijk bij Bulgarije en naar gezegd wordt wil de sultan aan de Oost-Rumelische grens een legermacht van ongeveer 35,000 man samentrekken. Men denkt dat deze beide verdachte bijeentrekkingen van groote legermachten het gevolg zijn van een overeenkomst tus schen de Porte en Ruslandin zake den te- genwoordigen stand van zaken in Bulgarije. Naar de Daily News uit Odessa ver neemt wordt door welingelichte schrijvers van particuliere brieven te Sofia getuigd, dat de hardnekkige Russische propaganda ein delijk vrucht begint te dragen. Groot is het aantal Russisch-gezinde officieren in het Bul gaarsche legerdie eene afwachtende hou ding aannemen en bereid zijn eventueel bij eenen staatsgreep mee te helpen om prins Ferdinand weg te jagen. De toestand van den keizer wordt we der veel ernstiger en de uitsnijding van het strottenhoofd wordt door dr. Mackenzie, die aanhoudend bij den lijder vertoeftals het eenige redmiddel beschouwd. Professor Bergmanndie ten opzichte der behandeling van den keizer een ander gevoelen dan dr. Mackenzie is toegedaan, zegt, dat het thans te laat is om tot die operatie over te gaan. „Laat zich belasten wie wil met den keizer te doodenik wil het onmogelijke niet be proeven. Wanneer een mijner leerlingen de operatie op zich wil nemen, ben ik verplicht hem openlijk te desavoueeren." De keizer is zoo zwak, dat wanneer hij van zijn fauteuil naar het venster gaathij verplicht is drie maal te rusten. De wond in zijn keel wordt steeds grooter ieder oogenblik kan de wond de luchtpijp bereiken waarvan dan verstikking het onmiddellijk gevolg is. In Beieren valt weder veel sneeuw. Blijkens telegrafische berichten had het te Munchen en in de omstreken sedert Dinsdag onophoudelijk zoo zwaar gesneeuwddat men groote storingen in het verkeer te ge- moet zag en voor overstrooming vreesde. Tegelijkertijd is er in de omstreken van Augsburg zooveel sneeuw gevallendat het verkeer naar alle kanten was belemmerd. BERLIJN13 April. De „Nordd. Allg. Ztg„ meldt, dat ten gevolge van het ontstaan eener vernauwing in den luchtpijp, het nood zakelijk was een nieuw buisje in te brengen. Dit is gisteren door prof. Bergmann geschied. Op den algemeenen toestand van den keizer heeft dit geen invloed gehaddoch de kei zer bleef het overige van de dag te bed. Concert door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop Zondag den 15 April 1888. Zie verder pro gramma's. y7 WAALWIJK, 14 April 1888. Bij den aanvang van den zomerdienst op de spoorwegen zal ook het gedeelte Waalwijk- Vlijmen, van den spoorweg Zwaluwe-'s Bosch, in exploitatie komen. In afwijking van het voorschrift omtrent de locaaltreinen, zullen, naar 't schijnt, in elke richting, behalve 1 goederentrein, twee personentreinen per dag op eerstgenoemd gedeelte loopen, in plaats van vijf. Het materieel op de lijn zal daartoe vermeerderd wordenterwijl de treinen te Waalwijk zullen gesplitst worden. Aan al de wachthuizen zal gestopt worden, wat zeker een groot gemak zal opleveren voor de inwoners der aan de lijn gelegen gemeenten. Nader vernemen wij nog, dat bij de hoofd directie te Utrecht het plan bestaat, om op het gedeelte WaalwijkVlijmen, zoowel de stations als de wachtposten onbezet te laten; de leiding voor het in- en uitlaten der passa giers zou dan aan de conducteurs worden opgedragen. Of de raad van toezicht hiermede genoegen heeft genomen is nog niet bekend. De heer G. Feber, sedert 1 Maart 1879 directeur der expeditie onderneming van Van Gend en Loos alhier, is tegen l Mei als zoodanig benoemd te Maastricht. Wordt hem algemeen de promotie van harte gegund, velen echter zullen den knap pen directeur niet dan noode zien vertrekken, die om zijne ervarenheid en voorkomenheid voor zeer velen een vraagbraak en degelijk raadsman was. Om hem te vervangen is aangewezen de heer H. A. van Esthans werkzaam ten kantore der zelfde administratie te Tilburg. Z. D. H. Mgr. A. Godschalk, bisschop van 's Bosch, heeft o. a. benoemd tot pro fessor aan het seminarie te St. Michiels Gestel, de Weleerw. heer H. van Besouwen; tot kapelaan te Nijmegen denwel eerw. heer A. J. M. J. Raymakers, tot kapelaan te Drunen den wel eerw. heer L. M. J. W. Gast. Naar men ons mededeelt is de hoogeerw. heer van Rijckevorsel, deken van het deke naat Heusden en pastoor te Drunen, ernstig ziekzoodat hem gisteren de laatste H.H. sacramenten zijn toegediend. De burgemeester van Grotenhuis gaat voor drie weken met verlof. Een gedeelte der door den staat, ten behoeve van den nieuwen Maasmond, ont eigende perceelen land; welke in „de Lang straat" voor het beoogde doel dit jaar nog niet aangewend zullen worden, werden dezer dagen te Raamsdonk publiek verpacht en brachten daar zeer hooge sommen op. De verhuringwelke gisteren te Waspik plaats had, omvatte de perceelen onder die gemeente en onder Capelle tot aan het Veer- pad. De totale opbrengst bedroeg f9134,—. De prijzen, besteed voor de perceelen onder Capelle, zijn hoog, voor die onder Waspik, redelijk te noemen. Wij kunnen belanghebbenden mededeelen, dat de ontvanger der registratie, te Waalwijk, van plan is tegen 't einde der maand Octo ber, op een nader bij advertentie bekend te maken dag, te Capelle een zitdag te houden tot ontvangst der pachtpenningen. De perceelen onder Waalwijk en Bezooien kunnen voorloopig bij den ontvanger uit de hand gehuurd worden. De heer Brunt, rijksveearts te Capelle, zal aanstaanden Maandag, 16 dezer, des avonds 8 uur, in de zaal van Musis Sacrum alhier eene voordracht houden over „Honds dolheid die door eenieder kosteloos kan worden bijgewoond. Uit aanmerking dat in den laatsten tijd hondsdolheid veelvuldig is voorgekomenis het wellicht van algemeen nut, dat er meer rationeele begrippen over deze ziekte worden verspreid, zoodat wij eenieder aanraden de voordracht te gaan bijwonen. Naar aanleiding van een adres der HH. Mignot en de Block te Eindhoven, heeft de kamer vanj koophandel te Middelburg be sloten aan de regeering een adres te zenden, waarbij in het breede de bezwaren worden uiteengezet tegen de plotselinge en gestrenge toepassing van de veel besprokene in En geland kortelings ingevoerde Merchandise Marks act 1887 opdat van regeeringswege worde aangedrongen op eene mildere toe passing dier wet en op het buiten werking stellen dezer wet voor wat betreft goederen transit Engeland verzonden. Naar wij vernemen zal op Maandag 23 April, 's morgens van 1012 uur, in't lokaal „Frascati" te Amsterdam de trekking voor de goede oplossers van het prijsraadsel van den Pius-Almanak 1888 plaats hebben. Uit Sliedrecht zijn dezer dagen wederom voor de firma J. C. van Hattum aldaar eenige werklieden vertrokken naar Buenos-Ayres. om te gaan werken aan de havenwerken voor de stad La Plata. Genoemde werklieden ver dienen daar f30 per week, en zijn niets meer dan gewone grond- en steenwerkers. Het leven in die landstreek moet daar niet alleen zeer voordeelig zijnwant velen verteren niet meer, met inbegrip van kost en inwoning, dan ongeveer 10 gld. per week, maar ook het kli maat is daar zeer gezond, want in de vijf jaren, dat zich daar Hollandsche werklieden hebben heen begeven, geeft het sterfte cijfer niet meer dan 1% aan, terwijl men van ziekte nagenoeg niets weet. Het ware te wenschen dat die werken aldaar nog wat lang duren, want zij, die weten te overleggen, zouden dan in de gelegenheid zijn met een aardig spaar- penninkske in het vaderland te kunnen terug- keeren, vooral met het oog omdat hier in ons land de vooruitzichten voor dat soort van werklieden toch ook voortdurend ongun stig blijven. Donderdagavond is de laatste tram Joure-Sneek ontspoord. Op de trambaan Oudeweg-Langweer (geen rijweg)bevond zich een beschonken boer met paard en wa gen. De tramvan achter opkomende reed den wagen in duizend stukken en het paard doodwonder boven wonder bleef de boer geheel ongedeerd. Hij is meegenomen met den tram naar Sneekwaar hij te 2 uur 'snachts aankwam en door den politie com missaris dadelijk in verhoor genomen werd. Gister middag te ruim 12 uren is in de buckskinfabriek van de firma Gebr. Schroder te Eindhoven, een hevige brand uitgebarsten. De fabriek zelve is geheel in asch gelegd. De machinekamer is behouden gebleven even als de belendende perceelen, welke niettemin WAALWIJK. Vanaf 7 April tot en met 13 April 1888. GEBORENPetrus Antonius, z. v. Franciscua Joh. Kipping en Maria Wilha. van der Ster ren. Antonetta Maria, d. v. Cornelia Johs.. van Gorcum en Theodora Maria van de Leur. Catharinad. v. Gerardus van der Sanden en Adriana van Greven broek. Mar tina Jaeoba, d. v. Martinus Franc. Duques- noij en Johanna van Kuik. Arnoldus An tonius, z. v. Antonius van Iersel en Gover- dina Maria van der Sterren. eenige schade hebben geleden. Men vermoedt dat de brand in de drogerij is ontstaan. De fabriek is verzekerd. De burgemeesterdie spoedig ter plaatse aanwezig was ismet nog enkele ter red ding toegeschoten personen aan een groot gevaar ontsnaptte nauwernood hebben zij een omvallenden muur kunnen ontwijken. In een buitengewoon politieblad ver zoekt de officier van justitie te 'sHertogenbosch opsporingaanhouding en opzending van Johannes Snijtseveroud 59 jaren looiers knecht vroeger te Waalwijk wonende, waar schijnlijk naar Antwerpen om werk te zoeken. Tegen hem is door de arrond. rechtbank te 'sHertogenbosch reehtsingang verleend met bevel van gevangeneming wegens diefstal. Op de Merwede voor de stad Gorin- chem had Donderdag eene aanvaring plaats tusschen eene goederenstoomboot en een op- sleepend bovenlandsch schip. De botsing was hevig. De veerstoomboot van Gorinchem stoomde onverwijld tot redding naar de schepen, daar men vreesde dat de stoomboot een lek zou bekomen hebben en in gevaar verkeerde hetgeen later bleek ongegrond te zijn. De averij is echter van beteekenis. In het gehucht Waaijen, gemeente Neer, brak Dinsdag namiddag een felle brand uit ten huize van den landbouwer J. Joosten. De woningmet aangrenzende stalling en eene schuur werden vernield alsmede een groot deel der meubels en voertuigen. Alles was verzekerd. Men meldt uit Weert In den laatsten tijd gaat het hier weder zeer rumoerig toe en heeft de politie de handen vol werk. Vooral de openbare dron kenschap was in den laatsten tijd meer dan erger werden dan ook vele processen-ver baal opgemaakt. J.l. Dinsdag beklom een dronken kerel half gekleed het dak eener woning, wierp de voorbijgangers met pannen en was niet naar beneden te krijgen. Juist was men van plan eene brandspuit te laten aanrukken om hem op een nat pak te onthalen en hem zoodoende tot bedaren te brengentoen de woesteling van het dak viel en terechtkwam in een geitenstaldie opengebroken moest worden om hem er uit te krijgen. Een wonder mag het heeten, dat hij niet het minste letsel heeft bekomen. Hij werd daarna door de maréchaussée in arrest ge bracht. Eenige jaren geleden sprong zijn broeder, te Weert, in dronken toestanduit een zolderraamdoch deze kwam dood op de straat terecht. Tusschen de gebroeders P. en L. te Melick (Limburg) ontstond er Woensdag nacht een hevige twist. De messen werden getrok ken en beiden ernstig aan het hoofd verwond. (ïoorle, 11 April. Vergiftigd door leder. Zeker schoenmaker onzer gemeente had reeds eenige dagen een zweertje aan de bovenlip dezer dagen kwam hetzelve in aanraking met een stuk leder. Direct zwol het aangezicht vreeselijk op hierop volg ien zware koortsen. De spoedig ontbodene geneesheer consta teerde bloedvergiftiging, het aangetaste deel werd dan ook weggesneden. Tot heden is de toestand van den patient ver van gunstig. Bedoelde man zou gepasseerden Dinsdag in het huwelijk zijn getreden. Men kan zich de droefheid der bruid voorstellen. Zoo als men weet werden enkele jaren geleden uit Buenos-Ayres ruwe huiden aangevoerd, welke bij de bewerking afkomstig bleken te zijn van dieren, die door vergiftiging gestorven waren. Deze vergiftigingsziekte bleek besmet telijk te zijn. Enkele gevallen van vergifti ging deden zich voor, waaronder eenigen met doodelijken afloop. Rycn. „Slechte tijden en slecht weer" is tegenwoordig het woord, het groetwoord on der de landbouwers. Het zijn slechte tijden voor de boeren. Bijna geen voeder meer op zolders en in schuren. Geen wonder dus, dat de zin om boer te worden, allengskens be gint te verflauwen. Sedert geruimen tijd zijn er in onze gemeente 5 a 6 boerderijen te huur waarvoor niet dan voor merkelijk la- geren prijs huurders zullen gevonden kunnen worden. Met de leerlooierij schijnt het even wel beter te worden; getuige de bouw van 4 flinke leerlooierijen, alléén in ons dorp. Doch waar het geldt muziek te maken en onze harmonie op te luisteren, schijnt men geen geld te ontzien. Deze week is de eerst steen gelegd, van eene naar alle eischen des tijds in te richten concertzaal. Zij wordt ge heel op kosten en risico van een particulier daargesteld, volgens plan en bestek van den architect J. M. Marijnen van Breda. Het is te hopen, dat de ondernemer ruimschoots be loond worde voor de groote kosten daaraan verbonden.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2