Engeland. Duitsehland. Italië. Oostenrijk. Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. Donderdag heeft de opening der kamers plaats; daar Boulanger alsdan zitting zal ne men, vreest men voor incidenten. De com mandant der stad is door den prefect uitge- noodigd zijne maatregelen tot het behoud der rust te steunen. De Daily News kondigt eene interpellatie aan in het lagerhuis naar aanleiding van vreeselijke tijdingen van den Kongowaar talrijke dorpen verwoest zouden zijntus- schen Maladi en Stanley Pool moet het land geheel ontvolkten zelfs vrouwen noch kin deren gepaard zijn. De Times ziet in de verkiezing van Boulanger minder een bewijs van vertrouwen in zijn persoondan een van wantrouwen jegens hen die Boulanger belooft weg te zullen vegen. Boulanger zal in de kamer verschijnen als een vertegenwoordiger van alle malcontenten. En daarna is alles mo gelijk in een landdat afhelt naar de poli tiek der pronunciamentos.l De Standard merkt op dat de partijen, die Boulanger steunen zich hebben af te vra gen of zij gereed zijn tot den revanche oorlog, daar ie Duitschers in de suprematie van Boulanger eene bedreiging zien. De Daily Telegraph ziet in de verkiezing van Boulanger het bestaan van een bondge nootschap tusschen alle partijen, welke de republiek willen omverwerpen. Op 'toogenblik, waarop men in Frankrijk een stoutmoedig en gevaarlijk man ziet op staan neemt de gezondheid van Duitsch- lands keizer snel af. Een nieuwe zwelling in het strottenhoofd is waargenomen tengevolge waarvan prof. Bergmann de voorspelling heeft gedaan, dat een catastrophe weldra ophanden is. Uit de telegrammen uit Berlijn afgezonden blijkt, dat de toestand van den keizer Maan dag zeer ernstig was en de nacht met de grootste spanning werd tegemoet gezien, 't Was de vraag of de katarrh, die met hevige koorts gepaard gaat, het gevolg is van gevatte koudedan wel van uitstorting van etter uit het zieke deel der luchtpijp in de longen. Het is een bedenkelijk verschijnsel, dat reeds sedert eenigen tijd de kwaal in de richting van het onderste gedeelte der luchtpijp is voortgegaanwaardoor de ademhaling zeer bemoeilijkt werd. Maandag voormiddag is de geheele familie aan het ziekbed geroepen, evenals de rijkskanselier. Allen haastten zich zoo spoedig mogelijk te komenomdat er ernstig gevaar scheen te bestaan. Bismark is verscheiden uren gebleven, totdat door de doctoren was uitgemaakt dat er niet onmid dellijk eene catastrophe te vreezen was. Wat de grootste zorg inboezemtis dat er thans rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van plotselinge verstikking of van eene snel verloopende longontsteking. Voor den patient is het pijnlijkstdat het hoesten en opgeven door de canule van het grootste kaliber bijzonder belemmerd wordtdie canule is echter noodig, omdat anders het ademhalen onmogelijk zoude zijn. Professor Senatordirigeerend geneesheer in het Charité-hospitaalen groot specialiteit voor inwendige ziekten is in allerijl ontbo den. Onder voorzitterschap van Bismarck is er Maandagmiddag te 2 uren eene volle zitting van het staats ministerie gehouden. Naar men met zekerheid meent te wetenheeft de keizer reeds voorziening getroffen ten aanzien van zijne nalatenschap, voor alle ge vallen, die er zich mochten voordoen. De doctoren verklaren dat de keizerniettegen staande hij in de laatste vier nachten bijna onhoudbaar heeft geleden grenzenloos ge duldig en beminnenswaardig het ergste draagt Door kalmeerende middelen kon hem reeds sedert dagen slechts voor enkele uren slaap worden geschonken. Ook kon hij slechts zelden het bed verlaten. Geheel onopgehelderd schijnt tot nu toe het beweren te zijn, dat er in den nacht van Woensdag op Donderd. zich geen doctor te rechter tijd in 's keizers nabijheid bevond, toen het noodig was de canule snel te verwisselen om verstikking te voorkomen. Maandagavond te 9 uren hebben in het paleis te Charlottenburg de doctoren opnieuw een consult gehouden. Zij konden nog niet uitmaken of er longontsteking is ontstaan. De koorts was niet erger geworden; de tem peratuur was ongeveer 39 gr. In den na middag heeft de keizer nog den rijkskanselier en den minister van justitie bij zich ontvan gen tijdens welk bezoek hij verschillende dingen opschreef. De doctoren hebben bij hun consult de vrees uitgesproken dat er zich een abces zal vormenen dat dientengevolge de verzwe ring aan de keel naar buiten zal komen. De verkiezing van Boulanger brengt hier de gemoederen zeer in beweging. In extra nummers der bladen wordt zij openbaar ge maakt, tegelijk met berichten over 's ke:zers toestand. De Voss. Ztg. zegt dat Boulanger tot dus verre volkomen de voorbereidende maatre gelen van Louis Napoleon voor den staats greep heeft nagevolgd. De Kreuzzeitung is van oordeel dat het buitenland voorloopig nog rustig toeschouwer kan blijven, maar de oogen wijd open moet houden. De overige bladen laten zich in soortgelijken zin uit. BERLIJN, 17 April. De Reichs-Anzeiger bevat het volgende bulletin. „Bij den keizer zijn de bronchitische verschijnselen sedert gisteren aanmerkelijk verminderd. Ook de koorts is minder geworden. De nacht was gunstiger. De algemeene toestand is bevre digend." Dit bulletin is onderteekend: Ma ckenzie, Wegener, Krause, Hovell, Bergmann, Leyden, Senator. 18 April. Zoo even, na middernacht, verneem ik uit Charlottenburg, dat tegen den avond de koorts bij den keizer weder gestegen is. Temperatuur 39. Professor Leyden is nog laat ontboden geworden. Uitdrukkelijk wordt het gerucht gelogen straft, dat Italië aan Engeland gevraagd heeft om troepen uit Massowah gedurende den zo mer naar Suez te mogen zenden. In Hongarije heeft een hevige aardbeving plaats gehad. Te Eisenstadt zijn verscheidene huizen ingestort. Uit Bucharest wordt gemelddat vorst Ferdinand, na te Bucharest geweest te zijn, naar Ebenthal zal gaan om het pinksterfeest door te brengen. Men vraagt naar aanlei ding van dit bericht, of dit niet een middel is om een land te verlaten, waar hij niet veilig is en of hij, in Oostenrijk gekomen, niet een manifest zal uitvaardigen, waarbij hij van den Bulgaarschen troon afstand doet. Men meldt uit Odessa, dat door het ver drijven der joden een derde gedeelte der handelshuizen van den tweeden rang gesloten is, en evenzoo eene fabriek, welke aan 900 personen werk verschaft. De politie onder zoekt alle woningen. WAALWIJK, 18 April 1888. Bij gelegenheid van het verleden Zondag door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien gegeven concert, werd het diploma als eerelid, bij monde van den commissaris Van de Ven, uitgereikt aan den heer G. Brekelmans, die vanaf de op richting van het gezelschap onafgebroken thans gedurende 28 jaar, contribueerend lid geweest is. Maandagavond hield de heer Brunt rijksveearts te Capelle, op Musis Sacrum de aangekondigde verhandeling over hondsdol heid. Tegenwoordig waren verschillende leden van den gemeenteraad en tal van be langstellenden die allen met de grootste aandacht sprekers voordracht volgden. In ons volgend nummer zullen we er ver slag van geven. Volgens de Standaard zou er >noggeene voordracht van een nieuw ministerie aan den koning zijn ingezonden,» Het Dagblad, dat de voordracht reeds had laten geschieden „vergiste zich." Een feit is 't dat de Staatscourant nog niet gesproken heeft. In verband met eene aanstaande be wapening der infanterie en dienstdoende schutterijen met het repeteergeweer, zijn door den minister van oorlog eenige wijzigingen gebracht in de recrutenschool, het exercitie reglement van gemeld wapen. Wegens het gevaar, welk dat geweer op levert, wanneer daartegen wordt gestooten of wel hard op den grond gezet, is het voortaan verboden met dat wapen te stampen en on- noodig hard tegen het geweer te slaan; ook moet bij het „afzetten," de kolf zonder stoo- ten worden op den grond gezet. In de tijdmaat van de handgrepen en het verrichten van de lading zijn mede eenige veranderingen aangebracht. Het hoofdbestuur der Parijsche wereld tentoonstelling voor 1889 verzoekt ons be langhebbenden in kennis te stellen van het volgende feit: Zekere personen en maatschappijen, die zich belasten met het vertegenwoordigen van exposanten en met de uitvoering van alle werken, benoodigd voor de uitstalling van hunne producten, gaan nog steeds voort met het zenden van circulaires waarin zij voor geven officieel door de administratie erkend te zijn. Men wete echter dat deze den exposanten volkomen vrijheid laat in de keuze hunner vertegenwoordigers en ondernemers. Zij be gunstigt niemand en zal zich steeds tot taak blijven stellen op dit stuk de vrijheid van een ieder te handhaven, door alle middelen, waarover zij zal kunnen beschikken. Nadat in eene onlangs plaats gehad hebbende bijeenkomst de commissie voor de waterleiding te Tilburg, het met de conces sionarissen over de voorwaarden eens is ge worden hebben thans eenige putboringen plaats gehadwaaronder eene in de Riel- sche heide. Hier heeft men op ruim 5 M. diepte prachtig water verkregen en den toe stand van den bodem voor eene „prise d'eau" zeer geschikt bevonden. Verleden Zaterdag is het anderhalfjarig kind van T. L., te Drunenvoorover in een kuipje met water gevallen en daarin gestikt. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. Te Gemert vond men Zaterdag morgen het lijk van den heer G. Slits, oud burgemeester aldaar, met het hoofd in eene sloot liggendeterwijl het overige van het lichaam nog op het droge lag. De ongeluk kige schijnt door de duisternis of door een ander toeval op die wijze omgekomen te zijn. Omtrent den in ons vorig nummer kor- telijk vermelden brand te Eindhoven schrijft men het volgende Des middags te ongeveer half een werd brand ontdekt in de buckskinfabriek van Gebr. Schröder Co., een oogenblik nadat de patroons en werklieden die verlaten had den. De brand schijnt ontstaan te zijn in eene der weefkamers nabij de machinekamer. Het vuur nam zoo snel in omvang toe dat reeds om 1 uur het geheele gebouw in lichte laaie stond. De vlammen stegen hemelhoog en deelden zich mede aan de daartegenover liggende blauwververij van den heer A. H. en eenige huizen in de nabijheid welke ech ter door het krachtig optreden der brandweer voor verbranden gespaard werden. Gelukkig had een in de nabijheid wonende smid de tegenwoordigheid van geest om den stoom te laten ontsnappen waardoor het springen van den stoomketel verhoed werd. Men mocht er in slagen de boeken te red den en de buckskins welke in het magazijn opgestapeld lagen in veiligheid te brengen. De schade is aanzienlijkhet gebouw met de machines zijn een totale ruïne. De fa briek was verzekerd aan de beurs te Am sterdam. Voor de ongeveer honderd arbeidersdie nu tijdelijk zonder werk zijnis het een droevig geval. Twee personen hebben in den nacht van 12 op 13 April jl. ingebroken in de woning van de Wed. de Roo gelegen aan de v. d. Spiegelstraat, te Goes. Beide per sonen zijn die woning van achter binnen gekomen en wel door het opschuiven van een raam terwijl zij eene ruit van dat raam met groene zeep hadden bestreken met het doel om het rinkelen van de glasscherven te voorkomen. De dieven hebben zich daarop naar de woonkamer van vrouw de Roo begeven na het slot der gangdeur te hebben verbroken. Binnen zijnde heeft een der personen om den zak met sleutels gevraagd waarop een dier personen dezen zak uit de bedstede van vrouw de Roo heeft genomen. Hierop hebben de personen voorzien van het in de woonkamer aanwezig brandende nacht lichtjehet kabinet, in het zijvertrek aan wezig en de chiffonnièrestaande in de woonkamer, doorsnuffeld en uit die voorwer pen e.-ne aanzienlijke som aan papieren geld, rijksdaalders guldens en gouden en zilveren voorwerpen weggenomen. Naar aanleiding van bovenstaande heeft de justitie 2 personen de eene wonende te Wemeldinge en de ander wonende te Ierse- ke in hechtenis genomen. Zij zijn naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Omtrent een te Amsterdam gepleegde poging tot moord, schrijft het N. v. d. D.^het volgende Hij, die de misdaad bedreef, David V., had met de getroffene, Katharina E., een strijk- stertje van ruim een en twintig jaar, eenigen tijd geleden verkeering aangeknoopt. Dit nu was zeer tegen den wil harer moeder, een weduwe, bij wie zij in de Frans Halsstraat inwoonde. Aan het moederlijk verlangen werd door het meisje gehoor gegeven, en sedert maanden reeds was dan ooktengevolge daarvan, de nauwere betrekking tusschen haar en V. afgebroken. Dit nu leidde van den kant van den af gewezene voortdurend tot verwijten en be dreigingen, niet alleen tegen zijn vroegere verloofde, maar ook tegen de moeder. Een dag of wat geleden o. a. moet hij de oude vrouw nog uit de verte een pistool hebben voorgehouden. De angst, dien men voor de uitwerking van zijn wraak voedde, gevoegd bij de wetenschap, dat hij Katharina, waar hij slechts kon, op de s.traat naliep, was oorzaak, dat het meisje 's avonds telkens van de huizen, waar zij dien dag gewerkt had, werd afge haald. Hierbij gebeurde het menigmaal, dat men, op weg naar de „nieuwe stad," bij een andere dochter, die met haar gezin in de 2e Wete- ringdwarsstr. woonde, nog even opliep. Deze weg werd gewoonlijk, ook om de stilte, ge kozen. Aldus Donderdagavond. Te ruim elf uur voor de? woning der zuster gekomen, bleek evenwel aan Katharina en haar broeder, die naast haar ging, dat er boven geen licht meer brandde, en zij wilden daarom hun weg naar de Frans Halsstraat voortzetten. Doch geheel onverwacht sprong David, die, naar men meent, achter de houten buitentrap vóór het belendende huis had zitten wachten, nu te voorschijn, trad op het meisje toe en verzocht haar te spreken. Slechts een paar woorden werden gewisseld. Eensklaps trok de jonkman een pistool van onder zijn kleederen en mikte op de keel van het meisje. Snel wendde Katharina het hoofd op zijde, maar niet snel genoeg of zij werd toch getroffen, de volle lading kwam haar met zooveel kracht tegen de zijde van het hoofd, dat dit voor een deel verbrijzeld werd. Naar gezegd wordt, was de revolver zoo zwaar geladen als slechts eenigszins mo gelijk was. Haar gelaat moet op het oogen blik bijna niet meer te herkennen zijnde kogel is door het oor binnengedrongen en heeft het hoofd tot aan de kin doorboord. Katharina zonk na het schot op zijde in een, doch kroop alras naar een koomenijs- keldertje, naast de woning harer zuster, dat zij echter, radeloos van pijn, weldra weder kruipende, verliet Op het hooren van het schot, waren eenige buren toegesneld, die het arme meisje ophielpen, waarna zij per rader- baar naar het gasthuis werd vervoerd. Toen hier de kogel weggenomen was, bleek de verwonding niet gevaarlijk voor haar leven te zijn. De brandwonden, die haar broeder ten ge volge van het schot in den hals gekregen heeft, zijn niet van ernstigen aard. Toen de moordenaar, dadelijk na het mis drijf, aan het loopen ging, vervolgde men hem en men haalde hem op de Weteringschans in. Hij werd aanstonds naar het politie-bureau in de Ferdinand Bolstraat gebracht. Dat hier zijn woede nog niet gekoeld was, blijkt hieruit, dat hij de moeder van het verwonde meisje toen hij deze zag, toeriep: „Ja, jij en ik zullen nu eens voor de rechtbank komen Na eene belangrijke loonsvermindering hebben Maandagochtend al de wevers der groote katoen-bontweverij van de heeren Bo- gaers .en Zonen te Helmondeenparig het werk gestaakt. De loonsvermindering moet ongeveer 18 cent per stuk bedragen en de loonen zijn daardoor veel lager ge bracht dan op welke Helmondsche bontwe verij ook. Dinsdag morgen heeft er tusschen partijen een overleg plaats gehad, tengevolge waarvan het loon weer op het oude cijfer is gebracht en de arbeid hervat. Te Yerseke is diefstal gepleegd, en wel bij een alleenwonend oud man. Terwijl hij sliep is uit zijn broekzak en uit zijn kast geld ontvreemd samen ongeveer zestig gulden Waarschijnlijk heeft de dief den sleutel der kast uit den zak van den slapende genomen, en daarnaar men zegtde huisdeur niet gesloten was, heeft hij geheel zonder braak den diefstal kunnen plegen. Ook heeft hij nog een flesch brandewijn meegenomen. De politie doet natuurlijk onderzoek. In de Zaterdag te Tilburg gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Noordbra- bantsche Stoomtraniwegmaatschappijin welke 18 aandeelen vertegenwoordigd warenis het verslag over 1887 uitgebracht, aan hetwelk wij het volgende ontleenen Sedert de opening van den spoorweg Waalwijk Lage Zwaiuwe heeft het personenvervoer eene beduidende vermindering ondergaan; de aanslui ting van de tramdiensten met die van den spoor weg aan de Bezooiensche Steeg kon nietopwegen tegen het verlies van reizigers der Langstraat, in de richting van Rotterdam en Rozendaal, die vroeger allen over Tilburg reis len. De opbrengst van Tiet personenvervoer is dan ook bijna f3UU0 teruggegaan. Het goederenvervoer daarentegen bracht iets meer op dan in het vorig jaar, en als men daarbij in aanmerking neemt, dat verleden jaar ongeveer f1000 werd ontvangen wegens een buitengewoon zand- en steenenvervoer en dit jaar het geheele vervoer bestond uit handelswa ren da;, blijkt dat in dit opzicht merkelijke vooruitgang te bespeuren is. Daar de beurt schippers te Waalwijk besloten hebben een nieuwen dienst te openen tusschen die plaatsen de Zaanvan waar nog veel goederen voor Til burg te betrekken zijn, en bovendien alles aange wend wordt om het handelsverkeer over de lijn te bevorderen mag met grond eene vooruitgaan de opbrengst van dat verkeer verwacht worden. Aan werkloonen, machine-verbruik en verdere kosten van exploitatie is f 1371,29 minder uitge geven dan in het vorig jaar; terwijl de opbreng sten die kostenbenevens de rente-betaling en aflossing met 5904,47'/2 overschrijden. De verzekering van het personeel tegen invali diteit en ongelukken deed in het afgeloopenjaar wederom zijne heilzame werking gevoelen. Weg en werken. De lengte van den weg Koningshoeven—Tilburg--Kaatsheuvel—Waalwijk bedraagt 22,/2 kilometer, bovendien heeft de rechte lijn langs den provincialen wegtusschen de lijn die over Kaatsheuvel gaat, eene lengte van 700 meter. Deze tusschenlijn wordt mede goed onder houden en gebruikt voor den gewonen expres- treinen de extra goederen- en personentreinen, ten einde in die gevallen den omweg over Kaatsheu vel te vermijden. Het onderhoud van den weg heeft steeds met de meeste zorg plaats; hetgeen ten duidelijkste blijkt uit de omstandigheid, dat in het afgeloo pen jaar geen enkele ontsporing heeft plaats ge had. De toestand van den weg mag derhalve zeer bevredigend worden genoemd. De aangelegde zanderij in de Loonsclie heide, waarin van tijd tot tijd de noodige verlenging der rails met oud materieel op min kostbare wijze plaats had, blijlt de onkosten ruimschoots dek ken; in dit jaar werden 195 wagens zand, meest al bij het bouwen van huizen gebruikt, aan verschillende afnemers te Tilburg geleverd a f 2.50 per wagen aan den eigenaar van den grond moet, volgens contract10 cent per wagen wor den uitgekeerd. De locomotieven, vijf in getal, handhaven steeds hare goede reputatie alle bevinden zij zich in goeden toestand. Het wagenpark bestaat, even als het vorig iaar, uit 26 stuks. Bij het steeds toenemend goederenvervoer wordt het aantal goederenwagens, te gering, weshalve twee nieuwe goederenwagens van ruimere afme ting als de bestaande, bij de MétHurgique teBru- sel zijn besteld. Er zijn in 1887 11.405 personen minder ver voerd en dit vervoer heeft 2959.95 minder op gebracht uan in 1886; de reden is hiervoor reeds opgegeven; het goederenvervoer bracht fö3,65 méér

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2