A. J. RANT, Notaris RUNT, te A.J.RANT, J1STÜIM VIS MMN, De Gasmotor „VAN RENNES." Notaris RANT, Advertentiën. Be eeamdlpte Basmoter DE SCHOONMAAK. Bericht van Inzet. Hollandsch HOUT, Notaris Openbaai- Verkoopen: HUIS, ERF en TUIN, Machinefabriek DRAKENliURGR D. W. VAN RENNES, te Waalwijk, publiek verkoopen: (Ingezonden.) Notaris te Waahvij/c, bij mz et op WOENSDAG 25 April 1888, bij toeslag op WOENSDAG 9 Mei 1888, TE WAALWiJK. TOESLAG 18 April 1888, zal voor den heer A. BLIJLEVENSte Made, op VRIJDAG 20 April 1888, des voor middags ten elf ure aan de Ha ven te JVaalwijk, PUBLIEK VERKOOPEN: Allerhande gezaagd te WAALWIJK, BIJ VEILING op Maandag 23 April 1888, en 8 dagen later Bij AFSLAG op Maandag 30 April 1888telkens des avonds 7 uur, in het OPENBAAR VERKOOPEN: 2 Aan de Stationsstraatelk breed 8 meter 10 centimeteren diep 44 meter, en 2 Aan den Paralelwegelk breed 15 meter, en zullende uit maken Koop II. De zuidelijke bouwplaats aan Koop III. De westelijke bouwplaats aan Koop IV. De oostelijke bouwplaats aan den Paralelweg. Op Dinsdag 24 April 1888, Gemeente DEUNEN, JÉlllllfeseche A. no. 1260 en DE GOEDKOOPSTE GASMOTOR De zuinigste Gasmotor dat is Vraagt Prijscourant en Leverings voorwaarden aan de UTRECHT. onder Waspik, onder Raamsdonk, BIJ VEILINGop Dinsdag 24 April 1888, BIJ AFSLAG op Dinsdag 8 Mei 1888, telkens des avonds 7 uur. op dan in het voorgaande jaar, ofschoon in 1887 geen buitengewoon zand- en steenenvervoer plaats had. De uitbreiding der scheepsgelegenheid op de haven van Waalwijk en de aanstaande opening van den nieuwen Maasmondwaaraan krachtig wordt voortgewerktgever, grond om eene aan zienlijke vermeerdering van het goederenvervoer te verwachten. De exploitatiekoslen met inbegrip der rentebe taling hebben bedragen f 36,537,95terwijl de inkomsten met inbegrip der f2000 wegens tege moetkoming van den staat 42,442,43 beliepen zoodat er een overschot is van f 5904,47'/2, bene vens het saldo van verleden jaar ad f 1871.18 en f22,50 voor niet opgevorderde dividendbewijzen van 1881, dus samen f7798,1ö1/^, welk bedrag is aan te wenden tOu afschrijving van Nieuwe lijn Kaatsheuvel f 1200; Uoeisvenies op obligatien 12950; opbreken lijn Kapelle f898,25Vj; wegre- kening f 836,57; oprichtingskosten f539,5572, rol lend materieel f872,46, gebouwen en terreinen f380; saldo op nieuwe rekening 121,311/2, samen 7798,157o. Nadat het verslag met de balans en de winst en verlies-rekening waren goedgekeurdwerd het aftredende lid der commissie voor het nazien der balans, de heer Vrancken, als zoodanig her kozen, evenals het plaatsvervangend lid, dc heer Kaltner. Tot commissaris werd in de plaats van den iir. A. M. de Beneditty, die bedankt hadgekozen de heer E. Verlieycn, te Waalwijk. Wie is op dit oogenblik niet „vol" van de schoonmaak Ik bedoel nl. de groote huishoudelijke schoon maak, die periodiek telken jare ongeveer op dezen tijd terugkeert met haar wel en wee, haar lief en leed. Ieder, die er maar eene huishouding hoe klein ook op nahoudt, weet ten naasten bij, wat de schoonmaak zeggen wil, en zeker niet het minst van allen onze huismoeders,die in dit be drijf zulk een' belangrijke rol spelen. Want niet alleen het dienstpersoneel, o neen ook mevrouw zelve en hare dochters doen ijverig mee; immers er is zoo veel en velerlei in eene huishouding, dat men voor geen geld ter wereld aan vreemae handen zou toevertrouwen want o wee! er mocht eens iets gebroken of beschadigd worden, 't zij een meubelstuk, 't zij iets uit de Sorselein- of provisiekast, de gevolgen waren in- erdaad niet te overzien. Treft de meid bij toe val dit ongeluk, dan kan ze verzekerd zijn van een tête-k-tête met mevrouw, waarbij niet zelden van weerszijden menig hartig woordje wordt ge wisseld. Begaat deze zelf het ongeluk, dan ja danis het natuurlijk ook wel heel ergmaar men behoeft zich toch in dit geval niet het zelf verwijt toe te voegen van: ,had ik het zelf maar gedaan." 't Is wel een schrale troost, die op zich zelf weinig verandering brengt in de zaak, maar toch het eigen geweten is meer bevredigd. Geen woning, hoe klein of groot ook, treedt men thans binnen, waar niet de vrouwelijke hand met beleid en ijver aan het werk is. Alleen de vrouw is dan ook in staat om deze groote en gewichtige taak tot een goed einde te brengen, wij maDnen zijn daarbij al even onnoozel als onhandig. In de dagen der schoonmaak is het de vrouw, die regeert, zij staat aan de spits van het gezin, voor wie allen eerbiedig het hoofd buigen. En gaarne willen we een oogenblik afstand doen van den troon; het gaat er wezenlijk niet te slechter om. Wat gebeurt er alzoo in de schoonmaak De fordijnen worden van de glazen genomen, de asten en laden tot in de uiterste hoekjes leeg- gepakt, de kachels opgeruimd, onverschillig of het koud is of niet de Schoonmaak spreekt en daarvoor zwijgt allesde karpetten weggenomen en uitgeklopt enz. enz. in één woord, elk voorwerp hoe gering ook, moet voor een wijltje zijn p aats vaarwel zeggen, om zich aan de waterkuur, wrijf- kuur, of welke andere kuur dan ook, te onder werpen. Ofschoon van nature niet erg nieuwsgierig (foei wat ijdel I) kon ik toch dezer dagen de verleiding niet weerstaan eene kamer binnen te treden, waar de schoonmaak in vollen gang was. Een kort en stil genoegen heb ik gesmaakt, doch ook menige ernstige gedachte kwam bij mij op. Wenscht de lezer mij even te volgen, dan wil ik hem gaarne het vertrek mee binnenleiden. Doch onder ééne voorwaarde, hij voorzichtig zij, want bij de minste aanraking zou hij zich bloot stellen aan eene ernstige waarschuwing, die hem het genot van te kijken al vast voor goed benam. Nauwelijks dan hebt ge heel zachtkens de ka merdeur geopend of ge ziet dat de vloer, tafels, stoelen, ja zells de vensterbanken gevuld zijn met allerlei wat uit de kasten en laden is te voor schijn gehaald. De zonderlingste voorwerpen staan hier in bevallige wanorde broederlijk en zusterlijk naast elkaar, van af de tol, waarmee ge in uwe kinderjaren hebt gespeeld tot aan het cadeau op uwe zilveren bruiloft toe, en te midden van dien chaos ziet ge de vrouw, maar steeds poet sende, wrijvende, schurende enz., dat uw hoofd er van begint te duizelen. Ja de ijver gaat zelfs zóó ver, dat uw binnen komen niet wordt opgemerkt, en ge neemt dit gunstig oogenblik gretig te baat, om een goed overzicht van het geheel te verkrijgen, 't geen vrij wel gelukt. Dit is echter niet voldoende, ge waagt eene schrede verder om de dingen meer van nabij te bezien, doch nauwelijks hebt ge u omgedraaid of daar treedt de alleenheerscheres in dit rijk van verscheidenheid en wanorde in hare volle glorie zwijgend en langzaam op u toe, en een vc-elbeteekenae oogopslag, gepaard met de gebruikelijke handbeweging zijn voldoende, om u heel spoedig den terugtocht te doen ondernemen. Hoe kort echter het verbliif ook moge geweest zijn, de nieuwsgierigheid is grootendeels bevre digd. De eerste aanblik van dit grootsche schouw spel joeg u onwillekeurig een glimlach op het gelaat, doch na eenigen tijd te nebben getoefd, wordt uwe stemming ernstiger. Eilieve, van waar zoo plotseling die ommekeer Laat zien. Veel en velerlei, niet waar, heeft uw oog in dat korte oogenblik aanschouwd, dat zoo langen tijd voor het daglicht verborgen was geweest, oude herinneringen worden weer wakker geschud, en ge verzinkt in diep en ernstig gepeins. Hier bv. ontmoet ge eene herinnering uit uwe kinderjaren, het een of ander stuk speelgoed, dat nog getuigt van de dagen uwer reine onschuld, daar ziet ge een souvenir van uw eersten huwe lijksdag, het schoonste uur uws levens, ginds staat een antiek familiestuk, 't welk reeds van ouder op ouder is overgeërfd, cn dat u de beeltenis uws vaders of uwer moeder weer zoo levendig voor den geest roept, nog verder en uw oog staart weemoedig op een voorwerp uit uwe jongelings jaren, van een besten vriend cadeau gekregen, die reeds lang gestorven is; ge ziet hem weer voor u, dien eerlijken, liartelijken jongen, met wien ge zoo vriendschappelijk en vertrouwelijk uwe ge heimen hebt gedeeld. Vraag niet of bij het aan schouwen van dat alles uw glimlach van daar straks reeds niet lang verdwenen is en plaatsge maakt heeft voor eene meer ernstige stemming. Niet waar, al die kleinigheden hebben een diepen indruk op uw gevoel gemaakt, ze hebben u in het schoone verleden teruggeroepen. Aan de neteligste dingen, die voor den onpar- tijdigen toeschouwer niet de geringste waarde lubben, hecht ge groot gewicht, want zij alle hebben u gekend als kind, als jongeling, als man, en zullen wellicht eenmaal de stomme getuigen uwer grijsheid wezen. Met eerbied het hoofd ontbloot voor die reli- quieën, die ons zoo dierbaar zijn en waarvan we nimmer zullen scheiden Zorgvuldige huismoeders geeft ze weer het oude en bescheiden plaatsje in kast en lade, zeer gaarne willen we het volgende jaar die trouwe mede gezellen op onzen levensweg terugzien. Ook dit, mijn waarde lezer, brengt de schoon maak mee. Doch er is meer, ja nog veel meer. Ook de keerzijde der medaille mag ik niet stil zwijgend voorbijgaan. Ze bestaat voornamelijk hierin, dat de huishouding in de war geraakt. En al wordt mij deze stelling ook door den sclioonsten vrouwenmond bestreden, ik ben in de ze voor geen overtuiging vatbaar, want de on dervinding op dit gebied spreekt voor mijne be wering te duidelijk. Doch verstaat me wel dames I dit is niet uice schuld, dat zij verre, doch de schuld van de schoonmaak. Bv. om eens iets te noemen: Morgen wonen we in de voorkamer rechts, overmorgen links, nog een paar dagen en we verhuizen naar de keuken en als het er heel, heel, heel veel spant, dan zullen we last not least nog in den kelder te recht komen. En bleef het maar enkel hierbij, a la bonne heure, dan was het nog tot daar aan toe, maar er komt zooveel meer kijken. Het onmisbaar „kopje troost" verschijnt wel op zijn tijd ter tafel, doch het gezellige koffieuurtje in den liuiselijken kring -- zoo hooggeschat, ontbreekt. Daarvoor heeft de vrouw het veel te druk, van een geregeld discours geen sprake, me neer De maaltijd wordt wel geregeld opgediend, doch het etensuur meer dan eens verschoven. De avondjes volgen elkaar wel geregeld op maar de gewone gezelligheid ontbreekt. Voeg hierbij nog dat stukadoor, verver, tim merman enz. onmisbare elementen schijnen bij deze affaire, die u in uw eigen huis van de eene plaats naar de andere jagen, dan vermeen ik vol doende te hebben aangetoond, dat alles nog op verre na geen poesie is, wat de schoonmaak mede brengt. Doch aan alles komt een einde, zoowel aan de schoonmaak als aan mijn geschrijf. Is eenmaal de laatste hand aan het werk gelegd, dan voorwaar kent onze blijdschap en dankbaar heid geen grenzen. Voor we evenwel voor goed scheiden in 't voor bijgaan nog een' steelschen blik geworpen inde- zelfde kamer, die voor enkele dagen op een uit- hangerswinkel geleek. Ge zijt een en al be wondering, alles ziet er even lief en bevallig, schoon en helder uit, ieder meubelstuk is weer met smaak en tact gerangschikt. Met de sterkste microscoop zet ik het u een stofje te ontdekken op stoel of tafel, kast of klok het geheel ziet frisscher en jonger dan te voren Hulde aan u vrouwen die dit alles met zoo veel. zorg en overleg hebt ten uitvoer gebracht, en Doch sluiten wc gauw de deur, lezers want de schoonmaak is geëindigd en hiermee ook mijn geschrijf. N. N. zal ten verzoeke zijner principalen, ter ker- herge van Wouter PULLENS, „in 't Vosje" te Baardwijk, telkens des avonds ten 7 ure, Publiek verkoopen I- HUIS en ERE, te Baardwijk, sectie E. no. 8 b 7, groot 2 aren. Behoorende aan Joh. van Gelder, aldaar. II. HUIS ERE en WATER, te Baanl- ivijksectie E. nos 14-7 en 569, groot 6 aren 36 centiaren. Behoorende aan Erans van Hest, aldaar. maakt bekend, dat de vaste goederen, te Els- hout en Drunen, bij biljetten breeder om schreven, behoorende aan de erven Adr. van der Sanden, zijn ingezet als volgt KOOP I. Huis met Laudte Elshout groot 1.49.63 H. op f3000. KOOP II. Land achter koop I, groot 1.46.80 II. op f3000. KOOP III. Massa van koop I en II op f 6000. KOOP IV. tc Drunen, Nouland, groot 84.20 A. op f 600. KOOP V. aldaar, Brake, groot 27 A. op f 300 des avonds ten 7 uie, ter herberge van J. A. van SCHIJN DEL, te Baardwijk. Dagelijks kan bij genoemden Notaris ge- noogd worden. benevens eeuige KUIPEN. zal ten verzoeke van den WelEd. heer M. v. d. BERGH, te 's Bosch, ter herberge van de weduwe Van DIJK, te Waalwijk, uitmakende het perceel open grond, sectie B. 110. 1292, groot 11 aren 40 centiaren, te Waalwijk, waarvan Koop I. De noordelijke bouwplaats aan de Stationsstraat. de Stationsstraat. den Paralelweg. De Notarissen, Rant genoemd, en Van Dullemen, te 's Boschgeve7i informatien. notaris te DRUNENzal ten koffiehuize van C. van Huiten, aldaar, des avonds ten 7 ure, voor de Erven G. VAN IMJLTEN, in het ged. van nos 1259 en 762, samen groot ongev. 04 aren 80 centiaren, staande op f 980 Wei- en Bouwland en opg. Boomen, sectie A nos 94, 1052, 1444 en 1446, samen groot 1 heet. 07 aren 30 centiaren, op f1075 Bouwland, sectie E no. 133 groot 31 aren 20 centiaren op f 634 Bouwland, sectie C no. 862, groot 89 aren 70 centiaren op f 930 Weiland sectie A —Mk-1101-344, groot 2 heet. 16 aren op f1795 Weiland, sectie A no. 1196, groot 1 heet. 28 aren op f1530 Weiland, sectie A no. 6, groot 1 heet. 27 aren 10 centiaren op f1800 Mastbosch en Hakhout, sectie D. nos 1345 en 1346, sainen groot 1 heet. 09 aren 50 centiaren op f 315 Breeder bij biljetten omschreven. Inlichtingen le bekomen ten kantore van voornoemden notaris. VAN zal ten verzoeke van den heer W. J. SCHOUTEN Pzn. grondeigenaar te Raamsdouksveer, Koop I. Hooiland over den Gantel, sec tie B nos. 337, 338; 468, samen groot 2 hectaren 26 aren 60 cent. Verhuurd tot 1 November 1889, voor f125 'sjaars, aan Joacliim Zijlmans, landbouwer, te Waspik. Koop II. Hooiland en een klein gedeel te bouwland, Bovenkerk, sectie C nos. 419 en 420, samen groot 2 hectaren 31 aren 90 centiaren. Verhuurd het hooiland tot 1 November en het bouwland tot 1 October 1889, voor f165, aan genoemden Zijlmans. Koop III. Bouwland, te Boven, sectie D no. 144groot 20 aren 40 centiaren. Verhuurd tot 1 Pebruari 1890, voor f25 'sjaars, aan genoemden Zijlmans. Koop IV. Moeras nabij Vrouwkensvaart, sectie no. 343, groot 8 aren 30 cent. Te aanvaarden bij de betaling der koopsom. Koop V. Wei- en Bouwlandover de Vest, sectie nos. 458 en 459, samen groot 17 aren 53 centiaren. Verhuurd tot 1 Februari 1889, voor f 13, aan Jan de Rooij, arbeider te Waspik. Koop VI. Bouwland vóór de spoorlijn, sectie D no. 1095, groot 4 aren 50 cent. Verhuurd tot 1 Februari 1890, voor f4 'sjaars, aan genoemden Zijlmans. Koop VII. Bouwland vóór de spoorlijn, sectie D no. 1103, groot 6 aren 60 cent. Verhuurd tot 1 Februari 1890, voor f6 'sjaars, aan genoemden Zijlmans. Koop VIII. Bouwland over de spoorlijn, sectie D no. 1096 en zoodanig westelijk deel van D no. 1104, als in een rechte lijn is gelegen en grenst aan gemeld per ceel no. 1096, en is afgegreppeld van af den zuidoostelijken hoek van gemeld per ceel no. 1096, zuidwaarts in tot aan de Vest; een en ander samen groot ongeveer 39 aren. Verhuurd tot 1 Februari 1890, voor f27 'sjaars, aan Th. Schouten, te Waspik. Koop IX. Bouwland, over de spoorlijn, zijnde het resteerend oostelijk deel van sectie D no. 1104, zooals dat ter grootte van ongeveer 4-7 aren i? gelegen achter en naast de perceelen der Herv. Kerk en van den heer Zijlmans. In huur tot 1 Februari 1890, voor f55 's jaars, bij genoemden Zijlmans. Koop X. Bouw- en Weiland, Ouden Polder, over de spooorlijn, sectie G nos. 79 en 1283, samen groot 64 aren 78 cent. Verhuurd tot Kerstmis 1888, het zuid west gedeelte aan H. Faro, te Raams donk, voor f 39.60, en het noordoost gedeelte aan Willem de Bruijn, land bouwer, aldaar, voor f55. Koop XI. Bouw- en Weiland, Ouden Polder, vóór de spoorlijn sectie G nos. 332 en 333, samen groot 86 areD 70 centiaren. Verhuurd aan Cornelis van Strien, land bouwer te Raamsdonkhet bouwland tot Kerstmis 1889, het weiland tot 15 November 1888, voor f120. Koop XII. Weiland, Ouden Polder, over de spoorlijn, sectie G nos. 1325 en 1326, samen groot 43 aren 71 centiaren. Verhuurd tot 15 November 1888 aan Willem de Groot, landbouwer, te Raams donk, voor f47. Koop XIII. Hooiland, waaronder 15 aren 55 centiaren rietgorsin de Aanwassen, sectie F nos. 804, 807, 808, 811, samen groot 1 hectare 21 aren 05 centiaren. In gebruik te aanvaarden bij de beta ling der koopsom. Koop XIV. Bouwland, aldaar, sectie F. no. 81"2, groot 41 aren 80 centiaren. In gebruik te aanvaarden stoppelen 1888, Deze verkooping zal plaats hebben te Waspikbij H. MONTENS, (Harmo niezaal) Informatiën geeft voornoemde notaris.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3