Nummer 33. Zondag 22 April 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, GEWAAGD SPEL. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Frankrijk. Oostenrijk. Duitschland. Italië. UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN De Echo van het Zuiden, 1 iBlilU 1 ïiejUMCWl=3CS?"Ca! Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels j 0,60 daarbo/eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Verzonden gedurende de 2e helft der maand Maart 1888, geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. M. D. van Mierop Haarlem. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, VIS. Donderdag waren alle tribunes der kamer stampvol. Gedurende het trekken der afdee- lingen zeide de minister-president Floquet, dat de regeering, vóór het behandelen der aan de orde gestelde zaken, ophelderingen noodig acht tusschen de kamer en de regee- ring. Hij gelooft, dat de toestand niet zoo gevaarlijk is als hij wordt voorgesteld, indien er slechts eene meerderheid is, bereid de ver wachte hervormingen tot stand te brengen. De minister voegde er bij, dat het gevaar niet bij de linkerzijde schuilt, en sprak daarbij van plebiscitaire raadselen, wat langdurige toejuichingen ter linkerzijde uitlokte. Door den heer Jussel werd eene interpel latie ingediend over de algemeene politiek. Te 3 uren verscheen Boulanger in de Salie des Pas perdus, vergezeld van Laherisse, Laguerre en Deroulède. Op de Place de la Concorde en voor de Tuillerien stonden ongeveer 1500 personen. Alle straten, leidende naar het paleis Bourbon, waren afgezet. In antwoord aan Andneux en Ferry, heeft Floquet gezegd: „Geen van de leden der kamer kan gelooven, dat ik mijn programma heb verloochend. Wij willen steeds vooruit, doch met eene herziening der constitutie gelooven wij nog te moeten wachten." (Toejuiching uit het linker centrum). De heer Floquet waar schuwde de republikeinen tegen een valstrik van den kant der rechterzijde. De heer An- drieux zeide, dat men de ministerieele on vastheid moede ishij smeekte het gouver- Vrii naar het Hoogduitsch van II ER MINE J FRANKENSTEIN, 58 door LUCIFER. Hoofdstulc XXXI. HOE LILLY HET IIUIS VAN Mrs. BRIDGE VERLAAT. Onze detective heeft het feit reeds eenige we ken geleden ontdektmaar ik was bang om u het bericht in uwen tegenwoordigen gezondheids toestand mede te deelen. Ik mag in geenen deele veroorloven, dat gij u mogelijk door eene geluk- zoelcster laat misleiden. Miss Lilly Lark heelt m de maand Juli zelfmoord gepleegd, zij sprong van de Londenbrug in 't water en verdronk, liv heb een nieuwsblad bij mij, waarin liet te lezen „Laat uwe courant maar zittenriep mrs. World levendig. „Ik heb mij reeds volkomen overtuigd, dat het meisje werkelijk de door mij gezochte nicht is. Daarbijge behoeft haar maar aan te zien zii draagt onmiskenbaar den stempel onzer fa milietrekken in het gelaat. Gij zijt argwanend, mijn vriend. Waar denkt ge wel dat ik ze vond B'.j de Bridges in Canterburry. Zij was gouvernante bij Bridges kinderen. Ga nu zitten, dan zal ik u de geschiedenis vertellen. Maar neen, ik ben moede, Lilly zal het doen. Onder vraag haar zelf en overtuig u van de waarheid mijner bewering. Ga zitten ga zitten Lilly mijn kinden verhaal aan mr. Burgesz uwe geheele geschiedenis. Lilly ging neven hare tante zitten. Zij was eenigszins bedremmeld door den on derzoekenden blik van den advocaat; maar hare heldere, eerlijke oogen blikten open en vast in de zijne, en haar treurig en schuldeloos gelaat nement, aan het land voldoening te geven, door het constitutioneele stelsel te hervormen het land wil noch anarchie, noch dictatuur. Daarna werd met 370 tegen 77 stemmen eene motie aangenomen, waarin de kamer de over tuiging uitspreekt, dat het gouvernement den eerbied voor de republikeinsche instellingen zal weten te verzekeren en de politiek van vooruitgang, hervorming en vrijheid zal weten te bevorderen. (Toejuiching van de linkerzijde.) Vóór de stemming was Bo langer binnen gekomen, vergezeld van Laguerre enLehérisse. Te midden eener blijkbare algemeene nieuws gierigheid nam hij plaats tusschen de heeren Laisant en Laguerre. De heer Mallefeu stelde voor, de zitting te verdagen tot 22 Mei. Dit werd verworpen. Een voorstel van eenige leden van het centrum om den datum op 15 Mei te stellen, werd insgelijks verworpen met 376 tegen 19 stemmer?. Vervolgens werd met 240 tegen 215 stemmen een voorstel van den heer Wickersheimer aangenomen, in houdende dat de bureaux aanstaanden Za terdag eene commissie zullen benoemen om de verschillende voorstellen aangaande herziening der constitutie te onderzoeken. (Toejuiching van de rechterzijde.) Bij het uiteengaan der vergadering heerschte er in den omtrek van het Palais-Bourbon eene levendige beweging, doordien er talrijke nieuwsgierigen op de been waren. De repu blikeinsche garde te paard heeft toen aldaar positie genomen, waarna er meerdere troepen werden bijeengebracht. Boulanger, uit het ge bouw komende, ging met Laguerre, Deroulède en Laisant per rijtuig heen, terwijl er hiel en daar „weg met Boulanger werd geroe pen. Daarentegen weergalmde op de Place de la Concorde de kreet „Leve Boulangeren werden er bloemen in het rijtuig geworpen, hetwelk slechts langzaam voorwaarts kon ko men. In de rue Rivoli begon de menigte de Marseillaise te zingen. De menigte bij de ma nifestatie op de Place de la Concorde wordt op 25,000 personen geschat. Tegen 6 ure werden de manifestatiën voor het hotel du Louvre voortgezet, waarbij eene brigade, op last der prefectuur derwaarts gezonden, te vergeefs poogde de rust te herstellen. deed hem gevoelen welk onrecht hij haar gedaan had. Hij stelde haar nog verschillende vragenom zich zekerheid te verschaffen aangaande hare identiteit en zij beantwoordde ze met die kalme waarheidsliefde, welke het vermogen heeft te overtuigen; toen hij gedaan had met vragen, verwijderde zich Lilly op een tecken van mrs. Wo'-ld met Brown die echter onmiddelijk we der alleen in de kamer terugkeerde. *En nu," zeide de oude dame, „zullen wij aan onze zaken gaan. Mr. Burgesz ik wil mijn testament maken. Hebt gij het formulier bij u. Ik verlang het zoo klaar en duidelijk mogelijk opgesteld hebben opdat de Bridges geen enkele aanleiding vinden om het te bestrijden. Brown, breng de schrijf tafel hier." De bediende gehoorzaamde. Mr. Burgesz haalde een groote portefeuille met documenten voor den dagwaaruit hij zwijgend een geschreven stuk namdat hij zijne cliente overreikte. „Ah," zeide zij„dat is mijn testament, dat gij reeds voer maanden voor mij opsteldet, maar zonder naam of dagteekeningen dat gij steeds gereed hieldt voor ae onderteekening. 't Begint met de verklaring dat ik in 't volle bezit ben mijner geestvermogens ja dat alles is in orde. liet vermogen is nauwkeurig opgegeven en het legaat voor Brown bepaald. Ilc wil echter haar jaargeld verdubbelen." Langzaam en met groote opmerkzaamheid las zij het gansche stuk, ieder woord en iederen zin overwegend. Toen zij daar mede gereed was gaf zij het den advocaat terug en zeide: „Schrijf er nu den naam der erfgename in, mr. Burgesz". „Ik vermaak irijn gansche vermogen in staats papieren, onroerende goederen, sieraden en meu belen aan mijne nicht Lilly Lark. Maak de zaak zoo klaar en duidelijk mogelijk, zoodat niemand builen Lilly mijn geld krijgen Ion. Ik wil dat alles alleen aan haar ten deel valt. Wellicht zal zij eens in 't huwelijk treden, als haar eerste huwelijk werkelijk ongeldig blijkt te zijn. Be- Plet nieuwe centrale laboratorium te Parijs, opgericht uit het batig saldo der Pa- rijsche tentoonstelling van electriciteit in 1881, is nu geopend. Genoemd saldo bedroeg toen 331,000 francs; bijdragen van stad en staat vermeerderden deze som. Wilson doet pogingen om zich weder tyij de kiezers in het departement Indre-et- Loire bemind te maken door het aanbieden van diners, doch niemand maakt er gebruik van. Op den spoorweg tusschen de stations Nanteuil en Ferté-sous-Jouarreis deze week een poging tot moord gepleegd. Een schapenkoopman in de 3e klasse is door een medereiziger aangevallen, die hem een mes steek toebracht. De dader is gevat, hij ont kent echter de misdaad. 39 graden gestegen. Met dat al heeft de keizer tegen den avond eene vermindering van lijden gevoeld, doordien er eene menigte etter door de canule heen naar buiten is gevloeid. Van Donderdag wordt uit Berlijn gemeld: Ofschoon de toestand des keizers vroeger wel een auscultatorisch of percussorisch on derzoek der long heeft toegelaten en dit ook heeft plaats gehad, zoo zijn toch nu tenge volge der canule de fijnere onderscheidingen bij het onderzoek onmogelijk geworden. De meeningen der daarbij betrokken geneeskun digen omtrent den status morbi loopen daar door uiteen. Dr. Mackenzie spreekt van bloed vergiftiging. Daarentegen neemt prof. Berg- mann aan, dat er longontsteking is ontstaan door naar beneden gevloeiden etter, öf dat men te denken heeft aan eene reeds begon nen verkankering der long door beneden- waartsche voortzetting van de aanwoekeringen. Voor verkankering pleiten waterachtige zwel lingen, die zich hebben voorgedaan. In alle geval is de toestand, al moge er nu en dan gunstiger oogenblikken komen, toch van zoo- danigen aard, dat het treurige verzoek zich gereedelijk laat verklaren, hetwelk de keizer laatstleden Zondag op een briefje aan een zijner hofpredikers gaf„Bid niet meer om genezing, maar om een spoedig uiteinde." Donderdag namiddag heeft de keizer eenige uren geslapen. De koorts begon eerst af te nemen, maar is vervolgens weder tot over de treffende dat huwelijk zal ik u ook nog raad vragen, want ik wil weten of het kind verbon den is of niet. Maar in geen geval mag een echtgenoot het recht hebben over hare bezittin gen te beschikken". Mr. Burgesz handelde nauwkeurig naar de op gave van mr. World, en stelde het testament volkomen naar haar genoegen op. Daarna riep Brown, op bevel harer meesteres, liet gansche dienstboden personeel bijeen en in hun bijzijn onderteekende mrs. World het testa ment. De dienstboden zetten hunne handteeke- ning er onder als getuigen en verwijderden zich. Lilly werd weder bij hare tante ontboden en de advocaat nam spoedig daarop afscheid. Vervolgens reden de dames uit en mrs. World kocht voor Lilly eene volkomen uitrusting, welke zelfs sierlijk genoeg zou geweest zijn voor eene rijke bruid. Toen dit geschied was, keerden zij huiswaarts om te gaan dineeren. De volgende veertien dagen verliepen, zoowel voor Lilly als voor hare oudtante, zeer snel. Dc gezondheid der laatste scheen te verbeteren, en Lilly en Brown gaven zich over nan de hoop, dut hare goede vriendin en weldoenster nog eenige jaren zou blijven leven. Intusschen had mr. Burgesz Lilly's geschiede nis vanaf hare geboorte tot het huidige oogen- blik stap voor stap nagegaan niet omdat hij in 't allerminst twijfelde, maar hij wilde onom- stootelijke bewijzen voor hare identiteit in han den hebben, als de omstandigheden die noodig maakten. Zoo was 't Oetober geworden. Op een avond dat het buitengewoon ruw en stormachtig weder was, zaten mrs. World, Lilly en Brown langen tijd bijeen in de ontvangkamer, grenzende aan de slaapkamer der oude dame. Lilly speelde en zong roerende liederen en de oude vrouw luisterde diep ontroerd met tranen in de oogen. Toen de liefelijk stem eindelijk ophield en Lilly het lied geëindigd had, riep de oude vrouw haar tot zich. Het meisje, ziende hoe buitengewoon hare oude bloedverwante was aangedaan, knielde voor haar In den Oostenrijkschen rijksraad wordt levendig gediscussieerd over de begrooting en Thzechische en Duitsche afgevaardigden zitten elkander leelijk in 't haar. Tal van grieven den Tzechen tegen de regeering zijn opgesomd. Bohemen heeft nog geen zelfre- geering zooals Hongarijenog steeds wordt 's keizers kroning als koning van Bohemen tegemoet gezien, Bohemen wordt geheel ver- duitscht en uit dat alles zal volgens de Tzecher veel ernstigs voortkomen. De partij ontzegt der tegenwoordige regeering alle vertrouwen. Het blijkt dus ook in Oostenrijk moeilijk iedereen tevreden te stellen. Van de eene zijde wordt het ministerie gegispt omdat te veel welwillendheid wordt betoond aan de Slaven en van de andere wordt het heftig aangevallen wegens zijn germanisme. Het Italiaansche parlement heeft zijn werk weder hervat en van de linkerzijde worden binnenkort interpellaties verwacht opdat de regeering zich verklare over de in Afrika gevolgde politiekde moeilijkheden in Abes- sinie zijn nog lang niet opgelost. Het eenige wat men bereikt heeftis dat nu zekerheid bestaat dat de troepen van den Negus 100000 man bedragen. Onbepaalde handhaving van de nu aldaar aanwezige garnizoenen zou de Italiaansche schatkist geheel uitputtende terugtrekking zou het prestige van Italië benadeelen en de handvol krijgers, die dan te Massowa zouden achterblijven aan een ze keren dood overleveren. Crispi zal dan moeten antwoorden op de vraag hoe hij uit dien doolhof denkt te ge raken waarin hij Italië gevoerd heeft. Ook over tal van andere punten betreffende de algemeene politiek worden inlichtingen ver wacht. Onder andere is er dezer dagen spake neder en streelde zacht hare hand. De verwelkte brtiine handen verhieven zich bevend en legden zich zegenend op de blinkende goudblonde lok ken van het jonge hoofd. „God zegene u, zooals ik u zegen, mijne lieve ling," zeide mrs. World, zich teeder over Lilly heenbnigend. Arm, ouderloos kind 1 Gij hebt mijne laatste levensdagen wonder opgehelderd; moge uw leven gezegend zijn. Brown, als ik ge storven zal zijn, blijf dan bij Lilly. Wees haar alles bediende, gezelschapsjuffrouw, bewaar ster, moeder alles wat gij voor mij waart. „Ja, dat zal ik doen," zeide Brown plechtig, alsof zij eenen eed deed. „En thans, mijne lieveling, goeden nacht," zeide mrs. World zacht. „Omhels mij Lilly, nog eensl Nog eensl Goeden nacht."! Het meisje sloeg hare armen om de oude vrouw, kuste haar herhaalde malen met innige harte lijkheid en ging toen snikkend naar hare kamer. Brown bracht hare meesteres te bed. De oude vrouw was ©ogenschijnlijk heel wel, maar hare handelwijze was wel iets vreemd ge weest; Brown bleef daarom bij haar waken. „Als zij wakker wordt, zal zij mij aan hare zijde vinden," dacht Brown. „Wat slaapt zij zacht!" Tegen den morgen viel de trouwe dienstbode in slaap. Bij het aanbreken van den dag sprong zij plotseling verschrikt op. Zij boog zich over hare meesteres heen. Wat waren de magere, scherp uitkomende trekken bleek. Een lange grijze haarlok lag over de gerimpelde wang. De beenderige handen waren over de borst samen gevouwen neus en kin raakten elkander bijna, maar om den mond speelde een zalige glimlach. Verschrokken legde Brown hare hand op het hart der slape' de. Het stond stil. Reeds uren geleden had het opgehouden te slaan en mrs. World was uit haren slaap in eene an dere wereld ontwaakt. Lilly's grootmoedige edele vriendin en bescherm ster was dood! Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1