Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rumenie. BINNENLAND. Op den boulevard Saint Michel waren 4000 manifestanten, in twee kampen ver deeld. De Boulangisten bestormden het koffiehuis Vachette, waar de anti-Boulangisten zich be vonden. Zij verbrijzelden er alles. Er werden 30 personen in hechtenis ge nomen. De politie had groote moeite 0111 de beweging in bedwang te houden. Te 10^/2 uur begonnen de manifestaties opnieuw. Alle straten in den omtrek van den boulevard Saint Michel werden afge sloten. Tegen 11 uren zaterdag avond was de manifestatie bijna geëindigd en hernamende wijken, die daarvan het tooneel waren ge weest, een kalm aanzien. Zondag avond herhaling van de manifes- tatiën der Boulangisten en anti-Boulangisten; doch zij hadden geen ernstig karakter. De politie heeft dadelijk de hier en daar getier makende menigte uiteengedreven. Een deputatie der studenten is door Flo quet ontvangen, en deze heeft hem van de partijdige handelingen der politie in kennis gesteld. De politie moet op de hand der Boulangisten zijn, hetgeen voor de rust der stad stad zeer gevaarlijk is. Floquet heeft beloofd de zaak streng te onderzoeken en de studenten aangemaand zich kalm te houden. Floquet heeft Zaterdag de voornaamste politieposten bezocht en de agenten de toe wijding aan de republiek en den eerbied voor de wetten op het hart gedrukt. Een redacteur van de Cocarde heeft verteld, dat Boulanger en zijn vrienden da gelijks aangeteekende brieven ontvangen, geld bevattende om de beweging gaande te hou den. Dagelijks komt niet minder dan 7 a 8000 frank in. In de kamer sprak de heer Martimprey zijne afkeuring uit over de concentratie der republikeinen, en voegde er bij, dat de keuze van een burger als minister van oor log eene ernstige fout, en de benoeming van den heer Freycinet eene tarting van de openbare meening is. De minister Floquet antwoordde, dat hem geen meer bevoegd persoon bekend is dan Freycinet. Na eene vrij heftige beraadslaging werd de orde van den dag, met eene betuiging van vertrou wen in de regeering, waarmede het minis terie zich vereenigd had, aangenomen met 377 tegen 175 stemmen. Op de kusten van Bretagne tegenover St. Malo heeft de hooge vloed onlangs ge durende het heerschen van zware stormen eene wel 3 tot 4 M. dikke zandlaag aan den voet der rotsen van St. Enogat en St. Le- maire weggespoeld en de reeds tot verko ling overgaande overblijfselen van een overoud woud blootgelegd, dat een maal den naam „Forêt de Scissey" droeg. Toen de Romeinen in Gallië doordrongen, bedekte dit woud de thans gedeeltelijk in zee verdwenen kustlanden over eene groote uitgestrektheid. In het midden dezer lang zamerhand met kloosters aangevulde bos- schen verhief zich de beroemde Mont St. Michel, vroeger Mont Tombe genoemd, die thans op de kale kust staat, welke bij hoog water geheel onderloopt. Het woud was reeds in de tiende eeuw verdwenen en over blijfselen er van treft men bij lagen water stand nog veelvuldig aan. Volgens eene statistieke opgaaf was in 709 hier het ver schil tusschen den hoogsten en laagsten wa terstand slechts 12 M., thans evenwel be draagt dat verschil 15,5 M. De zeespiegel is derhalve gemiddeld per eeuw 33 *cM. gerezen. Aan eene particuliere correspondentie van de N. R. Ct. ontleenen wij het volgende: Wie niet bevreesd is voor een paar be slijkte schoenen, kan tegenwoordig een paar interressante uren doorbrengen op hef Champ de Mars, om aldaar de werkzaamheden gade te slaan voor de wereldtentoonstelling van 1889. Langzaammaar zeker verrijst de toren van Eiffel omhoog, en iedere week ziet men dat hij een paar meter hooger geworden is. Thans reeds is de eerste verdieping, men kan niet zeggen onder de knie, want zij is hooger dan de torens van de Notre Dame maar zij is toch gereed. Men heeft nooit zoo iets reusachtigs aanschouwden de indruk is grootsch, dit is ontegenzeggelijk. Miaar daarneven verdienen ook de verdere werkzaamheden der tentoonstelling in hooge mate de aandacht. Een deel van het Champ de Mars is reeds overdekt met de ijzeren loodsendie voor de tentoonstelling zullen dienen. Men is thans juist begonnen, met de ijzeren spanten te stellen voor de over kapping van de zaal der werktuigen. Uit een technisch oogpunt is deze overkapping zeer merkwaardig. Zij is niet minder dan 115 meter breed en 45 meter hoog, en zie hier hoe men den vorm van ieder der ijzeren liggers heeft ontworpendie het geraamte maken van het groote gebouw. Stel u voor twee ijzeren balken in den vorm van twee samentrekkingsteekenswelke met hun ééne punt rusten op den bodem, en met het andere punt tegen elkaar rusten. Ziedaar de kap- spant. Het rustpunt op den bodem bestaat uit een enkel stuk half rond gietstaal, dat met zijn platten kant rust op een fondament van metselwerk, en dat op zijn halfronden kant het holle uiteinde draagt van den ijze ren balk. Daar waar de beide samentrek kingsteekens aan hun andere punt tegen elkaar rusten, is eveneens een stalen schar nier tusschen hen beide aangebracht. Verder is er niets in deze kap, geen trekstangen geen gewrichtenniets. Dit is eene fraaie en stoute constructie. De eene helft er van is gegund aan die Cie. de Fives-Lille en de andere helft aan de Cie. Cailbeide groote ijzerfabriekendie ieder een eigen stelsel toepassen, om deze reusachtige ijzeren binten op hunne plaats te zetten. De Cie. de Fives Lille maakt ieder kapbint in vier stukken gereed op den grond. De twee uiterste stukken zijn die, welke recht overeind moeten worden gezet. Is zulks geschied, dan hijscht men haar tusschen de twee middelste stukken omhoogen klinkt die vast aan de verticale gedeelten, waardoor het geheele bint blijft staan. De Cie. Cail daarentegen laat ieder stuk ijzerdat den balk samensteltomhoog brengen op een houten steiger en op zijne plaats vastklinken. Beide methoden hebben hare voor- en nadeelenmaar beide leveren zeer goede uitkomsten. De „Intransigeant,, voorspelt, dat Bou langer binnen tien dagen gearresteerd zal wezen. Overal werd Maandag aangeplakt dat er eene anti-Boulangistische meeting zou plaats hebben in de Salie Jussieu. Hoewel de politie alle biljetten, daarop betrekking hebbend, liet afscheuren, waren toch 's avonds 120C personen, voor het mecrendeel studen ten, bijeengekomen, allen met stokken gewa pend. Besloten werd niet te manifesteeren doch zoo men aangevallen werd, zich kracht dadig te verdedigen. De rechtbanken van politie veroordeelden reeds eenige manifes tanten wegens verzet tegen de politie van twee tot vijftien dagen arrest. Het lagerhuis heeft het wetsvoorstel van plaatselijk zelfbestuur bij tweede lezing aan genomen. Zooals reeds herhaaldelijk gezegd is was het voor het kabinet-Salisbury de strijd „to be or not to be", maar het gevaar is sterk verminderd door den toestand der partijen. De conservatieven stemmen het voorstel uit discipline zij het ook met weer zin de dissidenten steunen het om te toonen dat zij de liberale beginselen nog steeds voorstaan en de Gladstonianen zelf steunen het natuurlijk uit beginselomdat het eigen lijk aan hun eischen is te danken dat zulk een voorstel vanwege de regeering is inge diend. Het is dus niet te verwonderen dat het is aangenomen na een vijf- of zestal zit tingen. De artikelsgewijze discussie zal niet zoo gemakkelijk gaande partijen hebben daarvoor haar beste krachten bewaard, maar de regeering zal toegevend zijnhet geldt haar bestaan. Bij het graven van het kanaal ter ver binding van Manchester met de zeewordt eene stoommachine gebruikt om grond weg te graven. Bij elke snede verwijdert men daarmede 2 tot 2x/4 tonnen grondszoodat in 1 minuut een wagen van 4 tonnen gevuld wordt. Deze machine is vervaardigd door de heeren Dunbar en Rutson. In de mijn van St. Helena-Workington heeft een ontploffing van mijngas plaats ge had waarbij 17 personen het leven hebben verloren. Het brandende gedeelte heeft men moeten laten overstroomen. Te Skibereem heeft een conflict tus schen de politie en het volk plaats gehad na het overbrengen van den afgevaardigde Ginhoaly naar de gevangenis te Cork. Het aantal gekwetsten aan beide kanten is be langrijk. De afwisselende omkeeringen ten goede en ten kwade bij het lijden van den Duit- schen keizer houden steeds aan. Nauwelijks heeft een telegram een betrekkelijke verbe tering medegedeeld of een ander constateert een toeneming der koortswelke langzaam maar zeker den hoogen lijder ondermijnt. Illusiën behoeft men zich waarlijk niet meer te maken ieder oogenblik kan men een te legram ontvangen dat de strijd tusschen den keizer en de ongeneeselijke kwaal is beslist in het nadeel van den eerste. Uit Berlijn wordt aan de Figaro ge melddat de keizer alle zaken geregeld heeft. De keizerin bekomt uit de nalaten schap 12 millioen mark en prins Hendrik slechts één millioen. De kostendie de ziekte van den keizer veroorzaaktzouden door de schatkist worden voldaan. Hierover heeft nog een discussie tusschen Bismarck en de keizerin plaats gehaddoch ook door tusschenkomst van den hertog van Baden is de quaestie opgelost. Aan den correspon dent van genoemd blad heeft men verzekerd, dat dr. Mackenzie 1500 mark per dag ver dient. Ten kantore van een bankier in een der drukste straten van Neurenbergis on langs 's nachts een brandkast opengebroken en geplunderd. De dieven zijn nog niet ge vat. Zij moetenvolgens het oordeel van deskundigenongeveer zes uren gewerkt hebben aan het openbreken van de stevige ijzeren kast. BERLIJN, 24 April. De Nordd. Allg. Ztg. schrijftDe toestand des keizers toont eene duidelijk te onderscheiden neiging tot lang zaam voortschrijdende beterschap. De koorts wordt in de laatste dagen regelmatig minder hevig, de temperatuur was heden slechts 38°. De geneesheeren hopen dat dit zoo voort zal gaan, op grond van de objectieve verschijn selen der laatste dagen, in het bijzonder den teruggekeerden eetlust. Tot dusver had de tamelijk overvloedige opneming van voedsel door den lijder alleen plaats op dringend aanhouden van de geneesheeren, al bracht zij ook eene gunstige werking te weeg; maar de thans zich voordoende trek naar eten is een gunstig teeken. Desniettemin moet de toestand met voorzichtigheid beoordeeld wor den. De gemoedsaandoeningen tengevolge van het bezoek van koningin Victoria hebben tot dusver geen nadeeligen invloed doen blijken. Prof. Krause verlaat heden voor onbepaalden tijd de door hem betrokken woning in het koninklijke paleis. Koningin Victoria en de keizerinhare dochterreden heden middag in een met vier paarden bespannen rijtuig naar keizerin Augusta. De groothertog en de groothertog in van Baden ontvingen de koningin en deden haar later weder uitgeleide. De ko ningin bracht 35 minuten bij de keizerin-we duwe door en gebruikte bij haar de thee. Keizerin Augusta was bij dit bezoek van ha ren ganschen hofstaat omringd. Koningin Victoria reed vervolgens naar het paleis van den kroonprins. Eene dicht opeengedrongen menigte begroette met veel geestdrift de bei de vorstinnen. Bij hare komst alhier werd de koningin van Engeland, die op een ander dan het eerst bepaalde uur aankwam, door het niet talrijk aanwezige publiek met kalme hoffe lijkheid ontvangen. Alle mededeelingen om trent voorgenomen anti-Engelsche betoogin gen waren ijdel gesnap. Bladen van alle richtingen bevatten sympathieke hoofdarti kelen. Doch vooral wordt er nadruk op gelegd, dat het bezoek der koningin te Ber- lijd geenerlei politieke beteekenis heeft hoewel zij morgen den rijkskanselier bij zich ontvangen zal. Des keizers toestand is ook heden merk baar beter. Naar eenige liberale bladen be weren wil dr. Mackenzie eene gerechtelijke vervolging instellen tegen alle couranten welke omtrent zijne behandeling van den keizer op voor hem kwetsende wijze bericht hebben gegeven. Blijkens het bulletin van heden avond half achthad de keizer heden in den na middag wel een weinig koortsdoch des avonds weder minderen was de toestand betrekkelijk bevredigend. In een menagerie te Welwarn (Bohemen) brak onlangs een leeuw uit zijn hok los. Het aanwezige publiek drong verschrikt naar den uitgangmaar de dierentemmer Schanda trad het wilde dier in den weg om het naar zijn kooi terug te drijven. De leeuw viel woedend op den man aan en begon hem te verscheuren. Met groote moeite gelukte het eindelijk den bediendenden dierentemmer te bevrijden en den leeuw weder op te slui ten. Schanda is zeer ernstig gewond aan beide armen. Te Napels is Zondagmiddag „de Bosphoro" aangekomen met het eerste detachement troepen uit Massowah. Zij werden met geest drift ontvangen. De gezondheidstoestand is over 't algemeen goed. Bij den boerenopstand in Rumanie hebben vooral de meergegoeden het moeten ontgel den. In vele dorpen zijn de huizen van landeigenaars en welgestelde pachters vernield of zwaar beschadigdschuren werden ge plunderd. Ook zijn vele overheidspersonen en pachters zwaar mishandeld. Een deel der soldaten, tot herstel der orde afgezondenmaakte gemeene zaak met de oproerlingen. Het aantal dooden en gewonden moet aan zienlijk zijn. De gevangenissen te Bucharest zijn vol in hechtenis genomen boeren. Uit Bucharest wordt aan The Times ge meld, dat de onlusten meer en meer een ernstig karakter aannemen. Verscheidene dorpen, die oogenschijnlijk tot de orde waren teruggekeerd, zijn opnieuw opgestaan. Het aantal gesneuvelden in de gevechten der boeren met de regeeringstroepenis veel hooger dan de officieele rapporten melden. De opstandelingen hebben spoortreinen aan gevallen en vier hofsteden op de goederen van prins Ghika verbrand, nadat hunne po gingen om het kasteel te overrompelen mis lukt waren. De medeplichtigheid der Russen schijnt vast te staan. Berichten uit Rumenie zijn zeer ongun stig. De oproerige boeren hebben zich ver eenigd en vormen eene macht van 80,000 man. De troepen zijn onmachtig het oproer te onderdrukken. WAALWIJK, 25 April 1888. De onteigening ten behoeve van den nieuwen Maasmond is voor 't oogenblik ge staakt. Het uitgetrokken crediet was met ongeveer 1 millioen overschreden en de af getreden minister had geene nieuwe gelden meer aangevraagd. De werkzaamheden voor de verbetering der Stationsstraat alhier zijn in vollen gang. Zij prijkt reeds met twee rijen boomen en de nieuwe gasleiding is gelegd. Thans is men bezig met een nieuwe rioleering van af de markt naar de Loint. X- Gisteren werd van dit jaar de e erste onderwijzers-vergadering in het arrondisse ment Waalwijk gehouden op de zaal van Musis Sacrum. Ingeleid werden en daarna uitvoerig besproken de volgende punten 1. De houding van de hand en het lichaam des kinds bij het schrijfonderwijs. 2. Oorzaken en geneeswijze van het liegen bij de kinderen. 3. De wijzen der werkwoorden. De heeren Roozen, v. d. Heijden en Mol ontvingen van den vice-voorzitter een hartelijk woord van dank voor de verdienstelijke wijze, waarop zij de aangegeven onderwerpen hadden ingeleid. Verleden Zaterdag zijn van hier naar 's Bosch overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld twee landloopers, die, niet te vreden met door bedelen in hun onderhoud te voorzien, zich hadden vergrepen aan eens anders eigendom. De gesignaleerde J.Snijtsever is te Ant werpen aangehouden en aan de Nederland- sche justitie uitgeleverd. Verleden Zondag is te Waspik vermist een zilver cylinderhorlogie met dubbele kast, waaraan een zwart zijden halskoordje met gouden sleutel. De brigade commdt. alhier verzoekt op - sporing en bericht. Dewijl de heeren M. JE. Baron Mac- kay, Jhr. Mr. K. A Godin de Beaufort, Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys van Beerenbroek en Tr. L. W. C. Keuchenius, ingevolge art. 96 der grondwet, van rechtswege het lidmaat schap van de tweede kamer der staten-ge- neraal hebben verloren, zal eene verkiezing van een lid dier kamer moeten geschieden in elk der hoofdkiesdistr. Amersfoort, Gouda, Maastricht en Ede. Deze verkiezingen zijn bepaald op Dins dag 15 Mei e.k. en de herstemmingen, zoo noodig, op Dinsdag 29 Mei. De minister van binnenlandsche zaken heeft zijne wekelijksche audientien vastge steld op Zaterdag, des middags te 12 uren. De minister van financien eiken Donder dag, des middags te 12 uren. De minister van oorlog eiken Donderdag, des middags te 1 uur. Met 1 Mei a.s. treedt in werking de nieuwe lijst voor gecombineerde rondreis- biljetten over verschillende spoorwegen. Vergeleken met het vorige jaar zijn tal van nieuwe coupons opgenomen, terwijl ook de bijbehoorende kaarten verschillende wij zigingen hebben ondergaan. Ook in de voor waarden voor de afgifte dezer biljetten zijn veranderingen gebrachtin hoofdzaak zijn het de volgende Thans is bepaald, dat slechts dan verbin dingscoupons mogen gebruikt worden, wan neer tevens in het betreffende biljet betaalde coupons zijn opgenomen voor de beide tra jecten, welke aan het begin- en eindpunt van de verbindingscoupon of van meer on- middelijk op elkander volgende verbindings coupons aansluiten. De rondreis wordt ook dan als aaneenge sloten beschouwd, wanneer coupons voor ver bindingslijnen op plaatsen, waar zich ver schillende van elkander gescheiden stations bevinden, niet worden opgenomen. De coupons, welke in een biljet ééne of meer aaneengesloten werkelijke rondreizen vormen, kunnen van het punt, van waar deze rondreizen uitgaan, ook in omgekeerde volg orde gebruikt worden, mits de reiziger den stationschef te dier plaatse daarvan kennis geve en deze het biljet behoorlijk heeft ge contrasigneerd. Inlasschen van nieuwe coupons in een reeds gedeeltelijk gebruikt biljet is verboden, evenals het verwisselen van coupons van zulk een biljet. Voor reeds afgehaalde, doch geheel onge bruikt gebleven biljetten kan de prijs gerestitu eerd worden, na aftrek van f 0.60 tot 1.80 con- fectiekosten. Met het verschijnen van deze nieuwe lijst treedt de oude buiten werking, en zullen- derhalve de reizigers, die van gecombineerde rondreisbiljetten wenschen gebruik te maken en nog in het bezit zijn van het oude boekje, wel doen, dit niet meer te raadplegen, maar zich een nieuw exemplaar aan te schaffen, waarvan de prijs, evenals voorleden jaar, f 0.30 bedraagt en dat eerstdaags aan alle stations verkrijgbaar is. Onder de militairen in garnizoen te Geertruidenberg, zijn gevallen voorgekomen van besmettelijke keelziekte, terwijl onder de burgers van dierzelfde stad typhus heerscht. Niettegenstaande die gevallen, verkeeren de soldaten en burgers vrij met de burgers der omliggende gemeenten en brengen ook zoodoende de besmetting over in andere plaatsen. Ware het ter voorkoming daarvan niet goed, vooral eerstgenoemden te beletten zulks te doen?

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2