Engeland. Duitsehland. Oostenrijk- Italië. Servie. Rumenie. Bulgarije. Turkije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND, ders de werkstaking trachten uit te breiden tot de thans nog in werking zijnde glasbla zerijen. Te Bonifacio, op Corsicawerd dezer dagen een langgezochte roover, Camillo ge naamd door de politie gesnapt, terwijl hij een bruiloft bijwoonde. Hij was de ziel van het feest, door zijn vroolijkheid en grappen, hoewel hij wist, dat het gerecht hem op het spoor was. Toen de gendarmes het huis omsingeld hadden, trachtte Camillo, in vrouwenkleede ren te midden van een troepje huiswaarts keerende gastente ontvluchten. Maar hij werd herkendnagezet en daar hij ver moeid van het dansen was weldra ach terhaald. Toen hij zich niet wilde overgeven, maar opnieuw trachtte weg te loopen, schoten de gendarmes hunne geweren af, en door een hunner kogels werd de roover gedood. Algerie wordt zwaar geteisterd door sprinkhanengeheele streken zijn verwoest door zwermen van de kwaadaardigste soort. Tusschen Batna en Constantine is een trein in een zwerm sprinkhanen blijven steken door de duizenden die onder de raderen der locomotief verbrijzeld werden, waren de rails zoo glad gewordendat de locomotief geen weerstand genoeg vond om den trein voort te trekken. Tot welke treurige uitkomsten de jaren lange onlusten in Ierland leiden werd dezer dagen weer bewezen op de veiling van een der beste en wildrijkste Iersche landgoede ren in het graafschap Mayo bestaande uit 2,068 acres (825 hectaren) bouwland, woon huis en een gehucht van 53 verspreide hut ten. Hoewel op de verkooping een aantal liefhebbers aanwezig waren kon slechts een kooprijs van 360 pond (f7560) worden be dongen doch de met den verkoop belaste ambtenaar begon dan ook met de mededee- lingdat van het geheele terrein slechts 243 acresdus ongeveer éen vijfde gedeelte waren verhuurd, en dat de pachters daarvan drie jaren in de betaling der huurpenningen ten achteren waren. De vele aantrekkelijk heden van het landgoed in aanmerking ge nomen kan het dan ook beschouwd worden als door de erfgenamen van den vorigen ei genaar de graaf Cavan te zijn cadeau ge geven. Nooit werd in het vereenigd konink rijk het landbezit tot zulk een prijs verhan deld. Te Catham is order ontvangen onmid- deiijk een nieuwen oorlogsbodem op stapel te zettendie den naam zal dragen van Admiraal Blake. Het schip zal 9000 ton meten en een stoomvermogen krijgen van 20,000 paardenkracht (zegge twintigduizend.) De laatste berichten over den keizer zijn weder gunstighij kan het bed weder verlaten. Dientengevolge heeft de keizerin Donderdagde reeds eenige weken geleden voorgenomen reis door het overstroomde ge bied van de Elbe aangevangenmet prinses Victoria, onder geleide der provinciale Ober presidenten Achenbach en Seckendorf. De geheimraad prof. Bardeleben heeft, na den keizer onderzocht te hebben, ver klaard dat de eerste weken kalm voorbij zullen gaan. Aan de Liberté wordt uit Ber lijn gemeld, dat zonder bijkomende gevallen, de keizer nog vier of vijf maanden kan leven. Te Hamburg zijn 17 werklieden gear resteerd die de begrafenis van een kame raad bijwoonden allen met een rooden das getooid. Hierdoor hebben zij inbreuk ge maakt op de wet betreffende de oproerwek- kende zinnebeelden. In den Oostenrijkschen Reichsrath worden sedert een tweetal dagen heftige debatten gevoerd over de begrooting voor het open baar onderwijs en de belanghebbende minis ter wordt door Tzechen en Duitschers met ver bittering aangevallen. De minister van oorlog heeft opnieuw 64 millioen aangevraagd voor militaire doel einden. In antwoord op eene door Povio gestelde vraag over de door Italië gesloten bondge nootschappen heeft Crispi verklaardniet te gelooven dat het Bismarck's bedoeling is, Oostenrijk aan te sporen zich in de richting van Salonika uit te breiden. Oostenrijk zal niets doen ter verstoring van den vrede. Italië heeft met Duitsehland en Oostenrijk een bondgenootschap aangegaan op grond van het gemeenschappelijke verlangen dat de vrede bewaard blijve. Ter zee is Italië ver bonden met Engeland. Crispi heeft verder medegedeeld dat als Frankrijk geneigd is eene vergoeding te ge ven Italië zich niet zal verzetten tegen het sluiten van een handelstractaat op den grond slag vati dat van 1881. Ten aanzien der binnenlandsche politiek laat Crispi zich leiden door één beginsel, dat van vrijheid voor allen onder gestrenge handhaving der wet. De minister van financien heeft zijn ontslag aangebodendaar de kamer van af gevaardigden een ontwerp betreffende de gemeentelijke belastingen verworpen heeft met 133 stemmen tegen 115. De voornaamste krater van den Etna werpt asch en kleine stukjes steen uit. Voor het oogenblik is nog niet te voorspellen of de uitbarsting een onrustbarend karakter zal aannemen. Conaggiaeen klein dorpje in Italië tegen een der bergen gelegen, welke zich langs de rivieren de Missiaga en Bordina verheffen is den 26sten April bijna gehee' verwoest door een vreeselijke lawine en daar op gevolgde neerstorting van steenen en zand. Den 3den April hoorden de bewoners dier streken een verschrikkelijken knalen uit een daarop ingesteld onderzoek bleek dat zich een lawine had gevormdwelke langzaam naar omlaag daalde. Den 25en en 26en daalde de lawine in de velden van het dorp af, hen geheel verwoest achterlatende, waarop een ontzettende stroom van steenen en zand meer bepaald op het dorp neerkwam en dat grootendeels geheel verwoestte. Ruim 400 menschen zijn daardoor van alles be roofd. De proviüciale staten hehben aan stonds voor den eersten nood 500 lires ter beschikking der ongelukkigen gesteld. Conaggia behoort onder Lavalleen land streek welke uit 10 dorpjes bestaat. De prins van Napels was tegenwoordig bij het nemen van proeven met dynamiet- patronen op het fort Tiburtino. Een patroon ontploftetengevolge waarvan de prins ee- nigszins gewond werd. Verschillende officie ren zijn gewond. Een duizendtal gewapende Montenegrijnen vertoonen zich op de Servisch-Turksche gren zen. Verschillende regimenten zijn ter be waking der grenzen afgezonden. De regeering heeft beslag doen leggen op de Echo des Balkansen heeft bevolen dat de 8000 geweren die aan de boeren uitgedeeld zijn weder teruggenomen moeten worden. Een burgeroorlog wordt gevreesd. Uit Bucharest wordt gemelddat op last der ministers het parket de directeuren van dagbladen uitgenoodigd heeft niets openbaar te maken van de verduisteringen in de na tionale bankwaar 4000 rentebladen zijn verdwenen. Deze diefstal heeft het publiek groote ongerustheid gewektdaar het thans niet weet aan welke financieele instelling het zijn geld kan toevertrouwen. Majoor Popoff is veroordeeld tot vier ja ren vestingstraf. De medeplichtigen werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier tot twaalf maanden. Volgens te Weenen ontvangen berichten ontkende Popoff tot het laatste oogenblik, dat hij zich schuldig gemaakt had aan ver duistering van gelden van zijn regiment. Met betraande oogen hoorde hij daarop het vonnis van den krijgsraad aan, dat door kolonel Nicolajeff met trillende stem werd voorgelezen. Vorst Ferdinand heeft de straf van vier op twee jaar gevangenisstraf ver minderd. De Daily News meldt uit Konstantinopel, dat er opnieuw Russische troepen op de grens van Klein-Azie zijn aangekomen. De Servische regeering heeft aan de Porte te kennen gegeven dat zij voornemens is eene grenswijziging te vragen, wanneer Grieken land uitbreiding van gebied erlangt. De Porte maakt zich zeer ongerust over den inval der Montenegrijnen in Servie, welke dreigende afmetingen begint aan te nemen, en naar de Porte vreest, ook Macedonië kan bereiken. Uit Konstantinopel bericht nien aan de Standard, dat de Porte tot landvoogd van Kreta benoemd heeft den effendi Nikolaki Sartinsky, wien tevens de titel van pacha verleend werd. Volgens de Times is de Porte voor nemens, belangrijke verplaatsingen onder hare diplomatieke vertegenwoordigers in de hoofdsteden van Europa te doen geschieden. Ook zouden er aanzienlijke verdedigingswer ken rondom Adrianopel worden aangelegd. Tusschen Griekenland en Turkije is het een en ander voorgevallen, dat bijna gelijk gesteld kan worden met afbreking der di plomatieke betrekkingen. Onlangs eischte de Porte van de regeering te Athene terugroeping van den Griekschen consul te Moastir, bij wien compromittee- rende papieren waren gevonden en in beslag genomen. De consul noemde de documen ten Wel vervalscht en de Grieksche regee ring geloofde hem en zond hem weder naar zijn post terug, maar de Porte verbrak alle gemeenschap met den consul. Daarop moet de Grieksche regeering gedreigd hebben met wraakneming op Turksche consuls. Nu meldt een officieel telegram uit Konstantinopel, dat de Turksche gezant te Athene teruggeroepen is en de Grieksche gezant te Konstantinopel „verlof' heeft gekregen. Dat staat bijna gelijk met een afbreking der diplomatieke betrekkingen. Men brengt deze onverwachte incidenten in verband met de reis van den Russischen gezant Nelidoff te Konstantinopel naar Athene. Volgens mededeelingen, uit goede bron afkomstig, heeft de Grieksche regeering zich tot de vreemde mogendheden gewend om hare aandacht te vestigen op de vervolging, waaraan de Grieken blootstaan van den kant der Turksche overheden, in de aangrenzende provinciën. Te Philadelphia is een torpedo-boot van stapel geloopen, die in verdelgende kracht alles overtreft, wat in den vorm van ver plaatsbare torpedo's vervaardigd is. De „Vesuvius", dat is de naam van het nieuwe moordtuig, zal bij een diepgang van 9 voet 20 knoopen loopen, en bevat 3 ka nonnen, die door middel van saamgeperste lucht bommen van 200 pond dynamiet zullen uitwerpen. Nog twee dergelijke schepen, maar van tweevoudige grootte, zijn in aanbouw. Het van stapel loopen dezer booten werd door door den minister van marine, eenige leden van het congres en een groot aantal belang stellenden bijgewoond. UITVOERINGEN." WAALWIJK. Zondag 6 dezer, des midd. 12 ure, door de Harmonie „L'Espérance" op de harmo niezaal 1. Les gais Amis, Marche. Reuland. 2. La Grande Duchesse de Gé- rolstein, potpourri Offenbach. 3. Künstler- Leben, Concert Walzer Strauss. 4. Les cloches de Corneville. Planquette. BAARDWIJK. Zondag 6 dezer, 's avonds 8 ure, concert door de liedertafel „Tot bloei der Toon kunst", in de nieuwe zaal bij A. Mulders. Zie verder programma's. CAPELLE. Donderdag 10 dezer, des midd. 21/s ure, concert door de liedertafel „Oefening kweekt Kunst" in het schoollokaal Heistraat. Zie verder programma's. WAALWIJK, 5 Mei 1888. Ter openbare terechtzitting der arrond. rechtbank te 's Bosch van 3 Mei j.l. had de behandeling plaats der zaak tegen twee in woners onzer gemeente, beklaagd van mis'- handelingdie lichamelijk letsel tengevolge had. Het O. M., waargenomen door mr. baron Speyert van Woerden, requireerde schuldig verklaring aan het ten lasie gelegde, daar hij dit volledig bewezen achtte, en veroor deeling tot eene gevangenisstraf van drie maanden voor ieder. Als stopplaatsen op het baanvak Waal wijk—Vlijmen, zijn thans definitief aangewe zen Baardwijk, Overlaat, Elshout, Nieuw- kuik. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter der tweede kamer het kamerlid Jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. De regeering heeft ingediend een wets ontwerp tot eenjarige verlenging van den militiediensttijd van de miliciens te land lichting 1883 en van de zeemiliciens lichting 1884, geheel gelijkluidend aan het in de vorige zitt. onafgedaan gebleven ontwerp. Ter bespoe diging beantwoordt zij tevens de opmerkingen, toen in het verslag der afd. gemaakt. Uit het feit der indiening door de vorige regee ring blijkt, dat zij den algemeenen politieken toestand niet gunstiger oordeelde dan verleden jaar, waaruit zich gereedelijk laat verklaren, dat zij den koning geen voorstel deed om gebruik te maken van de bevoegdheid om binnen het jaar ontslag te verleenen aan de miliciens, wier diensttijd ten vorigen jare was verlengd. Wijziging van het le lid van art. 6 der militiewet in plaats van den thans ge volgden weg zou medebrengen wijziging van een aantal andere artikelen dier wet, wat, met het oog op de aanslaande wettelijke regeling van den dienstplicht, bij velen be zwaar zou hebben uitgelokt. Tegenover het bezwaar, dat de verlenging van diensttijd de lasten verhoogt, omdat de plaatsvervangers veel hoogere sommen eischen, wijst de regee ring er op, dat die verlenging op de prijzen van plaatsvervanging geen invloed behoeft te hebben, vermits de ingelijfden, wiei-diensttijd werd verlengd, beschikbaar komen voor de lichting van 188S. Verlichting van den schut terlijken dienst tegenover langeren militie- dienst volgt van zelf, omdat de miliciens, wier diensttijd een jaar is verlengd, bij inlijving bij de schutterij een jaar korter dienen. Het bericht, aan de Avondpost ontleend, dat de ministers onderling bepaald zouden hebben, dat er voortaan des Zondags aan geen der departementen meer gewerkt zal worden, is naar de N. R. Ct. verneemt, on- juisi. Op de te Breda gehouden algemeene vergadering van leden der afd. Noordbrabant van de vereenigingen der Nederl. rundvee- en paardenstamboeken, zijn tot bestuursleden benoemd, de heeren B. Snoek te Almkerk voorz., M. A. Bol, te Eeten, onder voorz., A. J. Vlamings, te 's Bosch, D. Sneep, te Os- sendrecht en C. Aarden, te Standaarbuiten leden. Voor het rundveestamboek de heeren B. Snoek, te Almkerk, voorz., V. Scholten van Aschat, te Roosendaal, onder voorz,, D. Sneep, te Ossendrecht, G. E. Hagens Cz., te Nieu- wendijk bij Zevenbergen, en J. J. van Erp, te Berchem. Voorts werd besloten het loopen de gerucht, als zou de afdeeling Noordbrabant zich van de vereeniging willen afscheiden, ten stelligste tegen te spreken. De commissaris van politie te Nijme gen waarschuwt dat men op zijn hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Heinrich Weimar Schumacher, 47 jaren, geboren te Keulen, wonende te Nijmegen. De heer Richard Hol, te Utrecht, heeft eene ouverture voor harmonie-orkest gecom poneerd voor den te Tilburg te ho.iden wedstrijd voor Harmonie- en Fanfarecorpsen. Ook de heer Joh. M. Coenen, te Amster dam zal een der verplichte stukken voor genoemden wedstrijd componeeren. - Er heeft zich te Steenbergen eene com missie gevormd tot het houden eener hard draverij op 12 Juni a. s. De harddraverij zal bestaan uit eene voor paarden uit de gemeente, eene voor paarden die nimmer eenen prijs gewonnen hebben en eene voor paarden van zessen klaar. De Bossche wielrijderskring zal op 13 Mei e. k. eenen wedstrijd houden, waarvoor zijn uitgeloofd: voor de buitenleden, 1 e prijs, verguld zilveren medaille; 2e prijs, zilveren medaille. Voor de binnenleden le prijs verguld zilveren medaille; 2e prijs, kunstvoor werp of medaille. De weg van den wedstrijd is lang circa 17 kilometer en loopt langs het kanaal (begin bij sluis I) naar sluis II (grint), van daar naar Middelrode—Berlicum tot zijweg naar de Dungensche brug (klinker), terug naar sluis I. Zondag a. s. wordt Christina Goedvolk, weduwe van Jut, uit de gevangenis te Go- rinchem ontslagen. Velen herinneren zich nog dat echtpaar, dat den dubbelen moord pleegde op mevr. de Wed. Van der Kouwen en haar dienstmaagd, te 's Gravenhage. Den eersten dag tier Meimaand was Amsterdam in feestgewaad. Van openbare en bijzondere gebouwen en vooral in de Plantage huis aan huiswapperde de nati onale driekleurde tramwagengs waren er eveneens in den vorm van trofee mede ge tooid. Het genootschap „Natura Artis Magistra," Amsterdam's wereldberoemde diergaarde Oproeping onder de wapenen van miliciens- verlofgangers der lichtingen van 1885 en 1886. Ingevolge koninklijk besluit van 7 April '1888 no. 10 worden dit jaar, krachtens art. 125 der militiewet in werkelijken dienst opgeroepen de miliciens-verlofgangers van de militie te land, belioorende tot de hieronder aangeduide lichtin gen en korpsen en voor de daarbij vermelde tijd vakken te weten Lichting '1885. Regiment grenadiers en jagers, le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e regiment infan terie, van '13 Augustus tot 15 September; le, 2e en 3e regiment veld-artillerie'le2e, 3e, 4e, 5e en 6e batterij van 20 Augustus tot 22 Septemberkorps rijdende artillerievan 27 Augustus tot 29 September; korps pontonniers, van 1 Augustus tot 4 September. Lichting 1886. le regiment vesting artillerie, le en 6e compagnie van 5 Mei tot 9 Juni, 4e en 7e comp. van 5 Juni tot 10 Juli, 10e comp. van 9 Juni tot 14 Juli, 5e en 8e comp. van 7 Augs. tot 1L September, 9e comp. van 21 Augustus tot 25 September, 2e 3e comp. van 18 September tot 23 October; 2e regiment vesting-artillerie, le en 3e compagnie van 5 Mei tot 9 Juni, 8e en 10e comp. van 5 Juni tot 10 Juli, 2e en 4e comp. v:n 7 Augustus tot 11 September, 5e 6e, 7e en 9e comp. van '18 September tot 23 October; 3e regiment vesting-artillerie 6e en 9de compagnie van 5 Mei tot 9 Juni, 4e en 8e comp. van 5 Juni tot 10 Juli, 5e en 7e comp. van 10 Juli tot l4 Augustus, le en 3e comp. van 14 Augustus tot 18 September, 2e en 10e comp. van 18 September tot 23 October; 4e regiment vesting-artillerie, 4e en 9e compagnie van 8 Mei tot 12 Juni, le comp. van 15 Mei tot 19 Juni lie comp. van 12 Juni tot 17 Juli, 2e compagnie van 19 Juni tot 24 Juli, 3e com. van 26 Juni tot 31 Juli, 5e comp. van '10 Juli tot 14 Augustus, 13e comp. van 24 Juli tot 28 Augustus, 8e 10e en 12e comp. van 14 Aug. tot 18 September, 6e en 7e comp. van 18 September tot 23 October. Lichting 1885. Korps genietroepen (de ves ting-telegrafisten uitgezonderd) van 13 Aug. tot 15 September. Lichting 1886. Korps genietroepen, (de vesting, telegrafisten uitgezonderd) van 2 Juli tot 4 Aug. de vesting-telegrafisten van 7 Augustus tot 17 Augustus Lichting 1885. le 2e en 3e compagnie hospi taalsoldaten, van 13 Augustus tot 15 September. De voormelde miliciens-verlolgangers moeten op eerstgenoemde datums, des namiddags vóór vier ure, bij hunne korpsen tegenwoordig zijn, gekleed in uniform en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting hun bij vertrek met groot verlof medegegevenals mede van verlofpas en zakboekje. De verlofganger die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, wordt bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst gehouden en hijdie aan de de oproeping niet voldoet, zal als deserteur worden behandeld. De verlofganger, die doorziekte of andere ge gronde redenen, buiten staat is om aan de oproe ping te voldoen, moet daarvan uiterlijk daags te vorenvoor de opkomst bepaaldeene genees kundige verklaring of ander bewijs overleggen.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2