Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Ions waarvan reeds gewag is ge maakt, is het gebleken dat de beton beter aan de vereischten voldoet dan metaal. Maar tevens is het gebleken, dat de metalen koe pels meer weerstandsvermogen bezitten dan men gedacht heeft. De koepels, die bij de proeven op 2 dezer tot mikpunt gediend hebben, waren wel is waar niet bestand tegen het nieuwe geschut de met meliniet ge vulde kogels maar men dient te weten, dat op de metalen koepels reeds sedert vijf maanden aanhoudend geschoten was, zelfs met mortieren van het zwaarste kaliber. De lading der nieuwe kogels bestond uit 90 kilo meliniet. Ondanks de beschadiging, die de metalen koepels ondergaan hebben, zijn zij in staat bevonden om uit de beide kanonnen, waarmede zij gewapend zijn, nog met dezelfde snelheid en juistheid te schie ten als te voren, en de genie heeft dan ook voorgesteld eenige forten in de oostelijke vestingen daarvan te voorzien en alleen in de constructie eenige verbeteringen te bren gen. De heer Rancdie de volgeling en trouwe vriend was van Gambetta, heeft de staatkundige leiding van le Mot d'Ordre aanvaard. - Nadat de gewezen onderofficier Cha- telain, beschuldigd van aan Duitschland en Italië aanbiedingen te.hebben gedaan tot het overleveren van een Lebel-geweer, voor den krijgsraad te Marseille een kort verhoor had ondergaan en de getuigen waren binnenge leid, heeft de commissaris der regeering voor gesteld de zaakin het openbaar belang, verder met gesloten deuren te behandelen. De krijgsraad heeft daarop na eene korte pauze beraadslaging in dien zin beslist. Chatelain is tot deportatie binnen eene versterkte plaats, degradatie en verlies van de militaire medaille veroordeeld. Er zijn proeven genomen met de te- lephoon tusschen Lyon en Marseille, die zeer goed aan de verwachting hebben beantwoord. Wat er gesproken is kon men duidelijk on derscheiden. De telephonische verbinding tusschen Parijs, Lyon en Marseille zal nu waarschijnlijk in de maand Juli voor het pu bliek in gebruik worden gesteld. Te Londen overleed dezer dagen de be roemde ingenieur Thomas Russel Crampton, in den ouderdom van 73 jaren. Crampton was de uitvinder der naar zijn naam ge noemde sneltrein-locomotieven en was een der eerste ingenieurs van Engeland, die met het leggen van de onderzeesche kabels be last werden. Onder zijne leiding is de kabel tusschen Calais en Dover gelegd. Een groot aantal spoorwegen en openbare gebouwen zijn naar zijn plannen daargesteld. Onder zijn vele uitvindingen worden nog gemaakt, de tunnelboormachine en de rotatie-oven voor de ijzer- en staalfabricatie. Zaterdagavond had een ernstig ongeluk plaats in den schouwburg te Sucksenseed. Bij de opvoering van Macbeth, welke een buitengewoon volle zaal trok, viel een der muren in, ongeveer 200 toeschouwers mede slepend. Zoowel door den val als bij de paniek daardoor ontstaan, werden velen zwaar en honderden licht gekwetst. Voor de tweede maal hebben de meeste afdeelingen der Land Liga een afkeurend oordeel uitgesproken over de inmenging van den paus in de politiek. Het boycotten wordt sterker dan ooit toe gepast. Zondag verlieten alle aanwezigen de kerk te Cullen, in de provincie Cork, toen een pachter binnentrad, die eene hoeve had aanvaard, waarvan de vorige pachter door den landheer verdreven was wegens weigering tot betaling der pacht. De Nordd. Allg. Ztg. bevat een scherp artikel over de mishandelingenwelke Duit- sche studenten onlangs bij een bezoek te Belfort hebben te veduren gehad en eindigt met de opmerking, dat men in Frankrijk in geen geval verwachten moet dat Duitschers deel zullen nemen aan tentoonstellingen in Frankrijkwaar hun eigendom aan dezelfde behandeling blootstaat als er door personen ondervonden wordt. De schoenmakers te Berlijn houden de werkstaking vol, daar de patroons hunne eischen om loonsverhooging niet willen in willigen. De rechtbank te Hamburg heeft een onderwijzer tot vijftien dagen gevangenisstraf veroordeeld, die gezegd had, dat de „joden tot het gespuis behoorden." Te Berlijn verhaalt men, dat prins Bismarck en de kroonprins gaarne een hu welijk wenschen gesloten te zien tusschen den Czarewitch en prinses Magaretha van Pruisen, jongste dochter des keizers. De Czarewitch is 20 cn de prinses 16 jaar oud. Eene dépêche uit Weenen aan de Times bevat onrustwekkende beschouwingen over den algemeenen toestand van Europa. Die toestand wordt geacht eene voorbereiding te zijn tot eene onvermijdelijke botsing. Er wordt bijgevoegd dat de verdachte betrek kingen tusschen Frankrijk en Rusland weder aangeknoopt zijn. De berichtgever van de Times daarentegen beschouwt de geheele huidige ontroering als een storm in een glas water. De universiteit te Bolognazeker wel de oudste der wereld viert op 1113 Juni haar 100-jarig bestaan. Zij is waarschijnlijk uit de rechtsgeleerde school onder keizer Theo- dosius II, 425 n. Ch., ontstaan, en Bologna heeft aan haar een wijd vermaarden naam te danken zoodat er dan ook dikwijls eenige duizenden studenten waren, tot zelfs 10,000 toe. Het eigenaardig verschijnsel deed zich nog daar voor, dat er vele vrouwelijke stu denten en zelfs professoren waren die zich niet zelden in hooge mate onderscheidien. Nog in het begin der 18e eeuwhield de doctores Laura Bassi voorlezingen over wis kunde en natuurlijke historieen in den nieuweren tijd bekleedde Clotilda Famboni den leerstoel voor Grieksche letterkunde. De universiteit hield in de eeuwen der grootste duisternis den fakkel der verlichting omhoog, en was vooral de rechtsgeleerde faculteit waaraan mannen als Irnerius, Azzo, Gratian, Accursius e. a. verbonden warenberoemd. Van haar is de ontwikkeling der nieuwere rechtswetenschap uitgegaanen hebben dui zenden bij duizendenvoor een deel ook buitenlandsche studentenaan haar hunne rechtskundige vorming te danken. Beroemd evenals de universiteit zelf, zijn ook hare stichtingenzooals de sterrenwacht het anatomisch kabinet met zeer fraaie praepa- raten in washet naturaliênkabinethet historisch interessante physisch kabinet, de chemisch-pharmaceutische inrichting, de ver zameling van antiquiteitende modelkamer voor oorlog en marine, zoomede de bibliotheek met meer dan 200,000 boeken en 1000 hand schriften, Dezer dagen is er eene ministerieele ver ordening afgekondigd waarbij de oprichting van vakscholen wordt bevolen. Er zullen drie soorten van deze scholen worden geo pend middelbare en lagere technische scho len en gewone ambachtsscholen. Bevoegdheid tot het openen van deze soort scholen hebben de districts- en gemeentebesturen, de standen en particuliere personen. De Moskousche politie maakte dezer dagen jacht op lieden zonder paspoort en pakte ook zekere vrouw, Antropoffgeheeten die men reeds vóór twee jaren gestorven waande. Haar man werd namelijk beschul digd zijne vrouw vermoord te hebben, en is dientengevolge naar Siberië verbannen. Hij had op eenen avond toen het echtpaar in een naburig dorp op bezoek geweest was zijne vrouw mishandeldwas op weg naar huis ingeslapen en kwam in zijn dorp Wy- polsowoin het gouvernement Moskou, terug zonder zijne vrouw. Aangezien deze ook den volgenden dag niet te vinden was, ging men haar zoeken en vond aan den oever van het water stukken van hare kleederen en zag dat op diezelfde plaats de aarde door- woeld was alsof er eene worsteling had plaats gehad. De justitie achtte het bewijs voldoende geleverd dat Antropoff zijne vrouw in het water had geworpen, en hij werd ver oordeeld. Thans is op toevallige wijze zijne on schuld aan het licht gekomen, Uit Petersburg wordt aan „Daily News" gemelddat Rusland besloot om den aanleg (met een strategisch doel) van voor 13 millioen roebels spoorwegen naar de Oostenrijksche grenzen. Zondag heeft bij Locust Gap, in Pennsylva nia eene botsing tusschen twee goederen treinen plaats gehad aan den voet van een helling. Door de botsing werd een wagen met kruit verbrijzeld hetwelk ontplofte en 17 huizen in de nabijheid vernielde. De waggons vatten vuurwaarbij 8 personen verbrand en 30 gewond werden. Twaalf waggons zijn geheel verbrijzeld. Het belangrijk voorstel van president Cleveland betreffende tariefhervorming is in de kamer van vertegenwoordigers in Amerika in discussie gekomen en het schijnt dat het veel kans tot slagen heeft. De democratische meerderheidzoolang besluiteloos schijnt nu voor algeheele afschaffing van invoer rechten te zijn of ten minste vooreen groote vermindering. Bij de artikelsgewijze behan- deling zal ieder spreker maar vijf minuten lang het woord mogen voeren om spoedig klaar te zijn. Deze belangrijke economische omkeer zal de belangrijkste wet zijn, die na de beruchte corn laws in Engeland door eenig land ter wereld is aangenomen. Dat deze hoogst belangrijke maatregel van grooten invloed zal zijn op de aanstaande pre sidentsverkiezing lijdt geen twijfel. De democraten bereiden zich met allen ernst voor op het groote feit en als de aange wezen man wordt genoemd president Cle veland. De republikeinen zijn zeer verdeeld. In den Amerikaanschen senaat verwekte voor eenige dagen het lid Palmer groot op zien door binnen te komen gehuld in een groote bontezij het dan ook prachtig be werkte lappe-deken. Het lachen zijner col lega's liet den heer Palmer echter koelen toen de rust eenigermate hersteld was, vroeg hij het woord om mede te deelen dat de deken door eenige dames te St. Louis (Mi chigan) met veel zorg was vervaardigdten einde voor een liefdadig doel verloot te worden. Om de waarde van het stuk te ver- hoogen echterwenschten de dames dat de leden van den senaat hunne handteekening zouden plaatsen op de verschillende vakken van de deken, waartoe de heer Palmer zijne collega's beleefdelijk uitnoodigde. De president nam aanstonds eene pen en schreef zijn naam in het middenvak en een drachtelijk volgden toen de overige senatoren. Noordbrabantsckc stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand April 1888. Opbrengst personenvervoer f 1901.75 m goederenvervoer 1307.77 u postvervoer 166,68 Diversen 60, Totaal f343618 In April 1887 f3379.17 Rijkspostspaarbank tc Waalwijk. Gedurende de maand April j.l. beliep het bedrag der inlagen f 1184,92. der terugbetalingen f 1575,32. Er werd aan dit kantoor dus f390,40 min der ingelegd dan terugbetaald. Het aantal uitgegeven boekjes bedraagt 12; het laatste nummer der boekjes is 675. WAALWIJK, 9 Mei 1888. Morgen hopen de echtelieden P. van Ree en Johanna van Drunen, in de Stationsstraat alhier, hun gouden bruiloft te vieren. De liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien is druk bezig om zich voor te bereiden voor de aanstaande kermis-matinée. Onder meer andere schoone stukken van haar uitgebreid repertoir zal zij bij die gelegenheid voor het eerst uitvoeren een prachtig koor: „Euterpe" van Heinze. Eene sopraan van den eersten rang zal hare medewerking verleenen, zoodat alles de ver wachting wettigt, dat deze muzikale uitvoering die van vorige jaren niet alleen zal evenaren, maar zelfs overtreffen. Naar wij van geloofwaardige zijde ver nemen zal tegen 25 Mei het weerstandsver mogen der spoorwegbrug in den overlaat be proefd worden met een 6 a 8 tal machines. Heden heeft eene conferentie plaats tusschen den districts schoolopziener en de schoolcommissie alhier. Z. M. de koning heeft als bewijs van goedkeuring en groote belangstelling in den opgerichten „Nederland. Werkgeversbond", het beschermheerschap dier vereeniging willen aanvaarden. Een pleidooi voor beschermende rechten door den Gelderlander" gevoerd, vangt aan met de volgende woorden „Het fabrikaatdat te onzent ingevoerd wordtis goedkoop te goedkoop, het loont den daaraan besteden arbeid niet. Het wordt van de hand gedaan, omdat men in Duitsch land en Frankrijk de winkels en magazijnen er vol van heeft en er geen weg mee weet." Hoe nu? En Duitschland en Frankrijk hebben beschermende rechten Is dan zelfs daar, ondanks die beschermende rechten de toestand zoo treurigdat men het goed beneden fabriekswaarde van de hand moet doen Dan is die bescherming toch ook geen remedie voor alle kwalenN. v. N. Voor het eindexamen van de rijks hoo- gere burgerscholen in de provincie Noord brabant, dat dit jaar te Tilburg zal gehou den worden, hebben zich 13 candidaten aan gemeld, n.l. 6 van de rijks hoogere burger school te 's Bosch, vier van die te Tilburg en 3 van de hoogere burgerschool te Breda. Aan het overzicht van de maand April 1888 ran het Tilb. Algemeen Verzekering fonds voor werkliedendoor den heer H. Oomen, ontleenen wij het volgende Ingekomen aanvragen tot verzekering 580 Afgewezen 1 Uitgereikte polissenklasse I 149 y> II 286 III 94 IV 50 579 Royementen 3 Aantal verzekerden op 1 Mei 576 van welke 460 in fabrieken en 116 zelfstan dig werken. Van de na te noemen firma's werd bereids het geheele ot gedeeltelijke fabriekspersoneel bij het fonds verzekerd of zijn de betref fende aanvragen reeds geteekend Wed. J. B. De Beer Zn.W. Brands Zn., J. Brouwers, H. BruyelleBij voet— Mutsaers Co., Gebr. DiepenPieter van Dooren, H. Eras Zn., Van GorpDeWijs, Theodore Janssen L. V. Ledeboer Zn.'. Mathijsen Van Gils Moonen Van Eijl N. Pessers Zn., Pollet Zn. H. M. Rozen- daal B. T. StrüterDénis Swagemakers Co. Gestort door de aandeelhouders 10 pet. van het Maatsch. Kapitaal ad f15000 f1500. Ontvangen aan 12 schenkingen van parti- lieren en firma'sf 4800. Bereids als donateurs toegetreden 39 per sonen of firma's met een gezamenlijke bij drage vanf860,50. De hooge raad behandelde Maandag het cassatieberoep van den heer De Booy, fa brikant en lid van den gemeenteraad te Breda, die, met bevestiging van een vonnis der rechtbank aldaar, door het gerechtshof te 's Hertogenbosch is veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf, wegens valschheid in geschrifte en het opzettelijk daarvan gebruik maken. De requirant had bij eene tegen hem ingestelde vervolging tot betaling van huurpenningen eene quitantie bij het kan tongerecht te Breda overgelegd, gedagteekend 17 September 1887, om het te doen voor komen dat hij reeds had betaald vóór den dag, waarop hij voor het kantongerecht tot betaling was gedagvaard, terwijl hij eerst op den 15 November de quitantie, die hij van eene valsche dagteekening had voorzien voldaan had. Deze voorziening werd toegelicht door mr. L. Wenmaekers, advocaat te 's Hertogenbosch die twee cassatiemiddelen zeer uitvoerig ont wikkelde. Bij het eerste middel, dat in on derscheidene onderdeelen was gesplitst trachtte pleiter aan te toon en dat het feit verkeerdelijk was gequalificeerd als valsch heid in geschrifte, omdat de requirant de dagteekening niet had veranderd, maar op zijn verzoek en met goedvinden van den onderteekenaardeze den datum van 17 September op de quitantie had geplaatst. Voorts betoogde hij dat het verzoek niet was gedaan met het oogmerk om de qui tantie als echt te gebruiken, dat uit het ge bruik van die geantidateerde quitantie geen nadeel kon ontstaan, dat de veroordeelde ook niet als de medeplichtige dader kon worden gestraft omdat in deze geen straf baar feit gepleegd was, en dat bij periodieke betaling de dagteekening niet behoort tot het wezen der quitantie. Bij het tweede middel beweerde pleiter, dat bij het beves tigde vonnis ten onrechte eene veroordeeling was uitgesproken wegens het gebruik maken van het geschrift. Op deze gronden conclu deerde hij tot vernietiging van het arrest en ontslag van rechtsvervolging van den re quirant. Het O. M. zal 23 Mei conclusie nemen. Door het bestuur van den Noordbra- bantschen wielerkring wordt den 27sten Mei de eerste wegwedstrijd gehouden. De af te leggen weg is Breda—TerheydenZeven- bergschen hoek—Moerdijk, terug over Ze venbergen—Terheyden—Breda. De afstand bedraagt ongeveer 45 kilometer. Uitgeloofd zijn 5 medailles waarvan 3 voor de leden in Noordbrabant en 2 voor hen buiten die provincie wonende. Naar de „Kampioen" verneemt is de be kende wielrijder E. Kiderlen sedert eenigen tijd lijdende aan ledewater in het been, ont staan door het overrijden met een rijtuig. Hoewel het gelukkig iets vooruit gaat, is de pijn nog te hevig om te kunnen racen, zoo dat, wanneer Europa's kampioen nog dit jaar op de baan verschijnt, dit zeker eerst laat in het seizoen zal wezen. Er wordt bij gevoegd, dat Kiderlen het rijden op den tweewieler voor goed heeft opgegeven. In legitimistische kringen in Frankrijk wordt het gerucht verspreid, dat de kapitein Adelberth de Bourbon, die tijdens het ver blijf van den graaf van Parijs te Dordrecht zeer onverwacht in zijn garnizoensplaats Ber- genopzoom kwam te overlijden, door vergif zou zijn om het leven gebracht. Onderzoekingen daaromtrent worden uit Frankrijk hier te lande ingesteld, ofschoon er bij de familie De Bourbon hier te lande geen vermoeden daarvoor bestond, veelmin- der opgewekt is. Als de waarschijnlijke beweegreden wordt daarbij opgegeven, dat de kapitein de Bour bon geweigerd heeft zelfs voor hooge som men, afstand te doen van belangrijke fa miliepapieren. Dat dergelijke aanbiedingen meermalen hebben plaats gehad, is bekend, evenzoo dat zij steeds hooghartig zijn afge wezen door den kapitein de Bourbon, die noch door aanbiedingen, noch door bedrei gingen was over te halen. Haarl. Ct. Te Helmond brak Zaterdag avond, omstreeks half twaalf, een hevige brand uit in een blok huizen, staande in de buurt schap „de Oliemolen" tegenover het station, toebehoorende aan dewed. Kuipers en be woond door haar zelve en zes andere huisge zinnen. In een oogenblik stond het geheele pand, dat met stroo gedekt was in vlam. Van de inboedels kon weinig of niets gered wor den terwijl van de wed. Kuipers het vee op stal verbrand is, en zij zelve hevige brand wonden heeft bekomen. De woningen en eenige der inboedels waren geassureerd. Zaterdagnamiddag is afgebrand cfè boe renhofstede bestaande in woonhuis, twee schuren met pm. 60,000 KG. hooi en eenig vee, alsmede bijna de geheele inboedel van Jan Nijboer in Mastenbroek, gemeente Zwol lerkerspel. Ongeveer 40,000 KG. hooi werd door 3 brandspuiten behouden, terwijl door de bewoners en buren 60 stuks vee uit de stallen werden gered. Het verbrande was

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2