Nummer 39. Zondag 13^Mei 1888. lle Jaargang. nu Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAG® SPÉL lib ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Het oude Europa en de Vereenigde Staten. De Echo van h Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per pos; door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboen 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau Ta» Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De „Contemporary Review" tracht de mo gelijke, om niet te zeggen de waarschijnlijke gevolgen te voorzien van het stelsel van wapening tot het uiterste, waaronder het te genwoordige Europa zich verzwakt en verarmt. Een dezer gevolgen zou, volgens haar, wel kunnen zijn, de besliste verplaatsing ten voor- deele der nieuwe wereld van de spil der beschaving en der groote zaken. De Europeesche naties toch zullen min of meer snel kunnen vooruitgaan in bevolking in rijkdom en in kennis, of integendeel ach teruitgaan naarmate het oorlogsgeluk haar zal begunstigen, of wel het gewicht van een verpletterend militarisme haar in korteren of langeren tijd tot het bankroet zal voeren. Maar welk ook haar individueel lot zij, lang -zullen zij aan de Vereenigde Staten niet het hoofd kunnen biedenten minste als de voorspoed der groote Amerikaansche republiek maar gedurende een halve eeuw blijft voor uitgaan, zooals gedurende de laatste twintig jaren. Hare bevolking zal alsdan gelijk staan aan die van Europa, aangenomen dat zij haar niet overtreft; en wat haren rijkdom aangaat, niemand kan er de grens van bepalen. Om zich rekenschap te geven van het geduchte voordeel, dat de Vereenigde Staten hebben in dien strijd om het leven is het voldoende hun oorlogsbudget te vergelijken met dat der drie groote westersche mogend heden Frankrijk, Engeland en Duitschland. In Frankrijk vindt men jaarlijks op de budgetten van oorlog en marine ingeschreven 912Vt millioen franc, of fr. 24,40 per inwoner; in Engeland 792 millioen fr. of 21 fr. per hoofd; in Duitschland (1886) 565 millioen of fr. 12,20 per hoofd. De Vereenigde Staten houden er slechts een leger op na van 27,000 man en besteden daarvoor slechts 250 millioen per jaardus naiuvlijks fr. 4,50 per hoofd. Stelt men deze 27,000 man tegenover de 1,224,000 soldaten in tijd van vrede door de drie genoemde mogendheden onder de wapenen gehouden dan zal men zien, dat zij jaarlijks uit dien hoofde l/s van haar voortbrengings-vermogen opofferen. Deze schatting is nog ver beneden de werkelijk heid, als men in aanmerking neemt, dat de aldus aan de werken des vredes onttrokken mannen allen in den bloei hunner kracht zijn en op een leeftijd, waarop beslissende gewoon ten worden aangenomen. Het verlies aan inkomstvoortspruitende uit zulk een staat van zaken, reeds groot uit zich zelve, wordt schrikbarend als men het beschouwt als factor Vrij naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 64 door LUCIFER. Hoofdstuk XXXV. EENE LOTSBESCHIKKING. Mrs. Brown greep de hand barer meesteres en wilde haar buiten den winkel voeren, waarin zich gelukkigerwijze buiten hen slechts de ei genaar bevond. Maar Lilly en haar echtgenoot keken elkander wederkcerig als betooverd aan en de bemoeiingen der oude bediende bleven vruchteloos. „Mijne lieve, goede miss Lilly, kom met mij," fluisterde Brown angstig. „Hij heeft u verlaten. Schep moed, miss Lilly en laat gij hem nu staan" Langzaam richtte Lilly zich op en ging naai de deur, zeer dicht langs haren in verwarring verkeerenden echtgenoot. „Ik ben het Lilly," zeide zij eenvoudig, hem met hare groote oogen aanziende. „Ik ben niet dood, Ralph. Ik weet dat ge weder in 't huwe lijk zult treden met eene rijke erfgenameik hoop dat gij gelukkig met haar zult zijn; maar nooit zal zij u beminnen zooals ik u heb lief gehad. Vaarwel, dierbare; vaarwel voor immer.'. in den industrieelen strijd met de Vereenigde Staten. Laat ons nu de levensq.uestie beschouwen der nationale schuld. Terwijl de Vereenigde Staten in 10 jaar twee milliard 650 millioen van hunne schuld gedelgd hebben, en haar in een ander tiental jaren tot nul zullen her leid hebbenwaren de acht voornaamste Europeesche staten in 1880 bij de 100 mil liard schuldig, en die schrikkelijke schuld is niet merkelijk afgenomen. Alleen aan intrest, om niet te spreken van het kapitaal, verte- tegenwoordigt zij minst genomen 4 a 5 mil liard 's jaars, te heffen van den arbeid dezer 8 naties. Maar laat ons, om de vergelijking treffender te makenalleen Frankrijk en Engeland nemen, waarvan de bevolking bij eengenomen die van de Vereenigde Staten te nauwernood met l/+ overtrelt. Frankrijk en Engeland betalen alle jaren 1 milliard 57 millioen voor rente van hunne schuld, en 1 milliard 705 millioen voor leger en vloot; zij houden onder de wapenen 750,000 gezonde krachtige mannen; schat men den mogelijken arbeid van elk dier mannen slechts op 500 Ir. 's jaars, dan vertegenwoordigt dit nog een verlies van 865 millioen; de jaar lijksche lasten, alleen voor deze twee naties, voortspruitende uit de diensten van de schuld, oorlog en marine kan men dus niet lager schatten dan 3 milliard 107 millioen. Welnu, ten spijt van enorme schulddelging besteden de Vereenigde Staten voor deze drie diensten slechts 7621/2 milioen. Dat wil zeggen dat de kosten van het militaire stelsel voor Frankrijk en Engeland alleen, jaarlijks een verschil bedragen van 2 milliard 342 millioen, ten voordeele van het Amerikaansche. Rekent men per hoofd, dan vindt men dat dit stelsel aan Frankrijk en Engeland kost fr. 53,75 per inwoner, of fr. 268,75 per huisgezin van 5 personen, terwijl de uitgaaf in de Vereenigde Staten slechts bedraagt fr. 13 per hoofd of fr. 65 per huis gezin. Laat ons hierbij nog voegen dat de Vereenigde Staten veel gemakkelijker den verpletterenden last zouden kunnen dragen, die drukt op de Fransche en Engelsche be lastingschuldigen overladen als dezen nog zijn met plaatselijke belastingen. Wetenschappelijk is 't onmogelijk, dat eene dusdanige ongelijkheid in den industrieelen strijd zich niet uite in hare logische gevolgen. Indien de staat van zaken niet binnen een kort tijdsverloop verandert, heeft men dus een snel verval te wachten der Europeesche naties in haar voortbrengingsvermogen en in hare welvaart, vergeleken met die der Ver eenigde Staten. Dat verval zou men niet kunnen vermijden dan door direct het middel te vinden om de Europeesche bevol king en den Europeeschen rijkdom even snel te doen aangroeien als die der Vereenigde Staten. Maar, niet alleen bestaat dit middel niet, maar zelfs brengt de hardheid van het tegenwoordig militaire stelsel in de oude wereld er vele landverhuizers toe haar te verlaten, en een groot gedeelte van die land verhuizers komt zijne werkkracht voegen bij de andere elementen van voorspoed der Amerikaansche republiek. Als de Europeesche volkeren zich met voorbedachten rade ten haren voordeele zochten te ruineeren, zouden zij dus niet anders kunnen handelen, dan zij nu doen. Al ziet men duidelijk de bron van het kwaad en al geeft men zich niet minder duidelijk rekenschap van de theorie van het hulpmiddelmoet men helaas nog voor langen tijd de hoop laten varen het te kunnen toepassen. De spreuk, door Dante op de poort der hel geschreven, is hier wel niet geheelmaar toch bijna toepasselijk Lasciate ogni speranza Snikkend ging Lilly hem voorbij en spoedde zich naar het voor den winkel staande rijtuig. Met verwilderden blik ijlde Ralph haar namaar inrs. Brown pakte hem bij den armen hield hem met geweld tegen. „Niet aldus," riep zij hem barsch toe. „De jonge dame mag niet lastig gevallen worden. Gij moogt haar niet volgen. Gij hebt haar toch reeds het hart gebroken." „Zij is mijnemijne echtgenoote!" schreeuwde Ralph, nog steeds in de war door verbazing, maar in vreugdevolle opgewektheid. „Ik zeg u zij is de mijne ik hield haar voor dood. Ik ben met geene erfgename verloofd en ik zal met niemand trouwen. Ik wil alleen mijne vrouw hebben, om „'t Is te laat, mijnheer," zeide Brown somber. „Dat besluit hadt gij moeten nemen toen gij haar verliet." „Maar ik werd gedwongen haar te verlaten. De hemel alleen weet welke smart en wroeging ik heb uitgestaan sedert ik haar dood geloofde. Ik bemin haar meer dan de gansche wereld, floe komt het toch dat zij leeft? Vrouw, laat mij tot haar gaan!" „Neen mijnheer," antwoordde zij koel. „Als gij een vonk van eergevoel in u hebt zult gij de jonge dame ongemoeid laten. Zij haat u thans. Ik verzeker u dat het zoo is. Zij is maar gou vernante en zal hare betrekking verliezen als gij haar vervolgt. Ik herhaal u, dat zij u haat." Ralph stiet een zucht uit en viel eensklaps op eene bank in den winkel neder. Mrs Brown spoedde zich naar buiten, klom in het rijtuig en beval den koetsier huiswaarts te Bij de aanbesteding van den aanleg der nieuwe forten aan de Maasoevers waren vijf inschrijvingsbiljetten ingekomenvan welke vier voor bedragen, welke van 19 tot 30 pet. de ramingen van het bestek overrtreffen. De vijfde inschrijvingssom voor het geheele werk is echter 5.7 pet. beneden de raming. Wordt deze inschrijving aangenomendan zal de aanleg der werken eene uitgave eischen van 33 millioen fr. in rondé cijferswelke som overeenkomt met de voorloopige raming van het departement van oorlog. Deze laagste inschrijving is van eene combi natie waarvan de eerste naam is die van een Belg, maar deze dient slechts als uit hangbord want de werkelijke aannemers wier namen trouwens naast dien van den Belg voorkomenzijn Franschen. Dezen hebben ook de nieuwe forten-linie rondom Parijs en verreweg de meeste versterkingen gebouwd welke sedert den oorlog van 1870 in Frankrijk zijn aangelegd. Zij hebben dientengevolge een materieel te hunner be schikking voor werken van strategischen aard als geen enkele hunner mededingersen hier ligt zonder twijfel de oorzaak van het groote verschil met de andere inschrijvings sommen. rijden. „God vergeve het mij dat ik hem voorgelogen heb," mompelde zij toen zij Lilly aankeek, die bleek en bewegingloos in de kussens lag. „Ik zeide hem dat gij eene gouvernante waart, miss Lilly. Als hij kon vermoeden dat gij nu rijk zijt zou hij zijne erfgename verlaten en' tot u terug- keeren. Laat ons nog heden naar Schotland ver trekken, miss Lilly, zoodat hij u niet meer zien kan, als hij u tot in uwe woning vervolgt. Wij kunnen gebruik maken van den avondsneltrein, en morgen in Edimburg zijn." „Zooals ge wilt, Brown,' zeide Lilly moedeloos en onverschillig. „Spreek nu maar niet meer tegen mij." Zij drukte haar gezicht in de kussens en lag daar als een beeld van naamlooze smart. Middelerwijl had Ralph eenige minuten als versuft in den winkel gezeten; toen hief hij zijne oogen op tot den eigenaar en zeide „Die, die dame, welke daareven hier uitging, was mijne vrouw. Sinds maanden heb ik haar voor dood gehouden. Kunt gij mij haar adres geven De platenhandelaar had medelijden met Ralph. Hij wist dat hij van goede familie afstamde, en het zooeven voorgevallen tooneel deed hem ver moeden, dat Ralph door zijn huwelijk ongeluk kig was geworden. Hij nam de rouwkaart, welke Lilly op de toonbank gelegd had, en las het adres hardop voor. „Miss World Abdenstreet," herhaalde Ralph. „Mijne vrouw is gouvernante bij die familie. Ik dank u, Benton. Ik zal naar Abdenstreet gaan." Met wankelende schreden verliet hij den win kel, wenkte een voorbijkomend rijtuig, steeg in De minister Beernaert zeide tot een lid der linkerzijde, met wien hij over den uitslag der inschrijvingen sprak „Het verschil is door de Fransche schatkist betaald." Er ligt hier in zeker veel waars. Ook is het merkwaar dig dat, als de laagste inschrijving wordt aangenomen, de Belgen aan de Maas forten zullen krijgendiemet het oog op een nieuwen oorlog tusschenFrankrijken Duitsch land door Franschen gebouwd en door Duitschers bewapend zullen worden. Aan de Weener «Neue Freie Presse» wordt uit Brussel gemeld In de couloirs der Bel gische kamer heeft een gewezen minister verklaard dat het hem niet verwondert, dat een Fransch syndicaat met Belgische onder nemers aan het hoofd, de gezamenlijke wer ken voor de ontworpen versterking van de Maaslinie voor een in het oog vallenden lagen prijs wil tot stand brengen, daar de Fransche regeering er wel eenige millioenen voor over heeftom nauwkeurig kennis te krijgen van de uit te voeren versterkingswerken. De kamer heeft het aangevraagde kre diet van 600,000 fr. voor de tentoonstelling te Parijs toegestaan. Alleen de heer Delaet, afgevaardigde van Antwerpen, stemde zonder opgaaf van redenen tegen. Het dagblad Paris bevat een hoofdarti kel met het eigenaardige voorstel alle uitge wezen pretendenten verlof te geven terug te keeren om ieder voor zich propaganda te maken en daarmede de populariteit van Boulanger te niei te doen. Woensdagavond trachtten de Boulangisten op de Place de l'Opéra eene manifestatie op touw te zetten, door de krachtige houding der politie is deze volkomen mislukt. Bij de verkiezingen te St. André Gala- no had een bloedig gevecht plaats. Beide partijen maakten van vuurwapenen gebruik en zoo werd eene vrouw door een geweer schot gedoodde echtgenoote van den bur gemeester en een jongmensch zwaargewond, zoomede een gendarmedie een kogel in het hoofd kreeg. Een vreeselijke gasontploffing heeft plaats gehad te Hammont in de nieuwe hoog ovens van de ijzersmelterij „Provide»ce". Een vrij ernstige brand was het gevolgen vijf personen werden gewond, waarvan drie doodelijk. en liet zich naar Worldhouse in Abdenstreet brengen. De kleine staljongen opende in plaats van Topper, 't Was een geslepen knaap; hij had van mrs. Brown, die zoo even met hare jonge meesteres was tehuis gekomen, de nauwkeurigste aanwijzingen gekregen. „Ik verlang miss Lark te zien," zeide Ralph, eifc maakte eene beweging als wilde hij in de ves tibule gaan. De jongen versperde hem den weg. „Er woont hier geene dame van dien naam," at twoordde hij. Mrs. Borne dan misschien?" vroeg Ralph. „Ook niet," hernam de jongen. „Ralph bood hem een goudstuk aan, en zeide vertwijfeld: „ik wensch de gouvernante te spre ken." „Er is geen gouvernante in huis," zeide de be diende, liet goudstuk wegbergend. „Er zijn hier geen kinderen. Er is geen andere dame in huis dan miss World, onze meesteres en die ontvangt niemand." Ralph stond daar gansch verward. „Kan ik miss World niet spreken," vroeg hij» „Ik wenschte slechts inlichtingen in te winnen omtrent eene jonge dame, die ik hier meende te vinden." „Miss World mag onder geen voorwendsel ge stoord worden," antwoordde de knaap. „Zij is lijdende en ontvangt heden geen bezoekers." „Dan zal ik morgen terugkomen," zeide Ralph; „ik moet ze zien." Hij ging de trappen af en verwijderde zich. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1