Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Servie. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. mend zijn gereproduceerd. Van het pothuis tot het doolhofvan de melkerij tot de zaal voor magnetische proef nemingen alles is in den stijl. De kerk St. Antoine is in eene soort van panorama her schapen en het binnengedeelte der Bastille in eene feestzaal. In het kerkgebouw zijn eenige schilderijenvoorstellende de voor naamste episoden uit de bestorming der Bas tille enz. tentoongesteld. In de feestzaal der Bastille werd eerst een lunch aangeboden aan de genoodigdenen later een viertal oude tooneelstukken uit dien tijd opgevoerd. Verder zagen wij een gevangene uit de Bastille ontsnappen en vatten. Het muziek korps der koninklijke Fransche garde mar cheerde daverend over het terreinterwijl dé beroemde straatzangers Nicolet en Janah met een groot aantal goochelaars, acrobaten enz. enz. de menigte vermaakten. Natuurlijk waren de verkoopers in de winkels en de bedienden der melkerij en der koffiehuizen in costuum. Het geheel deed behalve den bouwstijl, natuurlijk denken aan het beroemd geworden marktplein der voedings-tentoonstelling te Amsterdamen zal bij het Fransche en vreemde publiek zeker evenzeer in den smaak vallen. Wij kunnen derhalve onzen landgenooten, die dit of het volgende jaar Parijs mochten bezoeken ten hoogste aaubevelen een kijkje te gaan nemen op het terrein dat, van heden aftegen betaling van één frank, voor ieder zal toegankelijk zijn. PARIJS, 15 Mei. De kamer van afgevaar digden die heden weer bijeengeroepen is heeft het wetsontwerp betreffende de invoer rechten op alcohol in zijn geheel verworpen met 282 tegen 242 stemmen. Félix Pyat heeft een voorstel ingediend strekkende om ten algemeene nutte alle fa brieken, die door de patroons gesloten zijn, te onteigenen. Hij vroeg voor dit voorstel de urgentie, die verworpen werd. Volgens de berichten zouden de con servatieven eergisteren bij de herstemmingen voor de gemeenteraden 6000 zetels op de republikeinen gewonnen hebben. De gemeen teraden, die anti-republikeinsch zijn geworden, zouden honderden tellen. De regeering heeft eene nieuwe kieswet gereed gemaakt, die eerstdaags bij de ka mer zal worden ingediend. Het onder de republiek ingevoerde, maar onder de res t auratie afgeschafte algemeen stemrecht wordt in het ontwerp hersteld. Ieder Spanjaard, die 25 jaren heeft bereikt, zal kiezer zijn, uitge zonderd de soldaten, de personen die geen vaste woonplaats hebben, en dezulken, die door de rechtbanken onbevoegd zijn ver klaard. Aan de geestelijken wordt het kies recht toegekend, maar verkiesbaar zullen zij niet zijn. „Daily Telegraph" bevatte dezer dagen een sensatiebericht over den militairen toe stand van het vereenigde koninkrijk. Volgens genoemd blad is het leger onvoldoende, en als men 't vermeerderde, zou men kazernes te kort komenhet meerendeel der kanon nen zijn zoo, dat nergens slechtere bestaan. ,,'t Is waar," gaat Daily Telegraph voort, wij hebben een uitmuntend model veldge schut, maar wij zouden dit wapen niet dau zeer langzaam kunnen fabriceeren; ook heb ben wij een repetitiegeweer uitgevonden, dat het beste schijnt te zijn, dat men kent; maar geen enkel van onze regimenten is er mede gewapend. Onze marine is niet in staat den doortocht door het Kanaal te beletten zonder op te houden het meerendeel onzer koloniën en kolenstations te beschermen verder heeft vanaf de zuidelijke kust tot Schotland, geen enkele vesting achterlaadkanonnen, en zes van onze beste gepantserde schepen moeten tot het volgend jaar wachten om hunne ar tillerie uit de tuighuizen te krijgen. Londen is zonder verdediging. Een groot aantal van onze scheepsbevelhebbers zijn gewaarschuwd, dat het gevaarlijk zou zijn met hunne stuk ken te vuren en de staat van onze mili taire werkplaatsen is zoo, dat men in tijd van oorlog alleen op het buitenland zou kun nen rekenen om ons kanonnen te verschaffen. Als schrijver van dit artikel is o. a. ge noemd generaal Wolseley en wel indirect door den premier Salisbury, wat natuurlijk groote sensatie veroorzaakt en zelfs is ge sproken van afzetting van Wolseley. Dat door dit alles de agitatie nog is toe genomen, tegen de plannen van den minis ter van oorlog, Stanhope, in, valt licht te begrijpen, te meer daar Wolseley, de held van de Soudan-expeditie, een man is van groot gewicht, met veel talent en praktische kennis. Door al deze omstandigheden zou het heel goed kunnen zijn, dat nu tot een op zijn minst genomen gedeeltelijke reorga nisatie van het Engelsche leger wordt over gegaan. Ten gevolge van den last dien de Schotsche Crofters aanhoudend geveft, heeft lady Matheson, de eigenares van het eiland Lewis, de eenige bemiddelde bewoner, be sloten de plaats geheel te verlaten. Maandag js zij vertrokkende bedienden, waaronder lieden die ?0 jaren bij lady Matheson in dienst waren geweest, werden grootendeels ontslagenen „Lewis Castle" is te huur zonder uitzicht op een huurder. Sedert de beweging der Croftersheeft lady Matheson weinig of geen pacht ontvan gen. De machinerie van armenzorg en on derwijs op het eiland is, wegens niet betaling der belastingen, geheel in de war. Er is in het geheel nog ruim 4000 pd. st. aan belasting achterstallig. Naar het schijnt, hebben 50 Crofters zich reeds laten bewegen met hunne gezinnen naar Canada te emigreerenterwijl 50 anderen wellicht ook spoedig zullen volgen. Brutale dieven zijn te Liverpool inge broken in het huis van den opper-intendant der geheime politie aldaar. De achterdeur wordt door een bloedhond bewaakt. De dievendie dat waarschijnlijk wisten, zijn door een keukenvenster aan de voorzijde binnengekomen en hebben in de mooiste kamers alles geroofd wat „portatief en van waarde" wasen zijn daarna met hun buit heengegaan, zonder den politie intendant of een zijner huisgenooten in den slaap te storen. Aan boord van het naar New-York bestemde stoomschip Nevada, dat te Queen- stown passagiers kwam opnemen, werd de huwelijksreis van een jonggetrouwd paartje droevig gestoorddoor de gevangenneming van den jongen man. Deze een musicus Ch. Rowe genaamdhad zich schuldig ge maakt aan oplichterij, door gehuurde piano's te verkoopen, tot een gezamenlijk bedrag van 400 pd. st. De jonge vrouw was natuurlijk bitter bedroefd, toen zij haar man gevankelijk naar wal zag brengen, terwijl het stoomschip haar meevoerde naar Amerika. De berichten omtrent keizer Frederik's ge zondheidstoestand blijven gunstig luiden. De nachtrust is goed en de afscheiding van slechte stoffen geringer. Ook de krachten keeren terug, zoodat de patient al tijdig het bed kan verlaten. Het aantal nieuwe Duitsche goudstukken van 20 mark, met het borstbeeld van keizer Frederik, is voorloopig op 600,000 bepaald. Er zijn reeds 125,000 van in omloop gebracht. Te Würzburg is een onderofficier, de brigadier Gottel, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het het mishandelen van soldaten. Niet minder dan 22 door hem geslagen en getrapte soldaten hadden een aanklacht tegen hem ingediend. Daaronder was er eenwien Gottel door een slag om de ooren het trommelvlies gebroken en een ander wien hij een arm had stuk geslagen. En dan voerde Gottel nog tot zijne verde diging aan, dat hij niet erger gehandeld had dan ieder ander goed Duitsch onderofficier. In een bericht uit Berlijn aan den Temps wordt verzekerd, dat Duitschland geweigerd heeft zich met Rusland te veree nigen tot een nieuwen stap tegen prins Ferdinand van Bulgarije, en dat de diploma tieke verhouding tusschen de beide landen zeer gespannen is. De kamer van strafzaken der rechtbank te Keulen heeft Zaterdag den houder van een dienstboden-verhuurkantoor, Max Kroll en zijne moeder, den avent Salomon en de dienstmaagd Dorothea Schafer, allen laatste lijk wonende te Keulen, schuldig verklaard aan het, door valsche voorspiegelingen ver leiden van meisjes om zich in Nederland te verhurenwaar zij in slechte huizen terecht kwamen. De agent kreeg 18 maanden tucht huis, Kroll een jaar, zijne moeder 8 maanden en de dienstbode 4 maanden gevangenisstraf. BERLIJN15 Mei. Op den spoorweg Moscou-Kursk zijn twee treinen aan het sta tion te Galitsynd tegen elkander geloopen. Omstreeks dertig wagens zijn verbrijzeld, elf reizigers zijn gedood en zeven en twintig gewond. Zondag is te Weenen op een plein, buiten de Hof burg-poort het standbeeld onthuld van keizerin Maria-Theresia. Het gedenkteeken wordt geflankeerd door twee nieuwe musea, voor kunst- en dierkunde, welke nog niet zijn ingewijd. Het beeld houwwerk is verricht door professor Von Zumbusch. Het geheele gedenkteeken is 20 meter hoog, beslaat 632 vierkante meter en rust op een voetstuk van blokken marmer. De keizerin zit op haar troon. Haar be kende veldmaarschalken Daun, Laudon, Traun en Khevenhüller zijn te paard afgebeeld op de vier hoeken van het voetstuk, terwijl de tusschenruimten worden gevuld door de bronzen beelden der staatslieden uit haar tijd Kaunitz Van, Swieten Liechtenstein en Haugwitz. Vier groepen dienen nog tot zinnebeeldige voorstellingendie aan de buitenlandsche staatkunde, kunst en weten schap, oorlog en burgerlijk bestuur zijn ont leend. Daarbij o. a. vindt men de beelden van Gluck, Haydn en Mozart. Al dit brons- werk is gegoten uit oud geschut en verte genwoordigt een gewicht van 44,000 K.G. Het geheele gedenkteeken kost 850,000 flo rijnen. Keizer Frans Jozef woonde de onthulling bij. Op uitdrukkelijk verlangen des keizers waren alle leden der keizerlijke familie tegen woordig. Eerst wilde men ook de afstamme lingen der keizerindie buiten Oostenrijk wonen, uitnoodigen, maar de uitvoering van dit plan bleek onmogelijk. Toch waren er 64 leden van het geslacht Habsburg aanwe zig. Bovendien werd de plechtigheid bijge woond door de leden van het corps diplo matique, de Oostenrijksche en Hongaarsche rijksraden en een groot aantal hooggeplaatste staatsambtenaren en officieren. De veroordeeling van den Vrijheer von Schoenerer, den antisemitischen afgevaardigde die oproerige studenten aanvoerde bij den aanval op het dagblad bureauveroorzaakte een manifestatie van studenten die eenige oogenblikken een dringend aanzien aannam. De aartshertog Rudolph, terugkeerende van de inwijding van het Maria Theresia monu ment, was genoodzaakt zijn rijtuig te ver laten en tusschen eenige livreibedienden door de opgewonden studenten heen zich te voet naar zijn paleis te dringen. Vele arrestatiën haddèn plaats. De politie werd geconsigneerd. Het Italiaansche parlement heeft Zaterdag avond het debat gesloten over de zaken in Afrika en natuurlijk met een motie van ver trouwen in de handelingen van het kabinet bij vrij groote meerderheid zooals te ver wachten was. Dus is besloten de troepen tot bezetting van Massowah te handhaven. De voorstellen tot ontruiming van Massowah in den meest uitgebreiden zin des woords werden slechts door 40 stemmen gestemd 302 waren er tegen. Over hetgeen zij in de toekomst wil doen, heeft'de kamer niets ge zegd van de zoo noodige uitbreiding van grondgebied is niet gesproken en de terug brenging der 30,000 man, die acht maanden geleden zijn afgezonden, geschiedt met groote snelheid. Waarschijnlijk wil de kamer dien aangaande het initiatief aan Crispi overlaten, die nog maar steeds zeer optimistisch gezind blijft en de hoop blijft koesteren op een waardigen en eervollen vrede. De gemeenteraad te Rome heeft den 11 dezer de beraadslaging hervat over het voorstel tot het afstaan van een terrein op het Campo di Fiori voor een standbeeld van Giordano Bruno. Met 36 tegen 29 stemmen is het voorstel verworpen, Een der raadsleden, graaf Santucci, voerde ter bestrijding van het voorstel aan, dat men met het standbeeld, hetwelk men voor Gior dano Bruno wil oprichten, geenszins eene hul de bedoelt aan de wetenschap van dien man, maar aan zijne meeningendie eene negatie zijn van alle geloof. Koning Milan van Servie verkeert in een allesbehalve aangename positie. Niet alleen dat een groot deel van het volk zeer onte vreden is met de nieuwe regeering en er den koning een verwijt van maakt dat hij Oostenrijk zoozeer naar de oogen ziet, maar ook zijn particulier leven wordt er niet be ter op. Nu zal graaf Kalnoky namens den keizer van Oostenrijk nog een poging doen een verzoening te bewerken tusschen koning Milan en zijn gemalin, maar veel kans op slagen is er nietkoning Milan is zeer ver bitterd, hij wil zijn gemalin niet meer in Servie toelaten en wanneer ook deze poging mislukt zal een scheiding worden uitgespro ken door de Skoupchtina. Maandag is de koning naar Weenen ver trokken. De plannen ter versterking van de Turk- sche steden Adrianopel en Tchataldja zijn thans door de Porte goedgekeurd en zullen weldra uitgevoerd worden. Overeenkomstig deze plannen zal de stad Tchataldja, die op 3 mijlen van Constantinopel ligt, het mid delpunt worden van een versterkt kamp, in staat om 50,000 man te bevatten met de noodige ammunitie, de rechtervleugel gedekt door de Zwarle zee, en de linker door de zee van Marmora. De geheele stelling zal verdedigd worden door meer dan 100,000 man, hetgeen bewijst, dat in geval van oor log de beslissende veldslag geleverd zal wor den in de nabijheid van Tchataldja, en dat men Constantinopel wenscht te beschermen tegen een aanval uit het Noord-Oosten. Na de bekrachtiging door den sultan, zal met de werkzaamheden onmiddellijk worden aangevangenover de financieele zijde der zaak zal dan zeker maar op Turksche ma nier heengestapt worden. Onder den titel: „Een Russisch fort op Turksch grondgebied", bevat de Nordd. Allg. Zeit. een artikel, waarin het klooster van den berg Athos als een bakermat van intriges en revolutionaire woelingen wordt beschouwd. De Russische pelgrims, die er in overgroot aantal zijn, zijn, naar men ver haalt, allen oud soldaten. Het aantal over treft dikwijls de tienduizend. Men beweert ook dat er wapenen en munitie in het kloos ter zijn geborgen. Bovengenoemd blad ein digt zijn artikel met de bewering, dat het klooster een permanent gevaar is voor de openbare orde in de Balkan- staten en vooral in Macedonië. Bij de manoeuvres der Russische cavalerie te Tsarkoeselo, had een poging tot moord op den czaar plaats. Na afloop der werk zaamheden en het defileeren der troepen vereenigden zich de hoofdofficieren om den czaar, waarbij zich een luitenant voegde, die na eenige oogenblikken een revolver op den vorst richtte. Onmiddellijk, hoewel met moeite door de officieren ontwapend, werd de lui tenant gearresteerd. Men houdt hem voor krankzinnig. La Gazette de Moscou bevat een ge ruchtmakend artikel, behelzende de mede- deeling dat koning Milan van Servie zijn land aan Oostenrijk verkocht heeft. Het blad wijst op verschillende zaken, die aanduiden, dat in Servie nu een overgangstoestand heerscht; omtrent de voorwaarden is echter niets be kend. Volgens het verslag der landbouw-com- missie, heeft de maïs en de tarwe een wei nig geleden in de kuststreken langs den At- lantischen oceaan en de Zuidzee, waardoor het algemeene gemiddelde cijfer van 82 tot 73 is gedaald. Het cijfer van de goede rogge is nu 92,09 in plaats van 93,05 in April. De gerst staat 88,03 en belooft een gemid delden oogst. Het planten der katoenboo- men is vertraagd door de buitengewone vochtigheid en de koude in Maart. Vooral in Texas en Louisiana is deze vertraging aanzienlijk. WAALWIJK, 16 Mei 1888. Het raadsbesluit van 27 Maart 1888, tot invoering van een progressieven hoofdelijken omslag in de gemeente Waalwijk, is door den koning goedgekeurd. De indiening van het kohier kan eerstdaags worden tegemoet gezien. In 't welbegrepen belang der schoen fabrikanten achten wij ons verplicht terug te komen, op hetgeen wij in ons vorig nummer zeiden over de deelneming aan den cursus in het geometrisch patronen maken van alle soort schoeisel en het uitsnijden en calculee- ren van alle soorten overleden Wij doen dit, omdat wij de treurige er varing hebben ogpedaan, dat tot nu toe slechts 3 (zegge drie) personen zich hebben aangemeld, om de lessen van den heer Stal- Ier te volgenen zich alzoo de bekwaamhe den eigen te maken, vooral in den tegen- woordigen tijd zoo onmisbaar om der con currentie het hoofd te bieden. Vergeefs zoeken wij naar de oorzaak eener dergelijke onverschilligheid. De prijs kan toch zeker voor niemand een beletsel zijn; die is zoo laag gesteld, dat iedereen hem kan betalen, namelijk 25 cent per week, voor twee lessen elk van H/g uur. Misschien is 't onbekendheid hiermede, die velen teruggehouden heeft zich te laten inschrijvendaarom brengen wij het ter al gemeene kennis, in de vaste overtuiging hier mede het welzijn der schoenmakerij te be vorderen. Ter waarschuwing van velendie er groot vermaak in schijnen te stellen in an dermans weiden te loopen, slootje te sprin gen enz., zoowel in den Binnen- als Buiten polder, deelen wij mede, dat de politie reeds een zestiental processen-verbaal wegens der gelijke overtreding heeft opgemaakt, en dat zij met de uiterste gestrengheid er tegen zal blijven waken. Ieder wachte zich dus voor schade. i^'De arr. rechtbank te 's Bosch heeft gisteren uitspraak gedaan in zake de mis handeling van den heer M. Zij achtte de schuld aan verwonding van het been niet wettig en overtuigend bewezen en sprak de beschuldigden daarvan vrij, en veroordeelde hen wegens eenvoudige mishan deling ieder tot acht dagen gevangenisstraf. A Naar wij vernemen zullen binnenkort verhoeken verkocht worden van de voor den spoorweg Zwaluwe's Bosch onteigende landerijen van Zwaluwe tot Drunen. De heeren Bolk alhier en Spruijt te Capelle zijn belast met de voorbereidende werkzaam heden. A£- De voor den spoorweg Zwaluwe-'sBosch nog te onteigenen landerijen tusschen 's Bosch en Vlijmen zijn nu in zooverre drooggeloopen, dat de onteigeningscommissie hare werkzaam heden kan aanvangen. Aanstaanden Zater dag zal er een begin mede gemaakt worden. Volgens de N. R. Ct. worden bij de ope ning van het baanvak WaalwijkVlijmen op 1 Juni e. k., de stations Drunen en Vlij men niet in gebruik genomen, doch eenvou dig als stopplaats aangemerkt. Verder zal ook nog gestopt worden aan den overweg op de Kuiksche heide. Genoemd baanvak wordt alleen geopend voor reizigersterwijl goede ren van welken aard ook, daarop niet wor den vervoerd. Tot rector van het pensionaat te Don gen is benoemd de weleerwaarde heer C. A. A. de Leeuw. Gisteren avond, omstreeks kwart over elven, is een ruit verbrijzeld aan de woning van J. V. alhier. Juist op het oogenblik dat dit gebeurde, passeerden vlak voor dat huis twee personen, werkzaam op dé looierij van den naasten buurman C. F.J. v. B. en M. L. De nachtwacht, die zich op slechts eenige

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2