AGENTEN HOTEL Oud Berg en Dal WOENSDAG 30 Mei Van den BERG, Laatste Berichten. Advertentién. B. A. MIDDELKOOP, "DAVEY MOTOR. TE WAALWIJK gevraagd veilen en verkoopen: BIJ NIJMEGEN. TE SPREKEN OF TE ONTBIEDEN ZIJN, passen afstand bevond heeft, naar men ons mededeelt, tegen J. v. B. proces-verbaal ge declareerd wegens bovengezegd feit, en te vens tegen beiden wegens dronkenschap. De politie doet nader onderzoek. Tot lid van het waterschap „De Zuide- wijnsche Waarden", onder 's Grevelduin-Ka- pelle, is benoemd de heer P. Vermeulen, te Loonopzand. De heer B. F. A. Strater, benoemd tot wethouder te Tilburg, heeft deze benoeming niet aangenomen. De gemeente Tilburg zal eene leening van f100,000 aangaan voor verschillende aldaar uit te voeren werken, o. a. het bouwen van eene teekenschool voor de burgeravond school eene overdekte vischmarkt en een nieuwen gashouder. De kosten hiervoor zijn geraamd op f8500, f7500 en 145,000. In de tweede kamer vroeg Domela Nieuwenhuis aan den minister van justitie een noodwet voor den toestand in de veen koloniën, bepalende dat de betaling der ar beiders in gangbare munt zou geschieden en het verboden zou zijn tot gedwongen aan koop in winkelneringen bij de veenbazen. Hij schetste den toestand der turfmakers en arbeiders als allerellendigst. De minister van justitie verdedigde de houding der autoriteiten en de regeering zou steeds alles doen om de goedgezinde bevol king te beschermen. Wering van misbruiken in winkelnering kan niet geschieden dan na grondige enquête. Te Eindhoven en omstreken is thans de rust weder geheel hersteld. Men heeft sedert Donderdag niets meer van baldadig heden vernomen. Hiertoe draagt de versterkte politiemacht veel bij. In de omliggende gemeenten Stratum, Woensel en Gestel zijn namelijk maréchaussées gestationneerd, die met de gemeentepolitie den dienst moeten verrichten. Uit Vechel Reeds geruimen tijd beleven wij hier een allerdroevigsten toestand, die de rustige en bedaarde burgerij met schrik en ontsteltenis vervult. Wie gaat hier nog gerust naar bed? Niemand voorwaar. Sinds de jongste verkiezingen voor de tweede kamer der staten-generaal meenen ontevredenen daarin reden te hebben gevon den, om zich geregeld aan vernielingswerk over te geven, dat des te laakbaarder is, daar het steeds in het duister geschiedtzelfs zonder dat daartoe eenige aanleiding wordt gegeven. Het eerst wat men zich des mor gens afvraagt is: „Waar zijn van nacht de ruiten ge broken „Hoeveel zijn er stuk geslagen?" En het antwoord spreekt dikwijls van een groot getal. Zoo werden Vrijdagavond weer bij vele deftige ingezetenen de glasruiten verbrijzeld; bij den heer Van de Ven telde men er niet minder dan achttien. Maar wordt het dan niet hoog tijd dat de strengste maatregelen worden genomen? Donderdagnacht ontstond er te Vucht brand bij den koperslager L., die dien dag wegens achterstallige huur uit zijne woning zou gezet worden, aan welke bedreiging ook werkelijk uitvoering werd gegeven, zoodat man, vrouw en 9 kinderen op straat zaten. Vrijdagavond is de bewoner gevankelijk naar 's Bosch gebracht als beschuldigd van poging tot brandstichting en later ook de vrouw. Omtrent een vermoedelijken moord, te Buurse (Overijsel) gepleegd, bericht men het volgende Terwijl de landbouwer G. Bos JHz. te Buurse Zondagavond met kar en paard, ver gezeld van den knecht zijns zoons en nog een landbouwer uit Buurse huiswaarts keer den kregen zij onderweg een weinig twist waarbij genoemde Bos door den knecht zijns zoons moet zijn mishandeld, welke laatste van Bos eenige sneden met een mes in de vingers kreegwaarop Bos met kar en paard en de overigen te voet hun weg vervolgden. Toen Bos eenige uren later met kar en paard bij het huis kwam, riep hij zijn schoon dochter om licht te brengendaarop bega ven zich voornoemde knecht en landbouwer naar buiten, brachten het paard op stal, doch lieten Bos aan zijn lot over. Maandagochtend vond men Bos doodelijk verwond bij de kar liggen. De uit Haaksber gen inmiddels ingeroepen geneeskundige hulp constateerdedat Bos tengevolge van zware verwondingen op het hoofd en een steek met een mes in den nek in levensgevaar was. Denzelfden dag nog is Bos aan de bekomen wonden overleden. Op bevel van den burgemeester van Haaks bergen is de vermoedelijke dader T. S., oud 17 jaar, geboortig uit Mecklenburg-Schwerin, knecht bij F. Bos, zoon van den verwonde in voorloopige hechtenis genomen. Maandag avond is de officier van justitie uit Almelo en Dinsdagochtend is de rechter commissarisvergezeld van. den beêedigden klerk terk ter griffie, te Haaksbergen gear riveerd. Dinsdag heeft de gerechterlijke lijkschou wing plaats gehad. T. S. is gevankelijk naar Almelo getrans porteerd. In een perceel aan den Singel te Am- terdam is op klaarlichten dag een allerbru- taalste diefstal gepleegd. Het bovengedeelte van bedoeld perceel heefc twee bewoonsters. Die der tweede verdieping was 's middags uitgegaan zonder de voorzorg te nemen, de deuren van haar vertrekken af te sluiten veronderstellende dat een dief het wel niet wagen zou zich met geweld door de buiten deur toegang te verschaffen. Daarbij rekende zij echter niet op de mogelijkheid dat door zorgeloosheid van haar buren de buitendeur kon worden opengelaten. Dit nu is gebeurd, en van de gelegenheid werd door een bru talen kerel, die vermoedelijk de bewoonster der bovenste verdieping had zien uitgaan en met de inrichting der localiteit moet zijn be kend geweest, gebruik gemaakt. Door eenig gestommel opmerkzaam gewordenkeek de juffrouwdie beneden woont, wat er op de trap gaande wasen zag toen een man in een grijs jasje gekleed en met een donker gekleurde pet op het hoofd. Ten zeerste ontsteld, vraagt zij hem, wat hij daar tema ken had, doch ontving, zeer begrijpelijk, geen antwoord. Integendeel, die vraag scheen den kerel aan te manen tot meer spoed. Toen de bovenbewoonster thuis kwam ontdekte zijdat uit een doos in een lade 60 gulden aan rijksdaalders waren ontvreemd; verscheidene sieraden die mede voor het grijpen lagen en waaronder zich een fraai gouden horloge en gouden ketting bevonden, had de dief, hetzij uit voorzichtigheid, of omdat hij zijn dag al goed geuöeg achtte laten liggen. Blijkens medededeeling uit Emden gaan thans groote partijen aardappelen uit Friesland en Groningen naar de geïnundeerde streken van Oost- en Noord-Duitschland. De kanalen in beide provinciën zijn vol schepen, die aardappelen brengen naar de meest nabij ge legen spoorwegstations. Eén enkel handelaar heeft in de vorige week 60 dubbele waggon- ladingen verzonden. Op die wijze worden nu de landbouwers eene groote hoeveelheid aardappelen kwijt, waarmede zij verlegen zaten. Over de werkstakingen in de venen schrijft men: Hoe weinig vele veenarbeiders gerechtigd waren om blijk van ontevredenheid te geven over de loonen, bewijst het volgende feit. Een der verveners had met zijn werkvolk nog in 't geheel over geen accoord gesproken, en toch deden zij mee en wenschten verhooging. Dit geschiedde te Hoornsterzwaag. Steeds is er in bladen op gewezen, dat de arbeiders zich ordelijk gedroegen. Het is waar, sterke drank gebruikten ze niet, mis handelingen werden niet door hen bedreven; doch is het niet af te keuren, dat anderen in het werken worden gehinderd, dat de landlieden op den akker worden belet te werken, dat de timmerlieden niet rustig kun nen doorgaan met bouwen, dat menschen die hunne tuinen omspitten worden verhinderd, dat schepen niet kunnen geladen worden, dat veenarbeidersdie wèl voor het bedongen loon willen werken, daarin worden tegenge houden Is dat geen ongeregeldheid? Alles stond stil, en de vreedzaamste man, die met de werkstaking niet te maken had, werd belet in dezen schoonen tijd van 't jaar, waarin het meeste wordt verdiend, een daghuur te ver dienen. Mocht die toestand voortduren? In zeker blad is medegedeeld, dat het zenden van militaire macht onnoodig was, dat de burgemeester van Opsterland er niet op had aangedrongen, doch dat de soldaten maar werden gestuurd. De waarnemende burgemeester moge het niet noodig hebben geachtonder omstan digheden boven gemeld kan ieder gemakke lijk begrijpendat, waar zooveel gisting en gespannenheid lieerschtde militaire macht als voorzorgsmaatregel reeds, doch ook om den stilstaanden arbeid weer aan den gang te brengen, noodzakelijk was. Trouwens was het een bericht uit Gorredijkalwaar het brandpunt is van denkbeelden, die goddank ieder oprecht Nederlander niet bezielen. Thans is ook in de veenderij van Ooster zee en Echten, gem. Lemsterlandde werk staking aan den gang. De veenarbeiders verdienen er 65 cents per roe. Zij verlangen 75 cents en vrij te zijn om in den winkel te gaan waar zij verkiezen. Even als in de meeste veenderijen tot heden grootendeels aan de wenschen der veenarbeiders is toegegeven zal dit ook alhier wel geschieden. In de laatste jaren wordt in de veenderijen niet zooveel turf meer gegraven dan vroeger, zoodat de graaf- en baggertijd eenige weken sneller afloopt dan toen. Het staat te voor zien, dat, nu de verveners hooger loon moeten uitkeeren en dus hunne verdiensten op de turf en baggelaar geringer worden, er nog minder zal worden gegraven en de tijd nu nog korter zal worden. Ten slotte worde opgemerkt, dat de ar beider, te Fijnje gewond, den houw aan het hoofd heeft ontvangen in dronkenschap en deze zaak geheel buiten de werkstaking en werkstakers staat. Van de zijde der politie en militie is niet het geringste geschied tegenover de werksta kers. Alleen is steeds de orde gehandhaafd. Tilburg, 15 Mei. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is tot wethou der benoemd de heer B. Smulders, na her stemming met den heer J. Vrancken. De heer Smulders is tevens tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. Kaatsheuvel, 15 Mei. In den laten avond van verleden Zondag sloegen eensklaps de vlammen uit het rieten dak eener woning, bewoond door P. S. en gelegen in de nabij heid van „den Driestapelenstoel". De vlam men grepen zoo snel om zich heen, dat in minder dan één uur tijds het geheele huis in de asch lag. Van den inboedel is slechts weinig gered. Niet afgeschrikt door den vrij grooten af stand, spoedde onze brandspuit zich met lof felijke» ijver naar de plaats des onheils, gaf dadelijk na aankomst water en wendde daar door het gevaar voor uitbreiding van den brand af. Daar de brand om circa 10 uur uitbrak en veel volk op de been had gebracht, was 't in den voornacht vrij woelig op onze an ders stille straten. Maandag namiddag begeleidde de har monie Euphonia onder 't spelen van vroo- lijke, lustige marschen en omstuwd door hon derden kinderen en enkele volwassenen, de leden scherpschutters naar 't koffiehuis van den heer P. van Berkel (Nieuwe weg), al waar in den tuin een schietwedstrijd gehou den werd. Gedurende den kampstrijd, waar aan door een twintigtal schutters werd deel genomen, bracht zij eenige schoone nummers ten gehoore en keerde na afloop onder volle muziek weer naar ons dorp terug. Bij 't schieten behaalde de heer C. de Greeff den eersten prijs. De andere prijzen vielen ten deel aan de heerenLombarts, van Woensel, Burmanje, van Gooi en Smits. X Baardwijk, 16 Mei. Door den heer C. van Helvoirt is het eerelidmaatschap, hem door de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" aangeboden, bereidwillig aangenomen. Gisteren namiddag is een kind van H. d. R. alhier door een noodlottig toeval on der een voor een kar gespannen paard ge raakt en deerlijk aan het hoofd gewond. Het verkeert in groot levensgevaar. Druneu, 16 Mei. De reeds lang gevreesde slag is gevallen. Onze beminde pastoor, de hoog eerwaarde heer Jac. van Rijckevorsel, sedert 26 Maart j.l. deken van het dekenaat Heusden, heeft; na eene ziekte van bijna vijf weken, gisteren het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Gedurende zijn 23jarig herder schap heeft, de overledene hier buitengewoon veel goeds tot stand gebracht, zoodat zijne gedachtenis bij alle gemeentenaren in geze gend aandenken zal blijven. Te Amersfoort is tot lid der tweede kamer gekozende heer Schimmelpenninck met 1326 van de 1713 uitgebrachte geldige stemmen. De heer Heemskerk Azn. kreeg 342 st. K/A, 265 droge Kaapvellen ls/4 k. doorsnee. K/B, 191 ,f l®/io n n K/C, 134 31/;, K/D, 35 v 44/io u en A, 190 drooggez. Kaaphuiden 14-15 k. B, 180 n 10—11 liggende bij de heeren WAGEMAKERS VAN HILST, te Waalwijk. Nadere informatiën bij den heer GEOR GES MERTENS, te Tilburg Door geheel NEDERLAND worden voor een artikel van dagelijksche consumptie tegen 10% provisie en bovendien vaste premie. Brieven franco lett. W. B. 1111 aan het bureau van de „Echo van loet Zueden." DE NOTARIS te CAPELLE, zal in het openbaar 1. Op Donderdagen 17 en 24 Mei ,savonds 7 uur, PROVISIONEEL ter her- berge van Gijsman, en DEFINITIEF ter herberge van A. van Daal, te Waspik, Voor de erven van de Wed. Melchior Poppelier ONDER CAPELLEt Een perceel best Weiland, in de Vrouw- kensvaartsche Dellensectie G. no 18, groot 79 aren 60 centiaren, in twee koopen (Noord en Zuid). Een perceel dito aldaargroot 99 aren 20 centiaren, no 33 van sectie G. ÓNDER WASPIK: Een perceel Bouwland, aan de Vrouw- kensvaartgroot 46 aren 10 centiaren, sectie D. no 224. Een perceel dito aldaar, sectie E no 581, groot 56 aren 10 centiaren. Een perceel dito //te Boven" groot 30 aren 60 centiaren, sectie E no 166. Een perceel dito, groot 30 aren 40 cen tiaren, liggende aldaar, sectie E no 167. Een perceel dito aldaar, op het Hoogblok, sectie D. no 187 groot 51 aren 90 cent. Een perceel dito aldaar, sectie D. no 1122, groot 16 aren 40 centiaren. Een perceel best Weiland, genaamd Beijster, ten noorden der spoorlijn, sectic D no. 1182, groot 67 aren 60 centiaren, en ONDER MEEUWEN: De helft onverdeeld, in een perceel weiland, in den Hill, sectie A. no 10, geheel groot 3,55,70 hectaren. 2. Op Dinsdagen 22 en 29 Mei, des voormiddags elf uur, te Capelle, ter her- berge van J. van Alphen, Namens de erfgenamen van den keer Mr. C, G. de 3albian-Van Doorn, te Utrecht, ONDER CAPELLE: Een perceel best hooiland, in Nederveen, genaamd „Voorland," sectie B. no 18, groot 2,46,50 hectaren. Een perceel dito, in de Aanwassen, groot 1 hectare 43 aren 10 cent., in sectie B en uitmakende no 39, groot 1,28,30 hectaren, en het niet door den staat onteigende ge deelte van no 38, ter grootte van 0,14,80 hectaren, en ONDER BEZOOIEN: Een perceel prima Hooiland, over de Groote Oude straat, zijnde het 36ste stuk groot 2 hectaren 19 aren 10 centiaren, en uitmakende het zuidelijk niet onteigende deel van no 295, in sectie A. De eenvoudigste en goedkoopste beweegkr. voor de kleine industrie en voor het oppom pen van water. Vereischt geen vergunning van Rijks- ot Gemeentewege. Werkt zonder Machinist. Inlichtingen geven de eenige Agenten W. C. K. DE WIT P. H. Kade 183, Am sterdam. Dit prachtig gelegen HóTEL wordt den zeerste aanbevolen. Goede tafel, soliede be diening. In de maanden Mei, Juni en Sep tember verminderd tarief. zal de TANDARTS Tandmeester van Z. M. den koning der Belgen, in het hotel du Lion d'Orbij de Wed. VERWIELvan des voormiddags 10 tot des namiddags 127a uur. Speciaal voor het plaatsen van Kunsttanden en geheele gebitten zonder haken of veren alles met en zonder zuigplaat, Amerikaansch stelsel. Een verdere aanbeveling ia overbodig daar de tandarts VAN DEN BERG genoegzaam bekend is. Hoofdhuis Handelslei 209a. ANTWERPEN. gTsr» ^'an 1 Maart, is de tandheelkundige-inrichting, onder den naam van TANDHEELKUNDIGE VOORUITGANG (Progrès Dentaire) van den tandmeester VAN DEN BERG, verplaatst naar de Handelslei 209<z, hoek der Goudbloemstraat 2 met medewerking van een gediplomeerden Ameri kaan schen dokter. Mr. VAN DEN BERG, tandmeester

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3