BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Bulgarije. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Engeland groote offers moet brengen voor zijne vloot, die niet op de hoogte is van wat zou kunnen gebeuren. In Duitschland maakt zeer veel opgang zoowel in de militaire als in de staatkundige wereld, een artikel door de Berlijnsche Mi litaire Courant openbaar gemaakt, over het vraagstuk van het repetitiegeweer. Het artikel verklaart openlijk dat het tegenwoordige ge weer van het Duitsche leger verre staat be neden het Fransche geweer niet alleen, maar ook beneden het Oostenrijksche. De meer derheid van het Lebel geweer wordt dringend in het licht gesteldvolgens den schrijve* dezer studie zal men er moeilijk toe komen, de waarde van dat wapen te overtreffen. Ook wordt gewezen op de voordeelen van het kruit, op een toon, die de aandacht trekt. De schrijver eindigt met te zeggendat slechts eene vraag op te lossen blijft, name lijk: te weten of het kruit lang bewaard kan blijven. Men is van meening dat dit artikel Duitschland moet voorbereiden op een aan vraag van ontzaglijke credieten door het ministerie van oorlog aan den rijksdag in te dienen bij de opening der volgende zitting. Op een uitnoodigiug van haren voorzitter Meline gaat de Fransche kamer trachten de nuttelooze debatten te bekorten. De heer Meline zal achtereenvolgens de hoofden der republikeinsche groepen bijeen roepen ten einde een gemeenschappelijk pro gramma der werkzaamheden vast te stellen. Hij heeft reeds een onderhoud gehad met de voornaamste leden ner radicale linkerzijde. Intusschen onderhield Floquet zich met de afgevaardigden der werkstakende werklieden der glasfabriekendie hem waren voor gesteld door de heeren Basly en Camelinat. Men weet dat de voorzitter van den minis terraad geweigerd heeft het besluit goed te keuren van den Parijschen gemeenteraad, om aan de werkstakers een som van 10,000 fr. toe te kennen. De gemeenteraad is hierover zeer gestoord; hij zal naar men zegt, opnieuw met het voor stel voor den dag komen in gewijzigde ter men vervatmaar men twijfelt toch aan den uitslag. De regeering kan zulke manifestaties niet aanmoedigen. Generaal Boulanger is te Parijs terug en het lijdt geen twijfel of de groote volksman is leelijk teleurgesteld tal van zijn luchtkas- teelen zijn in rook opgegaan. De ex-com mandant van het 13e legerkorps is toegejuicht, jawel, maar niet eensgezind, het had alles zooveel van kunstmatige toejuiching en dan: aan fluiten en sissen geen gebrek, de gene raal heeft kunnen zien dat ook de populari teit een keerzijde heeft, zoowel als de roem. De nederlaag van de boulangisten bij de ge meenteraadsverkiezingen was volkomen en daaruit volgt dus dat Boulanger's terugkomst in Parijs geen zegetocht was; de reis door het Noorden heeft den generaal eer schade berokkend dan voordeel gebracht; velen, die in den generaal werkelijk den kundigen, be kwamen man hebben gezien, zien nu dat zij zich deerlijk vergist hebben, zijn onduidelijk programma mag revolutiemannen voldoen, de voorstander van recht en orde vindt er geen voldoening in. De Gaulois verzekertdat er in den ministerraad over gesproken is om op Bou langer het decreet, betreffende de uitzetting der pretendenten, toe te passen. De kamer heeft met 335 tegen 163 stemmen goedgekeurd een buitengewoon kre diet voor deelneming van de ministerieele departementen aan de tentoonstelling in 1889. In het ministerie van oorlog en in dat van marine wordt gewerkt aan een ontwerp, waarbij een krediet van dertig millioen ver langd wordt voor de kustverdediging. Engeland, dit weet men, wil geen ver binding met Frankrijk onder de zee. Dit heeft er toe geleid om het denkbeeld eener verbinding boven de zee, door het leggen eener brug over het Kanaal, beter te bestu deeren en het onderzoek naar de uitvoer - baarheid van het plan schijnt thans geëindigd te zijn ten genoege van de Fransche inge nieurs Door den vooruitgang in de metaal industrie is het slaan eener brug ter lengte van 30 kilometer en ter hoogte van 50 meter boven de zee practisch uitvoerbaar geacht. Die brug zoii telkens op 500 meter afstand steunen op pilasters. Flare hoogte zou de grootste stoom- en zeilschepen in staat stellen er zonder strijken van den mast onder door te varen. Het plan zal, naar uit Parijs gemeld wordt, thans aan het onderzoek van eene internati onale commissie van ingenieurs onderworpen worden. Twee honderd werklieden uit de ijzer fabriek van Blancmiszeron hebben het werk gestaakt en eischen loonsverhooging. De patroon deed daarop den arbeid in de geheele fabriek staken. De hoogovens zijn gebluscht. Het weder schijnt de opening der tentoon stelling te Barcelona te zullen begunstigen. Reeds 64 oorlogsschepen zijn in de baai ge ankerd, terwijl de Italiaansche en Engelsche eskaders nog verwacht worden. De schepen met vlaggen leveren een prachtigen aanblik. De ko.-ingin regentes is aangekomen. Zij had den jeugdigen koning in hare armen. Eene ontzagelijke en enthousiastische menigte volks stond saamgepakt op den weg, dien het rijtuig der koningin nam. Tusschen lord Wolseley, den hertog van Cambridge en lord Salisbury is de vrede weder hersteld: het was zoo erg niet gemeend. Uit aller reden volgde dat men niets kwaads be doeld had; generaal Wolseley had de regeering niet willen aanvallen, hij had slechts den na- deeligen invloed van partijdigheid willen doen uitkomen enz. maar en dat is juist voor de regeering een leelijk „maar" van zijn opinie aangaande den toestand der verdedi gingsmiddelen, wijkt Wolseley geen haarbreed af, de eenige oorzaak is slechts beheer. Voor de Australische vloot en de verde diging van zekere havens en kolenstations vroeg de regeering in het lagerhuis 42 millioen gulden aan als extra krediet. Het deel voor de Australische vloot werd dadelijk toegestaan, maar het debat over het tweede deel werd verdaagd. Onder de leiding van Salisbury, den premier zal een enquête worden ingesteld naar de verdedigingsmiddelen des lands. De Freemans Journal maakt een adres openbaar van Engelsche damesdie haar sympathie te kennen geven aan de Iersche natie in de moeielijke crisis, welke zij thans doorleeft. Het adres draagt de handteeke- ningen van mevrouw Gladstone, lady Aber deen en 156 andere Engelsche dames. Het feestmaal, door den lord mayor aan de Belgische burgemeesters aangeboden, was schitterend. De burgemeester van Brussel dronk de gezondheid van de Engelsche ko ninklijke familie, de lord mayor antwoordde met een dronk op het vorstelijk huis van Belgie. De prachtige coupe, hem door zijne gasten aangeboden, zal na zijn dood aan de stad Londen geschonken worden. Dank zij het schoone weder, kon keizer Frederik na een rustigen nacht te hebben gehad, zich reeds Donderdagmorgen om tien uur in het park van het Charlottenburger kasteel begeven, waar men een soort van tent voor hem heeft opgericht, zoodat hij er den geheelen dag in de open lucht kan vertoeven. Professor Virchow houdt staande, dat geen gegevens voorhanden zijn, op grond waarvan met zekerheid kan worden uitgemaakt, dat de keizer aan kanker lijdt. In telegrammen uit Weenen wordt de vol gende geschiedenis medegedeeldDezer dagen zou een Oostenrijksch officier, die in Rusland groote landgoederen en den graven titel bezit, in Russisch Polen met zijn gansche gezin in hechtenis zijn genomen omdat de Russische regeering hem verdenkt van een der Oostenrijksche officieren te zijn, die in den laatsten tijd in het geheim in Rusland opnemingen hebben gedaanen op grond der uitkomsten daarvan ongeveer 10 dagen geleden eene dislocatie kaart hebben uitge geven, op welke de stelling van alle Russi sche troepen aan de grenzen van Oostenrijk en Duitschland tot in de kleinste bijzonder heden nauwkeurig is aangeduid. Het heette wel dat de officier weder in vrijheid gesteld was, nadat liij zich op zijne aanstelling in het Oostenrijksche leger had beroepen, doch dit schijnt niet waar te zijn, want aan hem gerichte telegrammen zijn tot dusver onbe antwoord gebleven. Een telegram uit Weenen van 17 dezer zegt De opstand in Bulgarije breidt zich naar het westen uit. Varna was door de boeren bijna overrompeld, doch werd door de waak zaamheid en energie van het garnizoen ge red. Het gerucht wil, dat een verbond ge sloten is tusschen Montenegro en Rusland waarbij Rusland de wapening van het leger der Montenegrijnen op zich neemt, terwijl Montenegro aanneemt op het eerste bevel dertigduizend man in Bosnië te werpen. Naar de Times uit Sofia verneemt, heeft Zankoff aan Karaweloff voorgesteld, de vroe gere vriendschappelijke betrekkingen te her stellen op de volgende grondslagen verzoe ning met Ruslandhet vormen van een ka binet uit aanhangers van Zankof en Kara weloff herziening der constitutie en ver kiezing van een nieuwen vorst. Karaweloff heeft op deze voorstellen nog niet geant woord. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Porte niet toegeeft in de zaak van den Griekschen consul Monostin. Indien Grie kenland gevolg geeft aan zijne bedreigingen van represailles tegen de Turksche consuls, dan gelooft men, dat eene afbreking der diplomatieke betrekkingen zal volgen. Volgens een rapport van den Britschen gezant te Washington, dezer dagen bij het parlement ingekomen, zijn er gedurende 1887 in de Vereenigde Staten 1000 werkstakingen geweest, en zijn van 400,000 man, die daar bij betrokken waren, nog tusschen de 25,000 en 50,000 zonder werk. De voornaamste werkstaking was die van de kolenwerkers in New-Jersey, welke den daaarbij betrokken arbeiders een loonverlies van f 6,000,000 berokkende. De werkstaking van de coke-arbeiders in Pennsylvanië, welke 10 weken duurde, kostte den 13,000 man die daarbij betrokken waren f2,400,000 aan loon. Over het geheel genomen, gelukte het aan 38 percent der werkstakers, hunne eischen ingewilligd te krijgen. In 1886 was die ver houding 20 percent. De Mississipi is tusschen St. Louis en Cairo buiten hare oevers getreden. Bij Rock Island werd een steenen muur ter lengte van 500 voet weggeslagende spoorwegen en lage landen zijn overstroomd en de bewo ners van die streek vluchtten naar de nabu rige heuvelen. Het water was nooit zoo hoog als nu. Bij Quincy (Illinois) is de ri vier 10 mijlen breed. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Maandag 21 dezer, des midd. 12 ure, door de Harmonie „L'Espérance" op de harmo niezaal 1 Une Nuit d'été, ouverture. G. Tack. 2 Fleurs des Champs, fantaisie. Perck. 3. Le Prince ^^ert)j^arches Militaires 4. Concordia Brohm. \v A ALW IJK,- 9~Mei 1888. Heden voormiddag arriveerde alhier de hoofdingenieur der staatsspoorwegen,ten einde met de andere autoriteiten der verschillende diensten het baanvak Waalwijk—-Vlijmen van de spoorweglijn Zwaluwe-'s Bosch op te nemen. Ten 10 ure zijn die heeren met een te hunner beschikking gestelden trein in de richting Vlijmen vertrokken. Uit door ons ingewonnen berichten blijkt het werkelijk waar te zijn, dat op de lijn VlijmenWaalwijk geen goederen, zelfs niet de kleinste pakjes, zullen vervoerd wor den. De bezwaren tegen dezen maatregel worden duidelijk in 't licht gesteld in een hieronder opgenomen schrijven uit Vlijmen. De gansche regeling laat overigens zeer veel te wenschen over. Te Vlijmen is geen draaischijf; de loco motief zal dus niet omgedraaid kunnen wor den maar in eene richting moeten achter- uitloopenwij meenen dat dit bij het regle ment verboden is; dit zal waarschijnlijk weder aanleiding moeten geven tot onderhande lingen. Verder wordt tusschen WaalwijkVlijmen gebruikt de reserve-machine, die we hier hebben, zoodat er geen reserve-machine over blijft. Komt er nu een defect aan een der ma chines op de lijn ZwaluweVlijmen, of blijft er een hier of daar steken, dan is er geen locomotief om te hulp te komen; daar ook te Zwaluwe geen reserve machine voorhanden is, zou in dusdanig geval eene locomotief moeten ontboden worden uit Rotterdam of Rozendaal. We laten hierachter de officieele dienstre geling voor het nieuwe baanvak volgen. Verleden Maandag vernamen wij met genoegen van den heer Brohm instructeur onzer harmonie l'Espérance, dat ZE. op zich genomen heeft het muziekstuk samen te stellen, aan dat gezelschap onlangs opgedra gen door 't corps officieren onzer schutterij. Het zal bestaan in eene fraaie potpourri uit de opera „La Fille de Madame Angot." Aangezien wij weten, dat niets dan degelijk musicale en populaire stukken, geevenredigd naar ieders krachten, uit de pen vloeien van den heer Brohm, juichen wij zijn bereidwil ligheid van harte toe en wenschen hem 't beste succes op zijne moeitevolle taak. Abonné's der harm. l'Espérance raden wij aan, a. s. Maandag morgen hare uitvoering te gaan bijwonen; alsdan zullen twee militaire marschen worden ten gehoore gebracht, ook samengesteld en aangeboden door den heer Brohm, die vermeende èn l'Espérance èn Waalwijks schutterij daarmede geen ondienst te doen, daar dezelve uitstekend geschikt zijn bij gelegenheid eener militaire wandeling dienst te doen. Het voorstel van de heeren De Savor- nin Lohman en Schaepman tot wijziging van het reglement van orde der kamer is in de afdeelingen onderzocht. Naar wij vernemen, is het door verreweg de meerderheid der leden zeer ongunstig ontvangen. Scherp be zien blijken de veranderingen die de hee ren voorstellengeenszins verbeteringen te zijn. Zijdie den gang van ouds en van nabij kennenvoorziendat men met die veranderingen van kwaad tot erger zou ko men en dat de weg gebaand zou worden tot een schromelijk obstructionisme. Benoe ming eener commissie tot het voorbereiden der herziening schijnt wenschelijktenzij de rapporteurs over dit voorstel hunnerzijds met een plan mochten voor den dag komen, dat aannemelijker ware. De koningde koningin en prinses Wilhelmina zijn Donderdagmorgen uit Den Haag naar Het Loo vertrokken. Blijkens eene in den Moniteur Beige voorkomende ministerieele beschikking van 8 dezeris de in- en doorvoer van huiden ongewasschen wol en andere versche afval van rundveeschapen en van alle andere her kauwende dierenherkomstig uit Syrië in Belgie verboden. Worden goederen van dien aard uit andere landen langs de zeezijde in Belgie aange bracht dan worden zij slechts tot den in- en doorvoer toegelatenindien behoorlijk en ten genoegen van de douane-administratie is bewezendat zij niet uit Syrië afkomstig zijn. De N R. Ct. heeft het volgende schrij ven uit Vlijmen, waarmede wij volkomen in stemmen Het is thans zeker dat met 1 Juni a. s. het baanvak WaalwijkVlijmen van den spoor weg van Zwaluwe naar 's Boschvoor het publiek verkeer zal worden geopend, evenwel, zooals wordt gemeldalleen voor personen verkeer zoodat de stations niet in gebruik zullen worden genomen en geen goederen vervoer zal plaats hebben. Dit is wel zoo vreemd mogelijk. Juist aan goede en snelle gelegenheid voor goederenvervoer bestaat de meeste behoefte, en het is onbegrijpelijk, dat de Exploitatie-maatschappij in deze zoo weinig hare belangen kent. Alleen het feit, dat gedurende den vruchtentijd zoowel het telegraafkantoor te Vlijmen als de telephoon- kantoren te Haarsteeg en Nieuwkuik meer diensturen krijgenis een bewijs, hoe be langrijk de vruchtenhandel in deze streek is. Uit een matige opgaaf van deskundige zijde blijkt, dat te Vlijmen en in de naaste om geving Haarsteeg en Nieuwkuikin 1887 zijn geteeld 400,000 pd. hop, 35,000 hecto liter erwten en suiker- en snijboonen 1,800,000 bossen heete wortelen 10.000 pd. asperges 1,125,000 pd. zwarte roode, witte en kruisbessen. Daarbij komen nog de groote verzendingen van allerlei soorten van manden voor de boterfabrieken en den vruchtenhandel, en de verzendingen der leerlooierijen en nog eene aanzienlijke hoeveelheid landbouwpro ducten en andere vruchten die boven niet zijn vermeld. Dat alles wordt thans met karren vervoerd naar Den Bosch om daar per spoor of boot te worden verzondenof naar Bokhoven en Heusden om daar op de booten te worden geëxpedieerd. Met eene gemakkelijker en sneller gelegenheid tot ver voer zou men dus zeer gebaat worden. In een bericht uit Bezooien aan hetzelfde blad, beklaagt men zich. dat, niettegenstaande de landerijenwelke onder die gemeente ter verlegging van den Maasmaand onteigend zijn, reeds een paar maanden geleden door den staat werden in bezit genomen, die dan ook het grasgewas daarvan te zijnen behoeve heeft verpachtde uitbetaling der koopsom nog steeds achterwege blijft. Belanghebbenden verwachten nu, dat de staat hen voor de te late betaling der koopsom naar billijkheid zal schadeloos stellen. Het schijnt dat de staats- begrooting voor dezen post over het loopende jaar reeds aanmerkelijk is overschreden. Dit laatste hebben wij reeds geruimen tijd geleden als een feit medegedeeld. De ge meente Waalwijk heeft echter de koopsom van de onteigende landerijen ontvangen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks half twaalf werd te Gorinchem in de benedenstad een vreeselijke knal gehoord, zoodat in vele huizen de ramen schudden. Dadelijk daarop werd het geroep vernomen van brand in de gasfabriek. Alle gasver- bruikers sloten dadelijk hun hoofdkranen af. Autoriteiten en brandspuiten waren al spoedig op het terrein van het ongeluk aanwezig. De oorzaak van het ongeluk is, volgens de Nieuwe Gorinchemsche Ct., het volgende: Bij het nazien van een verstopping in het zuiverhuis der gasfabriek welke men niet spoedig vond en waarin vier personen werk zaam waren, ontsnapte een groote hoeveelheid gas en baande zich een weg onder de deur in een aangrenzend gebouw, waar een gaspit brandde. Daarmede in aanraking gekomen, kwam het tot een ontploffing en sloeg de vlam door een raam in het zuiverhuis terug, waar in dien tusschentijd veel gas was ver zameld, met het noodlottig gevolg dat ge noemd gebouw geheel uit elkander sloeg en verbrijzeld werd. Door de tegenwoordigheid van geest van den baas der fabriek Niehoff en den fitter Eckhardt, die in het midden der vlammen eenige kranen kon toedraaien, zoodat verdere aanvoer van gas uit de retor ten werd verhinderd, is Gorinchem voor een groot onheil bewaard gebleven. Beiden komt de dankbaarheid der burgerij toe. Zeer te betreuren is het, dat beide beambten alsook de twee arbeiders Valke en De Haan met zware brandwonden bedekt, zoo spoedig mo gelijk naar het gasthuis moesten worden ver voerd. De Haan is sedert overleden. De onge lukkige laat eene vrouw met 4 kinderen na. Ook de overige 3 verpleegden verkeeren nog in een deerniswaardigen toestand. Donderdagavond te 6 ure begon in Al-

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2