binnenland! Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. ramp, waardoor de Duinkerksche visschers zijn bezocht in de IJslandsche zeeën. Er bijgevoegd is een som van 300 francs. De Hongaarsche kolonie te Parijs heeft geprotesteerd tegen de redevoering van Tisza en verklaart de door hem uitgesproken woor den tegen de wenschen van de Hongaren die de meest hartelijke gevoelens koesteren voor Frankrijk. Het voorloopig rapport der genees- en scheikundigenbelast met het onderzoek betreffende de wijnvergiftiging te Hyères, is aan de rechtbank overgelegd. Het bevat de namen van 264 personen door het vergif op het ziekbed geworpen, waarvan een zestigtal nog steeds zeer ernstig ziek zijn, terwijl er elf reeds zijn gestorven. Ook is het vergif teruggevonden in lijken, die werden opge dolven uit de algemeene begraaiplaatsdit onderzoek duurt nog voort. Over de feestelijkheden te Barcelona schreef men dezer dagen: De regatta is uitstekend geslaagd. De koningin was in een voor haar ingerichte tent op de landingsplaats met hare beide dochters aanwezig. Duizende menschen waren op den oever en in sloepen ter reede. De geestdrift vor de koningin is ten toppunt ge stegen. Overal op straat wordt haar beeltenis en die van den koning voor 10 centimes te koop aangeboden en gretig gekocht. Voor het paleis en in de daaraan gren zende Fernando, staat het steeds vol Span- jaarden om de koningin te begroeten als ze uitgaat. Haar fotografie hangt in alle boekwinkels kels te koop. In een woord het is en blijft hier feest. De koningin is „the topic of the Day" 's morgens rijtoertjes, 's middags vaartoertjes over de reede; bezoek en dejeuner op vreemde schepen; Maandagmiddag bij den hertog van Genua. 's Avonds gala-voorstellingen in de opera óf cour. Van hier gaat H. M., die zich zeer popu lair weet te maken, naar Valencia. De vreemden ontvangen in het oogloopend veel beleefdheden, waarin zij voorgaat. De Duitsche en Russische officieren gaan vreedzaam samen om; er zijn er zooveeldat het niet na te gaan is of de Duitsche en Fransche elkander al dan niet mijden. In een brief uit Barcelona aan het Bel gische blad La Meuse, wordt warme hulde gebracht aan den kommandant van het Ne- derlandsch fregat, den heer Doorman, die bij gelegenheid van de roeiwedstrijden de op het oogenblik te Barcelona vertoevende Belgen aan boord genoodigd had en hen op voor- komende en gulle wijze blijkt ontvangen te hebben. De commandant, de officieren, het schip, de orde en zindelijkheid aan boord de blinkende kanonnen, alles wordi om het zeerste geroemd. Aan de Daily News wordt uit Rome ge meld, dat ook de Iersche geestelijken eerst daags orders van het Vaticaan zullen krijgen, die bestemd zijn om den slechten indruk zooveel mogelijk weg te nemen, dien 's pausen aanschrijving ten opzichte hunner houding tegenover Engeland gemaakt heeft. Het nadere schrijven van het Vaticaan zou dienen om te kennen te geven, dat 's pausen circu laire niet strekte om zich te mengen in de politiek der Ieren. De detectives der Parijsche politie zijn de vervaardigers der valsche bankbilietten op 't spoor en deden reeds aanvraag tot arrestatie ""bij de Londensche politie. In een bijeenkemst van conservatieven te Derby heeft lord Hamilton verklaard, dat de regeering bereid was jaarlijks f42.000000 beschikbaar te stellen ter vermeerdering der zeemacht van het Vereenigde koninkrijk. Een nieuwe moordenaarspartij is in Amerika gevormd, onder den naam „Iersche vrijwilligers." Deze partij bestaat uit oudleden van de Clan-Na-Gael en het doel is een hevige campagne in Engeland op touw te zetten, om dit land aan de voeten van Ier land te brengen. Nog steeds is Engeland volgens hen de grootste vijand van Ierland en daarom zijn alle maatregelen gerechtigd. De Engelsche politie is op haar hoede. Officieel is bekend gemaakt dat het aan tal slachtoffers bij de Maandag voorgekomen catastrophe in het „Schauspielhaus" 14 be draagt, waaronder een doode. Dinsdag heeft de keizer in generaals uniform in een open rijtuig staande met de keizerin naast zich alsook de prinsessen .revue gehouden over het tweede regiment infanterie der gardedat defileerde onder leiding van den kroonprins, tot tweemaal toe. De keizer was zichtbaar voldaan over de goedé houding der troepen en hij gaf daar van blijk door herhaaldelijk te salueeren en goedkeurende teekenen te geven met de rechterhand. Eenige oude officieren, die de vorst herkende, begroette hij vriendschappelijk Na afloop der revue kuste de kroonprins de hand van den keizer en de keizerin. De keizer gaf zijn zoon een hartelijken handdruk en betuigde nogmaals zijn tevre denheid. Windhorstdie Dinsdag zijn gouden bruiloft vierdeheeft bij die gelegenheid meer dan achthonderd telegrafische geluk- wenschen ontvangen. Het centrum heeft hem een gouden monstrans geschonken. Er zijn te zijner eere verscheiden stichtingen vastgesteld. De paus zond hem zijnen zegen. Er kwamen hem tal van deputatiën geluk- wenschen onder welke 600 Amerikaansche geestelijken, alsmede vele bisschoppen. De tentoonstelling op het Vaticaan van de geschenken door paus Leo XIII ontvangen ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest, wordt nu gesloten, in plaats van, zooals eerst bepaald was, in het eind van Augustus. De voornaamste reden van die vervroegde sluiting is volgens den particulieren corres pondent der N. Rott. Courant, de nadeelige invloed van de warmte op een groot gedeelte der tentoongestelde voorwerpen. Eenige ge weven stoffen beginnen te verschietende worsten uit Bologna, de saucijzen uit Lyon de hammen uit York en Westfalen, de kazen uit alle oorden der wereld, verspreiden een geur, welke een begin van bederf aankondigt. Voorts begonnen ook van de flesschen Xeres-, Bordeaux- en andere wijnen bij tien- en honderdtallen de kurken af te springen met knallen, die vreesachtige bezoekers aan dy- namiet-aanslagen deden denken. Van de eetwarenwelke het meest aan bederf onderhevig waren, deelde men nu uit aan bedevaartgangers en ziekenhuizende wijnen, welke het spoedigst konden gisten, werden verwijderd. Maar hierdoor was niet op afdoende wijze in het gevaar voorzien en met het oog op de nog te wachten warme maandenging men ten slotte tot sluiting over. De wijnop de tentoonstelling aanwezig, is wel der moeite waard. Er zijn 6000 flesschen oude Xeres wijn, 10,000 flesschen beste Champagne, 4000 flesschen fijne Bour gogne en duizende flesschen mindere wijnen. Voorts is er een verzameling van de aller fijnste likeuren. De genoemde berichtgever rekent, dat de paus bij het eind van zijn feestjaar een som van 45 a 50 millioen lire ontvangen zal hebben. De studenten van Turijn hebben een anti-clericale manifestatie gehouden en den redacteur van de Osservatore roma- no uitgefloten. De zaal moest worden ontruimd door de wettelijke macht en de studenten gingen als- toen een manifestatie houden voor het ge bouw van den aartsbisschop, die alle deuren liet versperren. Te Catania heeft een meisje van 4 jaar haar broertje van 15 maanden met een schaar gedood. Huiswaarts keerend ontstak de vader zoozeer in woede op het gezicht van dit vreeselijk schouwspeldat hij het meisje opnam en uit het venster wierp, met noodlottig gevolg dat de kleine onmiddellijk dood was. De wijnoogst wordt in Italië niet alleen bedreigd en benadeeld door de druifluis doch in sommige streken heeft hij nog ge duchte vijanden in'de wraakgierigen, die om een of anderen kleinen wrok, 'snachts de jonge planten afsnijden. De „Perseveranka" deelt mede hoe alleen in den omtrek van Casale, in het afgeloopen jaar gedurende de maanden Maart tot Octo ber, 6000 wijnstokken Averden afgesneden en in 1888 van Jan. tot Mei reeds bijna 5400. Hoe groot de schade is hierdoor veroorzaakt kan men zich denken als men weetdat meestal de wijnstok bij den worcel wordt af gesneden en het vijf jaar duurt voor de nieuwe stekken vruchten dragen, terwijl, wan neer enkel de vruchtdragende takken wor den afgesneden de oogst toch altijd voor hetzelfde jaar geheel en voor het volgende jaar grootendeels is vernield. Niettegenstaande de ijverigste nasporingen is men de daders nog nimmer op 't spoor gekomen. Slechts in één dorp heeft men er als door een tooverslag een eind aan ge maakt door de bepaling van het gemeente bestuur, dat de schade door eiken afgesneden wijnstok berokkend, uit de gemeentekas zal worden vergoed. De schurken bereiken daardoor namelijk hun doel niet langer terwijl zij steeds bloot staan aan 't gevaar ontdekt te worden. De Russische regeering zond twee jaren geleden, op hare kosten, een Finlander naar het oosten, om te trachten, het weven van Perzische tapijten te leeren, welke kunst zorg vuldig geheim gehouden wordt. Als gewoon arbeider deed de man de reis. Maar eerst na langdurige en vruchtelooze pogingen om te worden toegelaten in een Turksche tapijtenfabriek, gelukte het hem in een kleine plaats bij Smyrna het tapijten we ven te leeren en teekeningen te maken van de toestellen. Er is nu in Finland een fabriek van Per zische tapijten gevestigd, en men heeft groote verwachtingen omtrent dien nieuwen tak van nijverheid. Ook rozen-oliewelk artikel tot nog toe m grootte hoeveelheden uit Turkije en Bul garije in Rusland wordt ingevoerd, zal wel dra in het Russische rijk zelf gefabriceerd worden, en wel in de provincie Kutais van den Kaukasus, waar op groote schaal kwee- kerijen van rozen worden aangelegd. Reeds vroeger zijn in den omtrek van Baku wel geslaagde proeven met deze industrie ge nomen, welke thans, met ondersteuning van het Russisch domeinenbestuur, in den Kau kasus op uitgebreider schaal zal worden hervat. In verschillende deelen der Vereenigde Staten van PennsylvanieNew-York enz. hebben hevige onweders en stormen gewoed. Een aantal gebouwen zijn vernield en ver scheidene menschen door den bliksem ge dood. Ook veel vee kwam er om het leven. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 3 dezer, des midd. 12 ure, door de Harmonie „L'Espérance" op de harmo niezaal 1. Marche de l'opéra Fatinitza Suppé. 2. Ouverture fantastique. Govaert. 3. Potpourri„Lucretia Borgia" (op verzoek) Donizetti. 4. Das schóne „PstMarsch Brohm. Rijkspostspaarbank tc Waalwijk. Gedurende de maand Mei beliep het bedrag der inlagen f 4839,29, en dat der terugbeta lingen f2647,03, zoodat er aan dat kantoor meer ingelegd dan terugbetaald is f2192.26. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 648. WAALWIJK, 2 Juni 1888. In de gisteren avond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is het kohier van den hoofdelijken omslag, opge maakt volgens de nieuwe, bij koninklijk be sluit van 3 Mei j.l. goedgekeurde verorde ning, den raad aangeboden, en in handen gesteld eener commissie van 3 ledende heeren Quirijns, Mombers en Zijlmans. Het kohier der hondenbelasting is vast gesteld tot een bedrag van f232,57. Goedgekeurd is een ontwerpbesluit tot verhuur van twee onlangs door de gemeente aangekochte huisjes. Naar aanleiding van een schrijven van ged. staten, waarin verzocht werd van be richt en raad te dienen op een bezwaar schrift van het bestuur der sociëteit „de Gezelligheid," tegen de nieuwe redactie van art. 5 der algemeene politieverordening, is besloten aan ged. staten te antwoorden, dat onder tapperijen wettig bestaande societeits- lokalen niet zijn begrepen. Deze bepaling zal aan het nieuwe artikel worden toegevoegd. Ter visie van de leden zijn gelegd de re kening der kamer van koophandel en het verslag omtrent den toestand der gemeente. Tegen'een verzoekschrift van A. Rubbens c.s. om permissie te verkrijgen met veloci- pèdes op de trottoirs te rijden, werden veel bezwaren ingebracht. Ten slotte is het aan gehouden, evenals een voorstel van den bur gemeester om het afhalen van het straat vuil aan te besteden. Het uitvoerig verslag in een volgend nummer. Zooals onze lezers uit bovenstaand résumé zullen zien, is thans bepaald, dat wettig bestaande societeitslokalen niet zijn begrepen onder tapperijen. Heel klare wijn is dit weêr niet; dien schijnt men op 't raadhuis niet te kunnen of niet te willen schenkenmen spreekt niet van wettig bestaande sociëteitenof van loka len van wettig bestaande sociëteiten, maar van wettig bestaande societeitslokalen. Als men echter gemeend heeft door deze redactie een achterdeurtje open te houden, om bij voorkomende gelegenheden eene of andere sociëteit te kunnen bemoeilijken heeft men zich onzes inziens deerlijk vergist. Volgens onze opvatting heeft men integendeel de deur wagenwijd opengezet voor alle mis bruiken waartegen men voorgeeft gewapend te willen zijn. Om een societeitslokaal te doen vallen buiten het bereik der politieverordening, is volgens de thans vastgestelde bepaling, alleen noodig dat het lokaal wettig besta\ van het voldoen der inrichting van hetzelve als so cieteitslokaal aan de eischen der wet, wordt niet gesproken. Duidelijk is 't dat alle gebouwen in 't al gemeen hun recht van bestaan ontleenen aan de wet en dus wettig bestaanzonder daarom te voldoen aan de bepalingen in sommige speciale wetten, o. a. de drankwet, voorge schreven. Maar dit is geen vereischte meer: alle societeits/tfdie wettig bestaanzijn niet begrepen onder tapperijen." Het oprichten van societeitslokalen, niet vallende onder de politieverordening, is nu in onze gemeente zoo gemakkelijk moge lijk gemaakt. Of dit gelegen heeft in de bedoeling van de opstellers der ge wijzigde politieverordeningwagen wij te betwijfelen. Verleden Woensdag heeft ten gemeen- ténhuize van Waalwijk eene vergadering plaats gehad van de commissie, in der tijd benoemd uit de verschillende belanghebbende gemeenten bij den Maasmond en den spoor weg Zwalu we—-'s Bosch, om van gedachten te wisselen wat er thans zou moeten gedaan worden, tot verkrijging van eenige hoogst noodig gewenschte zaken, welke met de uit voering van die werken en de exploitatie van voormelde lijn in verband staan. J)(- Door de kamer van koophandel le Waalwijk wordt een adres aan den minister van binnenlandsche zaken aangeboden, hou dende^ dringend verzoek om zoo spoedig mogelijk op te heffen het verbod van invoer uit Antwerpen van droge en gezouten huiden en wol uit overzeesche landen, zonder certi ficaat van den burgemeester van Antwerpen. Ten gevolge van eenige sporadische gevallen van longziekte, welke in Belgie zijn voorge komen kan een zoodanig getuigschrift niet worden afgegeven. De uitvoer naar Neder land wordt alzoo ten nadeele der leerlooie rijen en wolfabrieken zeer belemmerd. De kamer acht het hoogst noodig dat eene onverwijlde opheffing van het verbod worde bevolen of althans minder drukkende bepa lingen worden gesteld, daar wilde huiden en wol. direct uit de productieplaatsen aangevoerd en in speciale magazijnen in de nabijheid der dokken ie Antwerpen opgeslagen, volstrekt niet in aanraking komen met Belgisch vee, huiden, noch andere artikelen, welke eenige besmet ting zouden kunnen overbrengen. Naar wij vernemen heeft ook het open baar ministerie appèl aangeteekend van het vonnis der arrond. rechtbank te 's Bosch in zake ca. C. v. W. en E. K. alhier. Aan de haven alhier heeft men het onverkwikkelijk schouwspel, een huishouden: man, vrouw en zes kinderen, in een onover dekte steenkolenloods te zien verblijf houden. Tengevolge van het niet betalen der huur zijn zij gerechtelijk uit hunne vorige woning gezet en moeten thans dag en nacht onder den blooten hemel doorbrengen. De vraag rijst of het armbestuur niet geroepen zou zijn hier tusschenbeide te komen, en dat huis houden onder dak te brengen? Naar wij vernemen zal de directeur van de spoorwegen, de heer Michaëlis, zich weldra naar 's Hertogenbosch begeven tot het instellen van een nader onderzoek op de plaats zelve, in verband met de uitbreiding van het station aldaar en dë werken aan de Diezebrug. Naar het U. D. verneemt wenden eenige gemeentebesturen bij de betrokken autoritei ten pogingen aan, om vergunning te bekomen tot het beplanten met fraai, opgaand geboomte van de toegangswegen en voorpleinen van de in hunne gemeente bestaande spoorweg stations. Het blad twijfelt niet of deze vergunping zal, zoowel door de regeering als door de directiën onzer verschillende spoorwegmaat schappijen, zonder eenig bezwaar worden verleend, en hoopt daarom, dat het voorbeeld van de hier bedoelde gemeentebesturen spoe dig ook elders navolging zal vinden. De spoorwegstations, vooral in buitenge meenten, zouden daardoor voor het reizend publiek en als wandeling voor de ingezetenen in aantrekkelijkheid aanmerkelijk winnen, In het plan der 328ste staatsloterij waarschuwt de directeur het publiek tegen beschadiging der loten, daar weigering van uitbetaling der prijzen en premiën hiervan het gevolg kan zijn. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft in hooger beroep bevestigd het vonnis der arrondissements rechtbank te Maastricht, waarbij Moritz Hellendag,' wegens mishande ling van den burgemeester te Beek, tot 8 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. De arrondissements-rechtbank te Rot terdam veroordeelde C. Bontekoe, wegens den moord gepleegd op de 19 jarige Cornelia Spermon, in een logement in de Raamstraat, tot 5 jaren gevangenisstraf. Tegen den ongelukkigen werkman, die in de di stilleerderij der firma Blankenheimen Nolet, aan de Zalmkade te. Rotterdam, in drift zijn makker, die hem plaagde, doodstak, eischte het O. M. vier jaren. De arrond. rechtbank te Maastricht heeft W. H. Bleser, geboren te Gulpen, die in de vorige week terecht stond wegens po ging tot doodslag op Marie Beckers, te Forst bij Aken, schuldig verklaard aan mishande ling en hem veroordeeld tot eene gevange nisstraf van 1 jaar en 9 maanden. De Amsterdamsche rechtbank deed uit spraak in de zaak van de brandstichting in de Warmoesstraat De slager Wüstenfeld werd veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf: zijne vrouw werd

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2