NIEUWE HARING. VERBERNE I H4RT0G GOUDSIIir, COCOSTAPIJT, Loopeis, Matten Bedden, veeren, tijken, kapok enz IER- EN IIIEÜWE HARING, H. Witlox-Bressers, fill Looiersknechts HET VOORGRAS Advertentiën. WAALWIJK, De firma H. HARTOG, Duitschland. Oostenrijk, Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. JOHs. KU1JTEN, publiek verpachten: JAPONSTOFËEN, Gekleurde Katoenen WITTE GOEDEREN, SCHOENMAKERSFOURNITUREN Pantoffelbladen, van gevechten tusschen twee benden niets doeners, die bezit hebben genomen van het park. 's Avonds kan men zich niet in het park wagen. Donderdag wandelden er twee werklieden met hun meisjes, toen zij tegen tien uur door een bende werden aangevallen. Een der werklieden werd zoodanig door mes steken in den rug gewond, dat hij spoedig aan zijn wonden overleed. De groote zijdespinnerij op de Edge- warenroad is totaal uitgebrand. Vier perso nen zijn verbrand gevonden, verscheiden en worden vermist, terwijl eenige vrouwen zwaar gewond werden door het springen uit eene verdieping, voordat de reddingstoestellen der brandweer opgesteld waren. Dat de maatregelen, tegen den Elzas dat rijksland niet anders dan hoogst nadeelig kunnen zijn blijkt uit het volgende door een reiziger medegedeeld die te Belfast de aankomst van den trein uit Parijs bijwoonde Een vijftigtal passagiers volgden de nieuwe route over Delleslechts vier reizigers een Elzassertwee Engelschen en de berichtge ver, gingen langs de oude route en werden aan een gestreng onderzoek onderworpen. De trein uit 10 wagens en een slaapwa gen bestaande, reed geheel ledig Duitschland binnen. Twee dagen achtereen zijn de treinen Parijs —Bazeldie hun route door Elzas-Lotharin- gen nemen te Bazel zonder passagiers aan gekomen. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering heeft besloten tot invoering van de electri- sche geweer-mitrailleuse door den Ameri- kaanschen werktuigkundige Makim uitgevon den. ffr worden voorloopig 30 van die mi trailleuses besteld voor de verdedingswerken van Krakau en Przemijsl. j Voor deze mitrailleuses kan dezelfde amu- nitie gebruikt worden als voor de repeteer geweren van het Oostenrijksche leger. Bij proefneming, te Weenen Neustadt ge nomen schoot Makim op een afstand van 600 passen, zijn naam met duidelijk lees bare letters in de'schijf, binnen 3 a 4 se conden. Een terrein, dat bestreken wordt door deze „geweermitrailleuse", die 600 schoten in een minuut lostwordt volkomen veilig geacht. Want drie mannen, die dit kanon bedienen, kunnen naar verzekerd wordt daarmee binnen weinige minuten drie batal jons verdelgen. De paus hield den lsten dezer een ge heim consistorie om verscheidene bisschoppen te preconiseeren en heeft bij die gelegenheid eene allocutie gehouden waarin hij nadruk kelijk zijne stem heeft doen hooren ttegen de bepalingen van het ontworpen Italiaan- sche strafwetboek betreffende de misbruiken enz. van de geestelijkheid. Leo XIII verklaart dat deze bepalingen een nieuwe aanval zijn tegen de vrijheid der Kerk, dat zij een snood werk zijn, veroOrdeelenswaardig in haar beginsel en in haren geest. Ook uit een juri- diek oogpunt worden de bedoelde bepalingen bestreden. Te Bologna is een groot hótel een prooi der vlammen geworden. De verwarring was onbeschrijfelijk, daar een groot deel der gasten zich reeds te bed begeven had en de meesten hunner, handelsreizigers van beroep, tot eiken prijs de voorwerpen van waarde wilden redden, welke zij bij zich hadden, en met geweld uit hunne kamers moesten wor den gehaald. In een der kamers bevond zich voor eene waarde van 80,000 lires aan gouden voorwerpen en kostbaarheden toe- behoorende aan een goudsmid te Florence. De helft hiervan is door den brand verloren gegaan. Een ander handelsreiziger verloor een rijke monstercollectie van kostbare waaiers ter waarde van 6000 lires. Volgens een telegram uit Konstantinopel aan de Dailey News dringen Frankrijk en Rusland er bij de Porte op aan, dat zij aan de groote mogendheden eene circulaire zal zenden, om te protesteeren tegen Englands bezetting van Egypte en eene spoedige ont ruiming te eischen. Veertien vrouwen van den sultan zijn door ijsbonbons vergiftigd. Drie liggen ho peloos. De doktoren constateerden een groote hoeveelheid arsenicum in de aniline- kleurstof, waarmede de bonbons opgewerkt waren. Verschillende arrestatiën hebben plaats gehadhoewel men nog niet met ze kerheid weet of het feit met voorbedachten rade heeft plaats gehad. La Gazette de Moscou bevat een artikel in antwoord op de artikelen voorko-f mende in de «Nordd. Allgemeine Zeitung,» waarbij het Russische blad beweert dat het onwaar is, dat Rusland Duitschland tracht te vertoornen door een tarievenoorlogde ver hooging der invoerrechten was van de zijde van Rusland slechts een finantieele maatre* gel. De sympathie, die vroeger in Rusland voor Duitschland bestaan heeft, is echter ver dwenen daar men van Rusland niet eischen kan dat het vergeetdat de steunaan Pruisen verleend -, die de unificatie van Duitschland mogelijk maakte, toen de Duit- sche eenheid tot stand gekomen was door middel van het Berlijnsch congres met ver raad is betaald. WAALWIJK, 6 Juni 1888. Door eene vergissing was de komst te Waalwijk van den tandarts van den Berg in ons vorig nummer aangekondigd tegen Maan dag 4 Juni; dit moet zijn Maandag 11 Juni. Den laatsten tijd beginnen er in onze gemeente vele gevallen van kinkhoest onder de kinderen voor te komen. B:j de debatten over de politieveror dening in de laatste zittingen van den ge meenteraad is er herhaaldelijk op gewezen hoe onpleizierig het was, dat fatsoenlijke burgers als zij zich eenige minuten na be zetten tijd in een koffiehuis bevin len, steeds gevaar loopen kennis te maken met de ge meente politie, pardon des burgemeesters .politie, mijn politie, zooals ZEd. Achtb. die noemt. Thans heeft een der raadsleden die in dertijd de zienswijze van den burgemeester ten opzichte van de toepassing der politie verordening op de tapperijen deelde en steuiv- de, zelf ondervonden, hoe gevaarlijk het is zich te permitteeren na klokslag elf uur in een koffiehuis te vertoeven, vooral als men reeds gewaarschuwd is. Het huisgezin, waarvan wij in ons vorig nummer sprakenlogeert nog steeds in een onoverdekt kolenpakhuis aan de haven. De man behoorde vroeger tot mijn politie, maar schijnt in ongenade te zijn gevallen. Eenige dagen geleden kwam iemand zich bij de politie alhier beklagen over de beschuldiging, dat hij zich een stuk leder van zijn patroon zou hebben toegeëigend. Een onderzoek werd ingesteld; de uit komst bracht de gegrondheid der beschuldi ging aan den dag en de aanvankelijke kla ger heeft bekentenis afgelegd. Dergelijke kleine ontvreemdingen zouden zeker veel minder voorkomen, indien er geen helers waren, of ten minste personen, die het ontvreemde voor den dief verwerken. Men bedenke echter wel, dat de heler even schuldig is als de steler. Gisterenavond werden de maréchaussée's alhier geroepen door zekere W., die vroeg „komt mede, as je blieft, want moeder wordt door stiefvader doodgeslagen." In de Stationsstraat gekomen vond de po litie voor het huis van d. V.... een groote menigte volks, en de vrouw van d. V. ge wond aan armen en aangezicht. Uit de verklaringen der verontwaardigde omstanders vernam men, dat de vrouw door haren man met een tuinhark onmenschelijk was gesla gen; de oorzaak was, zooals zij zich beklaagt, dat hij haar tegenover andere terugstelt. Hoe het zij, 't is te verwachten dat de justitie dergelijke liefkozingen niet onvergol den zal laten. J. v. B., beschuldigd van het verbrijze len van een ruit aan de woning van J. V. alhier, is vrijgesproken. ^Naar men ons mededeelt zou er sprake van zijn, dat een der grootste schoenfabrikanten uit de Langstraat, die tot dusverre slechts handwerk fabriceerde, ook machinaal zal gaan werken. Door het station Lage-Zwaluwe kun nen van af 1 Juni kaarten worden uitgegeven naar Antwerpen, Brussel en Mechelen, zeer ten gerieve van de reizigers gaande van de stations der lijn Vlijmen -Zwaluwe naar Bel gië. Laatstgenoemden toch konden in de richting RozendaalBelgie slechts kaarten bekomen tot Lage-Zwaluwe alwaar ze nu direct plaats kunnen nemen naar de voor noemde Belgische stations, wat vóór 1 Juni steeds te Rozendaal moest plaats vinden zoodat toen voor eene reis b. v. van Waal wijk naar Antwerpenbeha've op eerstge noemd station, nog eens kaarten moesten wor den genomen te Lage-Zwaluwe en Rozendaal. Het door de Bossche kamer van koop handel aan den minister gerichte adres, om in verband met de aansluiting van den spoorweg Zwaluwe'sBosch eene gewenschte beslissing te nemen in zake de uitbreiding van het stationsterrein aldaar en de verhoo ging der Diezebrug, is door gedeputeerd sta ten ondersteund. Onder verwijzing naar vroegere adressen vestigt dit college nogmaals de aandacht der regeering op het groote belang der zaak het noodigt den minister uitalsnog aan de tweede kamer der statcn-generaal een ontwerp in te dienen tot onteigening voor den spoor weg van Cromvoort naar 's Bosch en daar mede in verband staande werken, in hoofd zaak gelijk aan dat vaii het voorgaande jaar. Uit Oosterhout wordt gemeld Wederom werd deze week eene geheel naar de eischen van het vak ingerichte en vóór weinige jaren geheel nieuw gebouwde leerlooierijdie destijds ƒ5000 kosttevoor ƒ1800 verkocht en toegewezen. Deze kwij nende tak van industrie, het leerlooien, werkt hier bij den toch steeds merkbaren achter uitgang van zaken in deze gemeente, zeer nadeelig. Behalve de voor vijftien en voor twintig jaren reeds gevestigde leerlooierijen nam het getal aanmerkelijk toe door gefortuneerde jongelieden uit den vreemdedie hier het vak kwamen leeren en zich meerendeels later hier vestigden doch zulke gevallen doen zich in de laatste jaren niet meer voor De bovenbedoelde voormalige leerlooierij zal door den nieuwen eigenaar gedeeltelijk tot zeepziederij ingericht worden. Aan den wachtmeester der maréchaus- sée te Roermond is het gelukt een dief te arresteeren, die sedert eenige dagen te Maas- niel en Swalmen zich aan verscheiden dief stallen heeft schuldig gemaakt. Hij is genaamd J. Derks, wonende te Well, en onderging reeds vroeger gevangenisstraf wegens diefstal. Naar aanleiding van het verliezen van het proces tegen Berend Hoitzema Enuma door de „Vereeniging tegen de kwakzalverij" acht het bestuur het waarschuwen door mid del van het maandblad verder onmogelijk vol te houdenen heeft het besloten vanwege het bestuur het voorstel te doen de vereeni ging op te heffen. Het bestuur doet het niet om het gering financieel verlies door het proces geleden noch omdat de vereeniging innerlijk ver zwakt isniet omdat zij niet nog zeer nuttig zou kunnen werken maar allleen omdat de wet of de uitlegging door eene rechtbank aan de wet gegeven haar verhindert met haren nuttigen arbeid voort te gaan. Door voortdurende toetreding, ook gedu rende de laatste maanden, is het aantal le den thans tot 992 gestegen. Over dit voorstel zal de vereeniging in de volgende algemeene vergaderingin Augus tus a. s. te Amsterdam te houdenmoeten beslissen. Kaatsheuvel, 5 Juni. Gisterenavond om streeks elf uur werden in de woning van den heer J. L. alhier twee groote ruiten verbrij zeld. Ofschoon de bewoners, door 't gerinkel der glasscherven opgeschriktonmiddellijk naar t raam snelden om den baldadigen rust verstoorder te herkennen of te grijpen zagen zij niemand; evenmin vonden zij een corpus delicti, zoodat men veronderstelt, dat de beide ruiten met eenen stok zijn ingeslagen. De politie, van 't voorgevallene in kennis gesteld, doet onderzoek. Mogen hare pogingen, om den onverlaat in handen te krijgen, slagen, opdat ons dorp een onveilig terrein blijke voor hen, die in 't verbrijzelen van glasruiten eene uitspanning zoeken. Baardwijk, 5 Juni. Heden is alhier aan besteed het bouwen van een liefdegesticht. Ingeschreven was door: De Jong en Kleijn Made f35500. Bloem, Bokstel 33500. Van Meer, Zevenbergen 32730. De Zwart, Gorinchem 32250. G. G. van Huiten, Waalwijk 31595. Perquin, Berkel (bij Amsterdam) 31500. Raaijmakers, Nieuwer-Amstel 30288. Veltman, Drunen }J 29059. Van Huiten, Baardwijk 29050. Struijk, Oisterwijk 28750. Versteijnen, Oisterwijk 28573. Waspik, 4 Juni. Bij het prijsschieten met den kruisboog, ten huize van den heer C. van Dongen alhier, is gisteren fel gekampt. Van de tien opgekomen gezelschappen be haalde «La bonne Espérance», uit Rijen, met 114 punten den lsten prijs, eene prachtige verguld zilveren medaille; „Eendracht maakt macht", uit Dongen, met 113 punten den 2den, eene zilveren medailleter>vijl aan H. van der Put, van „Eendracht", van Dongen, met 21 punten het eerekruis ten deel viel. Van tijd tot tijd gaf onze harmonie menig fraai stukje ten beste, dat de opgewektheid in den strijd zeer bevorderde. Na het uit reiken der prijzen bracht de president van „La bonne Espérance", uit Rijen, in sierlijke bewoordingenuit naam van al de gezel schappen een welgemeenden dank voor de vriendelijke ontvangst. Het zien van brand deed gisteren avond menigeen opschrikken. De angstige gejaagd heid zou echter spoedig wijken, want weldra bemerkte men dat het 't verbranden eener koe gold, aan miltvuur gestorven. Dit is het tweede geval van dien aard binnen enkele dagen. Door tusschenkomst van den ondergetee- kende direct bij bestelling zonder prijsver— hooging te bekomen le en 2e soort per heele, V2, i/8 of V1B ton, van de firma VAN JIARWEGEN DEN BREEMS te Vlaardingen. WAALWIJK. WAALWIJK, VRAAGT goed kunnende vleezen en strooien. 1013 1)E NOTARIS te Dussen, zal te Drongelen in het Veer huis, Donderdag 14 Juni 1888, voormiddags 10 uur, van 50 hectaren hooiland op de Elanden enz, onder Drongelen en Bezooien. -| A GETROUWD P. REESE, Fabrieksdirecteur te Nowy-Dwór, en H. VAN EIZENGA, Waalwijk. Waalwijk, 5 Juni 1888. in MANUFACTUREN, I ericht aan zijne geëerde begunstigers de ONTVANGST van eene aanzienlijke partij in de nieuwste patronenkleuren en quali- t ei ten in alle soorten Voorts een prachtige sorteering en verder wat tot het manufacturenvak behoort. Alles vetrouwde qualiteiten en zeer lage prijzen. GETROUWD A. H. VAN DEVENTER, ontvanger der registratie en domeinen, en ANNA E. VAN ELDEN, die, mede namens wederzijdsche betrekkingen hunnen dank betuigen voor de bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, 6 Juni 1888. TE WAALWIJK, heeft de eer te berichten, dat zij bij hare speciale inrichting voor geborduurde in diverse bloemwerken en dessins, ook thans is ingericht tot het fabriceeren van alle soorten zuiver gebreide welke naar maat worden vervaardigd, zooals: Heeren ondergoederenjacht— vestenhuisjasjesdamesrokken ondertaillesborstrokkenshawls enz., enz. Kinderkleeding als gekleede—huis— en onderjapon— netjes manteltjes jongenspakjes en verder alle kinderkleeding. Voorts in alle genres. ^Men gelieve deze niet te verwarren met de ZOOGENAAMDE igebreide of geweefde GOEDEREN. De bij boven genoemde firma gekochte goederen worden onzichtbaar versteld. Prijzen billijk. EN HANDEL IN axi uejIj xii

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3