Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. kaat werd uitgevoerd, 2o de nagenoeg vrije invoer uit beschermende landenvan het recht ad 5 pet. wordt in werkelijkheid niet meer dan 2Va 3 pet. betaald. Noodig is de heffing van wederkeerige rechten op gefabriceerd leder en lederwaren. In dato 26 April wendde de kamer zich tot de tweede kamer der staten-generaal met een adres van adhaesie aan dat van de gemeenten Waalwijk, Baardwijk, Drunen, Nieuwkuik en Vlijmen, betrekkelijk het bij die vergadering aanhangig wetsontwerp voor het te bouwen gedeelte spoorweg Cromvoirt 's Bosch. De kamer, nagaande de ge gronde motieven, welke door genoemde be sturen werden aangevoerd, en in aanmerking nemende het belangdat in de spoorweg aansluiting te 's Bosch gelegen is voor den handel en de nijverheid der Langstraatsche gemeenten, zou het ten zeerste betreuren indien om een betrekkelijk gering finan- tiëel bezwaar de zoo zeer ge wens elite aan sluiting aan het spoorwegverkeer in oostelijke richting zou worden vertraagd. In dato 4 November adresseerde zich de kamer tot den minister van waterstaat,' handel en nijverheid met het verzoek, het baanvak WaalwijkVlijmen van den gedecreteerden spoorweg Zwaluwe's Bosch in exploitatiete te brengen, daar de voltooiing van genoemd baanvak nadert, en het nog resteerend ge deelte Vlijmen's Bosch te doen bouwen. De gemeenten in de Langstraat aan de lijn Zwaluwe's Bosch gelegenzoomede het bestuur der stad Heusden, hebben dit adres krachtdadig gesteund. In dato 15 November betuigden wij aan de Haarlemsche kamer instemming met haar ontworpen adres aan de kamers van koophan del en fabrieken en verschillende vereeni- gingen voor handel en nijverheid in Belgie, ten einde wijziging te verkrijgen in het thans geldende tarief voor het onderling postverkeer tusschen Belgie en Nederland. Omtrent het door den minister van bui- tenlandsche zaken ingezonden rapport der commissie tot reorganisatie van het Nederl. consulaatwezengeeft de kamer hare inge nomenheid te kennen, daar deze reorganisatie de uitbreiding van buitenlandsche relaties, naar hare meening, zeer zal kunnen bevor deren. Het is zeer belangwekkend de artikelen in de Fransche bladen te lezen, die over de kamerzitting handelen, waarin Boulanger zijn voorstel tot grondwetsherziening heeft ont wikkeld. Ondanks de zeer uiteenloopende beschouwingen komen alle artikelen hierin overeen, dat Boulanger veel te kort geko men is. Algemeen had men hem meer suc ces toegeschreven, dan hem is ten deel ge vallen. Men zou gemeend hebben dat de bou- langistische beweging de Fransche radicalen afkeerig zou gemaakt hebben van de herzie ning, maar dit is niet zoo. Zij hebben zich de verklaringen van Floquet aangetrokken, en de herzieningscommissie overgehaald, een stap bij hem te doen. In naam der rechterzijde heeft de la Ro chefoucauld gevraagd, dat de commissie uit sluitend uitspraak doe over de ontbinding. Hij heeft het denkbeeld ontwikkeld dat de tegenwoordige kamer onmachtig is, om de herziening tot stand te brengendat deze taak tehuis behoort bij eene andere kamer, en dat men voor 't oogenblik alleen behoort aan te dringen op ontbinding der tegenwoor dige. Floquet zou die teedere quaestie zeker liever maar laten rusten. Het Berl. Tagebl. deelt als resultaat van de conferentie tusschen den keizer en Bis marck mede, dat een compromis opgemaakt is van den volgenden inhoud Geen afkon diging aan de wet betreffende verlenging van het ziltingsmandaatmaar ook geen afkondiging van het kiesrescript, geen af treding van het ministerie. Ook zou mi nister von Puttkamer voorloopig aanblijven, maar in beginsel is zijn aftreding vastgesteld en door den rijkskanselier goedgekeurdhet waar en het waarom blijven echter aan den rijkskanselier te beslissen. De premier zoekt zich nog altijd cofite que coüte te rechtvaardigen in zake de kiesma- noeuvers. Intusschen is de bedoelde wet in den Reichs Anzeiger van Vrijdag afgekondigd; het schrijven des keizers over de vrijheid der verkiezingen zal nu eerstdaags wel volgen. De qqaestie der nationale verdediging is opnieuw in het lagerhuis ter sprake gekomen naar aanleiding van de aanvrage van een krediet van twee en half millioen pond ster ling voor de versterking der forten en het oprichten van kolenstations. Verscheidene afgevaardigden hebben de alarmeerende ver klaringen, onlangs door lord Beresford en generaal Wolseley afgelegd, herhaald en eerst genoemde heeft zijne bewering ook thans op nieuw gehandhaafd. De Engelsche marine zeide hij, is oneindig veel minder goed ge organiseerd dan die van Frankrijk. Dit nu is het tegenovergestelde van hetgeen zijn moestFrankrijk zou het zonder marine kunnen doen, terwijl Groot Brittanniê er niet meer bovenop zou komen, wanneer zijn vloot door een Fransche verslagen werd. Luide protesten lokten deze verklaringen uit en de minister van marine was zoo verstandig den spreker van een algemeen standpunt te ant woorden. Wanneer men de marine volmaakt wilde doen zijn, zou minstens honderd mil lioen besteed moeten worden, en hiertegen zou het land wel een woordje te zeggen hebben. Donderdag namiddag te 2 uur heeft de officieele opening der Brusselsche tentoon stelling door den koning plaats gehadin tegenwoordigheid van de koninklijke familie het diplomatieke korpsde ministersse naatsleden, burgelijke en militaire autorteiten en ongeveer ,3000 genoodigden. De konink lijke familie werd bij hare aankomst met geestdrift toegejuicht. De heer Somzée sprak zijnen dank uit voor den steun dien de „Grand concours" van de zijde der koninklijke familie had mogen vindenen wees op de belangrijke deelneming daaraan uit het buitenland. In de rede waarmede de koning antwoordde en die luide werd toegejuichtzeide koning Leopold o. a. „Vele vreemde volkeren nemen aan de tentoonstelling deel en ik dank hen voor die sympathie. Belgie heeft zich op oeco- nomisch terrein tot de rang verheven eener groote mogendheid maar aan de grenzen verheffen zich weder overal de slagboomen der douane. Het oogenblik is aangebroken voor onze kapitalen om plaatsing te zoeken aan verre kusten gaan wij niet steeds voor uit dan is dit feitelijk achteruitgang. Met vertrouwen wijs ik het Belgische volk dien weg welke zonder buitengewone inspanning te eischen het vaderland in de 20e eeuw zal brengen op eene hoogte, welke het werk van 1830 waardiglijk bekroont. Moge België uit eiken oeconomischen wedstrijd steeds ge wapend voor nieuwen vooruitgang te voor schijn treden Dit is de aanhoudende zorg mijner vaderlandsliefde." De begrootings-commissie heeft het kre diet van 50,000 francs goedgekeurd voor de oprichting van een gedenkteeken ter herinne ring aan de Fransche revolutie. Maarschalk Leboeuf is ernstig ziek, men vreest voor zijn leven. Volgens een later bericht is de maarschalk overleden. Te Poitiers heeft tusschen twee officie ren een duel plaats gehad, waarbij de een den ander heeft doodgestoken. Het gerucht loopt, dat Turpin, de uitvinder van het melienietzijn brevet aan Armstrong heeft verkocht voor 750,000 francs. De kassier van een groot modemagazijn te Parijs is in hechtenis genomen wegens verduistering van gelden en goederen tot een bedrag van ongeveer een millioen francs. Hij heeft zijn diefstallen welke alleen ont dekt werden tengevolge van zijn buitensporige uitgavenreeds bekend. Zijn voornaamste beweegreden verklaarde hij was de zucht om zich te wreken op zijn patroonaan wiens weigering om hem geld te leenen hij den dood van een zijner kinderen wijt. Het spoorwegstation te Nimes is door een hevigen brand vernield. Al de daar aan wezige goederen zijn verloren gegaan. De schade is zeer aanzienlijk. Een aantal daar liggende vaten petroleum waren oorzaak, dat de vlammen zich zeer snel verspreidden. Den vorigen dag had men juist een partij dynamiet van 900 kilogram welke daar lag, vervoerd. Had die gevaarlijke partij er nog gelegen dan was de geheele wijk bij het station vernield. Bij het verwijderen van een trein werd een man gedood en werden twee anderen gewond. Den lsten dezer is ten aanschouwe eener talrijke menigte het gedenkteeken voor Co lumbus te Barcelona onthuld. De „Rambla" de zoogenaamde „Paseo de Colon" en het havenhoofd „de la Paz" waren geheel bezet met het publiek, waaronder de aanzienlijkste ingezetenen der stad. Ook de haven bood een feestelijk schouwspel aan, daar van alle schepen de vlaggen wapperden. Zoodra de koningin-regentes de tribune beklomwerd zij met daverend gejuich ontvangen. De ministers en het corps diplomatique namen almede plaats op de tribunetegenover het monument. Onder den stoet der burgers merkte men vooral op eene commissie uit het gemeentebestuur van Genua. Zij was in een rijtuig gezeten getrokken door rijk ver sierde paarden, en voorafgegaan door 5 mannen te paard, in groot gala. Op een prachtig gebor duurd kussen lag de kroon van goud, zilver en elpenbeen met het opschrift„A Christobal Colon el Ayuntamiento de Genova." De plechtigheid begon met eene rede van den alca- de van Barcelona, den heer Rius y Taulet, die zeide dat de glorie van Columbus die van het vaderland wasen dat dit gedenkteeken als zinnebeeld kon strekken van de bewondering, waarmede alle volken vervtild zijn jegens den onsterfelijken ontdekker der Nieuwe Wereld. De alcade van Genua sprak daarna; hij prees Spanje, dat zijne groote zonen dank baar weet te zijn en uitte den wensch dat dit gedenkteeken een band te meer zou wor den tusschen Genua en Barcelona tusschen Italië en Spanje. Daarop verzocht de voor zitter van den ministerraad uit naam der koningin, het omhulsel van het gedenkteeken te laten vallen. Alzoo werd gedaan. De kanonnen op het kasteel van Monjuich en die der schepen brandden los en de duizen den toeschouwers barstten in donderende toejuichingen uit. De krans door de commissie uit Genua medegebracht werd nu aan de koningin regentes vertoond, die hare ingeno menheid met den kunstigen arbeid te kennen gaf. Dat het der Duitsche regeering ernst is met de scherpe pas-maatregelen in den Elzas, blijkt weder uit het feitdat de politieke politie in Straatsburg aanmerkelijk versterkt is en een geheele omwenteling in de poli tieke en crimineele politie in den Elzas wordt bewerkt. Prins Amadeus, hertog van Aosta, broeder van koning Humbert, is verloofd met zijn nichtprinses Laetitia Bonaparte, dochter van prins Napoleon. De hertog van Aosta, die van 4 December 1870 tot 11 Februari 1873 in Spanje regeerde onder den titel van koning Amadeus Iis slechts twee jaren jonger dan zijn zuster prinses Clothilde moeder van zijn bruid. Hij is 43 jaar oudterwijl zijn bruid eerst 22 jaren telt. In 1867 is de hertog gehuwd met prinses Marie del Pozzodella Cisterna, die in 1876 is overleden, hem drie zoontjes nalatende. Deze zijn dus de neven van hun aanstaande stief moeder. Het huwelijk zal na de groote manoeuvres op het kasteel Moncalieri voltrokken worden. Te Napels is een der balkons van een aanzienlijk huis plotseling ingestortterwijl twee dames en een kamenier zich daarop bevonden. Een der dames, een lSjarig meisje, de bruid van een officier, werd door den val bijna onmiddellijk gedood, de kamenier ver keert in een zeer bedenke'ijken toestand, en de andere dame is ernstig verwond, maar niet in levensgevaar. Volgens bericht uit Warschau hebben de militaire autoriteiten aan de regeering me degedeeld, dat ingeval van een grooten oorlog en van een langdurig belegde mondvoor raad niet voldoende is voor de 500000 in woners der stad. De regeering heeft daarop de voorstellen van den staf te Warschau aangenomen. Deze voorstellen bestaan in het oprichten van verscheidene groote depots in verschillende wijken der stad. De dertien nieuwe forten om de stad na deren hunne voltooiing. Volgens de bereke ningen van den staf zal Warschau onbepaalden tijd weerstand kunnen bieden. De stad zal voor meer dan een jaar geproviandeerd worden. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 10 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum" 1. Roeierslied de Vliegh. 2. Die Betende Diabelli. 4. Die Glocketönen Berthelsman. WAALWIJK, 9 Juni 1888. Verleden Woensdag liep de nieuwe schroef stoomboot van de firma Wagemakers en van Hilst, „Waalwijk-Arasterdam III," met vlaggen getooid onze haven binnen. Zij werd geës corteerd door de twee andere booten der- zelfde firma, welke ingsgelijks de driekleur in 'top voerden evenals verschillende zich hier bevindende schepen. Daar de Neutraal I ook in de haven lag kon men het zeldzame schouwspel genieten, tegelijkertijd vier booten hier voor den wal te zien liggen. Dit bewijst weldathoe er elders moge geklaagd worden over stilstand en achteruit gang van handel en scheepvaartdit geluk kig hier niet het geval is; dit wordt trouwens in het jongste verslag onzer kamer van koop handel met cijfers geconstateerd. Volgens dat verslag toch bedroeg het aan tal schepen onze haven in- en uitgevaren In 1883, 644 schepen met 2671 1 tonnenlast. 1884, 657 32002 1885, 678 33978 1886, 703 34511 1887; 721 35021 De nieuwe boot ziet er zeer goed uitze is geheel van ijzer gebouwd op de etablisse menten van de firma Fop-Smit en meet 116 ton. Ze is bestemd voor den geregelden dienst op Amsterdamterwijlzoodra de beide andere booten zijn nagezien een nieuwe dienst zal worden georganiseerd op Zaandam. Onder de in onze gemeente bestaande corporaties, wier doel het is het leven harer leden te veraangenamen, neemt zeker de doe len „Recht door Zee" een eerste plaats in. Dat gezelschap ontziet moeite noch kosten om de honoraire leden zooveel mogelijk te doen genieten. Ook dezen zomer zal het niet achter blij ven, maar trachten zijn ouden roem te hand haven. Met kermis zal naar gewoonte het steeds zoo druk bezochte bal worden gegeven; maar daarenboven is de zoo gunstig bekende har monie l'Espérance geengageerd voor het ge ven van drie concerten. Een van die mu zikale uitvoeringen zal plaats hebben kermis Maandag des namiddags. De honoraire leden zullen Recht door Zee zeker dankbaar zijn voor het hun toe gedachte genoten hun getal kan niet an ders dan aangroeien. Heden morgen had de sociëteit „De Postduif" alhier, de eer van den minister van oorlog eene medaille met diploma te ontvan gen, voor de eindwedvlucht met oude duiven te houden op 24 Juni van Parijs, en tevens een diploma voor de eindwedvlucht met jonge duiven. yC N. Br. verblijft nog voortdurend met zijn huishouden in de open lucht. Noch ge meente- noch armbestuur schijnt hem te hel pen alleen presenteert men hem een rieten hut te bouwen aan den Meerdijk, waar voor den man geen halve cent te verdienen is. In zijnen nood heeft hij zich thans gewend tot Z.Exc. den heer commissaris des konings. Wij hopen dat dit hem helpen zal. In alle geval vinden wij, dat het niet te pas komt eerst iemand zoo te behandelen, dat hem het behoud zijner betrekking als 't ware onmogelijk wordt gemaakthem achtereenvolgens allen onderstand te onttrek ken, en dan, als hij hulp komt vragen, hem af te schepen met de woorden: „ga nu maar om raad bij hen die mij tegenwerken." Tegenwerking of medewerking van derden behoort hier geheel buiten rekening te blijven, 't is maar alleen de vraag of de man die onderstand verzoekt, in nood verkeert en in de termen valt om geholpen te worden. Door het gemeentebestuur van Antwer pen worden na 10 dezer wederom certificaten afgegeven, waaruit blijktdat er sedert drie maanden geen gevallen van longziekte onder het vee aldaar zijn voorgekomen. De uitvoer naar Nederland kan dus voor huiden en wol weer geregeld plaats hebben, zeer ten gerieve der Hollandsche leerlooie rijen en wolfabrieken. De Voorburgsche doctoren- en regen- tenquaestie brengt te 's Hertogenbosch de gemoederen gedurende de laatste dagen in hevige beroering. Men hoort van Voorburg en anders niet. Maandag 11. was 't gemeenteraads-vergade- ringuit den raad was reeds vroeger eene commissie benoemd, bestaande uit den bur gemeester de wethouders Van der Ven en Van de Mortel, en de raadsleden Mr. 't Hooft, Jhr. Mr. van Meeuwen, ten einde onderzoek in te stellen naar de oorzaken van 't verzoek om ontslag van den tweeden en derden ge neesheer, Dr. Verlinden en Dr. Ruland. Deze commissie zou Maandag 11. haar rap port uitbrengen. Wel verklaarbaar, dat tal van belangstellende inwoners naar de raad zaal waren heen gestroomd. Het uitvoerig rapport bracht weinig nieuw licht in de zaak. Alleen dit bleek, dat H.H. regenten weinig verzoeningsgezindheid had den aan den dag gelegd en herhaaldelijk hadden verklaard, dat samenwerking met de tegenwoordige geneesheeren van Voorburg onmogelijk was. Vooral dit feit werd door de commissie sterk gegispt. Men betreurde bij herhaling die pertinente verklaring. Wel was van de zijde der regenten als oorzaak opgegeven, dat, onder meer, 'tzeer scherpe advies van hh. inspecteurs der krank zinnigen gestichten „dat hh. regenten zonder behoorlijke kennis van zaken een groot krankz. gesticht exploiteeren niet tot voordeel der krankzinnigen," door hh. doctoren zoude zijn geïnspireerd. De commissie moest echter verklarendat die inspiratie uit niets was gebleken, zoodat eene absolute weigering van regenten, om tot verzoening mede te werken, van de zijde der commissie niet voldoende gemotiveerd werd verklaard. Wat nog bovendien de aandacht had ge trokken was, dat de le geneesheer, Dr. Tel- lingerals aangesteld door ged. staten, en derhalve ook bij dat college zijn verzoek om ontslag hebbende ingediend, dit eervol ontslag had verkregen slechts weinige dagen voor deze raadsvergadering, alwaar juist de enquête commissie haar rapport zoude uitbrengen. Een der raadsleden, Mr. Tilman, wees op 't eigenaardig feit, dat de president van 't regenten college tevens zitting had in gede puteerde statenwaardoor deze alzoo zijn eigen rechter was geweest. Uitvoerig werd

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2