Nummer 49. Zondag®17 Juni' 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 'E ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. U 1 T G Jü V R Waalwijk. »Zij, die zich voor het volgend kwartaal abonneerenontvangen de nog deze maand verschijnende num mers GRATIS. Dit blad verschijnt WoeiJödag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daart o en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Een gebeurtenis, die den grootsten invloed kan hebben op den staatkundigen toestand van Duitschland, ja van gansch Europa, heeft gisteren te Potsdam plaats gehad Keizer Frederik III is aan de gevolgen zijner vreeselijke ziekte bezweken nadat er den laatsten tijd eene periode van schijnbare beterschap was ingetredenwelke gunstige verwachtingen voor de toekomst zou hebben kunnen opwekken, ware men niet overtuigd geweest dat voor zijne kwaal geen kruiden gewassen waren. In Spanje is de ministeriëele crisis tot uit barsting gekomen, alle ministers hebben hun ontslag ingedienddat aangenomen is; de regentes heeft Sagasta belast met het samen stellen van een nieuw ministerie; hij is hierin reeds geslaagd; het nieuwe cabinet is samen gesteld als volgt: Sagasta, president; Vega d'Armyo, buiten- landsche zaken Alenzo Martinez, justitie Moretbinnenlandsche zaken Calamaya openbare werken Capdeves, koloniën; gene raal O'Ryan oorlog en admiraal Arrias marine. In de Italiaansche dagbladen blijft de strijd aanhouden over het onlangs in beginsel aan genomen strafwetboek; de liberale pers be schouwt de stemming der kamer als een Vrij naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 73 door LUCIFER. Hoofdstuk XL. TERUGKOMST VAN SIR IIENRY. Een in een langen mantel gehuld man, met den kraag hoog over de ooren getrokken, stond op den drempel. Zijn hoed was zoo diep op zijn gezicht gedrukt, dat mr. Harpe zijne trekken niet konde onderscheiden. z/Wie daar?" riep de rechtsgeleerde, met de hand het pistool grijpend. //Een oud vriend," was het zacht gefluisterde antwoord. //Ik moet u spreken. Laat mij binnen, Harpe." Met een bijna gebiedend gebaar, dat Harpe verraste, trad' hij vooruit, en de advocaat liet hem binnenkomen. Kalm draaide de vreemde den sleutel in het slot om en Harpe hield, nog steeds op zijne hoede, het pistool vast. ,/Wie zijt gij?" vroeg hij, „en wat verlang gij?' De vreemde zette zijnen hoed af, en ontdekte het bovenste gedeelte van een edel, met reeds 'grijze haren bezet hoofd; langzaam sloeg hij vt r- volgens den breeden kraag omlaag en plaatste zich zoo voor Harpe, met een edel en deftig aan gezicht, doordringende oogen, gebruind gelaat en vollen grijzen baard. Harpe's hand zakte langs het lichaam. Met een woesten, onderdrukten kreet zonk hij, den vreem de onafgewend aanstarend, op een stoel neder. „O hemel," schreeuwde hij, als een lijk zoo bleek, //Sir Henri Rokeby." Sir Henri want deze was het werkelijk, die heden na een lange zeereis van Indie teruggekeerd was reikte hem vriendelijk lachend de hand. „Sir Henry Rokeby," herhaalde Harpe, de hem toegestoken hand niet aannemend, //die die overleden is 1" vIk kan u de beste bewijzen leveren, Harpe, dat ik in Indie niet gestorven ben," zeide de ba ronet vroolijk lachend. z/Gij ziet mij aan als ware ik een geestNeem mijne hand toch! Ie die niet werkelijk vleesch en bloed? Ik werd door tijgers in menschenge- daante gevangen gehouden, totdat het mij einae- overwinning op het clericalisme behaald. Alleen de Opinionehet orgaan der partij waarvan Bonghi tegenwoordig de voornaamste woordvoerder is maakt eenige reserves. De katholieke pers blijft natuurlijk protesteeren de Moniteur de Rome vat alles te zaam door de woorden te herinneren van Leo XIII, die dit wetboek noemt„de meest ernstige maat regel ooit tegen het pausdom gericht." Bij gebrek aan belangrijker nieuws houdt men zich in Frankrijk bezig niet de verkiezing in la Charente waar Deroulède, de volge ling van Boulatiger, een machtigen bondge noot heeft gevonden in de persoon van Dugué de la Fauconneriedie alle Bonaparlisten aanraadt voor hem te stemmen. En waarom? Omdat de republikeinsche candidaat Weiier het parlementaire regime vertegenwoordigt terwijl Deroulède de verpersoonlijking is van Boulanger. Het parlementaire regime nu is de vijand en Boulanger is het beste werktuig om dat te. vernietigen. Voor de liberalen in Belsie is de dag van Dinsdag alles behalve gunstig geweest. Zij hebben enkele zetels verloren, op andere plaatsen, waar zij alle hoop hadden te slagen, hebben de clericalen de overwinning behaald en zelfs daar, waar de liberalen dachten alle kans te hebben, is hun alles tegengeloopen alleen Brussel blijft nog over en ook daar is het voor de liberalen nog geen gewonnen zaak, te minder nu de radicale Association libérale Donderdag avond in hare algemeene vergadering eenstemming besloten heeft Dinsdag a. s. aan de herstemming geen deel te nemen. De wet op de voorwaardelijke invrijheid- lijk gelukte te ontsnappen. Gij herkent mij toch nu en komt tot de overtuiging dat ik geen geest ben." Bleek en nog steeds sidderend stond mr. Harpe op, maar met onuitsprekelijke vreugde in het ge laat. ,'t Is sir Henri, levend en gezond riep liij uit. „Sir Henry, dien wij als dood betreurden. Dat is een wonder Hij gx-eep de hand des baronets en lachte en weende van vreugdehij was geheel buiten zich zelve. Eenige minuten lang hield de bax-onet de hand zijns vriends vast, zonder dat een van beiden een woord sprak. Hunne harten waren te vol, om onmiddellijk woorden te vinden. //Ik ben van avond niet zooals gewoonlijk, sir Henry," zeide Harpe xnet gebroken stem. „Ik ben sedert eenigen tijd voortdurend zeer opge wonden." Hij trok sir Henry naar den flikkerenden haard, schoof een stoel nader en vroeg sidderend Zijt gij reeds op Rookhux-st geweest, sir Henry „Neeneen uur geleden ben ik in Canterbury aangekomen en begaf mij direct naar u. Ilc ver lang dat gij met mij naar Rookhurst gaat, om mijne vrouw en mijne dochter de tijding te bi'en- gen, dat ik nog leef. Hoe heb ik om dit uur gebid Ik ber. nu hijna bij u, mijn tehuis lijne vi'ouw, mijn kind! Kom Harpe, laat ons spoed maken Mr. Harpe, bedekte sidderend zijn gezicht met zijn handen. „Ik ik kan van avond niet gaan, sir Henry," zeide hij zacht. Iets in zijnen toon beangstigde den baronet. „Waai'om niet? Spreekzeide hij. Harpe stond op en sloeg zijne handen vertwij feld in elkander; zijne bleekiieid deed sir Henry schrikken, die insgelijks opstond. „Wat is er fluisterde lxij „zij zijn toch niet dood „Neen, sir Henry, neen!" „Wat is er dan toch? Spreek, de onzekerheid doodt mij. „Ik heb slechte tijding voor u, sir Henry," zeide Harpe. „Lady Rokeby, ach hoe kan ik het u zeggen, aan u, die haar bemint Lady Ro keby is hertrouwd Alle spoor van kleur week uit des bax-onets gelaat, en machteloos zonk hij op zijnen stoel neder. Harpe liep om water en bi'andewijn. Met tra nen in de oogen waschte lxij sir Henry de slapen stelling, sedert een paar weken door de kamer aangenomen en door den koning bekrachtigd, is toegepast ten gunste van 12 personen, die wegens misdrijven, gepleegd tijdens de on geregeldheden van Maart 1886 in de Waal- sche industrieele districten, in de gevangenis te Leuven hunne straf ondergingen.-"* Onder deze twaalf zijn ook Falleur, met Schmidt die reeds wegens gezondheidsredenen ont slagen is, de leider der werkstakers in het land van Charleroi, en Wagner de anarchis tische leider der socialisten te Luik. Over eenkomstig de wet heeft de commissie van bestuur der gevangenis Maandag 11. van 's ministers voornemen in kennis gesteld, advies uitgebracht omtrent de invrijheidstelling, ten gunste waarvan zij zich onmiddellijk ver klaarde zoodat nog denzelfden dag dit advies per telepraaf aan het departement van justitie gezonden werd. Aan Wagner is de voorwaarde gesteld, dat hij zijn verblijf niet te Luik mag vestigen. Falleur is in zijne vroegere woonplaats Lodelinsart teruggekeerd, en met onbeschrij felijke geestdrift ontvangen door eene steeds aangroeiende menigtewelke ten slotte op meer dan duizend personen geschat wordt. Tof ongeregeldheden heeft zijn terug keer geen aanleiding gegeven. De telegraaf meldtdat de sprinkhanen in Setif (Algerie) voortgaan met het aanrichten van groote verwoestingen. Vuur of beweging schijnt niet veel invloed op hen te hebben. De verslagenheid in den omtrek van Setif is algemeen. Op eenigen afstand dier stad zijn 300 hectaren koren in een dag door sprink hanen verwoest. De wind komt sedert een paar uit het noorden en men vreest dat de sprinkhanen naar het zuiden zullen gedreven worden zoodat de plaag nog langer zal duren. met koud water en goot hem wat brandewijn in den mond. Langzamerhand sloeg sir Henry de oogen op en keek als bedwelmd en verward rond. „Herhaal dat nog eens Harpe," zeide hij zwak. „Ik versta u niet goed." „Ilc zeide u, sir Henr)7," en ieder woord deed den rechtsgeleerde zelf zeer aan het hart, „dat lady Rokeby hertrouwd is." „Sir Henry slaakte een ondex*drukten kreet, en sloeg de handen voor het gelaat. „Trek het u niet zoo aan, sir Henry," riep Harpe uit. „'t Is een geluk dat gij van haar af zijt. Zij is eene hartelooze, slechte vrouw." Sir Henry maakte eene afwex'ende beweging met de hand. „Spreek niet zoo, Harpe," zeide hij smeekend. „Gij doet mij zeei-, zij hield mij voor dood, mijne arme Victoria. Wien heeft zij getrouwd?" „Een speler, een gelukzoeker, Digby Borne genaamd. In den loop der vorige maand heb ik ijverige naspox'ingen gedaan omtrent het vroe gere leven van mr. Borne, sir Henry. Vergeef mij, sir Henry, maar in dit uur moet gij de heele waarheid vernemen. Ik ben als een artsdie diep in het vleesch snijdt om een kogel uit de wond te halen. Sir Henryde vrouw die gij geti*ouwd hebt, was nooit waardig in uw huisgezin te woi'den opge nomen; nooit was zij waardig de stiefmoeder en voogdes te zijn over een rein jong meisje." „Harpe, zij is mijne vrouw. Nog immer de mijneal maakt een ander aanspraak op haar. Ik wil geen woord te haren nadeele lxooren." „Gij moet het lxooi'en, sir Henry," zeide Harpe vastberaden. Als gij het niet van mij verneemt, zul len andci'enhetin veel minder verschoonenden vorm zeggen. Gij kunt de waarheid niet ontloopen. Zooals ik u bereids zeide heb ik den laatsten tijd het vroegere leven van lady Rokeby nauwkeurig nagegaan. Ik heb hare .tante gesproken en ook eene vroegere bediende van haar uitgehoord. Ik zeg u, sir Ilenry, en ik verzoek u mij te vei'geven dat ik u de gaiisclxe waarheid zeg de vrouw, die gij gehuwd hebtheeft u nimmer bemind zij nam u uit berekening, volgens een vooraf wel doordacht plan. „Ilarpe „'t Is waar, ik zweer het u, sir Henry," riep Harpe pleclitig. „Lady Rokeby ik veronder stel dat zij nog steeds lady Rokeby is, daar uw terugkeer haar derde huwelijk ongeldig maakt lady Rokeby was reeds met Digby Borne verloofdvoordat zij u kendehare tante heeft mij dit zelve gezegd." Een bende van 200 personen met Leandi aan het hoofdheeft een optocht door Toulon gehouden roepende Leve BoulangerLeve NapoleonArrestatiën hebben niet plaats gehad. De politie en de gendarmes zijn op de been. De Événement bevat eene particuliere correspondentie volgens welke het volgende incident zich te Jaffa heeft voorgedaan. Pas- qualinigeneesheer in het Fransche hospi taalzijn tolk Mansouhr en de heer Damiani zijn in de straten van Jaffa door meer dan 500 fanatiekenmet stokken gewapend, aan gevallen en met steenen en flesschen ge worpen. Ze hebben hun leven slechts te danken aan het tusschenbeiden treden van den Persischen consuldie hen onder zijne hoede nam en naar zijn consulaat bracht. Pasqualini is zwaar gewond. De Fransche vice-consul aldaar heeft zich bij den gouver neur beklaagd; nadat hij twee uren gewacht had, ontving de gouverneur hem, doch werden de Franschen in het ongelijk gesteld. De consul-generaal te Jerusalem heeft zich echter de zaak aangetrokken en eischt dat de schuldigen streng gestraft zullen worden. Maandagavond is te Nimes een vree selijke misdaad gepleegd. Een grijsaard van 75 jaar, Crespe genaamd, heeft met een klein zakmesje zijn vrouw en zijn jongsten zoon gedood. De laatsten waren voor de deur hunner woning gezeten toen de moor denaar eensklaps naar buiten kwam en zonder een woord te spreken zijne vrouw een diepe wonde boven de linkerborst toebracht. De zoon wilde tusschenbeiden komendoch ontving op zijne beurt een messteek welke hem onmiddellijk dood deed neervallen. Daar het reeds donker was, bleef de misdaad eenigen tijd onopgemerkt, doch eenige buren hadden den moordenaar spoedig ingehaald en brachten hem naar het politie-bureau. „Ik kan 't niet gelooven." „Digby Borne was armen Victoria Leeds eveneens. Gij waart als rijke weduwnaar te Brighton. Digby Borne ontwierp het plandat Victoria u tot zich zou lokken en met u zou huwen; nadat zij ruimschoots voor zich zou gezorgd hebbenzou men u van kant gemaakt nebbenen daarna zouden zij beiden getrouwd zijn." „Dat is monsterachtig, Harpe, gij vergist u. Gij belastert eene edele vrouw." „Hoor eerst het overige, sir Henry. Zoo waar de hemel mijn getuige is, geloof ik dat uwe vrouw u gehuwd heeftmet lxet plan u te ver giftigen." Sir Henry schudde lxet hoofd dit denkbeeld scheen hem te gruwelijk om het te kunnen ge looven. „De gansche scène op het water te Brighton was van te voren afgesproken," hernam Harpe beslist. "Gij reddet de dame, zooals van u ver wacht werd. Gij zettet de kennismaking voort en ti'ouwdet met haar. Gij gingt naar Indie, en lxadt gij dit niet gedaandan geloof ik dat gij plotseling door vergift zoudt zijn gestorven. Nadat lady Rokeby een jaar lang in den strengsten uiterlijken vorm rouw gedragen had, kwam Digby Borne xnet zijnen zoon naar Rookham, en in September hadden er bij lady Rokeby's derde huwelijk groote feestelijkheden plaats, Bij die feesten heerschte groote pracht, zooals wan neer de erfgenaam van een der grootste huizen meerderjarig wordt, en niet alsof eene weduwe in het huis van haar overleden echtgenoot, de vruuw wordt van een beruclxten fortuinzoeker." Sir Henry zuchtte zwaar. „En zijn zij nu op Rookhurst?" vroeg hij met zoo veranderde stemdat Harpe ze nauwlijks herkende. „Neen, zij zijn reeds eene maand weg.* „Een ding moet ik u zeggen dat al deze laster tegen lady Rokeby niet bewezen is,* zeide sir Henry. „Ik zal mijne vrouw terugnemen als zij wil komen en ik zal mij stellen tusschen haar en de praatjes der booze wereld.* „Hebt gij den avondvoordat gij in Indie verdweent, eenen brief aan uwe doclxter geschre ven waarin gij haar verzocht Digby Borne's zoon te huwen „Neen Hoe zou dit ook mogelijk zijn geweest, daar ik geen van beiden ken." Wordt vervolgd,

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1