Nummer 52. Donderdag 28 Juni 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ^Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Na het thans doorloopen tijdperk van be roering gaan wij waarschijnlijk eene periode van kalmte tegemoet. De officieele wereld te Berlijn teruggehouden door de elkander zoo snel opvolgende belangrijke gebeurtenis sen, zal zich naar buiten spoeden, vooral na de korte parlementaire zitting. Zooals men trouwens tegenwoordig gewoon is aan onrustbarende tijdingenwerd dezer dagen het gerucht verspreid, dat thans de kanselier ziek is. Bismarck, om dit praatje dadelijk den kop in te drukken begaf zich in groot tenue naar Potsdam, waar hij door de menigte werd toegejuicht. Zijn voornemen is wel degelijk de gemoe deren gerust te stellen'zoowel in Europa als in Duitschland. Hij zal den ganschen zomer doen alsof hij dood is, heeft men gezegd, en zonder twij fel heeft men zich niet vergist. Opmerkelijk is dat de Russische pers de haar gedane aanbeveling trouw volgt en eens klaps opgehouden heeft haar wantrouwen te uiten tegenden nieuwen Duitschen keizer. Hare anti-Duitsche artikelen zijn over 't al gemeen verdwenen. Eerder schrijft men te St. Petersburg en te Moscou tegen Oostenrijk, Hieraan moet men zich niet te veel storen. Daar de Russische pers zich bijna niet met de binnenlandsche staatkunde mag bemoeien moet zij wel een afleiding zoeken naar bui ten. Te Weenen is men gerust omtrent de handhaving van het verbond tusschen de beide keizerrijkenen als men te Parijs de minste gelegenheid daartoe aanboodzou men zeker van de officieuse pers te Berlijn sympathieke verklaringen krijgen. In alle geval schijnen de uittartingen voor eerst niet van Frankrijks zijde te zullen komen; pas eenige dagen geleden heeft de minister Floquet dit te Marseille verklaard in bewoor dingen die geen twijfel laten omtrent zijne oprechtheid„Frankrijk wenscht en wil den vrede en zal dien handhavenzoolang het kan", heeft hij gezegd, en dat is niet dub belzinnig. De vredelievende vooruitzichten hebben dus de overhand gekregen en alle regeerin gen leggen als om strijd hun voornemen aan den dag niets te zullen doen, wat den vrede kan in gevaar brengen, 't Is te hopen dat hare daden voortaan in overeensteming zul len zijn met hare verzekeringen en dat het tegenwoordige tijdperk van gerustheid van eenigen duur moge zijn. Het door Wilhelm II bij de opening van den rijksdag gesprokene doet de vooruit zichten daarop toenemen. Op de beurzen ontmoet de stijging geen hinderpalen meer en de baissiers zijn verplicht geweest zich over te geven. Er wordt weder gesproken over het Fransch- Italiaansch handelsiractaat. Waarschijnlijk zal men eindigen met er een te sluiten. De sedert 1 Januari toegepaste verhoogde ta rieven hebben aan beide landen groot nadeel berokkend; maar vooral Italië heeft er van geleden. Enkele cijfers zullen dit bewijzen. Gedurende de vijf eerste maanden van 1887 bedroeg de uitvoer van „paste" (macaroni vermicelli en dergelijke), grauengroenten 51,518.226 frsin 1888 bedroeg hij slechts 35,437,877 fr.; een verschil dus van 16,080,339 francs. Men ziet hieruit het duidelijk gevolg van de prikkelbaarheid der regeeringen. Deze tref fen steeds hunne eigene onderhoorigen. De protectionistische pijl keert zich altijd tegen dengene, die hem heeft afgeschoten. OPENBARE VERGADERING, op Zaterdag 23 Juni 1888 n/m. 6 ure. Tegenwoordig alle leden, behalve de hee- ren C. G. van der Heijden en Jud. Tim mermans. Voorzitter de burgemeester van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd, met eene bijvoëging verlangd door den heer Baijens. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Besluit van ged. staten houdende goed keuring der gemeenterekening. b. id. van het raadsbesluit tot het verhu ren van twee woningen. Aangenomen voor kennisgeving. c. adres van P. Aarts, om restitutie van te veel betaalde gemeentebelasting. Toegestaan. d. adres van Van Iersel e. a., allen be woners der Stationsstraat, verzoekende dat ook aan de Westzijde in genoemde straat een klinkerpad worde gelegd. De voorzitter„Namens B. en W. stel ik voor het verzoek toe te staan onder voor waarde, dat al de ingezetenen goedwillig al les opruimen, wat naar het oordeel van B. en W. hinderlijk is. Wat de kosten aangaat, die kunnen uit de begrooting gedekt worden; ze zullen zoowat f 1000 bedragen; men zal vermoedelijk van het werk in de Stations straat f300 overhouden, ook f300 van on voorziene uitgaven, de apothekersrekening zal beneden de begrooting blijvende klerk krijgt minder tractement, zoodoende kunnen wij er komen, 't Is beter het werk in de Stationsstraat in eens af te werken en dan het volgend jaar de Groote Straat ook in eens t e nemenals men nu niet afwerkt zullen er weer jaren verloopen, voordat de Stations straat geheel in orde isnu men er eenmaal mede bezig is, is 't best maar af te werken." De heer Hoffmans„De hindernissen, die men aan de Westzijde vindt, zijn nog al tal rijk 't moet natuurlijk aan B. en W. slaan te beoordeelen wat in den weg staat of niet; er zullen verscheidene heggen, boomen enz. moeten worden opgeruimddit moet dan eenparig goedschiks geschiedenme dunkt 't was het beste dit eerst de lui af te vra- gen." De heer Zijl mans „Zou 't niet het een voudigste zijn dat B. en W. met den gemeen teopzichter een lijn trekken en uitmaken wat behoort te worden opgeruimdmen kan dan de lui vragen of zij genegen zijn het in den weg slaande op te ruimen." De voorzitter „A priori dient te worden uitgemaakt of de raad genegen is de klin kerbestrating aan de Westzijde te leggen; dan kunnen -wij beginnen; anders zouden wij later soms vergeefsche moeite gedaan hebben." De heer Mombers: „Het stuk trottoir, dat in de Groote Straat gelegd zou worden, is dit nu vervallen De voorzitter„De trottoirbanden voor dat gedeelte zijn aangekocht; maar de f350 voor werkloon zouden moeten vervallendat gedeelte zou dus van 't jaar niet gelegd wor den. Maar als de Stationsstraat van 't jaar gereed komt, zou het hoogst onbillijk zijn dat het volgend jaar het trottoir aan de noord zijde der Groote Straat niet werd gelegd. Ik zou dan ook wel durven waarborgen dat dit zeker zal geschieden." De heer Quirijns „Ja maar misschien komt er in dien tijd weer veranderingik zou er daarom meer voor zijn eerst de Noord zijde der straat in orde te maken." De voorzitter„Er is thans slechts sprake van het leggen van een model trottoir op het gedeelte tusschen de huizen van de heeren van Liempt en Wijtende banden zijn reeds voorhanden; maar in alle geval zal het trottoir van de Noordzijde het vol gend jaar gelegd wordendit is niet meer dan billijk." De heer Mombers: „Maar even goed als men nu het werk in de Stationsstraat uit breidt en in eens afwerkt, kan men dat in de Groote Straat doen, en dus het geheele trottoir aan de Noordzijde dit jaar afmaken." De heer Zijlmans „Daartegen is groot be zwaar ten opzichte der te planten boomen in 't voorjaar zijn deze niet gezet en in 't najaar kan 't ook niet, omdat daarna geen tijd meer is om het trottoir te leggen, en de boomen planten nadat de trottoirs gelegd zijn, kan in 't geheel niet. Als de boomen geplant waren dan was er niets tegen." De heer Verbunt„Aan de Noordzijde der straat zijn verschillende huizen thans door boomen beschutik geloof dat velen onge negen zullen zijn die boomen op te ruimen, als zij niet eerst een model zien, hoe het in de toekomst zal worden. Ik voor mij, ver klaar ronduit dat ik, hoewel raadslid zijnde, mijne boomen niet zal laten wegdoen, als ik niet eerst een voorbeeld zal gezien hebben wat wij te wachten hebben. De boomen kun nen dit jaar nog heel goed geplant worden en de banden gelegd." De heer Zijlmams: „Dat dit zoo spoedig mogelijk gebeure, daar is niets tegen, maar in alle geval moeten eerst de boomen gszet worden." De voorzitter„Het meerdere werk in de Stationsstraat eischt maar f1000 en die zijn te vindenmaar voor de trottoirs aan de Noordzijde der straat komt het bij geen dui zend te pas." De heer Baijens „Na de verschillende hee ren gehoord te hebben, kom ik tot het re sultaat dat men zeer goed in de Straat op het aangewezen gedeelte nog de boomen kan plaatsen en de banden stellen; het overige kan dan op de begrooting van 89 gevonden worden." De heer Zijlmans: „Er is nog een tweede punt: een gedeelte keiweg moet nog worden uitgebroken en vernieuwddit kan dan 't volgend jaar geschieden tegelijk met de trot toirs." De heer Hoffmans „'t ligt niet in het plan van B. en W, om bij het leggen van trot toirs aan de Noordzijde der Straat, alle boo men op te ruimen; er zijn er wel die inden weg staan en te veel plaats innemen; die moeten natuurlijk verwijderd worden, maar er zijn er zeer vele, die het zonde zoude zijn op te ruimen." De voorzitter: „mag ik u opmerken dat dit thans buiten bespreking iswe zullen dit dus laten rusten tot later. Ik zal dus in stemming brengen 1. of de raad in beginsel er voor is ook aan de Westzijde der Stationsstraat een klinkerpad te leggen. Allen vóór. 2. of op het aangewezen gedeelte in de Groote Srtaat dit jaar nog boomen zullen worden geplant en trottoirban den gesteld. Allen vóór behalve de heer Wijten. Hierdoor vervalt dus het leggen nog ge durende dit jaar van de klinkerbestrating op dat gedeeite. II. Onafgedane zaken. a. Adres van A. Rubbens e. a. om per missie om met velocipèdes over de trottoirs te rijden. Uit het vrij langdurig, debat over deze zaak gehouden, is gebleken: dat het dagelijksch bestuur was tegen toe staan van het gevraagde verlof; dat de voorzitter de vroeger door hem aan gevoerde bezwaren volhield dat kindervelocipèdes niet vallen onder het verbod, maar te beschouwen zijn als kin derwagens, die over de trottoirs mogen rij den (wanneer een velocipède ophoudt kin derwagen te zijn schijnt niet uitgemaakt te zijn; Red) dat de heer Quirijns zou toestaan over de trottoirs te rijden, om zich naar buiten te begeven en huiswaarts te keeren; dat de heeren Ficq en Gragtmans het rijden met velocipèdes alleen'zouden willen ver boden zien op marktdagen, op de schafturen, bij het aan- en uitgaan van school en kerk enz. dat de heer Zijlmans bezwaar ziet in het toestaan van het verzoek, zoolang in de Straat maar één trottoir ismaar hij zou er niets tegen hebben dat gereden werd op het ver harde pad in de Stationsstraatdat hij er ook wel voor zou zijn permissie te geven aan in woners om over de trottoirs naar buiten te rijden dat de voorzitter verwijst naar groote ste den, Arnhem o.a., waarde velocipedisten een voudig over de keien rijden (alle waarschijn lijk mooie vlakke keien en asphalt- of Mac adam wegenRed.) dat de heer Hoffmans van oordeel is dat men het niet aan de inwoners kan toestaan en aan vreemdelingen weigeren dat ten slotte op het verzoek afwijzend beschikt is met 5 stemmen tegen 3 voor die van de heeren Gragtmans Quirijns en Verbuntterwijl de heer Ficq buiten stem ming bleef. b. Weghalen van de straatmest. Het voorstel van den voorzitter om te trachten het ophalen van het straatvuil aan te be steden wordt zonder stemming goedge keurd. De rekening van de kamer van koophan del wordt gearresteerd. III. Vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag over 1888. De deuren worden gesloten en onze ver slaggever verwijdert zich. Onder de vele verkiezingsmanoeuvres, bij gelegenheid der laatste parlementaire verkie zingen uitgehaald, bekleedt zeker die van den heer Somzé, den president der tentoonstelling, eene eerste plaats. Bij dezen reclame-held zijn de Amerika nen nog kinderen en deze toch zijn voor geen klein geruchtje vervaard. Wat toch heeft de man gedaan Aan de 24000 kiezers, die Brussel telt, heeft hij een toegangsbiljet voor de tentoonstelling op Zondag gezonden dat geldig was voor hem met vrouw en kin deren. Zij, die geen uitnoodiging ontvangen hadden, hadden toegang op vertoon van hun bewijs, dat zij kiezer waren. Daarbij stuurde hij circulaires rond, dat hij zich aanbeval voor de herstemming. Ook hij kwam onder de 16 antiliberalen voor, die tegen de libe ralen in herstemming kwamen, zoodat hij thans dus tot kamerlid gekozen is. Men schrijft uit Luik Het gerechtshof alhier deed heden, bij een lang uitvoerig met redenen omkleed vonnis, welks voorlezing een uur duurde, uitspraak in de zooveel besproken alcoholzaak. Jos. Meijers (voortvluchtig) werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, vrouw Meijers tot 4 maandenBuhwiedel tot 8 maanden. Dumonceau tot 4 maanden, hoofdelijk in bijkomende straffen van boete en teruggave tot een bedrag van 4,000,000 franken. Zeven andere, in deze zaak betrokken per sonen, werden vrijgesproken. Uit Brussel wordt medegedeelddat de heer Felix Grisar aan de stad Ant werpen eene som van 150,000 frank vermaakt heeft voor den bouw en het onderhoud al daar voor een tehuis voor zeelieden van alle natiën. De stad zelve heeft voor dat doel een geschikt terrein, groot 7 aren, afgestaan Voordat de gunstige wilsbeschikking van den heer Grisar bekend was had reeds een com missie gelden voor een zeemanshuis ingeza- In- li, tan, tam i

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1