Nummer 57. Donderdag 19 Juli 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. jiiu, DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Plaatsgebrek belet ons he den het slot. op te nemen van ons feuilleton; wij be waren dit voor het volgend nummer. Onmiddellijk daarna beginnen wij een nieuw feuilleton, dat, wij zijn er van over tuigd in alle opzichten zal vallen in den smaak onzer abonné's en ons zeker nieuwe zal bezorgen. De reis van den keizer van Duitschland naar Rusland, welke op het oogenblik plaats heeft, is steeds meer en meer het voorwerp der algemeene bezorgdheid. Zeker is het dat voortaan de staatkundige toestand van Eu ropa zal afhangen van de wending, welke het onderhoud te Peterhoff zal nemen. Prins Bismarck, door zijn verleden gecom promitteerd, heeft gezorgd zelf niet derwaarts te gaan. De czar heeft natuurlijk niet kunnen vergeten dat het mislukken van zijne staat kunde in het oosten heel en al te wijten is aan den grooten kanselier die zijne belan gen verraden heeft op het congres te Berlijn, na vooraf zooveel persoonlijke voordeelen te hebben getrokken uit het Russische bondge nootschap en die nog onlangs beproefde hem vrees aan te jagen, door te trachten de Russische financien te ruineeren. De toenadering tusschen de twee keizerrijken, door Duitschland zoo gewenschtis niet kunnen tot stand komen onder de vorige re geeringen maar na de troonsbestijging van Willem II ongetwijfeld weder mogelijk ge worden. De vraag is nu maar of de voorwaar den, die Rusland niet zal i;alaten te stellen, bestaanbaar zullen zij n met het drievoudig ver bond en of Oostenrijk zijn belangen niet zal bedreigd zien door de concessieswelke Duitschland te dien opzichte onvermijdelijk aan Rusland zal moeten doen. En zullen de betrekkingen tusschen Berlijn en Parijs niet op nog meer gespannen voet komenals Duitschland zich gerust gesteld ja misschien wel gesteund zal voelen door Rusland Deze vragen stelt men niet zonder angst en de openbare meening wacht met ongednld den uitslag der samenkomst van de twee keizers. En terwijl Frankrijk meer en meer alleen staat in Europa, blijft de kamer, die een zoo belangrijke en moeilijke zending te vervullen heeft, het treurige schouwspel geven van in- nerlijken twist en niets afdoende debatten. Generaal Boulanger, wiens populariteit met den dag afneemt, heeft getracht haar te doen herleven door een coup de théatre uitloo- pende op het reeds vooraf beraamd nemen van zijn ontslag als afgevaardigde. Na de tribune te hebben bestegen om de kamer uit te noodigen zelve hare vervallen verklaring uit te sprekenen aan den presi dent een besluit tot ontbinding te vragen heeft hij beleedigende woorden gewisseld met den president van den ministerraad. Een tweegevecht is hiervan het gevolg ge weest. De generaal is naar 't schijnt ernstig gekwetst. Dit betreurenswaardig voorval is men zal 't moeten bekennen, weinig geschikt om een grooten dunk te geven van mannen, die er aanspraak opmaken hun land te re- geeren. Hoewel overwinnaar is het te be jammeren dat Floquet behoefte heeft gevoeld om zich met zulk een tegenstander te meten. Dit strookt niet met de waardigheid van een degelijk staatsman. Wat den generaal aan gaat, 't is te hopen dat de ontvangene les hem zal dienen en dat de kiezers hem voortaan rustig in het privaat leven zullen laten. Hij zelf schijnt hiertoe echter weinig ge neigd. Hij heeft namelijk aan de kiezers van het departement du Nord een adres ge richt waarin hij, naar aanleiding van het gebeurde in de zitting der kamer van 12 Juli, hevige beschuldigingen richt tegen de afgevaardigdendie niet van hem gediend zijn. Zich zeiven stelt de generaal voor als „een republikeindie meent dat het oogen blik gekomen is om eindelijk eene ware re publiek te stichten" (met de hulp van roya listen en bonapartisten!) Hij doet een beroep op Frankrijk, om uit spraak te doen tusschen zijne beleedigers en hem. „Gij zultzegt hij mijn gedrag goedkeuren. Het is dat van een mandie de eer van het vaderland en van de natio nale vertegenwoordiging boven de questies van persoonlijk belang stelt." Een soortgelijk adresaan de kiezers van het departement Ardèche gericht en bestemd om zijne candidatuur ook bij hen aan te bevelen, is door Naquet voorgelezen. Van Parijs wendt aller oog zich naar Wiesbaden. Reeds eenige dagen geleden zond keizer Wilhelm van Duitschland een tele gram aan koningin Nathalie, waarin haar ver zocht werd haar zoon over te geven aan den gevolmachtigde van koning Milan maar dat weigerde de koningin en Donderdag avond begaf de politie-president zich naar de vor stin om haar mede te deelen dat den vol genden dag, Vrijdag, haar zoon zou gehaald worden. Zij deed nog al het mogelijke om een vlucht te bewerken maar alles te ver geefs; de politie was daarop verdacht en Vrij dagmorgen om tien uur werd de twaalfjarige Servische kroonprins uitgeleverd waarna hij om 12,10 per extra-trein vertrok, om Zaterdag namiddag feestelijk te Belgrado te worden ontvangen door den koning, al de ministers, het corps diplomatique enz. Het recht in deze was geheel aan de zijde van den vader die een beroep heeft gedaan op de Duitsche autoriteitenhetwelk volko men is geslaagd. De koningin heeft het Duitsche grondgebied verlaten. Door de pauselijke nuntiussen is aan de Europeesche kabinetten een nota aangeboden van kardinaal Rampolla, waarin de toestand van den paus tegenover het Italiaansche gouvernement, na de laatste demonstratien te Romeonhoudbaar wordt verklaard. Volgens de „Italia" zou deze nota ge schreven zijn met het doel de katholieke mogendheden, bij voorkeur Oostenrijk, er toe te brengen, den paus gastvrijheid aan te bie den. Als dit aanbod regelmatig gedaan werd zou de paus Rome verlaten om naar Tyrol te gaan. De kanselier der nuntiatuur te Wee- nen is sinds eenigen tijd te Rome; de paus zou hem zeer belangrijke papieren hebben toevertrouwd voor 't geval hij naar Oostenrijk mocht gaan. De nationale feestdag van 14 Juli is te Parijs met den gewonen toestel gevierd revue te Longchamps, défilé voor het stand beeld van Straatsburg, illuminatie's en vuur werken. Daags te voren had de onthulling plaats van het gedenkteeken voor Gambetta. De president Carnot werd verwelkomd met den kreet„leve de republiek De komst van minister Floquet had onstuimige toe juichingen ten gevolge. Aan het gastmaal der burgemeesters op het Champ de Mars hield president Carnot eene rede, waarin hij hun dank betuigde voor hunne aanwezigheid. Gisteren zeide hij hebben wij hulde gebracht aan een burger, die de verpersoon lijking was van de verdediging van den ge boortegrond en van de nationale eer. Heden hebt gij ons vaderlandslievend leger gezien, zoo sterk gedisciplineerd, vertrouwend in zijne chefs en doordrongen van zijne hooge roe ping. Het moet vertrouwen inboezemen op de inwendige veiligheid en op den vrede naar buiten. Gij hebt de terreinen door- loopen, die aan uwe kunst en nijverheid zul len worden afgestaan, wier belangen eensge zindheid onder ons burgers en goede betrek kingen tusschen de volken eischen. Gij zult aan uwe medeburgers zeggen, dat er in ons hart een verlangen levendig is om onze in stellingen te verdedigen en ons niet te laten leiden door bedenkelijke ondernemingen. Gij zult van hier meenemen een diep gevoel, dat het lot van Frankrijk onafscheidelijk ver bonden is aan dat der republiek. 's Avonds was het te Parijs zeer woelig. Op Montmarfcre en op de boulevards heeft men Boulanger toegejuicht en geroepen „Ontbinding Op de Place de la Concorde heeft de politie de menigte gechargeerd en Paul Deroulede heeft zich doen inpakken toen hij tusschenbeide wilde komen. In het Quartier Latin is een troep Boulangisten ou derhanden genomen door studenten. Een geregeld gevecht was hiervan het gevolg. Een tiental personen zijn aangehouden, maar opvallend was het buitengewoon groot aan tal der voorstanders van Boulanger. Men zou zich waarlijk gaan afvragen of de gene raal, sedert hij gewond is, in de oogen der menigte niet belangwekkender is geworden. De Gaulois herinnert aan het bijzondere ge luk van den generaal, die telkens opnieuw gestegen is, nadat hij een zijner troeven had uitgespeeld. Het veelbesproken rechtsgeding wegens de vergiftigde wijnen van Hyères is geëin digd. De graaf de Villeneuve is vrijgespro ken Wat de beschuldiging van manslag door onvoorzichtigheid en bedrog bij het leveren van koopwaar betreft. Maar hij is veroor deeld tot 20 dagen gevangenisstraf en een boete van 100 francs, wegens „kwetsuren door onvoorzichtigheid." Hij zal daarenbo ven schadevergoeding moeten verleenen aan de velen, die dat eischen. Zijn wijnen zijn voorts in beslag genomen, op last van het gerecht. Een der oudste zijdefabrieken te Lyon is door brand vernield. Er is voor anderhalf millioen francs schade aangebracht. Daar al de machinerieën dubbel voorhanden zijn, zal het werk niet gestaakt worden. De Fransche stad Montpellier zal eerst daags voor een gedeelte uitsluitend electrisch verlicht zijn. De ingenieur Popp, wien con cessie voor die verlichting is verleend voor den tijd van 20 jaren, heeft ook reeds %in huizen van particulieren en handelaren 1000 lampen geplaatst. Voorts is hij druk bezig met de werken voor electrische verlichting van den stadsschouwburg, waar 1400 lampen moeten komen. La France behelst eene dépêche uit Port au Prince, waarin gemeld wordt dat aldaar ernstige onlusten zijn uitgebarsten. Een vijfhonderd particuliere huizen en ver scheidene openbare monumenten zijn door de opstandelingen in brand gestoken. In de kamer is ingevolge de gevallen van vergiftiging te Hyères, Limoges, Perpi- gnan, door den afgevaardigde Salis een wets voorstel nedergelegd, strekkende tot voorko ming van alle vervalsching van voedings middelen, onverschillig onder welken vorm. De kamer heeft zich vereenigd met een voorstel om het wetsontwerp in béraad- slaging te nemen, bij hetwelk een crediet van 62 millioen wordt toegestaan voor wer ken in de havens van Brest, Cherbourg en Toulon. Admiraal Krantz vroeg voor dit ontwerp de urgentiena door verschillende leden verstrekte inlichtingen erkende hij ech ter dat de urgentie niet noodzakelijk was, en deze werd vervolgens verworpen met 341 tegen 142 stemmen. trie berokkend, heeft het sluiten van vele etablissementen te Tarragona tengevolge ge had. De bevolking blijft echter kalm. De industrieelen en kooplieden te Madrid en Malaga hebben een verzoekschrift bij den minister van financien ingediend, waarbij zij verzoeken, dat het in werkingstellen der nieuwe belasting voorloopig zal worden uitgesteld, daar deze veel nadeel toebrengt zoowel aan de distillateurs als aan de handelaren. De schade door de wet op de spiritualiën aan den landbouw, den handel en de indus- Niettegenstaande het Britsche parlement zich reeds eenige malen tegen de kanaal tunnel heeft verklaard schijnen toch de voorstanders en ondernemers dezer zaak, met sir E. Watkin aan het hoofd, de hoop op een betere kans met der tijd niet op te ge ven. Ten minste zij laten de werken in de eigen terreinen der maatschappij voortgaan, en het moet gebleken zijn, dat zij, eenigszins heimelijk en onder voorwendsels, de borin gen hebben doen voortzetten onder terrein, waarover uitsluitend de Engelsche regeering te zeggen heeft, namelijk van den rand der kust bij laag water tot 3 mijl daarbuiten. Onder dit terrein strekken de boringen zich reeds 600 yards ver uit. Thans gaan er stemmen in de dagbladen op om de regee ring aan te raden, aan deze onderneming die, wat uitvoerbaarheid en geldelijke voor uitzichten aangaat, veroordeeld is, een einde te maken door het gedeelte van de tunnel, dat in 's lands eigendom loopt, te vernielen. Aan de Fransche zijde is iets dergelijks reeds geschied de werken zijn daar gestaakt en trots de beweerde waterdichtheid van den grauwen kalksteen, waaruit den kanaalbodem daar bestaat, dringt het water daar in den tunnel met eene hoeveelheid van 447 gallons per minuut. Het schijnt dus dat, als de tun nel voltooid was, de overzeesche reis nog wel zoo veilig zou zijn als de onderzeesche. Mackenzie heeft Zaterdag op het kas teel van Windsor eene audiëntie gehad bij de koningin, welke hem heeft uitgenoodigd de ziektegeschiedenis van wijlen keizer Fre- derik op te stellen, ten einde de onjuisthe den in het geschrift der Duitsche doctoren aan te toonen. Het is intusschen nog twij felachtig, of de keizerin-weduwe daartoe hare toestemming zal geven. Niettegenstaande het zeer hard regende, hebben Zondag ongeveer 10.000 personen aan de demonstratie tegen de Iersche politiek in Hyde-Park deelgenomen. De meeting ver klaarde Dillon onschuldig gevangen genomen, en stelde de regeering voor den moord van Mandeville aansprakelijk. In de Landes-Zeitung is eene verordening opgenomen, krachtens welke bij particuliere bewijsstukken, in de Fransche taal gesteld, voor zoover zij eenen lateren datum dan van den len Juli 1872, of in het geheel geen dagteekening dragen, van den len Januari 1889 af zonder uitzondering moet worden gevoegd eene Duitsche vertaling, gewaar merkt door eenen beeodigden translateur, op kosten der partijen. Te Stokholm en Kopenhagen is de of- ficieele kennisgeving ontvangen, dat keizer Wilhelm op de terugreis van Petersburg een bezoek denkt te brengen aan het Zweedsche en aan het Decnsche hof. In een restauratie te Berlijn kwamen .onlangs een bejaard en een jong heer tege lijk binnen. Zij gingen aan betzelfde tafeltje zittende oude heer blijkbaar een bui tenman bestelde een glas bier, en de jonk man volgde zijn voorbeeld. Korten tijd daar na bestelde het jonge mensch een flesch wijn en een portie eten, en binnen een half uur was zijn rekening, dank zij zijn grage maag, opgeloopen tot 7 mark. De oude heer was intusschen in een cou rant verdiept, en lette niet op wat er om

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1