Italië. Turkije. Rusland. Amerika. Afrika. BINNENLAND. hem heen gebeurde. De jonkman riep nu den knecht, vroeg hoeveel hij verteerd had, en fluisterde hem toe, dat „zijn oom" (de oude heer) wel betalen zou; maar hij moest nu niet in zijn lectuur gestoord worden. Daarna nam hij hoed en stok, reikte „zijn oom," in tegenwoordigheid des kellners, de hand, en zei hem hartelijk goeden dag. De oude heer beantwoordde vriendelijk zijn groet, en las verder. Maar toen hij zijn bier wilde betalen en den knecht 20 pfen nig gaf, werd hem de rekening van den jonkman gepresenteerd, en vernam hij tot zijn verbazing, dat hij bevorderd was tot oom van een sluwen gauwdief. Natuurlijk weigerde hij te betalen. En toen hij bewees een heer uit Pommeren te zijn, die een uur geleden alleen in de hooldstad gekomen was, en te Berlijn geen bloedver wanten had, moest de restaurateur zich de schade van het gratis-diner laten welgevallen. De kamer van afgevaardigden heeft bij de beraadslaging over de herziening van de ge meente- en provinciale wet het regeerings- voorstel aangenomen waarbij bepaald wordt dat allendie kiesrecht voor de kamer heb ben ook kiezers zullen zijn voor de gemeen telijke en provinciale vertegenwoordiging. In al de kerken te Rome, waar de tienden werden betaald, is door den pastoor het be sluit bekend gemaaktwaarin wordt aan gedrongen op de verplichtig der katholieken om de tienden te blijven betalen, niettegen staande zij door de Italiaansche wet zijn af geschaft. In gebreke van dien zal door geen en kelen biechtvader absolutie kunnen worden verleend. De pastoors zijn door den prefect van Rome bij de rechtbank aangeklaagd wegens verzet en aanzetten tot verzet tegen de wetten van den staat. Naar de „Times" uit Konstantinopel ver neemt veroorzaken de aldaar van de Turk- sche agenten in het buitenland ontvangen berichten over den uitslag van het onderhoud van den czaar met den keizer van Duitsch- land een gevoel van ongerustheid. De re serve-soldaten hebben het bevel gekregen, niet meer met verlof te gaan. Uit Kronstadt wordt geseind De voor de ontvangst van den Duitschen keizer aangewezen oorlogsvloot welke 40 schepen teltis alhier aangekomen, en heeft de voorgeschreven positie ingenomen. Het oefenings eskader, voor het grootste gedeelte gevormd door fregattenheeft de daarvoor bestemde plaatsen bezet. Daar tegenover zullen de Duitsche oorlogs schepen ankeren. De schade, door de overstrooming der Mo- nogahelarivier veroorzaakt wordt geschat op 3.000,000 dollars. De spoorwegen zijn ver nield de fabrieken staan stilsteden zijn verwoest en de oogst en het vee zijn door het water weggespoeld. Te Altena in den staat Michigan is een hevige brand uitgebroken waardoor 200 huizen zijn vernield en 1300 personen zonder woning zijn. Victoria, (Britsch-Columbia 15 Juli. Onder de roodhuiden te Hazelton is een op roer uitgebroken en men vreest dat vele blanken om het leven gebracht zijn. Een batterij artillerie vertrekt er heden heen. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat een hevige brand is uitgebroken in een mijnschacht te Kimberley. 800 personen zijn levend be graven en men vreest dat er 500 dooden zijn, waaronder de chef en tal van Europeanen. Tot Vrijdagavond zijn een veertigtal blan ken en 200 inboorlingen levend teruggevon den. De schade wordt geschat op 20,000 pond sterling. Daily News heeft per telegram nadere berichten ontvangen omtrent het ongeluk in de Beer's mijn. Het schijnt dat Woensdag een kabel, waaraan de mand was bevestigd, braken dat de mand met de 7 mijnwer kers, die er zich in bevonden, naar beneden stortte. Men gelooftdat de lampen dezer arbei ders het hout van den put in brand staken. De vlammen stegen spoedig hoog op en sne den allen toegang af. De rook vulde de mijn en bluschte de lichten uit. Er volgde eene paniek, waarin inboorlingen en Europe anen die zich in de gangen verzamelden stikten. Er waren destijds ruim 700 mannen in de mijn500 zijn levend naar boven gebracht. Meer dan 200 worden vermist, waaronder 25 Europeanen. Men gelooft dat zij dood zijn. Twee putten zijn vernield, een is ongedeerd. De mijnwerken zelve hebben weinig geleden. De schade wordt op 20,000 geschat. Te Kimberley heerscht een groote paniek. De tooneelen, die door de redders aan schouwd werden, worden als zeer hartroerend beschreven. De mijnwerkers moesten dyna miet gebruiken om den weg open te maken, teneinde de lijken te bereiken. Blijkens een nader bericht uil de Kaapstad duurt de brand nog voort en zijn er nog 60 inboorlingen gered. Alle hoop om de ove rigen te redden is opgegeven. Zoo mogelijk zal het werk onmiddellijk hervat worden. BEKENDMAKINGEN. De volgende verlofgangers der nationale militie moeten 13 Augustus a.s. onder de wapenen komen Cornelis Hendrikus van Hilst. Johannes Carolus van der Pennen. Johannes Petius Leenheers. Antonius Galiart. Adrianus Trouwgod. Govert Janson. Het kohier van het patentrecht 1888/89 is op 9 Juli, eu dat voor het personeel op 18 Juli executoir verklaard. Drie maanden na de executoir verklaring kunnen belastingschuldigen, die zich door hunnen aanslag bezwaard achten, bezwaren indienen bij ged. staten. TkZ WAALWIJK, 18 Juli 1888. Voor het derde gedeelte van het notarieel examen zijn geslaagd de heeren Louis Bolk, alhier, en J. E. G. Lagerwey, te Sprang, beiden werkzaam ten kantore van notaris Rant alhier, alsmede de heer P. H. Loeff, te Baardwijk. De heeren Jan Bink en Joseph Van Gils, alhier, leerlingen van het gymnasium te Rol due, hebben met gunstig gevolg, voor de staatscommissie te s' Gravenhage, eind-exa men afgelegd van het gymnasium. Door de commissie tot bevordering van de spoorweg- en schutsluisaangelegenheden in de Langstraat in verband met den nieu wen Maasmond, is verleden week een ver gadering gehouden. Er is niets belangrijks verhandeld. Door den minister van waterstaathan del en nijverheid en den directeur-generaal van de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is aan de commissie te kennen gegeven, dat vooreerst geen verbetering kan gebracht worden in de dienstregeling op het baanvak WaalwijkVlijmen, daar het ver voer, tengevolge van het kleine traject, nog te onbeduidend is. De dienstregeling, zooals zij thans is in gericht, moet reeds als eene concessie be schouwd worden. Van andere zijde, die ook zeer goed in gelicht kan zijn, wordt ons medegedeeld, dat met 1 October de dienst van uit Vlij men zal beginnenin verband hiermede zouden de zich thans op het stationsterrein alhier bevindende draaischijf en waterreser voir naar Vlijmen worden overgebracht. De Waalwijksche kermis van 1888 met ai haar vermakelijkheden behoort weder tot het verleden. Zooals wij in ons vorig nummer mede deelden, zijn de feestelijkheden, Maandag en Dinsdag door de liedertafel „Oefening en Vermaak," den doelen „Recht door Zee", en de harmonie „l'Espérance" georganiseerd, uitstekend geslaagd. Over 't algemeen was de drukte op straat en in de herbergen van 't jaar 's avonds minder groot dan andersdit moet waar schijnlijk daaraan worden toegeschreven dat het Théatre National, onder directie van Princelli-Schentke, welks voorstellingen van 8 tot bijna 12 uur duurden, eiken avond een talrijke menigte trok, zeker tot groot nadeel der kasteleins. De burgemeester, dit moet erkend worden, is zeer vrijgevig geweest met het verleenen van permissie om niet voor twaalf uur. of mis schien later, te sluiten, aan houders van bo vengenoemd theater, poffertjeskramen en der gelijke inrichtingenwaarheen het publiek zich kon begeven, na bij het opsteken van licht, volgens voorschrift behoorlijk de dans- lokalen te hebben verlaten. Dat hiervan ruimschoots gebruik is gemaakt spreekt van zelf en tot laat in den nacht hoorde men dikwijls het gejoel der kermisvierenden. De soirée's waren overigens nog al tame lijk, enkele zelfs zeer goed bezocht, vooral die, waar de heer en mevrouw Boekbinder werkten; deze artisten hadden op de ma- tinée van l'Espérance het Waalwijksch pu bliek geheel voor zich ingenomen, zcodat zij, tengevolge daarvan, voor verschillende avondvoorstellingen werden geëngageerd waar zij voortdurend den meesten bijval vonden. Deze was trouwens ten volle verdiend. De heer en mevrouw Boekbinder toch paren aan een heldere, aangename stem, eene be schaafde en allerliefste voordracht en onbe taalbare mimiek; zij zijn in 't bezit van een uitgebreid repertoir en voeren niets op dat eenigszins stootend of zedekwetsend zou kun nen genoemd worden dit maakt een zeer gunstige tegenstelling met enkele andere voor drachten, bij gelegenheid van kermis in onze gemeente gehouden, en die, naar men ons ver zekert we waren er zelf niet bij tegen woordig verre waren beneden het peil van zedelijkheid, dat steeds behoort bewaard te blijven, vooral in tegenwoordigheid van dames. Wat de bals en danspartijen aangaat, daar van is dit jaar buitengewoon veel geprofi teerd, zoowel door danslustigen van hier als van de naburige gemeenten, 't Is weer op nieuw gebleken hoezeer dit vermaak valt in den geest onzer bevolking en hoe zij er zich, als de gelegenheid zich voordoet, met hart en ziel aan overgeeft. Van merkelijke stoornis der openbare orde, vechtpartijen of dergelijke hebben wij niets vernomen, zoodat ook in dit opzicht de ker mis goed is afgeloopen. A Met de keuring voor de schutterij wil 't van 't jaar maar niet vlotten. Bij de eerste zitting der commissie heeft het er, zooals al gemeen bekend is, erg gespannen; de bur gemeester namelijk, waarschijnlijk verontwaar digd omdat hij meende niet met den aan zijne hooge betrekking verschuldigden eer bied door den heer Timmermans te zijn gegroet, weigerde dezen, als zijnde niet in uniform, als kapitein kommaudant te erken nen. De heer Timmermans verwijderde zich, zoodat de zitting gehouden werd zonder hem, terwijl ook de keuring slechts door een ge neesheer verricht is. Verleden Maandag nu zou de tweede zit ting plaats hebben. De leden van het dag. bestuur en twee geneesheeren waren present, de kapitein-kommandant verscheen in dienst- tenue en werd, na een streng militair salut door den burgemeester als mijnheer Timmer mans erkend, maarvan de ongeveer 20 lotelingen, die gekeurd moesten worden, was er maar één opgekomen. De oorzaak hiervan lag in niet genoegzame publiciteit. Wel was de desbetreffende bekendmaking aangeplakt, maar daarvan neemt in onze gemeente nie mand eenige notitie, zooals de kapitein-komdt. terecht opmerkte. Deze gaf in overweging de oproeping te doen in ons blad, zooals vroeger steeds te doen gebruikelijk was, maar de burgemeester verklaarde zich hiertegen „omdat het weinige goeddat daaruit zou „kunnen voortvloeien, onmogelijk zou kunnen „opwegen tegen het groote kwaad, door dien „steun? veroorzaakt In den regel plaatsen wij aan het hoofd van de rubriek „Binnenland" den korten in houd van de aan het gemeentehuis aange plakte publicaties, voor zoover wij die voor onze lezers van belang achten. Daar echter verleden Zondag onze courant niet is ver schenen, waren wij niet in de gelegenheid de aandacht op de tweede zitting te vestigen. Om niet te laat te komen melden wij thans reeds, dat er een nieuwe zitting van de com missie van onderzoek voor de schutterij is bepaald op Maandag 30 Juli a. s., voormid dags ten 11 ure. We zijn er zeker van dat, nu wij dit bekend maken, de betrokken schutterplichtigen wel aanwezig zullen zijn. Wat nu den steun aangaat, waarvan de burgemeester sprak, gelukkig kunnen wij dien zeer goed missen, en 't is juist de overtuiging hiervan, die aan ZEd. Achtbare en aan hen, die hem in 't zadel houden, zooveel onrustige oogenblikken bezorgt. Nu we toch over onzen burgemeester aan 't praten zijn, (ZEd. Achtbare doet zich wel voor, alsof hij een heiligen afschrik van ons heeft, maar desniettegenstaande dragen wij hem geen kwaad hart toe en stellen zelfs groot belang in al wat zijn hoog edelgeboren persoontje aangaat) willen we ook nog me- dedeelen, dat, als een algemeen loopend ge rucht waarheid spreekt, Waalwijk binnenkort het genoegen zal smaken Jhr. August van Grotenhuis te zien in 't huwelijk treden, en wel met mejuffrouw C. de Greeff. Bij voorbaat onze gelukwenschen Aanstaanden Dinsdag zullen de on derwijzers in het arrondissement Waalwijk vergaderen in Musis Sacrum alhier. De ver gadering zal feestvergadering zijn. De heer Van der Hammen te Bezooien zal inleiden: Potgieter a's opvoederde heer Driessen te NieuwkuikWat behoort een leerling, die de lagere school verlaat, van de Neder- landsche taal te kennen Na de pauze zal de heer van Santen te Sprang eene feestrede houden. Na afloop dezer drie punten begint 't feestmaal. Naar het Vad. verneemt is tusschen den directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de di rectie der Noordbrabantsch-Duitsche spoor wegmaatschappij een contract gesloten, waar bij bepaald wordt, dat laatstgenoemde maat schappij geëxploiteerd zal worden door de maatschappij tot expl. van staatsspoorw., op soortgelijke voorwaarden als de zuid-ooster spoorweg. Dit contract behoeft nog de goed keuring der aandeelhouders en der regee ring. De aandeelhouders zullen spoedig wor den bijeengeroepen. Een persoon te Tilburg, die als ge tuige ter terechtzitting te Breda den eed af legde, is in verzekerde bewaring genomen, als verdacht van meineed. Het „water", ongetwijfeld de machtigste en sterkste vijand, waarmede de bewoners van het doorziepeld Nederland te kampen hebben, heeft verleden week den pachters der schorren en gorzen of uiterwaarden, toebe- hoorende aan het waterschap „den Ruigenhil" onder de gemeente Willemstad, belangrijke schade toegebracht. Bij een hevigen bries uit het zuidwesten waren de baren van het Hollands Diep he vig in beroering, met schuimkoppen getooide golven rolden met geweld over elkaar heen, bruisend en klotsend richtten zij zich omhoog, plassend en kletterend vielen zij neer, de rivier bereikte een peil van 2.13 M. -f- A. P., voor dezen tijd van het jaar een buitenge woon hoogen stand de buitenkade van ge noemd waterschap bleek dan ook niet be rekend te zijn, den drang der rivier te kee- ren. Voortdurend steeg de vloed, langzamerhand bereikte het water de kruin der kade.... en het Hollandsch-Diep stortte een gedeelte van zijn kokenden, bruisenden inhoud in „Malta," een aanzienlijk getal H.A. hooiland, waarop grootendeels het gras gemaaid lag, werden geïnundeerd, de oogst der pachters dob berde op de golven. Alom is men bezig zooveel mogelijk van het drijvende gras op te visschen, doch wat ook geborgen zal worden, de qualiteit van het hooi heeft veel geleden, het zoogenaamde „ebslib," dat bij het vallen van het water op het gras achterblijft, is te nadeelig voor de paarden en het rundvee, dan dat liet als voedsel kan worden toegediend. Daar bedoelde gorzen en schorren in het voorjaar enorm duur zijn verpacht voor f25 tot f50 per gemet of 0.4227 H.A., lijden de pachters, behalve veel moeite, die zij zich moeten getroosten, met het opvisschen, ver voeren en elders doen drogen van het gras, groote schade. Het gras van verschillende perceelen, door diverse landbouwers gepacht, drijft door el kaar en is natuurlijk niet te onderscheiden of door de eigenaars te herkennen, zoodat onder de pachters vermoedelijk nog wel geschil zal ontstaan over het „mijn" en „dijn." Oproer in Bantam. Over de onlusten in het Bantamsche bevat de Staats-Courant (van 12 Juli) de volgende mededeelingen Onder dagteekening van 9 dezer werd bij het departement van koloniën het volgend telegram van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indie ontvangen „Uit Bantam bericht dat vrij ernstige rust verstoring heden nacht uitgebroken is in Anjer bij afwezen van adsistent-resident, die met resident en adspirant-controleur op tournée is. Gevangenis te Tjilegon geforceerd. Telegraaf afgesneden. Klerk met gezin ver moord. Muitelingen zouden op weg zijn naar Serang." Naar aanleiding van dit telegram is aan den gouverneur-generaal mededeeling ver zocht van de aanleiding van deze onlusten in de residentie Bantam alsmede opgave van hetgeen ter zake door de regeering verricht werd. Hierop zijn, onder dagteekening van 10 en 11 dezer, de volgende telegrammen van den landvoogd ontvangen luidende het eerste „Na het voorloogig bericht van gisteren omtrent onlusten geen positieve tijdingen ontvangen. Aanleiding nog volkomen onbe kend. Garnizoen van Serang zond patrouille, vergezeld van regent en controleur, nopens wier wedervaren geen tijding. Een escadron en het negende bataljon gisteren daarheen. Nacht te Serang rustig. Resident heden aldaar terug"; en het tweede „Patrouille, bedoeld in mijn vorig telegram, had op ongeveer acht paal van Serang ont moeting met een honderdtal muiters. Na drie sommatien salvovuur. De Staatscourant bevat verder de volgende mededeeling „Betreffende de onlusten in Bantam is bij het departement van koloniën, onder dagtee kening van 16 Juli, nog het volgende tele gram van den gouverneur-generaal van Ned.- Indie ontvangen „Mede vermoord te Tjilegon zoutpakhuis meester Bachet, boormeester Grondhout en diens vrouw. Rust sedert niet verstoord kan hersteld geacht worden. Patrouilles hebben vele verdachten, waaronder hadjies, opgevat, maar de leiders nog niet. Kampong Dedji ivordt vermeld als brandpunt. Omtrent oor zaak onlusten nog geen bestemde rapporten. Ik vermoed vonnissen inlandsche rechtbanken en daarop gevolgde geestdrijverij. Veroor deelde adsistent-wedono was, na openbreken gevangenis, aanvoerder der muiters. Resident gelooft voorhands de zaak niet van uitgebreide beteekenis. Onverklaarbaar dat plaatselijk bestuur geheel onkundig was dat er iets broeide. Ik zend den directeur van binnen- landsch bestuur Van Vleuten tot onderzoek". Te Woensel, bij Eindhoven, is door een onbekende oorzaak de boerderij van A. Bastiaans geheel afgebrand. Er werd niets gered dan het vee, daar bijna alle omwonen den naar het hooiveld waren. Huis en schuur waren verzekerd, de inboedel echter niet. Te Schijndel zijn 4 boerderijen door brand vernield. De inboedels werden grootendeels gered; 4 geiten, 3 varkens en 1 schaap kwa men in de vlammen om. Alles was verzekerd. Een treurig ongeluk heeft nabij Eisden plaats gehad. Tusjchen twee schooljongens, L. en Claessens ontstond twist. Na een woordenwisseling zeide de schoolier L. aan zijn tegenstander, dat hij met zijn pennemes een scheldnaam van Claessens in den muur ging schrijven. C. kwam hiertegen in verzet, maar te vergeefs: toen het opschrift klaar was, geraakte men handgemeen, waarij L. van zijn mes, dat hij nog in handen had

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2