Nummer 58. Zondag 22 Juli 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. tl GEWAAGD SPEL. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. In ons volgend num- 'mer beginnen wij de opname van het nieuwe feuilleton//VINETA" van Werner. Heeren correspondenten, die nog verzuimden hunne nota's in te zen den, worden beleefd verzocht dit onmiddellijk te doen. Het bedrag zal hun Jaarna worden geremit teerd. De Echo van het Zuiden, taDEG, te,., Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentién 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Eergisteren heeft het groote feit plaats ge had, dat de beide machtigste vorsten van Eu ropa elkander hebben ontmoet, eene gebeurte nis, die reeds dagen en weken lang de geheele pers in beweging heeft gehouden en aan leiding heeft gegeven tot de meest scheve en onjuiste voorstellingen. Juist omdat er van bijzonderheden zoo weinig uitlekte, lie ten de kroniekschrijvers der groote zoowel als der meerbescheiden bladen, hun fantasie vrij spel. Er werden gevolgtrekkingen ge maakt en in allen ernst veronderstellingen saamgeflanst, die kant nog wal raken en alleen daarin hun verdienste(P) vinden, dat zij opzien wekken. Vooral de Fransche pers is daarin zeer sterk, en als een bewijs tot welke onwaarschijnlijkheden de fantasisten zich laten voeren, mag ook gelden het plan tot ontwapening van Europa, dat door kei zer Wilhelm aan den czaar zou worden voor gelegd. De St. Petersburger correspondent van de Matin schrijft namelijk dienaangaande, dat het hoofddoel van het bezoek des Duitschen keizers aan Rusland, is, Frankrijk tot ont wapening te noodzaken, en dit uit naam der overige mogendheden. Volgens den jongen vorst is Frankrijk een voortdurend brand punt der revolutie en met de door dit rijk gehuldigde revanche-ideeën, kan de Euro- peesche vrede nimmer als verzekerd be schouwd worden. De eenige manier om aan dezen toestand een einde te maken, zoude hierin bestaan, dat Frankrijk het grootste deel van zijn leger afdankte en niets behield behalve het koloniaal detachement en ge noegzame troepen om de binnenlandsche rust te verzekeren. Wilhelm II zoude als aan- f— Vrij naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 79 door LUCIFER. Hoofdstuk XLIV. HOE HET EINDE KWAM. „Gij ziet het, Digby", zeide Victoria verdrietig, „wij hebben het meisje uitgehongerd, wij hebben haar enkel water en brood gegeven, zoo lang dat zij reeds heel zwak moest zijn, en toch staat zij daar nog en trotseert ons. Wat zullen wij met haar aanvangen „Miss Rokeby schijnt niet volkomen te begrijpen hoe hulpeloos zij zelve en hoe groot onze macht is/ zeide Digby Borne. „Uwe vrienden gelooven, dat gij met ons op het vasteland rondreistNina. Heden nog heb eenen oogenscliijnlijk door u geschreven brief aan een vriend te Brussel doen toekomen, die hem verder naar Engeland zal zenden. Hij is aan lord Stonefield geadresseerd. Wat zal deze hem liefkozen en kussen en aan zijn hart dragen, niet twijfelende of gij hebt hem geschreven. De volgende week zal ik hem er weder een uit uwen naam schrijven om uwe verloving met hem af te breken." De jonge graaf maakte eene heftige beweging, maar nog altijd hield sir Henry hem vast. Nina's rein, trotsch gelaat kleurde van verach ting voor hare vijanden. „Gii kunt lord Stonefield zooveel brieven schrij ven als gij maar wilt/ zeide zij, „maar gij zult hangsel nog voorstellen, de gedeeltelijke ont wapening der overige mogendheden en Frank rijk nog te noodzaken voor altijd en op plech tige wijze afstand te doen van ElzasLotha ringen, met uitroeiing der aldaar bestaande anti-Duitsche vereenigingen. Men meent, dat de czaar reeds in prin cipe besloten is zijne goedkeuring tot dit plan te geven. Ook is het zeker, dat prins Herbert Von Bismarck binnenkort Frankrijk zal bezoeken, welk bezoek misschien met deze plannen in verband staat. Tot zoover de berichtgever van de Matin. Naar onze meening zou het zekerste mid del, om den oorlog te doen uitbarsten, zijn: den vrede op dusdanige wijze te willen op leggen. Zeker, een algemeene ontwapening, door alle groote mogendheden vrijwillig goed gekeurd, zou de wenschen der beschaafde wereld vervullen. Maar deze droom zou te schoon zijnnaar alle waarschijnlijkheid zal die niet tot verwezenlijking komen, dan na een nieuwen oorlog en nadat het aan de verschillende staten stoffelijk onmogelijk zal zijn geworden hunne offers te hernieuwen, zonder bankroet te gaan. Wanneer de uitslag der samenkomst zijn zal, dat wederzijdsch wantrouwen tusschen Duitschland en Rusland wordt opgeheven en men elkanders goede bedoelingen tot hand having van den vrede op waarde schat, is er reeds veel bereiktzij het dan ook dat verschillende quaesties hangende zullen blij ven, zij zullen geen struikelblokken meer zijn, maar bij de toenadering worden ter zijde geschoven, teneinde alle gevaar te voorko men om ze later, als de gemoederen wat gekalmeerd zijn en men rustig en kalm over de zaken kan spreken en onderhandelen, zoo danig te worden geregeld, dat zij niemand meer in den weg liggen. Deze voorstelling mag wellicht een weinig idealistisch getint zijn, onmogelijk is zij niet en wenschelijk in de hoogste mate. Niet door de oplossing van een paar quaesties alleen zullen de ge moederen tot rust komen, maar ingevolge een wijziging in de verhouding door de ves tiging van wederzijdsch vertrouwen tusschen de groote mogendheden. In een zeer stormachtige zitting van het Engelsche lagerhuis is het voorstel aan gaande de benoeming van een uit rechters bestaande commissie tot het instellen van een onderzoek naar de beschuldigingen te- hem niet zoo gemakkelijk misleiden als mij met den brief, die oogenschijnlijk van papa moest komen. O Victoria, ik ben bijna blijae dat papa het niet behoeft te beleven u in uwe gansche valschheid en slechtheid te leeren kennen, 't Is goed, dat hij het niet beleeft zijn trouw, edel hart door u gebroken te zien. Hij beminde u en vertrouwde u en gij beloont hem daarvoor met zijn ouderloos kind te ver drukken. „Uw vader! Uw arme papa!-* riep Victoria hoonend met heesche stem. „En wat was die voor mij Niets dan een groote, goed gevulde geldbuidel. Nooit heb ik sir Henry Rokeby be mind maar ik huwde hem omdat hij rijk was. Daar staat de man, dien ik sinds jaren liefheb/ en zij wees op Digby Borne„en zijn zoon zult gij huwen 1* vüm u te verrijkenmevrouw/ schreeuwde Nina. „Ja, om mii te verrijken, als gij het zoo noemen wilt," riep Victoria uit. „Gij hebt jaarlijks ze ventig duizend pond en ik maar vier. Dat moet wat meer gelijk gemaakt worden voordat wij scheiden. Digby is zoo even uit Inverness teruggekeerd en heeft voorraad voor den ganschen winter mede gebracht, en wij zullen tot do lente hier blijven als dit noodig is om u naar onzen wil te zetten. Tot dat gij toegeeft zal uw voedsel uitsluitend uit water en brood bestaan. En ik waarschuw u uwen trots niet te ver te drijven, anders laat ik uwe kamer ook niet meer verwarmen. Nina's lieflijk gezicht gloeide van toorn. „Gij schijnt inderdaad te gelooven, dat ik geheel van den hemel verlaten ben en gansch aan uwe macht overgegeven, schreeuwde zij. „Gij vergist u. De hemel heeft mij nog niet verlaten, en ik kan u verzekeren, Digby en Victoria Borne, dat in weinige weken ia misschien in weinige dagen lord Stonefield mijn spoor zal vinden gen liberale parlementsleden in het proces- O'Donnel in ingebracht. Zooals men weet, had in genoemd proces, eindigende met de vrijspraak van de „Ti mes," de verdediger van dat blad de par lementsleden Dillon, Harris, Parnell en Big- gar als aanleiders aangewezen van de mis daden en moorden, in Ierland gepleegd. De commissie moet daarover nu een onpartijdig oordeel uitspreken en voor de parnellisten en gladstonianen is deze zaak van groot belang. Frankrijk en Italië kunnen het maar niet vinden in Afrika, met name in Massowah, waar Italië van Fransche onderdanen belas ting heeft geheven en de wending, die deze quaestie heeft genomen, zou wel eens op een conflict kunnen uitloopen. De Franschen be strijden het recht van Italië om daar belas ting te heffen, omdat het Ottomaansch grond gebied is. Teneinde zich met het Fransche kabinet te verstaan, heeft Crispi thans besloten tot het einde van Juli geen belasting van de vreemdelingen te Massoah te heffen, en de daaruit voortspruitende vervolgingen te staken. De politieke rol, die koningin Nathalie van Sei'vie heeft gespeeld, ondanks al haar ont kenningen, zal binnenkort blijken, daar ko ning Milan een geschrift laat opmaken, waarin de handelwijze zijner gemalin op politiek gebied, volgens documenten zal worden aan getoond. Deze documenten zullen in origi neel tot staving van het medegedeelde aan verschillende Europeesche vorsten worden toegezonden. De koning protesteert ernstig tegen de aantijging, dat hij een nieuw huwelijk op het oog heeftzijn hoofddoel is bereikt, nu hij den kroonprins aan den verderfelijken invloed van zijn moeder heeft onttrokken. Van meer dan ééne zijde duiken in den laatsten tijd geruchten opvolgens welke Ferdinand van Saksen-Coburg genoeg zou hebben van zijn Bulgaarsch vorstschap en niet ongeneigd zou wezen zich met eere terug te trekken. Ook door de Berlijnsche Kreuz. Zeitung wordt daarvan thans gewaagd, onder bijvoe ging, dat nu wellicht een prins uit het Deen- sche koningshuis tot den troon zou kunnen geroepen worden. Gelijk men weet, werd prins Waldemar indertijd gekozen, maar be dankte toen zijn vader voor hem, omdat men en mij uit uwe handen zal bevrijden/ „Laat hem komen/ riep Borne hoonend; „laat hem komen „Ja," beaamde Victoria, „laat hem komen!* Nu rukte lord Stonefield zich met geweld van sir Henry los en stormde de kamer binnen. Met een luiden doordringenden kreet van blijdschap wierp Nina zich in zijne armen. Hij hield haar vast aan zijne borst gesloten, trad tot aan de deur terug en keek Nina's vijanden met strenge, aanklagende blikken aan. Digby Borne, Victoria, rars. Luttrel en Celeste staarden hem vol ontzetting aan. Niemand konde een woord uitbrengen, maar Victoria's aangezicht werd plotseling donkerrood, en als van een razende smart aangegrepen drukte zij de handen te^en de borst. „Lord Stonefieldriep eindelijk mrs. Luttrell zachtjes. Digby Borne brak in verwenschingen uit. Haastig greep hij met de hand in zijn borstzak maar liet het voorwerp, dat hij daar gegrepen had, weder spoedig los, toen de deur open ging en mr. Harpe en de detective Beer binnenkwamen. „Bij den hemel, het spel is uit," schreeuwde hij. „Ja/ antwoordde lord Stonefield, het spel is uit. Gij hebt een gewaagd spel gespeeld/ Digby Borne, en gij hebt het verloren. Victoria hijgde krampachtig naar adem, met korte tusschenpoozen door een verstikkenden hoest gekweld. De bitterheid harer nederlaag was bijna meer dan zij verdragen kor.de. De aanblik van Nina, in de armen van haren ver loofde, maakte haar bijna waanzinnig. „Jahet spel is uit," herhaalde zij met holle klanklooze stem. Gij kunt ons niet vervolgen, als gij den familienaam uwer bruid wilt ontzien. Daarbij weet gij, dat ik Nina's persoonlijke voog des ben en het recht heb haar overal te brengen waar ik verkies". twijfelde aan de goedkeuring van den czar. Thans, onder veranderde omstandigheden zou dit nu mogelijk anders wezen, vooral wanneer 't waar is wat de Kreuz-Zeitung zegt: dat de czar zelf zeer weinig is ingenomen met de staatkunde, tot nu toe tegenover Bul garije gevolgd ja haar als geheel mislukt beschouwt. Het voorgenomen bezoek van keizer Wil helm aan het Deensche hof staat mogelijk wel met bemiddelings-plannen in deze in verband. In den Moniteur is de overeenkomst open baar gemaaktgesloten tuschen Belgie en Nederland, omtrent het port voor drukwerken. Daaruit blijktdat voor dagbladen en tijd schriften die ten minste eenmaal per week verschijnen het port bedraagttot een ge wicht van 25 gram 2 centimen of 1 cent van 25—100 gram 5 centimen of 2^2 cent, en voor elke 100 gramof gedeelte daar van meer 5 centimen ot 2^2 cent voor andere drukwerken tot een gewicht van 15 gram 2 centimen of 1 cent, van 1550 gram 5 centimen of 21/3 centen voor elke 50 gram, of gedeelte daarvan, meer 5 centimen of 27a cent. Als voorwaarde voor het toe passen van dit tarief is gesteld, dat de druk werken „onder band of koord geplaatst zijn of wel open verzonden worden in den vorm van kaart", zooals de Vlaamsche tekst luidt. De verlaging van het port treedt in met 1 Aug. Zoowel van de Fransche kamer als van den senaat zijn de zittingen gesloten. President Carnot heeft zich, vergezeld van den minister-president Floquet, weer op reis begeven om een bezoek te brengen aan eenige Zuidelijke departementen. Overal, waar hij onderweg stilhield, werd de president leven dig toegejuicht. Volgens de Autorité heeft het Fran sche gouvernement de voorstellen van Italië in zake het handelsverdrag, niet aan- aangenomen. „Dat moet eerst nog bewezen worden/ zeide de jonge graaf. „Nina, mijn lieveling, ik heb een goede tijding voor u.' Nina verhief langzaam haar bleek, maar thans door vreugde opgehelderd gelaat, en keek haren beminde vragend en vol verwachting aan. „Mijn arm meisje," zeide de graaf, haar met onuitsprekelijke tederheid aanziende; „wat moet gij geleden hebben Ik breng u eene heel won derbare tijding en gij zult al uwe kracht noodig hebben om ze te vernemen. En hij verhaalde haar de geschiedenis van haars vaders redding, zooals Harpe ze hem verteld had, maar hij ge waagde er niet van dat de baronet zoo nabij was. O Ronald, Ronald!" is 't mogelijk?" riep Nina sidderend. „Mijn arme vader. Weken geleden droomde ik dat hij niet dood was en mijn droom is bewaarheid. We zullen onverwijld naar Indie reizen om papa te halen. „O Ronald, ge looft gij dat het waar is?* „Ja, mijn lieveling, ik geloof het I" „Ik niet/ spotte Digby Borne „Ik weet dat sir Henry Rokeby dood is. „En ik weet het ook," riep Victoria op schor ren toon. „Na een zoo langdurige afwezigheid zou hij nog in leven zijn! Bah, ik begrijp in 'tgeheel niet, hoe gij zoo iets kunt gelooven, lord Stone field. Sir Henry Rokeby nog in leven! Waar achtig, ik zou hem heel gaarne nog eens zien!" Langzaam draaide de deur in hare hengsels en sir Henry Rokeby kwam de kamer binnen. Hij bleef bij de deur staan en keek zijne val- sclie vrouw met somber dreigende blikken aan. Victoria stiet een vreeselijken kreet van ont zetting uit, en sprong, met beide handen tegen de borst geprest, vooruit plotseling echter kwam een bloedstroom over hare lippen en zij zonk op den grond neder. Sir Henry's strenge blikken wendden zich tot

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1