Spanje. Duitschland. Oostenrijk. Engeland. Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Volgens de Pressezal de graaf van Parijs het initiatief nemen tot het in het le ven roepen eener nieuwe Orleanistische be weging. Hij zal namelijk aile conservatieve burgemeesters naar Parijs noodigen en hen met veel plechtigheid laten ontvangen. Bij een hen aan te bieden banket zal een mani fest voorgelezen worden en zal men al reeds de bestemming bespreken van diegenen der burgemeesterswelke door de re geering uit hunne funtiën ontslagen zouden worden. De propaganda der boulangisten in het departement Ardèche ten gunste van den ex-generaal vindt grooten tegenstand, en ver schillende radicale afgevaardigden zijn naar de plaats van den strijd getrokken om des generaals candidatuur zooveel mogelijk afbreuk te doen. Zondag moet de strijd be slist worden. In het Noorder-departement moet zijn handelwijze zeer gestreng afgekeurd worden; in dat departementwaar hij zeer popu lair washeeft hij veel van zijn gezag ver loren. De fluweel-snijders en hun patroons te Amiens hebben een overeenkomst getroffen de werklieden zullen voor rekening van de kamer van koophandel werken. Het nieuw inrichten van het kasteel van Fontainebleaudat nu door den presi- van het Fransche gemeenebest, als zomer verblijf betrokken wordt, kost heel wat geld. Alleen het in orde brengen van de reusachtige keuken sinds 20 jaren niet gebruikt snoet 30,000 frs. kosten. De vertrekkenwaar president Carnot en de zijnen gaan wonen, zijn niet de pronkzalen van het paleis de zalen waar Frans I en Hendrik IV hunne feesten vierden, waar Na poleon Iop zijn troon gezeten zijn plech tige recepties hield waar paus Pius VII in een voor het oog althans eervolle gevangen schap werd gehouden. De heer Carnot zal de kamers bewonen, welke het laatst door Napoleon III als zomerverblijf werden ge bruikt. Aan de achterzijde van dat gedeelte van het gebouw heeft men een heerlijk uit zicht in het park, over den vermaarden kar persvijver en op het naburige bosch. De Correspondencia meldt, dat tengevolge van de toepassing der wet op de sterke dranken, te Tarragona onlusten zijn uitgebro ken. Eene opgewonden menigte wondde ver scheidene ambtenaren van de schatkist, die door gendarmes en troepen geescorteerd werden. De gewonden zijn in het bureau der financien gevlucht. Alle spiritus-fabrikanten in Tarragona hebben hunne fabrieken gesloten. De minis terraad houdt zich bezig met het onderzoe ken der door de spiritus-fabrikanten te Bar celona, Madrid Tarragona enz. ingediende klachten. De regeering is van oordeeldat eene beslissing in deze zaak dringend noo- dig is. Don Carlos heeft een manifest tot zijn partijgenooten gerichtwaarin hij niet meer of minder verklaartdan dat Spanje dorst naar rechtvaardigheid, ordevrijheid en ze delijk gezagal welke heerlijkheden alleen de Carlistische partij kan verschaffen. Hij vraagt, dat men vertrouwen in hem zal stel len, want hij heeft de oplossing der groote vraagstukken in voorbereidingdie op het land drukken. Iutusschen hebben drie en dertig Carlisti sche bladen zich tegen hem verklaard, omdat hij de godsdienstige vrijheid niet erkennen wil. De onlangs vermelde moord in de Fuencarralslraat te Madrid heeft weder hoogst merkwaardige staaltjes van Spaansche rechts pleging aan den dag gebracht. Men herinnert zichhoe eene weduwe mevr. Varela, met acht dolksteken doorboord in hare woning gevonden werdde sporen van welke misdaad men vergeefs getracht had door brandstichting te doen verdwijnen. De verdenking viel terstond op den zoon der verslageneeen verdorven jongmensch van 24 jaardie wel is waar gevangen heette te zitten, maar dien verscheidene personen op straat beweerden gezien te hebben. De dagbladen in de rechtspleging weinig vertrouwen stellendenamen ijverig de taak van rechter van instructie op zich, en ver wekten zulk een aandrang der openbare meening, dat verleden Vrijdag de direc teur der cellulaire model-gevangenis, Millan, Astrayeen vriend en gunsteling van den voorzitter van het hoogste gerechtshof, Mon- tero Rios, in hechtenis en in verhoor geno men werd. De uitslag bevestigde de loo- pende geruchten De directeur had niet alleen den boven bedoelden zoon der vermoorde, Juan Varela, veroorloofd de gevangenis te verlaten, maar zelfs het dienstmeisje Higina genoopt om zichzelve voor de moordenaarster harer me vrouw uit te geventen einde den moeder moorder te redden. Toen Millan Astray met het meisje geconfronteerd werd en zich ontmaskerd zag sprong hij op haar toe om haar met een dolk te doorsteken, doch werd hierin door den rechter van instructie ver hinderd. Het staat vastdat deze zonderlinge ge vangenis-directeur eenige uren na den moord den jongen Varela bij zich ontvangen heeft, en in het bijzijn van andere heeren gezellig met hem heeft zitten praten en het heeft de aandacht getrokken, dat hij sedert bijzon der veel geld uitgaf. Naar allen schijn is dus Varela slechts het werktuig geweest van lie den wier positie hen voor allen achterdocht scheen te zullen behoeden. Bij deze gelegenheid wordt eene andere zaak opgehaald, waarbij eveneens een moor denaar en erfgenaam van millioenen de ver diende straf ontging en later den tegenwoor- digen minister van justitie, Alonso Martinez, een prachtig lustslot ten geschenke gaf. Naar men verneemtis de heer Montero Rios thans voornemens zich op zijne goe deren terug te trekken. kleinigheid van 80,000 pd. st. (f960,000) te innen. Keizerin Victoria, weduwe van den Duit- schen keizer Frederik, zal voortaan, om ver warring met hare schoondochter (Augusta Victoria) te voorkomen „keizerin Frederik" worden genoemd. De tegenwoordige keizerin heet wel Augusta Victoria, maar wordt toch Victoria genoemd. Van de nieuwe keizerin sprekende, moest men dus altoos hare beide namen noemen, om haar van keizerin Vic toria te onderscheiden. Haar enkel Augusta te noemenzou weder verwarring hebben kunnen veroorzaken, doordien de weduwe van keizer Wilhelm I ook zoo heet. Thans echter is onder goedkeuring des keizers besloten, dat de weduwe van keizer Frederik zich voortaan zal noemen keizerin Frederik. Een tweetal ontploffingen. Bijna de geheele dynamiet-fabriek van Zönsahl te Barmen is door een ontploffing vernield. Vier personen zijn gedood. De ketel van de buskruitfabriek te Reti- weill, bij Stuttgart is gesprongen en een drietal werklieden zijn bij dat ongeval gedood. Digby Borne en Luttrell, die liem schuw en vol angst aanstaarden. Zij gleden over de Frangaise heen en vestigden zich eindelijk op Nina, en wijd opende hij zijne armen. Nina sprong naar hem toe en zonk aan zijne borst. Toen sir Henry van meening was om zijne dochter uit de kamer te geleiden, bleven zijne blikken op de nog steeds als levenloos liggende gestalte van Victoria rusten. //Ziet gij niet om naar uwe vrouw, mr. Borne,''' zeide hij, en zijn snijdende toon schudde Digby Borne uit zijne wezenloosheid wakker. «Zij ligt in onmacht". Digby Borne hief Victoria ten halve op, maar het haar met een gil van ontzetting weder vallen, terwijl hij uitriep //Zij is dood! Victoria is dood!* En dit was zoo. Be longen hadden opgehouden te werken, hot hart klopte niet meer. Victoria was gestikt. Bij liet onverwachte wederzien van haren dood gewaande» echtgenoot was haar, tengevolge van ae aandoening, een bloedvat gesprongen, waardoor haar dood veroorzaakt was. Weinige uren later zeilden het yacht en devis- schersboot naar Inverness terug. In de eerste bevond zich Digby Borne, mrs. Luttrell, Geleste en het lijk der valsche Victoria, en de drie in Borne's dienst staande matrozen. In de visschersboot waren Nina en hare vrien den. De beide schepen kwamen op tijd te In- verness aan, en daar werd het aardsche overschot van lady Rokeby begraven. Digby Borne wachtte niet tot dat zij ter aarde besteld was, die zich zoo geheel en al aan hem had overgegeven; hij .liet zijne nicht, mrs. Luttrell, aan haar lot over en stak met ziiri yacht in zee. Eene week later werd het wrak van het yacht aan de kusten der Noordzee gevonden en vier Uit Bombay melden depêches de arrestatie van een hooggeplaatst ambtenaar, de heer Crawford die in 1884 over het Engelsch- Portugeesch tractaat mede onderhandeld heeft, en van drie andere ambtenaren, alle onder beschuldiging van omkooping en knoeierij. De zaak baart groot opzien. 1 )e Standard verneemt uit Shanghai dat alle pogingen tot herstel der dijkbreuken aan de Hoangho mislukt zijnondanks ont zettende geldverspilling. De cholera woedt in de Europeesche wijk te Hongkong. De werkstaking der lucifer-meisjes aan de fabriek van Bryant en May is geëindigd, en wel hiermededat volgens de Pali Mall Gazette de firma al de grieven der werkstaaksters heeft uit den weg geruimd en tegenover deze volslagen de minste heeft willen zijn. Uit Kilrush (Ierland) wordt van Don derdag gemeld Gisteren hebben de uitzettingen der huur lingen, welke met hunne huurpenningen ach terstallig bleven een aanvang genomen en wel op' de eigendommen van den heer Van- deleur. 170 soldaten en 120 constabels waren daartoe noodig. Al de huurlingen in deze streek zijn aanhangers van het „plan of cam paign". Alleen die huurlingen werden uit hun wo- ning gezet, welke zeer goed betalen konden, doch niet wilden. Met dat al heeft de heer Vandeleur de lichamen spoelden aan land. Twee er van leefden nog, maar twee waren dood. Onder de dooden behoorde Digby Borne zooals de bij hem gevonden papieren uitwezen! bir Henry keerde met zijne dochter en zijne vrienden naar Rookhurst terug. Eenige maanden later luidden de feestklokken in Rookhurst vroolijfc en groote vreugde Leerschte op het oude slot. Men vierde de bruiloft der jonge erfgename van Rookhurst met lord Ronald btonefield. t Was een vroolijke bruiloft Sir George Markham met zijne familie en een groot aantal gasten waren er en mr. Harpe liep van vreugde stralend tusschen de menigte rond. Ook Ralph Borne was met zijne bekoorlijke jonge vrouw verschenen en geen gelukwensch dien liet jonge paar ontving, kon oprechter ge meend zijn dan die van Ralph. Bij het bruiloftsmaal vond Ralph geleeenheid eenige woorden alleen te spreken met de bruid die met schitterende oogen naast haren bruide gom zat. „Alles is gekomenzooals het moest komen miss Nina mylady wilde ik zeggen," fluis terde hij vroolijk. „Pw vader heeft zijne teleur stelling en zijnen toorn overwonnen en ziet er, zooals lnj daar staat, als een koning uit. Ik wil nu een man worden, een rechtschapen, wakker moedig man. Lilly gelooft in mij en dat heft mij op en maakt mij sterk en gelukkig. En gij en de graaf zijt gelukkig als de engelen, miss Ni mylady en gij verdient dit. Onze vijan den zijn gestraft. Mrs. Luttrell is gouvernante raad eens bij wie! O hemelschegerechtigheid bij de Bridge's in Canterbury! Wat konden wij haar nog erger toewenschen Onze vijanden want liet waren evengoed de mijne als de uwe lady Stonefield, hebben een gewaagd spel gespeeld en zij hebben het verloren. EINDE. Uit de Oostenrijksche Alpen wordt een eerste ongeval gemeld. Een jong koooman uit Weenen, 30 jaar oud, was met een vriend vertrokken tot het doen van een tochtje in de Styrische Alpen. Bij het overgaan van een brug over een ravijn weken de planken onder hun voeten uit en beiden werden vijf tien meter diep in een waterval geworpen. De jonge koopman is omgekomen, maar zijn vriend heeft zich, hoewel ernstig gewond, kunnen redden. Graaf Szaparij, die door de Hongaarsche regeering naar Engeland is gezonden om daar raspaarden te koopen, heeft de merrie Sweetbread aangekocht voor de stallen te Kisber, tegen den prijs van f87.500. Er moeten te Pest verscheidene gevallen van dolheid van honden, maar vooral van katten zijn voorgekomen. In de „Elisabeth- stad," waar voornamelijk veel dolle katten zijn, durven de bewoners deuren en vensters niet open zetten, en kinderen worden er niet op straat gelaten. De overheid heeft last gegeven om alle katten, die zich buitenshuis vertoonen, te dooden. De roovers, die aan het Bulgaarsche station Bellova een zestal personen gevangen namen, vragen f50000 losgeld voor de twee Oosten rijksche onderdanen, die daaronder zijn. KROONSTADT, 19 Juli. Het keizerlijk jacht Hohenzollern is heden namiddag te 41/2 uur alhier aangekomen en onder de saluut schoten van alle forten en oorlogschepen op de kleine reede aangekomen, waar terstond daarop de begroeting van keizer Wilhelm door czaar Alexander plaats had. PETERHOF, 19 Juli. Na de begroeting voeren de beide keizers op het Russische jacht Alexandria onder het lossen van sa luutschoten Kroonstadt voorbij, naar de lan dingsbrug alhier. Keizer Wilhelm verliet de Alexandria het eerst en snelde de Russische keizerin tegemoetdie op de landingsbrug stond en die hij de hand kuste. Aan de landingsbrug stond een schitterend gevolg, alsmede eene eere-compagnie van de garde der marinewier muziekkorps het Duitsche^ volkslied speelde. Den keizer werd op Russische wijze het welkom toegeroepen. De beide keizers, bestegen het wachtende rijtuig en begaven zich naar het keizerlijk kasteel. In het eerste rijtuig zaten de beide keizers, in het tweede prins Hendrik van Pruisen en de grootvorst troonopvolger. Door eene groote menigte mensche werden de majesteiten met de levendigste geestdrift begroet. De politie is op haar hoede en streng wordt op mogelijke samenzweringen der nihilisten acht geslagen. Keizer Wilhelm heeft voor de zekerheid 35 politie-agenten mede op reis genomen. WAALWIJK. Zondag 22 dezer, des midd. 12 ure, door de hedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum" 1. La Patrouille van Ackere. 2. No 1, 2 3 aus eine Nacht. Tsirsch. 3. Wals. Strauss. WAALWIJK, 21 Juli 1888. In de gisieren avond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad, is be sloten, eene geldleening aan te gaan van 4500 gulden, aan zoo laag mogelijke rente, af te lo sen in 4 a 5 maanden, of vroeger als 't mogelijk is; verder f 1000, af te lossen eerst in t volgend jaar, bij het aangaan eener nieuwe leening, welke B. en W. van plan zijn dan aan den raad voor te stellen. De uitvoerige discussie, waarin ook de Echo zijn deel had, geven wij in ons vol gend nummer. Ingekomen besluit van ged. staten, hou dende goedkeuring van het bij raadsbesluit van 23 Juni vastgestelde kohier van den hoofde- lijken omslag. Een afschrift van het kohier moet bin nen veertien dagen na de goedkeuring ge durende vijf maanden voor een ieder ter secretarie ter inzage worden gelegd; de ken nisgeving dienaangaande is nog niet aan het raadhuis aangeplakt. Gedurende drie maan den na de uitreiking van het aanslagbiljet kan de aangeslagene tegen zijnen aanslag bij den raad zijne bezwaren inbrengen. Eergisteren is zekere R., oogenschijnlijk een man van goede familie, met een zeer bewogen verleden achter zich, als geheel zonder geld of middelen van bestaan, door de politie alhier aangehouden en gisteren naar 's Bosch vervoerd. Ook de heer P. H. Loeff, te Baard wijk, heeft met goed gevolg voor de staats commissie eindexamen afgelegd van het gym nasium. Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben in hunne vergadering van 17 Juni benoemd tot len geneesheer in het krank zinnigengesticht „Voorburg," te Vucht, den heer dr. P. A. H. Sweens, med. doctor en 2en geneesheer in het krankzinnigengesticht „Renier van Arkel" te 's Bosch. De fabrikant I. F. de Booy, te Breda, heeft eene civiele actie ingesteld contra den heer mr. W. Albarda, oud-officier van justi tie, te Ginneken bij Breda, wegens smaad, hoon en laster in een publiek geschrift. De zaak betreft een artikel, door den heer A. verleden jaar in de oude Bredasche courant kort voor de gemeenteraadsverkiezingen te gen den heer de Booy geplaatst. Den 4en September zal deze zaak voor de rechtbank dienen. Te Rozendaal werd gisteren ochtend de conducteur P. overreden door den eersten trein, van de richting Lage Zwaluwe komende. De ongelukkige, een zeer oppassend jong mensch en eerst korten tijd in dienst, is na een paar uren aan de gevolgen overleden. Tengevolge van den was der Maas zijn sedert eergisteren andermaaltot groot na deel van den hooi-oogst, al de weilanden om Roermond ondergeloopen. De gemeenschap met de stadsgehuchten is verbroken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de steenbakkerij van den heer R. te Roer mond onder water geloopen, ten gevolge van den aanhoudenden was der Maas. De schade daardoor veroorzaakt is groot. Bij het on weder dat Woensdag namid dag ook boven onze gemeente woedde, ge lukkig zonder rampen te veroorzaken, zijn op het visschersvlot op de rivier de Mer- wede voor de stad Gorinchem drie perso nen door den bliksem getroffen. De 13jarige Klaas Kuipers was onmiddellijk dood; de beide andere visschers bekwamen lichte kwet suren in den hals. Woensdag was men te 's Bosch in de gelegenheid een zeer zeldzaam natuurver schijnsel waar te nemen. In het noorden vertoonde zich eene waterhoos, ongeveer 20 graden boven den horizon, en verhief zich tot ongeveer 50 graden daarboven noordwes telijk. Zelf donker gekleurd, stak zij sterk af tegen de veel lichter lucht en kronkelde als eene slang, naar de veel donkerder hoogeré wolken, waarin zij zich verloor. Kort daarop ontlastte zich boven de stad een onweder met zwaren regen vergezeld. (P. N. C.) Sedert den 3den dezer wordt te Helder vermist de heer J. F. Berk, hoofd eener openbare school aldaar. Op dien datum heeft hij zich op reis begeven naar zijne familie te Kampen waar hij echter niet is aange komen. Het vermoeden ligt voor de hand dat hem een ongeluk is overkomen. Door iemand uit Deventer worden in den laatsten tijd advertenties in de dagbladen geplaatst, waarin hij, voor toezending van een geldelijk bedrag, eene betrekking belooft. Woensdag kwam te Deventer iemand uit Loenen, die hem f 50 gezonden had. Toen hij er eenige uren vertoefd had, had hij dc ervaring opgedaan, dat hij was bedrogen. Te Harlingen heeft een barbier, in eenen aanval van waanzin of misschien van delirium, zijne vrouw met een scheermes in het aangezicht, aan den hals en de armen verscheidene wonden toegebracht. Waren de buren niet ter hulp gekomen, hij zou haar zeker hebben vermoord. De politie was spoedig bij de hand en bracht den dader in de cel van het politie-bureau. De vronw werd naar het gesticht tot ziekenverpleging gebracht, waar haar geneeskundige hulp is verstrekt. De verwondingen schijnen geluk kig niet gevaarlijk. Door de politie te Haarlem is eene 18jarige dienstbode, woonachtig te Velsen aangehouden, die van een 7jarig meisje twee gonden oorknopjes had ontvreemd. Kaatsheuvel, 18 Juli. Z. D. H. Mgr. God schalk, bisschop van 's Hertogenbosch, heeft aan de parochie St. Jan alhier, eene der grootste kerkelijke gemeenten van ons bisdom,

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2