"bekendmaking. Engeland. Italië. Rusland. BINNENLAND, Te Rijsel wordt de toestand allertreu rigst. Behalve een 450-tal wevers, hebben verscheidene coupeurs in confectie-magazijnen mededeeling ontvangen, dat zij uit den dienst ontslagen zullen worden, wegens gebrek aan bestellingen. In de mijn Magny te Monceaux-les-Mines zijn zeven mijnwerkers en acht paarden ten gevolge van een ontsnapping van gas gestikt. De Engelsche regeering begint andermaal krachtig handelend in Ierland op te treden. Zoo is weder een nationalistisch afgevaardigde, de heer O'Kelly, op haar last in hechtenis genomen wegens aanzetting tot het bekende „doodverklaren" van staatkundige en andere tegenstanders 't welk onder den naam van „boycotten" bekend staat. Ook dr. Mackenzie heeft nu een ge schrift over keizer Friedrich's ziekte voltooid, waarvan de publicatie wacht op de toestem ming der keizerin-weduwe. De Daily News verneemt uit Helsing- fors, dat de Russische regeering joodsche gezinnen van daar verdrijft, en dat dezen vermoedelijk naar Palestina trekken, om zich neer te zetten op landerijen, door vermogende joden daar voor hen aangekocht. De Times verneemt uit Philadelphia dat de kansen op eene herziening van het tarief hopeloos staan. De republikeinsche partij in den senaat der Unie blijkt besloten de aanneming van Mill's ontwerp-tarief door het huis van afgevaardigden te verijdelen. Uit Pietermaritzburg wordt gemeld, dat er eene strijdmacht onder bevel van kolonel Mackay opgerukt is tegen Dinizoeloe. De expeditie zal eerst tegen Sankelidie een versterkt kamp nabij Santa Lucia heeft op geworpen, vervolgens tegen Dinizoeloe zeiven gericht worden. Aan de Standard wordt uit Konstanti- nopel geseind, dat het geschil tusschen En geland en de Portebetrekkelijk de forten in Klein-Azie nog niet vereffend is, maar de sultan waarschijnlijk toegeeft. De Rus sische regeering tracht herziening te ver krijgen van het Dardanellentractaat om de bepalingen omtrent den doortocht strenger te maken. Rusland heelt aangeboden, eene krachtige vloot in de Zwarte Zee te onder houden, om de nieuwe bepalingen te helpen nakomen. Uit New-York wordt aan de Daily News geseind, dat ondanks de vorige teleur stelling, speculanten te Novastia andermaal een monster-houtvlot uitrusten, bestaande uit 30,000 samengeketende boomstammen het welk door twee sleepbooten naar New-York gebracht wordt. De Times meldt uit Alexandria, dat de Engelsche kringen verwachten, dat hon gersnood meer dan het fanatisme belangrijke troepen Mahdisten noordwaarts zal drijven zij achten actiever optreden van Egypte in Soudan geraden, en meenen dat het optrek ken van een Egyptisch legerkorps naar Khar toem thans zonder tegenstand zou kunnen plaats hebben. Tengevolge van den inval, onlangs in het territoir van Khama door den comman dant Grobelaar gedaan, heelt de gouverneur der Kaapkolonie bevel gezonden aan den administrateur Schippard, om zich ter plaatse te begeven ten einde een onderzoek in te stellen. De president der Transvaal, Paul Kruger, is hiervan in kennis gesteld en door voorbij en het gesprek kon thans meer geregeld gevoerd worden. Graaf Morynski had zijn doch ter op een en stoel nevens zich laten plaats nemen en verweet haar half schertsend, dat ze zich zoo lang had laten wachten. //Ik wist immers niet dat ge komen zoudt, papa", voerde Wanda tot hare verdediging aan. „En bovendien had ik nog een avontuur in het bosch „In het bosch viel de vorstin haar in de rede. //Zijt ge dan niet met Leo op zee geweest?" „Alleen toen wij terugvoeren, tante. Wij wil den zooals we hadden afgesprokennaar den Beukenheuvel gaanen Leo meendedat we er over zee veel schielijker zouden zijn dan als we het pad door het bosch gingen. Ik beweerde het tegendeelwe streden er een poosje over en be sloten eindelijk de proef er van te nemen. Leo stapte alleen in de boot en ik ging het bosch in.' „Waardoor ge een half uur later dan ik op den Heuvel aankwaamtl* riep Leo zegevierend. „Ik had den verkeerden weg ingeslagen," ver klaarde het jonge meisje bedaard. ..En ik zou misschien nog in het bosch zijn, als men mij niet had terechtgewezen." „Wie heeft dat gedaan vroeg de graaf. „Een boschduivel," antwoordde Wanda met een schalkschen glimlach. „Een van de oude reuzen, die men zegt dat zich hier van tijd tot tijd vertoonen, Maar vraag mij nu niets meer, papa. Leo is brandend nieuwsgierig om er meer van te weten. Hij heeft mij in de boot onophou delijk met zijn vragen vervolgd en daarom juist zal hij er nu niets van vernemen." „Dat is maar een verzinselriep Leo lachend. „Niets dan een voorwendsel om uwe late aan komst te verontschuldigen Ge zoudt eer een ge heel sprookje bedenken dan toegeven dat ik ge lijk heb gehad." Wanda stond op het punt hem zijn scherts met dezelfde munt betaald te zetten, toen de vorstin het woord opnam. //Voorwendsel of geen voor wendsel," zeide zij scherp, „in elk geval was 't zeer ongepast alleen en eigendunkelijk die wan deling te ondernemen. Ik had u toegestaan in Leo's gezelschap een watertochtje te doen, en be grijp niet hoe hij u alleen uren lang in het bosch heeft laten dwalen." Wordt vervolgd. den gouverneur uitgenoodigd een afgevaar digde van de Transvaal te zenden, ten einde aan het onderzoek deel te nemén. Het En gelsche gouvernement heeft den gouverneur de instructie gezonden, aan de Transvaalsche regeering te doen weten, dat het land van Malabele, Mashuna en Maknleka, zoowel als het noordelijk gedeelte van het territoir van Khama, uitsluitend ligt binnen den kring van Engelands invloed. Groote agitatie heerscht te Londen door het feit dat bij de concentreering der En gelsche vloot voor de manoevres aan de Ier- sche kust, reeds dadelijk drie pantserschepen en vijf torpedo's als onbruikbaar werden af gekeurd en ter reparatie gezonden. Eén oorlogsschip was zelfs niet meer ver trouwbaar op zee. Een lersche klerk van de rechtbank te Dublin had Woensdagavond Armagh be zocht had daar een roes aangekregen en zich in zijne dronkenschap door een soldaat laten bepraten om met hem van kleederen te verwisselenhij kon dan eens zienhoe de uniform hem stond. Samen wandelden zij op maar hij zette zich weldra aan den kant van den wal neder en viel in diepen slaap. Toen hij daaruit den anderen morgen ontwaakte was de soldaat verdwenen en hij wist niet beter te doen dan naar de ka zerne te stappen en te vertellen wat er ge beurd was. Bij onderzoek bevond men, dat de soldaat in des klerks kleeren gedeserteerd wasna diens geldhorloge en gouden hemdsknopen te hebben bij zich gestoken. De „Osservatore Romano" bevat een be langrijk artikel, waarin gezegd wordt dat de Italiaansche staatkunde er tot nu toe naar gestreefd had aan de wereld te bewijzen, dat het gelijktijdig te Rome bestaan van twee souvereiniteiten zeer goed mogelijk was thans echter doet zij haar best om het te genovergestelde aan te toonen en al hare pogingen strekken om de slechts in theorie bestaande souvereiniteit des pausen tot nul te herleiden. De Osservatore zegt dat deze politiek aan de kerk weer veel moeielijkheden en lijden zal veroorzaken maar zij zal niet meer uitwerken dan de eerste. Tot illustratie van den liefelijken zomer, dien wij ditmaal beleven, moge dienen dat de stad Rome in den nacht van den 19aen dezer Juli-maand geteisterd is geworden door eenen waren orkaan. De wind van eene wolkbreuk vergezeldwas zóó hevigdat glasruiten door hem werden ingedrukt, terwijl de schade aan daken, schoorsteenen, veran da's, tuinen en boomen kortweg onbereken baar is. Schuiten op den Tiber werden om geworpen, en verscheidene groote gebouwen, zooals het paleis van de Dateria, dat van prins Alfieride Spaansche ambassadehet hospitaal van San Michele en het station van Termini, hebben zwaar geleden. In den namiddag van denZondag maakte Wilhelm II een rijtoer door de parken van de zomerresidentie, en te half zeven was er diner van het hef in het paleis. Tegen 9 uur straalde Peterhof in eene zee van licht. In een groot met zes paarden bespannen rijtuig reden de vorstelijke personen door de onafzienbare menigte in het benedenpark, dat een tooverachtigen aanblik bood. De voor naamste fonteinen-groep, vlak voor het paleis, met de Simsonfonteinden vijvèr en het kanaal dat in de Finsche golf uitloopt, was het middelpunt der illuminatie, die de dui zend en-een nacht tot eene werkelijkheid maakte. Groote verlichte bassins weerkaat sten de hoog opschietende waterstralen; tot in de hoogste toppen der boomen waren reusachtige lampions aangebrachthet pavil joen Mon Plaisir schitterde van licht in alle kleurenrecht daartegenover was de „dam bordfontein" ééne roode mat lichtende op pervlakte omlijst door reusachtige vurige bogenoveral schoone effecten, smaakvolle versieringen, kortom eene illuminatie zooals alleen in Peterhof kan plaats hebben, en die des te meer mag worden gewaardeerd als men weet dat drie dagen te voren er nog geen begin was gemaakt met het plaatsen der noodige toestellen. Dit feest was geheel geïmproviseerd. Men geloofde immers dat Wilhelm II Zondagavond zou vertrekken; sedert Vrijdagmorgen heeft men echter dag en nacht gearbeid en een schoon feest tot stand ge bracht, waaraan door den hoogen bezoeker lang zal worden gedacht. Zijn naamcijfer schitterde overal, ook bij het vuurwerk, dat ten slotte op de kalme golven van de Newa- bocht werd afgestoken. Bij prachtigen maneschijn verlieten de czaar en zijn gast te 11 uur Peterhof, om naar Krasnoje Selo te gaan, waar morgen weder wapenoefeningen zullen plaats hebben. Omtrent het afscheid van keizer Wil helm aan de Russisch-keizerlijke familie wordt nader het een en ander gemeld. Keizer Wilhelm de czar en czarin be benevens de Russische grootvorsten, werden aan boord van het Duitsch-keizerlijk stoom schip Hohenzollern ontvangen door prins Heinrich die de czarin eene bouquet aan bood. Nadat de gezamenlijke vorstelijke personen het geheele schip hadden bezich tigd gingen zij aan boord van het gepant serde schip Badenom ook aldaar alles in oogenschouw te nemen. Daarop volgde eene rondvaart rondom het Duitsche eskader, het welk in parade lagmet de matrozen in de ra'sdie het vorstelijk gezelschap toejuich ten terwijl het Duitsche muziekkorps het Russische volkslied speelde. Na de terug komst op de Hohenzollern bleef de Russische familie aldaar aan boord bij keizer Wilhelm dejeuneeren, na afloop waarvan afscheid werd genomen. Vervolgens ging de czaar met zijne familie over op de Alexandria, waarna keizer Wilhelm op de commandobrug der Hohenzollern ging staau, die onmiddellijk het anker lichtte. Door de geheele Russische vloot en alle omliggende forten werden sa luutschoten gelost en aan boord van het Russische commandoschip het Russische volkslied gespeeld al hetwelk met weder- keerig kanongebulder van het Duitsche es kader werd beantwoord. Onderwijl bleef keizer Wilhelm voortdurend met de hand wenken tot dankbetuiging voor de onophou delijke toejuichingen der vele duizenden langs de oevers en aan boord der talrijke particu liere stoombooten, die de Hohenzollern uitgelei de deden. Nog wel een paar uren bleef langs de oevers eene volksmenigte naar de lang zaam verdwijnende Duitsche schepen kijken. Keizer Wilhelm is Donderdagmiddag te 123/4 uur te Stockholm aangekomen met geestdrift door eene onafzienbare menigte begroet. De stad prijkte in vlaggentooi. De koning en de kroonprins waren 's och tends te G1/.! uur op het jacht Drottden keizer reeds tegemoet gevaren. Zij gingen op het keizerlijk jacht Hohenzollern over, waar een allerhartelijkste begrooting plaats had, en keerden vervolgens naar Stockholm terug, om met de overige leden van het koninklijk huis den keizer bij het aan land stappen te begroeten en naar het paleis te begeleiden. De ontvangst van het publiek was buitengewoon warm en geestdriftig. Omtrent de toebereidselen tot de ont vangst des keizers te Kopenhagen wordt ge melddat koning Christiaan hem in den middag van 29 dezer met eene vloot gepant-# serde schepen zal tegemoet varen. De tien Duitsche schepen komen bij het fort Tre Kroner ankeren en de Deensche schepen zullen op de binnenreede paradeeren, terwijl het Duitsch keizerlijk en het Deensch ko ninklijk jacht bij den Tolsteiger aanleggen. Er zullen ook twee Russische oorlogsehepen komen om aan de honneurs deel te nemen. In het geheel zal er eene vloot van twintig groote oorlogschepen in de Son l bijeen zijn. Wij herinneren belanghebbende schutter— plichtigen aan de zitting der keuringscom missie, welke a. s. Maandag ten 11 ure zal plaats hebben. Donderdag 2 Augustus jaarmark te Waal wijk, in plaats van de Vrijdagsche weekmarkt. In verband daarmede zal de trein van 7.13 voorin, van Geertruidenberg naar Waal wijk iu plaats van Vrijdag 3, loopen op Donderdag 2 Augustus. sxmttnvsttJ&BXKatBSHui&iq WAALWIJK, 28 Juli 1888. De heer P. Reijnen, vroeger hier woon achtig, leerling van H. B. S. te Rolduc, heeft met gunstigen uitslag eindexamen afgelegd. Op last van den minister van justitie woroen door de commissarissen des konings de volgende vragen aan de gemeentebesturen gedaan I. Worden in uwe gemeente aan werk lieden toekomende loonen somtijds geheel of gedeeltelijk op andere wijze dan in Ne- derlandsche geldspecie of munt- of bankpapier uitbetaald II. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, en waarin bestaat die uitkeering van het loon III. Wordt in uwe gemeente door werk gevers een rechtstreeksche of zijdelingsche dwang uitgeoefend op hunne werklieden, 0111 zich in bepaald aangewezen winkels hunne benoodigdheden aan te schaffen? IV. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval, waarin bestaat die dwang en worden die benoodigdheden aan de werklieden ook op krediet verstrekt? V. In hoever worden de waren in die aangewezen winkels en de waren of de ge nietingen, waarin het loon wordt uitbetaald den werklieden tegen hoogere prijzen bere kend dan in den regel elders in uwe gemeente daarvoor besteed worden VI. Komen in uwe gemeente nog andere dergelijke misbruiken als de hierboven onder IIIIV en V genoemde voor en zoo ja, welke en ten aanzien van welke bedrijven Bij de discussie in de tweede kamer over de aanvulling en verhooging der spoor- wegbegrooting over 1888, kwamen beurtelings: de heer Van der Schrieck aandringen op spoed in het aanleggen van de lijn Zwa luwen's Bosch in 't belang van den handel die zich naar Venloo dreigde te verplaatsen; de heer Van Kerkwijkdie den min. aan raadde de uitvoering van dat lijntje niet sa men te koppelen met de verandering van de Diezebrugterwijl de heer Van Baar weder 't geheele werk ten spoedigste wilde zien uit voeren. De minister van waterstaat'verzekerde, dat het plan van de lijn Zwaluwe's Bosch ein delijk gereed is en weldra ook tot uitvoering zal komen; dat splitsing der met elkander in verband staande werken te 's Bosch ongera den scheen en ook voor den spoed niet noo- dig was. Het ontwerp werd daarna zonder stemming aaangenomen. De tweede kamer heeft de bankwet aangenomen met 59 tegen 30 stemmen. Naar het Nieuws verneemt is er alle kans dat de voorgenomen groote manoeuvres in Noordbrabantmet het oog op de vele kosten, dit jaar niet zullen doorgaan. Hetzelfde blad schreef het vorige jaar in denzelfden geest over de manoeuvres der vereenigde land- en zeemacht op het Hol- landsch Diep tusschen Willemstad en Oolt- gensplaat die toch doorgingen. De wielerwedstrijd te Oosterwijk, die zoovele Noordbrabantsche gemoederen in vlam zette, werd onder zeer gunstige voor teekenen geopend, Het weder hield zich uit stekend en werd op den middag steeds be ter de wind was niet sterk, en de zoozeer gevreesde regen bleef gelukkig achterwege. Dicht bij het punt van afrit, vóór eene boer derij, die nog den naam draagt van een oud kasteel, Durendaal, dat thans reeds een eeuw geleden werd gesloopt, was een ruim derrein voor het publiek in gereedheid gebracht met banken en stoelen, een tent voor ververschin- gen en een plankier voor de harmonien „As- terius" uit Oosterwijk, en „Apollo" uit Kaats heuvel, die vroolijke muziekstukken ten beste gaven en fanfares aanhieven voor de over winnaars. Langs den geheelen weg, den provincialen grintweg van Oosterwijk naar Moergestel, hadden zich overigens hoopen volks verza meld, die de mededingers luide toejuichten en met groote belangstelling den wedstrijd volgden, te méér omdat dit soort van sport in deze streek nog weinig bekend is onder de bevolking. Den volledigen uitslag van den wedstrijd laten wij hier volgen. lo. Nieuwelingswedstrijd. Eenpersoons tweewielers, open voor alle leden van den A. N. W. B., die nimmer een eersten prijs behaald hebben. Ie prijs C. G. A. Drucker, Den Haag, in 15 min. 39 sec.; 2e prijs H. M. Strocthoff, Amsterdam, in 15 min. 40 sec.; 3e prijs C. B ekman, Utrecht, in 15 min. 54 sec. Aantal deelnemers 15 van de 17 ingeschrevenen. 2o. Kampioensprijs van den Noordbrabant- schen Wielrijderskring, open voor alle leden daarvan. Gouden medaille uitgeloofd door den heer A. Jurgens te Osch. Aantal deel nemers 6, ingeschr. 6. lste prijs M. Dumoulin. Breda, in 15 min. 191/s sec. 2e prijsF. Dudok van Heel, Prinsenhage in 15 min. 23 sec. 3e prijs E. J. R. van Maasdijk, Prinsenhage, in 15 min. 43 sec. 3o. Nationalen tandem wegwedstrijd open voor alle leden van den A. N. W. B. Aantal ingeschreven 7 paren deelnemers 4 paren. Ie prijs J. F. J. Huysser, Maastricht, en Bleckmann, Utrecht, in 15 min. 241/5 sec. 2de prijs J. B. Bruinier, Amsterdam, en R. Trakranen, Plilversum, in 15 m. 59 sec. 3e prijs: B. A. Jansen en C. Brouwers, beiden uit 's Bosch, in 18 min. 45 sec. 4o. Nationale wegwedstrijd (eenpersoons- tweewielers). open voor alle leden van den A. N. W. B. 3 prijzen. lste prijs J. F. J. Huijsser Maastricht in 14 min. 12 sec.2e prijs H. M. Stroet- hoff, Amsterdam in 14 min. 37 sec.; 3e prijs Max Dumoulin, Breda, in 14 min. 39 sec. 11 ingeschreven, deelnemers 7. De af te leggen afstand was voor alle num mers dezelfde, nl. 7000 Meter. De heer Huijsser hield ook thans weder zijn gevestigden naam als wielrijder op en genoot dezelfde populariteit als „Pim" en „Nib" hij de noordelijke wedstrijden. De weg voldeed volkomen aan alle eischen en werd geheel vrij gehouden gedurende den wedstrijd ook voor alle verkeer van voer tuigen tot welke afsluiting gedeputeerde staten der provincie hunne goedkeuring had den verleend. Na afloop gingen de mededingers in een langen optocht, met de beide muziek corpsen voor naar het dorp terug en verzamelden zich na eenige uren weder op het marktveld, waar te 6 uur de prijzen zouden worden uitgereikt. De heer Rijpperda nam als pre sident der regelings-commissie het eerst het woord, en deelde onder toepasselijke woorden de medailles uit, die den overwinnaars door jonge dames op de borst werden gehecht. De burgemeester der gemeente en andere notabelen spraken ook de prijswinners toe. Het concert in de open lucht, dat daarna aanving, hield den geheelen avond een me nigte op het fraaie lommerrijke marktveld bijeen, met zooveel te meer reden omdat er een luisterrijk vuurwerk was aangekondigd, dat door het fraaiste weder werd begunstigd, en het geheele feest op waardige wijze besloot. Na drie duizend schoten uit elk der versterkte Vitali-geweren te hebben gedaan, is aan de versterking geen de minste breuk te bespeuren en kan deze proef als naar wensch geslaagd beschouwd worden.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2