BINNENLAND. Handelsberichten. Burgerlijke stand. ri Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Diezebrug en Aansluiting Cromvoirt. eiland Palmyrts. De stuurman ondernam met vier matrozen in de open boot van daar de reis naar Samoadat 1300 mijlen ver wijderd was. De stoute tocht gelukte, en de achtergeblevenen werden, na zes weken op het eiland van vogels en eieren geleefd te hebben, door een schip dat van Samoa ge zonden werd, verlost en naar Honolulu ge bracht, wanwaar zij verder naar San Francisco trokken. Zondag 5 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal yMusis Sacrum" 1. Vrede des gemoeds de Vliegh. 2. Les Emigrants Irlandais Rille. 3. Slotkoor uit de Cantate v. Bree. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor, te Waalwijk, en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren, werd gedurende de maand Juli Ingelegd f 1845.30 Terugbetaald f 2200.58 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 707. In de maand Juni werd in het gansch rijk ingelegd f 770,479,045 terugbetaald f 501,655,20 Het gezamenlijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het einde dier maand f 12,422.260,265 Gedurende die maand werden 3406 nieuwe boekjes uitgegeven, en 1050 boekjes geheel afbetaald. Ultimo Juni waren er in omloop 186030. f WAALWIJK, 4 Aug. 1888. Zooals onze lezers zullen hebbqn opge merkt, is het hoofd onzer courant eenigszins gewijzigd. Wij hebben dit gedaan om het meer in overeenstemming te brengen met den kring onzer lezers, van wie wij voortdurend den grootsten steun en bijna dagelijks her nieuwde blijken van sympathie ontvangen. Gelijk bekendwillen de „Heere n" niet, dat ons wekelijks de opgaaf van den burgerlijken stand van Waalwijk worde ge geven. Wij hebben thans echter maatregelen ge nomen, om die toch zoo nauwkeurig moge lijk in ons blad op te nemen. Directe opgaaf aan ons bureau zal daar bij uiterst welkom zijn. Z. M. heeft benoemd: tot heemraden van den Zuidhollandschen polder onder Bus sen, prov. Noordbrabant, A. Snoek en O. van Daalen in het bestuur van het waterschap Hei- of Meerdijk en polder van Drunen, prov. Noordbrabant, tot voorzitter G. J. Schreppers, en tot lid H. G. van Loon. Ten gerieve van het publiek zijn voor taan plakzegels, wisselzegels en ander geze geld papier verkrijgbaar gesteld bij den uitgever dezer courant. Blijkens de nieuwe dienstregeling van de firma Wagemakers en Van Hilst, vaart er driemaal 's weeks eene boot van Waalwijk naar Rotterdam, namelijk: Maandag, Dinsdag en Donderdag; driemaal van Rotterdam naar Waalwijk Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. De boot naar Dordrecht, Gouda en Am sterdam vertrekt Vrijdag avonds 10i/2 uur; die van Amsterdam gaat Dinsdag morgen vroeg naar Zaandamvan daar Dinsdag middao- 12 uur naar Haarlem, vanwaar ze 's avonds de reis naar Waalwijk vervolgt. Jarig hooi werd dezer dagen een par tijtje verkocht tegen f25 per 500 Kg., het was bestemd voor het magazijn, om geperst te worden. Van het nieuwe gewas, dat in 't laatst van Juni goed droog gewonnen en ingezameld werd, wordt hier en daar een partijtje voor particuliere rekening a f 18 tot 20 per 500 Kg. genomen de groothandel staat evenwel in dit artikel geheel stil. Aan zienlijke partijen hooioppers staan nog in vele landerijen, öf geheel miskleurd öf ge deeltelijk bedorven. Daar die toestand schier overal zoo is, wordt de goede qualiteit vast gehouden. Stroo, met zeer weinig voor raad, naar qualiteit van f 13 tot 14 per 500 Kg. Met het oog op de groote behoefte aan dit artikel werden de tienden betrekkelijk niet veel minder verpacht dan ten vorigen jare, niettegenstaande de roggeoogst veel minder zal opleveren. Daar de haver echter zeer prachtig te velde staat en het stroo er van zoowel tot veevoeder als tot strooisel dient werd hiermede door de pachters re kening gehouden. De dienst Rotterdam—Waalwijk met e stoomboot „Neutraal I," wordt 6 Augus tus gestaakt. j Gaarne vestigen wij de aandacht op ^achterstaande advertentie, waarin bericht wordt, dat mejuffrouw Margareta Nefen, uit Grefrath bij Crefeld, tijdelijk verblijvende bij den heer C. Holtgrefe, alhier, een cursus zal o-even in het maatnemen, knippen, etc. van dames- en kindercostumes en ondergoed. Het zal wel overbodig zijn het nut van een dergelijken cursus aan te toonen, en het zeldzame van de gelegenheid, die zich |thans voordoet, op te merken, zoodat wij ons over tuigd houden dat tal van dames zullen ge bruik maken van de aangeboden gelegen heid, om zich met eene kennis te verrijken, welke voor de toekomst even nuttige als aangename vruchten zal opleveren. Donderdag, op den dertigsten verjaar dag van H. M. de koningin, wapperde de nationale driekleur van het gemeentehuis en van enkele particuliere woningen. De afgeloopen maand Juli is eene der meest abnormale van de laatste veertig jaar. Voegt men bij Juli het regenachtig gedeelte van Juni, dan krijgen wij een zond vloedtijd perk, zooals zelfs de oudsten van dagen van het tegenwoordige geslacht zich niet kunnen herinneren. Wat Juli alleen aangaat, sedert 1848 zijn er in die enkele maand niet zooveel regen dagen geweest, namelijk26, waarop meer dan 2 millimeter gevallen is. De meest re genachtige Julimaanden waren die van 1855, 1862 en 1879, met 21 regendagen, en van 1883 met 24. Enorm is de schade door dezen ongeluk- kigen zomer in alle takken van het volksbe staan aangericht. Landbouw en veeteelt lij den er groote verliezen doorde modema gazijnen zijn te beklagen. De zomerartikelen gaan niet weg en vervroegde opruimingen aan veel verminderde prijzen toonen genoeg zaam den ongelukkigen toestand der koop lieden aan. Men kan zich niet voorstellen welke verliezen zoo'n gemankeerd seizoen den handel berokkent. Wanneer zal toch dat hondenseizoen eens eindigen. Men rekende op de maand Au gustus, maar deze is al even slecht begon nen, en de voorteekenen zijn ook al niet be moedigend. Daarna komt September, onze laatste hoop, en daarmede uit. De winter zal weder beginnen, grauw, vervelend en slijke- rig of liever hij zal voortduren. Hij zal bij ons 18 maanden geduurd hebben met zeld zame tusschenpoozen van dragelijke dagen. De N. Bred. Ct. en na deze de Prov. N. Br. en 's Hertogenbossche Ct., melden, dat de aan het station Waalwijk bestaande in richtingen, zooals draaischijf enz. tegen 1 October worden overgebracht naar "Vlijmen. Dit nieuws heeft men reeds kunnen lezen in ons nummer van 19 Juli, dus 14 dagen geleden. Bij de ongunstige vooruitzichten van den oogst in vele landen van Europa, is 't zeker niet van belang ontbloot te vernemen, dat de tarweoogst in Texas waarschijnlijk het dubbele zal bedragen van dien van 't vorig jaar. Gelukkig voor onze bevolking, dat wij nog niet met graanrechten gezegend? zijn! De voor het tijdvak van 25 Juni tot 31 Juli j 1. op het rijkstelegraafkantoor te Vlijmen in het belang van den vruchtenhan- del ingevoerde meer uitgebreide dienst op werkdagen blijft tot en met 16 dezer in werking. Blijkens een uit Batavia ontvangen par ticulier telegram zijn de hoofden van den opstand in Bantam allen gevangen genomen. Bij den daarbij ondervonden tegenstand zijn eenigen doodgeschoten. Een later ontvangen regeeringstelegram bevestigt bovenstaande tijding. Op het verzoek om gratie van den heer J. F. de Booy, fabrikant en lid van den ge meenteraad te Breda, is door Z. M. den ko ning afwijzend beschikt. Zooals bekend, werden door den hoogen raad de vonnissen bekrachtigd van de rechtbank te Breda en het hof te 's Bosch, waarbij De B. tot gevange nisstraf werd veroordeeld wegens valschheid iti geschrift met gebruikmaking daarvan. Tilburg. Na de laatste vergadering in de Nieuwe Koniklijke Harmonie alhier, met het oog op het naderend muziekfeest gehouden, heett zich eene feestcommissie gevormd uit leden dier sociëteitwelke reeds druk met de toebereidselen voor den wedstrijd bezig zijn. Zij heeft zich verdeeld in sub commis- siën die zich achtereenvolgens met de ont vangst der gezelschappen de regeling van den optocht en met het versieren en ver lichten van den tuin en de zaal der Har monie zullen bezighouden. Op het oogenblik circuleert eene inteekenlijst onder de leden der sociëteit, ten einde door geldelijken steun in staat te worden gesteld om het feest Til burg waardig t'e maken. Hierin zijn het be stuur en de feestcommissie op milde wijze voorgegaan. Wat de prijzen aangaat, zoo kan gemeld worden dat ook de zustervere nigingen hier ter stede elk eenen prijs zullen beschikbaar stellenwaartoe de sociëteit Philharmonie reeds besloten heeft. Ook het gemeentebestuur zal, zooals reeds gemeld is, een mooien prijs uitloven, terwijl men ook spreekt van een nieuw vaandel dat vanwege de dames-leden zal geschonken worden. In den tuin der harmonie wordt eene nieuwe muziekkiosk gebouwd, daar de bestaande niet aan de eischen voldoet en bovendien met het oog op een concours niet geschikt is. Kaatsheuvel, 4 Augustus. Op het kantoor van de rijkspostspaarbank alhier, en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd ge durende de maand Juli ingelegd f2025,95 en terugbetaald f 509,20. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nnmmer 647. De uitschrijving eener gcldleening, groot f 90.000 a 8V2 pet-» tot conversie van ver schillende schulden der gemeente Loonop- zand, is zonder resultaat gebleven. Nauwelijks werd voor een twintigste deel van de gevraagde som ingeschreven. X^Baardwijk, 4 Aug. Op verlangen van de hooge ga-ten zal Maandag morgen, bij gele genheid der eerste steenlegging van het in aanbouw zijnde liefdegesticht, geen optocht gehouden worden. Naar men verneemt zal 's morgens de harmonie St. Crispijn en 's middags l'Espérance het feest opluisteren. Capcllc. Onze geachte predikant, de eerw. heer H. C. Mondheeft het beroep naar Dinteloord aangenomen. 's Bosch, 3 Aug. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de heer J. van de Velde, geneesheer te Vucht, aan het college van regenten der godshuizen alhier verzocht heeft, niet weder op de in te dienen voordracht voor geneesheer in het krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vucht (ter vervulling der va cature, ontstaan door het bedanken van den benoemden geneesheer, den heer Immens, arts te St. Michiels-Geste 1) geplaatst te wor den, zooals dit de vorige keer, geheel bui ten zijn weten, is geschied. Wel heeft hij zich toen, daartoe aangezocht, bereid ver klaard in tijd van nood bij te springen en de betrekking L k 3 maanden waar te ne men, maar met het oog op zijn 75jarigen leeftijd kon van solliciteeren geen sprake zijn. WAALWIJK, 2 Aug. Bij gunstig weder werd de jaarmarkt heden druk bezocht. De handel in hoornvee was tame lijk levendig en de aanvoer nog al ruim. Kalfkoeien f 90,a 235,— Kalfvaarzen f82,50 a f175. Biggen f 4,a 9.50 Ter botermarkt aangevoerd 411 KG., verkocht van f 1,38 a 1.52 per KG. Eieren f3.a 3.50 per 100 stuks In leder is de handel wel zoo vlug, prima soorten zoolleder zijn gezocht en worden aan hooge prijzen afgenomen. De handel in schors is tamelijk levendig. Inl. goede qualiteit wordt genoteerd 1 3.75 a f4,25 per 65 KG. Vracht voor koopers rekening. Vrijdag 10 Augtus a s. Veiling te Ant werpen van 8029 Rio-Grande sal. os- en koehuiden, per ,/Hansine Marie." WAALWIJK. (Niet ofiiciêel.) Van den 29 Juli tot en met 3 Augustus. ONDERTROUWDAntoon Witlox en Marie de Wit, te Veldhoven. GEBORENMaria, dochter van L. Snaphaan en Johanna Schellckens. Petrus, Zoon van P. Brokken en Adriana de Vaan. Johanna Cor nelia, dochter van L. Kapteijn en A. van Balkom. OVERLEDEN Antonetta van Vugt43 jaar, eclxtgenoote van Petrus Schoenmakers. DRLNfcN. Vanaf 1 tot en met 31 Juli 1888. GEBOREN, Maria D. van Gijsbertus Vrijhoe ven en Maria van Helvert. Catharina D. van Cornelis Pulles en van Elisa beth Hamers. Francisca D. van Hendrikus Wilhelmus Bataille en van Maria Berdina de Munnik. Maria Johanna D. van Cornelis Elshout en van Theodora Maria van Noort. Godefndus Z. \an Joannes Baptist Snijders en van Adriana van Huiten. Petrus Z. van Jacob Houtdijk en van Ilendrika van Wezel. Karei Franciscus Z. van Zaclieus Cornelis Kleijn en van Katharina Eike Maria Schriek. Petrus Z. van Cornelis Stevens en van Adriana Fitters. OVERLEDEN Arnolda Boons echtgenoote van Johannes van Broekhoven 57 j. Petrus Obbens 5 m. Cornelia de Gouw echtgenoote van Gerard us de Brauwer 67 j. Antonius Brok echtgenoot van Johanna Smet- sers 77 j. Deliana van den Biand echtgenoote van Joris van Spijk 64 j. Hendrikus Jansen echtgenoot van Catharina Boelen 74 j. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Tweede-Kamer der Staten-Generaal \§de zitting 26 Juli 1888. XII. Aanvulling en verhooging der begroo ting VAN UITGAVEN YOOR DEN AANLEG VAN STAATS SPOORWEGEN DIENST 1888. (34) De algemeene beraadslaging wordt geopend. »De geachte afgevaardigde uit's Hertogenbosch. Mijnheer de voorzitter!" „In het verslag betref fende dit wetsontwerp lees ik:* „Ten slotte werd gewezen op de vertraging welke de voltooiing aer lijn Zwaluwe—'s Herto genbosch sinds jaren ondervindt. Bij de behan deling van de spoorwegbegrooting van 1888 werd op spoed aangedrongen, maar nog steeds schijnt de vercischte aanbesteding niet te hebben plaats gehad. Toch is de voltooiing van bedoelde lijn voor den handel van 's Hertogenbosch van groot belang.' rDat ik dit laatste geheel en al onderschrijf, zal u, mijnheer de voorzitter, volkomen duidelijk zijnen dat ik nu het woord gevraagd heb is alleen om den minister niet te noodzaken twee maal te antwoorden. Wij kennen de geschiedenis van de behandeling en het lot van het voorgaande desbetreffende wetsontwerp ter voltooiing van dat lijntje. Het is ten hoogste 2'/a kilometer lang. Al wat daarmede is voorgevallen, is in ons ge heugen. Ik ben dezen minister van waterstaat dankbaar voor het zenden van den hoofddirecteur der staatsspoorwegen om den toestand plaatselijk te onderzoeken. Ik hoop dat daarvan net gevolg zal zijn, dat de lijn, die voor den Bosch van zeer groot belang is, spoedig hare voltooiing zal be reiken." „Van het perron van het station te's Hertogen bosch kan men de brug en verdere werken zien, en toch laat het einde nog steeds op zich wach ten. Ik weet dat de plannen ter voltooiing ge reed zijnmaar om tot uitvoering daarvan te ltome:., zijn nog onteigeningen noodig. Nu wensch ik den minister te vragen hoe ver men daarmede is gevorderd. Indien ze gereed zijn, moet tot de aanbesteding onverwijld worden overgegaan, want hel wordt linog tijd in deze zaak te voorzien daar een groot gedeelte van den handel tusschen 's Bosch en de Langstraat, eene zéér belangrijke streek, naar elders dreigt verplaatst te worden." De geachte afgevaardigde vergist zich eenigzins, of wellevert het bewijs te spreken naar op dracht van zijne kiezersen zelf niet met de plaatseliike aangelegenheid hekend te zijn: het lijntje, dat nog onteigend moet worden, is circa 21/2 kilometer, doch het lijntje of de dijk die nog gelegd moet worden, is ruim 5 kilometer. De hoofddirecteur heeft door zijn plaatselijk onder zoek weinig meer kennis kunnen opdoen, omdat hij zeer denkelijk is geaccompagneerd en geadvi seerd geworden door personen, die a tort et a travers een werk willen, dat groot is en langen tijd duren kanzoodat de spoedige voltooiing hoe langer hoe meer op den achtergrond ge schoven wordt. Vanaf het perron van net station kan men de Diezebrug zien, doch verder niets, omdat men een ruim en vrij gezicht heeft ln den polder tot Vlijmen en de bruggen in de Vlij- mensche Putten buiten gezicht zijn door Groot- en Klein-Deuteren. Het plan van aansluiting der lijn bij hectometer- paal 2, tusschen de Honderdelsche brug en wissel No. 19, kan gereed zijn; doch de onteigening ont breekt nog, en men zou tot de aanbesteding heb ben kunnen overgaan, indien de daarbij behoo- rende ambtenaren niet van de gelegendheid had den gebruik gemaakt om een nieuwen minister tot hunne denkbeelden over te halen, niettegen staande het hoog tijd wordt in deze zaak te voor zien, omdat de handel dreigt zich te verplaatsen. De minister: „De door den geachten afgevaar digde besproken zaak is een der lastigste Dij den. aanleg der staatsspoorwegen. Zooals de kamer weet werd het desbetreffend wetsontwerp door haar niet goedgekeurd. Daarna werd een ander opgemaakt, dat groote bezwaren ontmoette bij den directeur-generaal, die een tegenontwerp indiende. Ook dit kon niet worden goedgekeurd daar het niet aan de door de kamer gestelde eischen vol deed, en nog minder aan die,^welke in het belang van 's Hertogenbosch moesten worden gesteld." „Ik heb de zaak onmiddellijk na mijne optre ding in bewerking genomen, en in overleg met den directeur voor de spoorwegen een nieuw plan doen ontwerpen, dat geheel aan de vroeger ge stelde eischen voldoet, zoowel als aan de beboetten van den handel en de scheepvaart van 's Bosch. Dat plan is veel goedkooper dan de vroeger aan gebodene en is sedert eenige dagen in handen van den directeur-generaal. Een antwoord daar omtrent heb ik nog niet ontvangen. De waar deeringen voor de onteigeningen zijn alle inge komen, en wanneer nog eenige vertraging plaats had, is dit omdat men wensent de adviezen van den directeur-generaal te vernemen, ten einde met zekerheid de te onteigenen perceelen te kunnen aanwijzen." „Het plan zal in deze kamer kunnen besproken worden bij de behandeling van een wetsontwerp tot onteigening van eenige zij het ook slechts enkele perceelen benoorden de Dieze." Het is maar al te waar dat het een der lastig ste is: want toen die spoorweg Zwaluwe's Her togenbosch werd gedecreteerd, dacht men nog in 't gansch niet aan een Maasmond. Men holde voort over de bezwaren zonder nadenken; voor welke bezwaren men thans zit te zuchten. De kamer weet zeer goed, dat een plan tot verlegging der rivier de Dieze in de scheurmand is te recht gekomen. Een tweede plan, tot verhooging van e Dieze-brug ad 10,0? M. boven A.P. en ver plaatsing van 't station is gevallendoor het amendement van Kerkwijkc. s.; en wat thans in de pen is, is nog niet bekend, doch zeker is het, dat het belang van 's Hertogenbosch wordt gepredomineerd door het belang van de ambte naren van dien spoorweg en dat de Bosschenaar zelve in deze zaak ziende blind blijft. Het is met graagte aan te nemen dat bij de optreding van een nieuwen minister, alles te zamen spant, om te trachten een r.ieuw plan te ontwerpen en voor te brengendat geheel aan de eischen van die ambtenaren voldoetten einde zich zeiven eeu langer leven te bezorgen. Dat dit plan veel goedkooper zal zijn, is nog te bezien; daar men er wel alle draaien en wen dingen aan geven zal, om het zoo goedkoop mo gelijk le doen schijnen; doch eens Begonnen, zal men later wel ondervindendat het nog veel duurder uitvalt. De waterverversching van 's Hage was geraamd op 8 ton en kost thans l!/j millioen; doch klaar zijnde, mag er niet gespuid worden, omdat men bij den aanleg niet voldoende gedacht heeft aan de badplaats te Scheveningen. De normaliseering op de "Dommel was geraamd op 3 ton; doch thans kost die 8 ton, en van alle aangrenzende gemeenten hoort men niets dan. klaagliederen; en omtrent het eindwerk, de Box- telsche sluis, stelt men uit van het eene halfjaar in het andereomdat men met de varkens geen blijf weet. De normaliseering op de Waal, aie8 millioen gekost heeft, noemt men thans een voor- loopig werk, en vindt men goed eene herziening te beginnen; misschien totdat de tweede 8 mil lioen zullen verwerkt zijn*. De geachte afgevaardigde uit 's Hertogenbosch. „Na de welwillende en door mij hoogst gewaar deerde toezegging van den minister blijft mij alleen over zijne excellentie daarvoor dank te zeggen, met aanbeveling om dit belangrijk on derwerp zooveel mogelijk te willen bespoedigen.' De taak is volbracht en de kiezers zijn weder bevredigd. De geachte afgevaardigde uit Zierikzee. #In het verslag wordt de vraag gedaan, hoe het siaat met de kunstwerken ten behoeve van den spoor weg van Schiedam naar den Hoek van Hoiland. De minister zou mij zeer verplichten, daaromtrent inlichtingen te geven. „Zoowel bij deze lijn als bij de voltooiing der lijn Zwaluwe'sHertogenbosch, wordt het bewijs geleverd dat, als men wil, men ontzaglijk lang de voltooiing van een spoorweg kan vertragen. „Wanneer mij als ingenieur ware opgedragen, beide lijntjes te maken, zou ik mij de mogelijk heid niet hebben kunnen voorstellen, om van

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2