Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Italië. Amerika. fend gelijkende beeltenis nog wel midden in de actie deed aanschouwen. Kardinaal Lavigerie, die een en nieuwen kruistocht predikt tegen de slavernij in Centraal-Afrika wordt te Brussel ver wacht. De werkstakers zijn nog niet tot verandering van inzicht gekomen, en hun aantal vermeer dert eiken dag, doch zonder dat er van hun nen kant eenige andere neiging tot ongere geldheden bestaatdan dat zij hier en daar een paar karren met aarde beladen aanhouden en omverwerpenom de voerlieden ook tot werkstaking over te halen. Eenige handtastelijkheden hebben ook dit maal plaats gehad door een gansch ander gildenamelijk de lqippersgezellen, die zich- zelven met den weidschen naam van „haar- artisten" bestempelen. Er zijn thans vele kappers zonder werk en eene ledige maag is een raadgeverdie zelden tot kalmte aan spoort. Hun ongenoegen heeft eenen zonde bok gezocht en dien gevonden in de zooge naamde „bureaux de placement," die steeds bij ieder vak een doorn zijn in het oog der werklieden. De houders dezer bureaux de «placiers,» zijn bij patroon en loontrekkenden de tusschenpersonen om laatstgenoemden te plaatsen. De karrevoerders en de koetsiers van huurrijtuigen dreigen nu ook met eene werk staking. Een honderdtal hunner heeft eene vergadering gehouden op de Arbeidersbeurs. De bekende klachten en toespraken werden ook nu weer gehoord. Een koetsier van een huurrijtuig, zekere Moore, die op zijne manier ook de lier hanteertdroeg het volgende vers voor Assez de pleursassez de larmes Assez de rageassez de cris Ce qu'il nous faut, ce sont des armes Ponr prendre ce qu'on nous a pris Terwijl hij dit opdreunde, haalde hij een revolver uit den zak en zwaaide er mee als of het eene banier was. De bedienden in de koffiehuizen en res tauraties willen ingelijks meedoen aan de werkstakingen zij boden met de kappers bedienden, nadat ook zij op de Arbeidsbeurs eene bijeenkomst hadden gehouden, aan de politie tegenstandtoen deze hun beletten wilde voor de „bureaux de placement" te demonstreeren. Het kwam toen tot eene botsingwaarbij de politie met de blanke sabel zich te weer stelde. Het terrein bleef ten slotte aan de poliiie. Vijftien werk stakers werden in verzekerde bewaring ge bracht onder dezen de secretaris van „le Cri du Peuple." Louise Michel is opgetreden in eene ver gadering te Saint-Ouen die bijeengeroepen was om de werkstakers eene riem onder het hart te steken. Louise heeft herhaaldelijk het woord gevoerdzij beval nadrukkelijk aan de werkstaking tot het uiterste vol te houden. Hoogst treurig luiden de berichten van alle kanten omtrent de gevolgen van het aanhoudend slechte weder in het hartje van den zomer. In het departement Lot zijn hagelsteenen gevallen grooter dan een duiven ei en ter zwaarte van 50 tot 80 grammen. In den geheelen omtrek is de wijnstok ver nield de vruchtboomen zijn er tegen den grond geslagen. Het departement Lozèr is door een orkaan geteisterd gewordendie honderdjarige eiken heeft ontworteld. De bodem is op vele plaatsen met takken be dekt, en daartusschen ziet men doode vogels liggen, die bij hoopen door den hagel zijn neergeslagen. Meer dan een dozijn departe menten zijn op die wijze getroffen. Ook in Savooie zijn hagelsteenen gevallen. Te Parijs is een bankier, Pierre ge naamd gearresteerd juist toen hij op het punt was den trein in te stappen en naar Belgie te vertrekken. Hij laat een passief van 500,000 frs. achter. Reeds drie dagen werd op hem gelet tengevolge van klachten, die tegen hem ingediend waren. Verleden week heeft de eerste proef neming plaats gehad met den teletoon tus- schen Parijs en Marseille. De minister van financien was te Marseille en de directeur der posterijen en telegrafie te Parijs. De proef heeft uitstekend voldaan op dezen af stand van 4000 mijlen. Te Pujols in het Fransch departement Girondeliep dezer dagen een dol gewor den poedel door de straten. Acht kindererf, vier volwassenen en een aantal honden wer den door hem gebeten. De gemeenteraad besloot, in een buiten gewone vergadering aan de gebetenen die een reis naar Parijs niet konden bekostigen, het noodige geld te verschaffen, en den vol genden dag vertrokken de twaalf personen naar de hoofdstad om zich onder behande ling van Pasteur te stellen. De gebeten honden zijn allen gevangen en afgemaakt. Een der hevigste voorstanders der com mune generaal Eudesis overleden en wel in de omstandigheden die het meest over eenkomen met het het beweeglijke leven, dat deze strijder gehad heeft. Hij had zich naar de zaal Favié laten brengenom een werk lieden-meeting bij te wonen. Nauwelijks had hij zijn gewone thema tegen de bezitters en ^en gemeenteraad van Parijs aangevan gen of hij zakte ineen en was dood. Nadat de vergadering een oogenblik was geschorstwerd een motie aangenomen waarbij de verachting werd uitgesproken over hendie door hun daden „den dood van den grooten burger verhaast hadden." Met een leve de communeging de meeting uiteen. Te Bordeaux is een groot aantal huizen afgebrand. De schade wordt op 500,000 frs. geschat. Het hof van appèl te Aix heeft uit spraak gedaan in het hooger beroep, door den graaf de Villeneuve ingesteld tegen het vonnis der rechtbank te Toulon, waarbij hij wegens de bekende vermenging zijner wijnen met vergiftigde stoffen, veroordeeld werd tot 20 dagen gevangenisstraf. Het hof heeft het vonnis vernietigd en hem veroordeeld tot 48 uren gevangenisstraf. Dit arrest is gewezen op grond, dat de geneesheeren niet zeker zijn omtrent de oor zaak van den dood van verscheidene perso nen, die de bedoelde wijnen gedronken heb ben en van welke sommigen waarschijnlijk overleden zijn aan de tuberkelziekte of an dere ziekten, en voorts op grond dat de wijn tot een zoo lagen prijs verkocht werd, dat de koopers konden weten, dat zij daarvoor geen zuiver druivennat konden krijgen, zoo dat hier in den zin der wet van geen be driegerij sprake kan zijn. Voorts heeft het hof bij het bepalen der straf den duur van de voorloopige hechtenis in aanmerking ge nomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag had er een bloedig gevecht plaats tusschen Fransche en Italiaansche werklieden, die be zig waren aan de werkzaamheden voor de tunnel bij Braye. Daar er 30 der laatsten weggezonden werden, kwamen zij gewapend met revolvers, terug en maakten zich mees ter van de tunnel. Een Italiaan werd ge dood, een doodelijk gewond en drie minder ernstig gekwetst. De door de Italianen ge- houdene kantine werd geheel en al geplun derd. De troepen zijn geconsigneerd en staan gereed te vertrekken. AMIENS, 7 Augustus. Gisteravond 9 uur trokken groote benden werkstakers de straat St. Leu in en vielen de weverij van Cocquel aan. De gendarmerie wilde voorwaarts gaan, maar de muiters wierpen stukken fluweel voor de paarden om hen tegen te houden. In weinige minuten was het huis van Cocquel geplunderd en plotseling zag men vlammen opstijgen uit de fabriek. De brandweer ver scheen maar de werkstakers beletten haar den brand te blusschen; zij sloegen banken en lantaarns stuk. Eindelijk kwamen de ja gers te paard en chargeerden met getrokken sabel. Ook de gendarmen deden eene charge onder een hagelbui van steenen. Verscheidene paarden werden gewond. De politie, gevolgd door een detachement infanterie, snelde toe. Ten 9l/2 ure was de straat schoongeveegd en de brand gebluscht. De toegangen zijn door militairen afgezet. In de stad heerscht groote opgewondenheid. De troepen houden de mairie, het hotel der prefectuur en de fabrieken bezet. Zij patrouilleeren door de straten. Alle maat regelen zijn genomen om eene herhaling der onlusten te voorkomen. Te Sevillaniet te Madrid zooals som mige couranten meldden, is de koepel der kathedraal ingestort. Die kerk was reeds sedert de aardbeving van 1755 ineen slech ten staat. Het fraaie koor is vernield. Van dooden of gewonden bij het ongeluk wordt niets vermeld. Het Courtcircular spreekt het bericht eener reis der koningin naar Baden-Baden tegen de koningin onderneemt dit jaar geen reis op het vasteland meer. Aan de Daily News wordt uit St. Pe tersburg geseind, dat goed ingelichte kringen de geruchten gegrond gelooven, dat onlangs on derhandelingen zijn geopend tusschen Rusland, DuitschlandZweden en Denemarken over eene gemeenschappelijke Oostzee-politiek welke de bovengenoemde mogendheden even tueel tot eene binnenzee zouden willen ma ken. De overstroomingen tengevolge van de hevige regens in Londen blijven toenemen. Op verschillende punten is het spoorweg verkeer afgesloten. In de omliggende dis tricten rot de oogst op het land. De hooi oogst is bijna geheel verloren. Bij de Engelsche spoorweg-maatschap pijen openbaart zich een streven naar nog zeer veel sneller loopende treinen dan tot dusverre reeds het geval was. Den len Augustus vertrok uit King's Cross Londen te 10 uren een trein naar Edinburgh die daar nog voor 6 uren aankwam en dus de ge- heele reis binnen 8 uren deed. Op den Schotschen „Hoogland-spoor weg" bij het station Kinkrag is een trein gedeelte ontspoord. Eenige personen- en goederenwagens stortten van een hoogte van 7 a 8 Meter naar beneden. Een Pullman-waggon viel op zijde, de rei zigers daarin kwamen met den schrik vrij. Een rijtuig le klasse rolde om en om van de helling af tot op een veld beneden. De ze ven passagiers die daarin zaten werden alle ernstig gewond. Het Hoogerhuis besloot over geheel Engeland een onderzoek te doen instellen naar het sweating-systeem, het uitzuig-stelsel, waarbij voor hongerloonen (met name in het vak der gemaakte kleederen) door den klei nen huiswerkman voor groote magazijnen wordt gewerkt. De Norddeutsche Allgem. Zeit. is gemach tigd te verklaren, dat de in de Nouvelle Revue, te Parijs, verschenen memorie van den rijkskanselier aan keizer Fraderik niets meer is dan eene compilatie, zonder het of- ficieele stuk tot grondslag, en daarom ten volle den naam van een valsch stuk moet dragen. De National Zeitung zegt dat de na gelaten gedenkschriften van keizer Frederik uit Engeland herwaarts teruggebracht zijn de Börsen Zeitung, dat keizerin Frederik eerstdaags Friedrichskron verlaten zal, en dat de ziektegeschiedenis door dr. Mackenzie opgesteld, met machtiging van keizerin Fre derik tegelijk hier in het Duitsch en te Lon den in het Engelsch verschijnen zal. Er is weder een Duitsch officier door een noodlottigen val om het leven gekomen. Bij de wedrennen te Charlottenburg op Zon dag 11., viel de ritmeester v. Osten van zijn paard en brak den hals. Hij was onmiddel lijk dood. Vorst Bismarck is door het Berlijnsche kleedermakersgild, dat dezer dagen zijn 600- jarig bestaan vierde, tot eerelid benoemd, als een blijk van dankbaarheid voor de uitne mende diensten door hem aan de zaak der Duitsche eenheid en den Duitschen hand- werksstand bewezen." Het eerediploma, gesloten in een prachtig kistje, met goud, zilver, en email versierd, is een meesterstuk van teeken- en schilderkunst op perkament; het stelt voor, omgeven door gouden versierselen, scharen, naalden, klos sen garen, knoopen en andere attributen van het kleermakersvak. Bij deze gelegenheid wordt herinnerd, dat een van Bismarck's eerste bekende voorva deren een kleedermaker is geweest. Bekend is overigens de kostelijke anecdote betreffende de wijze, waarop de rijkskanse lier eens een verwaten snijdertje op zijn plaats heeft gezet, 't Was, meenen we, te Kissingen, dat hij zijn kleerenleverander tegenkomende, die daar ook voor zijn gezondheid vertoefde, dezen aansprak met de vraag of hem hef verblijf nog al beviel. „O ja wel, Excellentiewas het ant woord, „maar om u de waarheid te zeggen: het publiek is me wel een beetje heel ge mêleerd." „Maar mijn beste vriend", hernam de rijks kanselier, den aristocratischen snijder met een ondeugend glimlachje op den schouder kloppend„We kunnen ook niet allemaal kleermaker zijn Uit Silezie en Elburg zijn weder be richten ontvangen van zware overstroomin gen tengevolge van den aanhoudenden regen. Het spoorwegverkeer is op verscheidene plaatsen gestremd. Een groot gedeelte van den oogst is vernield. Wij laten hier eenige bijzonderheden volgen uit de Duitsche bladen Een der eerste berichten kwam uit Lieg- nitz, in Pruisisch-Silezie. Het was gedagtee- kend 4 dezer en luidde„Sedert gisteren nacht regent het hier onophoudelijk door; van tijd tot tijd komen er groote watermas sa's met een geweld als van wolkbreuken naar beneden. Daarbij is er in den nacht een storm opgekomen, waardoor hier in verschei dene straten boomen zijn geknakt of om ver geworpen, terwijl op de wandelplaats en in de openliggende tuinen overal takken en kronen zijn afgeslagen en buiten de stad de telegraafdraden zwaar zijn beschadigd, deels vernield. Aan de kleur van het water kan men zien, dat er ook in het hooggebergte zeer veel regen moet zijn gevallen." In hetzelfde bericht werd gemeld, dat de omstreken van Sagan reeds waren over stroomd. Den volgenden ochtend, 4 dezer, kwam van daar bericht, dat de Borber er eene hoogte van 4 meter had bereikt en te Loos alles onder water lag, terwijl reeds ver scheidene huizen en bruggen waren wegge slagen en onder anderen een groote molen uit elkaar gerukt en ten slotte weggespoeld was. Tevens werd uit Hirschberg gemeld: „Langs de oevers van den Bober ligt over eene breede strook alles onder water, zoodat de communicatie alleen door vaartuigen moge lijk is. Het geheele Queisdal is onderge- loopenbij de afzending van dit bericht loopt het water reeds de bovenverdieping der huizen in. Op den spoorweg Greiffen- berg—Friedeberg zijn de brugpijlers aan het uitwijken, zoodat de spoordienst stilstaat. Tusschen Lauban en Langenöls is een lang eind van den dijk bezweken, tengevolge waarvan ook het station te Lauban onder water staat." Zoo luidde het bericht uit Hirschberg en nog dienzelfden dag werd er van een ande ren kant bericht ontvangen, dat ook in de omstreken van Hirschberg zelf zoowel als in die van Warmbrunn en Cunnersdorf alles was ondergeloopen, zoodat er de straat en land wegen nergens bruikbaar waren. In al die omstreken was het echter nog niet zoo erg gesteld als naar den kant van Arnsdorf tot Schreiderhau, alwaar overal de geheele oogst is vernield. Dit laatste is grootendeels ook het geval rondom Görlitz. Op vele plaatsen in dien omtrek waren de bewoners door de politie gewaarschuwd dat de watervloed in aantocht was, en konden zij dus nog in haast maat regelen nemen om het een en ander te be veiligen, of de wijk te nemen. De spoor wegen van daar op Lauban en Zittau zijn op enkele punten bezweken. Blijkens latere be richten was echter de waterstand der Neisse tegen den avond reeds ongeveer 7 voet ge daald, zoodat er geen verder gevaar tege moet werd gezien. Ongelukkig waren er op het laatst eenige menschen omgekomen. Het laatste bericht omtrent landstreken in en naar den kant van Sileziê is van Zondag uit Sprottau. Het luidt: „De overstroomin gen langs den Bober hebben hier aan de huizen en op de graanvelden groote ver woestingen aangericht. Slechts met groot levensgevaar hebben de bewoners zich kun nen redden. Het geheele Fischerwerder staat onderaldaar is het water zoo snel opge komen, dat de bewoners niet snel genoeg met have en goed naar de bovenverdiepin gen konden vluchten." Ook in de Pruisische provincie Saksen zijn er plaatsen door orkaan en watervloed ge teisterd. Reeds in den ochtend van 3 dezer was het water uit de Spree aldaar over de landen geloopen. Doch meer dan op die punten heeft in de provinciën West-Pruisen en Posen het water schade aangericht. Reeds Zaterdag werd uit Elbing gemeld, dat in het Elbinger laagland een groot aantal wegen waren ondergeloopen, de spoorwegdam naar den kant van Guldenboden in gevaar ver keerde en reeds dien dag de veldoogst ge deeltelijk was vernield. Daarna is uit Brom berg namens de spoorwegdirectie bekend ge maakt, dat de dienst tusschen Elbing en Gul denboden voorloopig was gestaakt, doordien de spoorwegdam, tengevolge van den zwaren regen over eene lengte van 300 meter door het bergwater was overstroomd en onder mijnd. Uit Koningsbergen werd Zaterdag geklaagd, dat het reeds 48 uren onophoude lijk was blijven regenen en de spoorwegdienst er slechts nog met groote vertragingen kon plaats hebben. Uit Luzern wordt aan de «Daily. News» gemelddat aanhoudende slagregens orer- strooming veroorzaakt hebben van de Vier- waldstadterzee, waardoor alle huizen en loge menten aan de kaden onder water staan terwijl de oever-promade zelve ingezakt is. Groot is in het algemeen de verwoesting; ook de Gothardspoor staat gedeeltelijk onder water. De regens blijven steeds voortduren en in het gebergte valt er sneeuw. Het postkantoor te Neuhausl bij Pressburg is. des nachts door een bende gemaskerde personen aangevallen. Een hevig gevecht volgde er uit. Verscheidene der bandieten zijn gewondzij zijn door hun kameraden medegenomen, die ingevolge den tegenstand dien zij ondervonden hebben, op de vlucht zijn gegaan. Groote sommen gelds bevonden zich op het oogenblik van den aanval in het postkantoor. Naar de Italiaansche Tribuna bericht, is het bezoek van keizer Wilhelm te Rome in October a.s. thans officieel vastgesteld. De kroonprins van Italië zal zijn voor genomen reis naar Engeland (natuurlijk be halve het gewone geleide) in gezelschap van vier der uitstekendste jongelui van de Uni versiteiten van Bologna, Turijn, Pavia en Genua ondernemen welke hiertoe door den koning zijn uitgenoodigd met het doel den prins in aanraking te brengen met de bloem der studeerénde jongelingschap. Volgens een officieele statistiekkwa men in Italië gedurende de maanden Maart en April 11. niet minder dan 342 faillissemen ten voor. Daaronder zijn natuurlijk groote en kleine het grootste is dat van de ge broeders Moronite Rome, waarin actief en passief 106 millioen lire bedroeg. Het agentschap Stefani bericht dat de Duitsche regeering zich vereenigd heeft met de Italiaansche nota's van 25 Juli jl. betref fende Italie's souvereiniteit over Massowa. Uit Rome meldt de „Daily News, dat de Italiaansche regeering geénerlei protest der Porte omtrent Massowah heeft ontvangen. Door het springen van eene petroleumlamp is Vrijdag jl. te New-York brand ontstaan in een huis bewoond door 150 personen, meest arme Poolsche jodendie met kleermaken den kost verdienden. Het huis had geen anderen ingang dan een smal gangetje. Een

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2