Middelkoop publiek veilen en verkoopen: DAMES EN MEISJES. Advertentien. SCHOENWERK Agentuur Margaretha Nefen, HOTEL Oud Berg en Dal BINNENLAND. 328ste Staatsloterij. Handelsberichten. OOHÏAHT, BIJ NIJMEGEN. aantal bewoners hebben door uit de ramen te springen met meer of minder goed ge volg zich het leven gered maar twintig zijn er verbrand en een aantal hebben zware brandwonden gekregen. WAALWIJK, 8 Aug. 1888. Het aankoopen der nog ontbrekende per- ceelen, noodig voor de verlegging van den Maasmond, is weder in vollen gang. Bin nenkort kan het einde worden verwacht van de onderhandelingen tot aankoop in der minne. Enkele perceelen zullen gerechtelijk moeten worden onteigend. Ook met den aankoop der perceelen, ge legen onder gemeenten Cromvoort, Vucht en 's Hertogenbosch, noodig voor de voltooiing van de spoorlijn Zvvaluwe's Bosch, zal in den. loop dezer week worden aangevangen. Zijn onze inlichtingen juist, dan zou bij de regeering het plan bestaan de normaal school alhier te behouden, maar de voorbe reidende klasse op te heffen. Verder wordt er gesproken van de op heffing der rijkskweekscholen voor onderwij zers te 's Hertogenbosch en te Haarlem. Is het steeds aan te raden cijfers dui delijk te schrijven, vooral schijnt dit aller noodzakelijkst als men iets van de gemeente Waalwijk te vorderen heeft. Ons is althans éene rekening vertoond door iemand, die verklaarde dat hij daarop geschreven had f 1L. en dat zij ook voor dat bedrag ge viseerd was door den gemeente-opzichter. Het afgegeven mandaat luidde echter slechts f 10.en de aangehechte nota vermeldde ook slechts dat bedrag. Behelst de ons gedane verklaring waarheid, waarvoor wij natuurlijk niet kunnen instaan, maar dat wij ook geen reden hebben om te betwijfelen, dan zou, na het visum van den opzichter, het getal 11 op eene of an dere wijze in 10 moeten zijn veranderd ge worden. Hoe dit zij, ter vermijding van moeielijk- hèden, schrijve men de cijfers zoo, dat zij niet gewijzigd of bijgewerkt kunnen worden, zonder dat het onmiddellijk in het oog valt. Jl. Zondagavond was voor een oogen- blik een gedeelte onzer gemeente in rep en roeriemand, vergezeld van zijn vrouw en kinderenverkeerde namelijk in kennelijken staatwaarin hij zoo men zeide zijne huisgenooten mishandelde de politie geleidde hem huiswaarts om hem aan de verontwaar digde menigte te onttrekken. Bij de akte-examens in het Fransch, lager onderwijs, te Utrecht, is o. a. geslaagd dén heer H. A. M. de Kort, te Loonopzand. Sedert eenige dagen loopen de gewone kooplieden druk om leverantiehooi. Zij bie den thans f40 bij 1000 Kg., tegen welken prijs enkele partijen zijn gekocht, om naar de magazijnen te worden vervoerd, waar men het ten bekwamen tijde zal persen. Er zijn hooiboeren, die wel tegen den thans uitge loofden prijs willen afleveren, doch dan moet zoowel het miskleurde als de goede qualiteit genomen worden. Algemeen wordt gedacht, dat hun eisch toegewezen zal worden. Met het oog op het vele hooi, dat niet geheel droog is binnengehaald, en het daar uit ontstaande brandgevaarvestigen wij de aandacht van gemeentebesturen op eene hoöiboor met thermometer. Deze werktuigen zijn hier te lande ingevoerd door de firma Landré Glinderman te Amsterdam door wie ook ook alle inlichtingen daaromtrent verstrekt worden. De firma leverde nog on langs een dergelijk werktuig aan de gemeente Nieuwer-Amstel. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen een ingezeten uit Holtendie bestellingen doet op allerlei advertentien en ook bij alle handeldrijvenden. Voor het hem toegezon dene volgt geene betaling, en hij maakt het voor minder dan het hem in rekening werd gebracht te gelde. Reeds zijn velen opge licht geworden. Een ieder zij op zijne hoede. De hooge stand van het waterwaar door de landbouwersstand dezen zomer toch al zooveel schade geleden heelt, wordt maar niet gunstiger. Om den Bosch strekt zich eene onafzienbare watervlakte uiten nu de kade bij de Honderdelsche brug in het Bos- scheveld aangelegd ter keering van het overvloedige Dommelwater Vrijdag bezwe ken is zijn de buitenpolders van Vlijmen Drunen en Nieuwkuik geheel onder water gezet. Tengevolge daarvan drijft het voor den handel opgestapelde hooi geheel weg, en zoo er nog wat van overblijft, is dit niet meer geschikt. Evenzoo is het om Eindho ven gesteld waar zelfs particuliere tuinen in zeeen herschapen zijn. Ook de Beersche Overlaat tusschen Berchem en Ravestein, 'staat voor een groot gedeelte onder. Er zijn zelfs landwegen, welke door dezen toestand voor het vervoer geheel ongeschikt zijn ge worden. Als troost in dezen regenachtigen zo mer moge strekken dat onze voorouders dergelijke natte zomers gehad hebben. In de „Drentsche Jaarboeken", van vader Pi- cardtleest men „Geen mensche die leeft, heeft gesien in deze Landtschap soodanige jammerlicke drie after-malkanderen volgende jaerenals geweest zijn de jaer Yan 1648 49 en -50. Het heeft dese Somers en Herf- sten continuelich geregéntmet sulcke stort regens dat tet water in sommige plaetsen zoo hoogh gestaen heeftals in de Aller - Heyligen vloet. Hierdoor is het meeste gras verdorven het hoy verdroncken het koorn op 't veld verrotkoeien paarden, schapen, met menigte weghgestorven, den brandt ver durven waer door groot gebreck geweest is van broodtbutter kaes speek bier brandten andere levensmiddelen." In de Zondag te Breda gehouden jaar- lijksche vergadering van den bond van offi cieren der schutterijen in N.-Brabant werden voor de bestaande vacature tot nieuwe be stuursleden gekozen de majoor Rits, te 'sBosch, en de majoor der rustende schutterij Schind- ler, te Geertruidenberg, en tot voorzitter de majoor der rustende schutterij Rovers te Steenbergen. Er werd besloten, in het volgende jaar een schietwedstrijd te doen houden voor officie ren der schutterijenweerbaarheidskorpsen en van het leger terwijl Breda werd. aange wezen als de plaatswaar de wedstrijd zal gehouden worden. In plaats van majoor Cox, die wegens hoogen leeftijd had bedanktwerd tot pen ningmeester benoemd de majoor Schindler. Na afloop der vergadering vereenigde men zich aan een kameraadschappelijken maaltijd. De kapitein der stoomboot „de Nijver heid", van Dongen, die in verband met het verdrinken van de dochter van den haven meester, zes dagen in voorloopige hechtenis is geweest, is weder op vrije voeten gesteld, daar hij naar alle waarschijnlijkheid niet in deze treurige zaak betrokken is. Dezer dagen werd een verpleegde van het krankzinnigengsticht te Vucht levenloos uit het water opgehaald. Bedoelde verpleegde was gepensionneerd, zoodat zijn weduwe thans dit pensioen moet missen. Naar men ver neemt zal zij dientengevolge een vordering tot schadeloosstelling tegen het bestuur van gemeld gesticht instellen. Met eene diepe wond aan den hals is te Someren op een hooizolder, het lijk ge vonden van den 60 jarigen landbouwer M. R. Door de politie is een onderzoek inge steld. Baardwijk, 6 Aug. Heden had de plech tigheid der eerste steenlegging van het in aanbouw zijnd liefdegesticht plaats. Reeds vroeg in den morgen wapperde van elke wo ning de driekleur en van de pastorie tot aan het terrein was de weg gesierd met groen en bloemen, met bogen en opschritten. Ten elf ure nam de plechtigheid een aanvang. De hooge gasten, die bij hunne aankomst aan de woning van mevrouw H. Loefif, waren afgestapt, begaven zich van daar naar de pastorie, waar door den heer Jos. LoefF pre sident der feestcommissie, deze werd voor gesteld. Begeleid van de feestcommissie zette de stoet zich thans in beweging, Voorafge gaan van maagdekens, waarvan eenige de versierde benoodigdheden der steenlegging droegen, ging mevrouw de Douairière L. Jan sen, begeleid door den eerw. heer pastoor en den eerw. heer deken van Waspik de overige leden der familie werden begeleid door andere geestelijken en door leden der feestcommissie. Toen de stoet op 't terrein aangekomen was, speelde de muziek der harmonie „St. Crispijn," waarna de president der feestcommissie namens de gemeente Baardwijk het welkom toeriep aan mevrouw L. Jansen, als vertegenwoordigster van mevr. de Douairière A. Smits, vrouwe van Baard wijk aan 't slot zijner rede druktej hij den wensch uit, dat de band, die de vrouwe van Baardwijk aan Baardwijk hecht, sterk als hij reeds is, al krachtiger en krachtiger moge zijn. Na deze toespraak zong het zangkoor met vuur het „zij leven lang van Paeschen; nu volgde de wijding van den eersten steen door den weleerw. heer J. Jansen, onderpas toor te Seveneecken, waarna het zangkoor de voor deze gelegenheid gemaakte feest cantate zong, met de keurigheid en juistheid, zooals dit koor gewoon is te zingendoor den heer architect werd nu aan mevrouw de Douairière L. Jansen, kalk en troffel aange boden en werd door haar en ieder der leden harer familie een steen gelegd. De eerw. heer pastoor nam nu het woord en sprak namens de gemeente Baardwijk zijn dank uit voor de vorstelijke gift voor den bouw der stichting Jdoor mevrouw de Douairière A. Smits, Vrouwe van Baardwijk geschonken. Zijne rede werd opgevolgd met „Dat Baardwijks ed'le Vrouwe leev'door het zangkoor gezongen. Nadat nu degenoo- digden het terrein in oogenschouw genomen hadden, trok de stoet, onder de muziek van St. Crispijn, terug. Ten half vijf ure bracht de harmonie L'Espérance eene serenade. Ter eere der gasten begon en eindigde zij met de Braban^onne; het behoeft wel niet gezegd te worden, dat l'Espérance goed werktezij doet dit steeds; doch zij muntte heden avond uit door de gepaste keuze der nummers en de fijnheid der uitvoering. Bij het afscheid der hooge gasten betuigden zij hunne groote tevredenheid over de blijken van toegenegen heid in Baardwijk ondervonden en dankten voor de hartelijke ontvangst. Zoo eindigde dit feestdat in alle opzichten geslaagd mag heeten. De feestdag van Maandag mocht niet geheel zonder stoornis afloópen. Nadat eerst een onruststoker onschadelijk was ge maakt, werd laat in den avond bij de politie aangifte gedaan van mishandelingde klager had namelijk aan het aangezicht verwondin gen, blijkbaar met een mes of ander scherp voorwerp hem toegebrachthij was echter wel wat te veel onder den indruk van „ver gunning," om behoorlijke inlichting te kun nen verschaffen omtrent dader en oorzaak. Capelle, 6 Aug. Treurig is het te zien op welke onrustbarende wijze het bederf in de aardappelen alhier toeneemt. Geheele velden staan met dor, ja met verrot loof, waarvan een onver dragelijke lucht zich in 't rond ver spreidt. Ook aan den knol neemt het bederf meer en meer toe. Heusden, 6 Aug. De werkzaamheden tot verlegging van den nieuwen Maasmond tus schen den Hoogen Maasdijk en den Bern- schen dijk, in de nabijheid onzer gemeente, waarvan het begin eerst op 1 Augustus was bepaaldzullen deze week een aanvang nemen. Naar wij vernemen, zullen daartoe weldra worden aangevoerd5 locomotieven en 1 excavateur met de noodige rails en dwars liggers. Het personeel zal aanvankelijk be staan uit 200 a 300 polderswerkers, onder leiding van de heeren Van der Vlies en Brand, ten name van den heer L. J. Van den Steenhoven te Dordrecht, Een groote machineloods zal nabij de hoeve te Bern worden opgesteldvoorts komen eene directie- en een aannemerskeet op het midden van het terrein. De rieten keeten voor het volk zullen over het terrein worden geplaatst. Nieuwkuik, 5 Augustus. De handel in deze belangrijke fruitstreek is bijna afgeloopen. Men besteedde de navolgende prijzen: kruis bessen 10 k 12 cent, zwarte bessen 12 cent, roode bessen 6 8 cent, frambozen 12 16 cent, alles per kg., jonge doperwten 22 30 cent per heet., groote 16 a 18 cent, groene erwten in den dop 8 cent per kg.; alles ging zeer vlug van de hand voor Hollandsche en buitenlandsche rekening. De pachtprijzen van het hooiland waren zeer hoog, terwijl de hooibouw erg tegenvalt. 'sBosch, 4 Augustus. Nader deelt men ons mededat in het stuk, betreffende het verzoek van den heer J. van de Velde, om niet weder op de voordracht voor geneesheer in het krankzinnigengestichtVoorburg, te Vuchtgeplaatst te worden (zie ons vorig nummer) de woorden: „zooals dit den vorigen keer, geheel buiten zijn geweten, is geschied," moeten vervallen, daar de heer v. d. Velde, daartoe aangezocht, zijne toestemming heeft gegeven om dit te doen, mits de mogelijkheid van eene benoeming niet geheel was uitge sloten. Het positieve feit evenwel, dat de heer Van de Velde, niettegenstaande de wet houderregent Van der Steen in de laatste raadsvergadering verzekerde, dat al de can- didaten met de nieuwe instructie genoegen hadden genomen van die instructie in het geheel geen inzage of mededeeling heeft gehadgaf hem de overtuiging misleid te zijn, en als figurant dienst te hebben gedaan uit gebrek aan andere sollicitanten. Hierover niet ten onrechte gebelgd, verkoos hij niet weder voor speelbal gebruikt te worden, en deed aan de regenten het door ons mede gedeelde verzoek toekomen. Waarschijnlijk is dit verzoek te laat ingekomen, althans zijn naam prijkt weer als 2e candidaat (figurant) op de voordracht. 7 Aug. Door den raad dezer gemeente is in zijne vergadering van heden benoemd tot geneesheer aan het krankzinnigengesticht Voorburg te Vucht de heer J. Hendriksz arts te Bergen-op-Zoom. De nieuw benoemde leden van den ge meenteraad de heeren J. A. van Lanschot en mr. H. A. Sassen legden in de heden gehouden vergadering de bij de wet voor geschreven eeden af en namen hunne zetels in. Bokstel, 4 Augustus. De stationschef alhier, de heer Van der Linde, wordt met 1 Sept. eervol ontheven van het beheer van dat station, en belast met een anderen werkkring, standplaats Zwolle. D/a jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f 80 k 110 f 80 120 f 40 a 80 f 20 a 40 f 6 a 12 BH 2de Klasse. Trekking van 6 Aug. Getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst.) No. 1944 f20000; no. 10674 f 1000 no. 4106, 6075, 14588 en 15386 elk f400; no. 20939 f200; no. 17744 en 18024 elk f 100. Trekking van 7 Aug. No. 1989 f 1000; no. 3716 f200; no. 2022 14831, 17376, 17731, 17925, 17949 en 18640 elk f100. GORINCHEM, 6 Aug. Men besteedde voor: ristarwe f8,a 8.25 roode dito f 7,25 k f7,35, witte dito f 7,85 A 18. inl. rogge f 5,85 5 6,buitenl. dito f 4,90 a 5,10 gerst f4,90 k 5,10, haver f3,— k 3,25 beste kook- erwten f0,k 0,lijnzaad fper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 209 koeien en - paarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f 180 k 230 Kalfvaarzen f100 a 160 Melkkoeien f 120 k 180 Hokkeling ossen f k Aangevoerd 6 varkens van 18 a 20 c.voor dito a c. per half kilo, 403 biggen van 6 tot f10 per stuk. Boter 55 a 60 cent per half kilo. Eieren f 0.85 a 0.95 per 26 stuks. ROrTERDAM, 6 Aug. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm. De beste f8.40 k f8.75 Mindere en geringe f 7.25 7,40 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 6.40 k 6.75; dito mindere f5.70 è.6.30. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 0.a 0,mindere f 0,a 0,beste Zomer f 0a 0.mindere f 0,a 0. Haver. De beste f3.25 k 3.90. Mindere f2.a 3.10 Paardenboonen. De beste f5.70 k 6. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boon en de beste fll,a 11,25; Mindere f8,50 k 10.50. Witte boonen. De beste f13.k 14. Kook erwten; de beste partijtjes van 17.50 k 7.75 mindere van f 7.a 7.25. Schokkers van f 6,20 k 6.50. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed tot f0.a f 0.Zomerzaad f0,totfO.— Xanariezaad f8.tot f8.25 ROTTERDAM, 7 Aug. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 8, runde ren 798, vette graskalv 173, nuchtere kalveren 15 schapen of lammeren 17, varkens biggen 72, bokken of geiten 4. De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 70 k ct. 2e kw. 65 a ct. 3e kw. 60 k ct. Kalverenle kw. 90 a ct.2de kw. 80 k 75 ct.3de kw. a ct. Schapenle kw. 58 ct., 2e kw. 52 ct. die SOLIED en NET maken of in voorraad hebben tegen zeer voordeelige prijzen, kunnen zich op Dinsdag 14 Augustus 1888 met MONSTERS vervoegen aan het Hotel de Gouden Leeuw" bij MEJ. DEWED. VERWIEL, te Waalwijk. DE NOTARIS gevestigd te CAPELLE, zalop Donderdagen 16 en 23 Aug. 1888, des voormiddags 10 uur, ter herberge van de kinderen J. DE WIT, te Dussen, aan de Sluis, Een perceel best bouwland, liggende in den Zuidhollandschen polder, onder DUSSEN, ter plaatse Berkenhoeve," bij het kadaster bekend in Sectie E no. 179, groot 4 hec taren, 21 aren, 30 centiaren. Te aanvaar den blootschoof van dit seizoen. Nadere inlichtingen te bekomen aan het kantoor van notaris Middelkoop genoemd. Een sedeit jaren te Amsterdam gevestigde firma, welke het geheele land laat bereizen, wenscht het van een flink en binnenlandschen Schoenfabrikant. Er. brieven motto „Schoenen" a/h algem. advert, bureau van NIJGH YAN DIT— MAR, Amsterdam. VOOR In het MAATNEMEN, KNIPPEN en INRIJGEN van DAMES- en KINDERCOSTUMES en ONDER GOED wordt onderricht gegeven door uit Grefrath, bij Crefeld. Tijdelijk adres: den heer 0. HOLTGREFE, MarktWaalwijk. Dit prachtig gelegen HóTEL wordt den zeerste aanbevolen. Goede tafelsoliede be diening. In de maanden Juni en Sep tember verminderd tarief.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3