/X Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Servie. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. kan uit het volgende nagegaan worden 50,000 inboorlingen hebben gedurende 40 dagen gewerkt, om de sprinkhanen te doo- den en er werden ongeveer 2 millioen dub bele decaliters dier insecten afgemaakt; van de 731.000 hectarenwelke met koren en gerst in dit arrondissement bebouwd waren, werden 267,000 hectaren kaalgevre ten. De opzienbarende geheimzinnige moord te Madrid zal in October of November voor het gerechtshof in behandeling komen. De beschuldigden: de zoon der vermoorde oude damehare dienstbodetwee andere vrouwen en de gewezen directeur der ge vangenis te Madridblijven allen in voor- loopige hechtenis. Door den hevigen regen zijn in het Engelsche graafschap Essex vele plaatsen overstroomd. Vooral het dorp Romferd heeft veel gele den op sommige punten aldaar stond het water vier meter hoog. De bakkers konden niet bakken en daardoor steeg het brood tot fabelachtige prijzen. In geen halve eeuw is te Londen en om streken zooveel regen gevallen als de vorige week. Een aardbeving is Zaterdagmorgen te Kimsyth in Schotland gevoeld^ op twaalf mijl afstands van Glasgow. De schok hield eenige seconden aan van het noorden naar het zuiden zich voortplantende. Eenzelfde verschijnsel had zich reeds voor twee jaar voorgedaan. Deze herhaling heeft de bevolking in groot angst gebracht. Een Londensche passagierstrein is Dinsdag te middernachtop de spoorweg brug Hamptonwick, in botsing gekomen met een anderen trein. De machinist, een stoker en vier passagiers werden gedood en 20 an dere personen gewond. De noordwestelijke spoorwegmaatschap pij verdient een compliment. De eerste ha- rer nieuwe sneltreinen van Londen naar Edinburgdie den afstand in acht uren moest afleggen is acht minuten vóór zijnen tijd in de Schotsche hoofdstad aangekomen. Op sommige gedeelten van dezen verbazen- den rit heeft het stoomrosnaar reporters getuigendie meegingen en de vaart met chronometers in de hand berekendeneene snelheid gehad van 72, zegge twee-en- zeventig, Engelsche mijlen in het uur gelijkkomende met 106 kilometer; op andere, waar het bergop gingwas de spoed natuur lijk veel geringermaar een E. mijl per mi nuut werd over belangrijke afstanden volge houden. Dat iemand het hooren en zien bij zulk eene vaart vergaatbehoeft nauwelijks ge zegd. Toch moet de schommeling minder hevig geweest zijndan menigeen zou wa nen. Een hoogst belangrijke politieke rede voering is door lord Salisbury gehouden aan het zoogenaamde lordmayors-banketdat jaarlijks vóór de sluiting van de parlements- zittingen wordt gehouden en waaraan al de leden van het ministerie aanzitten. Een volledige beschouwing over den poli- tieken toestand van Europa vormde des pre miers hoofddoel en de indruk daarvan was zeer bevredigend en geruststellend. De verklaringen over Egypte lieten in dui delijkheid niets te wenschen over, zij zijn saamtevatten in deze woorden „j'y suis, j'y reste" weinig overeenkomend met de wenschen van den zieken man. Over de houding der groote mogendheden tegenover Bulgarije, liet Salisbury zich hoogst gerust stellend uit en zijn raad was, dat steeds de politiek „handjes thuis" moet worden betracht zoowel door Rusland als door Oostenrijk. Salisbury's raad is dus den weg te volgen die nu is ingeslagen: Bulgarije met zijn vorst aan zichzelven overtelaten. Een belangrijk woord wijdde Salisbury aan de keizer-bij een komst te St. Petersburg, waarvan hij immer goede verwachtingen heeft gekoesterd; niets is beter en meer wenschelijk dan dat Rusland en Duitschland eenzelfde politieke richting volgen; daaruit moet voortvloeien een alge- meene vrede. Van het oude paleis te Berlijn wapperde deze week weder voor de eerste maal sedert geruimen tijd de keizerlijke vlagals bewijs dat de keizer in de hoofdstad was. De keizer was des morgens vroeg uit Potsdam gekomen om de militaire oefeningen op het Tempelhoferveld bij te wonen. De kroonprins van Griekeland zal dit jaar de groote Duitsche manoeuvres bijwonen. Maandagavond is te Berlijn een verga dering van sociaal-democraten door de politie gesloten, op 't oogenblik dat de spreker een aanval deed op het kapitaal en de kapitalisten. Verscheidene arrestatiön hadden daarbij plaats Het is nu gebleken, dat keizer Frede- rik zijne „aanteekeningen" in particulieren eigendom aan zijne gemalin had vermaakt. Hij heeft dit namelijk vermeld in een eigen handig geschrift, hetwelk bij de verzameling is opgenomen. Gelijk bekend isloopen de aanteekeningen over een dertigtal jaren en zijn zij in eene reeks van deelen inge bonden. Na eenigen tijd in Engeland gede poneerd te zijn geweest, zijn zij thans weder in handen van keizerin Frederik gesteld, die nu eenige deelenwaarin louter zaken van militairen aard zijn opgenomen, aan het staatsarchief heeft afgestaan. Bij de manoeuvres te Bornstedt is keizer Wilhelm beleedigd door een soldaat, in te genwoordigheid van den Turkschen gezant te Berlijn, den tweede zoon van den khedive en Pruisischen generaal. De soldaat is on middellijk ontwapend en naar Potsdam ge bracht. Bij een bankier te Berlijn is door in brekers voor een belangrijk bedrag aan vreemd en Duitsch geld gestolen. Op grond van verscheidene gegevens ver moedt mendat de dieven twee Engelschen en een Rus zijn, tegen wie de bankinrichtin- gen te Berlijn een paar maanden geleden gewaarschuwd werdenop grond van een mededeeling uit Londen. In het zoo geteisterde district Elbing, dat in het voorjaar zooveel heeft te lijden gehad van het waterzijn ingevolge den overvloedigen regen opnieuw overstroomingen voorgekomen. Tal van straten staan onder water, de spoorwegdijken zijn in gevaar, het verkeer is op enkele lijnen reeds gestaakt en de oogst is gedeeltelijk vernield. De vermaarde „Duivelsbrug" over de Reuss, bij Andermatt, is Dinsdag ingestort. Het was een eenboogsbrug, met een span wijdte van 25 voet, en honderd voet boven de rivierdie daar een schilderachtigen waterval vormt. Vóór het bestaan van den Gotthard-spoor- weg diende de brug voor het handelsverkeer van de Gotthard-pas naar Fluelen en het meer van Luzern. Volgens mededeelingen uit Rome zal keizer Wilhelm bij zijn aanstaand bezoek op het Vaticaan met nog grooter pracht ontvangen worden dan wijlen zijn vader, die nog kroon prins was, toen hij den paus een bezoek bracht. Alle pauselijke troepen zullen op de been zijn en de ontvangst zal waarschlijk plaats hebben in een der groote zalen, die van het consistorie of de koninklijke zaal. Ook Crispi maakt reeds toebereidselen voor de ontvangst van den bondgenoot van Italië. Het van stapel loopen en de doopplechtigheid van het nieuwe Italiaansche oorlogsschip „Re Umberto" te Castellamare zijn op hoog bevel uitgesteld en meent, dat ook deze feestelijk heid in tegenwoordigheid des Duitschen kei zer zal geschieden. De kroonprins van Italië heeft zijn reis naar Engeland tot na het bezoek van keizer Wilhelm uitgesteld. Op het eiland Vulcano werpt de krater weinig asch uit, maar stukken wit gloeienden steen. Veel schade is door de uitbarsting aangericht aan huizen, wijndepóts enz. De vertegenwoordiger van een Engelsch huis heeft aanzienlijke sommen verloren, zijn villa, zijn wijnmagazijnen en de oogst zijn verbrand. De autoriteiten en een aantal touristen zijn op het eiland geland om het schouwspel van nabij te zien, doch wegens de wit gloeiende blokken, die aanhoudend vallen, zijn zij terug moeten keeren. De Tribune bericht, dat kapitein Cec- chi, die te Zanzibar met een zending belast was, alle moeielijkheden tusschen Italië en den sultan heeft opgeheven en zelfs een uit gestrekt stuk land van den sultan heeft ver kregen, ten einde een Italiaansche kolonie te stichten. Aan de Temps wordt uit Belgrado gemeld, dat in de omgeving van koning Milan ver zekerd wordt, dat het verzoek om echtschei ding zal ingetrokken worden, maar dat de koningin onder geen enkel voorwendsel in Servie zal kunnen terugkeeren. Uit Weenen worden aan den Standard ongunstige berichten over vorst Ferdinand gemeld. De prefect van politie van Sofia moet namelijk te Weenen aangekomen zijn met brieven van Stamboeloff aan prins Lo- banoff en met de volmacht onderhandelingen met dezen diplomaat aan te knoopen over een verzoening van Bulgarije met den czaar, waarvoor de val van vorst Ferdinand de grondslag zou zijn. Het aantal slachtoffers van den brand te New-York is grooter dan eemt bericht werd. Men heeft reeds 20 dooden gevonden, er worden nog een aantal menschen vermist, en ruim 20 personen zijn bedenkelijk gewond. Er woonden 150 personen in het huis, groo- tendeels Poolsche Joden. Gedurende een orkaan, welke te Val paraiso woedde zijn een Engclsch en een Fransch schip in aanvaring gekomen, met het gevolgdat beide zonken en 17 der opva renden verdronken. De storm bracht nog veel schade aan door het breken der dijken, terwijl een spoorweg brug door den wind gebroken werd, op het oogenblik, dat er zich twee locomotieven en twee waggons op bevonden, welk ongeluk drie menschenlevens eischte. Noordbrabiuitsche stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Juli 1888. Opbrengst personenvervoer f 2267.02 u goederenvervoer 1645.68 postvervoer n 166,66 Diversen In juli 1887 Totaal f 4079.36 f3596.33 UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 12 dezer, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 11 Aug. 1888. Z. M. heeft benoemdtot burgem. van Sprang en van Vrijhoeven-Kapelle T. van Dijk. Dezelfde couranten, die verleden week als iets heel nieuws een bericht mededeel den, dat reeds 14 dagen te voren in ons blad had gestaan, zijn nu eens zeer vlug geweest. Zij vernemen namelijk nu reeds dat de vijf treinendie vanaf 1 October tusschen Lage- Zwaluwe en Vlijmen,, in iedere richting zul len loopen den afstand zullen afleggen in 1 uur 40 minuten. De treinen van Lage-Zwaluwe, vertrekken te 7,25 v., 10,13 v., 2,42 n., 4.43 n. en 7,43 n. en de treinen van Vlijmen te 6,50 v., 9,38 v., 12.40 n., 4,40 n. en 7.10 n. De trein van Vlijmen van 6,50 v. loopt des Maandags en Dinsdags nietdoch zal daar entegen dan een trein vertrekken te 5,45 v., aansluiting halende op den trein van Lage- Zwaluwe naar Rotterdam. De sneltrein van 9,15 v/m. van Rotterdam (D.P,) naar Rozendaalzal van af 1 Octo ber ook te Lage-Zwaluwe stoppen tot het uitlaten van reizigers en op dat station aan komen te 10,8 v/m., waardoor eene snelle aansluiting wordt verkregen naar de Lang straat met den trein van 10,13 van Lage- Zwaluwe naar Vlijmen. Wij geven dit bericht zooals 't is zonder er de minste waarde aan te hechten. Wel is 't zeer gewenscht, misschien zelfs wel waarschijnlijk dat het zoo zijn zal, maar eenige zekerheid dienaangaande kan op 't oogenblik nog niet bestaan. Pas dezer dagen lazen wij, dat de besturen der verschillende spoorweg maatschappijen in Nederland zouden bijeen komen, om voorloopige besprekingen over de regeling van den winterdienst te houden. Er zal dus nog wel eenige tijd verloopen alvo rens die regeling is vastgesteld, en dienten gevolge kan men bovenstaande mededeeling omtrent de lijn ZwaluweVlijmen gerust be schouwen als behoorende tot het rijk der fantasie. Verleden Woensdag werd te Breda door de arr.-recbtbank kamer van strafzaken, op requisitoir van den officier van justitie, Cor- nelis Alphons Smulders te Tilburgals ver dacht van het afleggen van valsche getuige nis in eene strafzaak in zake Antoon Dek kers te Tilburggedetineerd en mede voor dergelijk feit terechtstaandegevangen ge nomen, teneinde de zaak verder te onder zoeken. Door het O. M. bij de arr. rechtbank aldaar is tegen A. Dekkers wonende te Tilburg ter zake van het afleggen van eene valsche getuigenis in eene strafzaak, 18 maanden ge vangenisstraf geêeischt. Uitspraak over 8 dagen. Nog millioenenjuffrouw Jannetje Struik, de voormalige millioenen juffrouwhoudt thans te Apeldoorn in een hotel verblijf. Ze woont „gestoffeerd" en in gezelschap van haar dochtertje. Jannetjes broer, die in goeden doen zit, is reeds se dert geruimen tijd eveneens te Apeldoorn metterwoon gevestigd. Te Woensel is een persoon deerlijk mishandeld. Met messteken en kerven in het aangezicht, de zijde en den rug werd hij zeer ernstig gewond. De justitie stelt een onderzoek in. De woning en werkplaats van den huis schilder Vinkte Hees bij Nijmegenis in korten tijd in asch gelegd. De meubels heeft men nog intijds kunnen redden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Alweder heeft er te Weert eene ern stige vechtpartij met messen plaats gehad. J. H. uit Boshoven werd daarbij ernstig ver wond. Te Deurne is de landbouwerswoning van J. H. van Heugte afgebrand. Alles was verzekerd. Aan den Berchemschen weg te Osch heeft eene vechtpartij plaats gehad, waarbij zekeren G. met een mes een drietal wonden werden toegebracht. Volgens den in allerijl geroe pen geneesheer bestaat er weinig kans op levensbehoud. De verwonde heeft als dader aangewezen zekeren M. v. B. (wat overigens ook door getuigen moet kunnen bevestigd worden), een berucht sujet. Aanleiding tot de vechtpartij moet een twist over den ver koop van een huisje geweest zijn. De arbeider H. M. te Haarlemmermeer is van al zijn spaarpenningen beroofd. Tij dens hij afwezig was heeft men in zijn wo ning weten te dringen en zich meester ge maakt van een som van f 95 in bank- en muntpapier, geborgen in een tabaksdoos. Toen Woensdagmiddag ongeveer 12 uur de 73-jarige A. Vreeswijk, meubelmaker op het Kerkpad nabij den BethleCmweg te Utrecht de spoorbaan wilde overgaan, werd hij door trein 4 van den Nederlandschen Centraal-spoorweg gegrepen en verpletterd. Het lijk, waarvan eenige ledematen geheel af gesneden waren, werd per brancard naar het hoofdbureau van politie aan de Ganzenmarkt gebracht. Omtrent den brand te Nieuwer-Amstel meldt het Hbl. nader het volgende De beide huizen in de Theodoorstraat te Nieuwer Amsteldoor den brand vernield stonden onder ééne lijst. De trap naar de bovenwoningen was in het midden en dus de éénige uitgang voor al deze woningen, ten getale van vier. Daar de brand aankwam in een der benedenhuizen en de trap al spoedig in vlam stond, moesten de boven bewoners die niet dadelijk het gevaar be merkten, uit de vensters springen. De familie Verwoert, een gezin met zes kinderen, is door de ramp het ergst getroffen; want de moeder, die met twee kinderen het venster wilde uit springen, een in de armen houdende en het andere om haren hals vastgekneld, kon den sprong alleen doen met het kind in den arm, daar het oudste, dat haar om den hals vast hield, bij den sprong naar binnen terugviel. Dit meisje, zeven jaar oud, kwam in de vlam men om. Het lijkje is verkoold gevonden. Juf frouw Verwoert en het jongste kind liggen ern stig gekwetst in het gasthuis. Van de andere personen die óf intijds van de trap ont kwamen óf den sprong naar beneden waagden, zijn enkelen slechts lichtgewond. De brand ontstond door het vallen van eene brandende petroleum-hanglarap in de water en vuurnering, die in eene der benedenwo ningen werd uitgeoefend. In de nabijheid van de plek, waar de lamp viel, bevond zich eene bus met petroleum, voor den verkoop bestemd, waardoor de vlam zich in een oog wenk uitbreidde. Eerst een kwartier nadat de vlam uitsloeg, kon de eerste brandspuit water geven. En toen men aan den arbeid was, door drie andere spuiten geholpenspoot het water naar alle kanten uit de naden der slangen, zonder dat de noodige hulpmiddelen aanwezig waren om ze weder te dichten. De Theodoorstraat is iets smaller dan de Kalverstraat op het nauwste gedeelte. De huizen tegenover de verbrande perceelen zijn zwaar aan den voorgevel beschadigd. Gisteren namiddag zijn de muren omgetrokken, waarbij alweer bleek dat het brandweermaterieel in Nieuwer-Amstel in onvoldoenden toestand is. Als er touwen braken waren er geen andere; de stoothaken waren te kort. Sedert 1874 teekent het Hbl. nog aan toen de nieuwe brandweer te Amsterdam in werking kwam, zijn alle overeenkomsten met naburige gemeenten tot het verleenen van hulp bij brand opgezegd. Toch wordt die hulp nog verstrekt, wanneer de burgemeester der gemeente waar de brand woedt die aan het hoofd onzer gemeente vraagt. Dit is sedert 1874 al een paar maal geschied, zelfs door de gemeente Utrecht bij de brandende kazerne aldaar, en steeds is daaraan dadelijk voldaan. Ook is na 1874 die hulp eens ongevraagd verstrekt in Nieuwer-Amstel, hetgeen toen als we ons wel herinneren, niet zeer dank baar werd opgenomen. Het heette toen dat men het wel alleen afkon. Naar de Haarl. Ct. verneemt zijn er valsche gouden tientjes in omloop. Zij zijn te onderkennen aan den klank en aan de kleur, die lichter geel is dan die van de echte. Eene vermakelijke vergissing begaat de Kölnische Zeitung, die in haar telegram be treffende de begrafenis van Eudes het woord corbillard (lijkwagen) voor den naam van een persoon heeft aangezien. „Bij de aankomst van Corbillard, schrijft zij, roept de geheele menigte„Leve de communeCorbillard gaat aan het hoofd van den stoet. Werkstakenden maken ruim baan voor hem en gaan voor hem uit," enz. Tilburg7 Augustus. Heden werd alhier eene vergadering gehouden vanwege de Ne- derlandsche protectionistische landbouwver- eeniging te Utrecht, tot doel hebbende de oprichting eener provinciale afdeeling. De vergadering werd door een talrijk publiek bijgewoond, zoowel door leden der vereeni- ging van hier als uit omliggende plaatsen. Het voorzitterschap werd waargenomen door den heer F. R. Corten, secretaris van het hoofdbestuur, terwijl twee leden van het voorloopig bestuur dezer provincie en de heer Hombach, lid van het hoofdbestuur en voorzitter van de afdeeling Zeeland, ook te genwoordig waren. Na uiteenzetting van het doel en de plannen van genoemde vereeni-

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2