Notaris RANT, Middelkoop, publiek veilen en verkoopen! STKKEB of STIKSTER, Vrije KAMER Agentuur Wis sol zege ls Advert>, tién. SCHOENWERK Tegen Hoog Loon HAKELAAH LOOIERSKNECHT, Schoen- en laarzen vak, PLAKZEGELfL r^m nm 328ste Staatsloterij. Burgerlijke stand. Handelsberichten. publiek verkoopen e@iï4if, LEDERSNIJDER, Wordt Gevraagd: in Huiden en leder AMSTERDAM. Gevraagd iüAjSyj-St.j Solide Handelaren GEZEGELD PAPIER, De Tentoonstelling te .BRUSSEL. op Woensdag 5 September 1888, bij AFSLAG op Woensdag 19 September 1888, die SOLIED en NET maken of in voorraad hebben tegen zeer voordeelige prijzen, Dinsdag 14 Augustus 1888 MAGAZIJNFalckstraat 47, bij het Frederiksplein. KOOP-, VERKOOP en BELEENING- conditiën worden op aanvrage verstrekt. Om 1 September in DIENST te treden, volkomen op de hoogte van het VAK. Vast WERK, LOON naar bekwaamheid. van een f 1 i n k e n binnenlandschen Schoenfabrikant. in het ANTOON TIELEN te WAALWIJK. ging en bekendmaking met de statuten, tra den verscheidene nieuwe leden toe, en werd overgegaan tot de keuze van een voorloopig bestuur. Als zoodanig werden gekozen de heeren J. Boex te Eindhoven; üijkhoff, no taris te Helmond; J. W. B. Kerstens, notaris te St. Michiels-Gestel; H. G. van Leeuwen, te BokstelD. van Ophoven, te Millen Hub. Stokkermans van hier. Een groot aantal industrieelen, voorna melijk groothandelaren, hebben zich met een adres aan den minister van waterstaat, enz. gewend met verzoek alhier een kantoor op te richten tot inklaring van aan inko mende rechten onderworpen goederen. Loonopzaud, 9 Aug. In uw nummer van Woensdag zie ik reeds vermeld het slagen in de Fransche taal 1. o. van den heer H. de Kort, alhier; ik kan er thans nog bijvoegen, dat ook de heer H. Conradi, onderwijzer alhier, weer een examen met goed gevolg heeft afgelegd en wel in de Engelsche taal l.o. Kaatsheuvel, 11 Augustus. Sedert eenige weken heerscht alhier de kinkhoest in vrij hevige mate. Ook worden vele kinderen aangetast door slijmhoest. Een en ander wordt door geneesheeren in verband gebracht met de mazelen die in 't begin van dit jaar onze plaats vreeselijk teisterden. Onze harmonie Apollo zal op het aan staande muziek-concours te Tilburg alleen te concurreeren hebben met de muziek der schutterij van Middelburg. Als verplicht nummer is haar toegezonden „Le fils de la nuit", eene compositie van den heer Koenen. 's Gravemoer, 10 Aug. Gekozen tot wet houder, de heer C. J. Mouthaan, in de plaats van wijlen den heer J. Versteeg. Drunen. De beide nieuwe wegen in onze gemeente van af den provincialen weg door de steeg naast de kerk in de richting Elshout, en van den Wolfshoek naar den provincialen weg bij Frans de Wit, zijn voltooid, opgele verd en goedgekeurd en voor het verkeer opengesteld. Met het leggen van deze wegen heeft ons gemeentebestuur zeker een zeer nuttig werk verrichttot groot gemak van vele inwoners van onze en ook van na burige plaatsen. Heusdeu9 Aug. Voor het carillon zijn reeds gedeelten gearriveerd, die met een katrol in een der bovenlokalen van het stadhuis worden geheschen. Van middag was een groote stalen trommel aan de beurteen soortgelijke als in elke speeldoos voorkomt doch van belangrijk grootere afmetingmet een wicht van circa 1200 kilo. Deze trom mel wordt een waar kunststuk geheeten, dat den fabrikantde heer J. H. Addicks, stads uurwerkmaker te Amsterdam, alle eer aan doet en dat circa een jaar aan arbeid heeft gekost en een waarde van omstreeks duizend gulden vertegenwoordigt. Nauwelijks was men met ophijschen be gonnen en had de trommel de hoogte van het balcon bereiktof een gekraak liet zich hooren in den vooruitstekenden balk', waar aan het katrol bevestigd wasen terstond kwam de kostbare last naar beneden, geluk kig zonder ongelukken te veroorzaken en zonder in het minst beschadigd te zijn. De beide balken bleken toch voor deze zware vracht niet bestand te zijn en waren beiden op dezelfde hoogte geheel afgebroken. Een balk, van meer dan dubbele zwaarte, zal nu worden aangebrachtwaarna het transport van nieuws begint. 2de Klasse. Trekking van 8 Aug. Getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst.) No. 12946, f5000; No. 7706, f2000; No. 427,18741, f 1500No. 12319,19103, 20972, t 1000No. 12375, f400; No. 8934, 10605, 13261, f200 No. 5103, 11295, 12121 f100. Trekking van 9 Aug. No. 2856, 10351, 12874, f100. WAALWIJK. (Niet officieel GEBOREN: Cornelia d. van C. Bergmans en J. Zegers Adrianus Hendrikus z. van Hub. Moonen en Adriana Klerks. OVERLEDEN Huiberdina Josephina Pulles 12 dagen Antonetta Obbens ruim 6 jaar. ■■MgQWiaM—B—JMIMK—M—an— WAALWIJK, 10 Aug. Bij redelijken aanvoer was de handel in hoorn vee tamelijk vlug. Kal woeien f 110,a 215,— Kalfvaarzen f87,50 a f154. Biggen f 4,50 a 8.75 Ter botermarkt aangevoerd 713 KG., verkocht van fl,09 a 1.21 per KG. Eieren f3.a 4.00 per 100 stuks De huifenmarkt verkeert in iets vastere stemming voor zoover betreft La Plata huiden in de goede kwaliteiten. Inl. ossen- en koehuiden en nuchtere kalfs- en vette vellen daarentegen blijven verlaten. Men verwacht echter ook daarin eene reprise. Voor goed zoolleder is tamelijk goede vraag, de. prijzen handhaven zich op het hoogste standpuntdeze zijn echter nog zeer laag en weinig loonend voor de looierij. Inlandsche nieuwe schors wordt vrij hier in de haven geleverd van f3.85 f4.50 naar kwaliteit. AMSTERDAM, 3 Aug. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER. Huiden. Uit de hand werden afgedaan ex Prinses Amalia, 162 Oost-Ind. runderh. Op 14 Aug. e.k. zijn bij inschrijving aan de markt gesteld ex Deli1146 Oost-Ind. runder, 1346 buffel en 70 paardenhuiden, allen beschadigd. Inlandsche artikelen zeer stil. (Van onzen eigen correspondent.) Waarde Redacteur! Ongelukkige, wat hebt gij begonnen Gij vraagt mij een reeks brieven over de ten toonstelling te Brussel, maar zijt gij dan alleen een vreemdeling in Jerusalem Weet gij alleen dan niet, dat er van de Brusselsche tentoonstelling bijna niets goeds te vertellen is Over uw onbezonnen vraag zult gij u zelf te verantwoorden hebben. Tu l'as voidu, George Dandin! Ik weet wel, dat gij mij zult toevoegen, „maal ais dat ding dan zoo ellendig is hadt ge mij eenvoudig nul op mijn rekwest moeten geven." 't Is waar, dat had ik misschien moeten doen maar, eerlijk gesproken, is het mij zelf ook niet ongevallig om dien grooten wedstrijd en die inter nationale wereld-tentoonstelling, eens te plaatsen in het ware licht; iets wat ik geloof dat nog in geen enkel hollandsch blad geheel en al geschied is en wat toch van eenig belang kan zijn voor de 85 ongelukkige Nederlandsche industrieelen, die er aan deelnemen. Heel Nederland op een internationale wereld tentoonstelling te Brussel vertegenwoordigd door 85 inzenders, is bijster mager Toegestemd Het schijnt echter, dat het mee- rendeel onzer landgenooten een fijnen neus hebben gehad. Tot dusverre zijn alle tentoonstellingen in Belgie een succes geweest. Ik geloof zelfs, dat Belgie het eenige land isdat er een speciaal tentoonstellings-personeel op na houdt, te beginnen met een regeeringscommissaris en te eindigen met oppassers. Al die lieden hebben een rijke ten- toonstellings-ondervinding en geven een zekeren waarborg voor dergelijke onderneming. Ongelukkigerwijze gaat de tentoonstelling niet van de regeering uit. Wel geeft deze een belang rijke subsidie, maar zij is, om zoo te zeggen, niet dan commanditaire vennoot, zonder iets te zeggen te hebben in den gang der zaken. De koloniale tentoonstelling te Amsterdam, in 1883, was geen Amsterdamsche, zelfs geen Hol- landsche onderneming. Zij is, zooals wij in der tijd in dit zelfde blad gezegd hebben, op het ge touw gezet geworden door buitenlanders: door Belgen en Franschen. Welnu, de Brusselsche tentoonstelling, die door het groote publiek het werk van den heer Somzé genoemd wordt, is ook niet van Belgischen oor sprong. Zij is eenvoudig het werk van een Duitscher, van den lieer Cornel y. De heer Comely was in der tijd burgemeester van Cieefen richtte daar op goeden dag een bouwmaatschappij op, waarmede hij zulke slechte zaken maakte, dat hij niéts beters wist te doen dan zijn ontslag te nemen als burgemeester en naar het buitenland te vertrekken. Dat was aan den vooravond van de tentoon stelling te Antwerpen. Antwerpen heeft voor Duitschers een bijzondere aantrekkelijkheid, vooral voor Duitschers die niet veel van zuurkool en Zondags wat spek houden. De tentoonstelling gaf aan Antwerpen een aan trekkelijkheid te meer en de heer Cornely begreep, dat hij daar beter dan ergens anders zaken zou kunnen maken. Hij pachtte de publiciteit op de tentoonstelling en maakte daarmede meer of min der goede zaken. Inmiddels wist hij zich op de hoogte testellen van de Belgische toestander., en begreep hij al spoedig, dat de wereld-tentoonstelling te Antwer pen den Brusselaars een doorn in het oog was dat Brussel niet minder wilde zijn dan de Schelde- stad, en ook eene wereld-tentoonstelling verlangde. De heer Cornely, aan wien geen intelligentie is te ontzeggen, vestigde zich daarom in het begin van '86 te Brussel en hield zich onledig met het ontwerpen van een plan tot het inrichten aldaar voor 1888 van een internationalen wedstrijd van wetenschappen en kunst en van een internationale wereld-tentoonstelling. Het plan was ongetwijfeld met reel behendig heid in één gezet. Om in 1888 een wereld-ten toonstelling te houden te Brusselmoest onge twijfeld, nadat eerst 3 jaar te voren te Antwerpen zulk een tentoonstelling had plaats gehad, en met het oog op de groote tentoonstelling in 1889 te Parijs te houden, iets nieuws uitgedacht worden. Welnu, dat liad de heer Cornely gedaan. Te Brussel zou de tentoonstelling gesplitst worden in twee groote deelen aan den eenen kant zou het oude stelsel gevolgd worden: elk land zou er zijn afdeeling hebben. Aan den anderen kant, even wel, zou iets geheel nieuws worden ingevoerd: daar zou elke industrie, onverschillig tot welk land behoorendehaar eigen afdeeling hebben. Zou men dus rechts een overzicht bekomen van wat in elk land wordt voortgebracht, aan den andere kunt zou men zien welke hoogte elke tak van nijverheid in de verschillende landen heeft bereikt. Dit laatste was iets nieuws en zou en moest de onderneming van den heer Cornely ongetwij feld doen slagen. Zoo, althans, dacht hij. De groote kwestie ter verwezenlijking zijner plannen was echter de geldkwestie. Maar, ook die kwestie overwon hij. Hij wist een rijk lid van de kamer, M. Somzé, een ingenieur, die in korte jaren tijds verscheiden millioenen heeft weten te verdienen, voor zijn zaak te winnen, De heer Somzé namna inzage der stukken hem door den heer Cornely voorgelegd, onmid dellijk voor negen honderd negentig duizend Irank aandeelen in liet voorgestelde kapitaal van een millioen frank. De maatschappij was dus dade lijk geconstitueerd. Bovendien wist de heer Somzé een der steunpi laren van het Belgische ministerie, niet alleen den moreelen, maar, wat in den tegenwoordige» tijd nog veel meer zegt, ook den financieelen steun te verwerven van de regeering. En zoo liep alles dus, om te beginnen, als op een zandkarretje 1 B. v. S. 'f m Het bericht omtrent Bismarck en de Ber- lijnsche kleermakers, die hem eerelid hebben gemaakt van hun gild, heeft mijn op een idee gebracht. Naar alle waarschijnlijkheid zal onzen bur gemeester, Jhr. August van Grotenhuis, g3an trouwen met de dochter van een kleermaker, een meske, dat eiges kleermaakster, of zoo as ze d& tegenwoordig noemen, konfeksjon- neus is van der ambacht, 't Spreekt van zelfs dat alle Waalwijksche kleermakers erg in hunnen schik zijn door de eer hierdoor hunnen stiel aangedaan, en daarom zou ik wel willen voorstellen dat de kleermakers iets prakkezeerden, om den burgemeester daar voor bij gelegenheid van zijn huwelijk bij zondere hulde te bewijzen. Eerelid maken van ons gild en hem een mooi diploma geven met scharen, naalden, klossen garen en porsijzers er op, da gaat niet, want we hebben geen kleermakersgild, maar als we allemaal is bij mekaare kwamen zou er zeker toch wel iets op te vinden zijn, want zeker is 't dat er onder de kleermakers knappe koppen zijn, dat bewijst burgemees ters huwelijk. Dat de burgemeester ons huldebetoon niet zou aannemen, daarvoor hoeven wij niet bang te zijnBismarck heeft het wel aangenomen waarom zou Grotenhuis het niet doen En daarbij, grootsig is ie nievroeger hebbe ze dè. wel is van hem gezeid, maar dè. was niks as kwaodsprekerij, da bewijst alweer zijn huwe lijk. En wezenlijk 't is aardig om te zien hoe hij zonder de minste grootsigheid 's a- vonds, als eene gewone mensch mit z'en meske de winkels afloopt om muizevallen, zemelappen, vegers, potten en pannen en alle huisgerief te koopen. Nee, grootsig is ie nie, d'es zeker. Dus jongens, as ge 't mit m'en eens zijt, dat de kleermakers den burgemeester een bijzondere eer moeten bewijzen, laat ons dan is bij mekaar komen om de zaak te bespre ken, b. v. Maandagenavond om een uur of negen, bij Gerritse. EEN KLEERMAKER. te Waalwijk, zal ten verzoeke zijner prin cipalen, ter herberge van den heer IIubertus Muskens te Kaatsheuvel, bij INZET telkens des avonds 7 uur, Onder Kaatsheuvel Koop I. Huis, erf en bouwland, sectie A nos 2384, 2385, groot 17 aren 50 centiaren. Koop II. Wei- en bouwland, ter plaatse Hil en Moer, sectie H. nos 285 en 288, groot 21 aren 70 centiaren. Behoorende aan Beter Dingemansschoen- ma,her te Kaatsheuvel {Straatje.) Koop III. Huis, erf, wei- en bouwland, sectie C nos 562, 563 en 1347, groot samen 38 aren 2 centiaren. Behoorende aan Frans van Mier c. s. te Kaatsheuvel. Koop IY. Huizen, erven en bouwland, sectie H nos 1383, 1384, 661 en 662, samen groot 18 aren 24 centiaren. Koop V. Bouwland, sectie If nos 608 en 1792, samen groot 57 aren 20 cent. Koop YI. Bouwland, sectie H no 1815, groot 19 aren 90 centiaren. Bouwland, sectie H. no 2032, groot 24 aren 10 centiaren. Heide, sectie G no 178 en 182, tusschen Baan en Paalstraat groot 42 aren 90 centiaren. Behoorende aan Johanna JD'mgemansWed. Leendert de Zioart,thans echtgenoote van Van Belkomte Kaatsheuvel {Straatje.) kunnen zich op met MONSTERS vervoegen aan het Hotel de Gouden Leeuw" bij MEJ. DEWED. VERWIEL, te Waalwijk. DE NOTARIS gevestigd te CAPELLEzal, op Donderdagen 16 en 23 Ang. 1888, des voormiddags 10 uur, ter herberge van de kinderen J. DE WIT, te Dussen, aan de Sluis Een perceel best bouwland, liggende in den Zuidhollandschen polder, onder DUSSEN, ter plaatse //Berkenhoeve/' bij het kadaster bekend in Sectie E no. 179, groot 4 hec taren, 21 aren, 30 centiaren. Te aanvaar den bloot-schoof van dit seizoen. Nadere inlichtingen te bekomen aan het kantoor van notaris Middelkoop genoemd. en voortdurend werk wordt te Amsterdam GEVRAAGD een bekwame alsmede een voor leestklaar schoenwerk. Fr. br. letter E. A. bij den boekhandelaar E. CATS, Oude- Leliestraat 10, Amsterdam. met KOST en INWONING. Brieven met opgaaf van prijs worden onder letter A. franco ingewacht bij den boekhandelaar P. C. BAIJENS, Waalwijk. m Brieven franco, motto Looiersknecht, aan het bureau van de Echo van het Zuiden, te Waalwijk. 1063 Een sedeit jaren te Amsterdam gevestigde firma, welke het geheele land laat bereizen, wenscht het Fr. brieven motto „Schoenen" a/h algem. advert, bureau van NIJGH VAN DIT- MAR, Amsterdam. te Utrecht een KOFFIEHUIS hebbende, waarbij een winkellokaal disponibel, hoek gedeelte van het huis met aparte ingang, wenscht in kennis te komen inet om er een Schoen- en Laarzen winkel op te richten. Brieven franco onder het motto Schoenvak, aan het Ontraal Advertentiebureau, Oude gracht D 70-71, Utrecht. EN ANDER steeds verkrijgbaar bij

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3