Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Rusland. Amerika. STAAT VAN BRIEVEN UrrVOERI N G E N. BINNENLAND. moedigd zijn en velen sterk verlangen de handen weder aan het werk te slaan. Het is opmerkelijk hoe ook deze beweging den gewonen loop is gevolgd van al dergelijke voorvallen in Frankrijk. Met buitengewone snelheid steekt de storm op, zoodat spoedig alle elementen voor een dreigend gevaar aanwezig zijnzwaartillenden staan in hun verbeelding aan het begin van het einde, eenige incidenten schijnen deze vrees rede van bestaan te geven cn daar komt plot seling alles in een stroom van vergetel heid* Groote verdeeldheid is de slagboom die er voor zorgtdat niet een of ander preten dent van de gelegenheid gebruik maakt ten eigen bate. De werkstaking der wevers te Amiens is geëindigd na een schikking tusschen pa troons en arbeiders. Uit het rapport over cle ongeregeldhe den, die Maandag te Saint-Jean-d'Angely heb ben plaats gehad bij de aankomst van Bou- langer blijktdat er geen aanslag op Bou- langer is gedaan doch dat de man, die een revolverschot heeft gelost dit gedaan heeft uit zelfverdediging tegen de aanvallen dei- aanhangers van Boulanger. Tot dusver hebben 32 arrestaties plaats gehad. Boulanger heeft op zijn geslepen ma nier weder eens een goeden slag geslagen hij heeft in de geheele clericale pers van Parijs een krachtigen steun gekregen en zelts wordt hij als candidaat voor de verkiezingen van Zondag a.s. aanbevolen. De generaal doet zich voor als volkomen de handelingen veroordeelende van de Fransche regeering tegenover den godsdienst. Men vreest in het Somme-departement evenals in Bas-Charente ongeregeldhedenDe geloste revolverschoten te St. Jean d'Angely komen den generaal c.s. heerlijk te stade als reclame-middel vooral nu de aardigheid zoo langzamerhand van het boulangisme afgaat. De kans tot slagen bij de a s. verkiezingen is voor de republikeinen grooter dan voor de tegenpartij met Boulanger aan het hoofd, Terwijl het „Petit Journal" een telegram van Port-au-Prince bevatwaarin gemeld wordtdat in de hoofdstad alles rustig is bericht de „Nation" de ontvangst eener de- peche meldende dat de revolutie is uitge broken en dat president Salomon zich aan boord van een Engelsch fregat ingescheept heeft. De voorloopige regeering zou aange kondigd zijn onder presidentschap van iemand, Boiron genaamd. Gedurende een hevigen stormwelke gedurende twee dagen in de golf van Bis caye woeddezijn aldaar 3 zeilschepen en een Portugeesche stoomboot vergaan. Deze rampen eischten een dertigtal men- schenlevens. Er hebben zich nu reeds voor de Pa- rij sche tentoonstelling 1026 inzenders uit Zwitserland aangemeld. De door hen in te zenden voorwerpen zijn verzekerd voor 3,400,000 frs In den Faubourg Saint-Denis hebben de werkstakende timmerlieden die anderen met geweld trachtten over te halen het werk te staken, groote opschudding gewekt. De werklieden weigerden echter hen te volgen waarop een der werkstakers met een revolver dreigde. Dit heethoofd werd met 3 zijner metgezellen in hechtenis genomen. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaan- sche regeering een deskundig onderzoek heeft bevolen omtrent de hechtheid der kathedralen ie Santiago te Burgos te Barcelona en te Leon, naar aanleiding van de ramp te Sevilla, welker hersfel 30000 zal kosten. Gelukkig stroomen de bijdragen daartoe van alle kanten samen. Zoo schonk de gravin van Parijs 1200, de hertog van Montpensier 1500, de paus 40C, en leden van den Spaanschen adel 1200. Engeland is niet gelukkig met zijn vloot, nu weder is de Impérieuse defect aangeko men in de Chineesche Zee. Het schip, be stemd om de Audacious als vlaggeschip te vervangen, had een geheel onbruikbaren con densor; uit Engeland zijn per telegraaf 1050 nieuwe pijpen besteld voor reparatie. Voor dat deze zijn ingezet kan het schip slechts zeer langzaam worden voortbewogen. Een afdeeling Engelsche troepen op weg van N'Konjeni naar Jounma had den lOden een treffen met de Zoeloe's waarbij de laat- sten het onderspit delfden en hunne geheele kudde verloren. Op eene vergadering van aandeelhouders van de spoorwegen onder Londen, werd be sloten de locomotieven door middel van eleciriciteit te drijven. Verschillende electri- ciens hadden aanbiedingen gedaan en de gunstigste verwachtingen uitgesproken niet alleen over de mogelijkheid aan een goed resultaatmaar zelfs van een voordeeliger exploitatie. De Daily Chronicle gaf de volgende opsomming van de fictieve oorlogsschade, door de vijandelijke bodems bij het oorlogsspel op de Schotsche kust aangericht: Te Aberdeen, 400000 schatting geheven en alle koopvaardij vernield; Edinburg en Leith: ÏOOOOUO; de koop vaardij vernield; de Forth-brug doen springen; Shields: 500000; de koopvaardij vernield; Newcastle: ÏOOOOOO; Sunderland: 100000; de koopvaardij ver nield; Hartlepool: 500000; de koopvaardij ver nield; Scarborough: 500000; Grimsby: 500000; de koopvaardij vernield. Dit alles werd door vier schepen in drie dagen tijds uitgericht, terwijl bovendien nog op zee door hen koopvaardijbodems vernield werden tot eene waarde van 800000. Uit deze proefnemingen blijkt (zoo betoogde de correspondent der Daily News bij het vijandelijke eskader), dat Engeland's vloot hoe talrijk ook, niet sterk genoeg is om eenen oorlog te voeren, zelfs niet eenen oorlog van zuiver defensieven aard. Zij zou, om maar iets te noemen, de schepen van Frankrijk in de havens van Brest, Cherbourg en Toulon niet geblokkeerd kunnen houdenzonder eenige kruisers te moeten laten ontsnappen, die schromelijke verwoestingen zouden komen aanrichten op de Engelsche kust en Groot Brittannie zou, voor eenen tijd althans, over geleverd zijn aan de genade dezer uhlanen van de zee. Nóg meer schepen dus gebouwd, en in het bijzonder onze vloot versterkt met de vlugst mogelijke kruisers Ziedaar de les, welke dit oorlogsspel ge leerd heeft. Donderdag op den gedenkdag van den slag bij Mars la Tour, is te Frankfort a/O een ruiterstandbeeld van een der helden van den Fransch-Duitschen oorlogprins Frederik Karei van Pruisen, onthuld. Keizer Wilhelm woonde de plechtigheid bij, welke met grooten militairen praal werd op geluisterd. Bij het déjeuner heeft de Oberbürgemeister een Hoch op den keizer uitgebracht. De keizer heeft daarvoor zijn dank uitgesproken, en tevens dankbaar de trouwe gehechtheid erkend van de bevolking aan het huis Hohen - zollern. De keizer herdacht het ijzeren karakter en het tactische genie van prins Frie Irich Kareidie het Brandenburgsche legerkorps heeft aangevoerd, hetwelk bij Vionville den vijand verslagen en de zege bevochten heeft. Hetgeen verkregen werdzal niet weder worden prijs gegevendaarvoor zullen 18 legerkorpsen en 42 millioen Duitschers pal staan vooraleer zij zich één steen van het veroverde zullen laten ontnemen. In dezen zin dronk de keizer op het welzijn van de Brandenburgsche stad Frankfort en van het derde legerkorps. In eene openbaar gemaakte aanschrij- ving,gedagteekend Kiel 31 Juli, wordt 'skeizers tevredenheid betuigd aan het manoeuvre eska der inzonderheid ook hierover, dat er bij het samenzijn van tien schepen in de vaart naar Rusland, Zweden en Denemarken geen enkel ongeval heeft plaats gehad. De keizer geeft het vertrouwen te kennen, dat schepen, die onder zijne oogen een gedeelte der oefenings periode er zoo goed hebben afgebracht, ook verder, tot zijne tevredenheid, elke taak zullen volbrengen. In de munitie-fabriek te Spandaw heeft de keizer zich langen tijd onderhouden met den gouverneur van het oude fort en heeft den toren bezocht, waarin naar men zegt, de oorlogsschat bewaard wordt. Het resultaat van dit bezoek was, dat de keizer de lokalen der fabriek te klein vond. Men verwacht dat de fabrieken van Dantzig en Erfurt met die te Spandau vereenigd zullen worden zoodat men 3000 in plaats van 1000 werk lieden bezig kan houden. Tegenover het hatelijke artikel in de Moskoffski Wjedomosti, naar aanleiding van het gerucht omtrent een handelsverdrag tus schen Duitschl. en Rush, wordt opgemerkt dat er van zulk een volkomen verzonnen verdrag geen sprake geweest is en ook niet zijn zal. De oeconomische vrijheidwelke Rusland tegenover de aanvallen van Duitschland zou moeten verdedigen, is voor de Duitsche han delspolitiek een eisch van de grootste be- teekenis. Duitschland is niet voornemens zich in die vrijheid door het sluiten van een handelsverdag te laten belemmeren. De paus heeft order gegeven ter herinne ring aan zijn jubilé een achthoekigen gedenk penning te slaan, dragende aan de eene zijde het pauselijke effigie, aan de keerzijde zijne wapens met jaartallenDe medaille, aan een rood zijden lint te dragen, zal worden uit gereikt aan hen, die bedevaarten geleidden of op andere wijze zich voor het jubilé ver dienstelijk maakten. De versterkingen van de eilanden Ca- prera en Maddalena zijn bijna geheel voltooid. 350G werklieden waren daarmede geruimen tijd bezigonder leiding van Italiaansche otficieren. Reeds zijn 5 forten gemaakt. Bij het sluiten van een vorstelijk huwelijk valt met de kosten, aan den ambtenaar van den burgerlijken stand te betalenniet te spotten. Als notaris der kroon moet de minister-president Crispi het aanstaande huwe lijk voltrekken van den hertog van Aosta met prinses Laetitia Bonaparte. Het gewone honorarium, dat een dergelijk geïmproviseerd ambtenaar ontvangt voor zulk een buitenkansjebedraagt 40000 lire (omstreeks f20000). De berichten uit Bulgarije zijn in de laatste dagen zeer talrijk en loopen meer uit een dan ooit. Zoo wordt thans verteld, dat vorst Ferdinand weldra Bulgarije verlaten zal en dat het ministerie dan het bewind in handen zal geven van twee voorloopige regenten een Russischen en een Turkschen. De beide regenten zullen de Sobranja ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. De nieuwe Sobranja zal prins Waldemar van Denemar ken tot vorst verkiezen. Terwijl bovenstaande ernstige berichten de ronde doen, herdacht men door een plech- tigen dienst in de kathedraal den verjaardag van de eedsaflegging door vorst Ferdinand waarbij alle ministers tegenwoordig waren. Na een défilé der troepen, werd in het paleis een dejeuner gebruikt. Des avonds had aan het hof een groot banket plaats en de minister van oorlog, die den vorigen dag in de stad gekomen was, moest er ook aan deelnemen. Naar aanleiding van het telegram der Agenzia Stefani, dat ook Rusland gelijk de overige mogendheden eene verklaring heeft gedaan over de opheffing der capitulaties te Massowah, merkt het Journal de St. Péters- bourg op dat dit minstens eene gewaagde bewering is. Het Journal meent dat Rusland, van het oogenblik dat de opheffing der capitulaties het resultaat van gedachtenwisselingen onder de mogendheden wastegen die opheffing waarschijnlijk geenerlei bezwaar zou hebben, maar het beginsel, krachtens hetwelk de op heffing eo ipso volgen zou uit het feit der bezetting van het land, waar de capitulaties bestaan, door eene beschaafde natie, dit be ginsel is iets geheel nieuws, en zoodanig be ginsel is noch ontwikkeld noch ook aange nomen. Zondag is, blijkens telegram uit New-York, op den Erie-spoorweg in de nabijheid van Shohola, een goederentrein ontspoord. Slechts weinige minuten later volgde een sneltrein die in volle vaart op den ontspoorden trein inreed, met het gevolg dat de meeste perso nenwagens door den schok ontspoorden en van den 80 voet hoogen spoordam stortten. Bij den val geraakten sommige wagens ook nog in brand. Meer dan 40 personen zijn bij deze ramp gedood of gewond. Verzonden geweest naar Duitschland uit Waalwijk, geadresseerd aan onbekenden. W. J. G. Croes, Burscheid. Kunnende de brieven door tusschenkomst van liet postkantoor terugbekomen worden. De directeur, VIS. Zondag 19 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis 1. Beneden en boven De Vliegh. 2. Krijgslied. R. Hol. 4. De hoop. De Vliegh. Zondag 19 dezer bij gunstig weder, con cert door de harmonie „l'Espérance", in den tuin bij de kinderen van Ree, voor de le den van Recht door Zee en genoemde har monie; aanvang 5]/j ure. Zie verder programma's. 7r\ WAALWIJK, 18 Aug. 1888. Ten bewijze dat de liedertafel, „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, ook bij de grootste autoriteiten op muzikaal gebied zeer hoog staat aangeschreven, kun nen wij mededeelen, dat de heer Richard Hol haar de toezegging gedaan heeft een stuk voor haar te zullen componeeren. Aanleiding hiertoe vond de geniale toon zetter in het feit, dat de liedertafel bij den zangwedstrijd te Mechelen den eersten prijs behaalde met een zijner composities, name lijk „Opwaarts." (Ps.Zeer interessant is het tegenwoordig een uitstapje te doen naar de werken tot verleg ging van den Maasmond, tusschen Keizers- veer en Bussen, Neven een duizendtal arbeiders ziet men daar in werking 4 excavateurs, geleverd door de Utrechtsche ijzergieterij van den heer A., F. Smulders. Natuurlijk hangt de hoeveel heid verwerkten grond af van de soort; om echter een klein denkbeeld te geven van het arbeidsvermogen dezer machtige ma chines, vermelden wij dat wij aan eenen kant een trein van 22 zandwagens in 25 minuten door een excavateur zagen laden met grond, terzelfder tijd aan de andere zijde opgehaald. De zandtreinen worden door 12 locomo tieven ter plaatse van bestemming gebracht, langs ongeveer 30 kilometer rails, die tel kens, naarmate de vordering van het werk, door daarmede belaste ploegen arbeiders worden verlegd. Een gedeelte van het terrein is reeds op de aangegeven diepte gebracht. Men kan op het terrein vrij circuleeren en alles op zijn gemak in oogenschouw nemen. Vooral trof ons de goede orde, die overal heerschte, en de uitstekende toestand, Avaarin zich al het materieel bevindt. Z. M. de koning heeft aan jhr. mr. J. M. B. J. Van der Does de Willebois, presi dent van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, verlof verleend tot het aannemen der ver sierselen van commandeur der orde van Pius IXhem door Z. H. den paus ge schonken. Voor zoover men in „de Langstraat" nu reeds over den roggeoogst, met welks inza meling men onder begunstiging van gewenscht weder allerwege bezig is kan oordeelen, is de opbrengst van het stroo nagenoeg gelijk aan het tweederde gedeelte van gewone jaren. De hoeveelheid granen per vim kan men echter gelijk stellen met die van een goed roggejaar. De qualiteit en het gewicht van het zaad zijn echter heel Avat minder. In leverantie-hooi ging de laatste dagen Aveinig om, hoofdzakelijk doordat de verkoopers vasthoudend blijvenAvaar zij echter tot verkoopen Avillen overgaan kun nen zij f40 per 1000 KG. maken. Binnen- velds koeienhooi Averd in de laatste dagen prachtig gewonnen en ingezameld; de quali teit is uitmuntend en de quantiteit meer dan voldoende. De prijs van het stroo is tegen- Avoordig tot eene ongekende hoogte gestegen, men biedt van f 30 tot 38 per 1000 KG. Hoewel er heel Avat minder roggestroo zal zijn dan verleden jaar gelooft men toch al gemeen dat de prijzen van het dors dan Avel dalen zullendaar zij thans door den Aveinigen voorraad opgejaagd Averden. Men seint uit Batavia van gisteren Te Seragen in het district Solo is de toe stand zeer bedenkelijk. Men vreest ernstig oproer. De Europeanen verlaten de land goederen. De lotelingen van de nationale militie vaji dit jaar die bij bereden korpsen .zijn ingedeeld en na hun inlijving met verlof zijn gezonden, worden opgeroepen om 2 October e. k. in Averkelijken dienst te Avorden gesteld, ten einde gekleed en geoefend te Avorden. De paus heeft ter herinnering aan zijn vijftigjarig priesterfeest een eereteeken inge steld te dragen door de personen aan Avie zulksals eene erkenning hunner bij deze gelegenheid bewezene diensten zal Avorden toegestaan. Het zal vervaardigd Avorden uit Avit metaal en ook uit goud en zilver, in den vorm van een kruis dat door vier tusschen de armen aangebrachte lelien den vorm van een achthoek aanneemt. In het midden van het kruis zal een klein medaillon zich ver- toonen Avaarop aan de voorzijde 's pausen naam en afbeeldselaan de achterzijde het pauselijk Avapen zich bevindt met het op schrift „Pro Ecclesia et Pontifice(voor Kerk en Paus.) De armen van het kruis Avorden aan de voorzijde versierd met de staartster, die met de lelien, het Avapenteeken vormt van 's pausen geslachtaan de achterzijde Avorden zij voorzien met het opschrift Prid. Kal. Jan. MDCCCLXXXVIII (31 December 1887). Dit eereteeken zal aan een zijden purperen lint met geel-Avitte streep aan beide zijden Avorden gedragen op de linker borst. Zooals men Aveet, houdt de ingenieur De Quartel te Utrecht zich sedert 1885 be zig met de plannen tot inpoldering van de Zuiderzee. Die zaak is thans zoover gevorderddat eenige Engelsche en Hollandsche bankiers genegen zijn om het benoodigde kapitaal te verschaffen. De begrooting voor het Zuiderdeel bezui den Urk en Schokland, is f90,900.000. Bij particulieren verkoop van 190,000 in te polderen bundersis de opbrengst minstens f175.000,000. Alzoo voor het rijk der Nederlanden, of het consortium voornoemd eene bate van onge veer f84,100.000. De zeedijken langs de Zuiderzee van af Kampen, langs Elburg, Muiden, Amsterdam, Edam en Enkhuizen, zullen voortaan, na 1899 of 1901 niets meer kosten aan onderhoud en beheer. Over Averkeloosheid zal vooreerst van 1889 tot 1901 niet meer geklaagd Avorden. Dui zenden arbeiders rijsAverkers steenleveran- ciérs timmerlieden landbomversenz. zul len daar jaren langeerlijk aan den kost kuunen komen. Het getal paardendat volgens de Ned. Sport de voornaamste staten der Avereld in geval van oorlog kunnen bijeenbrengen bedraagt volgens de nieuAvste statistieke ge gevens Rusland 21,570,000Amerika 9,50(),000,de Argentijnsche republiek4.000 000 Oostenrijk-Hongarije 3,500,000 Duitschland 3.500,000 Frankrijk 2,800,000 en 300,000 muildieren)Engeland 2,790,000 Canada 2,624,000, Spanje 680,000 (en 2,3()0,000 muil dieren), Italië 2,000,000, Belgie 383,000, De nemarken 317.000, Australië 301,000, Neder-

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2