Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. hol waslangs hen heen snorde en hem even aan den arm raakte. De zwakke man, die meende dat hij zwaar gewond was viel bewusteloos op den grond. Toen hij thuis weer tot zichzelven kwam deed men alle moeite om hem gerust te stel len en te bewijzen dat hij volstrekt niet be zeerd was. Maar het hielp niets. Eenige uren later overleed de arme man aan de gevolgen van den schrik. Te Cannes hebben twee jonge dames geduelleerdom een jonkman op wien beiden verliefd waren. De oudste, een meisje van 22 jaren werd doodelijk gewond door een pistoolschot van hare tegenstandster laatstgenoemde, een 18 jarig meisje, kreeg een schot in den linker arm, die waarschijn lijk afgezet zal moeten worden. Een vuil stuk papier heeft dezer dagen te Nizza aanleiding gegeven tot een moord. Twee voddenrapers ontdekten het nagenoeg tegelijkertijdzij beweerden beiden recht er op te hebben, en hun twist liep zoo hoog, dat eindelijk de eeneen 20 jarig jonkman, den andereen grijsaard van 70 jaren, met een mes in den buik stak. De oude man werd in een hopeloozen toestand naar het gasthuis gebracht. Wegens uitputting der ondersteunings kas is de werkstaking der Parijsche polder jongens geëindigd. In eene talrijk bezochte vergadering is aangekondigd dat het comité niet langer bij machte is geldelijk te onder steunen. Diensvolgens hebben velen besloten den arbeid te hervatten. Pasteur heeft aan de leden der acade mie van wetenschappen te Parijs mededee- ling gedaan van een ontdekking van inen- tingstof tegen cholera. Deze ontdekking heeft Pasteur te danken aan dr. Gamaleïa een zijner leerlingen die door het gemeen tebestuur van Odessa uitgezonden is om zijn lessen te volgen. De regeering heeft een aantal verban- ningsbesluiten geteekend voor vreemde in dividuen die aan de laatste beweging tot werkstaking een levendig aandeel hebben gehad. Voor munt-liefhebbers. Er worden thans in Frankrijk „Boulanger medailles" druk verkocht. Het is een aar digheid uit de Zwitsersche stad Neuch&tel afkomstig. Een paar graveurs aldaar hebben op Fransche stukken van 2 sous den kop van Napoleon III handig in dien van den veelbesproken generaal veranderd en het opschrift inBoulanger I Empereur. De grond is verguld, het borstbeeld verzilverd de hals met een staalblauwe degenkling door boord en eenige roode bloeddruppels herin neren aan het vermaarde duel van Floquet en Boulanger. Het „fourrage-park" van leger en vloot te Toulon is Zaterdagnacht door brand ver nield. Van de gebouwen en al wat zij be vatten bleef niets gespaard maar door het krachtig optreden van de brandweer werden de omstaande gebouwen gered. Een officier werd licht gewond. De schade is zeer aanzienlijk. Te Burgos heeft om onbekende redenen een ernstig gevecht tusschen burgers en mi litairen plaats gehad aan de zijde der burgers zijn 24 gewonden en een doode. Een sergeant bekwam ernstige wonden ter wijl nog 6 soldaten kwetsuren bekwamen. hoe meer overtuigd, dat hij ergens uit het een of ander Hunnebed was opgestegen om het eerste het beste menschenkind, dat hij ontmoette, als zijn offer naar een der oude heidensche altaren mede te sleepen er hier van het leven te beroo- ven. Maar juist toen ik op het punt stond mij op mijn naderend eind voor te bereiden, zag ik op eens de blauwe zee door het geboomte sche meren en herkende den omtrek van den Beuken heuvel. Mijn ridder uit den voortijd bleef staan, keek mij nogmaals aan, alsof hij mij met huid en haar wilde verslinden, en scheen't nauwelijks te hooren dat ik hem bedankte. Een oogenblik later was ik aan het strand en zag onzeboot. Verbeeld u dus nu mijn verbazing, toen ik van morgen thuiskomende, mijn boschduivel, mijn liunnebedbewoner, dien ik reeds lang weer in allerlei onderaardsche holen en spelonken ver zonken waande, bij tante in het salon zag zitten en gezegde duivel mij daarop als neef Walde- mar werd voorgesteld 't Is waar, hij deed van daag alsof hij een heer was; hij leidde mij zelfs aan tafel, maar o hemel, hoe stelde hij zich daar bij aan Ik geloof dat 't de eerste maal in zijn Jeven was, dat hij een dame den arm presen teerde En hebt ge wel opgelet, hoe hij boog en hoe hij zich aan tafel hield Neem mij niet kwalijk, Leo, maar die nieuwe broer van u be hoort in ecnc wildernis thuis, en wel in de af- gelegenste die er te vinden is. Daar kan hij zijn omgeving ten minste nog ontzag inboeze men; maar beschaaide menschen werkt hij slechts op de lachspieren. En dat is dus de aanstaande heer en meester van Wilicza Leo was het in den grond van de zaak volko men met haar eens; maar toch zag hij zieh ver plicht de partij van zijn broeder op te nemen. Hij wist maar al te goed, welk een verschillen den indruk zijn eigen houding en manieren maak ten en hierdoor viel het hem gemakkelijk edel moedig te zijn. „Maar 't is Waldemar's schuld niet, dat er zoo veel aan zijn opvoeding ontbreekt," merkte hij aan. „Mama zegt dat zijn voogd hem stelselma tig heeft laten verwilderen." „Kort en goed, hij is een monster," besliste het jonge meisje, en ik verklaar hierbij plechtig, dat als men mij nog eens zulk een cavalier geeft ik dien middag vrijwillig vast en niet aan tafel verschijn.* (Wordt vervolgd.) De min van den koning van Spanje heeft naar men verhaalt, haar wil weten door te drijven ondanks de strenge regelen der etiquette. Nu Z. M. ruim twee jaren oud is, komt de tijd aan dat hij aan de zorg van een bonne en een gouvernante van aanzien lijke familie wordt toevertrouwd. Maar de mindie dol veel van haar voedsterling houdtwas wanhopig bij het denkbeeld van te moeten heengaanen alle vertoogen: dat zij nu naar haar eigen kinderen en haar man terug kon gaan enz., konden haar niet troosten. Maar daar kwam zij op een goeden inval. Zij leerde den kleinen Alfonsus zeggen„de min moet blijvenik wil haar bij mij heb ben en de koning riep dat herhaaldelijk ten aanhoore van het geheele hof. Voor een zoo beslist geuiten wensch des konings moeten alle regelen wijkenen zoo blijft de min voorloopig in de onmiddellijke omgeving van den kleinen Majesteit. Vier nieuwe compagnieën van het En- gelsch-Indische leger hebben gisteren bevel gekregen om naar Sikkin op te rukken. De Thibetanen in de pasengte van Jela- pla nemen namelijk een aanvallende hou ding aan. De advocaten van de Times hebben excepties opgeworpen tegen de rechtspleging der Schotsche rechtbank. Het bericht dat Parnellzoolang de enquête duurt als afge vaardigde zou aftreden, is onjuist. Op een meeting van liberalen te Liverpool, is besloten een nationaal fonds te vormen voor de verdediging van Parnell tegen de Times. Het Hamburger stoomschip Wieland heeft de New-York bericht aangebracht van eene noodlottige zeeramp. Op 14 dezer had nabij Sable Island eene aanvaring plaats tus schen -de stoomschepen Thingvalla en Gei ser, beide te Kopenhagen in 1881 gebouwd en toehoorende aan de Deensche Thingvalla- lijn loopende tusschen Kopenhagen en New- York. De Geiser zonk onmiddellijk,:en daar bij kwamen van hare passagiers 72 en van hare manschappen 33 om het leven, terwijl er slechts 14 van de eersten en 17 van de laatsten gered werden. De Thingvalla beliep zware schade en deed hare passagiers, ten getale van 455 aan de Wieland overom zelve te trachten Halifax tej bereiken. Vele der passagiers van de Geiser waren toeristen uit Minesota. De meesten konden niet eens het dek van het schip bereiken en moeten in hunne kooien verdronken zijn. Op onderscheidene plaatsen in Ierland hebben de uitzettingen van pachters weer een aanvang genomen. Ditmaal gold het niet uitsluitend lieden die niet betalen wilden of niet konden. Donderdag b. v. zou te Wexford bij New- Rosseeen pachter van den heer Byrne uit zijne hoeve worden gezet. De pachterSo- mers genaamd, bood eene schikking aan welke de magistraat billijk achtte en den landheer ter aanneming dringend aanried. Deze ech ter weigerde. Zijne handlangers gaven na een gevecht van drie uren het op, waarop 40 konstabels op het huis stormliepen, maar herhaaldelijk werden afgelagen. Een aanval met bajonetten slaagde evenmin. Tot op het dak toe werd gevochten. Eindelijk raak te het huis in brand en moesten de verde digers het hun ondanks ontruimen daartoe aangemaand door het parlementslid Redmond en den kanunnik Doyle. Zij werden terstond in hechtenis genomen. De politie te Londen is op het spoor van een uitgebreid complotwaarbij dyna miet de voornaamste rol moest spelen. Ook zijn uit Amerika elf onverwinlijken naar Londen vertrokken, tengevolge waarvan aan alle stations buitengewone maatregelen zijn genomen. Het aantal politieagenten dat belast is om de monumenten te bewakenis verdubbeld. Na eenige verschillende lezingen van het voornaamste gedeelte in den toost des kei zers aan het feestmaal te Frankfurt aan den Oder geeft thans de Reichs-Anzeiger den of- ficieelen tekstwaarvan het hier bedoelde gedeelte aldus luidt „Er zijn lieden die niet schromen de bewering uit te spreken dat mijn vader had willen teruggeven wat hij gemeenschappelijk met wijlen den prins (Frederik Karei) door het zwaard had ver worven. Wij allen hebben hem te goed gekend om zulk eene beschimping van zijne nage dachtenis ook slechts een oogenblik bedaard te kunnen aanzien. Hij dacht evenals wij dat er niets kan worden prijs gegeven van hetgeen zulk een gewichtig tijdperk ons heeft opgeleverd. Ik geloof ookdat zoowel bij het derde legerkorps als bij de geheele armee iedereen weetdat er slechts ééne stem kan opgaan omtrent dit eenedat wij liever on ze gezamenlijke achttien legerkorpsen en 42 millioen inwoners in het strijdperk zouden zien snevendan ook maar een enkelen steen af te staan van hetgeen mijn vaderen prins Frederik Karei door strijd hebben ver worven." De verjonging van het Duitsche leger zal weldra voltooid zijnin staf en andere commando's zal nieuw bloed gebracht zijn echter geheel gevormd in de school van Von Moltke, zoodat geene groote omwenteling in het militair te wachten is. De keizer heeft zijn voornemen te kennen gegeven, de waak zaamheid en strijdvaardigheid van het Ber- lijnsche garnizoen eens te beproeven door onverwacht, denkelijk des nachts, het alarm sein te geven en de troep dan een fictief bedreigd punt in Brandenburg aan te wijzen. Uit Dantzig wordt gemeld Gedurende de exercitiën van een bataillon veld-artilleriehad een soldaat de onvoor zichtigheid op een lont te trappenwelke met 20 kilogram buskruit in aanraking was. Een hevige ontploffing had plaatswaarbij 4 manschappen op vreeselijke wijze verminkt werden. Er is weinig hoop op hun behoud. Tot groot verdriet van alle bierdrin kers te Mtinchen is het Hoftbrauhaus sinds een paar dagen geslotenen zal in het be gin der volgende week ook de Hoff-Brau- hauskeller gesloten worden, om eerst in Sept., als het winterbier geschonken wordtweer geopend te worden. Sedert Mei zijn er in de beide kon. brouwerijen ontzaglijke hoe veelheden bier verbruikt, nl. in het Hofbrau- haus ongeveer 60 hectoliter per dag en in den Keiler waar het alleen 's avonds druk is 35 hectoliter per dag. Dat groote bierverbruik is een gevolg van het drukke bezoek der stad, wegens de kunsttentoonstellingen de trouwe bezoe kers Stamm-Gaste van het Hofbrauhaus en den Keiler zijn vol bitteren wrok tegen die tentoonstelling en alles wat daarmee in ver band staat„Zie je," zeggen zij; „dat heb je nu van die tentoonstellingen. Daar komen vreemdelingen uit alle wereldstreken naar München en drinken onswien de geheele rommel niets aangaathet bier voor den neus weg Door het Italaansch ministerie van oorlog is thans eene dépêche van generaal Baldis- sera van 16 dezer, openbaar gemaakt, welke een verslag bevat door ooggetuigen van de geleden nederlaag te Saganeiti of Cinganetti. Daaruit blijkt, dat de nederlaag hoofdzake lijk aan de Bashi-Bazouks moet worden ge weten, die na den dood van drie officieren aanstonds de rangen verbraken. De aftocht, hierna op bevel der beide nog overblijvende officieren ondernomen, geschiedde daarop in de grootste wanorde. De Assoartanen hebben geen verraad ge pleegd. Dit en het bericht van den dood van al de officieren waaraan eerst nog getwijfeld werd worden beide door de dépêche bevestigd; 33 Bashi-Bazouks wer den gevangen genomen. Het aantal gewon den bedraagt 76. Van de dooden zwijgt men. Gedurende de zes maanden, dat de handelsbetrekkingen tusschen Italië en Fran krijk verbroken zijn, is de exportatie 32 mil lioen frank en de invoer 127 millioen frank afgenomen, Ook zijn er 24 millioen minder aan inkomende rechten ontvangen dan ge durende hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. Te Piano Marina heeft men Zaterdag avond twee aardschokken gevoeld. Persoon lijke ongelukken hebben niet plaats gehad, maar de bevolking was zoo verschrikt, dat zij op het strand den nacht heeft door gebracht. De vulkaan op het eiland Vulcano, bij de kust van Sicilië, is Zaterdag weer begon nen met het opwerpen van steenen en zand. De bezetting der grensstad Metseve in Albanië, die langen tijd geen soldij ontving, is in opstand gekomenzij verbrandde en plunderde verscheidene huizen en doodde de Christenen, die tegenstand boden. De gou verneur van Epirus heeft troepen gezonden. Ook de Turksche legatie te Athene heeft sedert acht maanden geen bezoldiging ont vangen. Een nieuwe maatregel is gekomen om de onverdraagzaamheid in Rusland goed te doen uitkomen. Uit Moskau wordt gemeld, dat de raad van toezicht voor de Israëlieten alle deuren der universiteiten heeft doen sluiten. Een troep van 30 Russische veroor deelden, die naar Siberië gebracht werden, heeft bij Taschkent een poging gedaan om, midden in den nacht, te ontvluchten. De soldaten, die hen moesten bewaken, hadden hen echter spoedig achterhaald. In het he vig gevecht dat nu volgde werden II der gevangenen gedood. Zes wisten te ontkomen. De overigen bleven in handen der soldaten. Tot Zaterdag waren te Jacksonville 32 ge vallen van gele koorts voorgekomen waar van vier met doodelijken afloop. Men hoopt, dat de epidemie afnemende is. Twintig negers zijn gedood en verschei den gewond te Prestown (Louisiana) in een conflict met de blanken die hen uit de ge meente wilden verwijderen wegens het maken van ongeregeldheden. De dievenbendedie geruimen tijd in de straten van Chicago met valsche sleutels brievenbussen opende en er uit nam wat van haar gading wasis nu eindelijk in handen der politie. Er werd beslag gelegd op een aantal gestolen wisselsbankiersbriefjes en postaanwijzingen te zamen voor een bedrag van f2,500,000. Op Staten-eiland bij New-York worden tegenwoordig in de open lucht voorstellingen gegeven van een groot spekstakelstuk „Nero, of de ondergang van Rome." Niet minder dan 4 hectaren gronds worden bezet met prachtige huizen, paleizen, torens, muren enz.; daaronder zijn een aantal vuur vaste gebouwen, welke eiken avond in lichte laaie staan, maar even snel weder in de oude pracht uit hun asch herrijzen. Niet minder dan 2000 personen nemen aan de vertooning deel. Het koor bestaat uit 500 personen, en 1000 danseresseu luisteren de voorstelling op. De indruk door het schouwspel der bran dende stad gemaakt, moet overweldigend zijn, Öf de onderneming veel voordeel zal op leveren is nog niet zeker, want om de kosten te dekken moeten er eiken avond gemiddeld 15,000 toeschouwers wezen. Intusschen tracht de Amerikaansche reclame de kijklustigen uit alle oorden des lands naar Staten-eiland te trekken. WAALWIJK, 22 Aug. 1888. Uit den Haag wordt gemeld De berichten omtrent Z. M. den koning melden, dat eene vrij zware verkoudheid oor zaak is dat Z. M. het bed moet houden. De toestand is niét gevaarlijk, maar de leeftijd des konings eischt bijzondere zorg. Sedert eenige dagen wordt de overweg in de Stationsstraat alhier, bij het passeeren der treinen afgesloten. Bij de andere overwegen op het traject WaalwijkVlijmen gebeurt dit nog niet. Van bevoegde zijde wordt uit Parijs ge schreven Met de Hollandsche afdeeling der wereld tentoonstelling te Parijs in 1889 wil het maar niet vlotten. De commissie in Nederland heeft alhier een comité gevormd, en hiervan tot president benoemd geen Hollander maar een Duitscherdie tot Franschman is genaturaliseerd, den heer Bischofsheim. Dit is geschied in de hoop, dat deze een groot bedrag in geld zou geven ten behoeve der afdeeling. Maar ziet, de heer Bischofsheim heeft niet meer gegeven dan 2000 francs. Er zal dus vermoedelijk van de geheele zaak niet veel terecht komen. Daarbij komt dat de Fransche regeering zeer ontstemd is tegen ons, omdat Nederland niet alleen niet officieel mededoet, maar zelfs aan de particuliere commissie geene staats hulp heeft verleend, wat in de meeste andere landen wel het geval is. Er bestaat dus geenerlei uitzicht, dat wij eene behoorlijke plaats krijgen op het Champs de Mars. Ik meld u dit omdat het niet kwaad is, dat de Nederlandsche industrieelen dit weten, alvo rens zij zich blootstellen aan het armzalige figuur, dat onze afdeeling maken zal. Beter in het geheel geen inzending, dan een „half bakken winkel." Zeker te bejammeren wij met onzen cor respondent dat de belangen van de Neder landsche nijverheid weder op dergelijke wijze worden in den hoek geschoven. Intusschen heeft het bestuur van de Fransche „Veree- niging tot onderzoek der werking van het participatiestelsel in de nijverheid" in haar tentoonstellingsgebouw, aan de Gistfabriek eene plaats aangeboden, die met het oog op de omstandigheden door de directie dank baar is aanvaard. (Fabrieksbode.) Door de postduivensocieteit „Line* Recta" te Osch, is het initiatief genomen, in de maand Juli 1889 een provinciale wed vlucht voor duiven te houden uit Frankrijk. Het bestuur noodigt alle Noordbrabantsche postduivenverenigingen uit, hare adressen tijdig te doen kennen, opdat de deelneming over de geheele provincie volledig en alge meen zijn zal. Het bestuur vertrouwtdat de verschillende verenigingen alles zullen aanwenden, wat tot het welslagen van deze eerste Provinciale-Noordbrabantsche prijs— wedvlucht kan medewerken. In den loop der maand October zullende voorwaarden toegezonden worden aan alle sociëteiten, die haar adres hebben opge geven. Zaterdagnacht werd uit de weide van den landbouwer J. Hezemans te Vucht eene koe ontvreemd. Ondanks de dadelijk in het werk gestelde pogingen is men er nog niet in geslaagd den dader of de daders te vat ten. Uit het Noorden wordt gemeld De smokkelarij van granen wordt tegen woordig door onze oostelijke naburen op ruim zoo groote schaal gedreven, als vroe ger die van spiritus door onze smokkelaars. Het moet een feit zijn, dat honderde zak ken koren van uit Drente en Groningen de grenzen overgaan zonder dat er een pfennig steuer voor betaald wordt, pi. m. 3 gl. per

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2