Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. woed. De bliksem is geslagen in de gebouwen der waterleiding-maatschappij, op twee kilo meters afstand der stad. De pijpen, die het water naar de stad voerden zijn vernield als ook twee pijpen, die de stad Seyne van water voorzien. Hierdoor is een overstroo ming ontstaan, die aan verscheidene huizen in den omtrek schade heeft toegebracht. De werkstakingen te Parijs wisselen af. De schrijnwerkers zullen het werk hervatten, daarentegen hebben de kleermakers besloten thans het werk er bij neder te leggen. De Brazza is tegen den veldtocht van kardinaal Lavigerie tegen de slavendienst. De regeering van het Fransche Congo-gebied gelooft niet aan het slagen der zending door den kardinaal uitgezonden. Het blijkt, dat het verhaal der Duitsche bladen, dat de afgevaardigde uit Metz, An- toine, met den maire van Bone (Algerie) in correspondentie staat over de emigratie van Duitsche jongelieden, geheel verzonnen is. De afgevaardigde Treille, uit Algerie, bericht aan de Temps, dat Dubourg, dien de Duitsche bladen als maire van Bone voorstellen, sedert eenige maanden dood is. Wederom wordt over Boulanger ge schreven en wel naar aanleiding der eenvou dige mededeelipg der Norddeutsche Allge- meine Zeitung, dat Duitschland zeer wel in vrede zou kunnen leven met eene Fransche regeering, die Boulanger aan het hoofd had. Had dit artikel gestaan in een blad als Figaro, waarin dikwerf landgenoot en vreemdeling ernst en spot niet kunnen scheiden, men zou kennis genomen hebben van het artikel, zooals men een historische toekomst-roman ter hand zou nemennu het echter in de deftige droge Norddeutsche staateen bladdat liever dagen te laat komt met een bericht dan dat het niet officieel bevestigd zou zijn, terwijl de redactie aan ieder politiek bericht zich de censuur van de rijkskanselarij laat welgevallen, nu krijgt het beteekenis en mag men zich afvragen werd het geplaatst om Frankrijk's tegenwoordige regeering eenige onaangename woorden toe te voegen, dan wel beschouwt men in Duitschland's hoogste kringen werkelijk het optreden van Boulanger als dictator als een feitwaarop men zich moet voorbereiden. Over de tentoonstelling van 1889 schrijft de particuliere correspondent van de N. R. Ct. het volgende Ik heb heden eene wandeling gemaakt over het veld van Marsdat thans geheel bedekt is met ijzeren binten en houten stel lingen alles ter voorbereiding van de we reldtentoonstelling van 1889. Gelukkig dat men zoo goed geweest isdadelijk een be hoorlijk persbureau in te richten, zoodat de nieuwsgierige dagbladschrijver ten minste eenen zetel vinden kanom zijne vermoeide ledematen uit te strekken. Anders is alles nog in chaotischen toestand. Maar men ziet toch de algemeene lijnen van het geheel. Indien men zich het veld van Mars voor stelt als een langwerpigen rechthoekwaar van de langste zijde rechthoekig op de rich ting der Seine staatdan is het gemakkelijk zich eene voorstelling te vormen, van hetgeen het geheel worden zal. Het gedeelte van het veld van Mars, dat het verst van de rivier afgelegen is en dus het dichtst ligt bij de Ecole militaire, is geheel bedekt met de galerij der werktui gen. Het gedeelte van het velddat daaraan grenst, is over zijne geheele breedte bedekt met de ijzeren kappen, die de verschillende in dustrieën moeten herbergen, nl. tapijten, weef stoffen, ceramiek, meubelen, kleederen, schei kundige stoffen enz. Die beide afdeelingen bedekken het veld over zijne geheele breedte van ruim vier honderd meter. Dan volgt in het midden van het veld de tuindie twee honderd me ter breed is en rechts en links grenst aan ijzeren overkappingen voor de vreemde na- tien en voor de schoone kunsten. Naar de zijde der rivier is die tuin open en beslaat dan op zijne beurt de geheele breedte van het veld. En in dit breede gedeelte van den tuin staat midden in de toren van Eiffel. Als men dus staat op de brug van Jena en men in de lengte van het veld van Mars kijktziet men onder door den boog van den toren van Eiffelen de toren heeft dan den vorm van eene omgekeerde U. In de beide beenen van de U zijn eerst rechts en links de schoone kunstendan rechts en links de vreemde natiënen daar op volgt het grondvlak dat de verschillen de takken van nijverheid en de machine rieën bevat. Het eerriewaarnaar ik natuurlijk heb gevraagdiswaar ligt de Nederlandsche afdeeling Ziehier nu waar wij gehuisvest zullen zijn. Als men komt van de brug van Jena en onder den toren van Eiffel is door gegaan heeft men rechts en links de twee beenen van onzeU. In het linkerbeen daar van heeft men eerst een hoog gedeelte met een hoog ijzeren koepeldak voor de schilde rijen en daarna komt een lager gedeelte dat zal worden ingenomen door Groot-Brit- tannie, door Belgie en door Nederland. In de eerste helft daarvan zal Groot-Brit- tannie 4062 M2 hebben en de Britsche ko loniën 937 M2. In de tweede helft krijgt Belgie 3666 M2 terwijl wij 937 M2 zullen hebbenen er zal nog een deel van 625 M2 over zijn waarover nog niet beschikt is. In de galerij nevens ons oppervlak is eene ruimte van 250 M2 uitgekozen voor onze ko loniën. Ziehier eenige andere cijfers van het op pervlak dat andere natiën beslaan in het rechterbeen van de Udat is vlak tegenover ons verblijf gelegen. Italië krijgt 1562 M2 Zwitserland 1562 Vereenigde Staten 3125 Noorwegen 937 Luxemburg 208 Servië 521 Portugal 416 Spanje 1041 Japan 1735 Rusland 1875 San Marino 562 Deze cijfersdie ik afgeschreven heb van het officieele planhebben echterin het bijzonder wat onze afdeeling betreft, geen waarde ter beoordeeling van den omvang, dien de zaak krijgen kan want vele groote industrieën zooals likeurstokerijbierbrou werij enz. zullen eigen gebouwen zetten in den tuin. Ik mag niet alles zeggen wat mij daaromtrent is medegedeelddaar sommige groote industrieelen liever hun voornemen van te exposeeren nog niet bekend maken. In 1878 kon onze afdeeling in het gebouw der tentoonstelling beschikken over 3500 M2. oppervlaktedat is bijna viermaal meer dan thans. Het is een stout stuk dat de commissie waagtdie zich in Nederland gevormd heeft, om eene Nederlandsche afdeeling bijeen te brengen. De hoofdvraag bij iedere tentoonstelling is deze: heeft men geld? In 1878 had de staat der Nederlanden f235,000 gegeven, die echter niet geheel en al gebruikt- zijn. Men heeftna aftrek van de opbrengst van gebruikte materialen en van meubelende rekening gesloten met eene uitgaaf van f201,178,48, dat is ruim drie en dertig dui zend gulden minderdan men had mogen uitgeven. Twee ton-, heelt de heden- daagsche commissie die som En zoo niet is er uitzicht dat zij dat bedrag krijgt Die vragen rijzen onwillekeurig, als men zich her innert wat er gesproken en geschreven is over onze afdeeling in 1878. Men moet den goeden wil bewonderen van de heerendie deze taak met zoo geringe hulpmiddelen wil len op zich nemen; maar het is te betwijfelen of zij op hun streven veel voldoening heb ben zullen. Wat mij heden op het Champ de Mars verrukt heeftis de inrichting van de galerij der werktuigen. Die zaal is zóó grootdat men er werkelijk, gelijk men zegt, zijn adem in verliest. De breedte daarvan is niet minder dan 115 meter en de lengte is 430 meter. Men kan zich geen denkbeeld vormen van den grootschen indrukwelken deze ijzerconstructie maakt. Zij heeft mij heden ik moet het eerlijk bekennennog meer getroffen dan de toren van Eiffel die toch een reuzengevaarte is. Volgens de „Pali Mall Gazette" is majoor Todner bezig de officieren en onderofficieren te recruteeren die deel uitmaken zullen der expeditiewelke Stanley zal gaan zoeken De fondsen zullen verstrekt worden door een Engelsche maatschappijdoch de expeditie zal uitsluitend gecommandeerd worden door Oostenrijksche en Hongaarsche officieren. Majoor Todner heeft reeds aan het hoofd van twee belangrijke expedities gestaan Het gros der karavaan zal bestaan uit inboor lingen. De expeditie gaat van den Congo- mond naar Stanley-Falls en van daar naar Nianza. De Thibetanen hebben hunnen aanval op de Britsche verdedigingswerken te Sikkim uitgesteld middelerwijl hebben de Engelsche versterkingen Gnatony bereikt. Het trekt hier de aandacht dat de Russen eene zooge naamd wetenschappelijke expeditie naar Thi bet op touw zetten. Velen gelooven aan kuiperijen van de Russen in Thibet. De nationalistische parlementsleden J. G. Re.lmond en W. Redmond, benevens de redacteur van het blad „Wexford People" Walshzijn bij Wexford in hechtenis genomenop grond der Iersche dwangwet. Een eigenaardige belooning werd on langs gevraagd door een jong soldaatdie bij Londen een rijken koopmanszoon uit het water had gered. Hij weigerde het hem aangeboden geld, maar zeiGij hebt gezegd dat ge rijk en ongetrouwd zijt. Als gij wer kelijk dankbaar zijttrouw dan met mijn zustereen braafbevallig meisje dat als bonne bij lastige kinderen wordt doodge- plaagd." De jonge koopman maakte kennis met het meisje, en voldeed in overleg met zijn ouders aan het verzoek van zijn redder. Het gewijzigde plan voor het kanaal tus- schen de Noord- en de Oostzee is thans vast gesteld. Terwijl naar het oorspronkelijke plan het kanaal nabij Bastenberg de Bene- den-Eider zou bereiken en de loop dezer ri vier in de richting van Rendsburg zou volgen zal het kanaal nu met dat gedeelte der rivier geen gemeenschap hebben. Bij Oldenbuttel zal het van de oorspronkelijke lijn afwijken en met doorsnijding van de Haaler-Au en een gedeelte van het Meckelmeer, den loop nemen door de Meckelheide tot zuidelijk van Hörsten en Jevembergover Schulp naar Westerronveld(alwaar door middel eener sluis eene verbinding met de Eider zal wor den gemaaktvan daar langs Rendsburg, enz. De koning van Denemarken heeft reeds zijn tegenbezoek aan den keizer ge bracht. Vrijdagavond kwam hij te Berlijn aan en werd door den keizer en diens broeder, prins Hendrikontvangen. Onder het spelen van het Deensche volkslied werden eenige vijandig- gezinde uitingen gehoorddoch die waren spoedig door de luider klinkende toejuichin gen onderdrukt. De koning van Denemarken, de kroonprins van Zweden en alle prinsen, die op dat oogen- blik te Berlijn waren, hebben Zaterdagmorgen de kazerne der dragonders bezocht en ver volgens een revue bijgewoond. De keizer passeerde te paard voor het front der troe pen. Te midden van een aanzienlijke me- menigte zijn de vorstelijke personen Berlijn weder binnengekomen. Des namiddags heeft de koning van Denemarken een bezoek aan keizerin Augusta gebracht en het mausoleum te Charlottenburg bezichtigd. Des avonds is de koning met zijn broeder weder naar Wiesbaden vertrokken. Een hevige brand heeft Zondagnacht te Hamburg zeven groote houten loodsen geheel vernieldmet daarin geborgen aanzienlijke hoeveelheden katoen suiker rijst, zout, sal peter wijn en vele andere waren. Zes personen zijn om het leven gekomen. Twee vond men geheel verbrand liggen; een stierf terwijl men hem naar het gasthuis brachten 3 liggen onder het puin bedol ven. Voorts werden nog twee menschen vermist, en in het Gasthuis liggen nog eenigen, die zwaar gewond werden. De gezamelijke schade wordt geraamd op verscheidene millioenen. De naburige scheepswerf van Blohm Voss was in groot gevaardoch daar is weinig schade aangericht. Tegen den kapitein van het schip „City of Lincoln" vanwaar 13 krokodillen in de haven van Hamburg ontsnapt zijn, wordt een gerechtelijke vervolging ingesteld. De eigenaars der bad- en zweminrichtingen aan de Elbe wier klanten bijna allen uit vrees voor de krokodillen thuis blijven eischen een aanzienlijke schadevergoeding van hem. Een 12-jarige knaap uit Rindorf, bij Ber lijn, die van de ontsnapte krokodillen gele zen en vernomen haddat voor ieder ge- dooden krokodil een belooning van 1000 Mark werd betaaldisbuiten weten van zijn oudersmet het geld uit zijn spaarpot (ongeveer 60 Mark) naar Hamburg gereisd om jacht op de dieren te maken. Hij kocht daar een verrekijker en een lang mes en ging aldus gewapend naar de haven en vroeg, waar de krokodillen waren. Een heer, tot wien hij die vraag richttehoorde den kleinen krokodillenjager uit, bood aan hem naar den man te brengen die het toezicht had over de krokodillenvangst, en bracht hem naar de overheid, die reeds bericht had ontvangen van het verdwijnen van den knaap, en die hem naar zijn ouders terug liet brengen. In eene te Weenen gehouden vergadering van graanhandelaren waren 5000 personen aanwezig. De hoeveelheid tarwe en meel voor den uitvoer is, afgescheiden van den ouden voorraad, geschat op vier a vijf mil- lioen centenaarsde hoeveelheid gerst op twee zt twee en een half millioen. Rogge en haver zullen niet uitgevoerd kunnen worden. In Rome werden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst des keizers; alle schatten der verschillende paleizen worden te Rome verzameld, opdat het Quirinaal al les zal overtreffen, wat tot heden aan oud Italiaansche kunst is te zien geweest. Uit Sicilië komt een verontrustend be richt, daar moet namelijk een onbekende ziekte in een stadje Caltanisette uitgebroken zijn, genaamd de zwarte of Arabische pok ken. Honderden werden daardoor aange tast de meeste met doodelijken afloop. Den koning is om hulp verzocht, daar het ge meentebestuur gevlucht was. Het militair gerechtshof heeft 12 roo- vers ter dood veroordeeldalsmede 30 hunner medeplichtigen tot levenslangen dwang arbeid. Men vertrouwt de geheele bende in handen te hebben, zoodat hiermede een einde is gemaakt aan de herhaalde plunderingen en moorden, welke deze streek gedurende langen tijd onveilig maakten. Omtrent den oogst in Rusland worden tegenstrijdige opgaven gedaan. De bericht gever van de Standard te Odessa seintde oogst is zoo overvloedig dat de mijnwerkers de kolenmijnen verlaten om in het veld te gaan arbeider., zoodat de arbeid in de mij nen dientengevolge bijna stilstaat. De invoer van Engelsche steenkolen neemt toehet heet dat het inkomende recht daarop weder ingetrokken zal worden. Daarentegen wordt aan de Daily News uit Odessa gemelddat door hevige stormen zulke groote schade aan den oogst is toege bracht dat die veel minder bedragen zal dan men verwachtte. Den I9en dezer zijn in den Bosporus de Russische stoomer „Costroma" en de Oostenrijksche stoomer „Mars" met elkander in botsing gekomen. De „Mars" zonkvan de 1500 schapen, die het schip als lading had, werden slechts 16 gered. De Bosporus was vol van de lijken dezer verdronken dieren. WAALWIJK, 29 Aug. 1888. Woensdag 5 Sept. a, s., jaarmarkt alhier, in plaats van weekmarkt op Vrijdag 7 Sep tember. In verband hiermede zal de trein van 7.13 voorin, van Geertruidenberg naar Waalwijk, in plaats van Vrijdag 7 Sept. loopen op Woensdag 5 September. A Het reeds geruimen tijd geleden door ons medegedeelde bericht, dat de draaischijf en eenige andere inrichtingen van het sta tion alhier naar Vlijmen zouden worden overgebracht, is thans bevestigder is na melijk hieromtrent een overeenkomst geslo ten met een aannemer. Ofschoon er nog niets officieel van bekend gemaakt is, mag men gerust aannemen dat de definitieve exploi tatie van het gedeelte Waalwijk—Vlijmen bepaald is vastgesteld; algemeen worden er opnemingen gedaan door rijksspoorwegop- ziener, telegraaf-inspecteur en opziener van locomotief- en treindienst. Naar ons verder wordt medegedeeld zul len met 1 October ook de stations Vlijmen en Drunen worden opengesteld, zoodat dan van en naar die stations goederen zul len kunnen vervoerd worden. Gisteren avond werden van verschil lende huizen alhier de vlaggen uitgestoken op het bericht, dat de muziekvereeniging „St. Chrispijn" op den wedstrijd te Tilburg den tweeden prijs in hare afdeeling had be haald. Tot groote teleurstelling van allen, die haar zoo gaarne dit succes hadden toegewenscht, bleek later het telegram eene mystificatie, zoodat de vlaggen weder moesten worden ingehaald. Aan de N. R. Ct. wordt uit de Langstraat geschreven Volgens aanschrijving uit Den Haag is de onteigening van gronden ter voltooiing van den spoorweg van Vlijmen naar 's Bosch tij delijk gestaaktvermoedelijk in verband met nieuwe plannen tot verbouwing van het sta tion te 's Bosch. In hoeverre nu die verbou wing noodzakelijk is in het midden gelaten mag het toch onbegrijpelijk heetendat van de zijde van 'sBosch zelve niet met alle kracht wordt aangedrongen op voltooiing van den spoorweg, wat dan ook later noodig zal blij ken voor het station te 's-Bosch, want nu met lo October eene goede dienstregeling op het baanvak Vlijmen—Zwaluwe schijnt te wor den ingevoerd, kan het niet anders of meer en meer zullen de handelsbetrekkingen tus- schen de Langstraat en 's Bosch minder wor den en zich verleggen naar de Hollandsche steden. Men beweertdat de voltooiing van den spoorweg nog drie jaren zal duren; het is toch zeer begrijpelijk, dat in zoodanig tijd vak bij eene goede verbinding in ééue rich ting de meeste betrekkingen zich in die richting zullen verplaatsen. De Prov. N.-Br. Ct. voegt hieraan toe: Wij meenen tegen de voorstelling, als zou van de zijde van 's Hertogenbosch niets ge daan zijn om de werkelijk belangrijke en dan ook vurig gewenschte aansluiting te be spoedigen, ten krachtigste te moeten opkomen. Jaren reeds is men in de weer geweest om aan te dringen op de voltooiing der sedert 1875 gedecreteerde lijn. Bij herhaling zijn èn van gedeputeerde staten, èn van het ge meentebestuur, èn van de kamer van koop handel en fabrieken krachtige stemmen op gegaan naar 's Hage zoo bij adressen als door deputation, om de noodzakelijkheid te betoogen van de aansluiting en de daarmee in verband staande werken. Lang heeft het geduurd, alvorens overeen stemming was verkregen tusschen de verschil lende daarbij betrokken belangentoen men eindelijk zoo ver was, heeft het bekende votum der tweede kamer de zaak .weer geheel op losse schroeven gezet en nu is men onlangs weer met nieuwe plannen begonnen. Na al de moeite, dezerzijds aangewend, en na al de teleurstelling, die onze gemeente ook ten deze heeft moeten ondervinden, spare men ten minste Den Bosch het verwijt, dat hij niet voor zijn belangen heeft gestreden en dat het eigen schuld zal zijn, als hij scha de lijdt. Tot zoover de Provinciale. Wij merken hierbij op, dat de bewering van den Langstraatschen schrijver^ niet geheel juist isals zoude de onteigening tijdelijk gestaakt zijn. Bedoelde aanschrijving geldfc yy j> 3» >3

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2